WEERBERICHT. Thermometerstand Be officiële spelling. BINiNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET JtONINÏL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voerm. 10.50 uur.) De Bildt, 17 November 1908. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Valentialaagste 730.4 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 18 November 1908. Wind Matige tot krachtige Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien. Temperatuur Iets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennacht F. 37 Hedenmiddag 12 uur F. 50 PERZIË. Naar de Lokal-Anzeiger uit Teheran verneemt, is de geldnood van den sjah zoo hoog gestegen, dat hü de officieren hun achterstallige soldij heeft willen uitbetalen met oude percussie geweren, die hun, zegt men, tegen het dubbele van de waarde inrekening worden gebracht. Alleen sommige officieren, die nl. geheel zonder mid delen zijn, hebben de geweren aan genomen. Maar nu vreest men, dat als er weer oproer komt het volk meer schietwapenen zal blijken te hebben dan vroeger. Hartwig, de Russische gezant, is gisterenochtend met verlof naar Rus land vertrokken. Tot het laatste oogenblik heeft hij zijn reis geheim gehouden. CHINA. Een telegram uit Peking zegt, dat de keizer van China voor zijn dood nog veel heeft geleden en h(j teeke nen van zinsverbijstering gaf. De keizerin-weduwe, wier dood door den aanblik van den stervenden keizer is verhaast, stierf alleen zonder bijstand, ofschoon een kring van deemoedige ooggetuigen slechts weinige schreden van haar afstondmaar zoo heilig hielden zij de persoon der keizerin dat zij niet nader dorsten treden. Verder zeggen de berichten, dat de dood van den keizer weinig indruk heeft gemaakt, maar die van de Nadruk niet verboden. Dat eenheid in de spelling en ver buiging van onze taal gewenst is, wordt sedert Siegenbeek vrij algemeen toegegeven. Dat die eenheid niet bestaat, kan ieder, die een beetje verstand van spelling beeft, dageliks waarnemen in kranten, tijdschriften en boeken. Dat het Regeringsbesluit omtrent de spelling van de Vries en te Winkel de gewenste eenheid in niets zal be vorderen, maar een belemmering moet worden voor taalonderwijs, kan uit het volgende blijken. Voor de XlVe eeuw werd minder acht geslagen op bedoelde eenheid men vergelijke eens de spelling van Marnix, Vondel, LaDgendyk enz. met die van hun tijdgenoten. Allengs is men in een ander uiterste vervallen, en is men iemands be schaving gaan afmeten naar z(jn spel ling. Als iemand schrijft„Ik zag de zoon van mjjn boekverkoper uit een hoge boom vallen," dan wordt er wraak geroepen over zijn onkunde. En toch is het mogelik dat de persoon IJ Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. K. A. Koltewijn. machtige keizerin het volk zeer heeft getroffen. Er is een rouw van drie jaar uitgeschreven. De vreemde ge zantschappen worden door hun troe pen bewaakt. De Engelsche gezant schapsbewaking is met 50 man uit Tientsin versterkt. Uit de provinciën komen geruchten van woelingen. De Times verneemt uit Peking, dat het lijk van den keizer gedurende den openbaren rouw in de zaai van het Keizerlijke Lange-leven zal blijven. In de lente zal het worden overgebracht naar een tijdelijk graf in de Oostelijke Graven, totdat er een mausoleum voor hem is gebouwd. Gedurende honderd dagen zullen er in het rijk geen ver makelijkheden worden gehouden en zullen de Cbineezen zich niet het hoofd mogen scheren. Keizer en Koningin. De Parijsche correpondent van de N. R. Ct. bericht De Temps heeft aan dr. Kuyper gevraagd haar in te lichten omtrent de beweringen in een artikel van Het Vaderland. Dr. Kuyper heeft daarop het vol gende geantwoord „Er is niets waar in dit gansche artikel. Ik zal niet de moeite nemen het te weerleggen. Nooit van mijn