WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling, BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildfc, 17 December 1908. Hoogste barometerstand 768.8 m.H. te Hortalaagste 737.5 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 18 December 1908. WindMatige tot krachtige Z.W.- ljjke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt, wellicht matige regen. Temperatuur Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 46 SERVIË. De bladen te Belgrado vertellen weder een nieuw staaltje van het optreden des Kroonprinsen. Na over dag door z(jn onbekookte redevoerin gen de tegenwoordige politiek der Servische Regeering in moeielijkheden gebracht te hebben, gaat Kroonprins George 's nachts met officieren en „dames" aan den boemel. Dezer dagen wilde hy de nog in diepe rust ver zonken Belgradenaars eens aan het schrikken maken. Met zyn gezelschap door de straten hollende, schoot hy voortdurend zyn revolver af. Het be hoeft nauwelijks betoog, dat de Kroon prins zyn doel volkomen bereikte. Inmiddels eischt de pers, die om moeilijkheden te vermyden, steeds van een „jongeheer" spreekt, dat de autoriteiten nu eindelijk eens wat krachtiger zullen gaan optreden tegen dit overmoedig jongmensch. PERSIË De Britsche en de Russische ge zant in Perzië zyn, gelijk wel te ver wachten was, niet tevreden met den nieuwen Raad van State, dien de Sjah voor een volksvertegenwoordi ging wil laten doorgaan. Zij hebben te zamen aan den Perztschen minis ter van buitenlandsche zaken de mede- deeling gezonden, dat de Sjah met het instellen van dien raad niet heeft voldaan aan zijne plechtige belofte tot samenroepen van eene volksver tegen worrdiging. welke het eenige middel is om vrede en rust in het land te herstellen. Voorts heeft de Oostenrijk-Hongaar- Nadruk niet verboden. 10) Wat de leesteekens betreft, verdient nog gelet te worden op betgeen ervan gezegd wordt door dr. J. W. Muller: „Het dient aan de smaak van ieder schryver te worden overgelaten, niet alleen hoe hy zyn werk gelezen wenst te hebben, maar ook in hoe verre hy van de algemene of van zyn biezondere schrijfgewoonten meent te moeten afwijken in biezondere gevallen. Zo zal hy, waar een onge woon lange byzin (van welke soort ook) volgt, een leesteken plaatsen, ter waarschuwing van de lezer om even te rusten en adem te scheppen ook al zou by voor een dergelijke byzin anders geen komma plaatsen. Omgekeerd kan men, waar een opeen hoping van leestekens zou ontstaan.... deze weglaten, ook al zou men ze anders daar wel geplaatst hebben." 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spoiling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. sche gezant, als deken van het diplo- matenkorps, de andere gezanten opge roepen tot een gemeenschappelijke beraadslaging over het verzoek om tusschenkomst ten behoeve van een grondwettig bestuur, dat door de Na tionalisten tot het diplomatenkorps werd gericht. AMERIKA. De Senaat heeft heden een besluit aangenomen waarbij aan een com missie wordt opgedragen Roosevelt's opmerking in de boodschap aan het Congres, dat de geheime politie haar aandacht behoorde te wijden aan leden van het Congres, nader te overwegen en te dienen van raad omtrent de door den Senaat in deze kwestie te volgen gedragslijn. De senator Bailey zeide, dat deze uitlating de grofste meest kwajongens achtige beleediging was, welke ooit een openbaar lichaam in de wereld werd aangedaan. CHINA. 