WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STA uSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 24 November 1908. Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Clermontlaagste 724.4 m.M. te Seydisenjord. Verwachting tot den avond van 25 November 1908. Wind Toenemend tot krachtige of stormachtige Z.W.-ljjke tot W.-l(jke wind. Gesteldheid van de luchtBetrok ken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 48 gehoorzameu. De Regeering heeft zich rekenschap gegeven van den gevaar lijken toestand en neemt krachtige maatregelen. Op tal van plaatsen vie len handlangers der Bulgaarsche co mités Grieken aan. Over het algemeen namen de Bul gaarsche comités voortdurend een uit dagende houding aan, die aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid. CHINA. Het diplomatencorps te Peking heeft hulde Jgebracht aan de nagedachtenis van den overleden Keizer en de Keizerin-weduwe. De heeren zijn toe gelaten in de verboden stad en heb ben de zaal betreden waar de lyken der vorstelijke personen in vol statie- ornaat lagen. Heel de|Keizerlijke familie, Prins Tsjoen en Prins Tsjsjing in begrepen, was aanwezig, benevens duizenden waardigheidsbekleders, mi nisters, manderijnen en zoo meer. Uit nadere berichten blijkt ons, dat de Keizerin en de Keizer niet in een zaamheid zijn gestorven, maar dat volgens het oud gebruik beiden in volle pracht kleedii op hun bed waren uitgestrekt, terwijl honderden hove lingen in de sterfkamer aanwezig waren, hoewel dan op eerbiedigen af stand. Posteryen en Telegra ph i e. Wij ontleenen aan de N. R. Ct. een bericht, dat een onderzoek is ingesteld naar den schrijver der ar tikelen in het dagblad De Tel. over de verhouding tusscben het Departe ment van Waterstaat en het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie, waarop ook in het Voorloopig Ver slag over de begrooting van Water staat werd aangeerongen. L. en V. kan hieromtrent het vol gende meedeelen Alle ambtenaren van hel Ministe rie van Waterstaat en bet hoofdbe stuur der posteryen en telegraphie hebben een officieel stuk, afkomstig van den Minister van Waterstaat, ter teekening voorgelegd gekregen, waarin zy onder ambtseed verklaren, noch direct inlichtingen verschaft te heb ben aangaande toestanden by het hoofdbestuur der P. en T. ten behos- ve van de te dier zake in de Tele graaf verschenen artikelen. Vele der hoofdambtenaren teekenen onder pro test, anderen weigerden het geheel. He i d e o n t gi n ni n g en ■Werkloosheid. Binnenkort kan een uitvoerig rapport verwacht wor den, door de Regeering te publicee- ren in zake heideontging en werkloos heid. Daarin zal ook vermeld worden, welke ontginningen in de laatste jaren zyn ondernomen. Een gewichtige kies rechtbeslissing. Door dorniné De Boer te Grypskerk werd, naar men aan Het Volk meldt, in dit voor jaar bezwaar gemaakt tegén de kie zerslijst, omdat daarop namen voor kwamen van arbeiders, die in één jaar bij meer dan twee patroons ar beiden. De kantonreehter te Zuidhorn wees afschrijving van de kiezerslijst af, op grond dat wel is waar de ar beiders bij meerdere werkgevers ar beiden, maar dat de jaarlyksche dienst betrekking bij één patroon niet was verbroken geweest. De wet verbiedt niet het verrichten van diensten bij anderen als de vaste dienstbetrekking dit toe laat. Tegen dit vonnis is genoemde dominé in hooger beroep gegaan, maar de Hooge Raad heeft dezer dagen het beroep verworpen, en zich dus ver- eenigd met de opvatting van den kantonrechter. Motorbelasting. De voor gestelde heffing van personeels belas ting wegens motorrijtuigen is voor openbare beraadslaging gereed ver klaard. OPGRAVINGEN AAN HET UDDELERMEER. In de hedenavond te Amsterdam gehouden ledenvergadering van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap heeft dr. J. H. Holwerda te Leiden een voordracht met lichtbeelden ge houden over de dezen zomer onder zijne leiding aan het Uddelermeer ver richte opgravingen, waarvan hij kor- telyk de resultaten in dit blad mee deelde. In zijne inleiding wees spr. op het verschillend karakter van voor de ge schiedenis van Neerlands beschaving zoo belangrijken arbeid als deze, en van de strooptochten, welke nog niet lang geleden onder wetenschappelijke voorwendsels in de oude grafheuvels werden gehouden. Onschuldig was laatstgenoemde liefhebberij niet, om dat door het onoordeelkundige en on systematische graven tevens de om geving, waarin de gezochte voorwerpen, hetzij urnen of anderszins geplaatst waren, verstoord werd en dus door deze sport tevens een historisch mo