leven heb ik een brief van den Keizer onder de oogen gehad. Het is zuiver fantasie." De Standaard schrijft „Daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, heeft dr. A. Kuyper aan den Duitschen Chargé d'Affaires, die inlichting verzocht, medegedeeld, dat door de Koningin nimmer met hem over een brief, die van den Duitschen keizer ontvangen zou zijn, ook maar met éen woord gesproken is, en dat hem veel minder nog van zulk een brief inzage is gegeven." Nederland en Venezuela. De Parijsche correspondent van de N. Ct. seint dd. heden De New-York Herald (Parijsche editie) verneemt uit Willemstad, dat de Venezolaansche Regeering de tele- graphische verbinding tusschen Vene zuela en Columbia via Maracalbo heeft verbroken, om den Duitschen gezant te beletten zich met Nederland in verbinding te stellen. Een uitvinding. Naar „de Tel." verneemt, is door den kapitein der infanterie K. A. Enklaar, in gar nizoen te Naarden, eene uitvinding gedaan, die wel waard is, dat er de aandacht op wordt gevestigd. Het betreft eene inrichting, aan ons geweer aangebracht, waardoor alleen dan een schot kan worden afgegeven, wanneer de vizierlijn horizontaal is. In den loop der tijden, en vooral toen het den tactici hoe langer hoe meer bleek, dat in den oorlog op jnist ge richte schoten eigenlijk niets is te rekenen, dat door de overgroots zenuwspanning by de soldaten verre weg de meeste schoten onder allerlei willekeurige vizierhoeken worden afge geven, en dus negentig, zoo niet honderd procent van de raakschoten eigenljjk niets meer zijn dan toevals- treffeis hebben zich veie wapenfabri kanten en andere technici met het vraagstuk bezig gehouden, eene zoo danige inrichting te maken, als hier bedoeld wordt; geene enkele uit vinding is tot nog toe proefhoudend gebleken. die zich bezondigt aan de voor ge schreven spellingregels van de Vries en te Winkel, in kennis en algemene ontwikkeling heel wat hoger staat dan zjjn veroordelaars. Onder deze zijn er die tot op heden schrijven „Ik zag de» zoon van mijne» boekverkooper uit eene» hooge» boom vallen." De reden daarvan is, dat men aan de spellingregels van de V. en te W., die zo nodeloos moeilik, zo vaak met elkaar in strijd, zo buitengewoon tal rijk, en zó met uitzonderingen over laden zjjn, dat men op de scholen te veel tijd aan het zogenaamd zuiver spellen moet besteden om het eigenlik taalonderwijs tot zijn recht te doen komen. Daardoor wordt de indruk gemaakt, dat de spelling bij de taal op de voorgrond staat, inplaats van het begrijpen van de gedachten van anderen en het behoorlik uitdrukken van zijn eigene. Is de spelling dan werkelik zo ge wichtig De geniale professor Rudolf Hilde- brand liet zich in zijn beroemd werk „Vom deutschen Sprachunterricht in der Schule" aldus uit: „Hoeveel edele tijd en moeite, en hoeveel plichtge voel wordt bij de lieve spelling nut teloos verdaan! ook bij op zich zelf nutteloze dingen I En dat neemt voor zich alleen, een groot deel van de ge hele schooltyd in beslag 1 Het is in- De inrichting van den kapitein E. is zoodanig gemaakt, dat aan het geweer slechts geringe wijzigingen behoeven te worden aangebracht; de man kan de bestaande vizier klep gebruiken, haar voor eiken gewil- den afstand stellen, en hoe ook gesteld hot geweer kan onmogelijk, zelfs niet met de grootste krachtsin spanning, afgaan, voordat de vizierlijn horizontaal is. De afwijking van de horizontale lijn is naar boven en naar beneden slechts enkele seconden. Daarbij komt, dat de inrichtting zoo danig te stellen is, dat dezelfde af wijking meer bedraagt, zoodat men het in de macht heeft als men van een aantal geweren het eene gedeelte verschillend instelt met het andere om eene meer of minder groote strook onveilig te maken, te overstrooien met projectielen. En