DAGBLAD OMSTREKEN. voor AMERSFOORT en half blad. ISO. 16 WOENSDAG 20 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. Tot plaatsing van advortoutiiin en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentiebureau D. ALTA, AVarmoosstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Aboiwementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTBAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) DE BALKAN-QUAESTIE. De Times weet den inhoud mee te deelen van het protocol der grond slagen, waarop de verdere onderhande lingen tusschen Oostenrijk en Turkije gevoerd zullen worden. By artikel 1 wordt vastgesteld, dat Oostenrijk-Hongarije afstand doet van alle rechten op het Sandsjak Novibazar. Art. 2 behandelt de nationaliteiten- quaestie en bepaalt, dat alle Bosnische Mohammedanen het recht zullen heb ben gedurende driejaar naar het Otto- maansche Rijk te eraigreeren. De goederen dier gewezen Bosniaken moeten worden geëerbiedigd en naar hun aanwijzing worden beheerd. Art. 3 handelt over de godsdienst vrijheid. De Mohammedaansche Bos niaken zullen in rechten gelijk gesteld worden aan alle andere landsburgers. Bjj het Vrijdagsgebed zal in de mos keeën de naam van den Khalif ge noemd worden. De Mohammedaansche geestelijken zullen volkomen vrij zijn in den |omgang met hun volgelingen en onderworpen zijn aan de autoriteit van den Scheik oei Islam, die ook de geestelijken zal aanstellen. Volgens art. 4 zal de Oostenryksch- Hongaarsche regeering in een tijd ruimte van 14 dagen, gerekend van af den dag der ratificeering van het protocol, aan de Ottomaansche regee ring 2.500.000 Turksche ponden in goud uitkeeren als vergoeding voor verschillende domeinen en eigendom men in Bosnië en Herzegowina, be- hoorende aan den Ottomaanschen Staat. Art. 5 stelt vast, dat de Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering zich verbindt met de Ottomaansche regee ring een handelsverdrag te sluiten, op voorwaarden, die nader zullen worden vastgesteld. In afwachting hiervan keurt eerstgenoemde regeering het goed, dat van af 1 Maart de in voerrechten op de in het Ottomaan sche Rijk geïmporteerde goederen van 11 op 15 pCt, ad valorem verhoogd zullen worden, en dat in Turkije (naak het engelsch.) 107 Ja, ga nu 1 zei Gillian haastig, de oogen van hem afwendend. Ik zal u vandaag weer ontmoetendan zal alles geregeld worden. Ga, ga nu ter wille van mij Hij wachtte geen oogenblik meer, liet haar hand los en ging heen. In weerwil van zijn onrust en ver bazing, lieten haar laatste woorden hem niet geheel ongelukkig achter. Hij begreep niets van haar houding alles was hem een raadsel en gaf hem geen bevrediging alles behalve de herinnering aan Gillian zeil. Hy dacht aan het gevoel van hart stochtelijke bewondering en vreugde, waarmee hy haar had aangezien, toen zy opstond om hem bjj zyn bin nentreden te begroeten, den vluchti- gen blik, waamee zjj hem had aangeke ken voordat zy begon te spreken. Hij weigerde te gelooven, dat zy hem ontgaan zou hy zei tot zichzelf dat zy zeker de zyne zou worden, of schoon alles er op scheen te wijzen, dat men iets tegen hem had. Met zyn hart vol vrees voelde hjj, monopolies zullen worden ingesteld voor of dat de invoerrechten zullen worden verhoogd op sigarettenpapier, petroleum, lucifers, alcohol en speel kaarten. In art. 6 wordt vastgesteld, dat de Oostenryksche postkantoren in het Ottomaansche Rijk zullen worden afgeschaft. Bjj art. 7 belooft Oostenrijk-Hon garije de Ottomaansche regeering te steunen op de te bijeen te roepen Balkanconferentie. De twee laatste artikelen worden niet bekend gemaakt, maar de Times meent te weten, dat zij bepalen, dat Oostenrijk-Hongarije zal afstand doen van zijn