DAGBLAD voor AMÏERSFOORT en OMSTREKEN. I IN o. 259, VKIJDAÖ 4 DECEMBER iyu8. 5e JAARGANG. Uitgava van da tal. Vannootseliap „DE EEMUNDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAINU. FEUJLLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. UIT L>E PERS. SÏA uSxVlEUWS. Hoofdredacteur B. G. BIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTBAA.T 18. Talefoon In tere. 62. Prijs der Advertêntlèn: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot, plaatsing Tan adverteutiën en reclames Tan builen liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en ttuitenlandseb AdTertenfirbureau D. V. ALTA, AVarmoesstraal 7(1—7S te Amsterdam. j Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot K| dien datum verschijnende nummers [gratis. DE DONAU-MONARCHIE. Keizer Frans Jozet heeft niet veel ;eluk gehad in zijn leven en nu hy lene zeldzaam lange, zestigjarige regeering herdenkt, laten de zorgen hem nog niet met rust. Integendeel, het ziet er zeer zorgelijk uit op 't oogenblik in en voor de Oostenrijkscb- Hongaarsche monarchie. Zooals men weet heerscht op het Balkanschier eiland eene voor Oostenrijk zeer on gunstige stemming. De bekende Hon- gaarsche geleerde en wereldreiziger Vamberv gaf onlaDgs ten overstaan van een Fransch journalist als zijne meening te kennen, dat indien baron von Aehrenthal alles geweten had, bij niet zou overgegaan zijn tot de annexatie van Bosnië en Herzegowina hij zou ten minste nog eenige jaren hebben gewacht. Maar wy mensclien weten nu eenmaal niet alles, wat maar gelukkig is ook en de heer von Aehrenthal zal waarschynlyk over eenige jaren geen minister zijn, want men slijt te Weenen en te Boedapest ijieel wat ministers. Hij heeft een yermeerderaar des rijks willen zyn en achter hem stond de aartshertog Frans Ferdinand, wien ook deze eenigszins bedenkelijke eerzucht be zielde en zoo is gebeurd wat Vambery met zorg vervult. En niet alleeu hem. In Servië en Montenegro schijut men inderdaad zich voor te bereiden op eenen oorlog en nu zijn beide landen te zamen niet tegen' Oostenrijk opge wassen, maar zij hebben een machti gen beschermer in Rusland. Als Frans op zijn feest over de grenzen ziet, ontdekt hij daar niet veel goeds. En nu maken zijne rumoerige Tsjechische onderdanen hem het leven ook nog moeilijk. Men weet wat te Praag is voor gevallen. Er komt bij, dat zooals men ook weet, de Italianen zeer ge- (naar het enoelsch.) 71 Ik ken uw naam zelfs niet, zei hy. Zeg hem my. Neen, neen, antwoordde zij, zich in de schaduw terugtrekkend. Laten wy naar binnen gaan. Tóen Gillian de kamer binnenkwam, ■waar Mrs. Neville zat, keek de laat ste haar jonge gezellin scherp aan. Waar is Mr. Malincourt Ik dacht dat hy by je was. Dat was hy ook zooeven nog. Ik denk, dat hy naar zyn eigen kamer is gegaan. Ge hebt toch geen ongenoegen Ongenoegen Wel neen I Wy zijn de beste vrienden. Hij is van plan morgen naar Ryelands te gaan en er op aan te dringen, dat Miss Malin court hier komt. Dat doet my plezier I Zeg eens lieve, zul je niet heel boos zijn, als ik je een onbescheiden vraag doe Dat hangt er van af, wat het is. Het is over jou en Bertram. Jy hebt hem niet lief, dat weet ik. Be mint hjj jou. troffen zyn door de behandeling van de Italiaansche studenten te Weenen. Men stelt daar nagenoeg dozelfde vraag die de Duilsche pers aan bare lezers voorlegt. Wat hebben wij aan eenen bondgenoot, die ïechtmatige eiscben van Italianen niet wil inwil ligen hoewel men het er over eens is, dat Italiaansche studenten even veel recht hebben op eene Italiaan sche hoogeschool als de Tsjechen op een, waar in hunne taal de weten schap wort t beoefend. Bij de elkander opvolgende Oostenryksche regeeringen bestaat eene sterke