DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. UIT DE PERS. JNo. 13 ZATERDAG 16 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Niaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Huishoudonderwijs. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Aboimementsprljs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad /ranco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing tan adverteDticn en reelames tan bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebnrean D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Onderstaand artikel werd ons gezon den met het verzoek het als ingezonden te plaatsen. Wegens het groot9 belang van het onderwerp, geven wy het ech ter hier eene plaats. „Les idéés marchent" onge twijfeld, mits men in gedachten houden wil langzaam. Amersfoort bezit nu »iuds bijna vier jaren een Industrie- en Huishoud school. Mocht hier zoowel als elders een dergelijk tijdperk lang genoeg blijken om vrjj algemeen de over tuiging te vestigen, dat het Industrie- onderwijs van grootj belang is in de meisjesopvoeding, voor het Huishoud onderwijs is een langer tijdsverloop noodig omhettotdieerkenningte bren gen. Wees gerust niet alleen in onze stad is dit het geval, ook in onze grootere, z. g. n. meer verlichte plaat sen is dit verschijnsel op te merken. En merkwaardig genoeg is mij in ge sprekken meermalen gebleken, dat over 't algemeen het Huishoudonder wijs meer waardeering mag onder vinden bij heeren dan bij dames. Vast geworteld, nietwaar, is de verwach ting, dat elk meisje de gave voor de huishouding als geboortegift ontvangt I Maar niet om deze opmerkingen te uiten, M. d. R„ kom ik u een plaatsje in uw blad verzoekenmjjn bedoeling is om langs dezen weg twee vragen te beantwoorden, die mij nu en dan van verschillende zijden gesteld wer den en daardoor het vermoeden wet tigen, dat zij ook oprezen of zullen oprijzen bij anderen, met wie ik nog (niet in contact kwam. Ter zake dus. le. Is er een toekomst voor dejonge meisjes, die in een opleidingscursus het diplo ma als huishoudkundige trachten te behalen? Op die vraag kan ik niet anders dan met een drievoudig „ja" ant woorden, mits deze gediplomeerden aanleg eD ijver bezitten voor haar vak. Er is dringend behoefte aan den kende en ontwikkelde vrouwen, in staat om de eerste eischen der hygiëne (naak het engelsch.) 104 JJe zult beiden morgen ontmoeten, ging zjj voort. Laten wy, wat haar beiden betreft, ook het verleden ver geten. Zij hebben ons in werkelijkheid geen kwaad gedaan, en ik begrijp nu we), dat ik die harde les noodig had. Ik was heel trotsch en eigenzinnig. Laten wy haar ook vergeven. Maar Anthony gaf geen antwoord, en Violet zag er wijselijk van af nu verder op dat onderwerp in te gaan. Zjj had het zaad echter gestrooid nu zou zij het tijd geven te ontkiemen. Er was zooveel te bepraten, dat de tijd scheen om te vliegen. Anthony moest alles hooren van Violet's rei zen naar Londen, en het lot van haar manuscript, dat zjj verbrand had, al vorens Elmwood te verlaten. Zij sprak ook over haar vermoedens ten op zichte van de vooruitzichten van Christal, waarnaar Anthony met even groote verbazing luisterde als Violet zelf ondervonden had, toen zij voor 't eerst de vereering van John Thomp son opmerkte. Christal, een minnaar I riep hij practisch toe te passen in de licha melijke verzorging van de kinderen en van de andere leden van het gezin of in het gezin van anderen, dus als „huishoudster" of in eigen gezin, dus als huisvrouw en moeder. En nog een derde weg blijft over voor de opgeleide huishoudkundige, want deze opleiding vormt de voor bereiding, den grondslag voor het examen voor leeraren in een der vak ken voor het huishoud onderwijs. Waar in de