DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 263. WOENSDAG 9 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. Hoofdredacteur B>. G. RIJKEMS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 y W y [r —J Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóutiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten bet Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adrtrlcctiün en reclames rap buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitend" gerechtigd bot Algemeen Binnen- en Bnitcniandsch Advertentiebureau B. ALTA, Warmoosstraat 76—78 to Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op Idit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer beeft gister met 330 tegen 201 stemmen art. 1 van bet wets ontwerp op de hervormingen in de rechtspleging aangenomen, wat wil zeggen, dat de doodstraf in Frankrijk wordt gehandhaafd. Daarna interpelleerde admiraal Bien- aimé de Regeering over bet voorge vallene met admiraal Germinet. Na vermeld te hebben, dat het hier een misverstand geldt, zeide hij, dat de regeering slecht werd ingelicht. Hij gaf de verzekering, dat Germinet het slachtoffer is geworden van heimelijke streken. De marine verliest in Ger minet aldus admiraal Bienaimé een groote zedelijke kracht. De minister van marine las het interview van Germinet voor en bracht in herinnering, dat Thomson den admi raal aanbevolen had voor de toekomst meerdere terughoudendheid in acht te nemen, maar de admiraal beoordeelde vervolgens in het openbaar den toe stand der nationale verdediging. De fout van admiraal Germinet is te ernstiger, daar hij het bevel over een eskader voerde. Do minister verzocht de Kamer vertrouwen in zyn beleid uit te spreken. Vanaf 4 November zyn er maatregelen genomen om den munitievoorraad te vergrooten. Clemenceau deelde mede, dat admi raal Germinet dit wist, daar hy on- middelijk per telegraaf daarvan be richt had gekregen. Picard zeide, dat de regeering een straf onvermijdelijk achtte, daar Ger minet reeds een ernstige waarschuwing had gekregen. Onder de vice-admiraals zjjn er genoeg uitstekende mannen om aan het M'.ddellandsche zee-eskader een chef te geven, die dateskaderen het land waardig is. De Kamer zal, zeide hy, er haar goedkeuring over (naar het enöelsch.) 75 Boomen! riep zyn moeder ver legen uit. Misschien een of twee, beste Anthony, die het uitzicht zoo belem merden! Jy hebt het altijd zóó druk, ik dacht, dat ik beter deed je er niet mee lastig te vallen, en werkelijk, de plaats is er zooveel schooner door ge worden. Vindt je ook niet? Ik zag Violet en jou vanavond dien kant uit wandelen, maar ik dacht niet dat je ooit zoo ver ging. Laura en ik merk ten dikwijls op, |dat je wandelingen met Violet iederen dag kleiner wer den. Begrijp als 't u belieft dus goed, dat er geen| boom meer geveld mag worden. Natuurlijk niet, als jij er iets tegen hebt I Ik dacht, dat je er op gesteld was, dat het landgoed schooner werd, en ieder is het ,er mee eens, dat wat ik gedaan heb, een groote ver betering is. Maar hoe het zij, je wensch is ons een wet. Het zal niet weer gebeuren. Ben je vast besloten niet te bly'ven? Hoe gaat het Violet? Niet vermoeid, hoop ik, van haar uitstapje hebben uit te spreken, dat de regeering de krijgstucht heeft doen eerbiedigen. Clemenceau zeide zich gelukkig te achten, dat de Kamer geroepen is om de daad van Germinet te laken of er zich bij aan te sluiten. Er is zeide Clemenceau in het land een zekere verzwakking van karakter en natio nale geestkracht. Om zich te herstel len heeft Frankrijk na de rampen niet gedaan wat ik verwachtte. )Men zoekt te veel de verantwoordelijkheid te ont wijken men spreekt te veel officieren vrij die hun schepen hebben doen verongelukken. De hervorming dei- marine