OMSTREKEN. DAGBLAD voor AMERSFOORT en MAANDaG 28 DECEMBER 1908. JNo. 277, 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMUNDER", Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. H&LF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Tot plaatsing van adverteptiiin en reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitsluitend" gerechtigd hot Algemeen binnen- en bnitenlandseh Advertentiebureau D. T. ALTA, Warmoesst-raat 76—78 to Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKERS. Abounomaatsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertentie» Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) DE BALKAN-CRISIS. De Balkan-crisis is in de laatste dagen verscherpt. De verklaring van de Russische Regeering, die wij eenige dagen geleden hebben meegedeeld, is in Oostenrijk in zeer slechte aarde gevallen, ja, volgens den Weenschen berichtgever van de Times, vat men haar op als een „bijna vyandelyke daad". De pers te Weenen is nagenoeg eenstemmig van meening dat het Rusland al zegt het in zijn nota, de conferentie op zekere voorwaarden te willen aanvaarden er feitelijk om te doen is, de conferentie van de haan te krijgen. Het is althans voor de Donau-monarchie onmogelijk, Rus- land's voorstel aan te nemen, en de quaestie van Bosnië's inlijving ter conierentie te laten bespreken en te beoordeelen; het ware een inmenging der andere mogendheden in eens zaak, die alleen de monarchie aangaat, zoo zegt men te Weenen. Oostenrijk kan onder die omstandigheden niet aan de conferentie deelnemen. En komt de conferentie niet bijeenja, niemand kan zeggen wat er ditn ge beuren zal. Uit Petersburg wordt aan deLokal- Anzeiger gemeld, dat bij de samen- spreking, die Iswolski met vertegen woordigers van de partijen in de Doema heeft gehouden, de minister nadruk heeft gelegd op de ernstige faze, waariD het Balkan-vraagstuk verkeert, dat bij een onvoorzichtige behandeling licht tot verwikkelingen zou kunnen voeren. De leden van de Doema be loofden, alle onaangename gebeurlijk heden te zullen vermijden, door de indiening van een motie, om tot de orde van den dag over te gaan. Zij hebben die motie dan ook inge diend en deze is aangenomen met de stemmen van de uiterste rechterzijde en van den arbeidersgroep tegen. EEN AANSLAG OP PRESIDENT FALLIÈRES. President Fallières, die een groot liefhebber van wandelen is, wat hem trouwens wegens zijn zwaarlijvigheid ook wel voorgeschreven zal zijn, was den eersten Kerstdag even na nege nen zijn gewone tournee begonnen, en stapte opgeruimd pratend tusschen zijn secretaris Ramondou en majoor Lasson, die hem vergezelden, voort op aanzienlijken afstand, zooals de president dat wenschte, volgden de twee met zijn bewaking belastte re chercheurs. Plotseling schoot een in dividu, dat op zij van den weg stond te wachten, op den president toe, en pakte hem beet met zooveel geweld, dat de wandelstok die hij in de hand had er van brak. De eene hand met wurgend gebaar om den nek slaand, greep hij met de andere den grijzen president bij den baardj en schudde hem zoo heftig heen en weer, dat beidon op den grond vielen. In een oogwenk hadden de twee metgezellen van den beer Fallières den aanvaller beet en bielden hem op den grond tot de rechercheurs waren toegeschotenDe president raapte daarop zeer bedaard zijn hoed op, werd wat afgeklopt en zette toen met groote kalmte zijn wandeling voort. Het ge- heele voorval was, op die plaats en dat uur, zoo goed als onopgemerkt gebleven. Bij het verhoor van den aanvaller bleek deze een royalistische kellner- zonder-werk, Jean Mattis genaamd, te zijn. Hij was zeer trotsch op zijn daad, die bij, naar hij zei, al sinds Juni van dit jaar in zijn hoofd had gehad. Over de motieven er voor was deze dwaas stom. De daad is vermoedelijk een gevolg van de