DAGBLAD yoor AMERSFOORT en OlM STREK EN, WOENSDAG 7 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMUNDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis JNO. 5 EEMLANDER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKEN S. jfSÈts Bureau: BREEDESTRAAT 18. Aboiinementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad vertèntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverteptiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertenticbnrean D ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. DE RAMP IN ITALIË. De meeste berichten blijven uit Messina komen, waarj hard gewerkt wordt aan het vervoeren van over levenden, aan het verzorgen van ge kwetsten, aan het begraven van lijken, aan het wegruimen van puinhoopen. Daarbij doen zich voortdurend de vreeselykste tooneelen voor, en repor ters, die in hun vak voor de heetste vuren hebben gestaan, kunnen tegen deze afgrijselijke ellende niet op en wenden zich af, uit angst door krank zinnigheid geslagen te worden. Wat van de stad is overgebleven wordt scherp bewaakt en geen won der, want voortdurend komen lieden uit de bergen om mede teprofiteeren van de uitdeeling van levensmiddelen, of om hun slag te slag te slaan. Heel wat van deze hyena's in menschen- gedaante hebben hun hebzucht met den dood moeten bekoopen. De slachtoffers, die onder de puin hoopen vandaan worden gehaald, lij den voor alles door dorst. Een hunner werd een voet afgezet en deed onder- tusschen niets anders dan om water roepen. Bij het zoeken in de puin hoopen hoorde men Maria roepen en vond een papegaai. De eigenares lag niet veel verder bewusteloos, maar men hoopt haar te kunnen redden. Op de plaats waar vroeger de mili taire rijschool stond, heeft men vier groote kuilen gegraven, waarin de lijken opgeborgen worden. De burgemeester van Messina was tjjdens de aardbeving op zijn landgoed. Daar zyn huis in de stad werd ver woest, bleef deze weinig plichtgetrouwe burgervader kalm waar hij was. Toen hij bericht kreeg, dat de Koning naar Messina kwam, ijlde by naar de stad. Toen de Koning vernam, dat de burgemeester niet op zijn post was en ook nh de verschrikkelijke gebeurtenis het niet noodig had geacht zijn stad te bezoeken, riep hij hem tot zich en gaf hem zonder omhaal zijn ontslag. Men is druk bezig met het te voor schijn halen en begraven van dooden. Tot nu toe heeft men 2300 personen levend te voorschijn gehaald en onge veer 2000 lijken begraven. (NAAR HET ENGELSCH.) 96 Je mag niet zwijgend en hard zijn zooals de Violet, die ik op Elm wood gezien heb maar je moet de Violet zijn, die hij trouwde. Arme Anthony I Het is nu al drie weken geleden, dat je hem verliet. Terwijl Violet zenuwachtig in haar schommelstoel zat op en neer te schommelen, scheen zij op het punt in zenuwachtig snikken uit te bar sten maar Nancy voorkwam het en streek heur haar recht en haar klee ding glad. Nu moet je gaan, zei ze. Violet stond op en wierp een blik om zich heen als zocht hij een middel om te ontsnappentoen zich boheer- schend ging zjj uiterlijk kalm naar beneden. Anthony stond op haar te wachten met zijn blik op de deur gericht. Laura's bittere woorden omtrent de verandering in zijn uiterlijk, 'waren zijn vrouw geen oogenblik uit de gedachten gegaan, en haar eerste blik overtuigde haar, dat het niet over lieden en de vorige dagen hielp men kantoren en credietinstellingen geld en papieren uit de puinhoopen te voorschijn te halen. De gelden en geldswaardige papieren van de Itali- aansche Bank, van de Handelsbank, van de Algemeene Zeevaart-Mij. en de Maatschappij Deloce werden te voor schijn gehaald. De Staatsarchieven, de hypotheek archieven en de notarieele archieven worden bewaakt. 