WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voerm. 10.50 uur.) De Bildt, 22 December 1908. Hoogste barometerstand 775.0 m.H. te Swinemunde laagste 734.8 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van '23 December 1908. Wind: Zwakke, tot matige Zuide lijke tot Z.-O.lyke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Iets kouder Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennacht F. 30 Hedenmiddag 12 uur F. 36 TURKIJE. De Times verneemt, dat de Tur ken en de Oostenrijkers het eens be ginnen te worden. Turkije heeft ongeveer 36 milioen gulden als schadeloosstelling voor de wetgeving van Bosnië en Herzego- wina verlangd en Oostenryk-Hongarije zou bereid zijn, 24 millioen te beta len. Men zal het dus over het ver schil wel eens kunnen worden. De bekende Heraclea-kolenmijnen in Turkije, zijn door bet bestuur der betreffende maatschappij tot nader order gesloten. 20.000 mijnwerkers zijn broodeloos RUSLAND. De Times vorneemt uit Petersburg, dat de verwerping van het tweede artikel van de agrarische wet, bepa lende dat de grond dien de boeren van de gemeenten in pacht hebben, voortaan als hun persoonlijk eigendom is te beschouwen, het aftreden van Stolipin ten gevolge zou hebben. In dat geval verwachten de eenen een nieuw conservatief ministerie onder Doernowo, de anderen een ont binding van de Doema. CHINA. De Chineesche regeering heeft nader bepaald, dat met ingang van 1 Janu ari niet alleen de bereiding en invoer van amfloen verboden zal zijn, maar ook de vervaardiging en invoer van amfioengereedschappen. De invoer is alleen geoorloofd, indien zy, onder Nadruk niet verboden. 11) „Niet in overeenstemming met, of afwijking van andere vormen ligt het kriterium van goed en fout, maar enig en alleen in het gebruik. Wat gebruikelik is in beschaafd Nederlands is goed. Nu zegt ieder aangewezen en niemand zegt meer aangewijsd-, daar om is aangewijsd nü fout, al was het vroeger de gebruikelike de juiste de goeie vorm. En zo is het b.v. niet onmogelik dat neergelegen het verleden deelwoord wordt van neerleggen en dat neergelegd eenmaal fout zal zijn. „Wie dit inziet zal niet alleen aan de beschaafde spreektaal meer invloed op de schrijftaal willen gunnenmaar die invloed eisen. Hij zal begrijpen dat het even dwaas is te schrijven •gi) kwaamt, in plaats van u kwam of je kwam, als om gezwaren te schrij ven voor gezworen, of gedenk zijns i] Met gebruikmaking vao de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. waarborg van buitenlandsche dokters en apothekers, uitsluitend voor ge neeskundige doeleinden geschiedt. De consul moet dan een streng toezicht oefenen. Er wordt in zulk een geval een invoerrecht van 5 ten honderd van de waarde geheven. Nederland enVenezuela. Reuter seint uit New York Het Amerikaansche slagschip Maine is met verzegelde orders van Hampton Roads in Zuidelijke richting vertrok ken, vermoedelijk naar de Venezolaan- sche wateren. Aan de Globe wordt nog uit New- York geseind, dat de jongste door de regeering der Vereenigde Staten uit Caracas ontvangen telegrammen van dien aard zyn, dat een onmiddellijke ontknooping van de crisis te ver wachten is. De regeering der Ver eenigde Staten zou een regeering van Gomez erkennen, mits deze zekere door de Amerikaansche regeering te stellen voorwaarden aanneemt. De regeering der Vereenigde Staten gelooft, dat Castro's reis naar Berlijn geen resultaat zal opleveren, daar Duitschland de belanghebbende mogend heden er van verwittigd moet hebben, dat het niet genegen is om aan moge lijke stappen, die Castro in zijn belang zal doen tegemoet te komen. N e d. Zionistenbond. Giste ren vergaderde te Amsterdam de Ned. Zionistenbond onder voorzitterschap van den heer S. Seligman. Het jaar verslag werd uitgebracht, waaruit bleek dat