WEERBERICHT. -> Tkermometerstaiid ffiy °RR» De officiële spelling. BINNENLAND. °Sl>OGE BE?1 STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. 1 - MEDEDEELINGEN VAN HET KONINEL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 31 December 1908. Hoogste barometerstand 783.0 m.M. te Riga; laagste 733.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 Januari 1909. Wind: Zwakke tot matige, meest Zuidelyke wind. Gesteldheid van de luchtBe wolkt tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk droog weer. TemperatuurMatige vorst. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 779 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. 15 te Amersfoort. logste gisterenF. ÏG igate hedennacht F. 13 Vanmiddag 12 uur F. '22 'ip DE BALKAN-CRISIS. Oit Weenen bericht men dat de .istaud in Servie gespannen is. Men i rwacht een conflict tusschen Koning volk, tengevolge waarvan de Koning licht zal worden afgezet. De gel- uiike toestand des lands is diep i.jeurig. De staatsschuld is dit jaar met 30 millioen gulden gestegen. Toch "holmbnopolie. .Montenegro heeft de Oostenrijksche Wtiren in den ban gedaan. De invoer van Oostenrijksche waren zal weldra stilsta'an. boSTENRIJK-HONGARIJE. Afen is in de Donau-monarchie druk aan,- het bestudeeren van legerhervor- ïgen. Deze hervormingen, die waar- „nijnlijk zullen worden ingevoerd, aan in 't nauwste verband met de I innenlandscbe politiek en hebben I "einig te maken met de Bosnische uaestie en wat daarmede samenhangt. I Zooals men weet is in Hongarije i'e toongevende partij, de ouafhanke- jykneidspartij, in haar geheel niet in genomen met de kiesrechtplannen der ifcegeering. Deze wil het meervoudig -kiesrecht voor bepaalde categoriën van personen, terwyl velen bet al^_ meen kiesrecht zonder eenige beper king eischen. Bovendien dringen vele 'fagyaren aan op de instelling der Nationale Bank, waarvan reeds zoo dikwijls sprake is geweest. Omdat die Bank Hongarije nog meer onafhanke lijk van Oostenrijk zal maken, is de Nadruk niet verboden. .jyijls verlangt men met dat een uitdrukking naar '"ippen volkomen logies zal g'ichte laaie vlam heet fout j gener waarde heet ft ut 0„ maken heet fout. Maar is men natuurlik niet in iceui'dei ij. Gouden oorijzer en kope- blikje worden toegelaten. Brekende Dstreden (en met sukses !j ^,^die er niet aan dachten .*e ziekte, roerende goederen, koorts, stilzwijgende voorwaarde fies dezelfde (ongegronde) reden d zouden moeten worden niet de logika beslist, maar ».het gebruik. Dat geredeneer ^"■y.aakkunstenaai a zich ^"Tigden, en dat zij gram- onné noemden, wordt door i 2re taalwetenschap geheel y' Blaten als een bedert voor ^1 begrip. en met" wordt op lo- I »0' Ifi regeering er tegen. Hoe zal men dit verzet der Hongaren tegen de plannen der regeering brekeD Men wil dat beproeven door eenige concessies op militair gebied. Wel heeft men vroeger daarvan niet wil len weten, maar men moet iets over hebben voor de goede zaak. Oostenrijk en Hongarije hebben één gemeenschappelijk leger, maar ver volgens hebben beide rijkshelften ook ieder eene armee. Voor 't gemeen schappelijke leger betaalt Oostenrijk veel meer dan de helft der kosten, maar de Hongaren vinden altijd, dat men hun te zware lasten oplegt. Men wil thans toegeven aan de eischen der Magyaren wat de Hongaarsche armee betreft en gedeeltelijk ook wat het gemeenschappelijke leger aangaat. De Hongaarsche regimenten zullen vaandels met Hongaarsche emblemen hebben, de kommandotaal bij die re gimenten zal het Magyaarsch zijn. Dat was een der lastigste \an de vele quaesties die tusschen Oostenrijk en Hongarije bestaan de kommando taal. Twee talen in een leger dat ging niet vond men en tot deze „men" behoorde ook keizer Frans Jozef. Maar het heet dat graaf Andrassy den grij zen monarch tot eene andere meening beeft