meeste openbare betrekkingen mannen en vrouwen, dikwijls in scherpe onderlinge concurrentie, el kaar verdringen om een plaats te be machtigen, daar is op het historisch eigen gebied der vrouw in het be gin barer emancipatie door haar als minderwaardig verlaten groot ge brek aan bekwame en bevoegde krachten 2e. Voor welken kring of stand heeft het Huishoud onderwijs eigenlijk het meeste nut? „Voor vrouwen uit eiken kring en stand", moet ik hierop antwoorden Het Huishoudonderwijs omvat het geheele gebied van de huisvrouw in het gezin de lichamelijke en geeste lijke opvoeding van het kind, de ver zorging der zieken, het besturen der huishoudelijke machine, het uit voeren van de verschillende huishoude lijke bezigheden, En omdat van enkele vrouwen aléén verlangd zal worden dat zjj voldoende kennis van een en ander bezitten, terwijl voor andere het zelf kunnen verrichten een dringende eisch is, daarom bevat een prospectus eener Huishoudschool ge woonlijk zooveel soorten van cursussen en is zelfs het leergeld verschillend. Het jonge meisje uit eiken kring kan hier door het voor haar meest passende ver krijgen. Maar ook hieruit blijkt het te kort aan belangstelling voor wat toch werkelijk belangrijk is weinigen ge troosten zich de moeite om deze lee ring uit het prospectus te halen. Zoo heb ik b. v. verschillende keeren hooren klagen over het hooger leergeld voor den kookcursus voor dames, zonder dat de klaagster grondig onderzocht naar de reden ervan, terwijl ter zelfder tijd voor den veel goedkooperen cursus in het bereiden van eenvou dige maaltijden zich nog geen enkele deelneemster aanmeldde. M. d. R. veel zou ik Dog over dit onderwerp kunnen zeggen, maar ik wil niet te veel van uwe ruimte ver gen. „Vergun me hier nog alléén even het verheugende feit in herinnering te brengen, dat op het eerste inter nationale Congres voor Huishoudon derwijs op 29 en 30 Sept. j.l. te Frei burg in Zwitserland gehouden, 600 leden waren opgekomen om dit bij te wonenterwijl vijf staten (waartoe niet Nederland behoorde) afgevaar digden hadden gezonden. „Les idees marchent" Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, H. M. S. J. de Holl. Amersfoort 15 Jan. 1909. Aan andere bladen het beleefd ver zoek dit artikel over te nemen. uit. Wie is het Wie kan dat zijn Mr. Wickham kent hem, ant woordde Violet lachend, dus hij is minstens achtenswaardig. En hij is werkelijk een heel knappe man om te zien, en er is niet de minste twij fel mogelijk aan zijn gevoelens voor Christal. Ik meen dat zij vertelde, dat hy Thompson heet. Geen bijzonder aristocratische naam 1 Ik moet Mr. Wickham opzoe ken en hem vragen wat hij van hem weet. Ik kan mij er zoo moeilijk in denken, dat iemand op Christal ver liefd is. Wel, het zou een gelukkige op lossing van haar moeilijkheden zijn, ofschoon ik haar heel graag bij ons zou hebben. Zij is zoo stil, zij zou ons nooit tot last zijn, zij moet niet weer bij haar moeder gaan wonen. Je zult haar zeer veranderd vinden, Anthony, Nancy en ik houden heel veel van Christal. Dat zullen wij morgen zien, zei Anthony. Intusschen zal ik Mr. Wick ham eens over dat onderwerp spreken. Is hy altijd te spreken Ik heb hem niet gezien sinds den dag, waarop ik aan Mr. Thomp son werd voorgesteld. Laten wij van avond beneden dineeren, Anthony, Ik heb daar bepaald lust in. Toen dat besloten was, stond Violet op met het doel Nancy op te zoeken. RUSLAND. Het Journal verneemt uit Peters- burg, dat er weldra in de Doema ont hullingen zullen worden gedaan van een der ergste politieke schandalen, die er nog in Rusland aan het licht zijn gekomen. Er zjjn in Rusland twee socialisti sche vereenigingen, de sociaal-demo cratische en de revolutionaire-socialis- tische, welke