wat vooral de uit vinding van vroegere onderscheidt, is, dat de samenstellende deelen zjn be dekt; het toestel werkt, ook al wordt met het geweer ruw omgegaan, al komt het ook met zand of water enz. in aanraking. De uitvinder heeft zich in verbin ding gesteld met den minister van Oorlog, om zijn toestel aan diens oor deel te onderwerpen. Wat Z.Ex. doen zal, is onbekend, doch als de uitvin ding inderdaad practisch blijkt, zou dit vooral voor ons land, waar bijna uit sluitend vlak terrein is, en in ver band met don korten diensttijd, onzer soldaten, zeker een groote aanwinst zijn. Accjjnsverhooging. Tot de Tweede Kamer is een adres ge richt door de chemisch-technische industrieën, verwerkers van zuiveren alcohol, die in hun bedrijf geen gede- natureerden gebruiken kunnen, waarbij wordt opgemerkt, dat in de afdeelin- gen hoofdzakelijk aandacht geschon ken is aan den alcohol in den vorm van sterken drank, dat zij meenen, er niet genoegzaam rekening gehouden is met het alcohol- verbruik met betrekking tot de In dustrie en Handel inparfumeriën, essences, chemische en pbarmaceuti- sche producten, aetherische oliën, suikerwerken, verfstoffen, zoomede het verbruik door apothekers, dro gisten, enz., dat ten gevolge van de voorgestelde accijnsvermeerdering met 43 pCt., zij genoodzaakt zullen zyn de prijzen hunner artikelen dienovereenkomstig te verhoogen, waardoor de vraag verminderen, of geheel ophouden zal, met het gevolg, dat eenige producten niet meer kunnen worden vervaardigd, zoodat behalve de fabrikant, dan tevens de schatkist de nadeelige ge volgen ondervinden zal, geheel in strijd met do bedoeling der wet. Adr. vragen het daarheen te willen leiden, dat zoodanige maatregelen worden genomen, dat rekening ge houden wordt met hun belangen. De lste luitenant D. Ritman van het Instructie-Bataljon, wordt 2 Januari a.s. overgeplaatst bij het 5e Regiment Infanterie. De lste luitenant A. M. Mol van het 5e reg. inf. wordt met December ontheven van zijn detacheering te Utrecht. De lste luitenant H. A. C. Fabius van het lste reg. huzaren keert 28 dezer, van zijne detacheering te Utrecht bij het le reg. vesting-artillerie in zijn garnizoen alhier teiug. derdaad erbarmelikl" Is dat nu zo ge wichtig of men vader of vaaderJamilie of Jamiehe, kurlcetrekker of kurkentrek ker afgrijslik of afgrijselik schrijft? Vóór de XlXe eeuw treft men zowel de ene als de andere vormen aan. Om eenheid in de spelling te hebben doe men een keus waar de ene vorm evengoed is als de andere, en daar mee uit. Waar het echter op aankomt, is de spelling onder zo weinig mogelik, ge- makkelik te onthouden regels te bren gen, met vermijding, waar het kan, van uitzonderingen. Dat de spelling van d. V. en t. W. daar in de verste verte niet aan vol doet en vol denkangels en klemmen ligt, zal uit het volgende blijken. „En juist bjj het volksonderwijs komt het er dubbel op aan", zegt professor Land, „dat de korte schooljaren zo min mogelik door nodeloze omslagen beoefening van hetgeen ons in niets een beter inzicht geeft, worden inge nomen". Hoe menig opstel, goed van in houd en stijl, is, sedert de invoering van spelling van d. V. en t. W., te laag de geschat om de spellingfouten. Een goede inhoud met spellingfouten blijft goed, een slechte inhoud zonder spel lingfouten blijft slecht. Men lette hierbij op, dat stijl heel wat hoger staat dan spelling. Nu is een hoofdfout van de spelling De 2de abonnementsvoorstelling in Amicitia zal worden gegeven Maan dag 21 December a.s. -Met sprekende cijfers72 heeft H. V. C. Zondag jl. revanche genomen op de geleden nederlaag in Zeist, waar zij met 5—1 werd naar huis gezonden. Om 2 uur stellen beide elftallen zich volledig op. Direct zitten de Z. V. V.'ers op t en bal en het duurt ook niet lang