DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ISO. 17 DONDERDAG 21 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Ditgave van dn Naaml. Vnnnootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. De Telefoon. ^ËÜILLÊTON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. Tot, plaatsing Tan arivertentiëp en reclames tan bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Adrertenticbnreau D. Y. ALTA, ffarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. AboiwementsprlJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Toen in de laatst gehouden zitting van den Gemeenteraad de heer Veis Heyn aandrong op eene betere wijze van alarmeeren bij brand, werd door den heer Gerritsen de aandacht ge vestigd op de achterlijke telefoontoe standen hier ter stede en werd ge vraagd om invoering van nachtdienst. Nu is er een groot verschil tusschen het tijdstip waarop de telefoon in deze stad haar intrede deed en nu. Toen waren er slechts enkele aange slotenen terwijl dat getal tegenwoor dig meer dan tweehonderd bedraagt. Maar dan is het ook duidelijk, dat men tegenwoordig boogere eischen kan en mag stellen aan den exploi tant dan toen. De regeling van den dienst is niet enkel een vraagstuk van finantieelen aard voor den exploitant, het is een maatschappelijk vraagstuk tevens, dat verder doordringt en grootere belan gen raakt, naarmate van den dienst door een grooter aantal ingezetenen gebruik gemaakt wordt, naarmate de dienst meer in het dagelijksch leven ingrijpt en daarmede -is saamgeweven. De concessie, die de Nederlandsche Bell telefoonmaatschappij van de ge meente heeft gekregen, is verleend in het jaar 1893, dat is zestien jaren geleden. In zoo'n tijdsverloop stijgen de behoeften van de menschen heel wat, ook door hetgeen men in grootere plaatsen ziet en wat men dan ook in de plaats zijner inwoning wenscht. Zoo is het ook op telefoongebiod. In verschillende plaatsen is reeds nachtdienst ingevoerd en Amersfoort is daar ook meer dan rjjp voor. Want men moet niet vergeten, dat sedert dien tijd Amersfoort met een geheel nieuw kwartier, het Berg- kwartier, is vergroot, een gedeelte, dat vrij ver van het centrum der eigenlijke stad is verwijderd. (naar het engelsch.) 108 Mr. Malincourt verwaardigde zich zijn dochter een paar koele vingers toe te steken, en zijn schoonzoon stijfjes toe te knikken, die daarop zijne vrouw meenam naar het andere einde der kamer. Nancy ging naast haar moeder zitten. Daarop kwamen Laura en Cesar binnen, en onmiddellijk daarop kwam Mr. Bentley. Tegelijk ging Anthony Egerton be daard de kamer uit en keerde terug met Christal, met wie hij dadelijk naar Violet toeging om naast haar plaats te nemen. Zij groette niemand en scheen wel onbewust van hetgeen er om haar heen gebeurde. Ofschoon de sporen van ziekte nog zichtbaar waren op haar gelaat en figuur, was de angstige, hopelooze ongelukkige uitdrukking, die daar een jaar geleden gezeteld had, uit haar oogen verdwenen. Met uitzondering van Mr. Wick- ham was het gezelschap nu compleet. Curzon, die op een stoel Daast Nan- In geval van brand, bij ongeval, bij ziekte, in gevallen waarin men hulp van de politie noodig heeft, enz. enz. kan de telefoon van grooten dienst zjjn. En ook komt het ons voor, dat, afgezien van het groote publiek be lang, de concessionaris in zjjn eigen belang zou handelen, iDdien hij ter stond nachtdienst invoerde, daar hier door het aantal aangeslotenen stellig in niet onbelangrijke mate zou toenemen. Mocht echter de concessionaris zijn eigen belang niet inzien, of van andere meening zijn/, dan zal, naar het ons voorkomt, de Gemeenteraad de con cessie als geëindigd kunnen beschou wen. Dit