nument voor het nageslacht geheel of gedeeltelijk vernietigd werd. Merk waardig was in dit verband de ver klaring van dr. Holwerda, dat hij vaak de meest interressante resultaten heeft bereikt op vroeger reeds geplunderde plekken. Hoeveel meer zou dat wel licht het geval zyn geweest als de amateurs den grond onverlet hadden gelaten 1 Daarna liet spr. zien, wat er door hem aan cultuurresten gevonden is, hoe dat geschiedde en wat hij uit die fragmenten heeft kunnen lezen. Eerst werd vertoond de in 1845 door dr. Jansen, na diens onderzoe kingen geteekendeplattegrond van deze omgeving. Vervolgens werd op bet doek gebracht die van dr. Holwerda, welke den vroegeren toestand zoo nauwkeurig mogelijk weergeeft en naar men weet, waarlijk verrassende uitkomsten aanwijst. In de onmiddellijke nabijheid van het Uddelermeer is een breede aard wal van 4 meter hoogte, welke in hoefvorm op het meer aansluit en een cirkelvormig binnenplein van 100 meter doorsnede omgeeft. Op dien wal stonden twee rijen pallissaden. De ruimte tusschen beide moet oud tijds aangevuld geweest zijn, gelijk de nog aanwezige horizontaal liggende overblijfselen van hout, nog aandui den, en zoo verhief zich hier een zwaar bastion (van pl.m. 7 meter breedte). Rondom de buitenzijde dezer verster king liep een gracht van 9 tot 10 meter breedte, waarin tot manshoogte water moet gestaan hebben, en welke in verbinding stond met het Uddeler meer. De doorgang tot het inwendige van den bouw werd door dr. Hol werda aan de zuidzijde gevonden van den wal. Ter weerszijden stond hier een door zware palen gedragen schut ting, welke zich aansloot bij het bastion en naar de versterkte poort leidde. Op het binnenterrein werden ver schillende bewijsstukken gevonden omtrent hen, die de burcht bewoond hebben. Men herkende de overblijfse len van een zestal vuurhaarden, be hoord hebbende bij de tenten, welke in de nabijheid waren opgericht en een achttal complexen van paalgaten, aanduidende plaatsen waar woningen hebben gestaan. Deze huizen waren voorzien van gevlochten met klei bestreken wanden. By de huizen be hoorden keldertjes van 1.30 M. in het vierkant, welke toegankelijk waren door een soort van trapvormigen in gang. Wie hier gewoond hebben toonde het op deze plaatsen gevonden aardewerk (of de scherven daarvan) aan. Dit wees uit, dat wij hier te doen hebben met een Saksische neder zetting uit de 8e eeuw, terwijl de burcht mede in de 10e en in de 11e eeuw gebruikt werd. Ook van een vroegere periode ver haalt de grond. In het midden van den schaLS lagen nl. onder de Saksische resten een aanleg, waarin niets anders dan vuursteen en scherven van een eigenaardig neolietisch aardewerk (klok bekercultuur) gevonden werden en in een hoek van het terrein ontdekte men de grondslagen van eene prachisto- rische nederzetting: een achttal hutten, half onderaarsch gebouwd. Hierbij be hoorde een grafkuil met een bijzonder soort ceramiek, zooals we ze ook in de hunnobedden aantreffen. Eindelijk heeft de burcht ook in de 13de eeuw, nadat ze haar karakter als versterking verloren had, haar be woners gehad, getuigen oenige voor werpen, welke zijn gevonden) op de plaats, waar tegen den daartoe afge graven wal een huis was gebouwd. Hoe omvangrijk het werk van dr. Holwerda is geweest bleek uit de photographische opnamen van den voortgang der werkzaamheden. De spreker vond een aandachtig gehoor. (N. R. Ct.) Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 November 1908, des namiddags te half twee uur. Voorzitterde Burgemeester. Afwezigde heeren Rolandus Hage- doorn en Veis Heyn. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor de geheimhouding op te heffen met betrekking tot de ge wisselde stukken in zake de Eem. De noodzakelijkheid daarvan zal uit de stukken wel blijken. Aldus wordt besloten. Medegedeeld wordt, dat zyn inge komen de volgende stukken Besluit van de Ged. Staten van Utrecht tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 October 1908, strekkende |tot aankoop van het per ceel, ten zuiden grenzende aan het Raadhuis. Besluit van de Ged. Staten van Utrecht tot goedkeuring van het 4de aanvullingskohier der Inkomstenbe lasting, dienst 1908. Besluit van de Ged. Staten van Utrecht tot goedkeuring van het 1ste aanvullingskohier der straatbelasting, dienst 1908. 