weerbericht. sta ,snieuws. allerlei. TLermometerstand BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 3 December 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Clermontlaagste 755.7 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 4 December 1908. WindZwakke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot bewolkt, waarschijnlijk droogweer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT uur 773 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 53 Laagste hedennacht F. 32 Hedenmiddag 12 uur F. 38 stig genoemd mag worden, nl. de ver- eischte munitievoorraden z(jn voor de helft aanwezig. Er mankeeren 300.000 kilogram gereedgemaakte projectielen wegens gebrek aan buskruit. Het Ministerie van Marine is vol gens de Petit Var herhaaldelijk van dezen wantoestand op de hoogte ge bracht en vandaar, dat de Minister bij de begrootingsdebatten in de Kamer zeide, dat groote, geldelijke opofferin gen onvermijdelijk zijn om te zorgen voor flinke voorraden munitie voor aanvulling. Bij den tegenwoordigen staat van zaken zouden de oorlogsbodems den strijd binnen drie uur moeten opge ven wegens gebrek aan munitie, en zouden, teruggekeerd naar de arsena len, geen aanvulling kunnen krijgen. MAROKKO. Abd-el-Azis heeft in den omtrek van Tanger drie kleine villa's gekocht, waar hij zijn gevolg zal installeeren, terwijl b(j uitziet naar een woonplaats meer overeenkomstig zijn waardigheid. Hoewel vele leden van z(ju vroegere regeering te Tanger woonachtig zijn heeft geen hunner hem dienst of hulp aangeboden. Zelfs Ben Sliman heeft hem in den steek gelaten en hem daarbij leelijk voor den gek gehouden. Hjj zeide Abd-el-Azis, dat hij een pel grimstocht naar Mecca zou maken en Abd-el-Azis die dat een heel goed denkbeeld vond, gaf hem daarvoor geld. Maar zoodia had Ben Sliman het geld niet in handen of bij ging naar Moelei Hafid te Fez. Ongeveer op dezelfde wijze hebben alle andere oud-ambtenaren hun vroe- geren Sultan behandeld en de eenige die hem nog wat helpt is Menebi, Hafid's vertegenwoordiger te Tanger, die indertijd door Azis schromelijk onrechtvaardig behandeld is. Moelei Hafid zag laatst by een troe- penschouw dat er heel wat soldaten ontbraken en vroeg hoe dat kwam. Een Kaid vatte moed en zeide dat ze weggeloopen waren, omdat ze hun soldij niet kregen. Moelei Hafid was zoo ontroerd door de oprechtheid van den Kaid, dat hij hem zijn gouden horloge ten geschenke gaf, maar de soldaten kregen huu soldij n>et- TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken lichtte de heer Schaper een amende ment toe om den begrootingspost voor subsidieering van de bestrijding van tuberculose te verhoogen van f 75,000 tot 1100,000 en alzoo in overeenstem ming to brengen mot do wenschen van den laad van bestuur der Nod er- laodsche centrale vereeniging tot be strijding dezer ziekte. De sanatoria zullen anders schade lijden. De heer Blooker betuigde warme instemming met het amendement en adviseerde den minister om het over te nemen. Spr. wees op het groote nut van sanatoria, die vooral preven tief werken, maar bovendien moet de regeering zich niet bepalen tot sub sidieering, maar zelf, evenals in andere rijken geschiedt, wettelijke bepalingen ter bestrijding der tuberculose nemen. In Noorwegen bestaan bepalingen omtrent verplichte aangifte van de ziekte- en sterfgevallen, ontsmetting van goederen en woning van tuber culoselijders, wering van onderwijzers uit de school enz. Yan Noorwegen zijn aan spr. de resultaten niet be reikt, maar wat Denemarken betreft, is sedert het wettelijk ingrijpen het aantal sterfgevallen aan tuberculose tot de helft verminderd. Spreker wees voorts op het vele, dat van staatswege in Zweden ter bestrijding der ziekte wordt gedaan en met nadruk betoogde hij, dat, waar het hier geldt een