laatste terroristische aanslagen bedrijft. Aan het hoofd vau deze revolutionaire socialisten stond een man, Azof geheeten, die in al hun daden een werkzaam aandeel had. Die Azof nu schijnt een tweede Gapon te zijn. Hij heeft terecht gestaan voor een raad van voorname leden van zijn partij, en dezen hebben bevonden, dat hij een uitlokker van misdrijven was, in soldij vau de Russische politie, van wien hy ongeveer f 18.000 'sjaars kreeg. Terwijl hy de hand had in de ver schillende aanslagen van zijn party, stond hy voortdurend met de politie in verbinding. Het schijnt bewezen te zijn, dat, op een paar gevallen na, alle terroris- Sinds haar huwelijk had zij zich nog niet zoo gelukkig en licht van hart gevoeld. Alles is in orde zei ze, Nancy's kamer binnen snellend en haar om helzende, O, ik ben een geheel ander wezen 1 En wy gaan nooit weer twisten, wat er ook gebeurtAnthony wenscht je te zien, en wij gaan allen beneden dineeren. Nancy stond haastig op en beant woordde de omhelzing van haar zus ter hartelijk, toen haastte zy zich naar Anthony. Haar oogen stonden vol tranen, toen hy haar zwijgend kuste, maar geen van beiden sprak over het onderwerp dat hen zoo ver vulde. Wy gaan immers allen beneden dineeren zei ze. Dat verheugt my en ik hoop, dat Mr. Wickham er ook bij zal zijn. Ik houd veel van hem. Je weet niet, hoe goed hy voor ons al len geweest is. Ga je naar Christal toe Als je dat doen wilt, denk dan om den regel van het huis dat je eerst haar permissie moet vragen. Anthony glimlachte toen hy belde en de boodschap overbracht. Deze inrichting op Ryelands, merkte hy op, schijnt voor ons allen een haven te zyn, die wij zullen mis sen als hij gesloten is. Ja, ik kan mjj moeilijk meer tische aanslagen van de laatste jaren geschied zyn op aandringen van Azof. Hy gaf dan by voorbaat bij de politie aan, wie den aanslag zou bedrijven. Azof had van de politie de vrjje hand gekregen, alleen mocht hy niets onder nemen tegen den tsaar of de ministers. Zelfs den aanslag op grootvorst Ser- gius schrijft men aan Azof toe. Ten slotte meldt het bericht, dat wy onder 't gewenschte voorbehoud mede- deelen, dat do revolutionaire socialisten, reeds geruimen tijd Azof verdenkende, hem niet dorsten of konden aanpakken, omdat een invloedrijk persoon hem dekte. In de Doema zal die persooD bekend worden gemaakt. PERZIË. De toestand in Perzië wordt door den Teheranschen berichtgever van de Novoje Wremja als volgt omschreven „De regeering kan of wil geen her vormingen toestaan en het volk is niet in staat hervormingen af te dwingen. Er vluchten Perzen in wan hoop naar de vreemde gezantschappen en vragen Engeland en Rusland om tusschenkomst. Als die mogendheden niet daartoe besluiten, kan het tot een paleistragedie of een algemeenen op stand komen. De tusschenkomst zou moeten geschieden in dien vorm, dat Engeland en Rusland Europeesche raadslieden benoemen aan alle depar tementen, ten einde een krachtig staats bestuur te verzekeren. De nieuwe Andjuman of politieke vereeniging te Isfahan heeft aan alle vreemde gezanten in Perzië telegram men verzonden, waarin wordt mede gedeeld dat de inwoners van Isfahan, overeenkomstig de grondwet, een raad hebben gekozen die de stad besturen zal. Zy vragen tevens den mogend heden, hun te helpen den Sjah te brengen tot verleenen van de beloofde grondwet. Volgens de Times zyn Rusland en Engeland voornemens, alleen tusschen- beide te komen als raadslieden en onpartydiglyk zoowel aan den Sjah als aan de nationalisten hunnen steun verleenen. OOSTENRIJK. Een telegram uit Weenen zegt, dat alle reserve-officieren van de artillerie, naar hun regimenten zyn opgeroepen. Een ander bericht van daar aan de Vossische Zeitung zegt, dat volgens een