meenen wij, omdat in de over eenkomst met de Ned. Bell. Tel. Maatschappij aangegaan, duidelijk staat, dat de vergunning kan worden ingetrokken .indien aan de voorwaar den der concessie niet wordt voldaan, of, naar het oordeel van den Gemeenteraad de exploita tie op zoodanige wijze ge schiedt, dat de intrekking in het belang der gebrui kers geoordeeld word t." Welnu, de gebruikers hebben be lang bij nachtdienst en als de con cessionaris dien niet wil invoeren, dan zal de Gemeenteraad of B. en W. de belangen der gebruikers behartigen als zjj hem hiertoe kan brengen. Dan zullen zij meteen goed doen eens de aandacht van den concessio naris te vestigen op de clausule in het contract, waarin staat, „d a t door de Maatschappij hier ter stede zullen worden ge bruikt de beste toestellen, welke ter harer beschikking staan en elders door haar gebezigd worden." Dan zal het niet voorkomen, dat per sonen zich nog altijd van hetzelfde toestel moeten bedienen, dat zestien jaren geleden is aangebracht, en dat cy was gaan zitten, keek vol ver wachting naar de deur. Een gevoel greep hem aan alsof het binnenko men van Mr. Wickham het geheim van zijn voortdurend ontwijken van zijn gezelschap zou oplossen. Ieder oogenblik werd zijn ongeduld grooter. De stilte die in de kamer heerschte wees op een gelijke verwachting van de overigen. Ivan had zich zoo ver mogelijk teruggetrokken, maar zijn blik was ook op de deur gericht. Mr. Bentley was met een ondeugend flikkeren in zijn gebrilde oogen en met opééngeperste lippen druk bezig papieren voor zich op tafel uit te spreiden, toen de deur open ging en Mr. Wickham binnen kwam. Een fluisteren ging door de kamer, want hij was in gezelschap van Gil lian, die op zijn arm leunde. Nooit te voren had zjj er zoo waardig, zoo schitterend mooi uitgezien. Z(j droeg de japon, waarin Cesar haar dien morgen gezien had en haar oogen waren neergeslagen, terwjjl er een gevoelige glimlach om haar lippen speelde. Yoor hen, die haar nooit te voren gezien hadden, was het effect betoo- verend, terwijl Cesar zich nauwelijks bedwiDgen kon om naar voren te snellen. De eenzelvige man, die daar alleen stond, haalde diep adem en werd nog zy niet met een ander kunnen ver wisselen, tenzjj zy zelve er voor be talen. Tevens zal dan kunnen worden onderzocht of door de Maatschappij aan het Rijk overal de som van f10 wordt betaald voor eene aansluiting aan het intercommunale net, want in de concessie-voorwaarden staat „dat de Maatschappij verplicht zal zijn hare abonné's in deze gemeente des- verkiezende intercommunaal te ver binden tegen het tarief en op de voorwaarden daarvoor tusschen de Maatschappij en het Ryk overeen gekomen." Het wordt werkelijk tijd, dat den concessionnaris eens onder het oog worde gebracht, dat Amersfoort, met het oog op de plaats, die het onder de Nederlandsche steden inneemt, recht heeft op minder achterlijke toestanden op telefoongebied. Doet men dit niet, dan blijven we doorsukkelen tot 1918, want de con cessie is voor den duur van vijfen twintig jaren verleend. DE BALKAN QUAESTIE. „Het daghet in den Oosten." De donkere wolken drijven af. Op het oogenblik mag men hopen, dat de vrede niet zal gestoord worden door een conflict op of naar aanleiding van de gebeurtenissen in deBalkanstaten. Oostenrijk heeft het goede voorbeeld gegeven van eene schikking met Tur kije. Dat werd beschouwd als een gun stig voorteeken. Maar er bleven nog vele zaken te regelen. De Russische minister Iswolski had daarom eene conferentie voorgesteld. Het was ech ter de vraag of zijn voorstel door de belanghebbende partijen zou aange nomen worden. De houding van Boel- garye liet te wenschen over. In