beschermingsrechten betref fende de Katholieke Albaneezen, be nevens de wijze waai op de verdere onderhandelingen zullen worden in geleid. HONGARIJE. Andrassy, de Minister van Binnen- landsche Zaken, is door Koning Frans Jozef naar Weenen ontboden. An drassy is er in geslaagd 't geheele Ministerie-Wekelé te bewegen de kiesrechthervorming te verdagen tot na de oplossing van de bank-quaestie. Wekerlé gaf hiervan den Keizer reeds Zaterdag bericht, maar deze wilde Andrassy eerst zelf hooren. Dus is de kiesrechtquaestie voorloopig van de baan. RUSLAND. De Tsaar heeft het verzoek van de aldaar Russische luchtschippersver- eeniging ingewilligd om een inzame ling te openen voor een vloot van luchtschepen, die in geval van oorlog ter beschikking van de Ministeries van Oorlog en Marine zullen staan en voor de landsverdediging gebruikt zullen worden. AMERIKA. In antwoord op een telegram van president Roosevelt, heeft de gouver neur van Califormë aangedrongen op uitstel in zake de tenuitvoerlegging van de anti-Japansche wetgeving. Roosevelt deelt mede, dat hij zeer verontrust is door de berichten aan gaande de anti-Japansche wetgeving in CaliforniëRoosevelt meent, op dat het hem onmogelijk zijn zou de andere leden der familie te ontmoe ten, en hy liep het pad langs, dat naar het oude kerkje leidde. Tot hun verbazing ontvingen Mrs. en Mrs, Percival Malincourt dien mor gen een brief van den notaris, Mr. Bentley, met bet verzoek om drie uur in de bibliotheek van Ryelands tegen woordig te willen zjjn. Mrs. Egerton ontving een gelijke invitatie. Op hetzelfde uur was Curzon by Mr. Wickham bescheiden. Iedereen, die ook maar eenigszins in betrekking had gestaan tot Peter Malincourt, scheen uitgenoodigd om zijn laatste wilsbeschikking te komen aanhooren. De geheimzinnige schuilplaats zou bekend worden, en de schatten daar in verborgen getoond worden op welke wijze, dat wist Mr. Wickham alleen. Mrs. Egerton, besloten om iedereen voor te wezen, kwam vroeg en werd dadelijk naar de bibliotheek verwe zen. Zy vroeg naar Laura en zei, dat zij naar haar kamer gebracht weusch- te te worden. Ik zal Miss Egerton zeggen, dat u hier is, mevrouw, zei de huisknecht die heenging voordat zij nog met hem mee had kunnen gaan. Hij keerde even later terug met de boodschap, dat Miss Laura Egerton grond van zijn kennis van internatio nale aangelegenheden, dat deze wet geving op een onberekenbare schade, zoowel voor Californië als voor de Vereenigde Staten zal uitloopen. Roosevelt heeft het, behalve met zijn Parlement, aan den stok met de pers. Men herinnert zich, dat eenigen tyd geleden Amerikaansche bladen insinueerden, dat Roosevelt en Taft, direct tf indirect, betrokken zouden zijn in ongeregeldheden begaan bij de overname van het Panamakanaal. De New-Tork World en de Indianapolis News worden nu door deu President vervolgd wegens laster. Verschillende dagbladcorrespondenten en redacteurs zijn bjj deze zaak betrokken. Commandan t-V e 1 d 1 e g e r. Naar De Avp. verneemt, is generaal- majoor W. A. T. De Meester, com mandant der le divisie, bestemd om op te treden als commandant van het veldleger, als generaal Kool af treedt. De stryd tegen de speel huizen te Amsterdam. Het schijnt, meldt de Teldat door den hoofdcommissaris van politie, die deze zaak persoonlijk ter hand heeft ge nomen, een zeer krachtige actie zal worden gevoerd tegen dac soort van speelhuizen, die zich hullen in de gestalte van sociëteit en daarvoor tevens gelegenheid hebben de drank wet te overtreden. Aan het hoofdbureau van politie, afdeeling recherche, is daartoe een speciale afdeeling gevormd, die tot taak heeft de adressen dier nacht- café's op te sporen, waarna aan den huiseigenaar aanzegging wordt