't Is wel toevallig, dat de keizer en de keizerin-weduwe zoo kort op elkaar stierven Toevallig Nu doen geruchten de ronde, dat dit niet toevallig, maar opzet is, wat moet beduiden, dat de revolutionaire party in dit sterven de hand heeft gehad. Vast staat in elk geval, dat nu nog voor een revolutionaire beweging ge vreesd wordt, vandaar dat de troepen om Peking gelegerd zyn, vooral ter bescherming van de vreemde gezant schappen. Er moeten zich echter revolutionaire leiders in Peking bevinden. Ook Sun Ta Sen, de bekende revolutionair, die zich te Tokio ophield, moet Zondag j.l. van daar vertrokken zyn, zonder dat men echter weet waarheen. Kang Yoe Wai, de bekende her vormer, moet van New-York zich naar Yokohama hebben begeven, om daar met zijn politieke vrienden den toe stand te bespreken. Van dezen behoeft evenwel niet te worden gevreesd, dat zij onrust in het land in de hand zouden werken, zy ijveren weer voor een revolutie gelijk die in Turkye. Vreedzaam, maar toch gebiedend en zeker. TWEEDE KAMER. Gisteren is de Oorlogsbegrooting aangenomen met -18 tegen 17 stemmen. Tegen de sociaal- en vryzinnig-demo- craten, plus de Unie liberalen Thom son, Smeenge, Lieftinck en Roodhuyzen. In de avondzitting is een aanvang gemaakt met de begrooting voor Waterstaat De heer van Foreest gaf weer een paar staaltjes van geldver spilling bij dit departement. Hy en de heer Smeenge drongen weer aan op drooglegging van de Zuiderzee, de heer Van Kol leverde een pleidooi voor een algemeen kanalenplan. NEDERLAND EN VENEZUELA. Wat velen in Nederland hoopten, namelijk, dat door een opstand in Venezuela zelf het ons gemakkelijk zou worden gemaakt de zaak met de Regeering van het land te vereffe nen, schijnt in vervulling te zullen gaan. Reuter seint uit Caracas De bevolking van Caracas is 14 dezer tegen Castro in opstand geko men. Het woedende gepeupel kon niet door de politie in toom gehouden worden. Als een stormwind overwel digde de menigte de straten der stad Maar wie bovenstaande gezonde raad volgt, wordt door spraakkunst- slaven beschuldigd van fouten. In ons, wat de spelling en verbuiging betreft, ongelukkig vaderland wordt heel wat voor fout verklaard dat werkelik goed is De voorname reden daarvan vin den we in de Opstellen „Over 't al gemeen offeren de spraakkunstenaars te veel aan de neiging om verouderde vormen te laten doorgaan voor nog gebruikelik en alléén goed. Als on juist wordt 'afgekeurd wat algemeen gebruikelik en dus, strikt genomen, alléén goed is. Men wil dat nu nog geschreven wordt „hy viel op de» grond", omdat die n enige eeuwen geleden werd uit gesproken „de man wiens kind" heeft men te schrijven en „de man die z'n kind" deugt niet. Het is plat. Maar nu luistere men eens naar de taal van welopgevoede Nederlanders I Nooit hoort men dat wiens gebruiken door iemand die natuurlik spreekt, terwy'1 niemand meer kan buiten die z'n Van bet byv. nw moe „bestaat geen komparatief', al is moeier algemeen gebruikelik. Akte heeft alleen het meer voud akten aktes bestaat niet en sloeg aan het plunderen van par ticuliere eigendommen. De leiders der opstandelingen namen beelden en schilderijen, Castro voorstellende, die zich in de sociëteiten en andere ge bouwen bevonden, weg. Vervolgens verbrandde het gepeupel den buit op het Bolivarplein. Men heeft hier den indruk gekre gen, dat het uit is met de regeering van Castro in Venezuela. Er heeft geen betooging tegen Nederland plaats gehad. Alle betoogingen waren tegen Castro en Gomez, den vice-president, gericht. Een volgend telegram luidt Tengevolge van de onlusten op 14 dezer te Caracas heeft men daar dien dag de krijgswet moeten afkondigen om het oproer en de plundering te onder drukken. Het gepeupel had,voor deover- heid tusschenbeide kon komen, reeds een aanval gedaan op eenige particu liere eigendommen. Geen enkel vreem deling werd overlast aangedaan. Gis ter (15 dezer) werd de toestand weer norm tal. Het gepeupel heeft ook het gebouw van het loterijmonopolie