ophitsende artikelen, die in de laatste tijden in de royalistische en nationalistische pers verschijnen, STUDENTENRELLETJES TE PARIJS. De studenten te Parijs hebben in de laatste dagen eens weer van zich doen spreken. De heeren waren on tevreden over een nieuw examen, een soort staatsexamen voor de artsen, waaraan ook reeds gevestigde dokters kunnen deelnemen, die daardoor be voegdheden verkrijgen boven de anderen. Reeds Maandag hebben de studen ten krachtig geprotesteerd tegen dit examen, maar Donderdag werd het veel erger. De studenten hadden een heel slimme taktiek gevolgdze hadden zich in grooten getale opgegeven voor het examen, maar daarnevens in een ge heime vergadering het besluit ge nomen om wel naar binnen te gaan, maar niet te werken. En zoo kwam het dp,t van de. 107 candidaten uit Parijs, die aan het examen heetten deel te nemen, slechts 10 aan het werk gingen, terwijl de overige 97 zaten te praten, te rooken en kaart te spelen. Eigenlijk waren zij van plan geweest, al de vier uur die het examen duurde, te blijven staan met gekruiste armen, zonder iets te zeggen. Maar dat houdt een student niet laDg uit, en zeker geen Fransche student, zoodat na een half uur de gesprekken reeds begonnen, terwijl anderen cou ranten, weer andere kaarten voor den dag haalden en sommigen ook heel gemoedelijk met de examinatoren be gonnen te praten over den merk- waardigen toestand. Zoo zou het alles vrij goed van stapel zijn geloopen en gebleven zijn bij een waardig protest, als de 400 studenten buiten voor het gebouw hun geduld niet hadden verloren. Er was 's morgens vroeg reeds een botsing geweest met de politie, die ze op een afstand had willen houden en telkens waren daarop standjes ge volgd. Maar om eli uur, toen er een duizendtal heeren verzameld waren, begon het pas goeder werd met stokken geslagen, met allerlei projec tielen gegooid en de agenten waren verplicht zich terug te trekken. Toen kwam een piket gemeente- gardes te hulp. Een hunner dreigde een student met de geweerkolf maar terstond was hy door 25 paar stevige vuisten beetgepakt en op den grond gegooid. De rust keerde echter eenigermate weer toen een candidaat voor het examen naar buiten kwam en vroeg om op te houden met de betoogingen. Maar om twaalf uur begon het opnieuwtoen kwam Lépine, de prefect van politie, die de vorige maal door zijn jovialiteit het hart der studenten gewonnen had. Hij wilde sprekeD, maar kon niet aan (NAAK HET ENGELSCH.) 89 Ik zou voor u willen sterven. Ik weet dat wij maar heel gewone menschen zijn en niet bij u passen, maar ik zou alles, wat ik heb, willen geven om. u te kunnen helpen. Ik zou u niet vra gen mij te willen trouwen, maar ik weet geen anderen weg. U trouwen riep Christal be schaamd. En u vraagt rnjj dat alleen omdat er geen andere weg is. Een donker-roode blos steeg in haar gelaat op en zij duwde zijne band weg. Ik bedoel, dat u op geen andere wijze bij mij kan komen 1 riep hij uit. "Wat mij betreft, ik heb u lief ik aanbid u U behoeft niet vlak bij den winkel te wonenik zou buiten de stad een huis voor u kunnen huren, en ik zou nacht en dag willen werken om u alles te geven wat u noodig heeft Vergeef mij, klonk de stem van Violet bij den ingang. Miss Egerton's moeder en zuster komen daar aan. Denkt u niet, dat het nu beter zijn zou heen te gaan Wat zij gehoord had, leek heel veel op een liefdesver klaring. Ik denk niet, dat het Mrs. Egerton zou bevallen u hier te vinden. Wil u er eens over denken fluisterde hij ernstig, terwijl hij zich over Christal heenboog. Op eiken tijd van den dag of den naeht sta ik klaar Een woord zal mij by u brengen Hij raapte zijn hoed op, dien hij op den grond had laten vallen, en ging heeD, zonder van Violet notitie te nemen. Een paar passen van de veran da af ontmoette hij Mrs. Egerton. Wie