bekeerd. OR Uit den Gemeenteraad van Haarden. In de gisteren ge houden zitting van den gemeenteraad te Naarden was o.a. aan de orde de benoeming van een gemeente-secre taris. Op de voordracht kwamen voor de beeren J. Eeftink Scbattenkerk te Hoorn en K. Kooiman te Naarden. De heer Dudok van Heel vraagt waarom men twee ongediplomeerden op de voordracht heeft geplaatst, ter wijl een gediplomeerde als de heer Klarenbeek te Bussum, ook gesollici teerd heeft. De voorzitter antwoordt, dat men bjjv. van den heer Kooiman zulke goede getuigen heeft uit Weesper- carspel en ook van zijn leeraar, dat hij dien ten volle kan aanbevelen. Met 6 tegen 5 stemmen wordt daarop de heer Eeftink Scbattenkerk benoemd. Hierna doet zich het vol gende incident voor, waarbij men, om goed te begrijpen moet weten, dat de benoemde behoort tot de gereformeerde en de heer Kooiman tot de katho lieke kerk. Lfe Iifcitfr .Tnrissen (katholiek) Staat op en zegt: „Het is hier in Naarden een zwarte coalitie, een zwarte coali tie zeg ikhet is hier weder de quaestie van Pastoors en dominé's." Hij trekt zijn jas aan, zet zijn muts op en verlaat de Raadszaal, terwijl hij onder het heengaan den Raad nog toevoegt: ze zullen van mij niet veel centen meer trekken in Naarden, dat verziker ik jullie." De heer Van Aken (liberaall verlaat de zaal eveneens, zeggende„Ik ga heen en stel mijn mandaat ter beschik king van de kiezers". Ook de heer Schubert (liberaal) gaat heen. Opgemerkt dient nog te worden, dat do heer Dudok van Heel, zooals uit de stemming bleek, wel degelijk op een ongediplomeerde heeft gestemd. Ons Koningshuis. De St.- Crt. bevat een Kon. Besl. van den 30en Dec. (Staatsbl. uo. 425), betref fende den naam, te dragen door de nakomelingen van Hare Majesteit de Koningin. In dit Kon. Besl. wordt het vol gende bepaald(: giese gronden ook al geijverd: tot iets, zo zegt men, sluit met iets uit. Dat is nu vooreerst onwaar. In zinnen als „hij bracht het tot kolonel," „hij kwam niet verder dan tot Haarlem", zijn het kolonelschap eu Haarlem inbegrepenbeide wer den bereikt. Maar ditt is de hoofd zaak niet. Waar het op aankomt is dit: tot en met is een uitdrukking die men noodig heeft en die iedereen be grijpt. Al was-ie nu even onlogies" als „gouden oorijzer", we zouden er toch niet buiten kunnen. Maakte ie mand er aanmerking op, dan zouden we antwoordenevenmin als u bij oorijzer denkt aan oor en aan ijzer, evenmin heeft u bij tot en met te den ken aan tot en aan met. ,Tol en met zeven is eenvoudigzeven inbegrepen. Dat ouderdom met alleen hoge leef tijd maar ook alleen leeftijd betekent, wordt door veel spraakkunstenaars en stijloefenaars niet opgemerkt; vandaar dat uitdrukkingen als „in de ouder dom van vijf jaar", „een gebouw van geringe ouderdom" heel wat aanstoot vinden. Als we dat logies paadje maar braaf hflopen, komen we er toe om aan een kind te vragen„hoe jong ben --■>« i„ piaats van „hoe oud ben je"; bn 't opstaan „hoe d ion l 584 I De naam „Oranje Nassau" zal wor den gedragen door alle Prinsen en Prinsessen der Nederlanden, Onze wettige nakomelingen, met en bene vens den naam of namen die Zij aan het Geslacht van Hunnen Vader ont- leenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam of namen zal voorafgaan de naam „Oranje Nassau", zoodat genoemde Prinsen en Prin sessen, onverminderd de titels die Hun uit anderen hoofde nog toekompn, zullen worden genoemd „Piins (Prin ses) van Oranje Nassau Hertog (Her togin) van Mecklenburg". Gisteren hoorden wij verschil lende geruchten omtrent een ongeluk bjj den brand in de Utrechtsche straat. Eerst heette het, dat een brandweer man was omgekomen, later vertelde men dat iemand die naar den brand ging kijken dood op straat was neer gevallen. Vermoedelijk zijn deze ge ruchten ontstaan, doordat de heer O. van den Zuidsingel door de gladheid