Diverse Rijtuigen, Eeuigeu INBOEDEL, WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Omgeving. Ingezonden. ALLERLEI. ADVERTENTIÉN 25-jarige Echtvereniging Flonzaley-Kwartet. De Notaris Johs. Knoppers, verkoopen s JOHs. KNOPPERS, verkoopen MEDEDEELINGEN VAN HET IONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 14 November 1908. Hoogste barometerstand 780.2 m.M. te Rigalaagste 746.9 m.M. te Seydisjord. Verwachting tot den avond van 15 November 1908. Wind Zwakke tot matige, Z.O.- lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 ai.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 51 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. f8 wereld nog niet volmaakt is. Want het „vereenigingsleven" is waarlijk geen uitvinding van onzen tjjd en de mensch, die een gezellig wezen is, heeft te allen tyde met veel vergade ringen zich het leven veraangenaamd. Het is waar, dat men dit laatste met altijd grif erkent als het eigenlijke doel van zoovele vereenigingen. Men doét daar immers zaken men dient de gemeente, het vaderland en zjjn medemenschen. Ook is de man steeds sterk geweest in 't vinden van vele voorwendsels om zjjne uithuizige nei gingen te verontschuldigen. „Adieu vrouw I Het kan heel goed wezen, dat ik van avond niet vroeg thuis kom. Ernstige zakengewichtige zitting, drukke debatten IWaarop mijn heer naar een club gaat, of naar eenig formidabel kletscollege men ver geve mij het woord dat nooit eenige zaak van belang uitvoert, maar waar het ten minste gezellig is. In die vereenigingen zullen zich weer de gewone dingen afspelen. Een president, die te oud is geworden, geeft te kennen dat hij wil aftreden en plaats maken voor jongere kracht. Dat vindt iedereen goed, maar dan komt een spreker, die zegt, dat het toch zoo jammer zou zijn, dat hij de rechte man op de rechte plaats is, dat hy de vereeniging tot bloei ge bracht heeft, en dat hy er zeker van is uit naam van de geheele vergade ring te sprekeD, als hy den president dringend verzoekt op zyn besluit teiug te komen, enz. enz. Waarop dan de president, naar wiens heengaan eigen lijk iedereen verlangt, zich onmisbaar waant en wel zoo goed is de functie nog weer voor een tyd te aanvaarden. Dat alles behoort by de comedie hu- maine. Ijverige secretarissen zal bij hun aftreden het gebruikelyke woord van dank worden gebracht en de nauwgezette penningmeesters worden, na 't uitbrengen van het verslag om trent de rekening gehuldigd voor het gehouden beheer. Men heeft reeds voorloopige aan kondigingen kunnen lezen van de din gen, die ons te wachten staan in de eerste plaats op muzikaal gebied. En vervolgens hebben wij de verschillende tooneelgezelschappen, die wel zoo goed zyn ons het leven te willen veraange namen, al gelukt hun dit niet altijd. En als ik bedenk hoe dikwijls wy zullen neerzitten in halfvolle zalen, laat ik er nog niet aan denken. Een feit is het, dat bij de tooneel- uitvoering Woensdag j.l. de groote zaal van „Amicitia" nog niet voor de helft gevuld was. Dat is jammer; jammer ook voor hen, die zich de moeite getroosten om ons hier in Amers foort op tooneelgebied het een en ander te verschaffen. Dat moet op schade voor die heeren uitloopen. Ik heb gehoord, dat er op de lijsten voor de abonnementsvoorstellingen dit jaar aanzienlijk minder is geteekend dan het vorig jaar. En toen was het al bjjna -niet voldoende. Dat kan natuui- ljjk liggen aan de algemeene malaise, waarvan men tegenwoordig allerwege boort spreken maar het kan toch ook andere oorzaken hebben. Ik stel me voor, dat, wanneer op de lyst vermeld had gestaan bijv. dat we hier de Nod. Tooneelvereeniging zouden krjjgen met „De groote vlucht"; het gezelschap van Rooyaards met „Mevrouw War rens bedrijf", de Rotterdamsche too neelvereeniging met een nieuw stuk, enz. enz., en de data waren vermeld, dat er dan vrywat meer menschen geteekend zouden hebben. Nu rede neert men allichtwe weten niet wat we krijgenmisschien oude sleepjagers, dingen, die we tienmaal hebben ge zien, laat ons liever één keer een nieuw stuk gaan zien in Amsterdam of Utrecht." 