is u vroeg zij. Ik heb mij juist bij het huis vervoegd en toen ge hoord, dat Miss Egerton in deze ver anda zit. Is dit zoo, dan mag ik zeker wel vragen, wat u daar te maken heeft Als ik my niet vergis, dan heb ik u in een winkel in het dorp gezien. Hoe kunnen wij zeggen, mama, welke vrienden Christal hier onder het dak van Mr. Wickham gekregen heeft? zei Laura. Naar hetgeen ik er van gehoord heb, beweegt hij zich niet in de hoogsto kringen. Ik heb met geen uwer iets te maken, antwoordde de jonge Thompson stuursch. Ik had over zaken te spreken met Miss Egerton en zonder ver der een woord te spreken, ging hij verder. Violet zat naast Christal, toen de - beide nieuw aangekomenen voor de veranda verschenen. Omdat de ruim te heel klein was, was er geen plaats meer voor Mrs. Egerton en Laura, en zij bleven buiten. Het hart van Violet klopte wild by de gedachte aan Anthony. Hy had aan Nancy ge schreven, maar zy had zelf geen brief van hem ontvangen, sinds zij hem had verlaten. Was het mogelijk, dat hy zijn moeder en zuster gezonden had om haar tot rede te brengen. Goedenmorgen, be§te Violet, zoo begon Mrs. Egerton. Christal, neem mij niet kwaljjk, maar ik moet je zeggen, dat je er uitziet om van te schrikken. Ik had geen idéé, dat het zoo erg met je was. Toch kwam ik hier niet om jou te spreken, ofschoon het my verheugt te hooren, dat je zoo ver hersteld bent, dat je in staat zult zijn Ryelands na het voorlezen van het testament te verlateD. Kun nen wij niet naar binnen gaan, Violet? Ik moet je noodzakelijk even spreken. Laura kan bij haar zuster blijven of als zij bij ons gesprek tegenwoordig wenscbt te zijn, dan kunnen wij vragen of Nancy hier komt. Ik heb u niets te zeggen, zeide Violet. Maar ik wel, lieve. Enkele vrien delijke woorden, die alles tusschen ons weer goed zullen maken, want ter wille van Anthony kan de legenwoor- dige staat van zaken niet blijven het woord komen. Ten slotte kwamen de gardes te paard een regen van aardappelen, steenen en zand daalde op hen neer. Toch waren ze de menigte de baas. De prefectuur van politie heeft be kend laten maken, dat er bij de on geregeldheden 31 manschappen van de reservebrigade der vredebewaarders gewond zijn, voorts 16 vredebewaar ders van het zesde arrondissementen 5 republikeinsche gardes. Van de in hechtenis genomen betoogers zullen er 56 vervolgd worden. Minister Clemenceau heeft den prefect van politie eer. aanmerking ge maakt, dat die de politie had laten optreden, voor het bij de Medische Faculteit tot wanordelijkheden was gekomen. NEDERLAND EN VENEZUELA. Reuter seint uit WillemstadDe Nederlandsche kruiser Gelderland is hier aangekomen. Daarmee is de vlootbetoogiug van Nederland in Venezolaansche wateren geëindigd. Reuter seint uit Caracas Gomez is als president door het ge- heele land erkend. De omwenteling is geëindigd, zonder dat er bloed vergo ten is. Zelfs generaal Celestino Castro, de broeder van den gewezen president en hoofd van het departement Tachira, heeft aan den nieuwen militairen commandant alle wapenen en schiet voorraad uitgeleverd, n.l. 6000 geweren en 3 millioen patronen. Noch die Ce lestino Castro noch Castro zelf worden meer als een factor beschouwd, waar mede rekening behoeft gehouden te worden. Het land is opengesteld voor alle Venezolanen, die in het buitenland vertoeven. De vroegere revolution- nairen zijn uitgenoodigd terug te kee- ren. Het veemonopolie is afgeschaft. Vryheid van drukpers is ingevoerd. Alle politieke gevangenen, behalve degenen die betrokken waren in de jongste samenzwering, zijn in vryheid gesteld. voortduren. Je weet natuurlijk, dat die dwaze vent van plan is Elmwood te verkoopen Dat moet verhinderd worden. Waarom Waarom Vraagje dat nog Het is jaren lang in de familie geweest, en behoort er in te blijven. Dat hangt