ijvoegsel beterende bij „De Eemlandsr" van 28 November 1908. STADSNIEUWS. Kerk en Sehoolnieuws. Langs den Weg. 11 er 1 ei. S'oomvaartberichtou Beurs van Amsterdam. DE WATERLEIDING. i Door Burgemeester en Wethouders is den Raad toegezonden een nader pport betreffende de waterleiding, paarin zeggen zy o.a. Hoezeer B. en W. in beginsel van bet exploiteeren eener driDkwater- eiding in eigen beheer voorstanders meenen zij onder de bestaande omstandigheden geen daartoe strek kend voorstel te mogen doen. Het doet bun leed de gronden, waarop deze neening steunt, niet in het advies te kunnen mededeelen. Het belang der ïemeente verzet zich evenwel in deze beslist tegen een voor publicatie ge schikte uiteenzetting van de rechten, die de Gemeente en concessionarisse kunnen doen gelden en de belangen, die beide partyen hebben by het vast stellen eener nieuwe concessie. De Maatschappij neemt er genoegen nee, dat aan haar geen uitsluitende konsessie wordt verleend. Aan het bijgevoegd concept-besluit jmtleenen we het volgende. Op kosten vanwege de concessio- barisse zal eene telephonische ver binding aangelegd en steeds onder houden worden tusschen het Politie bureau en het te bouwen pomp-station. De druk, waaronder het water ten bllentyjdelin de buizen moet verkeeren, bedraagt nimmer minder dan 30 M. boven A. P. terwyl by brand, zoo Bpoedig mogelyk na ontvangst van het bericht bedoeld in lid 4, de druk nimmer minder dan 40 M. boven A. mag bedragen. Indien bij brand het water onder een hoogeren druk dan 30 Meter bo ven A. P. moet verkeeren, wordt hiervan bericht gezonden naar het pomp-station. Het relaas van den I Gemeente-beambte die het bericht heeft overgebracht of door middel van de telephoon heeft medegedeeld, I levert bewijs op betreffende het over brengen en ontvangen van het bericht. Ten einde te kunnen constateeren, of het water onder den by lid 2 voor geschreven druk verkeert, zal door de concessionarisse een manometer in het Politiebureau worden geplaatst en onderhouden die den druk aan wijst. De aanwijzing van den mano meter levert volledig bewys op van den druk, waaronder bet water ver keerd heeft. De concessionarisse heeft het recht om, ingeval van brand, aan den ge- abonneerden sluiting van kranen, niet voor huiselijk gebruik besterad, te ge lasten. Voor het gebruik in schoolgebou wen en gemeente-gebouwen verbindt de concessionarisse zich kosteloos 15000 Ms water per jaar ter beschik king te stellen, ook in geval van brand en voor 5 brandweeroefeningen wordt het water kosteloos geleverd. De concessie eindigt 31 Dec. 1937. Der concessionarisse worden nog de volgende voorwaarden gesteld 1. de concessionarisse zal, ter ver betering van de water-circulatie, bin nen 6 maanden na een desbetreffende aanschrijving van Burgemeester en Wethouders, waterleidingpypen van doelmatige wijdte, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, aanleggen en aan ieder uiteinde in de thans aanwezige buizen doen aan sluiten op de volgende plaatsen in de Prinses Marie- en in de Van Campenlaan, aansluitend in de buis in den Utrechtscheweg, met éen af sluiter in den omgelegden Vlasakkerweg tusschenden Utrechtschenstraatweg en de Koninginnelaan met verlenging en aansluiting van de buizen in de Re- gentesselaan, de Johan van Oldenbar- neveldtlaan en de Paulus Buijs-laan, benevens twee afsluiters in de Soesterdwarsstraat (op de buizenkaart „Stationsweg" genoemd) onder den spoorweg, in de Puuten- burgerlaan en den Ouden Soesterweg, tusschen de Korte Bergstraat en de Stellingwerfstraat met .verlenging en aansluiting van de busleiding in den Parrellelweg, met 3 afsluiters in den Heiligenbergerweg tusschen de St. Andriespoort en de Groote Nachtegaalsteeg. De bepalingen in de concessie be- tieffende de garantie voor opbrengst wegens verkoop van water zyn op de bovengenoemde nieuw aan te leggen leidingen niet van toepassing. 2. de concessionarisse zal in de bovengenoemde nieuw aan te leggen leidingen de noodige brandkranen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, kosteloos leveren en stellen. 