DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNo. 274. DINSDAG 22 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Het Arbeidscontract FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abounemantaprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertëntlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing ?an advertentiën en reclames tan buiten liet tanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Boitenlandsch Advertentiebureau D. ALTA, ffarmoesstraat 76—78 te Amsterdam, ZIJ, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Nu het tijdstip nadert, waarop de wet op het Arbeidscontract in wer king zal treden, nader komt, zal het voor velen uit den Winkelstand niet onwelkom zijn als we hier nog eens een dertigtal wenken geven,diespeciaal de winkeliers en handelaren wel zul len doen, ter harte te nemen. Zoo vestigen wy er dan de aan dacht op lo. dat een mondeling zoowel als een schriftelijk contract geldig is, met uitzondering van enkele bepalingen die schriftelijk dienen te worden vast gesteld. 2o. dat 't by het sluiten van een arbeidsovereenkomst met een gehuwde vrouw gewenscht is, zich er van te overtuigen dat haar man niet daar tegen is. 3o. dat de werkgever bjj ziekte ver plicht is zijnjloon te betalen, tenzij schriftelijk anders is bepaald. 4o. dat de patroon verplicht is, zijn arbeider by vertrek een getuigschrift te geven, waarop niets mag staan om trent het karakter van den werkman en de wijze waarop hy zijn werk heeft verricht. 6o. Dat een collectieve arbeids overeenkomst een tusschen partijen gesloten overeenkomst ongeldig maakt. 6o. dat het loon mag worden uit betaald in bestanddeelen van het be drijf, mits niet grooter dan de levens behoeften van het gezin. 7o. dat bij overtreding van de sub. 6o. bedoelde bepaling den werkgever een boete wordt opgelegd van het 5 voud van het geraamde bedrag der te veel gegeven bestanddeelen, onder reserve echter weer, dat het loon van (naab eet ïnoelsch.) 86 Zeker I Doe wat je het beste voorkomt. Mijn eenig doel was de wenschen van Miss Wickham uit te voeren. In elk geval kun je haar vanavond nog schrijven. Alles wat oorzaak kan zijn, dat zij in Londen komt, staat] mij natuurlijk bijzonder goed aan. Wil je nog niet eens in schenken? Als je dan zoo vastbeslo ten bent niet te blijven, zal ik je den weg wijzen naar buiten. Beide mannen stonden op Lam bert ietwat zenuwachtig en nog wan trouwend, Ivan naar 't scheen vol daan. Toen de gast zich naar de deur wendde, waardoor hy binnengekomen was, hield Ivan hem terug. Ik zal je een anderen weg naar buiten wijzen, zei hij. Dit huis staat op een hoek het komt in twee straten uitals je den anderen kant uitgaat, ben je dichter by huis. Hij ging naar de deur, waar Payne op wacht stond, en toen deze dat ag, ging hy in de duisternis achter- it. Zijn gelaat, had een eigenaardige itdrukking, toen hy dat deed. den arbeider daardoor nimmer hooger mag stygen dan 1/3 boven het ge bruikelijke loon. 8o. dat de bepaling van den termijn van den werktijd aan beide partijen is overgelaten, tenzij een collectieve arbeidsovereenkomst is aangegaan. 9o. Dat de duur van de overeen komst ook naar goedvinden overge laten, deze dus voor onbepaalden tijd kan worden aangegaan, zelfs voor het leven. Daarbij dient echter in 't oog te worden gehouden, dat een arbeider gerechtigd is een overeenkomst voor langer dan 5 jaar aangegaan na om mekomst van 5 jaar op te zeggen de werkgever evenwöl niet. lOo. dat een bepaling omtrent con currentiebeding, (dat den arbeider verhindert met zijn patroon te con- curreeren), schriftelijk kan worden aangegaan, mits daarbij de arbeider niet wordt benadeeld. Ho. dat een dergelijke betaling niet kan worden gemaakt tegenover een minderjarigen arbeider. 