Servië schenen de oorlogspartij en de kroon prins tot gevaarlijke dingen in staat. Men sprak van welgewapende benden die gereed stonden de grens over te trekken. bleeker. Maar de oogen van Curzon en van Percival Malincourt waren niet op de bekoorlijke schoonheid van Gillian Wickham gevestigd met een blik, dien men zou kunnen werpen op iemand, die uit den dood verrezen was. Zij keken naar haar metgezel. Beide mannen stonden gelijktijdig op en als uit éen mond klonk het „Peter Malincourt!" HOOFDSTUK XXXV. Het zou onmogelijk zijn de verba zing te beschrijven door dien uitroep teweeggebracht„Peter Malincourt 1" het was onmogelijk. Te midden van het groote tumult, dat volgde, behield Mr. Wickham of om hem zijn waren naam te geven. Peter Malincourt zyn bedaardheid. Mr. BeDtley, die zachtjes voor zich heen zat te lachen, terwijl hij voort ging zijn papieren te rangschikken, stak zijn hand op en verzocht aller aandacht. Ik had mij de moeite kunnen besparen, zei hij, met zooveel zorg de bewijzen van idenditeit van Mr. Ma lincourt bijéén te zoeken, want zonder die was die ontdekking veel drama tischer. Laat het voldoende zijn als ik zeg, dat toen Mr. Malincourt en zijn pleegbroeder naar hun vaderland terugkeerden opdat Mr. Wickham, die lijdende was aan een ongenees- Maar thans luiden de berichten over 't geheel zeer gunstig. Boelgarije heeft cnderhandellngen met Turkije aange knoopt. Waarschijnlijk heeft tot de veranderde en thans vredelievende ge zindheid van het nieuwste koninkrijk in sterke mate bijgedragen, wat de minister van binnenlandsche zaken, die op reis is geweest, te Weenen en te Parijs heeft gehoord. Men moet daar den heer Takeff den goeden raad hebben gegeven om zich zoo spoedig mogelijk met Turkije te verzoenen. Boelgaryo had ongelijk. Oostenrijk had Turkije niet aangenaam behandeld, maar de Porte had reeds lang moeten rekenen en zal dat ook wel gedaan hebben, met de mogelijkheid eener annexatie van Bosnië en Herzegowi- na, die immers reeds door Oosten- rijksche troepen waren bezet. Boel garije, door zich onafhankelijk te ver klaren, den band met Turkije te ver breken en bovendien nog beslag te leggen op een deel van het net der Oostersche spoorwegmaatschappij, had erger gedaan. En het scheen niet gezind op eene of andere wyze de schade te vergoeden, waarover de Porte en de spoorwegmaatschappij klaagden. Nu moet men echter te Sofia heb ben begrepen, dat de mogendheden niet zouden overgaan tot de erkenning van den nieuwen toestand en van „koning" Ferdinand, tenzij eerst eene overeenkomst met de Porte was tot stand gekomen. Eu de koning wil gaarne in zijne nieuwe waardigheid erkend worden. Wanneer hij als ge lijke onder de koningen, de onafhanke lijke vorsten van Europa is opge nomen, zal het doel van zijn eer zuchtig streven bereikt zijn. De heer Takeff heeft na zijne buitenlandsche reis hem kunnen inlichten. Boelgarije volgt nu de tactiek van Oostenrijk. In het eerst heette het dat Boelgarije een deel van het grondge bied van Roemelië, nagenoeg uitslui tend door Mohammedanen bewoond, aan de Porte zou afstaan, maar thans is daarvan geen sprake. Men volgt, zooals gezegd is, het voorbeeld van Oostenrijk, dat eene schadevergoeding in geld aanbood. Het is een spel van loven en bieden geworden. Waar schijnlijk zal de Porte een deel van lijke ziekte, in zijn geboorteland zou sterven het idee bjj Mr. Malincourt opkwam, om voordat hü in Engeland aankwam, met zijn stervenden vriend van naam te wisselen, om zoodoende beter de karakters van zijn talrijke bloedverwanten te leeren kennen. Het spijt mij te moeten zeggen, dat zijn herinnering aan hen die hij had achtergelaten, niet zoo aaDgenaam was