of Weunekes scoort onhoudbaar voor B. Daarna neemt H. V. C. het spel over en behoudens enkele doorbraken heeft Z. V. V. niets meer in te bren gen. Niet lang duurt het dan ook of H. V. C. heeft uiteen strafschop Z. V. V. de leiding ontnomen. Voor de rust scoort H. V. C. nog twee maal. Na de rust wisten de H. V. C.'ers 4 maal R. te passeeren. Uit een van Z. V. V.'s sporadische uitvallen viel haar een strafschop ten deel, waaruit P. het tweede en laatste doelpunt voor haar maakte. Bij Z. V. V. was de back v. N. de beste. H. V. C. was geheel in goede conditie. Het 2de elftal van H. V. C. trok met 10 spelers naar 't Gooi en werd, zooals te verwachten was, door „Rapi- ditas" met 5—1 huiswaarts gezon den. Een kleine opmerking is hier wel licht ter plaatse. Zeer netjes en levendig toonde H. V. C. I Zondag in haar nieuw costuum. Nog netter en levendiger zou het zijn indien al de spelers in roodwitte jersey waren gestoken. Naar we reeds meedeelden zal de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl. Onderwijzers evenals vorig jaar in Amicitia een voorstelling doen geven door de Utrechtsche Onder wijzers Tooneelvereeniging. We ver nemen thans dat deze uitvoering zal plaats hebben Vrijdag 11 December a.s. We willen nog eens even her inneren aan het eerste abonnements concert op a.s. Donderdag. We hopen van harte dat het Flonzaley-kwartet hier voor veel publiek zal spelen, anders is zeker de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Amersfoort voortaan bij het organiseeren van deze concer ten, zal worden gepasseerd. In het pakhuis van de heeren Smit, leerhandelaren in de Lavendelstraat alhier, brak hedenmorgen brand uit, doordat eenige vonken uit het vuur sprongen en terecht kwamen op een hoe veelheid huiden die vuur vatten. Toege schoten buren wisten gelukkig spoedig de vlammen te dooven. Niettemin zjjn nog een twintigtal huiden ver brand. Vei zekering dekt de schade. Aan een smoordronken D-trein- passagier, die te lang in den „Restau- rationswagen" had gezeten en lastig begon te worden, werd gisterenavond door de politie gelegenheid gegeven zjjn roes uit te slapen. Hedenmorgen vervolgde deze Duit- scher zijn weg weer per D-trein. FALLI3SEMENT. Failliet verklaard. M. van den Berg, aannemer, wo nende Pieter Pijperstraat te Amers foort. van d. V. en t. W. dat behalve de be schaafde uitspraak, die de grondslag moet zijn van alle spelling, nog zes andere spellingbeginselen zijn aange nomen, die telkens met elkaar in strijd zjjn 1. de gelijkvormigheid (geef aan een zelfde woord en aan ieder deel waaruit het bestaat zoveel mogelik dezelfde vorm), 2. de afleiding (van oudere woorden b.v. uit hetGoties, Saksies of Frankies enz.), 3. de ana logie (overeenkomst met andere op dezelfde wijze gevormde woorden), 4. de welluidendheid, 5. het gebruik en 6, de duidelijkheid. Nu schrijven d.V. en t.V. nochtans om de uitspraak, in strijd met de af leiding nog-dan-s nog, om onderscheid te maken met noch (niet), in strijd met uitspraak en analogiewijste om de uitspraak, in strijd met de afleiding wijs-ste oppasster om de afleiding, in strijd met de uitspraak menschen om de afleiding (uit hetGoties) in strijd met de uitspraakverassen om de uit spraak en het gebruik, in strijd met de afleiding van rasch); ijzen en gansch om het gebruik, in strijd met de af leiding, die eizen en gans verlangt. Deze zeer weinige voorbeelden zijn met grote aantallen te vermeerderen. Het is een waar doolhof, de toepas sing van de zeven grondslagen voor de spelling van d. V. en t. W. Nie mand kan vooruit weten aan welke Tramongeluk. Zondagavond keerde een 20-jarige dienstbode met de laatste tram uit Laren naar Craai- 'ue Vnrug. Tusschen Larenberg en Gem omkomen, sprong zij plotse- Valk en Ge tram, vermeenende de bara Catrina,ij moest uitstappen, ge pen en Aartje <n, hetgeen echter niet htOVERLEDEÏ. De tramconducteur we. mnd. .