kwam te vallen en bewusteloos moest worden weggedragen. Eenigen tijd daarna was hp echter weer volkomen normaal en bleek, dat hij zelfs geen letsel had bekomen. Evenals vorige jaren zullen de bestelleis bij posterijen en telegrafie een nieuwjaarsgroet aanbieden, ditmaal met het gedeeltelijk vernieuwd post- tarief. We twijfelen niet of het pu bliek zal ten opzichte van deze be ambten in milde stemming verkeeren, en we hopen dat zij, die de kaarten aanbieden, dit zullen kunnen merken uit de milde nieuwjaarsgavon, waar voor zij den gevers ten hoogste dank baar zullen z(jn. Gisteravond vergaderde het Nuts- departement ter verkiezing van leden van het hoofdbestuur. Op de— euphe- mistisch— gesproken niet zeer talrijke vergadering werden bij acclamatie verkozen de heeren Mr. J. R. Voüte advocaat-procureur te Amsterdam en Th. M. van Weideren baron Rengers, lid van Ged. Staten van Friesland te Oenkerk. Van de gelegenheid om punten op den alg. beschrijvingsbrief te brengen werd door geen der leden gebruik gemaakt. Door de R. K. Timmerlieden- vereeniging, de Prot. Christ. Timm ver, de Neutrale Timm. ver., de afd. Timmerlieden van den Nao. Christ. Werkmansbond, de Neutrale Kalk- en Steenbew. ver. en de afd. Kalk- en Steenbewerkers van den Nat. Chr. Werkmansbond was gisterenavond in de Keizerskroon een openbare ver gadering belegd om te protesteeren tegen hetontwerp-arbeidscontract, dat de patroons te dezer stede den ar beiders ter teekening hebben voorge legd. De vergadering, die zeer druk bezocht was, wei d geleid door den heer van Wfjland, die in zijn openings woord deed uitkomen dat de organi saties zeer goed beseffen, dat van daad werkelijk optreden niet veel kan komen, maar dat zij daarom te meer behoefte gevoelen om in het openbaar protest aan te teekenen tegen het con tract der Amersfoortsche patroons. Als eerste spreker trad op de heer J. W. van Achterbergh Lzn., hoofd bestuurslid van den Metselaarsbond, die het ontwerp-contract aan critiek onderwierp. In vergelijking met de wet op het Arbeidscontract toonde hjj aan, dat de voor de arbeiders gunstige bepalingen uit die wet, juist uit het Amersfoortsche contract zijn gelicht, zoodat de bedoeling der wet „Fouten tegen desyntasisvindtmen, behalve bij verwarde denkers, vooral by mensen, die menen dat de schrijf taal heel wat anders dan de spreektaal behoort te zijn dat men om fatsoen lik eu netjes te schrijven, er zekere kunstigheid bij te pas moet brengen. „Zo schrijven ze b.v. „het doet mij genoegen, myn voorstel u aangenaam is; of: „uw brief heb ik ontvangen en zy'n wü allen gezond"; of: „be stellingen worden beleefdelik verzocht zo tijdig mogelik te ontvangen" of: „hij zal het zeker doen, tenware gij het hem niet afraadt" enz. „Wie geleerd heeft naar beschaafde spreektaal te luisteren, zal van zelf zulke fouten vermijden. „Misschien ik hoop van niet denkt een van mijn lezersmaar als onze taal op die manier onderwezen moet worden, is er voor de onder wijzers eigenlik niets meer te doen I „Wie dat meent, is nooit aan het ware, het ontwikkelende taalonder wijs toegekomen. „Ook ten opzichte van woordekeus is het zaak niet veel voorschriften te geven. De eerste eis is en blijft na tuurlik juistheid. Waar weer op ge wezen dient te worden is ditwoor den die goed zjjn in de beschaafde spreektaal, mogen in (gewone) schrijf om te zijn een beschermende wet voor de arbeiders, geheel wordt miskend. Het contract der patroons te dezer stede, zal volgens spreker; inplaats van vooruitgang, achteruitgang voor de arbeiders beteekenen, daar ze nu geheel aan de patroons gebonden zijn. De tweede spreker, de heer van Wageningen, hoofdbestuurder van de Prot. Christ. Timme'liedenvereeuiging liet na heigeen daarover reeds door den heer v. Achterbergh was gezegd, het contract rusten, De arbeiders moeten er zich bij