gedaan van het feit, dat in zijn perceel dingen geschieden, in strijd met de bedoelingen der politie-verordeDing. Op die wyze hoopt men reeds vóór het van kracht worden van de nieuwe politieverordening, een toestand te scheppen, als waarop de verordening door de voorstellers is gebaseerd. My tot nut van 't Alge meen. Verschenen is de beschry- op den bepaalden tyd bij haar zou komen, een antwoord dat grootere ver ontwaardiging bij haar moeder op wekte. Wjjs my dadelyk haar kamer beval zij. Myn orders veroorlooven mij niet, dat te doen, mevrouw, zei de man, terwijl hij heenging. Ofschoon kokend van woede was Mrs. Egerton wel verplicht zich daar aan t6 onderwerpen, en zich tevreden te stellen met als een pauwin door bibliotheek en ontvangkamer te wan delen en het meubilair te taxeeren. Zij werd in die bezigheid gestoord door het binnen komen van Ivan Malincourt, en werd getroffen door do verandering in zijn uiterlijk. Angst en teleurstelling hadden hun stempel op zijn gelaat gedrukt. Lambert was verdwenen zonder een spoor achter te laten. Hij had Payne de opdracht gegeven naar den ver misten man te zoeken, maar Payne had ook niets van zich laten hooren. Eerst was hy besloten niet naar Ryelands te gaanmaar later had hy zich bedacht en vertrouwd, dat de omstandigheden hem gunstig zouden zijn. Hij was er alles behalve mee ingenomen, toen hy Mrs. Egerton legeuover zich zag. Het was bijna drie uur, en de komst van Mr. en Mrs. Percival Malincourt vingsbrief voor de op 2 Juni a.s. te Amsterdam te houden jaarljjksche al- gemeene vergadering, welke zal wor den gepresideerd door den heer P. J. van Harderwijk. Als nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur zyn o.a. op de agenda ge bracht een voorstel tot het benoemen van een commissie, welke een onder zoek zal instellen naar de wyze, waarop door de departementen is voorzien in de geldelijke behoeften van de directrices en het vaste hulp personeel dor departementale bewaar scholen, in geval van invaliditeit en van een eervol ontslagen voorts naar de mogelijkheid, om op een be paalden leeftijd aan de genoemde per sonen een pensioen te verleenen met jaarljjksche bijdragen van haar zelf, van de de departementen, welke een bewaarschool hebben en van jde al- gemeene kas der Maatschappijvoor dit onderzoek zal dan een bedrag van f 400 op de begrooting worden ge bracht. Een ,ander voorstel van het [hoofd bestuur bedoelt op de begrooting te brengen een bedrag van f 3000 tot het steunen van de departementen voor het oprichten en onderhouden van volksbibliotheken, bibliotheken voor jonge lieden en daaraan te ver binden leeszalen. Voorts wordt voorgesteld op daarbij gestelde voorwaarden in het waar borgfonds voor de Nederlandsche ten toonstelling van huisindustrie deel te nemen voor vjjf aandeeleu elk van f 100. Verder stelt het hoofdbestuur voor, toetreding der Maatschappij als lid tot den Nederl. Bond tot bescherming van zuigelingen en van de Tucht-Unie, beide tegen een jaarl. contributie van f 25. Verder vraagt het hoofdbestuur op dracht tot l.et benoemen van een commissie van onderzoek en advies, in zake de stelselmatige reorganisatie van bibliotheken der departementen, voor welk onderzoek wordt voorgesteld f 1000 op de begrooting te brengen. Splitsing van Bestek ken. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het volgend schiijven ter kennis van de gemeentebesturen doen brengen. onthief hem van een gesprek met zijn tante. Hij bemerkte, dat niemand der aan wezigen iets gehoord had van zijn tegenspoed en hij ademde vrijer. Hy probeerde zichzelf te sterken tegen dat hy Gillian Wickham zou ontmoe ten, de vrouw die hij nog aanbad met een krankzinnige hartstocht, maar die geheel voor hem verloren was. Op dit oogenblik ging de deur open en werd Bertram Curzon aan gekondigd. Mr. Malincourt had tyd gehad om zich te schamen over zyn verbolgen heid jegens den jongen man, en Mrs. Malincourt was overtuigd van Jhet wenschelijke van een verlooviug tus- schem hem en Nancy daarom werden zyn begroetingen door beiden vrien delijk beantwoord. Ivan stond op en kwam naar voren om hem te groeten. Mr. Curzon en ik kennen elkaar reeds, merkte hij glimlachend op. Maar zyn vriendelijkheid werd niet beant woord. Vergeef my, maar ik ken u totaal niet, zei Curzon, zich van hem af- keerende op een wijze, die duidelijk als beleediging bedoeld was. Ivan trok zich doodsbleek terug, maar de komst van Anthony en Violet maakte verder gesprek daarover on mogelijk. Van verschillende zijden werd in den laatsten tijd de wenschelykheid betoogd, om by aanbesteding van werken niet te veel verschillende praestaties in één bestek samen te voegen, doch meer dan thans veelal geschied die bestekken te splitsen. Na overleg met myn ambtgenoot van Landbouw, Nijverheid en Handel, acht ik jhet gewenscht op deze aan gelegenheid uwe aandacht te ves tigen. Het spreekt wel vanzelf, dat een algemeene regel ten deze niet kan worden gesteld elk geval zal op zich zelf moeten worden beoordeeld |en uiteraard zal op den voorgrond moeten staan, dat het belang van het aan besteden niet mag worden geschaad. Dit vooropgesteld, wil het echter ook my voorkomen, dat somtijds by de uitvoering van werken, meer dan tot dusver geschiedt, door splitsing van het belang van de nijverheid hier te lande in het oog kan worden ge houden. In het algemeen toch kan gezegd worden, dat bestedingen „en bloc" ten nadeele van de binnenlandsche indu strie in„het algemeen, of ook bepaal delijk ten nadeele van de kleine respec tievelijke plaatselijke nijverheid kun nen zijn, Zoo kan, om eenige voorbeelden te noemen, met betrekking tot de Neder landsche industrie in het algemeen, worden gewezen op de stichting van gasfabrieken en electrische centralen en op aanleg en uitrusting van tram wegen. By zoodanige werken toch kunnen voor de levering van onderdeele» als ketels, machines of rollend materieel Nederlandsche fabrieken zeer wel mededingen, terwijl voor het werk in zjjn geheel geen Nederlandsche instelling in aanmerking kan komen, omdat zy er niet op ingericht is. Voorts kan, en dit ook wat de kleine nijverheid betreft, worden ge wezen op de stichting en inrichting van gebouwen, waarbij zich het ge val laat denken dat samenvoeging van sommige werkzaamheden of leve ringen met den eigelyken bouw in éénzelfde bestek tengevolge heeft, dat ten nadeele van de openbare kas aan den hoofd-aannemer winsten ten deel Mrs. Egerton was zoo weinig op haar gemak over den ontvangst van haar zoon en schoondochter, en hoe hun betrekking onderling was, dat zy nauwelijks had opgemerkt, hoe hoogst onbeleefd haar neef door Cur zon behandeld werd. Anthony keek de kamer rond, en kalm naar baar toegaande, gaf hij haar vormelijk de hand. Violet volgde zijn voorbeeld, maar met meer warmte en een gelukkige glimlach. Toen wendde zy zich tot haar moeder, en vóórdat iemand begreep, wat er gebeurde, sloeg zij de armen om haar hals en verborg het hoofd aan haar borst. Mrs. Malincourt omhelsde baar dochter met tranen in de oogen. Spreek toch tegen Violet, Perci val, vleide Mrs. Malincourt. Ik weet zeker, dat zy er spijt van heeft, dat zij met Anthony getrouwd is, en zij heeft behoefte aan onze vriendschap. Ik heb geen spijt, dat ik met Anthony getrouwd beu, zei Violet met een blik op haar man en zacht blozend, maar ik zou heel blij zyn als papa mij de band wilde geven. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1