volksziekte, [die kan en moet worden bestreden, 't niet aangaat dat Nederland achterblijft. De heer Aalberse ging na, hetgeen tot dusver hier te lande tegen deze ziekte is gedaan, er daarbij |op wijzende, dat de sanatoria niet aan het beoogde doel hebben beantwoord. In het belang eener rationeele bestrijding van de tuberculose als volksziekte, dus ter bescherming van gezonden tegen de tuberkelbacil achtte hij noodig hygiëni sche opleiding van het volk. De jeugd moet op school hygiënisch worden opgevoed. Voorts moet het volk in zijn geheel door woord en geschrift worden voorgelicht. Onderwijzers, lijdende aan open tuberculose, moeten in bet belang van het kind uit de school geweerd worden. Spreker wenschte verplichte aanstelling van schoolartsen door de gemeenten, des noods met r(jkssteun. Voorts moeten van overheidswege hygiënische voor schriften worden gegeven. Steun aan tuberculoselijdeis kon volgens spreker best verleend worden door plaatselijke vereenigingen. Spreker oordeelde, dat een plan voor eene rationeele bestrijding van de tuberculose als volksziekte hoofdzaak is en de verpleging in sanatoria slechts een onderdeel-daarvan is. De heer van Wichen bepleitte maat regelen in 't belang van het tubercu leus onderwijzend personeel. Dergelijk personeel mag in de school niet wor den geduld. Zij moeten tijdelijk wor den vervangen en het rijk moet des noods steun verleenen voor hunne verpleging in herstellingsoorden, in welken vorm de regeering dit zal doen, is spreker onverschillig. Hij hoopte dat de regeering des heeren Schapers amendement niet onaanne melijk zal oordeelen. De heer Lohman betoogde dat ten onrechte gesproken wordt van volks ziekte. Het is geen ziekte voorko mende in eene bepaalde klasse der maatschappij. Gesproken moet eerder worden van staatszorg tot bestrijding van een besmettelijke ziekte, die uit roeibaar wordt geacht. Als zoodanig moet men het beschouwen. Gaarne zal spreker dan ook de re geering geld toestaan tot bestrijding. Echter komt 't aan op de wijze waar op het geld zal worden uitgegeven. Dit moet maar niet in 't wilde ge schieden. Ook moet men niet bewe ren, dat voor dieren meer gedaan wordt dan voor menschen, maar het gaat niet aan, dat de kamer aan de regeering meer geld opdringt dan zij noodig acht. Met een beroep op pro fessor Wenckebach, wees spreker den heer Aalberse op het groote nu£ van sanatoria voor genezing van beginge- vallen en als studieplaats voor eene juiste bestrijding der tuberculose. De heer van Karnebeek plaatste zich op hetzelfde standpunt als de heer Lohman. Eenzijdig is 't uitslui tend te spreken van prophylaxe. De heer Ketelaar sloot zich aan by liet betoog van den heer Aalberse, waar deze de noodzakelijkheid in 't licht stelde van eene hygiënische op voeding der jeugd en aanstelling van schoolartsen. In dit verband betoogde spreker nogmaals do wenschelyklieid van steun voor vacantiekoloniën. De Minister erkende ten volle do roeping der overheid in zake bestrij ding der tuberculose, maar dit betee- kent volstrekt niet, dat de staat in de eerste plaats geroepen is propby- lactisch op te treden. Wat dit optreden aangaat, kan de staat op doelmatige wijze het parti culier initiatief steunen. Vooralsnog wist de minister niet, wat de regeering moet doen ten op zichte der tuberculose bij het onder wijzend personeel. Ook was hij niet overtuigd, dat rijkssteun den bloei van vacantie koloniën zou bevorderen. Ds Minister is bereid met de ge meentebesturen van gedachten te wis selen over hetgeen gedaan kan wor den voor de hygien, opvoeding der jeugd. Dwingend optreden in zake aanstelling van* schoolartsen ging hem te ver. Wat het amendement aangaat, be toogde de minister, dat wanneer daar mede bedoeld wordt om hem gelegen heid te geven zich ruimer te bewegen, kon de minister