AGBLAD voor AM,ERSFOORÏ en OMSTREK EK No. 248 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. Uitgave van da Naaml. Vöauootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STATEN-GENÉRAAL. DE EEMLANDER Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco por post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRA A.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntlên Van 1 tot 5 regelsI 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) T*t Pissing van advertentiën en reclames tan boiton het kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bniteniandsch Adrertentiebureau D T. ALTA, AVarmeesstraat 74—78 te AmstcrJna. UIT HET HEMELSCHE RIJK. Binnen een paar dagen tijds zijn de [Keizer van het Hemelsche Rijk en zijne tante, de machtige vrouw, die in zijne plaats regeerde, gestorven. Dat seusatiewekkend voorval wekt ver moedens en de geruchten omtrent het lamentreffen van deze sterfgevallen zijn vele. Waarschijnlijk zullen wij nooit ver- oemen of de Chineescüe geruchten ge lijk hebben of niet. De arme Keizer Kwang Su De zoon des hemels heeft een leven geleid, dat ook de minste van zijne onderdanen hem niet behoefde te be- Dijden. Hij was enkel keizer in naam hü had feitelijk niets te zeggen. Eene vrouw van lage geboorte, wat Tsi Hsi was, een der vele vrouwen van den in 1875 overleden keizer, beheerschte hem en het rijk. Van den keizer sprak men Diet, maar des te meer van zyoe tante. Zij was, dat is zeker, eene vrouw van buitengewone energie. Men heeft haar in een der bladen vergeiekeu met Napoleon. Die vergelijking gaat wat ver. Maar zjj was eene geestverwante van eene andere keizerin, die voor goed haren naam in het geschiedboek heeft geschreven, de Russische Katha- rina. De thans overleden Kwang Su was drie jaar toen hy officieel de regeering aanvaardde. Zijne tante werd regentes. Maar toen de wettige keizer oud ge noeg was om ook feitelijk te regeeren had zij blijkbaar daarin smaak ge- kregen. Zij zou niet dan onwillig hare macht in andere handen neerleggen. Zij maakte gebruik van eene onvoor zichtigheid des keizers om die te .behouden. Indertijd was hij in aan- I raking gekomen met de hervormings party en met haar hoofd den thans ge heel vergeten Kangjoewei. Hij haddezen een brief geschreven waarin het heette: „Als wjj niet de alles ver hinderende conservatieve ministers verwijderen en in hunne plaats jonge intellectueele mannen benoemen, die het westen kennen, is het onmogelijk hervormingen in te voeren. Maar de keizerin-weduwe wil daartoe hare (naar het engelsch.) 60 Is dat alles zei Nancy lachend. U kan stellig niet binnenkomen. Dan blijft er Diets anders voor mij over dan u een eindweegs te ver szeilen. Dat is juist, dat ik het liefst wil. Ik heb mijn paard achtergelaten by de ingangspoort van het park, en dus heb ik my over niets bezorgd te maken. Nancy glimlachte en schudde het hoofd, maar zy zette haar hoed op en zy liepen samen de stoep af. Vanmorgen was Mr. Wickham nog hier, zei ze. Hy is een geheim zinnig man. Welke zaken kan hij toch hebben, die hem zoo dikwijls en on verwacht wegroepen? Men zou zoo denken, dat hy niets anders te doen heeft dan hier tot October kalm te wonen, en zich dan ergens met zyn dochter te vestigen. Ik ben er van overtuigd, dat zy mooi moet zyn. Zy vertelde hem, hoe Mr. Wickham haai een van de boeken van zyno dochters had geleend en hoe zy ver rast was geweest over zyn onver wachte vriendelijkheid. toestemming niet geven. Ik heb Hare Majesteit meermaleD dien raad gege ven, maar zy wil er niet van hooren en wordt woedend. Ik vrees dat ik mynen troon niet kan handhaven. Gij ontvangt hierbjj het bevel met uwe collega's te overwegen wat gy kunt doen om ons te redden. Ik ben zeer terneergeslagen en verwacht uwe hulp." De conservatieve