DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN ISO. 7. ZATERDAG 9 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgav8 van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een Sportterrein. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. Tot plaatsing van advertentiën en reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandseh Advertentiebureau D Y. AlTA, ïïarmocsstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertèntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Ook zonder dat hier een speciale vereeniging bestaat onder den naam „Amersfoort Vooruit" "of zoo iets, worden hier in den laatsten tyd dingen ondernomen, die getuigen van de be geerte om onze stad vooruit te bren gen en tevens getuigenis afleggen van het durven en den ondernemingsgeest van hen, die ze ontwerpen. Wij noeraen^slechts de aankoop van Birkhoven; het plan va Aden nieuwen verbindingsweg van Amersfoort met Soestdijk en Baarn en nu weer de plan nen tot het exploiteeren van Feest- Sport- en Tentoonstellingsterreinen op de gronden van Birkhoven. Deze plannen, waarvan reeds eenige (NAAR HET ENGEL3CH.) 98 Dat is alles voorbij I Hij erkent, dat hij verkeerd deedmaar fouten kunnen toch vergeven worden. Hoe zou hij beter hebben kuDDen hande len dan bij nu gedaan heett, nadat Violet hem verlaten had Het tweetal was blijven staan, en Nancy keek Mr. Wickman vol ver- laugea aan. Dat miste zijne uitwer king niet, toen hij op haar neerkeek. De harde blik smolt weg en veranderde in een zachten. Hij gaf niet direct antwoord, maar hij glimlachte even en zij gingen weer verder. En Elmwood is dus verkocht vroeg hij peinzend. Ja. Het spijt mij heel erg en ik weet zeker, dat Anthony er bijzonder op gesteld was. Maar het verheugt mjj, dat hy aan Christal gedacht heeft. Schrjjft u dikwijls aan hem Byna iederen dag. Hij bemint Violet zoo zeer, dat hij zoo gaarne telkens wat van haar wil hooren. Maar ik doe nooit een poging, mij er in te mengen of laad te geven. malen melding is gemaakt, zullen thans worden verwezenlijkt. Zooals uit dit schetskaartje blijkt, zijn de terreinen, welke men voor bovengonoemd doel heeft uitgekozen, en die 10 H. A. groot zijn, gelegen aan den straatweg van Amersfoort naar Soestdijk en Baarn. Zy zijn ge heel omgeven door dicht en hoog op gaand geboomte. Reeds dadelijk viel het wij schrij ven hier eene brochure na, die heden door de heeren A. M. Tromp van Holst, W. PI. Piepers, A. P. Schroder, J. W. Middelburg en H. Meursing is uitge geven eenige belangstellenden op, dat dit terrein zich uitstekend zou leenen voor het houden van rennen, harddraverijen, sportfeesten, tentoon stellingen en alle mogelijke open- Zou u iets willen doen, dat mij zeer zal verplichten iets waarvoor ik u op 't oogenblik geen reden kan opgeven Ik weet, dat u my niet ten volle vertrouwt, maar ik denk niet, dat u het my zal woigeren, als ik u een speciale gunst yerzoek. Ik zou gaarne in staat zijn alles te doeD, wat u my vraagt, zei Nancy vrijmoedig. Als ik u eens niet ten volle vertrouwde, zooals u zegt, dan kent u de reden, en ik ben tot de conclusie gekomen, dat er een of an dere verklaring van gegeven moet kunnen worden. Wat zouden wij allen gedaan hebben zonder u Nancy's groote grijze oogen, waarin een zeer energieke uitdrukking, waren tot Mr. Wicham opgeslagen met een blik, die hem scheen te treffen. U verstaat de kunst om te ge- looven in menschen, die den schijn tegen zich hebben. Eerst Anthony Egerton en nu ik. En mijn vertrouwen zal in beide gevallen gerechtvaardigd worden. Misschien. En wat nu myn ver zoek betreft, dat u geneigd scbynt te zyn in te willigen: Ik had gaarne dat er nog niet gesproken werd over het plan