„sagiere gewaarschuwd, dat zy gegil hoorden, waarop hij de tram deed stoppen en langs de lijn ging zoeken, waar hij het meisje vond met beide beenen afgereden. Onder hevige pijn overleed zij na een uur. Herten. In de groote bosschen in de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord houden zich heel wat herten op, bij troepjes loopen ze soms te grazen op de grasakkers tusschen de bosschen. B(j een drijfjacht te Boschend, zijn er wel eenige gezien, maar er is er slechts één geschoten. De brand in het hotel Bellevue. De N. Arnh. Ct. schrijft: Tot heden hebben wy gemeend geen melding te moeten maken van het onderzoek, ingesteld naar het ontstaan van den brand in Bellevue, een onder zoek dat uit der aard met vele moei lijkheden gepaard ging en met de uiterste omzichtigheid diende te wor den gevoerd. Thans kunnen wij, mede in ver band met het vinden van de vermoede lijke overblijfselen van den hotelknecht Gerrit Wammes mededeelen, dat er voldoende termen aanwezig geacht werden tot het openen eener gerech- lijke instructie. Verschillende personen zijn alreeds door den recbter-commis- saris gehoord. De gevonden menschelyke over blijfselen zijn in handen der justitie gesteld, en een nader medisch onder zoek bevolen. Zigeuners. Men meldt uit Roermond aan de Tel. In den nacht van 12 op 13 dezer, ongeveer te 12 uur, toen de rijksveld wachter Bochelaar van Horn naar huis stapte, ving hij een losloopend paard op. Spoedig kwamen er van de tegenovergestelde richting 3 verdacht uitziende individuen aanwandelen, die zonder veel praatjes, hem van het paard ontlastten en er mee naar het dorp Baaksen trokken. Protest van den rijksveldwachter hielp niet, zoodat de man het raadzaam achtte, beide ge meente-veldwachters te waarschuwen. Met zijn drieën toog men op weg en het duurde niet lang of men vond langs zijde van den weg enkele woon wagens staan. Het onthaal van de bewoners was eenigszins vreemd, want spoedig vlogen de kogels om de ooren. Dezen, op tegenweer be dacht, trokken hun revolvers en vuur den terug. Personen werden bij dit vuurgevecht niet getroffen, doch een paard moest het met den dood be- koopen. Dat het geschiet niet onopgemerkt was gebleven, behoeft niet vermeld. Het halve dorp, gewapend met zeisen en hooivorken, kwam er op af. De zigeuners zagen nu spoedig het nut- telooze van verdere tegenstand in en lieten zich een inspectie welgevallen. Maarde vuurwapenen, die men in beslag wou nemen, waren nergens te vinden. Het is niet onwaarschijn lijk, dat een lid van de bende er zich mee uit de voeten gemaakt heeft. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Sedert Vrijdagavond heeft het grondslag de voorkeur is gegeven, wanneer er tussen twee of drie te kiezen valt. Toch wordt door de Regering bevolen, die warwinkel op de Lagere Scholen te onderwijzen. De leerlingen hebben net zo min als hun onderwijzers houvast aan die spelling regels, en moeten dus de geschreven beelden van de gesproken taai maar stuk voor stuk uit het hoofd leren, dat zeer tijdrovend, en nergens goed voor is. Dat er geen eenheid van spelling door wordt verkregen, bewijzen brieven, kranten en boeken. We hebben tegen woordig minstens vier manieren van schrijven: 1 die waarbij d. V. en t. W. precies worden gevolgd, en men overouderwets nog schrijft eenen, mijnen, onzen 2 die waarbij er ach teloos mee wordt omgesprongen en mannelike woorden vrouwelik worden genomen en omgekeerd 3 die waarbij men, behalve in 't meervoud, een, mijn, hnn enz. onverbogen laat, f voor pb, ka ko, ku voor ca, co, cu, t voor th schrijft enzen 4 de vereenvoudigde schrijftaal. A. M. IC Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 2