party, aldus bo- dreigd door den keizer, vond steun bij de keizerin. En zy bleek de sterkste. Zonder eenigen eerbied voor zynen hoogen rang werd Kwang Su afgezet en feitelijk gevangen gehouden. Hy had niets meer in te brengen. Intusscheo gingen er groote diDgen om in China. De oorlog tegen Japan gaf het rijk een geweldigen stoot. De opstand der Boksers was eene uitiDg van het verzet tegen de westerlingen, die van alle kwaad werden beschul digd. De keizerin was daaraan niet vreemd. Waarschijnlijk zou zy gaarne de overwinning van de reactionaire party hebben gezien. Nu lieleelde zy de nederlaag en do bezetting van een deel van hare hoofdstad door Euro- peesche troepen, l'uch bleef zu regeeren en zy had het zoo aangelegd, dat men haar moeilijk iets kon bewijzen. Het heette teu slotte dat zij minder afkeei ig van de vreemdelingen en van hervormingen was dan men had ver moed. Zoo zij den keizer behandelde als haren gevangene, zij moest ook meer dan eene vernedering zich ge troosten. Den invloed vaD het wes ten kon zy niet tegenhouden. Maar zij wist de macht in handen te houden. Zij was de levende gestalte en Kwang Su niet ine*r dan een bleeke schim. Men sprak niet van hem. Zyn dood zou geen verandering in den staat van zaken in China hebben teweeg gebracht. Zijn dood beroofde China niet van eenen vorst. Er was slechts een man 6D nog nauwelijks een man minder. Het overlijden echter der keizerin is een gebeurtenis. DUITSCHLAND. Op de gedenkschriften, die Prins Eulenburg dacht uit te geven, is beslag gelegd. Een deel heeft men iD Engeland in veiligheid kunnen brengen. Dit zal Sinds dien tyd, ging zy voort, heb ik hem nooit weer gezien. Alles is zoo vreemd en geheimzinnig op Ryelands. Toch is er een gemak, en dat is, dat ik aan Cesar en Violet kan schrijven. Het is jammer, zei Curzon, dat Cesar u niet vaker kan komen bezoe ken, terwijl ik weg ben, maar hy zal zelf niet dikwyls weg willen gaan als alle zorg op hem rust. Een van de din- gen, die ik u wilde zeggen, had daar op betrekking. Mijn tante, Mrs. Nevil le, en een vriendin van haar, Miss Ferris, die u zoo graag wilde leeren kennen, blijven op Oakhurst, zoolang ik daar niet ben. Zy zullen u stellig een bezoek komen brengen en vragen of u met haar mee teruggaat. Belooft u my, dat u dat wilt aannemen Ik zou Miss Ferris heel graag willen leeren keDnen, zeide Nancy verbaasd. Zy keek haar metgezel aaD, 6D zette dadelijk een roman in elkaar, waar van hy en Miss Ferris de held en heldin waren. Hy scheen haar gedachten te raden eD kleurde licht. Zy en ik zyn heel goede vrien den, dat is alles, zei hy. Laat uwe phantasie u geen parten spelen. Dus mag ik aan myn tante zeggen, dat u komen zal? Zy komt nog hedenavond en ik ga morgenochtend op reis. Miss nu worden uitgegeven. Dat kan een pornografie worden 1 De stad Berlijn viert heden het honderdjarig bestaan der Pruisische „Stadteordnung". De Keizer woont met de Prinsen de plechtigheid in het raadhuis bij. De voorstad Schöneberg heeft voor deze gelegenheid 250,000 Mark voor de bestrijding der tuber culose beschikbaar gesteld. FRANKRIJK Op St. Pierre is het sedert eenigen tyd onrnstig. De reden hiervan is de oude quaestie van scheiding van kerk en staat en in het bijzonder de poging om een chris telijke school op te richten. De kolo niale regeering heeft zich verzet tegen haar opening. Twee leerareü, die krachtigen steun vinden bij de ker kelijke partij, zyn voor de rechtbank gedaagd en beiden zyn veroordeeld tot 1000 fres. boete. Deze betooging had ten doel te protesteeren tegen de beslissing van de koloniale regeering. Id de FraDSche Kamer zal over de zaak geïnterpelleerd worden. Woensdagavond is te Marseille een aanslag gepleegd tegen het Ita- liaaiische consulaat. Er was een hevige ontploffing vermoedelijk van