W O M cT 1 Fortmann Hehenkamp ij Si fS JOH- F. G-ÖTTE, Een rijke eolleetie Dassen. WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. ADVERTENTlJjlN. A. J. VAN ZALINGEN, Teleph. no. 171. f 4 LANGESTRAAT 1. HOEK VARKENSMARKT V 4 4 BORSTPLAAT I hji Langestraat 68, oyer de Krommestraat 0 f3 Magazijnen van Tapijten, f3 Bedden en Meubelen ALGEMEEN NEDERLANDSGH PLAATSINGBUREEL. Heeren Mode-Magazijn Utrechtschestr. 48, b|d V arkensmarkt. nieuwste kleuren en modellen. BONS voor het a.s. St.-Nicolaas en Kerstfeest. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 28 November 1908. Hoogste barometerstand 774.1 m.M. te MüDChenlaagste 727.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 November 1908. WindZwakke tot matige Zuide lijke tot Z.-W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 46 De heer Tydeman was voor de in stelling van een ambtelijk onderzoek en de heer Malefjjtkon zich daarmede vereenigen, als de regeering dergelijk onderzoek nuttig acht. Tegen dien stroom bleek de minister niet bestand. Onder gelach der Kamer deelde hij mede, dat de motie hem niet meer onaannemelijk voorkwam, dat hij zich slechts kantte tegen een nieuw onderzoek omtrent de twee meest markante feiten, waardoor de heele geschiedenis aan 't rollen is gebracht, dat hij zelf bereid was over de politie te Papendrecht in 't alge meen een disciplinaire enquête in te stellen. Zoo naderde hij meer en meer tot mr. Troelstra's motie, die nochtans niet werd ingetrokken, doch zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die Dinsdagavond weer bijeen komt, zal Woensdag in de afdeelingen vergaderen, hoofdzakelijk tot onder zoek der Indische Begrooting, om dan Donderdag en, zoo noodig, Vrijdag de nog voor openbare behandeling aan hangige onderwerpen af te doen. Openbare leeszalen. Zonder in nadere beschouwingen te treden omtrent het nut van openbare lees zalen, waarvoor hij, niettegenstaande eenige bezwaren niet uit het oog mogen worden verloren, ook geenszins blind is, meent de Minister van Binnen- landsche Zaken in zijn Memorie van Antwoord er in de eerste plaats de aandacht op te moeten vestigen, dat de opmerking, dat de ten vorige jaren uitgetrokken subsidies aan de open bare leeszalen ook werkelijk zijn uit betaald, niet geheel juist is. De besturen toch die aan de Re geering om subsidie hadden gevraagd, hadden zich lateD leiden door de rede neering, dat de mate van behoefte aan een openbare leeszaal en bibliotheek in verband staat met het aantal in woners en het aantal bezoekers. Naar evenredigheid hiervan hadden de besturen het bedrag, dat zij van de Regeering vroegen, berekend. De maatstaf evenwel, die bij de bereke ning van bovengenoemde bedragen heeft gegolden, kwam den Minister als maatstaf voor een Regeeringssub- sidie niet juist voor. Een betere maat staf voor de Regeering scheen hem de belangstelling door particulieren be toond, zoodat dan ook over het loopende jaar wel is waar aan de in de Memorie van Toelichting op Hoofd stuk V der ontwerp Staatsbegrooting voof 1908 vermelde leeszalen subsi dies zijn verstrekt, doch met uitzonde ring van die te Groningen tot andere dan in die Memorie genoemde be dragen en wel op de basis van de ge gevens, die den Minister op dat oogen- blik ten dienste stonden. De schriftelijke en mondelinge be handeling dezer aangelegenheid ten vorige jare in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft echter bij den Minister het gevoelen versterkt, dat een subsidieering als op de be doelde wijze niet van bedenking is vrij te pleiten en dat de zaak uit vele oogpunten een nader grondig onderzoek verdient. Aangezien nu dit onderwerp op nieuw in studie zal moeten worden genomen, heeft de Minister dan ook aan de besturen der leeszalen mede gedeeld, dat het subsidie slechts voor éénmaal is verleend. Een punt, waaromtrent in de al lereerste plaats volledige klaarheid zal dienen te worden verkregen, is het aantal en de omvang van werk kring (aantal