het ledental 93S isde financieels toestand is gunstig. Er werd na langdurig debat een motie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de houding van eenige bestuurderen van een afzonder lijk instituut der Zionistische organi satie, terwijl nog werd aangedrongen dat het volgende congres in staat zal zijn deze houding met goede kennis van zaken te kunnen beoordeelen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld mr. Fransie Berenstein te 's Gravenhage, voorzitterD. Cohen te Deventer, secr.A. B. Kleerekoper te Amsterdam, hoofdredacteur van het orgaan J. Herzberger, S. Hofien, dr. L. S. Ornsteiu en G. C. Polak, leden terwijl tot candidaat voor de de vertegenwoordiging van den bond in het leidend comité voor de wereld organisatie werd gekozen de heer E. Pool. De volgende vergadering zal te Utrecht plaats hebben. De directeur van het bij Konink lijk besluit ingesteld rijksbureau, be last met het bijeenbrengen van alle gegevens omtrent den z.g. handel in vrouwen en meisjes, heeft aan bur gemeesters eene vragenlijst ter beant woording toegezonden. Hun antwoord kan dienen tot het vormen van een grondslag voor het vervullen van de aan dat bureau op gedragen taak. Een unicum. Aan de onder wijzeres aan de O. L. S. te Lisse, mej. E. R. is de salarisvermeerdering, waarop zij volgens de nieuwe salaris verordening recht had, door den ge meenteraad onthouden, op grond van.... lichamelijke ongeschiktheid. De afdeeling Zuidhollands Noord- hoek van den Bond v. Ned. Onderw. heeft zich met een gemotiveerd adres tot den gemeenteraad gewend om op het besluit terug te komen. Mej. R. staat bekend als een uitstekend onder wijzeres. Rijkskrankzinnigenge- sticht. De minister van Binnen- voor denk aan hem. „Wie archaïsmen gebruikt (niet met een artistiek doel maar uit pure ou- derwetsigheid) helpt z'n taal ver knoeien. Hjj zegt wat hij te zeggen heeft niet met zijn woorden, niet met de woorden van zijn eigen taal, maar in 't gunstigste geval met de woor den van z'n voorouders. Als hij sprak tegen z'n voorouders en niet tegen z'n tijdgenoten zou daar iets voor te zeggen zij n, maar nu We moeten hieropmerken, dat enke len maar nietkunnen of willen begrijpen wat beschaajde spreektaal is. Er was een tijd dat het Nederlands alleen uit dialekten bestond dat een Zeeuw en een Overstichter elkander wel in veel, maar niet in alles verstonden. Hin- derlik was het niet erg, omdat de be woners van het éne gewest weinig of geen verkeer hadden met die van een ander. Toen echter het verkeer toenam en Amsterdam ook op het gebied van de taal een overwegende invloed begon uit te oefenen, ontstond allengs het beschaafde Nederlands, dat door alle welopgevoeden verstaan en in 't algemeen verkeer gebruikt werd. landsche zaken heeft het wetsontwerp tot oprichting van een nieuw rijks- krankzinnigengesticht aldus gewijzigd dat de uitgaven aangewezen worden in- plaats van op den dienst van 1908 op de begrooting van 1909. De Middensta.ndsten- toonstelling. Minister Tal ma en mr. W. F. Van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, hebben het bescherm heerschap van de gedurende den aan staanden zomer in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden middenstandstentoonstellingaanvaard. Ook minister Heemskerk en mr. Van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, z(jn mede aangezocht het beschermheerschap te aan vaarden. Omtrent de inrichting van de ten toonstelling kan De Crt. thans nog melden, dat in den tuin van het Pa leis een grootsch ontworpen galerij zal worden gebouwd, die het geheele vierkant rondom het middengazon be slaan zal, en, in vakken afgedeeld, zal dienen voor expositie van machines, afgewisseld door ververschingslokalen enz. Daarvoor zal een overdekt plan kier worden aangebracht, dat gelegen