kan niet plaats hebben door praatjes van de admiraals. Grooten en kleinen moeten de krijgstucht in acht nemen. Tegenover Germinet had de regeering alle voorgeschreven straffen toegepast. De Kamer kan weigeren haar vertrouwen uit te spreken, maar Cle menceau verzoekt haar den tegen Germinet genomen maatregel goed te keuren. De beraadslaging werd hierop ge sloten. Clemenceau aanvaardde de motie van Grosdidier, waarbij ver trouwen werd uitgesproken in de geestkracht der regeering om de ver heffing der marine tot een goed einde te brengen. Deze motie werd mqt 355 tegen 142 stemmen aangenomen. TURKIJE. De boycott van Oostenryksche wa ren in Turkije schijnt nog altijd even streng te worden toegepast. Volgens het Turksche blad Ikdam heeft de grootvizier op een protest tegen den boycott der Oostenryksche Regeering geantwoord, dat de bootwerkers geen Staatsbeambten zijn en dat de tegen woordige toestand volgens den wil van het volk niet gewijzigd zal wor den, dan wanneer Oostenrijk een cor recte houding tegenover Turkije aan neemt. PERZIË. Volgens berichten uit Perzië ont vangen, zijn de liberalen meester van Aserbeidsjan en rukken zij naar Te heran op, om den Sjah van den troon te stooten en de Republiek uit te roepen. ZWEDEN. Te Stockholm zal komende jaar, naar Londen vandaag Anthony's verbaasde blik bevestigde voor zyn moeder en zuster, wat zij inderdaad al wisten dat hij onbe kend was met Violet's afwezigheid van huisDat was haar eenige troost toen hij zonder te antwoorden heen ging. Ik heb u wel gezegd, hoe het gaan zouzei Laura somber, toen de deur zich achter haar broeder gesloten had. Maar u wilde mij niet gelooven. Ik waarschuwde u al, dat u te ver ging met Violet, maar u ging maar op dezelfde wijze voort. Zy heefteen of (ander plan in haar hoofd om van hier te ontsnappen, en op een goeden morgen zal u wakker worden en tot de ontdekking komen dat zij weg is. Nu is Anthony woedend over die hoo rnen. Als eenmaal zijne oogen geopend zijn, dan zal hij alles zien. Als het werkelijk komt tot een keuze tusschen haar en ons dan zal hy zich niet lang behoeven te bedenken. Ik moet zeggen, Laura, dat jij je al heel ongepast uitdrukt, zeide Mrs. Egerton op zachteren toon, toen zy zag dat haar gasten nieuwsgierig uaar hen keken. Iedereen kende de verhouding waarin de beide families leefden, en men meende algemeen, dat er wel spoedig een verandering zou komen. Anthony's haastig verschijnen en tegelijk met het wereldvredescongros, een Noordsch vredescongres gehouden worden. Daarop zullen behandeld wor den de scheidsrechterlijke regeling van geschillen tusschen de Noordsehe landen, beperking van oorlogstoerus tingen, met name van dezulke die als tegentoerustingen van de Noordsehe landen tegen elkaar te beschouwen zyn en de oprichting van vredes- bureau's bij de drie departementen van buitenlandsche zaken te Stock holm, Kristiania en Kopenhagen. Neder land en Venezuela. Naar aanleiding der berichten van de Hollandsche vlootdemonstratie voor Curasao, deelt de „Küln Zeitung" mede, dat haar uit Den Haag van officieuse zijde het volgende wordt raedegedoeld „Aan de aanwezigheid van Hol landsche oorlogsschepen in de Caraïbi- sche Zee en aan de kust vau Venezuela is geen andere beteekenis te hechte» dan die van een kruis- of oefenings- tocht, gedurende hun oponthoud in de West-Indische wateren. Het ver dient volstrekt geen blokkade genoemd te worden, die aan de mogendheden bovendien te voren had behooren aan gekondigd te zyn, hetgeen tot nog toe niet geschied is. Zulk een maatregel zou verder ook aan het Nederlandsche parlement bekend gemaakt moeten zijn, aangezien ze een krijgsmaatregel zou zijn. Dat de Vereenigde Staten Nederland hun moreelen steun niet zullen onthouden, is reeds bekend. Mogelijk