3. De concessionarisse zal in het bestaande buizennet 20 brandkranen, 5 standpijpen en het door Burge meester en Wethouders noodig geoor deelde aantal afsluiters kosteloos leve ren en stellen op door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen plaatsen. Morgen gaat H. V. C. I naai de Bilt te gast bij B. V. C. I. Van dezen wedstrijd zal 't afhangen of H. V. C I nog een kans op't kampioen schap zal hebben. Mocht H.V.C. zoo in vorm zijn als verleden jaar, dan bestaat er een klein kansje om te winnen. Dus H. V. C. alle zeilen bij gezet, en met 't zelfde elft,aluit getrok ken als waarmede ge Zondag 'jl. reis vaardig waart naar U.V.V. II. PREDIKBEURTEN. van Zondag 29 November 19Ü8. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F, de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10* uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. ten Cate De miliciens der lichting 1908, die niet zyn aangewezen voor het blijvend gedeelte zyn heden met groot verlof gegaan. In verband daarmee was het gisterenavond zeer woelig in de stad, zoodat het noodig werd ge oordeeld den geheelen avond te laten patrouilleeren, wat er zeker wel toe zal hebben medegewerkt dat de rust niet noemenswaard verstoord werd. De Tyd meldt, dat door wijlen den heer C. Th. van Beek is gelega teerd aan de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart alhier f 7500, en zyn ge sticht twee fondatiën, elk van f lt'OO in dezelfde kerkbovendien een fon- datie van f 1000 in de nieuwe kerk van den H. Henricus. By den heer Spelberg zijn nog voorliet St. Nicolaasfeestingekomen Voor het St. Nicolaasfeest f 1.25 Weinig maar uit een goed hart - 50 D. G. -5. N. N. -5. M. L. C. - 10. By de redactie van ons blad kwa men sedert gisteren nog in Voorschot aandeel winst V.A.A. f 1. Naar wy vernemen zal Donder dag a. s. in Amicitia voor het plaat selijk Nutsdepartement een lezing worden gehouden door den heer A. Vos- maer ingenieur te de Bilt over: Een en ander over Electro-Techniek. Deze lezing zal ook toegankelijk zijn voor niet-leden tegen een toe gangsprijs van f 0.25 Vanwege de afdeeling Amers foort van den Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht zal vermoedelijk in December een cursus worden gehouden voor de leden over de beginselen der verschillende politieke partijenin Januari zal een lezing worden ge houden door luitenant Kapteijn en in Februari zal eene opvoering worden gegeven van „Ontwaakt" van Marcel lus Emants en zal mevrouw Wy- naendts Francken Dyserinck gelegen heid geven tot het stellen van vragen, die denzelfden avond zullen worden beantwoord. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) XVI. Het adres van de leeraren van de Hoogere Burgerschool aan B. en W. heeft in hooge mate de aandacht ge trokken van de Amersfoort ers. En dit niet alleen om de combinatie van het viertal, lat er niet aan mee heeft gedaan. Maar vooral, omdat men be grijpt, dat er iets meer achter steekt, dan in het adres wordt gezegd. Het schynt, dat de actie vooral is gericht tegen de macht van de Commissie van Toezicht. In Arnhem heeft men onlangs een zeer belangrijke vergadering gehouden over dit punt en het zou my niet verwonderen, als het gebeurde daar den stoot had gegeven tot de bewe ging hier. Dit is zeker, dat, als het onder wijzend personeel hier gedaan krijgt, wat in het adres wordt gevraagd en daar schynt alle kans op te be staan dan zullen de heeren van de Commissie van Toezicht ontlast worden van vele zaken, die zij thans op zich nemen en zullen zij daaren tegen datgene tot hun voornaamste bezigheid krijgen, waarvan zjj zich tegenwoordig vrijwel onthouden, dat is schoolbezoek. Waar men ook in zekere kringen nog vol van is, dat is van de weigering van de kerkvoogden om de groote kerk af te staan aan het bestuur der afdeeling van Tronkunst voor één avond om er een werk uit te voeren dat eigenlijk in een kerk behoort te worden gegeven. Daar kan het eigenlyk alleen goed tot zyn recht komen. Redenen van die weigering zyn niet opgegeven, men kan dus alleen gissen. Maar het mag de vraag zyn of in het vervolg by eene gelegenheid als de onlangs gehouden bazar ten voordeele van een te stich ten kerkgebouw aan den Soesterweg' weer zoovele dames uit den liberalen kring bereid zullen worden gevonden hunne hulp te verleenen, na deze houding van hen, die over het al of niet toestaan van de kerk hebben be sloten of tot dit besluit hebben ge adviseerd. Niet genoeg