2 besluiten van de Ged. Staten van Utrecht houdende beslissingen inzake reclames inkomstenbelasting, dienst 1908. Missive van de Ged. Staten van Utrecht houdende raededeeling, dat zij het besluit van den Raad van 27 October 1908, betreffende de subsidie van het Burgerlijk Armbestuur, voor kennisgeving hebben aangenomen. Alle voor kennisgeving aangenomen. Nota van B. en W. van 12 Novem ber 1908, betreffende Vrijwillige Brandweer. Ter visie. Voorstel van B. en W. inzake de Waterleiding. Naar de afdeelingen verzonden. Eene dankbetuiging van den Ge meente-Ontvanger voor het raadsbe sluit betreffende de verhooging van zjjne jaarwedde. Eene dankbetuiging van den Archi varis voor de verhooging van zyne jaarwedde. Eene dankbetuiging van den Direc teur der Gemeente-Reiniging voor de verhoogiug van zijne jaarwedde. Eene dankbetuiging van T. Beverloo voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de School aan de Puntenburger laan. Eene dankbetuiging van Mr. H. J. M. van den Berg voor zyne benoeming tot Regent van het Burgerweeshuis. Alle voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de N. V. „Maat schappij Amersfoort, tot exploitatie van onroerende goederen te Amers foort" tot overdracht van een gedeelte van een weg. In handen van B. en W. om prae- advies. Een verzoek van J. Nefkens tot aansluiting van zyne onder Leusden gelegen perceelen aan het buizennet der Gasfabriek. In handen van B. en W. om prae- advies. Een adres van W. Schurink, daarbij verzoekende teruggave van betaald schoolgeld. In handen van B. en W. om prae- advies. Eene dankbetuiging van Dr. P. K. i Lulofs voor de verhooging zijner jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. Eene dankbetuiging van de agenten van politie 3de klasse (nachtwakers) voor de verhooging van hun salaris. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan de school in de Beekstraat(vacature Rademakers). Benoemd wordt de heer H. C. C. de Blécourt te Kampen. Hierop volgt het voorste! van B. en W. tot aankoop van grond nabij de Gasfabriek. Aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. In behandeling komt het voorstel van B. en W naar aanleiding van het verzoek van den Gemeente- Architect tot eervol ontslag en toe kenning van pensioen. De Voorzitter: Met leedwezen breng (ik dit verzoek ter tafel omdat de gemeente een verdienstelijk ambte naar zal moeten missen. Dat hij zijn taak met ijver en ernst opvatte bewijzen al de gebouwen die getuigen van eenvoud en soliditeit, geheel in het karakter van den bouw meester. Ik stel u voor hem eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten der gemeente bewezen. (Applaus) Aldus besloten. Hierna volgt het voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burgerschool aan de vereeniging „Het Groene Kruis". Aldus besloten. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de tapperijen, herber gen en logementen. De heer Oosterveen: Ik kan mij er niet best mee vereenigen om het sluitingsuur een uur later te stellen. Het is voor menschen die een logement houden zeer moeilijk hun zaak te sluiten met het oog op het maatschappelijk verkeer, maar tappe rijen en kroegen moeten eerder gesloten worden. De heer Gerritsen: Ik vind het ook verkeerd, maar zou een uit zondering willen maken voor hen die nu de vergunning hebben. Die ver gunningen moeten dan maar langzaam uitsterven. De heer Jorissen: Ik geloof dat de macht die den burgemeester is gegeven toch ook geleid heeft tot on billijkheid. De onbillijkheid blijft ge handhaafd als het voorstel van den heer Gerritsen wordt aangenomen. De heer Plomp: Regel is slui tingsuur om 11 uur. We hebben op 't oogenblik een toestand dat een groot gedeelte om 11 uur moet sluiten; an dere blijven tot 12 uur open. Aan dien toestand kan men ont komen door te zeggen alles om 11 uur sluiten. Maar dat in een stad van 24000 zielen, den menschen gelast kan worden om elf uur naar hun vrouw te gaan, dat lijkt me wel wat erg. Er zyn menschen die laat vry komen uit hun betrekking. Het ge- heele leven wordt later.J Wat kunnen we nu bereiken met een sluiting van elf uur? Maar dan gaan ze uit de koffiehuizen naar de sociëteiten. Dan is men nog verder van de baan en bewijst men zeker geen dienst aan de vrouwen. Met de logementen hebben we hier niet te maken. Ik geloof dat de Raad goed zal doen met 12 uur als sluitingsuur aan te nemen. De h e e r v. E s v e 1 d Ik onder schrijf geheel wat de heer Plomp heeft gezegd, we behoeven de burgerij niet onder curateele te zetten. Dat het uur van 12 uur is ingeslopen was door de noodzakelijkheid geboden. Neemt men 11 uur, dan zullen er clandestine-sociëteiten ontstaan. De Voorzitter: Ik wil alleen nog opmerken, dat hetgeen de heer Gerritsen aanvoert, niet geheel het bezwaar ondervangt. De heer Oosterveen; Als we ons op het