het amendement na tuurlijk aanvaarden. Maar wanneer er mede beoogd wordt, dat er t 100,000 zal moeten worden besteed, achtte de minister des heeren Schapers voorstel onraad zaam by bet ontbreken van een goe den grondslag om dergelijk bedrag uit te geven. Juist om te komen tot een goeden rationeelen maatstaf van subsidiever- deeling tusschen sanatoria en plaat selijke vereenigingen is een commissie ingesteld wier advies vooralsnog dient afgewacht. De lieer De Visser was 't hiermede eens, hoewel hij veel gevoelde voor des heeren Schaper's amendement om zoodoende de Sanatoria ruimer te kunnen bedenken. Nadat bij het volgend debat de heer Schaper verklaard had, dat zyn amen dement slechts inhield credietverlee- uing, nam de Minister het amende ment over. Een ingrijpende veran dering in de uitvoering der Ongevallenwet. By Konininklijk besluit van 21 November 1908 (Staats blad no. 342), is met introkking van het Koninklyk besluit van 1 Decem ber 1902 (Staatsblad no. 205) eeu belangrijke wijziging gebracht in de berekening van het aandeel in de administratie-kosten der ongevallen verzekering, op te brengen door de naamlooze vennootschappen of ver eenigingen, waaraan het risico dier verzekering is overgedragen of door de werkgevers, die zijn toegelaten zelf dat risico te dragen. Volgeus het thans ingetrokken Koninklyk besluit werd bij die be rekening uitgegaan van het loon in de betrokken ondernemingen uitge keerd en van de premie per f 1 loon, die aan de Rijksbank zou moeten worden uitbetaald, indien de werk lieden voor rekening van de Rijks- bauk waren verzekerd. Volgens de nieuwe regeling wordt tot grondslag voor de berekening ge nomen de verhouding tusschen het aantal ongevallen in de betrokken ondernemingen en het totaal aantal ongevallen in het geheele Rijk. Hierdoor zal een zeer belangrijke beperking en vereenvoudiging van de administratie der Rijksverzekerings bank verkregen zijn. Het tijdroovende natellen van de loonlijsten behoeft thans niet meer aan de bureaux dei- Rijksbank te geschieden, terwijl van de niet bij de Rijksbank aangesloten ondernemingen de indeeling in een gevarenklasse achterwege kan blijven. Spoorwegtarieven. Naar men meldt, zullen bij de herziening en wijziging in de vrachtprijzen en plaatskaarten b(j de Staatsspoorwegen, de (jlgoed-tarieven voor de te verzen den bagage van houders van abonne mentskaarten vervallen. Men seint aan Het Volk uit Den Haag: De minister van justitie heeft de strafrechterlijke vervolging gelast van den burgemeester van Besth in Noord brabant, die verdacht wordt van het schrijven van anonieme en beleedi- gende briefkaarten aan raadsleden en anderen. Elders lezen wij dat de vervolging gelast is omdat deze voor eenen aan slag in den hoofdelijken omslag ge bruik heeft gemaakt van gegevens uit de aanslagen voor de bedryfsbelasting. Door het Comité uit de Amers- foortsche burgerij tot steun bij ge dwongen werkloosheid is, in aansluiting bij liet in het verslag der werkzaam heden bepaalde, besloten aan de leden, bijdragers aan verzekeringskassen, by werkloosheid uit te betalen een bijslag van f 2.50 per week, plus f 0.25 voor elk kind, tot een maximum van f 5.00. Tevens zal aan werkloozen, niet aan gesloten bij verzekeringskassen, ge legenheid worden gegeven zich by het Comité aan te melden Donderdags van 35 uur in „Ons Huis." Dit besluit is genomen, met het oog op het feit, dat door de Gemeente voorloopig toch nog geen gevolg zal kunnen worden gegeven aan de ver ordening op'dit stuk. In de plaats van den heer Buys is in het comité als zevende lid benoemd de heer H. Priem. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Kon. Bond van oud-Onderofficieren werd mededeeling gedaan dat het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden en donateurs op Woensdag, den 9 dezer, in het café „De Arend" zal plaats hebben. De kinderen moeten des avonds om C uur aanwezig zijn. De commissie heeft een aardig programma samengesteld waar op het jaarlijksch bezoek van St. Nicolaas natuurlijk niet vergeten is. In deze vergadering werd ook be sloten om den 19 dezer liet winterfeest voor de leden en donateurs met ge- noodigden te vieren. A. D. In verband met het bedanken van den heer H. C. van Dam voor zijn herbenoeming tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal in Januari 1909 een nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. Heden en morgen heeft in dit garnizoen een kaderoefening plaats onder leiding van den generaal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commandant v/d IVde divisie waaraan deelnemeif de regimentscommandanten van het 1ste, 5de en 9de Regiment Infanterie, de regimentscommandanten van de regi menten cavalerie en artillerie tot de divisie behoorende, de chef van den geneeskundigen dienst, verder de luit.-kolonel intendant, benevens eeni ge hoofdofficieren en de kapitein commandant van de compagnie veld- pioniers. Vooi de eerste klasse van den U. P. V. B. krygen de Weerbaarheids mannen in Bussum Zondag a.s. be zoek van H. V. C. I. Wij vermoeden wel, dat de Amersfoorters, indien zij voltallig naar 't Gooi trekken, met een overwinning huiswaarts zullen keeren. Naar wy vernemen zal Donder dag 17 December alhier voor de af- deeling „Amersfoort" van den Ned. Protestantenbond optreden Ds. laGro. Bij die gelegenheid zal een quartet medewerking verleenen. Bij onze redactie nog ontvangen voor het St. Nicolaasfeest van den heer Spelberg Waarom is Jongste Zondag niet geweest f 0,25 Wanneer komt Oome Klaas - 0,25 Ik verlang naar Zondag - 0,25 't Zal je bezuren - 0,25 Eere aan Opa! -0,25 Als heel Amersfoort geeft als wij worden alle kindertjes blij -0,25 Ingekomen bij den heer Spelberg. Vorige lijst f 86,50 Duo - 2.— Voor St. Nicolaas op school - 1. Voor de spruiten - 1.10 Beter iets dan niets - 1. 6 dozijn griffelslypers Voor het feest - 1. Uit den spaarpot van 2 broer tjes - 0.50 N. N. - 1.- Voor de St. Nicolaaspret op school - 2.50 Voor de bengels -_ 1. - totaal f 97,60 Dat is dus in het geheel f 99.10. Van een zevental huzaren, die gedeserteerd waren zijn er twee door de politie aangehouden, een viertal gaf zich hedeu zelf aan,' terwijl er nog een zwervende is. De gearresteerden werden in bur- gerkleeding aangetroffen. De politie heeft weer tegen zes wielrijders procesverbaal moeten op; maken, wegens het rijden zonder licht en zonder bel. Ook werd een koetsier aangehouden, die zich bij 't ryden niet hield aan de voorgeschreven richting. BARNEVELD. Reeds langen tijd moest de landbouwer P. van den bak ker G. te Kootwykerbroek eeniggeld hebben, waarom eerstgenoemde be sloot hierover eens met G. te gaan spreken. Toevallig echter was de bakker zelf niet thuis, waarom de schuld- eiseher zich verplicht zag, om de boodschap aan des bakkers vrouw over te brengen. Deze scheen nu aanstonds bereid om de kwestie uit de wereld te helpen, althans zy ver zocht den landbouwer maar even plaats te nemen, dan zou zij in dien tyd geld halen. In plaats echter van met klinkende munt, keerde vrouw lief met een ijzeren vuurlepel gewa pend terug, waarmede zy den land bouwer een paar zulke gevoelige sla gen op het hoofd toebracht, dat deze hals over kop het hazenpad koos. Gedachtig wellicht aan het spreek woord: „man en vrouw zyn één," heeft P. nu op zyn beurt, nog ge holpen door zijn knecht, den bakker zoo'n geweidig pak slaag gegeven( dat hy, bijna onkenbaar, op een kar naar den dokter alhier vervoerd moest worden. Met deze, gelukkig niet algemeen gangbare munt betaalt men elkander nog in sommige streken op de Veluwe. BAARN. Gedurende de maand Novem ber werd ten