DAGBLAD voor AMERSFOORT en OiMSTREKEN WOENSDAG IB JANUARI 1909. 6e JAAR JANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUiLLËTON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. JNO. 10 Tet plaatsing ran advertentiën en renames ran bniten liet. kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Bnitenliindsch Advertentiebureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) half bl&d. In zijn openingsrede zeide de voor zitter gisteren, dat belangrijke voor stellen in 1909 zouden worden gedaan en dat een ervan alvast op de agenda prijkte. Zoo is hetwij kunnen ons moei lijk een voorstel denken, waarbij het toekomstig welvaren van deze ge meente nauwer zou zijn betrokken, dan bij dit, thans gelukkig aangenomen, voorstel. Dat het aangenomen is, is een geluk- wensch waard zoowel aan het adres van het Dagelijksch Bestuur, dat heel wat correspondentie en onderhandelingen heeft moeten voeren, voor de zaak rijp was voor openbare behandeling, als aan de gemeente, waarvan den lateren bewoners eerst recht het mooie en practische van dit plan zullen blijken. Maar ook wij, de tegenwoordige burgers, zullen nog alle reden hebben ons over de aanneming van dit voor stel te verheugen, want het zal niet lang duren of deze weg is het, waar langs op wandeldagen het groote publiek vau Amersfoort zich zal be wegen. En het bouwen van villa's langs dien weg, het trekken van vreemde lingen door middel van dien weg, dat alles is niet louter toekomst-muziek ook wij zullen daarvan nog getuigen kunnen zijn. Of dan den heer Jorissen ook de oogen zullen opengaan hem, de eenige die zich tegen het plan verzette Het is volstrekt niet altijd zeker, dat de helft plus een gelijk heeft, en zelfs een groote minderheid kan gelijk hebben in zaken, die nu niet zoo ge- (naar het engelsch.) 101 Zij deed hem haastig open en haar uitroep, toen zij den inhoud van den brief gelezen had, deed Mr. Wickham zijn stap inhouden, toen hij de kamer wou verlaten. Zy zijn gekomen! riep zij. Mama en Laura zjjn in het dorp Laura zal hier komen 1 O, wat zal ik beginnen Weigeren haar te ontmoeten, als het u onaangenaam ia. Christal's zenuwen hadden door haar ziekte veel te lijden gehad, en zij trilde als een espenblad, toen zij Mr. Wickham aankeek. Begrijp ik goed, dat u geen be zoekers wenscht te ontvangen zonder uw voorkennis en permissie. Ja, ik vind alles goed, dat Laura kan dwingen niet bij mij te komen. Dan zal ik uit uw naam daar over orders geven aan de dienstbode. Sluit uw deur en er kan niets ge beuren. Wenscht u, dat er iets ge daan wordt met betrekking tot den brief? Christal zweeg en in plaats van makkelijk te beoordeelen zijn, maar als veertien personen in een zaak, die nu niet zoo heel diep gaat, eenstem mig iu hun oordeel zijn, dan is dit een veeg teeken voor den vijftiende, die anders oordeelt. Vooral de gronden, waarop de heer Jorissen zijne meening vasthield leken ons weinig vast. Een koude weg zal het zijn des wintersdaar spreekt ten minste nog de roerende zorg uit van den medicus voor zyn medemenschen, die hij blijk baar voor kouvatten wil bewaren. Maar overigens scheen het ons enkel liefde voor het Puntenburgerkwartier, die hem blind maakte voor al de voor- deelen, die deze weg in de toekomst biedt. Dan was het standpunt, waarop de heer van Duinen zich plaatste, vrij wat breeder, dat getuigde van inzicht, van verder kijken dan iemands neus lang is. Enfin, de weg komt er, gelukkig, en wjj, die de