DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN [O. -258 DONDERDAG 3 DECEMBER I9ÖÖ. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. I Vrijhandel of Bescherming? FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advortcntiën en reclames van bniten liet, kanton Amersfoort in dit klad is „uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. AI.TA, IVarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. i. Nu het te voorzien is, dat binnen kort de stryd tusschen de voorstanders van vrijhandel eu die van berscher- ming weer zal worden gevoerd in de Volksvertegenwoordiging of bij de [stembus, achten wij het niet ondienstig smet onze lezers in het kort het vraag stuk der verschillende handelstalsels nog eens na te gaan, een vraagstuk dat zoo Dauw verbonden is mot de bevordering van de maatschappelijke welvaart. Een ideaal-toestand zou het zijn, in dien een ieder zijne stoffelijke behoef- zou kunnen bevredigen, dat wil zeggen, zich zou kunnen verschaffen wat voor hem noodigjen nuttig is. De eene partij j meent tot dat ideaal te kunnen na deren door het invoeren van het vrij handelsstelsel, de andere door het invoeren van beschermende rechten. 5 Een algeheel stelsel van internatio nalen vrijhandel d. w. z. vrijhandel tusschen alle staten der wereld zal voorloopig wel tot de vrome wen- schen blijven behoorenimmers het is niet wel denkbaar, dat alle landen bereid zullen worden bevonden daar aan mee te doen, daar ontegenzegge lijk sommige daardoor in slechter conditie zouden geraken. Het geheel zou natuurlijk bij zoo'n rogeling profiteeren, maar enkele deelen zouden er schade bij lijden en aangezien wij niet gelooven, dat de deelen zoo op offerend zullen zijn om zich in het be lang van het algemeen schade te ge troosten, meenen wij dat de inter nationale vrijhandel voorloopig geen kans heeft van te worden afgekondigd. (naar het engelsch.) 70 Het in orde maken van den tuin was begonnen en in verband daarmee brachten Cesar en Gillian te zamen menig aangenaam uurtje door. Mrs. Neville bracht dan gewoonlijk haar breiwerk mee en ging, in een gemak- kelijken tuinstoel met een voetbankje gezeten, wat dommelen of lezen, ter wijl de twee jongelieden in den tuin bezig waren. In weerwil van de be zorgdheid over zjju zusters, voelde Cesar zich voor 't eerst in zijn leven volkomen gelukkig. Weet u, wat mij daar in de ge dachte kwam, zei Gillian eens pein zend, u moest zoo spoedig mogelijk naar Ryelands gaan, cn er bij uw zuster op aandringen, dat zij hier minstens éen dag komt. Er zijn twee verpleegsters bij Miss Egerton, en nie mand wordt tot de ziekenkamer toe gelaten. U weet niet hoe treurig en somber het is in een buis te zijn, waar niemand ziek is, zonder dat men in staat is te helpen. Al was 't maar e<-n enkel dag van verandering, het zou haar goed doen. Wel heeft de bekende oeconoom Say dat men, om internationalen vrijhandel goed te kunnen begrijpen, zich de aarde als één grooten Staat moest voorstellen, maar zoover zijn wij nog niet. Misschien als Engeland eens aan zijne begeerte om alles op te slokken gevolg kan geven, doch dat ziet er tegenwoordig niet naar uit. En gelukkig ook maar, zelfs ter wille van de goede kansen voor internationalen vrijhandel, zouden we dit niet wenschen. Maar, scherts ter zijde; het spreekt anders vanzelf, dat als overal inko mende rechten en accijnsen werden afgeschaft, nieuwe débouchés [(afzet gebieden) zouden worden verkregen, terwijl de bewoners in de verschillende streken tevens zouden kunnen profi teeren van elkanders arbeid. Ook zou den de velschillende producten dan daar worden voortgebracht, waar zulks het goedkoopst zou kunnen geschieden en met zoo weinig mogelijk arbeid. En voor zoo weinig