't Is mogelijk, dat aan zoo'n regeling onoverkomelijke be zwaren zyn verbonden in zeker opzicht ben ik de bekende stuurman aan den wal maar voorloopig komt het mij toch voor, dat èu het Amers- foortsche publiek, èn de heeren onder nemers er beter bij zouden varen. Wie niet over leege zalen te klagen hebben gehad, dat zijn de dames en heeren, die de uitvoering van „Goud muiltje" hebben voorbereid. Bij de tweede uitvoering moesten, als ik goed ben ingelicht, wel honderd personen worden afgewezen, omdat er geen plaats meer was. Amersfoortsch Dag blad heeft in epn verslag over die opvoeringen die lieden gekapitteld, die bij de tweede uitvoering een volks uitvoering tegenwoordig waren, hoewel zij daar eigenlijk niet thuis behoorden. Zeer terecht rnyns inziens; nu moest menigeen worden afgewezen, omdat lieden, die best een gulden hadden kunnen betalen, de plaatsen hadden ingenomen. Het is hetzelfde euvel dat ook geconstateerd is by Toynbee-avonden en andere volksuit voeringen en zy die bij dergelijke ge legenheden de directie hebben, zullen wel doen hierop in het vervolg eens scherp te letten. En dan heb ik nog eene opmerking gehoord, die voor het gegoede deel van ons publiek nu juist niet zoo heel vleiend is. Dat is, dat aan werkelyk goede muziek, die bij die gelegenheid ten geboore werd gebracht door lieden die dit alles belangeloos deden boven dien, veel meer aandacht geschonken wordt door hen, die minder met aardsche goederen zyn bedeeld, dan door de anderen. Dat is beschamend. FLANOR. LEUSDEN. Den 15 November a.s. zal bet een halve eeuw geleden zyn, dat Peter Kujjt door den toenmaligen Commissaris des Konings werd aan gesteld tot gemeente veldwachter te Stoutenburg. Vyftig jaren lang, onder vyf achtereenvolgende burgemeeesters heeft hij zich doen kennen als een ijverig en zeer nauwgezet ambtenaar, die door zyn kalm, bezadigd en oor deelkundig optreden, als politiedie- dienaar zich de algemeene achting der ingezetenen heeft verworven. Toen een paar jaren geleden het vele loo- pen door de gemeente hem eenigszins zwaarder begon te vallen, was de hooge letftyd geen beletsel om in zeer korten tijd het wielrijden te leeren. Die rechtopgaande figuur, grijsaard mogen we niet zeggen, want geen enkel streepje zilver wijst op hoogen ouderdom, beweegt zich thans nog per rijwiel overal waar de plicht hem roept. Wij wenschen den jubilaris toe, dat hij nog verscheidene jaren moge blijven zooals hy nu is, nog jeugdige kracht bezittende om zyn ambt waar te nemen, zooals hy tot nog toe ge daan heeft. Voorzeker zal het den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. BARNEVELD. Sedert veertien dagen wordt alhier de landbouwer O. ver mist. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen, temeer, daar men een door hem medegenomen fiets teruggevonden heeft. In de gisterenmorgen voortge zette vergadering van de Prov. Staten van Gelderland kwam aan de orde het adres van ds, J. H. Houtzagers, te Kootwijk, waarin wordt aangedrongen op den aanleg van een verharden weg van Kootwijk aansluitende aan den weg Harskamp, naar den rijksweg Amersfoort-Apeldoorn, en van een ver harde verbinding met de halte Assel aan den spoorweg Amersfoort-Apel doorn. Ged. Staten stelden voor, af wijzend op het verzoek te beschikken, omdat aan de Provinciale Staten geen middelen ten