goed onderricht militair zegsman, de voorzorgsmaatregelen die Oosten rijk tot nog toe tegen Servië en Mon tenegro heeft genomen, nog geen hon derd millioen kronen hebben gekost, maar kunnen, worden de plannen ten volle uitgevoerd, wel het dubbele kosten. De helft daarvan komt echter op [rekening van aankoopen voor het leger, die in gewouen tyd ook zouden gedaan zyn. TURKIJE. Volgens een telegram uit Konstan- tiuopel, Donderdag afgezonden, was er in het boycot tegen Oostenryksche waren en de Oostenryksche Llod nog geen verandering te bespeuren. Maai dokwerkers waren wel begonnen een Oostenryksch schip te lossen. Ahmed Riza, voorzitter van de Kamer, heeft echter gezegd, dat het boycot telegrafisch zal opgezegd wor den. Naar de Arnh. Ct. meldt, is aan de afdeelingen en personeele leden van den Vryzinnig-Democratischen Bond, namens het hoofdbestuur, mode- gedeeld, dat de gewone algemeene vergadering van den Bond in April of Mei wordt gehouden en dat vol gens rooster als hoofdbestuursleden aftreden mevr. VV. Wynaendts Franc ken—Dyserinck ('s Gravenhage) en de heeren mr. S. J. L. van Aalteu (Rot terdam), P. Hofstra Wynaldum en Th. M. Ketelaar (Amsterdam), welke vier leden niet dadelijk herkiesbaar zyn. DE DOODSTRAF. Het Weekblad van het Recht schryft „De beul heeft in de Fransche Re publiek zyn werk hervat. President en Ministers hebben berust in de uit spraak van de Kamer en aan het recht zijn loop gelaten. Zy hebben nu een executie doen houden in het groot j terugdenken in het oude leven zonder Ryelands en zonder Mr. Wickham. En intusschen zullen wy morgen al weten, waar het geld verborgen was. Cesar blijft bij zyn geloof, dat het nooit verborgen is geweest. De terugkeer van de dienstbode stoorde dit gesprek. Zy vertelde, dat Miss Egerton haar broeder wenschte te ontvangen. Christal keek Anthony scherp aan, toen hy haar kamer binnentrad, en terwijl hy naast haar zat, merkte hy de verandering op, waarvan Violet gesproken had. Het verheugt my, dat je beter bent, Christal, zei hy. Violet, Nancy en ik zyn van plan straks beneden te gaan dineeren en wij zouden heel graag willen, dat jij het ook deedt. Kom je Laura zal er natuurlijk ook zyn, maar zij zal je niet meer lastig vallen. Je behoeft daarvoor niet meer bang te zyn. Ik ben niet meer bang van haar, antwoordde zy bedaard. Ik ben van niemand meer bang. Zij dacht een oogenblik na. Ik ga mee beneden dineeren. Dank je, dat doet mij plezier. Maak je niet ongerust of angstig over wat er morgen gebeuren zal. Ik ver onderstel dat je weet dat Elmwood verkocht is, en dat moeder en Laura daar weg zijn. Zij keek verschrikt op. Dat wist ik niet, zei ze. Ja, ging hjj voort, terwijl by op- stoni. Dat alles is voorbij. Voortaan- gaan zij haar eigen weg en Violet en ik den onzen. Maar haar weg zal niet van jou zyn, wees daar gerust op. Haar weg zal niet de mijne zijn, herhaalde zij. Wacht eveD, Anthony, voor je heen gaat. Zy stond op en terwijl zij een oud kistje open maakte, dat op tafel stond, nam zij er eenige brieven uit, waarop hij zijn eigen handschrift her kende. Die zyn van jou, zei ze. Ik heb ze nooit gelezen vóór gisteren, en nu heb ik behoefte ze je terug te geven en te zeggen, dat ik je dank zeg voor je vriendelijkheid. Je zult het geld, dat je gezonden hebt. er nog in vin den. Ik raakte het niet aan. Maar waarom vroeg hij. Be houd het, Christal, het is van jou. Ik zal niets houden, antwoordde zjj beslist. Neem het alsjeblieft en ga dan heen. Ik wil nu liever alleen zyn. Uit vrees van het oude humeur van Christal weer te voorschijn te roepen door nog langer aan te drin gen, nu zy zoo beslist was opge treden, nam Anthony de brieven op en ging heen. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1