heid geeft tot een aangename, rustige bezichtiging van het tentoongestelde. Het geheel zal das het karakter heb ben van een galerij, waarvan de open zyde naar den tuin is gericht, zoodat de bezoekers van uit den tuin een zeer fraaien totaal-indruk van de tentoon stelling zullen krijgen. Op die wijze zal dan de beschikbare tentoonstel lingsruimte aanzienlijk worden uitge breid, terwijl men mede dit effect bereikt, dat een deel van het teutoon- stellingsbedryf op de meest aauneme- w(jze naar de open lucht wordt ver plaatst, terwijl bij slecht weer de galerij tevens een schuilplaats zal bieden. De muziektent, die gehandhaafd blijf, zal gedurende de tentoonstelling de zetel worden van een of andere muziekkapel. FATSOEN. Notaris Harrema heeft twee kin deren, die beiden zondigen Mies door zich niet te storen aan het zoo-hoort- het-nu-eenmaal-begrip der Buurdam- mers, terwijl Godert, die heel braaf doet voor het oog van de wereld, het dienstmeisje verleidt. Miesjes geëman cipeerd zijn is der geheele familie, oom Koos en tante Nans inbegrepen, een gruwel, Goderts gedrag vindt aller hande excuses, er wordt slechts gedacht over hot geheimhouden van zyn mis stap. Vooral zondigt Mies zoo zwaar in de oogen der familie, omdat de menschen haar buitenissigheden zien zij draagt te groote of te kleine hoe den, wijde mantels, durft zelfs derde klas te reizen en wat niet al. Want daar draait het levensbeginsel der brave luidjes eigenlijk om: wat zeg gen de menschen. En van Godert zeggen de menschen, dat hij een brave jongen is. Het geval met Leentje, de meid, blijft in den besloten familie kring. Wel dreigt haar vader een oogeublik dat anders te doen worden, maar met belofte op hulp wordt hij gesust. De hulp zal gebracht worden door de vereeniging „Tot steun aan gevallen vrouwen, wier jeugd ver waarloosd is". In de vergadering waar over dien steun beslist zal worden, staken de stemmen en beslist de voorzitter tegen steun. Nauwelijks zijn de leden vertrokken of vader Knossen komt voor de Harrema's een blijde boodschap brengen. Leentje is van de trap gevallen en heeft een dood kind ter wereld gebracht. De familie Harrema is uit de penarie. Godert, Tot op heden hebben in veel streken van ons land de tongvallen zich ge- haudhaafd, en is erbij de beschaafden die er geboren en inwoners gebleven zijn, iets huiseliks, iets vertrouweliks, iets onderonsachtigs in gelegen min of meer de tongval te gebruiken. Nu is er gevraagd of een dame, die klaagt dat „de protters zo tsjotteren, en de raosken 'r beien uut 'r tuun weghalen," en een andere die zegt. „Ik ben zo koudas een puut,"„Bel, bel, bel, daar is de krunoot", „Lang me de snoep eens aan," „Geef het kind een spek", of die dames dang een be schaafde mensen zjjn? Onnozele vraag, die van geen over grote mate van kennis getuigt I Die voor velen in den lande minder verstaan bare uitdrukkingen z(jn ontleend aan de mond van beschaafde dames. In haar brieven zouden ze schrijven, en tot personen uit andere gewesten van ons land zouden zij zeggen, de ene, „dat de spreeuwen zo schetteren en de mussen de bessen uit haar tuin weghalen" en de andere„koud als een kikvorswel, een kruidnagel reik me het trommeltje met koekjes eens aangeef het kind een suiker- wiens reputatie by de familie had geleden, niet omdat hjj zoo slecht, maar zoo stom was geweest, zooals de vader het uitdrukte, is weer de brave jongen, met zyn mislukt vader schap zal de familie hem gelukwen- schen en papa Harrema schenkt stra lend van geluk een fyn glas. De schrijver heeft de kleinzielige benepenheid van de goede burgerij van Buurdam willen hekelen. Evenals in „Kleine Menschen" van v. Waas dijk typeert hy het conventioneele fatsoensbegrip van eng-denkende en klein-voelende mensebjes, die vooral niet buiten de streef