dienste staan om de betrokken gemeentebesturen tot de uitvoering der werken te noodzaken. Na eenige discussie werd dit voor stel aangenomen met 42 tegen 11 stemmen. ZEIST. Gisteren te twee uur werd het nieuwe Raadhuis plechtig geopend, Aanwezig waren, behalve B. en W., de commissaris der Koningin in de prov. Utrecht en de griffier, de Raads leden en verscheidene oud-Raadsleden. Onder de genoodigden behoorden ook de besturen der diverse kerkgenoot schappen, de plaatselijke schoolcom missie, de Vereen, tot verfraaiing van Zeist en tot de Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. De burgemeester, mr. Patyn, hield een uitvoerige openingsrede, voor namelijk ten doel hebbende de ge schiedenis van Zeist. Daarna tot het eigenlijke doel der bijeenkomst over gaande, memoreerde hij de wording van dit Raadhuis, wenschte den archi tect, den heer Stuivinga, den aannemer, den heer G. Vermeer, en allen die tot de uitvoering hadden medegewerkt, geluk met de uitvoering van dit werk en uitte daarbij woorden van groote waardeering tot den heer Schütz, lid der commissie voor den bouw, en die twee prachtige beelden, voorstellende Adam en Eva, aan het Gemeentehuis ter plaatsing in de Trouwzaal had ten geschenke gegeven. De heer Matt. Duys, bood namens de Vereen, tot bevord. van het Vreem delingenverkeer met een symphathieke rede eene oorkonde aan. Na dankbetuiging van den Burge meester, deden de aanwezigen een rondgang door het fraaie gebouw. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer de Redacteur 't Is nog niet lang geleden, dat ik met succes LTw medewerking vroeg ten behoeve van een ziekelijk jongetje nu kom ik U alweer lastig vallen met het verzoek tot plaatsing van het volgende. Ik hoop zeer, dat U mij nogmaals zult willen helpen. Bij voor baat hartelijk dank. Daartoe in staat gesteld door bij dragen van verschillende kindervrien den hebben de leerlingen van de school in de Koningstraat de laatste jaren een prettig Sinterklaas op school kunnen vieren, 't Was werkelijk een lust te zien, hoe ze genoten. En nu behooren gelukkig lang niet alle tot de arme kinderen, maar er zijn er toch heel wat bjj, wier leven zeer, zeer arm is aan zulke blijde dagen en die van Sint Nicolaas niet veel anders merken, dan dat ze voor de winkelramen allerlei moois en lekkers uitgestald zien. Gaarne zouden we, evenals andere jaren, den kinderen ook nu op 5 De cember een prettigen dag bezorgen, maar een ruime gift, dien we voor dat doel herhaaldelijk ontvingen en waarvoor we zeer dankbaar waren, moeten we nu missen, en zoo staat het te vreezen, dat er van de feest viering niet veel terecht zal komen. Mag ik nu aan Uw lezers en lezeressen, vooral aan de vaders en moeders on der heu, die nu reeds bezig zijn te bedenken, waarmee ze hun kinderen zullen kunnen verrassen, eens vragen of ze ook eens willen denken aan de vele kleine, de school telteen kleine400 leerlingen, die op Sinterklaasavond wel de goeden Sint met zyn knecht door de stad zien rijden, maar die vergeefs uitzien en wachten of hij ook by hen zal komen Ik weet wel, er wordt zooveel ge vraagd in deze dagen, maar ik weet ook, dat er gelukkig nog velen zijn, die geven kunnen en geven willen en die by ervaring weten, dat het zaliger te geven is, dan te ontvangen. Ik hoop van harte, dat mijn verzoek niet vergeefsch zal zijn. G. A. L. SPELBERG. Hoofd der school a. d. Koningst. Een millioenen verduis tering. Uit Kiel werd gisteren ge meld dat het Landgericht Jop verzoek van den Marinefiscus beslag gelegd heeft op het vermogen van den koop man, den heer H. Jacobsohn uit- Hamburg, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering ten nadeele van de Marinewerf tot een bedrag van 