WEEKBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuw UIT DE PERS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Januari 1909. Hoogste barometerstand 778.5 m.M. te Hortalaagste 740.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Januati 1909. WindToenemende tot krachtige N.W.-ljjke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaarbewolkt, regen of sneeuwbuien. Temperatuurdezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 L«.agate hedennacht F. 28 Hedenmiddag 11 uur F. 31 in de Reichs-Anzeiger van 17 October niet de minste verplichting inhielden, en geen enkelen waarborg voor de toekomst gaven." Het Berliner Tageblatt verwondert er zich over, dat men de meening van militairen stelt tegenover die van de diplomaten, b(j een quaestie van be oordeeling van den politieken toestand, en vervolgt dan aldus „W(j voelen geenszins de behoefte om de buitenlandsche politiek te ver dedigen. v. Bülow heeft onverschoon bare fouten begaan, en wij hebben die aangewezen, toen het nog tijd was om ze te vermijden. Maar w(j zijn van meening, dat het leger zieh van elke discussie of critiek op de buitenland sche politiek moet onthouden, omdat zelfs de bekwaamste generaal den toestand alleenlijk uit een militair oogpunt zou kunnen beoordeelen. De critiek, die van deze z(jde komt, schijnt ons niet zonder gevaar." De Milnchener Post ziet in jjbet optreden van den Keizer het bewijs, dat deze als geboren redenaar het spreken niet laten kanen verder bl(jkt er met overtuigende duidelijk heid uit, dat Keizerlijke redevoeringen er niet ongevaarlijker door worden, wanneer haar inhoud niet voor open baarheid bestemd wordt. „Een politieke conferentie tusschen den Keizer en de commandeerende generaals zou een hoogst bedenkelijke gebeurtenis zijn, in strijd met den geest der grondwet en die eerder aan Perzische dan aan Europeesche toe standen herinnert." De Rheinisch-Westfaiische Zeitung is het volkomen eens met den inhoud van het door den Keizer voorgelezen tijdschriftartikel. Doch dat de Keizer zich evenzeer met dit artikel vereeni gen kan, betreurt het blad ten zeerste. De Keizer immers verklaarde in het noodlottige interview van de Daily Telegraph, dat hij de beste vriend van Engeland was, die alles wilde doen om de goede betrekkingen met dit land te handhaven." Van Regeeringszijde heeft men blijk baar gevaar gezien in het voortwoe keren van dergelijke critiek, tenminste de officieels Reichs-Anzeiger bevat de volgende verklaring: De Keizer heeft op den tweeden Januari, gelijk alle jaren, een bespreking gehouden met de hier voor de Nieuwsjaarsbegroeting bijeengekomen commandeerende gene raals. De uitingen van Z. M. waren niet voor openbaarmaking bestemd, en bedoelden dan ook niet een open lijke critiek uit te oefenen desniet tegenstaande, zijn daarover berichten in de pers verspreid geworden. Tegen over de in de buitenlandsche bladen verschenen aanvallen, constateeren wij, dat de bespreking zich geheel tot het terrein van militaire vraagstukken beperkte, en zich aansloot aan een vei handeling over de bij de jongste manoeuvres opgedane ervaringen van tactischen aard. Z. M. wees daarbij op een kortgeleden verschenen aca demische studie, waarin de vorm van den modernen oorlog en de invloed van de wapenen van den nieu weren tyd by het gevecht ontwikkeld wor den. De bij dezen militairen arbeid ook opgekomen politieke gedachten en vooruitzichten werden echter in de mededeelingen van den oppersten krijgsheer niet tot uitdrukking gebracht CHINA. Uit Peking wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat de Engelsche, Amerikaansche en Japansche gezan ten aldaar het er over eens zijn, dat door het ontslag van Yoean Tsji Kai als lid van den Chineeschen Rijksraad een toestand ontstaan is, die