teekening hebben gezien, kunnen ons best voorstellen, dat de heer Kroes zich aan het einde der zitting gedrongen gevoelde een woord van hulde te brengen aau den heer Kam, die als gemeente-architect de plannen heeft ontworpen. Moge het hem gegeven zijn nog in den schaduw der boomen langs den weg, hetzij het er twee of vier rijen worden, van zijn welverdiende rust te genieten. Wanneer zal er met dien weg wor den begonnen Zoo luidde de vraag van den heer Gerritsen, iemand, die als voorzitter van het comité tot steun bij ge dwongen werkloosheid, beter dan iemand anders kan weten hoevelen er hier in de gemeente naar werk hun keren. „Als ik maar eenigszins wist, waar "ik werk zou kunnen vinden, geloof dan maar gerust mijnheer, dat ik hier niet zou komen om mijn hand op te hoog rood, werd zij doodsbleek. Zy scheen zich zelf kracht te willen ge ven tot het nemen van een wanhopig besluit. Eindelijk keek zij op. Ik zou graag wat antwoorden, zei ze kortaf. Zal ik my er mee belasten Ja. Zy klemde haar handen zenuwachtig ineen. Ik vertrouw u meer dan iemand anders. IT praat nooit u bemoeit zich uiet met mijn zaken. Schrijf uw antwoord maarik zal zorgen, dat het veilig aan zijn adres komt. Zjj ging bij de tafel zitten en nam een pen in de hand, die nu niet meer beefde. Zal ik over een hall uur terug komen vroeg Mr. Wickham. Neen, neenals u even tijd heeft, dan wil ik het nu klaar maken. Hy ging zitten en nam een boek. De brief was kortna hem gesloten en geadresseerd te hebben, gaf Christal hem aan Mr. Wickham. Als er een antwoord op komt, dan zal ik zorgen, dat u het krijgt. Er zal geen antwoord op komen, zei ze. Ik vroeg hem niet te schrijven. Nu alles was afgeloopen, was zij weer bedaard. Oom Percival is er ook, ging zy voort; misschien moeten Violet en houdenmaar de honger van mijn kinderen dwingt my." Dat is een ge zegde, dat hem in de laatste weken meermalen is toegevoegd. En daarom verheugde ons de verzekering, dat met het werk, wat het gedeelte door Birk- hoven betreft, zoo spoedig mogelijk zal worden begODnen. Ook de heer v. Esveld heeft een goed werk gedaan met er op aan t9 dringen, dat zoo veel mogelijk Amersfoortsche werk lieden bij het werk worden aangeno men en de wethouder Celosse had er niets op tegen dit in het aannemings contract vast te leggen. Aan dezen weg zullen heel wat werkloozen, die geen bepaald vak hebben geleerd, werk kunnen vinden en dan zal het comité tot steun bij gedwongen werkloosheid meteen meer zyn zorgen kunnen wijden aan den werkelijken vakman, waartoe het toch ook in de eerste plaats geroe pen is. Wij hebben zelden zoo voldaan een raadszitting verlaten dat is een mooi begin van 1909. De opmerkingen van den heer Veis Heijn in zake de alarmeering bij brand, en de daaraan vastgeknoopte beschouwingen van den heer Gerritsen omtrent de bel-telephoon, schijnen ons van zooveel gewicht, dat we daarop in een afzonderlijk artikel hopen terug te komen. OOSTENRIJK EN TURKIJE. De grootvizier deelde gisteren den Oostenrijkschen gezant, Pallavicini mede, dat hy in naam der regeering het aanbod van millioen Turksche ponden aanvaaidde. De moeilijkheden zijn dus uit den weg geruimd, hoewel de giootvizier trachtte een half mil lioen meer te krijgen, wat hem niet mocht gelukken. Pallavicini verklaarde, dat hiervan geen sprake was en dat, zoo genoemd bedrag niet werd aan- Nancy dat weten o, wat zal ik blij zijn als het voorbij is en ik van alles af ben. Maar ik zal my uwer herinnerenU