achten de Vereenigde Staten thans, na de presidentsverkiezing, een gezamenlijk optreden tegen Venezuela doeltreffender. De Nederlanders ontvingen tot nu toe geen officieele mededeelingen aan gaande vijandelijke bedoelingen der vlootdemonstratie. Uit New-York meldt men ons, dat telegrammen van Willemstad mee- deelen hoe de Nederlandsche oorlogs schepen de positie van de Venezo- laansche forten opnemen. Een telegram uit Curagao meldt, weer verdwijnen wekte de levendig ste belangstelling onder de aanwezi gen. Zy waren teleurgesteld, toen Laura weer bij hen) kwam, en met een verontschuldigenden glimlach zei, dat haar broeder haar moeder en haar zelf even over zaken had willen raad plegen. Noch Mrs. Egerton, noch zy zelf voelde zich op haar gemak, waardoor zy naar het vertrek van haar gasten begonnen te verlangen. Intusschen was Anthony naar zyn eigen zitkamer teruggekeerd. Susan had de lamp niet jaangestoken, zoodat hij in 't duister naar de lucifers moest zoeken en toen zelf het licht aanstak. Toen hij om zich heen keek, kon hy niet nalaten op te merken, hoe onuitsprekelijk sjofel alles eruit zag. De Sepitember-avonden waren kil, maar er brandde geen vuur in den haard, (de meubelen stonden netjes langs den wand, want sinds het be zoek van Nancy had Violet meer zorg aan |haar huishouding besteedt, maar voor 't eerst viel het hem op, hoe armoedig alles er uitzag. Een blad, waarover (een kleedje, stond met een kop en schotel op een zijtafeltje. Vroeger was Violet altijd by hem komen zitten, maar in den laatsten tijd niet meer, en hij moest zyn kof fie alleen drinken. Hij dacht er aan, hoe zij daar gezeten had, stil in den dat de Venezolaansche Ministerraad besloot alleen te vuren op het eerste der Nederlandsche oorlogsschepen, dat tot een daad van vijandschap over ging- „Ons Belang." Voor eeni- gen tijd word medegedeeld, dat door den Minister van Oorlog wenschelyk werd geacht een onderzoek in te stellen naar het bedrijf der vereeni- ging „Ons Belang", bestaande uit on derofficieren en militaire geëmploy eerden in dien graad. Het desbetreffend schrijven van den Minister luidt als volgt De Minister van Oorlog brengt bij deze ter kennis van het hoofdbestuur der vereeniging „Ons Belang," ver- eeniging van onderofficieren en mili taire geëmployeerden in den rang van onderofficier, dat by hem ernstige be zwaren zyn ingebracht niet alleen tegen het denkbeeld van samenvoe ging der vereeniging „Ons Belang" en de Militaire Waarborg-Maatschappy „Onderlinge Voorzorg," maar vooral ook tegen de wijze waarop de ver- I wezenlijking van dat donkbeeld door of vanwege het hoofdbestuur voor noemd is ingeleid en voorbereid dat hy, Minister, daaromtrent een zoo volledig mogelijk onderzoek zou wenschen te doen instellen, omdat hem is gebleken, dat door hetgeen ten deze is geschied, groote verdeeld heid in het onderofficierskorps dreigt te ontstaan dat zoodanig onderzoek echter alleen kan plaats hebben indien het hoofd bestuur van „Ons Belang" daartoe wil medewerken, door aan een on partijdige commissie, welke door hem, Minister, zou worden benoemd, inzage te geven van alle bescheiden en cor- respondentiën, welke tot dusver over de aansluiting van de genoemde ver- eenigingen zyn gewisseld en daarop betrekking hebben; dat hij dus het hoofdbestuur voor noemd verzoekt, hem mede te deelen of het bereid is, op bovenbedoelden voet zyn medewerking te verleenen. Het hoofdbestuur der vereeniging „Ons Belang", dat in het orgaan der vereeniging van 27 November met beslistheid tegensprak dat zoodanig onderzoek zou worden ingesteld, doch stoel naast het vensterhoe weinig hadden zy elkaar te zeggen gehad. Violet lette op zyn behoeften zyne maaltijden waren heter klaargemaakt en voorgediend, hy zou niet kunnen zeggen, wat