mogelijk arbeid zou men zich door ruiling zooveel mogelijk producten kunnen verschaften. Wanneer noch aan hot ruilverkeer, noch aan de productie hinderpalen jin den weg werden gelegd, dan zoude de groote voorwaarde zijn vervuld onder welke het menschdom tot de grootst mogelijke welvaart zou kunnen komen. Dan, er bestaan nog altijd staten en zoolang die niet zy'n verdwenen en de aarde éen groote republiek, zooals Say het uitdrukt, is geworden, kan men het geheels; vraagstuk van den algeheelen internationalen vrijhandel beschouwen als te zijn van zuiver theoretisohen aard. Van meer practisch en derhalve van grooter belang is de vraag of vrijhandel goed kau zijn voor een land, wanneer andere landen het beschermend stelsel hebben aangenomen Kan een land, wanneer dit het stelsel van den een- zijdigen vrijen invoer huldigt, hetzelfde ideaalnaby komen, als waartoe de streek zou zijn gekomen bij algeheelen internationalen vrijhandel Hierover iets in een volgend opstel. U heeft gelijk, zei Cesar, terwijl hij de hark, die hjj vasthield, liet vallen en Gillian aankeek. Ik ik ben hang dat ik Nancy en eigenlijk ieder ander te veel vergeten heb. Ik zal er morgen heengaan, en zal niet ophouden, vóór zij met mij meegaat. Alles wel beschouwd, waarom zou Naucy zich opofferen voor Violet? Ryelands. Ook wil ik zoo graag, dat u haar leert kennen. Het zal mij heel aangenaam zijn kennis met haar te maken. Er is nog een ander lid van uw familie, in wie ik heel veel belang stel die onge lukkige Christal, waarvan ik zooveel hoor. Wat een leven heeft zij gehad Haar moeder en zuster zijn een paar onnatuurlijke wezens, en zijn dat altijd geweest! zei Cesar, met weerzin in zijn stem. In ieder ander geval zou meu het als een vreemde opvatting van Mr. Wickham beschouwd hebben om haar zijn toestemming te weigeren om Christal te verplegen maar in dit geval heeft hij gelijk. Ik ben geneigd mij tot dien Mr. Wick ham aangetrokken te voelen. Inderdaad vroeg Gillian stem mig. Is u van plan dit perk nog af te maken Neen, ik doe niets meer van daag. Hij keek Gillian aarzelend in het mooie gelaat en zei toen suel - qeb vanmorgen een brief van Curzon KEIZER FRANS JOZEF. Gisteren vóór zestig jaren besteeg Keizer Frans Jozef den troon des rijks. Dinsdag is het feest begonnen een schitterende verlichting leidde het jubelfeest te Weenen in. Maar in het hart van de verant woordelijke personen in Oostenrijk, in de eerste plaats van den jubelaris zelf, kan geen feeststemming zijn. Oostenrijk doorleeft zorgvolle dagen. Daar is ten eerste de buitenlandsche politiek. Door een krachtige daad een staatsgreep is het door sommi gen genoemd heeft het twee maan den geleden het rijk vergroot met het gebied, dat sinds 1877 administra tief door Oostenrijk werd beheerscht. Maar tot dusver heeft die daad meer zorgen dan voordeel gebrachtzij heeft de afkeuring van het grootste deel der beschaafde wereld gaande gemaakt eu heeft verwikkelingen in het leven geroepen, die den diploma ten der Donau-monarchie zware zorgen brengen. Engeland heeft een aller minst vriendschappelijke houding aan genomen die met Rusland kan men bjjna gespannen noemen en de bond genoot Italië zal Oostenrijk zeker niet helpen, al is het dan misschien niet waar dat het zich met Rusland zal vereenigen. In Turkije is onder het volk een beweging tegen Oostenrijk ontstaan, zich uitend in den ban der Oostenryksche waren, zóó ernstig, dat een botsing met het Turksche rijk niet geheel uitgesloten schynt, en, het ernstige van alles wellicht, de Serviërs en Montenegrijnen, die zich in hun bestaan als natie door de inlijving van Bosnië bedreigd zien, zouden niets liever willen dan Oosten rijk zonder dralen te lyi gaan. Doch ook