aangevallen en daar de meubels stuk geslagen en op straat geworpen duizenden lote rijbiljetten zijn vernietigd. De opstan delingen hebben verder verschillende drogistenwinkels, aan den schoonzoon van Castro toebehoorende, leeggehaald. Beelden en schilderijen den president voorstellende, werden in een vreugde vuur op het Bolivarplein verbrand. De kantoren van het blad El Con- stitucional zijn geheel leeggeplunderd. Een aantal opschriften de deugden van den president vermeldende en zyn macht verheerlijkende, op openbare monumenten gegraveerd, werden weg- gekrabd en onleesbaar gemaakt. Van het aanbreken van den dag tot 1 uur n.rn., was het gepeupel meester van de stad, maar er ontbrak een leider. Een afdeeling troepen werd te hulp geroepen. Generaal Gomez vaardigde een manifest uit, waarop de bevolking rustig werd en zich ver strooide. Voor de kantoren van El Constitucional zijn verscheidene dooden gevallen. Een strafrechtelijk geding is ingesteld tegen Rivas, den hoofdredac teur en andere beambten van dat blad. jZy worden beschuldigd verant- woordelyk te zijn voor het schieten, daar zy zelf, naar beweerd wordt, 1 et eerst op het gepeupel geschoten hebben. De verschijning van El Constituticonal is geschorst. In Caracas verschijnen op het oogenblik geen bladen. Een ontzaggelijke menigte be weegt zich in de straten, men ver wacht nieuwe onlusten. In een derde telegram, dat hoofd zakelijk een herhaling is van het tweede hier boven weergegeven be richt, staat nog dat de onlusten te Caracas het gevolg zijn van de oor logshandelingen der Nederlandsehe oorlogsschepen. En verder, dat er ver scheidene personen in hechtenis zijn genomen en dat er eigenlijk geen bot sing tusschen volk en politie heeft plaats gehad. Uit een nog later ontvangen Reuter- telegram, dat de reeds geseinde bij zonderheden van de onlusten te Cara cas herhaalt, vermelden wij alleen, dat de leeggeplunderde drogistenwin kels niet alleen aan Thielen, Castro's schoonzoon, toebehoorden, maar ook aan Mendoza, den vroegeren minister van financiën, die vooral zeer gehaat is by Castro's tegenstanders. Verder werd nog een htoomwasschery van Rivas, den uitgever of hoofdredacteur van El Constitucional vernield. De correspondent te Parijs van de N. R. Ct. seint: Naar aanleiding van de berichten uit Venezuela zal de Petit Parisien een korte beschouwing geven, waaraan het volgende is ontleend: Terwyl groentes mv. van groente, nog veel minder 11 „Maar zal misschien iemand vra gen moeten we dan niet trachten fouten te verbeteren Zullen we woorden, door verwarring ontstaan, niet door goede vervangen en verloren vormen weer in gebruik stellen? „Vormen gaan verloren, wanneer de spraakmakende gemeente ze niet meer gebruiken wil. Wie ze nu toch aan het grote publiek wil opdringen, doet nodeloze moeite. Wij geven een klontje suiker aan het paard en niet meer den paarde. En wanneer iemand het eerste zou willen afkeuren en het laatste voor alleen juist verklaren, om dat men in vroeger eeuwen den paarde zei, zouden we eenvoudig antwoorden „M'n goeie meneer, wij, Nederlanders van de twintigste eeuw, spreken Nederlands van de twintigste eeuw en we hebben ons daarbij even wei nig te storen aan het Nederlands van de vijftiende of zestiende eeuw, als onze voorvaderen uit die tyd zich stoorden aan het Nederlands van de twaalfde eeuw." Fouten verbeteren is zeker heel nuttig. Maar wie dat doen wil, moet Castro zyn geweldigen eetlust in Berlijnsche restaurants botviert,komen zijn onderdanen van gisteren, het woord is niet te sterk, in opstand. Karakteristiek is, dat de volkswoede geenszins tegen Nederland gericht is, maar tegen Castro's vrienden. Naar te voorzien is zal Castro's dictatuur te midden