er aan ontbrak en toch was alios zoo droevig en stil. En dat was het leven waartoe zij sinds haar huwelijk veroordeeld was. Geen wonder dat zij het haatte I Hy trok aan de bel en vroeg Suzan om koffie binnen te brengen voor twee personen, met het plan om nog een poging te doen om Violet te bewegen haar kamer te verlaten. Toen hij de deur van de spreekkamer echter open deed, ontmoette hy haar op den drem pel. Zij was nu kalm, maar haar ge laat zag doodsbleek en haar oogen waren dof, alsof zij veel tranen had geweend. Maar zy had de wanhoop, die haar had aangegrepen onderdrukt en zij had de kalmte, waaraan ze ge woon was, herkregen. Vergeef my, Antony, zei ze. Het spijt my, dat ik je ongerust heb ge maakt en ben lastig gevallen. Ik weet niet hoe ik er toe kwam zoo dwaas te zijn. Doe je best het te vergeten, als 't u belieft. Juist op dat oogenblik kwam Suzan met de koffie binnen, en hy kon geen antwoord geven. Hij bracht den stoel van Violet aan de leden beloofde, indien iets in dien geest mocht geschieden, het den leden onmiddellijk zou bekend maken, bewaart ook in het orgaan der ver eeniging van 4 December het stilzwij gen over het schrijven van den mi nister. Rechtstoestand der Bur ger 1 ij k e Ambtenaren. Aan de Tweede Kamer is het volgende adres verzonden „Het bestuur van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren neemt de vrijheid zich naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Staatsbegroting (Hoofdstuk IV) tot uw College te wenden met het verzoek eenigen aandrang op de Re geering te willen oefenen, opdat aan de bewerking dtr definitieve voor dracht, waarvan deze Memorie van Antwoord spreekt, eindelijk eens be gonnen wordt. 'tls nu welhaast zes jaren geleden, dat de hooge wenschelijkheid van een wettelijke regeling van den rechts toestand der ambtenaren door Re geering en Vertegenwoordiging erkend werd. Het bestuur van den Bond voor noemd, nog steeds overtuigd, dat dienst- en ambtenaarsbelangen beide dringend behoefte hebben aan de be oogde wettelijke voorziening, vleit zich met de hoop, dat uw College by de Regeering in deze wel op spoed zal willen aandringen." Gehuwdeonderwijzeres- sen. De O. Haarl. Ct. meldt, dat er bij Ged. Staten bezwaar bestaat om de door den Gemeenteraad van Haar lem vastgestelde verordening op de salarissen by het O. L. Onderwijs goed te keuren, omdat daarin de bepaling voorkomt, dat onderwijzeressen, die gaan huwen, deswege eervol zullen ontslagen worden. Na eenc uitvoerige discussie hebben de Staten van Utrecht besloten eene motie van den heer van Boetze- laer om Gedeputeerde Staten uit te noodigen aan de Hooge Regeering te verzoeken een onderzoek in te stellen omtrent de wenschelijkheid van droog- onder het licht, en zette er een voet bankje voor. Haar verontschuldiging had zyn hart meer getroffen dan een uitbarsting had kunnen doen. Hoe ver stonden zy van elkaar afl Hy zag duidelijk den afgrond, die hem scheidde. Toen Suzan weg was, schonk hij een kop koffie in en bracht het aan Violet, die het aannam met de kalmte, die haar nu kenmerkte. Zy deed eenige pogingeD, om een gesprek te voeren, maar hij kon niet antwoorden. Terwijl hij daar zat en haar aankeek, werd hem de groote verandering, die sinds haar verblijf op Elmwood in haar had plaats gegrepen, in al haar wreedheid duidelijk. Ellende en geen hoop op verande ring hadden hun zegel op haar ge drukt. Violetzei Anthony, de pijnlijke stilte afbrekend. Ik moet met je spreken. Zoo rampzalig kan het hier niet langer gaan. Ik heb verkeerd ge daan heel, heel verkeerd 1 Laten wy eens samen prateD laat ons voelen, dat wij door den hechtsten aller banden aan elkaar verbonden zyn dat wy man en vrouw zyn, geen vreemdelingen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1