binnenslands is de toe stand ver van rooskleurig. Ten eerste de verwarring in de politiekde nieuwe minister-president is er niet in geslaagd een ministerie uit de par- gokregen. Hy schreef o.a., dat de laatste week van zyn vacantie be gonnen was dat wij hem spoedig thuis konden verwachten. Wij zullen niet veel dagen meer samen doorbrengen. Laat de tuin nu maar rusten en ga met mjj mee. Laten wy samen wat wandelen. Zie eens wat een mooie avond het is, de dag zal spoedig voorbij zijn. Ja, zei Gillian, die woorden her halend de dag zal spoedig voorbij zijn. Gelukkige dagen gaan snel voorbij. Het schynt dan alsof het nooit anders zal worden eu plotseling komt de nacht. Alles is weg, alle licht en zonneschijn, alles, alles. Zij sprak op zachten tooD, terwijl zij samen uitgingen, het tuinpoortje achter hen sluitend, en het bescha duwde pad langs wandelend, dat hun beider lievelingsweg was. Is dat uw ondervinding? vroeg Cesar op ingehouden toon In deze laatste maand had zich een leven voor hem geopend, dat hem tot nu toe to taal onbekend was. Is u alleen op de wereld Heeft u hen, die u lief wa ren, verloren f Mag ik iets meer van u weten? Het is beter van niet 1 zei ze, het hoofd schuddend. Neem my zooals ik ben, en doe geen moeite meer te weten te komen. Ik heb bemind en verloren. Ik heb een tehuis gehad en tijen samen te stellen en heeft zich met een zaken-kabinet tevreden moe- en stellenevenwel aan zulk een toestand is men in Oostenrijk gewend geraakt. Ernstiger is wat er dezer dagen te Praag voorvalt en dat wellicht eenigermate in verband staat met de Balkan-quaestie. De uitspat tingen van de Tsjechische bevolking tegenover de Duitschers nemen het karakter aan van een beweging tegen het Vorstenhuis, tegen het niet-Sla- vische element.jBij herhaling hoorde men roepen„Leve de Serviërs." DUITSCHLAND. De Petit Bleu verneemt uit Berlijn het volgende sensationeele bericht. Een incident waarover men, en met reden, in Berlynsche politieke kringen het stilzwijgen bewaart, is zooeven be kend geworden. Sedert eenige weken werden in het Keizerlijk paleis groote toebereidselen gemaakt. Alle groote zalen waren zorgvuldig schoongemaakt en een klein legertje behangers en decorateurs waren er voortdurend aan den arbeid. In Febr. a.s. zou het nl. het Engelsche Koningspaar Berlijn bezoeken. Eens klaps jzyn de toebereidselen gestaakt, behangers en decorateurs zijn niet meer aan het werk. Wat kan deze onverwachte onderbreking anders be duiden dan dat bet Engelsche Vorsten paar zij n reis naar de Duitscbe hoofd stad heeft opgegeheven In het debat over de ministerieele verantwoordelijkheid verklaarde mi nister v. Bethmann Hoilweg, dat de Bondsraad daaromtrent geen besluiten kan nemen, voordat besluiten van den Rijksdag ter overweging aanwezig zijn, maar de aangelegenheid heeft de groote belangstelling der regeeriug. Müller Meiningen, vrijzinnig, Spahn, centrum, Ledebour, sociaal-democraat, en de Pool Mielzynski motiveeren de voor stellen van hun partijen. Mielzynski noemt het een leugen, dat de Polen vijanden van het Duitsche volk zijn. Zij willen medewerken aan de uit breiding van zyn rechten en het helpen zooals zij zelf hopen geholpen te worden. De nationaal-liberalen leggen er den nadruk op, dat het de zaak van het Parlement is, zich een dergelijke ben nu zonder. Eens had ik een plaats in de "wereld een kleine plaats wel is waar maar toch een eigen plaats. Dat is alles, wat ik u kan vertellen. En wanneer u Oakburst gaat verlaten, waar gaat ge dan heen U moet my dat vertellen. Vraag dat niet, antwoordde zy, met een poging om luchtig te spreken. Wy zullen elkaar weer ontmoeten daar ben ik zeker van maar waar en wanneer, dat kan ik niet zeggen. Ik kan u zoo niet