neiging om de Slavische elementen ten koste van de anderen te begunstigen. Maar die anderen zyn Duitschers en Italianen, behooren tot volken die met Oosten- rijk-Hongarije niet alleen in vrede maar in bondgenootschap leven. Dat bevordert geenszins de hechtheid van het Drievoudig Verbond. In Frankrijk vindt men dat ook en wat thans in Oostenrijk gebeurt, wordt in Frankryk met zekere Schaden freude beschouwd. De Fransche bladen orakelen reeds óver. het uiteenvallen van bet verbond, dat tot heden Duitschland, Italië en Ouslenryk ver- eemgt. Zij bebben dat meermalen ge daan. Maar zelden hadden zy eene zoo goede aanleiding, dat moet wor den gezegd. DUITSCHLAND. Bij het gisteren voortgezette debat in den Rijksdag over de voorstellen betreffende de ministerieele verant woordelijkheid, werd van verschillende zyden het voorstel, dat de Ryksdag bij de oorlogsverklaring ook een be slissende stem zal hebben, onaaneme- lijk verklaard met het oog op de mogelijkheid, dat de sociaal-democra ten wel eens de meerderheid zouden kunnen hebben. Naumann (vrijzinnig) schreef de achterlijkheid van het Duitsche parle mentarisme toe aan het ontbreken van een grootsche legende, zooals die achter de volksvertegenwoordigingen van Frankrijk en Engeland staat. Singer (socialist) beval het voorstel betreffende de medewerking van het parlement bij een oorlogsverklaring aan, als een waarborg dat de vorst niet eigenmachtig het volk in ver- In 't minst niet en dat zal hij ook nooit doen. Ik zou niet by hem passen, en dat weet hij. Dan moet het Miss Malincourt zyn Ik ga stellig morgen naar Rye lands en neem haar met my mee te rug. Dat herinnert my aan iets. Ver beeld je. Mr. Wickham zei mij, dat hij aan niemand kon gelooven en nie mand kon vertrouwen zonder hem eerst op de proef gesteld te hebben. Hij zal dan wel goede redenen hebben om zyn medeschepselen te wantrouwen. Dan kan ik niets anders zeggen, dan dat ik oprecht medelyden met hem heb. Ik heb hem dat ook gezegd. Den volgenden morgen leed Cesar met Mrs. Neville naar Ryelands. Miss Ferris excuseerde zich. Nancy was zeer verheugd hen te zien, maar haar uiterlijk was droevig. De bevelen van den dokter luidden streng, dat niemand behalve de ver pleegsters tot de ziekenkamer van Christal mocht worden toegolaten en sinds haar ontdekking in zyn studeer kamer, waren de gevoelens van Nancy tegenover Mr. Wickham veranderd. Zoodoende was zij re ;ds een langen tijd op zichzelf aangewezen en daar om kon zy aan de verzoeken van haar bezoekers geen weerstand bieden. Zij stemde er in toe, een dagje op (jakhurst te komen doorbiengen, maar wikkelingen stort. Hij eisebt, dat de bewilliging van de hervorming der rijksfinanciën afhankelijk gemaakt zal worden van de constitutioneele waar borgen, anders zou het geheele op treden tot een comedievertooning worden gemaakt. De vertegenwoordiger der conserva tieven verklaarde, dat millioen Duit sche harten de herinnering aan den tijd van den ouden Keizer en Bis marck niet tegen de legende van de macht van het Engelsclie en Fransche parlement zouden willen ruilen. (Bij val rechtsironisch hoera I van het centrum.) Hierop werden alle voorstellen ver wezen naar de tot 23 leden versterkte commissie voor de regeling der zaken. GROOT BRITANNIË. Wederom heeft de liberale partij in Engeland de nederlaag geleden dit maal by een tui.schentijdsche verkie zing te Middles. De Unionistischo candidaat kreeg er 6153, de liberale slechts 35S7 stemmen. Het woidt oniustbareud I In het Lagerhuis is de artikels- gewjjze bespreking van de nieuwe onderwijswet op een dood punt ge komen. Betreffende de financieele voor ziening vragen do Anglicanen en R.