van de algemeene vijan digheid ineenstorten. Het zal de revan che' van Europa en van het recht op de tyrannieken protentaat zyn. De directie van de Staatsspoor heeft door middel van de volgende dienstorder haar personeel gewaar schuwd voor het misbruik maken van vrij biljetten „Een werkman van een der centrale werkplaatsen, die een opzettelijk tot dat doel aangevraagd vrybiljet afgaf aan een ander werkman, wiens aantal biljetten was verbruikt, is gedurende een tyd vak van drie jaar uitgesloten van vrij vervoer, terwijl de werkman, die het op deze wyze verkregen biljet heeft afgestaan aan een buiten de maatschappij staand persoon, die daarop heeft gereisd, deswege is uitgesloten gedurende een tijdvak van vijf jaar." De heer K. ter Laan het soc.- dem. Tweede Kamerlid voor Hooge- zand is gisteren geslaagd voor het examen Middelbaar Nederlandsehe taal. Toen hij in de Kamer kwam werd hij door verschillende leden gefeliciteerd, terwijl ook van de pers tribune hem een schriftelijke geluk- wensch werd aangeboden. De Secretaris-penningmeester van het gemeentelijke fonds tot bevorde- ning van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid zal, te beginnen met 21 December a.s., iederen Maandag van 121 uur 's namiddags ten Raad- huize zitting houden voor de be sturen der vakvereenigingen en andere personen. Tot pastoor der Oud-katholieken te Culemborg is benoemd de heer J. van Oord, alhier. Naar wij vernemen zal er door de Utrechtsche Onderwijzers Tooneel- vereeniging in Januari 1909 in Amici- tia hoogst waarschijnlijk een volks uitvoering worden gegeven. Opgevoerd zal dan werden „Jan Ongeluk." Gisterenavond was er weer een volle zaal in „Amicitia" bij Benner's Bioscoopvoorstelling. We zagen een veertiental tableau's, waaronder enkele bijzonder mooi gekleurd. De duidelijke en rustigo projecties verdienen allen lof. Zeer interessant is de lange film die ons dressuurproeven aan de rij school te Saumur laat zien. Om 8 uur begonnen, was de voor stelling even over balf elf afgeloopen. Hedenavond laatste voorstelling, met geheel nieuw programma. Heden promoveerde aan de Rijks universiteit te Utrecht tot Doctor in de klassieke letteren onze voormalige stadgenoot, de heer W. H. C. van Esveld, na verdediging van een proef schrift, getiteld: „De balneis lavatio- nibusque Graecorum", d.i. over baden bij de oude Grieken en wat daarmee samenhangt, een omvangrijk en uit oudheidkundig oogpunt belangrijk onderwerp. Wel is het niet nieuw, want wat daarover in schriftelijke bronnen uit de oudbeid te vinden is, is natuur lijk reeds lang verzameld en verwerkt, maar het verdiende daarom ten volle opnieuw de aandacht, omdat in de eerst goed weten wat fouten zijn. Heel veel mensen noemen een vorm fout, wanneer ze kunnen aantonen dat die vorm vroeger anders luidde. „Hij gaf die kinderen wat." Fout zegt de onderwijzerhet moet zijn dien. Waarom Als het antwoord niet luidt „omdat ik het zo geleerd heb," zal het zyn „omdat de derde naamval meervoud vroeger op een uitging. Vroeger, ja maar nu Iedere vorm is uit een vroegere ontstaan, en die vroegere weer uit een vroegere. Zijn dan al onze vormen (en woorden) fout Men zal misschien toegeven dat het nu eenmaal in de aard der „vormen" ligt om af te slijten. Dat de en die voor den en dien in de derde naam val meervoud er dan ook desnoods nog dóérkan1); maar dat men vooral heeft te waken tegen verwarring. „Verkeerde" woorden en „verkeerde" vormen dienen door betere te worden vervangen. Maar als we die kant eens werke lik uitgingen wat een jammerlik 1) Diezelfde „men" zal echter blijven vast houden aan'de n in M. enkv. laatste jaren opgravingen, op Creta en elders ondernomen, verscheidene badkamers aan het licht