350.000 Mark. Met betrekking tot deze zaak meldt men ons, dat sedert vele maanden een strafrechterlijke instructie wordt ge voerd om de millioenen verduistering welke op de Keizerlijke Marinewerf te Kiel heeft plaats gehad tot klaarheid te brengen. Ter dezer zake zijn een groot aantal personen in voorloopige hechtenis gesteld en wel hooge en lage ambtenaren aan de werf alsmede verscheidene groote kooplieden waar van de meesten te Hamburg woon achtig. Onder die kooplieden bevinden zich eenige millionairs. Een van hen de bovengenoemde heer Herman Jacobsohn werd dezer dagen te Am sterdam aangehouden door een com missaris der geheime politie te Berlijn, daarin bijgestaan door de Amster- damsche politie en bevindt zich sinds dien tyd in het huis van bewaring te Amsterdam, totdat beslist zal zijn op de vraag der Duitsche regeering tot zijn uitlevering. De mijnramp in West- falen. De eigenlijke oorzaak der ont ploffing ligt tot dusverre volmaakt in het duister. Is de ontploffing te wijten aan onvoorzichtigheid of was zij het gevolg van het laten springen van een kolenlaag Zeker is het, dat een gedeelte van de tweede schacht instortte en dat de kolenmassa onmiddellijk vuur vatte. Ten gevolge van de ontploffing werd ook de waterleiding geheel vernield, waardoor reeds van den aanvang af het reddings en blusschingswerk on mogelijk leek. Door den luchtkoker liet men, zoodra met bovenmensche- lijke inspanning de waterleiding weder in orde was gebracht, groote hoeveel heden water naar beneden om te ver hinderen, dat deze vuur vatte. Het overgroote gedeelte der aan het werk zijnde mijnwerkers 300 van de plm. 400, werden in schacht 2 van de buitenwereld afgesloten. Hoogstwaar schijnlijk zijn zij allen reeds dood. Het zal vermoedelijk de aandacht hebben getrokken, dat reeds zoo vroeg in den morgen werd gewerkt. De ver klaring hiervan ligt in de omstandig heid, dat voortdurend door wordt ge werkt met een dag- en een nachtploeg. De lyken, vreeselijk verminkt en byna geheel verkoold, liggen naast elkaar in een loods op het terrein van de mijn waar de familiebetrekkingen hun dooden kunnen komen herkennen. De gewonden zyn dadelijk naar het ziekenhuis te Hamm overgebracht. Gisterenavond hoopte men nogmaals een poging te kunnen doen om een viertal mijnwerkers, die in het noor delijk gedeelte van de mijn konden vluchten, te redden. Het Zuidelijk ge deelte waarin zich de overigen bevin den, is één vuurzee. Uit alle omliggende plaatsen boden zich onmiddellijk reddingsbrigade aan. Tevergeefs, alle pogingen verder in de brandende mijn door te dringen moes ten worden gestaakt. Behaive de 70 dooden en gewonden kon verder nie mand bereikt worden. De redders moesten voor het ingestorte gedeelte van de schacht terug. Te Hamm heeft het gebeurde een diepen indruk gemaakt. Duizenden menschen trachten de plaats des on- heils te bereiken. Alle straten, die van Hamm uit naar de mijn leiden, die op ongeveer een uurafstands van de stad ligt, zien zwart van de men schen. De verwanten, der op zoo ver schrikkelijke wijze omgekomen, loopen troosteloos en als waanzinnig rond. De gasthuizen, waar de enkele zwaargewonden, die nog levend zyn te voorschijn gebracht worden ver pleegd, worden letterlijk belegerd door familiebetrekkingen der ongelukkigen, die willen weten of de geredden iets omtrent het lot hunner vaders, broeders of zoons kunnen zeggen. De geheele stad is een tooneel vol jam mer en ellende. Uit de binnenlanden van Limburg. De „Zuid-Willems vaart" geeft onderstaand lijstje van de verschillende moordaanslagen in het Limburgsche gedeelte van 't arron dissement Roermond in 1907, die, volgens het blad, aan den drank zijn toe te schrijven Roermond, 1 JanuariWeert, 