willen gaan van hetgeen eenmaal door grootvader en overgrootvader als netjes en behoorlijk is aangegeven. „Gut mensch, wat zullen de menschen er van zeggen", is richtsnoer by al hun doen en laten. Van Mies, die zich aan dat verheven begrip al bitter weinig laat gelegen liggen, wordt dan ook het ergste gevreesd, maar Godert, wel die heeft „een beetje stom gedaan" en wist schijnbaar zich nog niet zoo goed te verzetten als oom Koos, die Amsterdam of den Haag daarvoor zulke uistekende steden vindt. De door en door fatsoenlijke familie denkt er niet aan om Leentje van de schande te redden, van trouwen is natuurlijk absoluut geen sprake. „Wat zouden de menschen daar wel van zeggen". Nieuw is het thema niet, en de schrijver, J. B. Schuil, heeft het op een wijze behandeld, die o. i. beslist onbevredigend is, daarvoor is te veel plaats aan het lachwekkende gegeven. Is het schrijvers bedoeling verkeerd heden, helaas nog overal bestaande, te hekelen en ons daarvan afkeerig te maken, welnu dan is die bedoeling niet volkomen geslaagd. En te betreu ren is het dat jongelui het stuk zien, want diesmuilen bepaald bij vele scènes. Zoo smakelijk ais oom Koos het weet te maken, zal het bepaald bij vele jongelui den indruk moeten vestigen, dat, nu ja de zaak niet zoo verkeerd is, maar zie je, overleg is het halve werk.JEn ook bij ouderen moet het diep tragische, het toch werkelijk in-treurige van de geheele geschiedenis verdoezeld wor den door de moppige opmerkingen van oom Koos. En wij gelooven dan ook niet, dat er iemand in de zaal was, die in zich voelde die walging van Godert's gedrag, waaraan Mies uiting gaf, in de woorden: „Bah, hoe ge meen". Beslist zou het stuk er by gewon nen hebben, als wat minder op de lachlust was gewerktnu moeten we ons verwijten gelachen te hebben om toestanden, zoo sphrjjnend van wee en droefenis, dat ze meer aanspraak maken op tranen dan op zoo'n gullen lach. Had de schrijver meer getoornd tegen het huichelachtige fatsoensbe grip, ware zyn satire striemender geweest, gewis zou de totaal indruk ons meer voldaan hebben. Want het stuk zit uitstekend in elkaar, de schrijver kent de eischen van het tooneel en weet door menig pakkend gezegde de aandacht te boeien. De vertolking was, zooals dat van de Nederlandsche Tooneelvereeniging te verwachten is, uitstekend. De personen werden prachtig ge typeerd, vooral de dames de Boer Van Rijk en de Heer en de heeren Ternooy Apel en Holkers troffen door hun in alle opzichten zoo geheel vol maakt spel. Een pracht dominee had de heer van Warmelo gemaaktzijn gelaat was heel wat sympathieker dan het wel wat erg met rouge besmeerde van oom Koos. Ook de andere dames en heeren kweten zich uitstekend van hun taak. Het nastukje „Een les voor schoon moeders" werd vlot, leukweg gespeeld. balletje (babbelaar)." Uit het voorgaande blijkt, dat wie beschaafd spreekt by 't verbuigen en vervoegen maar niet aan de spraak kunst moet denken, dan doet hy het van zelf goed. Hy zal niet den en wien en zo iets schrijven waar onze grammatika's beweren dat den en wien moet staan maar hij zal de vorm gebruiken die in de beschaafde spreektaal wordt gebezigden die vorm is in de grond van de zaak voor ons de enige Juiste. Hij zal weten of hy de moet schrij ven of het; die of wie; hij of hem ieder of iedere gepluisd of geplozen portiers of portieren, evengoed als bank weet te onderscheiden van stoel, beker van glas, roepen van schreeuwen. „Wie beschaafd spreekt, zal even min in de fouten vervallen van de halfgeleerden die schrijven „hebt je," „kunt je," „het leek eenen vogel" en zo wat, als in die der onbeschaafden die menen dat het is meheer en uwes en hep-ie (heeft ie). „Hier en daar zal wel eens een kleine strijd losbreken over de vraag: beschaafd of niet beschaafd." Op de a.s. feestdagen zyn de godsdienstoefeningen in de Remon- strantsche Kerk als volgt vastgesteld Vrijdag 25 December vdórm. 