180 personen zijn gevangen genomen wegens misdaden begaan voor de af kondiging van den staat van beleg en werden naar Palermo gezonden. De spoorwegverbinding met Palermo en de overzeesche verbinding met Napels zijn hersteld. De gezondheidstoestand van de troepen is goed. Tal van verhalen omtrent wonder baarlijke reddingen van personen, ;die onder de puinhoopen bedolven waren, doen de ronde. Bij het doorzoeken van de puin hoopen hoorden eenige redders het geluid van een papegaai. Men toog aan het werk en met den vogel werd een geheele familie nog levend te voorschijn gebracht. Eergisteren haalde men te midden van een hoop lijken een kindje van ongeveer 10 maanden uit het puin vandaan. Een aantal soldaten werden door boeren naar een plek gebracht, waar men hoorde steunen. Langen tijd werkten zjj aan het verwijderen van een grooten steenhoop. Ten slotte vond meneen hond. Het regi ment, waartoe genoemde soldaten .be hoorden, nam het dier als regiments hond aan. Een groot gedeelte van de te Rome aangebrachte geredden, hebben niets dan de enkele schamele kleederen, die zij aan het lichaam hebben, uit de verwoesting kunnen redden en onder hen zijn personen, die nog voor een tiental dagen tot de rijkste inwoners van Messina behoorden. FRANKRIJK. Uit Toulon wordt bericht, dat een stationschef aldaar vlak bij den spoor baan, waarlangs de sneltrein uit Parijs moest komen, een geladen projectiel vond. De helsche machine schijnt uit dreven was gewest. Hij zag er tien jaar ouder uit dan toen zij hem ver laten had ernstiger, droeviger als iemand, die veel in stilte geleden heeft. Violet was zoo zeer vervuld ge weest van haar eigen lot, dat zjj het zijne vergeten had totdat de vriende lijke en zachte woorden van Nancy haar daaraan herinnerd hadden. Zjj had nu een gevoel alsof haar ellende vergeleken bij de zijne, in 't niet ver zonk. Hij kwam bedaard naar haar toe en gaf haar een hand. Voor 't eerst sinds hun huwelijk had hij haar niet gekust bij hun ontmoeting zelfs na een heel korte scheiding en het contrast trof Violet pijnlijk. Ga zitten, zei hij, haar een stoel gevend. Je ziet er uit alsof staan je moeilijk valt, mijn arme Violet. Ik zou geschreven hebben als het niet eenvoudiger geweest was bij je te komen en alles in een enkel onderhoud te regelen. Ben je in staat het te verdragen? Zij boog het hoofd spreken kon zij niet. Ik zal je niet meer lastig vallen dan noodig is, ging Anthony vriende lijk en geduldig voort. Daarom wil ik het velleden laten rusten. Dat is nu niet meer noodig dat is voorbij Ik zal alleen zeggen, dat ik van het het arsenaal gestolen te zijn. Zaterdag zat Cleraenceau in genoemden snel trein en hoewel men meent, dat dit slechts een toevallige coïncidentie is, zou het projectiel, indien het iets dichter by de rails had gelegen, zon der twijfel een vreeselijk ongeluk heb ben kunnen veroorzaken. Natuurlijk is onmiddellijk een streng onderzoek ingesteld. Maandag is te Toulon een Duit- scher gearresteerd, die van spionnage wordt verdacht. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van verscheidene kaarten van deze streek. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer heeft na afloop van de nieuwjaar receptie eene ver handeling gehouden en gezegd, dat hij in een artikel van de hand van graaf Schlieffen in de Deutsche Revue zijn meeningen met volkomen juistheid vond weergegeven. In dit artikel wordt o. a. het vol gende gezegd „In het midden staan Duitschland en Oostenrijk onbeschermd, en rondom achter wallen en veischansingeu staan de andere Mogendheden. De politieke toestand komt overeen met de militaire positie. Tusschen den ingesloten en de in sluitende Mogendheden bestaan tegen stellingen die moeilijk uit den weg te ruimen zijn. Frankrijk heeft de in 1871 gezwo ren wraak niet opgegeven. Evenals de revanche-idee heel Europa onder de wapenen heeft geroepen, zoo vormt zij ook den grondslag voor de alge meene politiek. De geweldige opbloei van Duitsch- land's industrie en handel, heeft het een tweeden onverzoenlijken vijand verwekt. De haat tegen den vroeger geminachten concurrent laat zich noch door