14 JanuariVenlo, 17 JanuariSwalmen, 30 Januari; Melick, 18 Februari; Nederweert, 24 AprilMelick, 29 Mei Venlo, 15 AugustusWeerd 27Augus tus Kessel, 28 Augustus Roermond, 4 September Roermond, 7 October i Baarlo, 9 October Blerik, 16 October Roermond, 5 November; St. Odiliën- burg, 5 November* Harden voor den oorlog. Roosevelt heeft eenige genoeglijke dikke generaals van den staf van het Noord-Amerikaansche leger eens lustig afgestapt. De heeren kregen van den president een invitatie om eens mee uit wandelen te gaan. Acht kilometer ver heeft de voortvarende President zijn slachtoffers door dik en dun, over hoog en laag en zelfs door een riviertje, dat den heeren tot de oksels reikte, voortgesleept in een tempo, dat gevoeglijk stormpas kon heeten. En dit alles Onder het motto, „in vredestijd moet een soldaat zich harden voor den oorlog". Arme generaals! W a t e r n o o d. Als voorbeeld hoe nijpend te Harlingen het gebrek aan regenwater is diene het volgende; Een ingezetene, eenige gasten over- krijgende, had geen water om koffie te zetten, kon het ook nergens krjj gen en besloot ten einde raad eenige flesschen spuitwater te ledigen, ten einde de koffie te kunnen bereiden. (L. Crt.) Amersfoort, Nov. 1908. -f<s> Onze geliefde Ouders RUTGERUS VAN 'T WEL EN BARBARA VAN 'T WEL— GEB. V. D. VEEB, hopen op Zaterdag 21 Nov. a.s, den dag hunner te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Receptie Zaterdag 21 en Zon dag 22 November van 12 tot 2 uur. Amersfoort, HAVIK 13. Concert-Directie: W. STUMPFF Jr., AMSTEBDAM. Donderdag 19 November, 8 uur. AbonneiB«nt>-Cono6rt no. 1. KUNST-AVOND te geven door het ENTRÉE f 2. Houders van Abonnementskaarten hebben toegang op vertoon van de kaarten en kunnen kaarten verkrijgen tegen betaling van fl.50 per kaart in VALKHOFF's Boekhandel. Plaatsen te bespreken op Donder dag 12-J uur by den Kastelein van Amicitia (bij loting). BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort maken bekend dat de TUTU, gelegen nabjj de BLOEMENDAALSCHE POORT, ka dastraal bekend sectie E., no. 2726, groot 3.20 aren te huur is. Inlichtingen zijn dagelijks te ver krijgen ten kantore van den Gemeente- Architect (Stadhuis kamer no. 10) tusschen 10—12 uur voormiddags. Gegadigden gelieven hunne aanbie ding vóór 24 November in gesloten couvert, waarop staat „HUURTUIN" ter secretarie te bezorgen. te Amersfoort, zal op Donderdag 19 November 1908, des voormiddags 11 nur precies, ten woonhuizevan den heer GIJSB. VERSCHUUR te Amersfoort aan de Kampstraat no. 51, publiek om contant geld als1 brik voor 16 per sonen, 1 brik voor 10 per sonen, 2 brikken voor 6 personen, 1 vigelante, 1 clarence, 1 victoria, 1 coupé, 1 tent wagen voor 9 personen, 1 dogear, 1 kinderlyk-vigelante, 1 Utrechtsch wa gentje. waaronder twee- en eenspanstuigen, en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. 's Morgens vrtor den verkoop uit- genommerd te bezichtigen. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Dinsdag 17 November 1908, des voormiddags 9 uur, bij C. SPET, aan het koetshuis op „Lokhorst" te LEUSDEN. publieb om contant gold waaronder tafels, stoelen, gordijnen, spiegels, schilderijen, tapijten, antiek kaarsenkroontje, antiek bureautje, glazenkast, kachels, haardkachel, le dikanten, rustbank, waschtafels, glas- en aardewerk. Voorts brandspuit, landrollen, gras machinetjes, gierpomp, broedmachines, visch- en vruchtennetten, inrichting voor het slaan van nortonpompen, balkslieten, 10 perceelen brandhout en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Daags vóór den verkoop van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur te bezichtigen.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2