bezoekers gedurende de laatste jaren, jaarlijksche inkoms ten en uitgaven enz.) der hier te lande bestaande openbare leeszalen en bibliotheken. In verband hiermede heeft de Mi nister de Centrale Commissie voor de- statistiek uitgenoodigd een, zoo mo gelijk, nauwkeurig onderzoek te dezer zake te doen instellen en hem den uitslag daarvan te berichten. Na het bovenstaande zal het wel geen nader betoog behoeven, dat de Minister de verleden jaar uitgetrokken subsidies niet meer op deze begrooting kon brengen. Zoodra het rapport van de Centrale Commissie zal z(jn ingekomen, zal door den Minister ernstig worden nagegaan, of, en, zoo ja, op welke wijze van Regeeringswege steun aan de openbare leeszalen kan worden ver leend. EEN OPENHARTIG WOORDJE. Ziehier „een openhartig woordje", dat de „Limb. Koerier" zich verplicht acht uit te spreken „Dr. Kuyper is naar Berlijn. „En de begrootiugsdebatten in de Tweede Kamer maakt hjj niet mee. „Gelukkig I „Want de houding, welke de oud- Minister in den laatsten tijd tegen over het Kabinet heeft aangenomen, kon ons allerminst bevallen. Ergerde ons zelfs. Heeft verschillende malen onze ontstemming gewekt. „De heer Kuyper nl. heeft het Kabi net tot het afleggen van verklaringen geprest, die aan den volke de recht zinnigheid van deze Ministers hebben moeten bekend maken." Na kortelljk de feiten in herinnering te hebben gebracht, roept het Lim- burgsche blad verontwaardigd uit: „Wjj hebben dit gevoeld als een beleediging voor het Kabinet. „Moeten dan de mannen, die dit Ministerie vormen, eerst een verklaring van rechtzinnigheid afleggen, alvorens men hen vertrouwt? Het blad is ten slotte van oordeel, dat, door het Ministerie-Heemskerk een bepaalde verklaring af te dwingen, men dit niet krachtiger heeft gemaakt. „Men heeft aan dit Kabinet zijn oorspronkelijkheid afgenomen. Het Ministerie had zich een positie ge kozen en deze ingenomen uit kracht van zelf gedachte plannen. Het lijdt geen twijfel dat men eigen gedachten het best kan verdedigen en voor over vallen beveiligen. Nu heeft men het Ministerie in de stelling van een ander gedreven. „Laat men nu niet zeggen, dat deze stelling precies dezelfde is als die van het Ministerie-Heemskerk vóór eenige maanden. Het is een andere stelling. Een frontstelling, alleen geschikt tot een aanval op den vijand, terwijl de vorige veel voorzichtiger was en meer gericht op verdediging en verkenning. „Nu moet het Ministerie-Heemskerk zich in deze stelling verdedigen. Ook als men aanneemt, dat het zich daarin wel zal handhaven, het resultaat der verdediging ware. vrij zeker, beter geweest, indien het de eigen lijn had kunnen volgen ten einde toe. „Wij betreuren het, dat het door een ontijdig opduwen van buiten verder naar voren gedrongen is, dan het aanvankelijk zelf wenschte. „En opdat men niet blijve zeggen, dat heel de pers der rechterzijde met de nieuwe verklaring van het Kabinet hoogelijk is ingenomen, hebben wij openhartig onze meening in dezen willen uitspreken." BAARN. Door de Plaatselijke Com missie van Schooltoezicht alhier is het navolgende rapport (uitgebracht, in zake „achterlijke kinderen" op de lagere scholen te Baarn. Baarn, 13 November 1908. Ten einde een onderzoek te knnnen instellen naar de achterlijke kinderen, welke de lagere scholen te Baarn bezoeken, werd in de eerste maanden van dit jaar van wege de Plaatselijke om missie van Schooltoezicht aan alle Hoofden der openbare en bijzondere lagere scholen met uitzondering van het Hoofd van het Instituut „Middenbosch" eene vragenlijst ter beantwoording toegezonden, waarop die voorkwamen, welke allereerst noodig waren, om met eenige zeker heid te kunnen beoordeelen of de achterlijkheid onder de schoolkinderen te Baarn van zoodanigen omvang was, dat het treffen van bijzondere maat regelen, ten opzichte van het aan die kinderen te verstrekken onderwijs, al dan niet wenschelljk en noodig zoude zijn, zoowel in het belang der achter lijken zelf, al3 in dat der