verzekeringen door oprechte vriendschap en hartelijke sympathie verzachten, noch van ophitsende woorden vergrooten. Geen gevoelsar gumenten, maar debet en credit be palen den haat. Evenzoo wordt Rusland door de hereditaire antipathie der Slaven tegen de Germanen, en door de traditioneels sympathie voor de Romanen, zoowel begin tot het einde verkeerd heb ge daan. Ik deed verkeerd met er bü je op aan te dringen mij te trouwen, toen je hier had kunnen blijven, tot dat ik je voor ons beiden een tehuis had kunnen aanbieden. Ik deed ver keerd met je op die wijze op Elm- wood te laten wonen, alles daar heb ik verkeerd aangepakt. Maar ik heb niet stil gezeten sinds je mij verliet. Het was een bittere maar een heil zame les. Het opende my de oogen voor mijn plichten en gebreken en voor mijn vergissingen want sommige waren alleen vergissingen. Het is maar zoo jammer, dat ik het te laat heb ingezien. Een snik van Violet deed hem even zwijgen. Ik zal je niet meer doen lijden nan noodig is, zei Anthony, haar dand even aanrakend. De Hemel weet dat ik in die richting al genoeg op mijn kerfstok hebWij moeten aan de toekomst denken. Ik vroeg Nancy je te vertellen, dat ik stappen deed om Elmwood te verkoopen. Dat had al dadelijk na den dood van mijn vader moeten gebeuren. Nu is van morgen de koop gesloten, en het geld mij ten volle uitbetaald. De geheele plaats met den inboedel, het rijtuig en de paarden alles is in andere han den overgegaan. Alle betrekking daar mee is totaal uit. als door] zijn behoefte aan leeningen aan zijn ouden bondgenoot vastgehou den en het werpt zich thans ook nog aan de Mogendheid, die het 't meest benadeelen kan, in de armen. Italië, waaraan elke uitbreiding naar het Westen is ontzegd, meent, dat de verdrijving van de vreemdelingen,Jdie eenmaal van de hoogten der Alpen naar het vruchtbare Lombardye af daalden, nog niet ten einde is. Het wil hem noch aan de Zuidelijke hol lingen van het gebergte, noch aan de kusten der Adriatische Zee dulden. Het is niet zeker, dat deze harts tochten en begeerten zich in een ge welddadig optreden zullen omzetten. Maar toch bestaat het ijverige stre ven, om al deze Mogendheden tot een gemeenschappelijken aanval tegen het midden te vereenigen. Op een gegeven oogenblik zullen de poorten geopend, de bruggen neergelaten worden, en zullen de millioenenlegers over de Vogezen, de Maas, de Königsau, de Njeraen, de Boeg en zelfs over de Tyroler-Alpen verwoestend en ver nietigend binnenstroomen. Het gevaar schijnt reusachtig groot. Maar het vermindert, wanneer men het onder de oogen ziet'' enz. enz. Wel zeer gematigd, zegt de part. corr. van de N. R. Ct., maar toch heel duidelijk verheffen zich van links liberale zijde eenige stemmen, om hun ontstemming er over te uiten, dat de Keizer bij de ontvangst der generaals op nieuwjaarsdag wedei persoonlijk in de politiek op den voorgrond is ge treden door de voorlezing van dit artikel. Men vraagt of Bülow daarvan te voren verwittigd was. Tegelijkertijd verneemt het Berliner Tageblatt betredende de jongste tegen von Bülow gerichte dwarsdrijverij van het centrum met het doel tot een verwisseling van kanselier te geraken, dat door zijn vrienden uit het cen trum den Keizer met zooveel woor den een aanbod is gedaan om de macht des Keizers weder te versterken. Er moet reeds een candidatenlijst voor den post van rijkskanselier aanwezig zijn. Bovenaan staat, zegt men, een oude, zeer scherpzinnige en sympa thieke diplomaat. Volgens deze aan wijzingen ligt het voor de hand, dat Violet keek met verschrikte oogen op. Wat Laura gezegd had was waar zij had Anthony in alle opzichten geruïneerd. Laat dat je niét spijten, zei hij vriendelijk. Zooals ik zei, het had veel eerder moeten gebeuren. Denk niet, alleen dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd mij bewogen hebben Elmwoodd te verkoopen. Het was het eenige wat mij te doen stond, nu weet ik