van Mr. Egerton om samen te gaan wonen met zjjn zuster Christal. Laat hij het vandaag over een week zelf zeggen. Vertel het haar niet en niemand anders. luchtspelen. Daarbij werd nog in aan merking genomen de buitengewoon gunstige ligging der stad. In het cen trum des lands, in de onmiddellijke nabijheid van Baarn, [Soestdijk, Zeist, Utrechtuit alle oorden van het land gemakkelijk, van Amsterdam, den Haag en andere groote plaatsen in zeer korten tijd te bereiken per Hol- landsche- of Centraal Spoorweg, zou er moeielyk een gunstiger plaats te vinden zijn. Genoemde heeren stellen zich voor op dit terrein aan te leggen een ren en draversbaaD, welke tevens geschikt zal zijn om bij een concours hippique, gymkhana races, talyho, voetbal enz. dienst te doen. Zij geven de volgende beschrijving van de uit te voeren werken. Ik weet, dat u niet onvriendelijk zijn zal tegenover Christal, zeide Nancy, na even nagedacht te hebben en als u wenscht, dat het plan van Anthony voor baar verborgen blijft, dan is' er een of andere goede reden voordaarom willig ik uw wensch in, ik zal ook aan Violet zeggen, dat zy er Diet over spreken moet. Dank u En wil u dan beter over Anthony denken? vroeg Nancy'vleiend. Zij waren bij de ingangspoort geko men, die zij den rug toekeerden, ter wijl zjj Mr. Wiekham in het gelaat keek. Terwijl zjj dat deed, nam zij eene groote verandering by bem waar. De gewone strakke uitdrukking, die een oogenblik onder haar vriendelijke woorden verdwenen was, viel plotse ling als een gordijn weer over zyn trekken, en zonder een woord te spre ken stapte hij terzijde tusschen het kreupelhout, dat het huisje bij de poort omgaf en liet haar alleen. Ten hoogste verbaasd keek Nancy om zich heen, als zocht zy een verklaring voor zyn onbegrijpelijk gedrag en bijna op hetzelfde oogenblik reed Bertram Curzon de poort binnen. Hij steeg af, droeg de zorg voor zjjn paard aan den portier op en kwam vlug naar haar toe. Mag ik vragen wie het was, die De ren- en draversbaan zal een lengte verkrijgen van ruim 800 M., by een breedte van 20 M., zoodat het bestaande gedeelte gebruikt kan wor den voor trainen. De bochten worden zóó opgehoogd, dat deze zonder eenig gevaar in den snelsten gang genomen kunnen worden.lAandezuidzijde komen de tribunes met buffetten, rechter stoel en verdere benoodigde gebouwen. De stallen, welke een voornaam deel der exploitatie zullen uitmaken, komen schuin hierachter, in het groen ver scholen, geheel vrij en rustig, afge zonderd van het publiek. De ligging, omgeving en de grond slag van don bodem zijn buitenge woon gunstig voor het trainen en overwinteren van renpaarden. Om al deze werkzaamheden op be scheiden doch degelijke leest geschoeid te kunnen uitvoeren, zal voorloopig een bedrag van f 15000.noodigzyn. Bovengenoemde heeren hebben beslo- om de exploitatie van htt Sportter rein om te zetten in een Naamlooze Vennootschap, met een kapitaal van f 25000, waarvan wordt uitgegeven een bedrag van f 15000.—, in aan" deelen aan Toonder van f 100.—Hier van is reeds, een bedrag van f 6000.— geplaatst. Zij zullen voor het eerste jaar uitmaken de Raad van Beheer, ieder jaar zal één der leden aftreden, volgens op te maken rooster, terwijl in de ontstane vacature wordt voor zien door de algemeene vergadering van aandeelhouders, later nader te regelen. De Commissie stelt zich voor, de Baan en het Terrein aan de Vereeni- gingen af te staan voor het houden van Rennen, Draverijen, Concours Hippique, Wedstrijden, Tentoonstel lingen of andere feesten, tegen vast gestelde vergoeding of aandeel in de entreegelden, of door dergelijke Rennen, Draveryen, Feesten enz. te organiseeren, u daar juist verliet? vroeg hy, na