is zoo goed voor my geweest en hebt my myn gang laten gaan. Toen Mr. Wickham de deur achter zich dicht deed, kon Christal haar tranen niet meer inhouden. Zjj vroeg niet of Violet of Nancy bij haar kwa men, die gewoonlijk op baar uitnoo- diging een deel van den dag bij haar doorbrachten, maar bleef tot laat in den avond alleen in haar kamers bezig. De belofte van Mr. Wickham, dat er niemand in haar kamer zou binnen dringen, gat haar een gevoel van veiligheid, en terwijl zy daar in haar kamers bezig was, zetelde er een trek als van geluk op haar gelaat. Terwijl dit alles op Ryelands ge beurde, hadden in het hotel nieuws gierigheid en belangstelling haar top punt bereikt. Zoo'n toevloed van gasten had het kleine hotel nooit meer gekend. Toen hy den brief van Christal John Thompson zelf in handen gegeven had en naar huis terugwandelde, zag Mr. Wickham zich het voorwerp van veler niewsgierigheid. Terwijl hy peinzend verder wandelde, reed Cesar Malin- court hem op zjjn fiets achterop, om zijn zusters te bezoeken hjj zag hem en sprong van de fiets. vaard, de onderhandelingen zouden worden afgebroken. De andere bekende voorwaarden worden gehandhaafd. FRANKRIJK. Volgens de Eclair, heeft Picard, de nieuwe Fransche minister van marine, bij de vlootbeschrijving waaraan hij bezig is, ongelooflyke onregelmatig heden ontdekt en is hy vast ,besloten ze aan den dag te brengen. Wordt hy daarin gehinderd, dan neemt hij zijn ontslag. President Fallières heeft na het onderteekenen van het doodvonnis der vier leden van de bende Pollet, die gisteren te Bethune zijn geguilloti neerd, weder gebruik gemaakt van zijn 'recht tot gratie en de vonnissen van zes der overige 18 terdoodver oordeelde misdadigers veranderd in dwangarbeid. De dossiers der anderen worden nog onderzocht, en het is volstrekt niet zeker, dat zij allen in handen zullen vallen van Monsieur Deibier, den beul, wiens ambt nu geen sinecure meer is. Bij de viervoudige terechtstelling te Bethune is de belangstelling vau het publiek uit allerlei stauden bedroevend groot geweest. De menschen ver drongen zich, klommen op alles wat hun een beter gezicht kon geven. Daar waren er die 50 fr. boden voor een plaatsje vooraan I Ook stonden er rijen automobielen en andere rijtuigen. ITALIË. Volgens te Rome ontvangen berich ten uit Messina zijn daar in den nacht van Zaterdag op Zondag nog eenige vry.heftige schokken gevoeld, wederom gevolgd door een vloedgolf. Tot het aanbreken van den dag hiel den de kleine schokken aan, waardoor een paniek ontstond, terwyl boven dien verscheidene der pas opgerichte barakken vernield werden. Toen deze aardbeving begon, betrok de lucht, terwijl zich eveneens een hevig oDweder ontlastte. Naar het heet, heeft Koning Victor Emanuel aan den Keizer van Japan gevraagd eenige Japansche ingenieurs naar Sicilië te zenden om behulpzaam te zijn bij den wederopbouw van het verwoeste Messina. De Japanners moeten nl. een by- Mag ik u vandaag eens even spre ken, mijnheer? vroeg de jonge man eerbiedig. Over hetzelfde onderwerp Ja. Ik ben in andere omstandig heden gekomen, waardoor u de zaak misschien anders zult inzien. Niets kan mij daartoe brengen. U komt toch zeker morgen ook hier, om by het voorlezeu van het testa ment tegenwoordig te zyn De geheele familie zal dan vereenigd zyn. Mr. en Mrs. Percival zijn in het hotel gelo geerd en Mrs. Egerton en Miss Laura zullen ook tegenwoordig zijn. Mijn vader en moeder hierriep César verschrikt