- Katholieken ruimeren waarborg voor hun scholen, maar de noncomtormisten weigeren toe te geven. De onderhan delingen worden yverig vooitgezet, ten einde een mislukken van het compromis te voorkomen. De bespreking van de wet is intussclien uitgesteld totdat de hangende legeling getroffen zal zyn die Asquith zegde te hopen bereiken. - Nederland en Engeland. Volgens sommige Engelsche bladen zou er tusscben Engeland en Neder land op diplomatiek gebied iets be langrijks gaande zijn. De Pall Mall Gazette spreekt van de waarschijnlijkheid, dat Engeland en Nederland eerlang door nauwere politieke banden zullen verbonden worden, en zegt voorts- o a. dat de Nederlanders gaarne een verdrag met hield vol, dat zij nog dienzelfden avond naar Ryelands terug wilde gaan. Dat is nonsens riep Cesar onge duldig. Is Mr. Wickham hier ook ergens Ik zal het dan met hem in orde maken. Hij riep een bediende en na ver nomen te hebben, dat Mr. Wickham thuis was, vroeg hy om den weg ge wezen te worden naar zijn studeer kamer. Je blijft totdat er om je gezon den wordt, zei hy tot Nancy, toen hij terugkeerde. Mr. Wickham neemt op zich om iederen dag een speciaal boodschapper met j'e brieven te zenden en met alles wat er voor je komen mocht. Ga nu, en maak je dadelijk klaar I Het beviel Nancy niet, dat zy zoo doende Mr. Wickham iets schuldig wasmaar nu Gesar handelend was opgetreden, was zy wel verplicht to.e te stemmen. Mi. Wickham kwam zelf uit zyn kamer om afscheid van hen te nemen, en toen zij zijn ernstigen, bedaarden blik ontmoette, kwam voor een oogen blik het oude vertrouwen in hem teiug. Hy kon zeker niet schuldig zijn aan zoo'n laagheid, als waarvan zij hem verdacht had. Maar haar geloof in zijn onschuld was maar tijdelyk. De woorden van Christal en de spoe dig daarop gevolgde bevestiging daar- Eugeland zouden sluiten en dat het mogelijk is, dat andere verdragen, ten doel hebbende de absolute bescher ming van Nederland, eerlang zullen worden gesloten. De Globe dairentegen weet weer wat anders te vertellen, nl. dat korten tyd geleden tusschen Engeland en Nederland onderhandelingen werden geopend met het doel om de integri teit van de Nederlandsche koloniën in Azië te waarborgen. De Londensche correspondent van het Berliner Tageblatt op zijn beurt seint, dat een bijzondere toenadering tusschen Engeland en Nederland in de lucht hangt. Een verdrag tot onzijdig- verkluriug zou men wel niet willen sluiten, maar het denkbeeld van een verdrag van Nederland met Engeland wordt, volgens den correspondent, niet weggeworpen. HetHaagschecorrëspondentiebureau is gemachtigd tot de mededeeling, dat van onderhandelingen overeen nauwere aaneensluiting tusschen Nederlanden Engeland geen sprake is. H u I de b 1 ij k-v an Hasselt. In het Lijngebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam is de tweede vergade ring gehouden van de commissie tot oprichting van een huldeblijk voor wijlen den heer R. van Hasselt, voor zitter van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. Meegedeeld werd, dat het plan als uitnemend geslaagd kon worden be schouwd, want er waren reeds 8830 inschry vingen tot een gezamenlijk be drag van ruim f4211 ingekomen. Besloten werd tot het stichten van een monument op het graf te VVarus- veld bij Zutfen en van een borstbeeld in het administratiegebouw der H. IJ. S. M. te Amsterdam. De beeldhouweis enz., die zich hier voor hebben aangemeld zullen worden uitgenoodigd hun ontwerpen in te zenden. HOOGE OOMES EN GOEDE MA NIEREN. Onder dit opschrift schrijft „Land en Volk" van kwam in haar gedachten terug. Zij vroeg hoe Christal het maakte. De dokter ziet een schaduw van vooruitgang, maar toch blijft de toe stand nog gevaarlijk. Ik zal u iederen morgen op de hoogte houden, terwijl u weg is. Met