10^ urn Ds. I. Hooykaas. Zondag 27 Dec. voorm. 10£ uur Dr. H. L. Oort van Utrecht. Collecte voor de Gustaaf-Adolfvereeniging. Donderdag 31 Dec. 's avonds 7 uur Ds. I. Hooykaas. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zaterdag, tweeden Kerstdag, te half elf v.m. een godsdienstoefe ning gehouden in het Loge gebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Velen zullen vermoedelijk reeds gevraagd hebben, wat die bedrijvig heid bij het station beteekent. Men is bezig een hulplijntje aan te leggen den Berg op, teneinde daarlangs ma terieel te kunnen vervoeren voor den bouw van het Rijksopvoedingsgesticht. De heer R. van Esveld is be noemd tot leeraar in de Ned. taal aan het instituut P. van der Sluijs te Utrecht. De derde abonnementsvoorstel ling in Amicitia wordt gegeven Don derdag 7 Jan. a. s. door de Rotter dammers. Opgevoerd wordt dan Echt scheiding" van Paul Bourget en André Cury. De Militaire Sportvereeniging houdt haar algemeene vergadering op Zondag 10 Januari, in Den Haag. Daarin komt o.m. aan de orde Verkiezing van drie nieuwe bestuurs leden, o.a. in de plaats van den rit meester jhr, E. W. von Wrangel auf Lindenberg, die in den loop van het jaar als bestuurlid bedankt heeft. Het bestuur stelt zich voor evenals het vorige jaar in de maand April te Amersfoort uit te schrijven een „groote nationale military" als voorproef voor de „military" te Brussel. Deze military als volgt in te deelen Eersten dag 's morgens. Afstandsrit van 40 K.M. af te leggen in 3 uur en 15 min. verplichte rust. (Bij de 3 uur 15 min. zijn de 15 min. rust in begrepen). 's Namiddags. Steeple parcours van 4000 M., af te leggen met een snel heid van 550 M. in de minuut, alzoo in 7 min. 16 sec. Tweeden dag rust. Derden dag 's morgens. Dressuur- proeven. De paarden zullen daarbij ge durende 7 min. elk afzonderlijk wor den voorgereden. 's Namiddags. Een jachtparcours, zoo mogelijk in te richten als de épreuve de Sauts d'obstacles in de Military te Brussel. Het ligt weer in het voornemen, hieraan op den derden dag 's namid dags een klein concours-hippique te verbinden voor bestgaande rijpaar den, jachtpaarden of een „concours d'adresse." Te overijld. Een eigenaardig geval doet zich voor in de gemeente Leeuwarderadeel. Een vader gaf dezer dagen by den ambtenaar van den Burgerlijken Stand een kind aan als te zijn van het man nelijk geslacht. Toen hy terug kwam vertelde de baker hem, dat het een meisje was. Een rechterlijk vonnis zal nu noodig zijn om de zaak weer in 't reine te krygen. Reclame. Duizenden rustige burgers in Duitschland zyn Zaterdag morgen het slachtoffer geworden van een reusachtige zwendel-reclame. De Het is een noodzakelik gevolg van 't verwaarlozen van onze spreektaal, waarvan de aandacht werd afgetrok ken om de schrijftaal te wringen in een grammatikaal korset, dat de na- tuurlike ontwikkeling van onze taal belemmert. „Zou het b. v. bij ontwikkelde mensen gebruikeliker zijn, te zeggen Ik heb het er zelf neergelegen of neer gelegd? Ik kon hem al toen hij nog een kleine jongen was of ik kende f Hij schee er mee uit of hij scheidde er mee uit? „Ik geloof dat het antwoord zou moeten luidenmen ga na in zijn eigen kring hoe men spreekt. En wan- ueer men voelt, dat het een beetje aanstellerig wezen zou te zeggen: ik zag dat het toch niet hielp en daarom scheidde ik er maar mee uit," dan kan men het er gerust voor houden, dat scheiden, een sterk werkwoord dat gedeeltelik zwak is geworden, weer naar de kant van de sterke is over gelopen, maar niet precies is aangeland bij het bataljon waar het oorspronke- lik bij diende." A. M. K. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 2