standpunt van den heer Plomp willen stellen, om geen vader tje te spelen, dan moesten we geheel geen uur vaststellen. De heerRuijs:In het geheele land wordt een vervroegd sluitings uur van zaken voorgesteld, waarom zouden we dit dan ook niet mogen doen met het sluitings uur van kroegen De heer v. Duinen: Als ik me wel herinner is de vraag van de ver schillende requestranten geweest geen onderscheid te maken insluitingsuur. Als nu gedaan wordt wat adressanten verzoeken, is de zaak afgeuaan. Art. ,1. wordt hierop aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen de h.h. Oosterveen, Ruys, Salomons, Gerritsen en Kroes. Bij art. 2 wordt op voorstel van den Burgemeester voorgesteld den burgemeester alleen de bevoegdheid te geven om slechts in byzondere ge vallen vergunningen tot later sluiten te geven. De heer Gerritsen: Ik vrees, dat we dan weer precies in denzelfden toestand zullen komen. De heer Plomp: Niemand kan dan meer het recht verkrijgen om door loopend eene vergunning te erlangen. Art. 2 wordt hierop met algemeens stemmen aangenomen. De geheele verordening wordt hierop aangenomen met algemeene stemmen In behandeling komt het rapport en voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van de vereeniging de „Handel en Nijverheid" betreffende de uitmonding van de Eem. De heer v. Duinen: Ik wensch B. en W. dank te betuigen voor hun herhaalde pogingen om verbetering in deze aan te brengen. Rapport en voorstel worden hierop aangenomen. In behandeling komen rapport en voorstel van B. en W. betreffende vaststelling eener nieuwe verordening, houdende bepalingen voor het over dragen aan de Gemeente van ver keerswegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeerswegen be stemd. De heer Jorissen: Indertijd heb ik hier gevraagd hoe het mogelijk was dat op den ouden Soesterweg huizen zijn gebouwd, zonder dat eerst de eigenaar verplicht is een straat te leggen. Toen werd gezegd, dat er niets aan te doen was omdat er een bestaande weg was. En later is op de secretarie aan iemand gezegd, die bouwen wilde, dat hy eerst moest zorgen dat er een straat was. De Voorzitter: Dat is niet aan de orde by deze algemeene be schouwingen. De geheele verordening wordt aan genomen met algemeene stemmen. Aan de orde is thans de behande ling van de ontwerp-bouwverordening en daarbij behoorende voorstellen tot wijziging van verschillende strafver ordeningen. De bouwverordening wordt aange nomen zonder discussie met algemeene stemmen. Daarna wordenenkele wijzigingen goedgekeurd in andere verordeningen in verband met de gewijzigde bouw verordening. De v o o r z i 11 e r:Ik wensch thans, ook uit aller naam hartelijk dank te zeggen aan den gemeente-secretaris, die een zoo belangrijk aandeel in deze zaak heeft gehad en daarvoor veel moeite en tijd heeft over gehad. (Applaus). De heer Jorissen herhaalt thans zyn vraag van hierboven. De voorzitter: In de volgende vergadering zullen B"en W. hierop antwoorden. D e IFe er J o r i s]s e n': Kunnen we binnen kort een wijziging in het reglement op het M. O. tegemoet zien? De heer Celosse: Binnen kort kan men voorstellen in deze belang rijke zaak tegemoet zien. Hierop wordt de vergadering ge sloten. De Oranjevereeniging houdt Vrijdagavond een ledenvergadering in de Keizerskroon. De agenda vermeldt o.a. Verslag van den secretaris-penning meester; verslag van de commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding, bestuursverkiezing en herziening van art. 11 al. 8 van het Huish. reglement. Naar wij vernemen zal de Utrechtsche Onderwijzers Tooneelver- eeniging Vrijdag 11 Dec. a.s. in Ami- citia opvoeren „Boezemvrienden", blij spel in vier bedrijven van Ludwig Fulda. Bijtijds heeft H. V. C. I bericht ontvangen dat het U. V. V.-terrein was afgekeurd, hoewel 't jammer was dat Zondag jl. niet was te spelen, want zij was reisvaardig met een zeer goed elftal. Met een zeer sterk elftal trok nu het tweede van H. V. C. naar Hil versum en verdeelde zeer juist de beide puntjes met een bijzonder sterk Victoria Il-elftal. Zondag 29 November a.s. wordt in bet Logegebouw, van Persijnstraat 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ton Cate. By Kon. besl. van 21 dezer is de officier van gezondheid 2de klasse van het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger bier te lande, O. Boeser, voor den tijd van vijf jaren, de heen- en terugreis daar onder niet begrepen, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. De nutsavond voor de leden had gisterenavond ook veel publiek naar

De Eemlander | 1908 | | pagina 2