andere scholieren. Door alle Hoofden werden de ge vraagde gegevens verstrekt. Een Hoofd eener bijzondere school rapporteerde dat op zijn school geen achterlijke kinderen waren geplaatst. Dit verschijnsel deed zich op géén andere school voor. Aan de hand der gegevens door de Hoofden verstrekt, waarbij tevens eene opgave was gevoegd van het aantal achterlijke kinderen op elke school naar hun oordeel aanwezig, (totaal 47), werd van wege de Commissie een beroep gedaan op de welwillende medewerking der beide Schoolartsen, de heeren W. J. Voorthuijsen en Dr. F. P. A. Muijsken, welke medewer king door beide medici zeer bereid willig werd verleend. Ten einde toch een volkomen juist oordeel in deze belangrijke kwestie te kunnen vellen was het noodzakelijk om naast het paedagogische rapport ook een medisch advies te hooren. Uit de door de Schoolartsen uitge brachte adviezen bleek, dat het aan tal jachterlijke kinderen in werkelijk heid niet zoo groot was als de Hoofden wel vermeend hadden. De Commissie vermoedt, dat door enkele Hoofden kinderen als achterlijk gequalificeerd waren, welke [feitelijk niet tot de rubriek behoorden, d.w.z. die niet vielen onder de juiste betee- nis van het begrip .achterlijk*, (imbecillen enz.)| Verschillende kinderen hadden zich b.v. in één of ander vak van onder wijs, in vergelijking tot hunne klas- genooten, niet voldoende kunnen ontwikkelen, hetzij wegens gebrek aan voldoenden aanleg of om andere rede nen, als b.v. ziekte, te weinig ambitie, enz. Uit den aard der zaak kon bij deze kinderen van achterlijkheid geen sprake zijn. Summa Summarum bleek dat slechts enkele kinderen als achterlijk waren te beschouwen, welke achterlijkheid, blijkens de medische rapporton, het gevolg was van hereditaire belasting van de zijde der ouders. In verband hiermede komt het de Commissie voor, dat de achterlijkheid onder de schoolkinderen te Baarn nog niet van dien aard is te noemen dat bijzondere maatregelen hiertegen die nen te worden genomen en acht zij het vooralsnog niet noodig dienaan gaande speciale voorstellen aan den Gemeenteraad en aan de Besturen der bijzondere scholen te doen. Inmiddels heeft de Commissie door dit onderzoek gegevens verzameld, welke ook voor de toekomst, wannoer een tweede onderzoek, hetzij harer zijds of langs anderen weg zal wor den ingesteld, van groot nut kunnen zijn. Waar echter gebleken is, dat op alle scholen, uitgezonderd één bijzon dere school, achterlijke kinderen zijn geplaatst, komt het de Commissie voor, gehoord het advies van den heer Arrondissements-Schoolopziener, dat het zeer wenschelljk zoude zijn, zoo door het College van Burgemees ter en Wethouders in overleg met de Hoofden der openbare scholen, c.q. door het Bestuur der betrokken bij zonder school, in overleg met het Hoofd dier school, eene regeling werd getroffen, waarbij de achterlijke kin deren van het onderwijs in die vak ken, waarvoor zy den minsten aanleg blijken te hebben, worden vrijgesteld, teneinde zich in de daardoor voor hen vrijkomende lesuren met meer kracht te kunnen toeleggen op de vakken, waarvoor de aanleg in grootere mate aanwezig is. Het is in de bedoeling der Com missie gelegen om in den hierboven aangegeven zin voorstellen aan de betrokken autoriteiten te doen. De Commissie brengt ten slotte een woord van dank aan de Schoolartsen en aan de Hoofden der scholen, die haar de verlangde inlichtingen voor het gevorderd onderzoek bereidwillig verstrekten. Namens de PI. Commissie van Schooltoezicht te Baarn, Dr. A. J. A. THOMAS, Voorz. A. J. KRUDOP, Secr. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werden verschillende on derwerpen der agenda verwezen naar de Afdeelingen van den Raad. Dit was o.a. het geval met een voorstel van B. en W. tot reorganisatie der brand weer, met een request van de bewo ners der Penstraat, inhoudende ver zoek tot verbreediug van die straat, en met een request van het bestuur der Verfraaiings-Comraissie, waarbij den Raad in overweging wordt gege ven het Brinkplein te verfraaien en in verband daarmede een prijsvraag uit te schrijven, dan wel het oordeel van deskundigen is deze te hooren. Overeenkomstig het ingekomen voor stel der besplantingscommissie werd besloten tot het doen rooien van ver schillende boomen langs de wegen in de gemeente. Aan de Commissie tot verfraaiing van Baarn en bevordering van het vreemdelingenverkeer werd voor 1909 een subsidie toegekend van f850. Ten behoeve der plaatselijke drankbestrjjdersvereenigingen werd in totaal voor 1909 f 100 subsidie be schikbaar gesteld. Deze som zal wor den verdeeld onder die vereenigingen, welke zich voor l Januari e.k. aan melden voor het deelachtig worden eerier gemeentelijke subsidie. Aan de Baarnsche Werklieden Yereeniging: „Door Samenwerking Kracht" werd voor ééns, ten behoeve van het zie kenfonds der Vereeniging, f 50 subsi die toegekend. Een voorstel van den heer Hornsveld om voortaan de raads zitting te openen met gebed, werd verwezen naar eene Commissie, waar in benoemd werden de heer Horns- velt, Haarma en Rutgers van Rozen burg. Op voorstel van den heer Wolt- man Elpers werd besloten het aantal nacht-lantaarns uit te breiden met 25, zoodat dit aantal thans zal bedra gen 45. Deze lantaarns zullen door branden tot halftwee 'b nachts, terwijl de overige 300 lantaarns een half uur eerder zullen worden gebluscht, n.l. te halftwaalf. De gemeente wordt zoo doende niet met meerdere uitgaven belast. Het werkliedenreglement werd wat betreft de art. 5 en 14 gewijzigd, een en ander in verband met eene ge wijzigde regeling der werk- en rust tijden voor de gemeente-werkliedeu. Aan Mevr. Goossens-Ariens werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend als lid der schoolcommissie en in haar plaats benoemd Mevr. Holtz- schue-Immink. De aftredende leden dezer commissie de heer P. A. van der Mersch en A. Beets werden her kozen. Gunstig werd beschikt op een request van den heer C. W. S. van der Flier, verzoekende afwijking van art. 17 der Bouw-verordening, wat betreft he! bouwen van eene villa aan de Hoofd straat, onder voorwaarde, dat eeng» deelte van het te bebouwen terreii aan de gemeente worde afgestaan tot verbreeding van den openbaren weg, Demoordte Zeist. Gisteren middag is te Leeuwarden aangebracht en in de bijzondere strafgevangenis opgesloten Hendrik van Vaalen, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens den moord op den kassiersbediende Hendrik Drost te Zeist. Naar we vernemen teekenden Teunis van Ee, Hendrikus Kors en Johannes' Overhorst cassatie aan. Overwegwachters. Van bevoegde zijde werd aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de plichtsbetrachting ii van de overwegwachters aan de H. IJ. Spoor den laatsten tijd te wen- schen laat. Zoo heeft zich te Half- weg het geval voorgedaan, dat een wagen, bespannen met twee paarden, zich op de rails bevond toen er een expressetrein naderde, doordien de boomen niet waren gesloten. Een bot- sing: was alleen voorkomen door het hevig remmen door den machinist. Deze zaak werd heden door den rechter-commissaris geïnstrueerd. Een nog ernstiger geval is in in-J structie bij den Rechtbank te 's Hage. r Daar betreft het 't open laten van de boomen aan een overweg vlak bij Leiden, bij mistig weer, nadat de signalen op veilig waren gezet, terwijl een expressetrein uit Haarlem naderde, een colonne militaire wielrijders den overweg passeerde. De machinist en de stoker van den trein waren zoo vast overtuigd dooden te hebben ge maakt, dat zij te Leiden kommende, van hun machine klommen om te zien of daaraan ook nog menschelljke overblijfselen zaten. Maakt U beleefd attent op z(jn In diverse Vrachten smaken j. LWI VOETZAKKEN GROOTE SORTEERING W VACHTEN VELLEN WATERSTOVEN [O] REISDEKENS TOCHTDEKENS THEEWARMERS CANNAPÉKUSSENS TAFELKLEEDEN WAGENKLEEDJES WERKZAKJES FANTASIE MEUBELTJES f3 AMSTERDAM. flHSTEL276 Heindenmaker. Zoo juist aangekomen

De Eemlander | 1908 | | pagina 2