precies hoe mijn zaken staan en kan alles precies verdeelen. Ik heb mijn bankier al gelast het geld van Elmwoodd te beleggen en jaarlijks een zekere som aan mijn moeder en Laura uit te betalen. Christal kan bjj mij komen wonen. Het overige komt mjjn vrouw rechtens toe. Het is geen groot inkomen, maar bet zal ook voldoende zijn voor hetgeen je noodig hebt, hoop ik. Nu heb ik je gezegd, wat mijn plannen zijn. Het geld van Elmwood is niet voor mij. Dat kan ik niet aannemen. Alles wat van mij is, is ook van jou. Denk niet zoo slecht van mij Violet, om te gelooven, dat ik mjj niet meer aan je gelegen zou laten liggen, nu ik je liefde verbeurd heb. O, neen ik kan dat niet aan nemen. Jë kunt en je moet, zei hij vriendelijk. Ik kan genoeg verdienen voor mijzelf. Ik verlang, dat je na men Radowitz als No. 1 raadt. Deze was het laatst in Madridhjj werd in den laatsten tijd meermalen met den vroegeren opperpresident prins Hatzfeld en baron von Marschall on der de mogelijke toekomstige candi- daten voor [den post van rijkskanse lier genoemd, RUSLAND. Te Petersburg is, als verdacht de bom in het Café Central op het Newski Prospekt achtergelaten te hebben welke bom barstende een aannemer doodde een negentien jarig student van adellijken huize gevangen genomen. In het Café de Paris is ook een bom achtergelaten, maar niet gesprongen. PERZIË. De stad Ispahan gaat denzelfden weg op als Tabris, d. w. z.zjj komt lang zaam aan geheel in de macht der nationalisten, terwijl de Sjah zijn heerschappij er volkomen verliest. De Times-berichtgever brengt in herinne ring wat er in de stad gebeurd is sinds Juni Terstond na den staatsgreep van den Sjah en de beschieting van het parlement benoemde de Sjah Ikbal- ed-Dauleh een invloedrijk lid van de hofkliek, tot gouverneur, met groote bevoegdheden en het bevel, streng op te treden tegen de ontevredenen. De gouverneur begaf zich op weg naar de stad met 25000 soldaten. Hoe meer de bevolking klaagde zooveel te strenger werden de maatregelen van den gouver neur, totdat eindelijk depriesters een be weging begonnen vdör de grondwet en de bevolking aanzetten tot het weigeren van de belastingen. Dat leidde Lot de jongste troebelende bevolking trachtte toegang te verkrijgen tot het Britsche gezantschap, en toen dat niet gelukte begaven zij zich deels naar het Rus sische consulaat, deels naar de groote moskee. Toen beval de gouverneur de moskee te beschieten en dat gat aanlei ding tot het groote gevecht. De soldaten van den Sjah maakten echter al heel spoedig gemeene zaak met de burgers tegen den gouverneur en deze, be grijpend dat het niet meer veilig voor hem was, trok zich met zijn ganschen dezen week niet meer hier blijft, nog één dag zullen wij allen by elkaar zijn. Daarna heb je het recht niet meer hier nog langer te blijven, daar kan ik niet in toestemmen. Je zult wel niet wenschen naar je ouders terug te keeren. Bespreek je plannen met Cesar en Nancy, en vertel ze mij als alles bepaald is. Ik" zal je van daag over een week weer ontmoeten en dan zal alles vastgesteld worden. Cesar kan je brengen, waar je wenscht heen te gaan, en ik hoop, dat jij je niet al te eenzaam zult voelen. Hij keerde zich even om als wilde hij de uitdrukking van zyn gelaat verbergen, toen maakte hij er plotse ling eene einde aan. Is erj nog iets anders? dat je graag gedaan zoudt hebben vroeg bij eindelijk. Je weet, dat je altijd aan my kunt schrijven. Het zal mij het groolste genot zijn je op eenigerlei wjjze te mogen helpen. Ik heb je altijd lief gehad. Violet 1 Hij zweeg. Dit alles was meer dan Violet kon verdragen het hart scheen haar te breken. Zij snakte er naar, hem te vragen het verleden te ver geten, om samen opnieuw te begin nen, maar het was of een brok in haar keel haar belette iets te zeggen. Intusschen was Anthony zenuwachtig opgestaan en stond nu voor het ven der, Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1