een flinke houding van alle Mogendheden ver- eischt. Z(j hebben den Regent gewaar schuwd tegen het nemen van verdere maatregelen, die de binnenlandsche rust van China in gevaar zouden kun nen brengen. FRANKRIJK. Deibier, de Fransche beul, heeft de guilotine, die zoo lang buiten wer king is geweest, zorgvuldig nagezien. Met behulp zijner beulsknechten heeft hij de „Veuve" in het gebouw, waar zij werd bewaard, in elkaar gezet om te beproeven of het toestel nog be hoorlijk functionneerde. Morgen of overmorgen wordt het over Pollet en zijn makkers, een moordenaarsbende uit Hazebrouck, die ter dood zijn veroordeeld, uitgesprokon vonnis aan Fallièrea voorgelegd, die zich naar men zegt schikken zal in de beslissing door de Kamer omtrent de handhaving der doodstraf genomen. Deibier heeft een conferentie gehad in het Ministerie van Justitie, zoodat men verwacht, dat binnen enkele dagen het voltrekken der uitgeproken doodvonnissen weder een aanvang nemen zal. ITALIË. In de Italiaansche Kamer is gisteren de ramp ter sprake gebracht. Zaal en tribunes waren overvol. De ministers en aanzienlijke parle mentaire personen waren aanwezig. De voorzitter, omringd van het vol tallige bureau, hield staande een toe spraak, welke door de afgevaardigden, allen eveneens staande, werd aange hoord. Velen hunner weenden tjjdens de president aan het woord was. Deze besprak de ramp en onder toejuichingen zond hij een groet aan den Koning en de Koningin, de Ita liaansche smaldeelen, matrozen en sol daten, alsmede aan de buitenlandsche naties, die zich bij den rouw van Italië aansloten. De toejuichingen klonken weer toen de president zeide, dat Messina en Reggio uit hun puin- hoopen zullen herrijzen. Giolitti, door aanhoudende toe juichingen onderbroken, zeide even eens, dat de twee steden zullen her rijzen hp bracht een groet aan alle buitenlandsche volken en diende wets ontwerpen in ten gunste van de door de ramp getroffen landstreken. De voorzitter benoemde een com missie, die heden over die wetsont werpen zou verslag uitbrengen. De ontwerpen machtigen de re geering 30,000,000 lire van het be- grootingsbedrag af te nemen om aan de dringende behoeften te komen en om de gebouwen te doen herbouwen. Er wordt bij dat ontwerp een surtaxe van -fc op de directe belastingen ge heven. Het v e r k i e zi n g s p r o g r a m van den V rjjz. Dem. Bond. Het concept-verkiezingsprogram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, dat in de algemeene vergadering van 17 Januari a.s. te Utrecht zal behan deld worden, luidt als volgt „Op den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en grondwets herziening die dit waarborgen zal en de mogelijkheid voor vrouwenkies recht zal openen. Mocht dit niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aangestuurd op: Den wettelijk geregelden tienuren dag. Verplichte sociale verzekering van staatswegezorg voor ouden van dagen. Algemeene volksontwikkeling en vakopleiding. Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger en zooveel mogelijk inkrimping van militaire uitgaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikke ling der inlandsche bevolking in de koloniën. Belasting naar draagkracht. Wettelijke regeling van den rechts toestand der ambtenaren." De kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck zal, naar men ver neemt, worden bestemd om, na pen sioneering van luitenant-generaal Campbell, op te treden als inspecteur der infanterie. De vereeniging Het Nederland- sche Roode Kruis heeft een bedrag van twaalf duizend lire aan den ge zant van Italië b(j ons hof aangeboden, met verzoek die som aan het Itali aansche Roode Kruis over te brengen ten behoeve van de noodlijdenden in Zuid-Italië. Op de lijsten, die ter beurze van Amsterdam ter teekening zijn gelegd, was tot gisteren voor ongeveer f 60,000 geteekend. Verschenen is het jaarverslag der Kinder-Herstellings- en Vacantiekolo- uies. In de verschillende koloniehuizen van het Centraal Genootschap voor herstellings- en vacantiekolonies wer den in het afgeloopen seizoen verpleegd 861 kinderen, d.i. 311 meer dan in 1907. De beide bosch-tehuizen toonden eene vermeerdering van 32 kinderen bij een totaal van 2U8. 