verliezen 1 riep hy uit. U sprak er van dat de nacht komtheeft u eeuig idéé hoe duister en somber alles om mij heen zal zyn, als u weg is? Terwijl ik naast u voort wandel, is het mij, alsof ik nooit geleefd, gedacht of ge voeld heb, totdat ik u leerde kennen. Hoe kan ik u laten heengaan zonder dat ik iets meer van u weet?U geeft mij een vage verzekering, dat wy el kaar weer zullen ontmoeten, maar dat onbepaalde stelt mij niet tevre den Ik kan u niet meer verliezen ik wl niet I Spreek daar nu niet vanzeide Gillian, en hy meende, dat haar stem onvast klonk. U moet voor het oogenblik tevreden zyn met alles zoo te laten als 't is. Ik ben ook heel ge lukkig geweest in den tyd, dien wij samen hebbeu doorgebracht. Ik kau u niet zeggen, waar ik heen ga als ik positie te verwerven, dat d9 Ministers onmogelijk tegen het Parlement kun nen optreden. De vertegenwoordiger vin de Ryksparty vat zyn standpunt samen in den uitroepGod beware ons voor een parlementaire regeering 1 De verdere besprekingen zyn tot heden verdaagd. OOSTENRIJK. Gisteren kwamen bij de onlusten te Praag de dragonders te pas. Deze moesten er met de sabel op introkken voor de menigte zich verstrooide. Het was volslagen oproer. De politie raakte handgemeen met Tsjechische studenten, die een betooging hielden. Alle Oostenryksche vlaggen die z|j zagen rukten zij af, verscheurden en vertrapten ze. De Duitsche afgevaar digde Wolf werd met steenen gegooid, een Duitsch leeraar zwaar aan het hoofd gewond. Naar de Neue Freie Presse verneemt werd de Engelsche consul Forbes uit een tram geworpen. In de Lokal-Anzeiger lezen wij nog, dat er gisteren te Praag ook ver scheiden bataljons voetvolk noodig zyn geweest om de straten schoon te vegen. Het volk gooide voet- en paardenvolk onophoudelijk met stee nen. In een straat had het een barri- kade opgeworpen van straatsteenen en gaspypen. De politie nam ze stor menderhand. Op een ander punt gaf de politie een salvo uit haar revolvers, waardoor vier menschen zwaar wer den gewond. In oen groot aantal Duitsche winkels werden de ruiten ingegooid. Het bericht van de Lokal-Anzeiger over het geval met den Engelschen consul maakt den indruk, dat de Tsjechen, die den tramwagen naar Duitschers doorzochten, niet wisten wien zij voor hadden, toen Forbes een opmerkiDg maakte en zy hem er uit gooiden. Te Brünn hebben de Tsjechen ook gemanifesteerd. Zij zongen er het Ser vische volkslied. De staat van beleg is thans te Praag evenals in de omliggende dis tricten afgekondigd. FRANKRIJK. Er hapert weer iets aan de Fransche marine en ditmaal iets, dat zeer ern- hier vandaan ga, maar, als wij el kaar weer ontmoeten, dan zal u mis schien niet meer zoo over my denken als u nu doet. Wees daarmee tevre den, en laat het overige aan de toe komst over. Ik kan niet I CJ is de eerste vrien din, die ik ooit gehad heb met u is het verlangen naar een eigen tehuis in mijn leven gekomen. Moet ik er nu maar tevreden mee zyn, dat het weer verdwijnt? Als dat maar tjjdelyk is? vroeg zij haastig. Kan u my niet een poosje vertrouwen Men vertrouwt toch een vriend. Heel goed, zei hij op schorren toon. Ik heb dus uw woord, dat onze scheiding maar tijdelijk zal zijn, dat wij elkaar stellig weer ontmoeten Ja, mijn woord er op. En nu moeten wij alles, wat er vanavond gesprokeD is, vergeten. Eenige oogenblikken wandelden zy zwijgend naast elkaar voort. Toen zij aan het eind van het pad gekomen waren, scheen de herfstmaan over de hoornen heen op het bleeke, onberis pelijke profiel van Gillian en schitter de op haar goud-brons haar. Cesar bleef staan en keek naar haar, zyn geheele wezen vervuld van den hartstocht, die hem bezielde. Wordl vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1