12o. dat het loon nooit in bons mag worden uitbetaald en de arbeider in dien dit geschied -is, het recht heeft bovendien zyn loon in geld te eischen. 13o. dat de arbeider het loon per soonlijk moet ontvangen. Zijn vrouw dus niet, tenzij met schriftelijke machtiging van den man. 14o. dat het loon op vastgestelde plaatsen moet worden uitbetaald, nooit echter in de kroeg. 16o. dat de loonbetaling niet op langen termijn mag geschiedenhet weekloon per week, maandloon per maand; jaarloon per kwartaal. Maand loon minder dan f 4 per dag (een week wordt gerekend op 6, een maand op 26 dagen) moet per halve maand worden uitbetaald. 16o. dat het loon op een vastge- stelden dag moet worden uitbetaald. Uitstel van betaling veroorlooft de wet hoogstens 3 dagen. Dan moet den De beide mannen gingen de gang in, die heel schamel verlicht was door een klein lampje. Ivan haalde Lambert over hem voor te gaan en na een kleine aarzeling deed hij dat. Aan het eind van de gang was weer oen zware deur. Lam bert deed deze deur open, op de hielen gevolgd door Ivaneven werd hij een steenen trap gewaar, die zich naar beneden in de duisternis verloor. Toen hy bleef staan, deed Ivan Malincourt de deur achter zich dicht en zij stonden daar in volslagen duis ternis. Het volgend oogenblik klonk er een geluid als van een slag, van een vechtpartij met vloeken en daarna van een val, alsof er iemand holder debolder de trappen af naar beneden viel. Daarop volgde stilte. De man boven aan de trap luisterde aandachtig. Toen streek hy een lucifer af. Het verlichtte zjjn bleek gelaat en verwarde kleeren. Hij tuurde naar beneden, waar iets roerloos terneder- lag. Even daarna ging hij naar bene den, en boog zich over het beweging loos lichaam. Er Btroomde bloed uit een wond aan den slaap. Ivan lachte toen hy zich weer op hief. Ik heb myn rekening met je vereffend, kereltjezei hy. Levend of dood, je zult nu toch niet in staat <j, ijn by de voorlezing van het tweede arbeider 5 pet. per dag meer worden gegeven, dit kan klimmen tot ten hoogste 50 pet. 17o. dat de werkgever het loon mag korten, b.v. wegens schadever goeding of voorschot, echter tot ten hoogste 5 pet. van het loon van den arbeider. 18o. dat de werkgever gerechtigd is een staangeld van den arbeider te vragen, mits per week niet meer dan 1/10 van het loon en te samen niet hooger dan het loon zelf. Dit geld dient op de spaarbank te worden be legd en kan als de arbeider wegloopt niet anders door den patroon worden opgeëischt dan na de veroordeelingvan den arbeider door den kantonrechter. l9o. dat de werkgever geen loon behoeft te betalen als overmacht hem verhindert te laten werken. 20o. dat den arbeider zijn loon moet worden uitbetaald bij z.g.n. geoorloofd verzuim, d. i. bij ziekte, bij het vol doen aan wettelijke verplichtingen (aangifte van de geboorte van een kind, uitoefenen der kiesbevoegdheid) als de arbeider dat niet in zyn vrijen tijd heeft kunnen doen. 21o. dat bij de bepaling dat de ar beider winstaandeel boven zyn loon zal ontvangen, deze het recht heeft de geheele boekhouding te controlee ren of door daarvoor aangestelde ac countants te laten doen. By schrifte lijk contract mag die controle echter worden uitgesloten. 22o. dat alle werkgevers verplicht zyn de door hunne arbeiders geleden schade door onvoldoende beveiliging te vergoeden (voor hen die reeds on der de ongevallenwet vallen is deze bepaling natuurlijk slechts theoretisch). 