't Koloniehuis „Kerdjjk" blijft uit nemend voldoen. In den afgeloopen winter zijn verschillende verbeteringen aangebracht, ten koste van tamelijk groote flnaucieele offers. Te Egmond aan Zee kon het dage- lijksch bestuur, na herhaaldelijk elders te zijn teleurgesteld, een voor het doel geschikt huis huren om den voortdurend wassenden stroom van kinderen naar behooren onderdak te brengen. Zonder al te groote onkosten, al was daar een som van ruim 3000 gulden mee gemoeid, werd dit pand, genaamd „Kurhaus Bar," tot kolonie huis ingericht en gemeubeld. Het villatje te Egmond a.d. Hoef werd ook weder betrokken, nu voor het 3e jaar. Te Nunspeet voldeed het wederom gehuurde pavilloen voor de Weezenkas zeer goed. Het koloniehuis „Zonneheuvel" te Haren (N,-Br.) van de Goudsche Ver eeniging voor Gezondheidskolonies kon, evenals beide vorige jaren, 2 maanden worden gehuurd. De koloniehuizen uitgenomen het laatste herbergden alle 5 ver schillende groepen, elk gedurende 27 dagen. Evenals verleden jaar kreeg elke kolonie een feestje. In de verschillende tehuizen werden wederom de kinderen in groepjes ver deeld. Elke geleidster had steeds een groep van 7 10 kinderen, een enkele maal van 12. Nog strenger dan verleden jaar werd er gewaakt tegen samensmelting der clubjes. Dit systeem voldoet in de praktijk uitstekend. Het Centraal Genootschap dreigt echter, zoo deelt het verslag nog mede, uit zijn kracht te groeien. Het zal bij de meest matige berekening in 1909 300 kinderen meer moeten plaat sen dan in 1908 en in 1910 600 kinderen meer. Ten spoedigste zal dus een tweede eigen tehuis moeten gesticht worden, waarvoor thans giften ge vraagd worden. De luit.-generaal A. Kool, kom- mandant van het veldleger, zal, naar de Avp. verneemt, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Op 69 jarigen leeftijd is te dezer stede overleden de heer J. C. van Eijbergen. Tot voor korten tijd was de heer v. Eijbergen diaken der Ned. Herv. Gemeente welke functie door hem 40 jaar is waargenomen, terwijl hij ook tal van jaren bij de brandweer is werkzaam geweest het laatst als adjunct-opperbrandmeester. Op verschillende plaatsen wagen de jongens zich nog op het ijs der grachten, zich verbeeldende bepaald heel moedig te zijn. Zij bedenken daarbij echter niet aan welk gevaar zij zich en ook anderen, die mensch- lievend genoeg zijn in geval van nood dadelijk de behulpzame hand te bieden, blootstellen. Zoo ging hedenmiddag half twee op de Westsingelgracht een jongen door het ijs. Een daar juist passeerende agent van politie kon den drenkeling nog bijtijds grjjpen zoo dat hij er met een nat pak afkwam. De Vereeniging „Handel en Nijverheid", zal Dinsdag 12 Januari in het Hotel „Do Zwaan", des avonds 9 uur eene vergadering houden. De agenda vermeldt 1. Bespreking formulier Arbeids contract. 2. Bespreking eventueels oprichting eener N.V. Amersfoortsche Glasver zekering Maatschappij. 3. Ballotage. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. Morgen gaat 't tweede elftal van H. V. C. naar de Bilt om tegen „Voorwaarts" van daar te spelen. Zeer sterk gaat het daarheener kan dus wel op een kleine overwinning gerekend worden. De Amersf. Schietvereeniging „Prins Hendrik" hield haar 3de jaar vergadering, die zeer druk bezocht was, in de schiettent aan de Pieter Bothstraat. In zijn openingswoord riep de voorzitter den leden in den nieuwen jaarkring een hartelijk welkom toe, waarna overgegaan werd tot behan deling der agenda. De secretaris gaf in korte trekken een overzicht van het werk der ver eeniging gedurende het afgeloopen jaar. Onder luid applaus werd hem dank gebracht voor zjjn verslag, waarna de penningmeester het finan cieel verslag uitbracht. Hoewel de vereeniging zich veel uitgaven moest getroosten, o.a. door aanschaffing van 2 buksen en het houden van een stedelijk schietconcours, was er toch nog een voordeelig saldo in kas ge bleven. Dat ook deze mededeeling met luid applaus werd begroet laat zich begrijp sn. De nu volgende bestuursverkiezing was spoedig afgeloopen, daar de perio diek aftredende leden allen bjj accla matie werden herkozen, terwijl in een vacature, ontstaan door bedanken, werd voorzien door de verkiezing van den heer K. E. van Sweden. „Prins Hendrik" gaat dus het nieuwe jaar met een voltallig bestuur in. Nadat nog enkele punten van on dergeschikt belang waren behandeld sloot de voorzitter met een korte, maar krachtige opwekking de recht gozellige vergadering. Men meldt onsDonderdag j.l. herdacht de heer L. v. d. Biezenbos, meesterknecht ter drukkerij van de heer Q. J. Slothouwer alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Reeds vroeg in den morgen werd de jubilaris door den oudsten knecht namens de overige gezellen verwelkomd in de feestelijk versierde drukkerij, bij welke gelegen heid zeer fraaie cadeaux namens het personeel werden aangeboden. Later in den morgen werd een zeer waar- deerend woord door den patroon ge sproken en den cher een enveloppe overhandigd, waarna het personeel het overige van den dag vrijaf gegeven werd. Deze voor den jubilaris en de overige gezellen zeker onvergetelijke dag werd met een bijzonder gezellig onder-onsje, ten huize van den jubi laris besloten. Door B. en W. is benoemd tot tijdelijk klerk ter secretarie alhier, de heer G. J. van Vleuten, ambte naar ter secretarie te Herwijnen. Morgenavond zal in de sociëteit „De Vereeniging" voor de leden een gecostumeerd winterfeest worden ge geven. We waren hedenmiddag in de gelegenheid de groote zaal te bezich tigen, die door eenige heeren met bij zonder veel zorg allerfraaist is versierd. In het midden, op een keurig met planten omgeven voetstuk, een draai bare palm in een hoek een van stem mige draperieën vervaardigde cbam- pagnebar en langs de kanten miniatuur prieeltjes gevormd daar de eveneens fraai bewerkte guirlandes, die de ta feltjes door omhullen. Het welslagen van het feest, waaraan ni«t te twij felen valt, zal zeker voor een goed deel ook te danken zijn aan de her schepping der zaal in dezen winter tuin, die zeker bij avond als de tal rijke lichtjes branden een fanstatischen aanblik zal opleveren. Aan het slot zijner bespreking van „Echtscheiding" zegt de tooneel- verslaggever van het Amersf. Dag blad o.a. „Wij hebben hooren verluiden dat de finantiêeele uitkomsten van de abonnementsvoorstellingen zóo teleur stellend zijn als nog geen jaar te voren en dat het Bestuur van de sociëteit er ernstig over denkt, haar zeer te waardeeren pogingen om het Amers- foortsch publiek van goede tooneel- uitvoeringen te doen genieten, maar op te geven. Zoo schijnt het hier in Amersfoort altijd te moeten gaan, men denke slechts aan de Garanten vereeniging en aan de Vereeniging O. G. A., die beide uit gebrek aan belangstelling ten gronde gingen.' Naar wij vernemen worden ook te dezer stede pogingen in het werk gesteld een comité te vormen, om H. M. de Koningin bij gelegenheid van de aanstaande heugelijke gebeurtenis een geschenk aan te bieden. Het derde abonnementsconcert, dat in dit nummer wordt aangekon digd zal worden gegeven door mevr. Thérèse Pott, pianiste, en den heer