neerleggen en, zij bet dan ook onder protest, aannemen wat de patroons wenschen te geven. Maar dat zouden zij niet behoeven te doen, wanneer zij gezorgd hadden voor krachtiger organisatie. Daarom wekte hij allen op om mede te werken aan den op bouw en de versterking der vakorga nisaties. Mogelijk zullen de arbeiders dan na verloop van eenigen tijd tegen over het patroonscontract een eigen ontwerp kunnen stellen, dat dan zeker meer kans van aangenomen te worden zal hebben, dan nu het geval zal zijn. Met een woord van dank aan de sprekers sloot de voozitter de ver gadering. BAARN. In de Woensdag j.l. ge houden raadsvergadering te Baarn ving de Voorzitter aan met het herin neren aan de blijde boodschap door den Minister van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer gedaan. Op een verzoek van J. Hartog om van de gemeente in koop te mogen ont vangen een strook grond voor f 1.50 per M2. werd niet ingegaanover eenkomstig bet voorstel van B. en W. werd bedoelde grond te koop ge boden aan adressant voor f4 perM2. Het salaris van den heer^J. Schinkel, hoofd der openbare school a.d. Eem- nesserweg, werd periodiek verhoogd en gebracht op f 1600. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot reorganisatie der brandweer. Over eenkomstig dit voorstel zullen thans tegen geldelijke vergoeding worden aangesteld1 opper-brandmeester, 5 brandmeesters, 5 commandeurs en 70 spuitgasten. Behalve de vaste toeslag zal worden uitgekeerd bij brand f 0.25 per uur en bij oefening f 0.50 per uur. Afwijzend werd beschikt op het adres der bewoners van de Pen straat, houdende verzoek tot ver- -ürssdjn^ grond van onvoldoende vrijwillige medewerking der belanghebbenden zelf. Aangehouden werd de beslissing op het lequest der Verfraaiings-Com- missie tot verfraaiing van het Brink plein. De Raad had ten opzichte van het principe van verandering nog geen gevestigde meening en bovendienlieten de middelen der gemeente een ver- wezelijking van het plan in 1909 niet toe. Met een verandering zou toch een uitgave van f 2000 gemoeid zijn en dit bedrag kan op de begrooting voor 1909 niet worden geleden. Door de Commissie inzake het voorstel Hornsveld, tot opening der raadsver gaderingen voortaan met gebed, werd verslag uitgebracht. De voorzitter, er prijs op stellende, dat de Raad alvorens een beslissing in deze te nemen, ook zijne meening zoude kennen, deelde mede, dat hjj zich niet kan vereenigen met het denkbeeld om eene zaak van het ge moed, als het gebed te reglementeeren. De heer Daatselaar verklaart zich tegen het voorstel aangezien z.i. de raads leden geen geestelijke leiders zijn. Na gevoerde discussies werd tot stem taal niet worden afgekeurd. ,Je, jij, jou, jelui, jullie wordt door ieder beschaafd Nederlander gezegd. „Weet jij er ook niet van „Ik dacht dat ik het aan jou had gegeven." „Waar zijn jelui geweest?" Ten on rechte wil men die woorden buiten de schrijftaal houden. Dat men ze niet bezigen moet waar de beschaafde spreektaal U verlangt, spreekt van zelf. „Voor asjeblieft leest men meestal als het u belieft. Tegen in zinnen als hij was heel aardig tegen me" gaat men vervangen door jegens! Rooie en ouwe durven de meeste mensen, die nooit rode en oude zeggen, niet te schrijven. „Helemaal hoeft in de schrijftaal natuurlik niet veranderd te worden in geheel en al, wanneer het geen afkeu ring verdient in de spreektaal. Toch zijn er niet weinig auteurs die plicht matig menen te handelen door een zin als: „Ben je nu weer helemaal beter?" te verschrijftalen in „Zjjt gij tans weder geheel en al hersteld Natuur lik wil hiermede niet gezegd zijn dat die woorden weden en geheel en al en hersteld niet goed zouden wezen. Maar ze moeten niet staan naar de alleen heerschappij. „Hoe komt het dat mensen die vlot ming overgegaan en bleek dat de steramen staakten. Vóór