23o. dat de arbeider van Zondags- arbeid is vrijgesteld, tenzij de aard van het bedrijf zulks meebrengt (bv. voor slagers het overbrengen van het vleescli naar de koelcellen op Zondag morgen). 24o. dat de minderjarige arbeider in de gelegenheid moet worden ge steld vak-, voortzettings-, herhalings- en godsdienstonderwijs te kunnen volgen, mits in de plaats zijner in woning 25o. dat de wet den arbeider voor schrijft het werk persoonlijk te ver richten, naar zyn beste vermogen, volgens de voorschriften van den werk gever, ook volgens die omtrent orde en veiligheid 26o. dat het getuigschrift, dat alleen mag spreken van den aard van den arbeid en den duur der dienstbetrek king geen bizondere kenmerken mag bevatten, (bv. niet mag worden go- schreven met rooden inkt) 27o. dat wanneer een dienstbetrek king onbesproken wordt hernieuwd, wordt aangenomen dat z(j weer is aangegaan op de reeds overeengekomen voorwaarden 28o. dat de opzeggingstermijn over eenkomt met den termijn van loon betaling en dat de afwijking daarvan schriftelijk moet bepaald zyn 29o. dat de opzeggingstermijn voor hen die meer dan f 100 per maand verdienen, hoogstens 6 maanden mag bedragen 30o. dat "het gesloten contract bij den dood van den arbeider vervalt by den dood van den werkgever niet. testament tegenwoordig te zyn. Toch is het beter het zekere maar te nemen voor het onzekere. Hij keek om zich heen als zocht hij een wapen, toen huiverde hy en ging achteruit. Alles kan ik verdragen, beh ilve het zien van bloed, mompelde hij. Hij keek weer naar den bewuste- looze en beefde toen het bloed langs den vloer stroomend tot by zyn voeten kwam. Hij keerde zich om en snelde de trap op. Nauwelijks was hij verdwenen, of Lambert bewoog zich en zuchtte. De schrik van den plotselingen aanval in de duisternis, en een afschuwelijke slag op het hoofd, waardoor hij de steenen trap afviel, hadden hem het bewustzijn doen verliezen, maar zyn verwondingen waren niet zoo ernstig als eerst scheen. Hy ging opzitten, bracht zijn hand naar zijn hoofd en keek wild om zich heen. Toen hy dat deed hoorde hij iets vlak bij zich rit selen. Wie is daar? zei hij zwak. Sst I Sst I antwoordde een stem, en er kwam iemand naar hem toe, die een hand op zyn arm legde. Ik ben een vriend. Ik zal je helpen. Maak geen leven. Kun je staan? Ik weet het niet, zei Lambert zuchtend. Hy heeft mij bijna ver moord. Wie ben je? HET DRIEVOUDIG VERBOND. Sedert de bekende groote debatten in de Italiaansche Kamer over de buitenlandsche politiek wordt daar over nog nagepraat in de pers I Die pers is niet vriendelijk gestemd tegen over Oostenrijk. Dat is niet vreemd. Oostenrijk moge dan een bondgenoot zyn, dit bondgenootschap is volgens velen niets dan een harde noodzake lijkheid. Het is in den grond zoo im populair mogelijk. In het allergunstigste geval beschouwt men den buurman in het noorden met gevoelens van koele hoffelijkheid, in het ongunstigste met een gevaal van haat, dat van de vaderen op de zonen is overgegaan. Men heeft te veel van Oostenrijk moeten verduren. Het is lang geweest wat voor de Duitschers Frankrijk was, de Erbfeind en is het in den grond nog. Sedert de annexatie van Bosnië is die stemming die in gewone tijden in latenten toestand bestaat zeer ver ergerd. De bladen spreken van de Oostenryksche trouweloosheid. Zij be vatten telkens berichten omtrent ver sterking van het Oostenryksche leger, vooral aan de Italiaansche grens. Zij