kan men het op prjjs stellen, dat er in eene stad van deze grootte, in ons subsidieloos land, waar de kunsl meest alleen spartelen moet, offeringsgezinde menschen, die er uren van studie voor over hebben, worden gevonden, die eene zoo voortreffelyke uitvoering mogelyk maken en bij dat publiek, dat veel te weinig goede kunst te hooren krijgt, momenten van edel voelen verwekken, als maar weinig dingen buiten de muziek op deze aarde kunnen geven. Dat was de gedachte, die by my opkwam naden Volksavond, dien het Nul bier in deze week heeft gegeven. Het past, daarvoor een wuoid van dank te brengen, niet alleen aan bovenge noemde dames en heeren, maar ook aan het bestuur van het Nut, dat de aandacht van den alledaagschen sleur dor dingen heeft afgeleid en het pu bliek, dat wel eens afwisseling noodig heeft, en dat het anders niet te beurt valt zulke muziek en zoo uitnemend verzorgde uitvoering by te wonen, heeft doen genieten, het wiegende op de stille meren der goddelijke mu ziek. Het is een hartelijk en meedoogend werk, voor menschen als daar waien, die muziek fe doen weerklinken, en zy waren natuurlijk niet ondank baar. Als het publiek Maandagavond zich even dankbaar had getoond en even was blijven zitten na het einde, dan had men stellig een „toetje" gekregen. Maar dat publiek had haastmen zou meenen, dat allerlei noem- en onnoem bare noodeu hen drijven, als men de menschen zoo gejaagd ziet opstaan en den uitgang zoeken Dat is een zonderlinge hebbelijkheid. Eveneens heb ik my verheugd over de leuke wijze, waarop de heer Spel berg een wjjze waarop hij, naar ik hoor, door een der lezers van dit blad was attent gemaakt thans gelden bijeen zoekt te krijgen voor een doel, dat eigenlijk ons aller instemming en ook ons aller offers moet verwerven. Komt, laten wy allen eens be denken dat het, op de oogenblikken, waarin wij ons verheugen in de blijde verrassingen, die wij onze eigen kin deren kunnen bezorgen, zoo ledig en kil kan zijn in d9 woningen en helaas ook iu de magen van de kleinen, die hunne neuzen drukken tegen de ruiten, waarachter allerlei heerlijkheden lig gen uitgestald, die zij mogen zien, maar nooit zullen bezitten. En laten wij dan trachten een paar bloemen te strooien op le enswegen, die over steenen en doornen gaan. Ik zal myn best doen nog heden avond een motto voor den heer Spel berg te bedenken. En gy myn waarde lezers doet desgelijks. FLANOR. De geheimzinnige moord. Eenige maanden geleden werden 's nachts de schilder Steinheil en zijn moeder vermoord, terwijl eeuige ju- weelen verdwenen. Mevr. Steinheil, die ook door de moordenaars bedreigd werd, maar door zich slapende te houden, haar leven redde, verkeerde sinds dien in gro ite zenuwoverspan ning. Zij kon oen zeker signalement van de gemaskerde misdadigers geven. De politie en recherche begon d tdclyK te onderzoeken. Honderden sporen weiden gevolgd, doch vruchteloos Mevr. Steinheil legde den grootsten (jver bij het onderzoek aan den dag. En haar ijver verdubbeldo naarmate zy scheen te gevoelen, dat de ver denkingen zich ook eenigszins op haar gingen richten. Daar kwam verleden weekdegioote sensatie. In de portefeuille van den knecht Couillard vond men een der vermiste diamanten. Mevrouw aarzelde geen oogenblik Couillard was altijd een leugenaar en een bedrieger ge weest hij was ook verliefd op haar dochter Martha, enz. Couillard ont kende beslist, verzekerde, dat men den diamant in zyn portefeuille had gedaan, om op hem de verdenking te kunnen werpen. Nu ontdekte du in structie-rechter, dat de diamant in een nieuw stukje papier was gewik keld. Indien de diamant lang in Couil- lard's portefeuille was geweest, had het papier toch een ander voorkomen moeten hebben. Mevrouw Steilheil drong op een nieuwe huiszoeking aan. Vooral den zolder moest nog eens goed nage keken worden. Dit goschiedde eer gisteren. Men vond een stuk van het papier, waarin de diamant gowkikcld was, maar ook vond men, op pralende aanwijzing van mevrouw Steinheil, tusschen een reet van de vliering vloer een schitterend sti entje. De sensatie, die de zaak Steinheil te Parijs gewekt heelt, is ongelooflyk. Het ia of er niets anders meer bestaat, nergens wordt over iets anders ge sproken, op elk oogenblik van den dag veischynen extra