hebben ge bracht. Dus kan men thans in afbeel ding aanschouwen, wat vroeger uit dikwijls onduidelijke beschrijvingen moest worden opgemaakt. De gegevens dezer bronnen zjjn door den beer v. E. met onverdroten ijver en buiten gewone nauwgezetheid verzameld en overwogen, en het resultaat zijner studiën is neergelegd in het genoemde werk, dat evenzeer in zijn innerlijk als in zyn uitorlyk de sporen draagt van de bijzondere zorg, daaraan be steed. In den laatsten tijd hebben in de bosschen en wandelwegen rondom „Zandbergen" enkele aanrandingen plaats gehad, waarvan we met opzet geen melding gemaakt hebben ten einde wandelaarsters niet te veront rusten. Thans kunnen wo echter de geruststellende mededeeliug doen, dat de hand op dezen aanrander is gelegd en by zich reeds in verzekerde be waring bevindt. Zijn laatste euveldaad is geweest het aanranden van een 13-jarig meisje. Hy had het meisje een prop in den mond geduwd en op den grond geworpen, toen gelukkig hulp voor het arme kind kwam opdagen en de aanrander aan de politie kon worden overgeleverd. Een deugdelijke en practische reclame ontvangen we van de Boek en Kunstdrukkerij van den heer S. W. Melchior alhier, in den vorm van een in alle opzichten duidelijke en prachtig uitgevoerde maandkalender. Het is overbekend, dat deze druk kerij op haar terrein zeker tot de beste behoort, deze kalender herin nert daar weer eens aan. De reserve korporaals van het 5e regiment infanterie J. E. Hacke van Mijnden en G. H. Mulder zijn heden aangesteld tot reserve-sergeant. Door de politie is gisteren een gesignaleerde aangehouden, die nog 3 dagen te goed had. Heden werd hy naar Utrecht overgebracht. Een tweetal minderjarigen wer den onder politietoezicht Daar hunne ouderlijke woning te Gouda terugge bracht. De nonvlinder. Eenige masten, in Alfen omgehakt, bleken bezaaid met eieren van den nonvlinder. Men telde op één boom ruim 4600 dezer eieren. Dat ziet er voor de bos schen slecht uit tegen den tijd, dat de rupsen uitkomen. („'s-Hert. Ct.") Luchtvaart. Door Auto Palace, Houtweg 7a Den Haag, is, naar de N. Ct. meldt, een vliegtoestel aangekocht, waarmede, by gunstig weer, binnen eenige dagen proeven zullen worden genomen op het Malie veld. Bescherming van trek honden. Men schryft aan de „N. Rott. Ct." uit den Haag. De Bond tot bescherming van den Trekhond in Nederland, secretariaat Mauritskade 3, alhier, heeft in begin sel aangenomen om nooit aan houders van trekhonden karren, tuigen of honden om niet te verstrekken, maar altyd tegen afbetaling van de som in zeer kleine termijnen, en in de tweede plaats om nooit oude of zieke honden af te koopen, wel daarentegen de trek- hondenhouders, die hunne voor den dienst niet meer geschikte dieren wil- leu laten afmaken, zooveel mogelijk te helpen bij het aanschaffen van nieuwe honden. geknoei zou dat geven I Het lidwoord het b. v. zou ver bannen moeten worden om weer plaats te maken voor dat; het als lidwoord, is immers door verwarring ontstaan I Hen diende evenals hun te worden afgekeurd. Diens en wiens behoorden de n te verliezen" enz. „En geen een zou onzin wezen (geen beteekent immers al niet een 1)" „Wel beschouwd zou niets door de beugel kunnen. Geen buigingsvorm, geen woord, of het is ontstaan uit een andere vorm en ten opzichte daarvan „fout". Zyn oorspronkelike vorm heeft geen enkel woord behou den en de alleroorspronkelikste vor men kennen we niet eens We kunnen dus alleen konstateren dat een reeks van veranderingen zich eindelik in het duister verliest. „En in plaats van de bewering „vroeger deed men het goed en nu fout", past alleen de verklaring: „vroeger deed men het anders dan wy doen." A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2