geweest, dat hij wenschte intieme betrekkingen met hen aan te knoopen, maar hij hield het voor mogelijk, dat onder het jongere geslacht eenige zouden worden gevondeD, die aan trekkelijker eigenschappen bezaten. Daarom maakte hij het avontuurlijke, ongewone, maar vernuftige plan om zoogenaamd zijn geld te verbergen. Op deze wijze vertrouwde hij, door zjjn bloedverwanten onder eigen dak te brengen en persoonlijk te ob- serveeren, tot een goede beschou wing van hun karakters te kunnen komen. Dit resultaat, mag ik zeggeD, is gelukkig bereikt. Mr. Malincourt is zeer voldaan over zijn kennis met Mr. en Mrs. Egerton, met wie hij zeer intiem heeft kennis gemaakt, en met Miss Malincourt en haar broeder. Ook verzocht hij mij te constatee- reD, dat hij na een lang verblijf vaQ haar onder z(ju dak, oprechte vriend. hare vordering laten vallen en mis schien verhoogt Boelgarjje zijn aan bod. De nieuwe Turksche regeering heeft geld noodig en de heer Takeff moet te Sofia geruststellende ver zekeringen hebben gegeven omtrent de mogelijkheid van het sluiten eener Boelgaarsche leeniug, onder voor waarde dat men het met de Porte eens werd. MALAISE. Dat het afgeloopen jaar voor den wereldhandel een jaar van malaise was, is een feit van algemeene be kendheid. Eenige nu gepubliceerde jaarcijfers illustreeren het op bijzonder sprekende wijze. Zoo is de vrachtvaart in de Lon- densche haven in 1908 met 60.000 ton verminderd. Het sterkst is de buitenlandsche handel van de Ver. Siaten van Noord-Amerikain hetvorige jaar achteruitgegaan. Volgens eeD bericht aan Central- News uit New-York, bedroeg deze nl. in 1908 500 millioen dollar minder dan in 1907. De havens aan den Atlantischen Oceaan alleen verloren reeds 400 millioen 1 FRANKRIJK. Vermoedelijk naar aanleiding van de weerzinwekkende photo's door de Parijsche Matin in haar kolommen afgedrukt betreffende de terechtstel ling te Bethune hebben een aantal Fransche Kamerleden een voorstel in gediend volgens 't welk het bij de wet zal worden verboden om de photo- graphieën van ter dood veroordeelde misdadigers te publiceeren. De minister van financiën Cail- laux heeft in de Kamer, bij de beraad slagingen over de inkomstenbelasting, een overwinning behaald. De afge vaardigde Olli vier had eeD amendement voorgesteld, strekkende om te bepalen dat bij verschil over de aangifte de administratie zal moeten bewijzen dat de opgaven van den belasting schuldige onjuist zjjn. Dit amendement werd heftig be streden door den minister, die zeide dat het een schandelijke privilegie ten bate van de vrye beroepen zou zjjn. De minister stelde zelfs de sqhap is gaan gevoelen voor Miss Christal Egerton, voor wie hij den zorg voor de toekomst geheel op zich neemt. Verder verzoekt hy mij te zeggen, dat het karakter van zijn neef Mr. Ivan Malincourt, en dat van zijn nicht Miss Laura Egerton, zich op zulk een wijze voor hem ontplooid hebben, dat hij van alle verdere bekendheid met hen moet afzien. Wat de andere leden van de familie aangaat, de ge beurtenissen van dit jaar zijn niet van dien aard geweest, dat hij van opinie omtrent hun karakter ver anderd is. Mr. Bentley zweeg even en de stilte was intens. Mrs. Egerton was nu rood, dan weer doodsbleek, en het gelaat van Percival Malincourt droeg een uitdruk king van woedende teleurstelling. Mr. Bentley ging voort De eerste getuige hier aanwezig, die de identiteit van Mr. Malincourt kan bewijzen, is Miss Wickham, zijn aangenomen dochter, die hem uitste kend in de uitvoering van zijn plan hielp. Zü is hier om den dood van haar vader en de onderteekening van het zoogenaamde testament te beves tigen. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1