meli- niet vlak by dit gebouw de deur van een aangrenzend huis werd ver nield en er ontstond een begin van brand, De Italiaansche consul had voor eenigen tijd een waarschuwing ont- vaDgen, dat er een aanslag tegen hem werd beraamd en het consulaat werd dagen lang nauwlettend bewaakt. Maar men bad nu juist, nu er niets ver dachts werd waargenomen, die bij zondere bewaking gestaakt. Nu zoekt de pontie ijverig naar een man in een grijze overjas, dien men heeft zien rondzwerven in den omtrek van het consulaat en die van den wordt verdacht. De Kamer nam gisteren een mo tie van Pelletan aan, waarbij de re geering wordt uitgenoodigd spoedig de wet op de pensioenen van spoorweg beambten het licht te doen zien. Vervolgens werd een subsidie van Ferris komt even later. Zij zullen waarschijnlijk heel spoedig by u komen. Zal u niet weigeren met haar terug te gaan Ik zal mij door de omstandig heden laten leideD, zei Nancy beslist. Hier zyn wy bij den ingang en daar is de staljongen met uw paard. Dus moet ik u goedendag zeggen 1 U is toch niet een beetje een heel klein beetje koppig? Ik ben zeker koppig. Daar is geen twijfel aan. Goedendag, Mr. Curzon I En wil u mij niet eens „goede reis 1" wenscben Ik hoop, dat u een prettige vacan- tie zal hebben. Denk u terug te zyn vóór het voorlezen van het tweede testament? Natuurlijk! Curzon reed langzaam weg, achter om kijkende totdat zijn bekoorlijke gezellin uit het gezicht was. Hy er gerde zich er aan, dat Nancy zou denken, dat er iets tusschen hem en Gillian bestond. Ik ben een dwaas! zei hij onge duldig tot zichzelf. Ik doe allerlei drngen om andere menschen te hel pen en myD eigen zaken stuur ik in de war. Miss Wickham wil graag in kennis komen met de familie Malin- court en ik, als haar gehoorzame die naar, stuur my zelf weg om dit 100,000 frs. voor de luchtscheepvaart toegestaan. ENGELAND. De Drankwet is gisteren in het Lagerhuis in derde lezing met 350 tegen 113 stemmen aangenomen. Over dit wetsontwerp is 25 dagen beraad slaagd, maar er is geen belangrijke verandering in de bepalingen aan gebracht. PERZIË. De Sjah schijnt niet goed te weten of hy de grondwet zal afschaffen dan wel het parlement bijeenroepen. Hij zou nu een soort van middenweg be wandelen, zoo meende men. Hy wil een staatsraad vormen van zoowat veertig leden, die wel een recht van toezicht, maar geen wetgevende macht zal hebben. Het voornaamste is nog onbekend, t. w. of de leden van dien raad door het volk gekozen dan wel door den Sjah aangewezen zullen worden. Hij heeft nu vertegenwoor digers van verschillende klassen der bevolking tot zich geroepen om dit met hen te bespreken. Gisteren kwamen de vertegenwoor digers der kooplieden en hen werd gevraagd ot zy al dan niet een grond wet verlangden. Toen de heeren daarop antwoordden, dat de bevolking geen grondwet verlaDgde, verwijderde de Sjah zich en liet de geestelijkheid ont bieden, wie hij een besluit voorlegde tot afschaffing van de grondwet. De geestelijkheid betoonde haar instem ming met hot besluit en werd toen feestelijk door den Sjah ontvangen. TWEEDE KAMER. Na Donderdagavond eerst het klein goed te hebben afgedaan, kwam mi nister Heemskerk gisteren aan de groote quaestie, de al of niet bestaande onklaarheid omtreDt het regeerings- beleid. De minister van Binnenl. Zaken was echter zeer gereserveerd en zijn redevoering heeft dan ook de ongerust- mogelijk te maken, terwijl ik al dien tijd veel liever thuis zou zyn en de dagen zal tellen, toldat ik weer terug ben. Toea hy op Oakhurst aaDkwam, wierp hy zijn staljoogen de teugels toe en liep met een sombere uitdruk king op zijn gelaat het huis binnen. De ontvangkamer stond open en hy meende er iemand binnen te zien. Vlug stapte hij den drempel over. Tante Neville I riep hij uit. Hoe is u hier gekomen