postkantore alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 19704.951 en terugbetaald f 16139.15. Het num mer van het laatst uitgegeven boekje was 6215. Eigen rechter. Sedert een i- gen tijd was een bakker te Kootwyker broek gemeente Barneveld, geld schul dig aan een landbouwer aldaartoen de betaling wat lang op zich liet wachten, besloot de landbouwer eens naar des bakkers huis te gaan, om hem aan de bestaande schuld te her inneren. Hjj was echter zelf niet thuis, zoodat de landbouwer zich verplicht zag de boodschap aan de vrouw over te brengen. Heel beleefd noodigde deze hierop onzen man uit even te gaan zitten, dan zou zij in de achterkamer geld halen. In plaats echter van klinkende munt, bracht het vrouwtje een vuurlepel mede, waarmede zij den landbouwer zulke gevoelige slagen op het hoofd toebracht, dat deze aan stonds het hazendpad koos. Wellicht gedachtig aan het spreek woord „man en vrouw zjjn een", heeft de landbouwer nu, bijgestaan door zjjn knecht, gisterenavond den bakker zulk een geducht pak slaag toegediend, dat deze per voertuig naar een geneesheer moest worden over- gebarcht, die langen tijd noodig had de tai van toegebrachte wonden te verbinden. (Hbld). Meikevers in December. Nu maken we toch 'n uitzondering, schrijft het D. v. N.-Br. In 't voor jaar worden ons geregeld meikevers vertoond, ieder meent dan de eerste te zjjn. Maar van die gewichtige ge beurtenissen kunnen we niet telkens melding maken. Nu ons echter heden, op 1 December, een levende meikever wordt gebracht, gevonden aan de Teteringschen dyk te Breda op het land van J. B. Van Haperen, nu meenen wij daarin toch wel zoo'n buitengewoon teeken te mogen zien van den bijzonder gunstigen weertoestand dat wij er een berichtje van maken. Een meikever in December 1 Dure eenvoud. Men weet, dat prins Bülow onlangs in den Rijks dag den lof van de oud-pruisische spaarzaamheid heeft gezongen, en dat uit den boezem van de vergadering hierop geantwoord is, dat van hooger hand dan het goede voorbeeld moest gegeven worden. De „Breslauer Morgenzeitung" brengt nu in herinnering, dat de ge woonten van den keizer de weelde in sommige kringen opgevoerd hebben. De keizer is bijvoorbeeld gewoon, zichzelven uit te noodigen om by den rijkskanselier, de ministers en in de officierscasino's te komen eten. De gastheeren wordenjzoodoende op groote kosten gejaagd. Gravin Eppinghovet heeft al jaren geleden in een boek, dat in Duitschland verboden is, vat den keizer verteld, dat zijne jachtte- zoeken by vrienden dezen laatsten of 20,000 tot 30,000 mk. daags kwamet te staan. De hofmaarschalk schreei vooraf precies voor, wat er gedaat moest worden, om het den keizer et zyn gevolg naar den zin te maken En by het afscheid nemen hoordt men dan nog uit den mond van den keizer: Het is waarlijk heel aardig en eenvoudig geweestI" Een vondst van 17.000 mark. In de spoorwegateliers te Wit tenberg, Duitschland, is dezer dagen een aanzienlijke vondst gedaan. De werkbaas Rothe, die bezig was met het doen van reparaties in een wag gon, vond tusschen de zitting vat) een coupé, tweede klasse, een porto- monnaie met ongeveer 17.000 marl aan bankpapier. De vondst zal naar Altona worden overgebracht, tot welks rechtsgebied Wittenberg behoort. Een aangifte van dit geldverlies is nog niet gedaan. De verborgen plaats van de vondts in aan merking genomen, is het volstrekt niet uitgesloten, dat het geld daar reeds langen tyd verstopt is geweest Ook een antwoord. Een onderwijzeres bemerkte, dat een van haar leerlingen onaangenaam riekte. Ze gaf hem een briefje voor zyn moeder mee. Den volgenden mor gen bracht de jongen het volgende korte schrijven mee terug „Juavrou myn soon is Geen root Uwé hoeft 'm niet te ruike mar mot 'in leere.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2