alles van jou af, Violet, en ik ben ge komen om je te zeggen, dat het je plicht is dadelijk naar huis terug te keeren en te maken, dat Anthony al les goed inziet. Ik ben bereid eenige veranderingen toe te staan. Als het je behaagt in mijn kamers te wonen en als meesteres beschouwd te wor den, dan ben ik bereid van plaats met je te ruilen. Zulke nietigheden als de wijze, waarop ik leef, en de positie, die ik in huis bekleed, hindereD mij nietmijn eenige wensch is, dat An thony gelukkig zal zijn, en ik wil wel zoo ver gaan met te zeggen, dat ik geloof, dat dit ook jou doel is. Welnu dan kan het ook geen moeilijkheid geven alles te regelen. Laura en ik keeren vanavond naar Elmwood terug, en hopen dan Anthony te geven, wat hij zeker als een gelukkige ver rassing zal beschouwen, door jou mee te nemen. Heeft Anthony u hierheen gezon den? Zei hij, dat u dit alles moest zeggen Neen, dat du juist niet, maar na- Aan de New-York Herald wordt uit Caracas gemeld, dat Qomez de ait- levering van president Castro zal vragen, indien de echtheid bewezen is van het telegram in zake de aamen- zweering van het onlangs ontdekte complot voor een moordaanslag op Gomez. Dit telegram, dat va» Castro heette te komen, hield in, de slang te dooden, het hoofd van het terrorisme in Caracas te verpletteren. Dit zal de basis kunnen vormen, voor eei in staat van beschuldiging te stollen wegens misdaad. Naar wy vernemen zal in Januari door het Bestuur van het plaatselijk Nutsdepartement den leden weer een kunstavond worden aange boden. De bekende zangeres, mej. Toos Hoog uit den Haag zal dien avond optreden. In een Donderdagavond gehouden vergadering van het Symphonie-orkest „Jubal" is besloten de vereeniging op te heffen. Aan het Bestuur, aangevuld met een commissie van drie leden, is opgedragen de zaken te vereffenen op een nader te houden bijeenkomst der leden zal dan worden beslist, welke bestemming aan het eventueel bezit der vereenigiug zal worden gegeven. De inschrijving voor de Nationale Militie van jongelingen, die in het jaar 1890 geboren zijn, voor deze gemeente zal worden gehouden op Maandag 4 Januari 1909 voor hen, wier gealr.chts- naam begint met de letters A tot en met G. op Dinsdag 5 Januari 1909 voor hen, wier geslachtsnaam begiat met de letters H. tot en met Q. en op Woensdag 6 Januari 1909 voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters R. tot en met Z., telkens van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur en van 2 tot 4 namiddags. De gezamenlijke aannemers te dezer stede, georganiseerd in de .Al gemeens Patroonsvereeniging in de bouwvakken" hebben den werklieden een arbeids-contract aangeboden, dat voor den 2den Januari 1909 moetge- tuurlyk ken ik zijn gevoelens. Als je bang bent voor een koelen ontvangst van zyn kant, dan kan ik je in dat opzicht geruststellen. Heeft hy met u over mij ge sproken sinds ik weg ben Niet direct, dat was niet noodig. Nu, beste Violet, wat is je antwoord op myn verzoek Geen aDtwoord. Geen antwoord Dat is heel vreemd Ik heb een voorstel gedaan nu eischt de beleefdheid toch, dat je het aanneeS>t of verwerpt 1 Violet zweeg. Laura merkte op, dat Mr. Wickham en Nancy naderden. Zij schoot haar moeder op zijde en kwam vlak bij Violet. Ik weet, dat geen belangstelling voor mama of mij je tot iets zal be wegen, maar je moogt Anthony toch niet vergeten. Je hebt zyn leven ver woest. Totdat hij met je trouwde was hij thuis gelukkig en tevredenhij leefde rustig met zyn familie:.) hf' had zijn landgoed en een positie. Zï3 hem ni;. eens aan! Zyn huiselijke oyt, standigheden worden door iederee; bebabbeld iedereen weet, datjü c moeder niet met elkaar over, 'j konden, en dat je bent weggej en hem alleen hebt achtergelat'] - r Wordt vervol/dj.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1