iets van de vroegere warmte in haar toon bedankte Nancy hem, het was zoo moeilijk om Mr. Wick ham te wantrouwen. Miss Ferris stond op de stoep op hem te wachten, toen zy vóór reden, en zy begroette Nancy zóó vriend schappelijk, alsof zy oude vriendin nen waren. Alles was zoo genoege- lijk en gelukkig na de eentonige rust van de laatste weken, alleen het nieuws van een kleinen vooruitgang in den toestand van Christal was reeds een groote verlichting. Mr. Wickham had aan Mrs. Eger- ton geschreven over de ziekte van haar dochter, en had haar gemeld, dat de dokter beslist verbood, dat er iemand bij de zieke zou komen be halve de verpleegsters, waarvoor hy had gezorgd. Iiy voegde er by, dat hij in deze omstandigheden moest weigeren haar op Ryelands te ontvangen, maar dat haar zoon of dochter ieder oogen blik konden komen tot op den datum van het voorlozen van het tweede testament, met dien verstande, dat geen van beiden tot de ziekenkamer Volgens het orgaan van. de Nederl. Vereenigiog voor Spoor- en Tram wegpersoneel was de heer Van Has selt gewoon brieven van die vereeni- ging absoluut onbeantwoord te laten. De heer Van Hasselt was direc- tour-geueraal der flollandscbe Spoor wegmaatschappij. Zijn titel was eenigs zins anders, maar inderdaad was hy, wat de directeu'"-generaal is bij de Staatsspoorwegen. De heer Vau der Wijck, zijn op volger, denkt blijkbaar als Rehabeam, de zoon van Salomo,myn vader heeft u met roeden gekastijd, maar ik zal u met schorpioenen kastijden." Hy maakt het nog iets bonter dab zyn voorganger. zendt de brieven van de vereeniging terug met het opschrift„geweigerd." Wat een kolossale bekrompenheid bij zoo'n hoogen meneer. Zou hij werkelijk niet begrijpen dat het van liet grootste belang is, alle misstan den in zyn maatschappij te kennen en dat hy daarover onmogelyk beter kan worden ingelicht dan door een vereeniging als deze, die zoozeer overal onder het personeel haar vertakkingen hoeft Dan ziet de directeur-generaal van de Staatsspoorwegen den toestand heel wat heter in, hy maakt gebruik van wat hem via de vereeniging ter kennis komt. Wy hopen, dat de heer Van der VVyck even weinig plezier van zyn haantje raag beleven als Rehabeam en dat staatsexploitatie manieren aan dergelijke slechte manieren een spoe dig einde zal maken." Gisterenavond werd door den ontvanger der registratie en domeinen ten overstaan van notaris Joh. Knop pers in „het Valkje geveild een per ceel grond gelegen aan het z.g. drie- puntje en fcehoorende aan het Ryk ter grootte van ongeveer 530 Ms. Het werd aangekocht door de gemeente Amersfoort voor f 4100, zynde alzoo ongeveer f 8 per M2. Een zeldzame prys voor Amersfoort. zouden worden toegelaten. Mrs. Egerton had dadelyk geant woord, dat zij geen plan bad haar dochter op te passen in een ziekte, die zij zich door haar eigen wange drag op den hals had gehaald. Anthony had geschreven, dat hy gaarne het aanbod van dagelyksch bericht aannam, en vroeg dadelyk gewaarschuwd te worden om over te komen als er een verandering ten goede of ten kwade kwam. Over enkele dagen zou de eigenaar van Oakhurst terugkomen, en zouden de vrienden, die daar in zyne afwezig heid byeeugekomen waren,weermoeten scheiden. Nancy voelde zich byzonder in haar schik in het buis van Mr. Curzódjen tijdens de wandelingen in zyn park. De grootste belangstelling had zij na tuurlijk voor den tuin, waar Gillian en zy werkten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zeer tot misnoegen van Mrs. Neville. Cesar kwam zoo vaak raogelyk by haarde woorden van Gillian had den in hem een wilde hoop op moge- lyk toekomstig geluk wakker geroepen dat bem byna deed duizelen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1