stemden de heeren Bicker-Caarten, Jhr. mr. Rut gers van Rozenburg,v. Leersum, Horns veld, Haarman eu Seldeniijk. Tegen de heeren dr. Greidanus, van der Veen, Stoker, Wafelbakker. Woltinan Elpers en Daatselaar. Wegens onvoltallige vergadering (mr. F. Pen was niet aanwezig) werd de beslissing aan gehouden tot eene volgende vergade ring. Vervolgens werden de leden der Commissie van bijstand herbenoemd en wel als volgt Commissie voor de plantsoenen, H. Hornsveld en C. A. Woltipan Elpers. Commissie voor Publieke Werkenj J. D. F. v. d. Veen en A. van Leer- sum. Gas-Comraissie, dr. S. Greidanus, j J. D. F. van der Veen en Jh. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Reinigings-Commisiie, dr. Greidanus, T. Haarman en H. Daatselaar. Finun- tieele-Commissie, dr. S: GreidaDus, Jhr. mr. Rutgers van Rozenburg en N. Wafelbakker. Daarna wordt de Raad overeen komstig het bepaalde bjj 'het Regle ment van Orde opnieuw in 2 afdee- liagen verdeeld. Ten slotte worden B. en W. gemachtigd tot het gunnen der in 1909 te houden aanbeste dingen. De openbare vergadering wordt daarop veranderd in eene met gesloten deuren ter behandeling van belasting zaken. ZEIST. Te kwart voor éénen ont stond gistermiddag brand in de smidse van de Zeister Rijtuigfabriek van de Gebr. Uitman te Zeist. Doordien de brand spoedig bemerkt werd door een jongen op de straat, (het werkvolk was gaan schaften) werd de brandweer schielijk gewaar schuwd en was men den brand spoe dig meester met behulp van een waterleidingslang. Brandschade is er niet veel, wel groote waterschade, vooral op de bovenverdieping, waar de rijtuigen worden afgewerkt. De koude. Van alle kanten komen berichten van felle koude, sneeuw en ijs. De koude is elders even fel als hier, zoo niet erger. Op de Duitsche rivieren, den Rijn, de Elbe, de Weser, de Ruhr enz. is het verkeer door ijsgang belemmern wijzen zeer lage temperatuur aahWd 13 gr. Celsius te Elberfeld elders 16 gr. C. enz. Ook in het Schwarzwald heerscht felle koude. Bij Wollbach, in Baden, is een 19- jarig jonkman doodgevroren. Zeer erg is de sneeuwstorm in Gro'ot-Britannië. Het is, zoo wordt van verschillende kanten bericht, uit Liverpool, Portsmouth, Somerset, Lan cashire, Wales, enz. een erger sneeuw storm dan er sinds jaren is geweest en te Portsmouth constateert men dat het er in twintig jaren niet zoo koud is geweest. Het spoorwegverkeer werd gestremd. De sneeuw lag op vele plaatsen 7 voet hoog. Allerlei plaatsen werden door de sneeuw van alle vprkeer af gesneden. Menschen werden ingesloten in hunne huizen en men 'vreest dat er veel schapen in het veld zijn om gekomen. Spoortreinen bleven steken in de sneeuw en waren niet zoo gauw uit te graven. Twintig passagiers van den Schotschen sneltrein zaten zoo tus schen Dumlithie en Aberdeen, gerui- en vloeiend kunnen spreken, die mis schien niet mooi spreken, maar dan toch duidelik dikwels niet in staat zijn enige regels op dragelike manier te schrijven? Het antwoord is ge- makkelik te geven. Onze schrijftaal wemelt van spellingkunstjes; heeft een ingewikkeld verbuigingssysteem dat de spreektaal mist, en eist naar de gewone opvatting het g )- bruik van woorden die in de beschaafde spreektaal niet gewoon zijn. „In plaats van de kinderen beter te leren spreken en ze dan te laten op schrijven wat ze zeggen en net zoals ze het zeggen; inplaats van ze zodoende te oefenen in waarnemen, in vóor- stellen, in nauwkeurig denken, dwingt men ze, hun gedachten te persen in de niet-passende woorden en uitdruk kingen van andere lui. En daar kome' dan al die voetangels en klemme 4: van onze schrijftaalgrammatika n„ bij. Is het te verwonderen dat de ltl in de nederlandse taal zo dikwijls ve velend wordt gevonden en dat de sultaten zo droevig zjjn A. M. Wordt vtrvolga.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2