edities van de bladen. In het paleis van justitie herinnert men zich sedert Panama niet zulk een opwinding, in do Kamer gingen natuurlijk zelfs geiuchten van een interpellatie. Tusschen zes en acht uui was het op de boulevards een ware opwindingrondom de krantenkiosken werd byna gevochten. Hij lijkt wel of er een oorlogsver klaring of een revolutie gekomen is riep een omnibuskoetsier ironisch van zijn bok. Gisteren werd mevrouw Steinheil in hechtenis genomen, terwyl ze 's avonds iu de gevangenis Saiot Lazare werd opgesloten. De „Presse" meldt, dat Wolft in^hoedanigheid van getuige in vryheid is gesteld. Ook Couillard is in vrijheid gesteld. Met Wolff geconfronteerd, verloor mevrouw Steinheil geheel haar tegen woordigheid van geest. Bij de con frontatie met Couillard giug het haar evenzoo. Natuurlijk zoekt men nu achter deze moordgeschiedenis een politiekeu achtergrond te plaatsen. Daarvoor speelt de geschiedenis zich nu eenmaal te Parijs af. Drummond's Libre Parole bevatte een hoofdartikel metdensensationeelen titelde l'Elysée 5 Saint Lazare, doelende op mad. Steinheil's betrek kingen naar wordt beweerd van zeer intiemen aard tot wylen President Faure. „Wanneer het waar is, schrijft het blad, dat mevrouw Steinheil, voor zij haar moeder en haar echtgenoot liet void wij nen, Falix Fauie heeft ver giftigd, dan kan zy by dien politieken moord slechts een werktuig zijn gp- weest. Van wien Men zal het wellicht te weten kumen. De affaire-Steinheil is nog niet geëindigd zij is eeist begonnen 1" MAATSCHAPPIJ „Celebes", van sti rdam vertrok Port Said. „Koning Willem naar Amsterd im, Genua. „Sumatra,'' van Amsterdam naar Batavia, is 27 Nov. Perim gepasseerd. „Oranje." vertrok 28 Nov. van Am- s'erdam naar Batavia. „NEDERLAND." Batavia naar Am- 27 November van I," van Batavia arriv. 28 Nov. te 28 NOVEMBER. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld prysh. Buitenl. fondsen vast, uit gezonderd Peru's welke flauw waren. Mijnen zeer vast, vooral voor Kethahoen. Great Cobar 't zelfde. Tabak flauw. Olie prysh. Cultuur aaudeelen vast. Amerika opende een weinig beter, met handel in Missouri's sluit echter iets lager. Staat8leeningen. Nederland. Obl. N.W.S. 3 f 1000. Cert. id. (3 f 1000. id. id. 2 7, f 1000. Hongarije. Obl. 1892/1908 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—814 Ls. 100—100/m. Oostenrijk. Obl. Jan.—Juli 4 Kr. 2000. MeiNov. 4 Kr. 2000. portugal. Obl. Ie Serie 3 100. 3e 3 Frs. 500. Vorige koers 91* 90A 76} 95* 54* 28 Nov. 91* 90* 76* 90*} Rusland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. 5°/0 douane leening 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 94* 54} Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f 500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 100( Un. St. Steel corp. dll. 100( Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 89* 85* 80A SO* 80* 90 84* 8?A 80* SO* 80} 90A 103* 104} 95*-} 95* 302 1 13A 102} 46 55* 174} 303 113* 5 102* 46* 55} 129 127} Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aaDd. f500 St. Mij. Nederl. aand. f5On/il)00 Amerika. Int.. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4'/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Div. Buitenland. Peruvian Corp. C. v. A. 50/100 pref. id. 50/100 Spoorweyleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 V! pref. 1000 146* 1 1 8* 8A 22* 22} 68* 68 719 120* 126} 460 460 287} 283 419 9*} 9* 39** 39A 87 88} 93 94 99A 99A 101 101* 73} 73} 32* 32* 33} 33A 30 A 31A 64* 65 Kansas Cl ty Obl. aand. 3 dll. Missouri aand. dll. id 2n Hyp. Obl. 4 dll. Rock Island aand. dll. dll. dll. Union Pac id. Conv. Wabash gew. pref. Obl 4 dll aand. 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 72 A 72} 3«A 37 A 85} 85* 22*} 23A 24? 25A 118* 1 18*} 1814 181* 103* 104} 14*} 35* 14U- 34} 2* a 3J 2} K<M'-n«'k van Neiv-ïork. Van Heden. FONDSEN. AtchisoD Te pek a Rock Island Common Erie Railway Miss. Kan. Texas New-York-Outario Norfolk Wester Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common. Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming nauw. prijsh. Slot van giatoien Opoaingi-k van heden 98* 98* 22} 33* 83* 38 38* 43} R44 43} 119* 119} 25* 1S4} 184* 56} 56* 81} 32 65 65*

De Eemlander | 1908 | | pagina 5