J. Mossel, violoncellist. De laatste is hier geen onbekende en heeft ons reeds eerder in Amicitia door zijn welver zorgd, fraai spel geboeid. Dat ook de pianiste bier haar gehoor zal weten te winnen, durven we wel voorspel len op grond der recenties in de ver schillende bladen. „Het Handelsblad" schreef o. a. Thérèse Pott is hier geen onbekende meer. Zjj versterkte den indruk van te zijn een temperamentvolle, degelijke en gevoelige pianiste. „De Nieuwe Rott. Courant" schreef o. a. Thérèse Pott, de pianiste uit Keulen, die met Mossel de reis door Indië maakte, heeft hier gisteren een volledig succes behaald. „Het Nieuws van den Dag" schreef o. a.Mevr. Thérèse Pott heeft een zeer schoon ontwikkelden smaak voor klankeffecten en haar technische ont wikkeling stelt haar in staat de in haar binnenste gecompiëerde klank effecten op voortreffelijke wijze aan de hoorders mede te deelen. BARNEVELD. Als een bewjjs hoe zeer de landbouwers in deze streken zich tegenwoordig op het houden van kippen gaan toeleggen, kan dienen, dat in het afgeloopen jaar ter markt alhier ruim 7$ millioen eieren aange voerd zijn geworden. BAARN. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Januari j.l. 8811 zielen, (3982 mannen en 4829 vrouwen) tegen 8655 op 1 Januari 1908. In het kerkgebouw van den Ned. Protestantenbond alhier, zullen op 14 en 19 Januari e.k. een tweetal le zingen worden gehouden en wel res pectievelijk door de heeren ds. H. L. Oort van Utrecht en dr. J. A. Beijer- man van Amsterdam. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 10 Jan. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. W. J. Manssen, Em. Pred. te Zaandam. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. ÏO-J- uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persljnstraat 1. Voorm. 10$ uur, Ds. E. M. ten Cate. VERKIEZINGSPROGRAMS. Het weekblad De Vaderlander acht het vele, het overladene van verkie zingsprograms een ernstig nadeel. Het verkiezingsprogram, zoo schrijft zij, moest eigenlijk niet anders bevat ten dan wat een ministerie, uit de partij voortgekomen, redelijkerwijze tot stand kan brengen in de wezen lijk niet al te lange of liever te korte periode van vier jaren, en dan natuurlijk die hervormingen, die het dringendst zijn, en welker kans op verwezenlijking gegrond mag genoemd worden. Als iedere partij zich daaraan houdt, dan komt er klklaarheid in dejpolitiek ,die op dit gebied nog al eens ontbreekt. En wij hopen dan ook, dat het der Liberale Unie gelukken mag in haar verkiezingsprogram in de allereerste plaats de gewenschte kortheid te betrachten. De Vaderlander meent, dat op dat verkieziugsprogram twee zaken zeker niet mogen ontbreken. En wel: de oplossing van het kiesrechtvraagstuk en de verzekering van den ouden dag van den arbeider, en van ieder, wiens inkomen op zekeren leeftijd te klein is om van te bestaan. Deze twee zaken dunken haar nu eens urgent in den waren zin des woords. Eigenlijk zouden deze twee punten voor een verkiezingprogram reeds vol doende zijn. Een ministerie, aan het welk het gelukken mocht in eene vierjarige periode deze twee zaken tot stand te brengen, zou inderdaad den dank der natie verdienen. Dat onder het ministerie-Heemskerk van de op lossing van één dezer beide vraag stukken, laat staan van beide, sprake zou kunnen zijn, is uitgesloten. Een verkiezingsprogram met deze twee punten zou het blad bijzonder toelachen. Eendiieling. In Reeswijk, bjj Gouda, is een drieling geboren, allen meisjes. De ouders hadden al 5 kinderen, waarvan het jongste 2 jaar oud is. Ter onderscheiding heeft elk een lintje om van een der nationale kleuren. Verleden jaar is in dat dorp ook al een drieling geboren. Kou in aantocht? De Ver-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2