haar begroet te hebben en terwijl zy samen den terugweg uaar het huis insloegen. Nancy antwoordde dat het Mr. Wiekham was. Hy ontmoette mij, ging zy voort, terwijl ik hier wat wandelde, en liep met mij mee naar den ingang. Wij waren in gesprek, toen hy mij plotse ling alleen liet. Ik vond het zoo vreemd. Mr. Wiekham herhaalde Cur zon. Hij scheen er niets van te begrijpen, maar maakte er zijn gezelschap geen deelgenoot van. Hoe komt het toch, dat ik hem nooit te spieken kan krij gen Ik kende hem en zyn dochter intiem, toen ik in Amerika was, en ik heb bijna een jaar lang minder dan tien mijlen van hem af gewoond, en hem toch nooit gezien. Begrijpt u daar iets van Niets, zei Nancy, het hoofd schuddend. Ik heb het opgegeven om te trachten Mr. Wiekham te begrijpen. Ik ben blij, dat ik niet de eenige ben, die hem een raadsel vind. Hij is vriendelijk en hard, onverschillig en oplettendhy doet dingen, die niet recht door zee schijnen, en toch dwingt hij het vertrouwen af. Hy schijnt geen belang te stellen in din gen, die andere menschen betreffen en de stallen te verhuren voor zomer en winterkwatier aan de eigenaars van Renpaarden en Dravers. Uit de opbrengsten van een en ander, vermeenen ondergeteekenden, dat, be halve voor afschrijvingen, onderhoud, assurantiën en andere onvermijdelijke onkosteD, die hieruit bestreden moeten worden, eene behoorlijke rente en aflossing van het kapitaal in het vooruitzicht mag gesteld worden, in dien slechts de exploitatie maar eenigs- zins aan de verwachtingen beant woordt. wy twijfelen er niet aan of vele Amersfoorters zullen door het nemen van éen of meer aandeelen het streven der commissie willen steunen in de overtuiging, dat ook deze onderneming mede kan werken tot den bloei van hunne stad, aangezien het vreemde lingenverkeer er sterk door zal wor den bevorderd, Zij zullen bovendien het persoonlijk voordeel hebben, dat zy voor ieder aandeel éen heeren- en twee dames- kaarten krijgen, geldig voor alle feesten die van de Maatschappij uitgaan. DE REDE VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. We hebben het een en ander mee gedeeld over hetgeen Keizer Wilhelm op Nieuwjaarsdag aan de bevelvoerende generaals heeft meenen te moeten zeggen omtrent den militairen toe stand van politiek- en den politieken toestand van militair standpunt be schouwd. De kritiek over dit optreden des Keizers is natuurlijk niet uitge bleven. Zoo vroeg bijv. de radicale Morgen- post „Wat is er veranderd sedert de Novemberdagen van het vorige jaar]? De toestand schynt dezelfde te blijven en dit verwondert ons niet. Van den beginne af aan zijn wij van meening geweest, dat de verklaringen en toch komen wij allen als by in stinct by hem om hulp. Ik ben tot het besluit gekomen myn hoofd er niet meer over te breken. Voor 't oogenblik wil ik hem ook uit mij u hoofd zetten maar ik ben toch vast besloten hem een of anderen tijd te ontmoeten. U heeft nog maar een week den tijd om dat te doen. Dan zal alles wat Ryelaods aangaat, Mr. Wiekham, de geheimzinnige tooVenaar, die er het eerst van gerept heeft, zijn on zichtbare dochter, die de nieuwsgie righeid tot op het uiterste gespannen geeft, het verborgen geld, dat nie mand kan vinden, maar dat toch het leven van ieder, die er bij betrokken was, veranderd heeft, weggaan, en verdwijnen in dr lucht. Het sp(jt my, als ik er aan denk. Verlangt u niet naar uw vroeger leven terug Och neen, zei Nancy beslist, iets in den toon van haar metgezel deed haar den stap verhaasten. Het oude leven is nooit wat het was, als wy er weer in terugkomen. Leven isaltyd nieuw. Mag ik nu op mijn beurt eeoe voorspelling doen (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1