Een lieve neef ben jij I zeide ze lachend terwijl ze hem begroette. Hoe of ik hier kom? Wel, met den trein, waarmee je mij hebt aange raden te komen en er was niemand om mij te haleD daarover ben ik heel boos. Gelukkig is het huis niet ver af en ik wandelde hierheen, zond iemand om mijn koffers en nu voel ik my hier al geheel op mijn gemak. Ik heb mij dan zeker vergist in de treinen, zei hij berouwvol. Ik ver wachtte u niet vóór vanavond. Om u de waarheid te zeggen, beb ik je in 't geheel niet gemist, zei Mrs. Neville schalksch. Zij was een levendige frissche oude dame met glinsterende oogen en zoo vlug in haar bewegingen als een jong meisjeonder het spreken nam zij een stoel en haalde haar breiwerk voor den dag. heid, het wantrouwen niet kunnen verdrijven. Dat de heer Heemskerk eene an dere persoonlijkheid is dan zyn .groote leermeester" dat van hem een ge matigde, weinig agressieve politiek eer te wachten valt, dan van den tijdelijken en vrij willigen balling, bleek ook duidelijk. Maar twijfel werd blijk baar gekoesterd en voor dien twyfel bestond grond aangaande het weerstandsvermogen der regeering tegenover den aandrang en de prik kelende termen, de verwijtingen en bedreigingen ook van tot excessen neigende geestverwanten. Gelijk de heer Tydeman het ongeveer zeide bij alle streven naar gematigdheid van sommige leden ter rechterzijde (b. v. den heer Nolens) is het toch zeer de vraag of van de tegenstrij dige stroomingen, die aan dien kant te constateeren vallen, juist die het sterkst zal zijn, welke der linkerzijde het meest ongevaarlijk schijnt. En in weerwil van verschillende bezadigd klinkende woorden, uit den mond van minister Heemskerk vernomen, is het zeer wel mogelyk, dat by mettertijd een auder geluid zal doen hooren, vatbaar zal blijken voor ongewenschte invloeden. Volkomen immuun aldus de wooidvoerder der vrije liberalen was hy heden althans niet geble ken. Scherper nog, offeusiever, klonk het oordeel van den heer Goeman Borgesius. De Minister trachtte het voor te stellen, alsof de M. v. A. niets anders was dan een verduidelijking van de Regeeringsverklaring. Dat by er ech ter in geslaagd is, aannemelijk te maken waarom hy niet reeds op 10 en 12 Maart even duidelyk heeft ge sproken zal niemand durven bew. reii. Hy heeft toen stellig de Kamer in den waan gelateD dat zijn Kabinet niet „de politieke gedachte van 1901 wilde doen herleven" gelijk de heer Tyde man het toen heeft uitgedrukt. Maar nog veel minder is de Minis ter geslaagd in het betoog dat dit Ministerie en dat van 1901 dan nu toch inderdaad homogeen zijn en dat het nochtans de antithese niet wil propageeren. Een jongere Kuyper is de heer Heemskerk niet. Een schetterende Jij hebt een buitengewoon rent meester, zooals ik er nooit meer een ontmoet heb. Waar heb je hem van daan gehaald Hij zorgde voor alles, wat ik noodig had en vertelde ray al les wat ik graag weten wildé ten minste bijna alles en maakte, dat ik my zoo goed thuis gevoelde, dat ik je ternauwernood gemist heb Wie is hy Ik voel mij tot hem aangetrok ken. Vertel mij eens wat van hem. Curzon deed dat en kwam zoodoen de tot bet verhaal van het Malincoiirt testament en zijn betrekking tot de familie. Vóór dat het verhaal uitwas, luisterde Mrs. Neville met zóó groote attentie, dat haar breiwerk vergeten in haar schoot lag. Welk salaris krygt Mr. Malin- court van je? vroeg zij. Bertram vertelde bet. En daarvan moet hij bestaan riep zij uit. Bertram, ik dacht niet, dat ik my ooit over je zou moeten schamen 1 Je moet hem dadelijk een beter salaris geven 1 Hij zou het niet aannemen, ant woordde haar neef lachend. U heeft geen flauw idéé wat een moeite het mij in de beginne gekost heeft hem niet te beleedigen. Wordt vervoigd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1