ergeren zich aan het sluiten van Italiaansche Bcholen op Oostenryksch grondgebied. Zij hebben allerlei klach ten en bezwaren. Het volk intusschen dat van betoogingen houdt roept langs de straten, bij voorkeur in de straten waarin vertegenwoordigers van Oosten- ryk-Hongarije wonen, dat de Tedeschi van den aardbodem moeten verdwijnen. De Tedeschi nu, zyn wel zooals het woord bedoeld is in de eerste plaats de Oostenrijkers, maar het zijn toch ook de Duitschers. Nu kan men in den laatsten tyd opmerken, dat de Duitschers hun deel krijgen van de verwenschingen aan het adres van Oostenrijk. Vroeger was dat niet het geval. Men onderscheidde. De Italianen gevoelden voorde Duitschers die hunne oude vrienden de Franschen geslagen hadden, eerbied. Ook hadden zij nooit last gehad van Duitschland, dat ver genoeg uit de buurt ligt. Het bond genootschap met het Duitsche rijk werd toegejucht en door velen min of meer als eene eer voor Italië be schouwd. Maar in den laatsten tijd is dat veranderd. De baat tegen Oostenrijk valt terug op het Duitsche rijk. De bladen hebben het nu ook tegen Duitschland. Dat is natuurlijk koren op den molen van de Fransche pers, die dan ook niet nalaat te beweren dat men in Italië het verbond met Oostenrijk en Duitschland moede schjjnt te zijn. Geen verbond is voor de eeuwigheid gesloten en het drievoudig verbond heeft blijkbaar zijn beste dagen gehad. Doet er niet toe. Je zult ver moord worden als je niet maakt, dat je hier vandaan komt, vóór dat hy terug is. Ik zeg je, dat hy tot alles in staat is. Neem miju arm pro beer op te staan. Daai 1 Kun je staan Met behulp van Payne kwam de ongelukkige man overeind en bleef staan. Hij veegde met moeite het bloed weg, dat nog uit de snede aan zijn voorhoofd vloeide, en zuchtte weer. Maak toch niet zoo'n leven, fluisterde Payne boos. Klim de trap op zoo goed en zoo kwaad als 't gaat. Hij komt dadelijk terug. Aldus aangevuurd onderdrukte Lam bert ieder luid teeken van pijn en klauterde naar boven. Toen liet zjjn helper hem even alleen. Ik moet zien, waar hij is,; fluis terde hij. De eenige weg naar buiten is door de voordeur, en wy moeten door twee kamers heen om daar te komen. Hy sloop voorwaarts en keek door de opening in de kamer, waar de beide mannen zooeven hadden zitten praten, De kamer was leeg, en hy - zei dat tot Lambert, die van zyn dui zeligheid begon te bekomen en die by het vooruitzicht van te kunnen ont snappen, zoo snel mogelijk bij zijn redder kwam. De beide manaen liepen de kamer door, en Payne opende voorzichtig de deur van het kantoor en keek naar binnen. Alles was donker. Snel liepen zij ook dit vertrek door en stonden in de hal. Het vólgend oogenblik waren zij buiten en toen liet Lam bert een zware zucht van verlichting hooren. Laten wij een rijtuig aanroepen, het is nog niet te laat, zei hy. Je moet eerst nog een eindje loopen men moet ons hier niet zien wachten. Wil je terugkeeren naar je kamers Lambert huiverde. Neen, zei hy op een toon van schrik, hij kon my daar vinden. Wist ik maar een of ander rustig plekje, opdat ik aan Miss Wickbam kon ver tellen, wat er gebeurd is. Payne schreef snel een adres op een stukje papier. Roep een rijtuig aan en rijd daar heen, zei hij. Ik kan je daar al- alles geven wat je noodig hebt. Zorg zooveel mogelijk, dat je gelaat niet te zien komt. Ik weet ook nog wel wat van de chirurgie af en zat h6eljgauw bij je zjjn, om te zorgen, dat alles in orde komt. Ga nu met mij mee, wil je"fhSu smeekte Lammert zacht. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1