uit. Maar hij was te zeer van zijn eigen zaken vervuld, om zyn gedachten op een zijweg te laten dwalen. Als u alleen iets tegen mij heeft als verloofde van Miss Wickham, om dat myn inkomen te gering is, dan kan ik u nu zeggen, dat het veranderd is Mr. Dampier heeft mij tot agent van ziin landgoederen gemaakt en Mr. Curzon, die van plan is, bui tenslands te gaan, heeft hetzelfde ge daan. Ik kan nu rekenen op een inko men, dat mij de vrijmoedigheid geeft weer bij u aan te kloppen Het is nutteloos, viel Mr. Wick ham hem beslist in de rede. Uw ge ringe positie iegde niel alleen gewicht in de schaal by mijn weigering, er zondere bouwmethode hebben om te voorkomen, dat gebouwen by aard bevingen instorten. In Japan, waar de aardbeving een zeer veelvuldig voor komend verschijnsel is, moeten met die methode uitstekende resultaten zijn bereikt. Voorts wordt beweerd, dat een aantal Italiaansche ingenieurs binnenkort naar Japan zullen ver trekken, om daar genoemde Japansche bouwmethode van nabij te bestu- deeren. 6e Middenstandscon gres. Uit Amsterdam meldt men aan de N. Rott. Ct.|: Het voorloopige lijstje van sprekers, die op het in Juli a.s. hier ter stéde te houden 6e congres van den Ned. Bond van Vereenigingen van den deldrjjvenden en Industrieelen Mid denstand het woord zullen voeren bevat de volgende namen en onder werpen M. H. G. Th. Fiedeldy Dop, Amster dam Middenstandsorganisatie. Co öperatie. Credietwezen. Dr. Voerman, LeidenOnderzoek van Handelswaren, W, Nieuwenhuizen, Nijmegen Mid- denstandscredietbanken. J. S. Meuwsen, AmsterdamVak organisatie. Algemeens Midden standsorganisatie. J. S. Meuwsen, Amsterdam, en dr. J. Nou wens, Hees wijk De Gewerbe- iörderung in Oostenryk-Hongarye met lichtbeelden. Opleiding van onder- w ij z e r s. Het hoofdbestuur van de Vereen, van hoofden van scholen in Nederland wenscht het vraagstuk van de opleiding der onderwijzers aan de orde te stellen en heeft daartoe een commissie uit zijn midden benoemd, die een aantal stellingen en vragen heeft geformuleerd, ten einde aan de leden der vereeniging de gelegenheid te geven, zich over de wenschelyk- heid van hervormingen in de naaste of in de verwijderde toekomst uit te spreken. De weggeloopen huza- r e n. De Haarlemscho correspondent waren nog andere omstandigheden zooals u zich l erinneren zal. Als u voortgaat met om haar hand te din gen, kan u dat niet anders dan kwaad doeD. Zy was als 't ware een dochter voor den overleden Mr. Malincourt, en het is niet meer dan natuurlijk, dat hij niet vergeten heeft voor haar te zorgen. Ik mag U wel zooveel vertel len, dat iu geval het verborgen geld niet gevonden wordt, my een gewich tige opdracht is gedaan, en ik be schouw my zelf als gerechtvaardigd u te vertellen, dat als u niet alle aanspraak op haar opgeeft, om haar voor nu en voor altijd tot vrouw te krijgen, dat ik dan myn invloed zal aanwenden, om u zoowel als haar uit te sluiten van eenig voordeel van het geld van Mr. Malincourt. Als u Gil lian Wickham wil trouwen, dan zal zij geen cent bezitten, en dan is voor u zelf ook alle kans afgesneden op een deel van het geld van uw oom. Natuurlyk heb ik het recht niet, in naam van Gillian te spreken, zeide Cesar, en op myn eigen verantwoor delijkheid af te zien van eenig deel, dat zij van het geld van mijn oom zou kunnen krygen, maar, wat my betreft, ik heb niets van hem noodig en verwacht ook niets van hem. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1