WEERBERICHT. Tkermometorstand De officiële spelling. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. KEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. li ET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.l De Bildt, 21 Januari 1909. Hoogste barometerstand 776 0 m.M. te Skegness (Engeland)laagste 740.5 m.M. te Seydisfjord, Verwachting tot den avond van 22 Januari 1909. Wind: Zwakke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot bewolkt weinig of geen neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 775 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennacht F. 32 Hedenmiddag 18 uur F. 34 kabinsts-quaestie naar aanleiding van het voorstel en hjj had ten slotte de voldoening dat de Kamer met een meerderheid van 150 stemmen wei gerde, het amendement in behandeling te nemen. RUSLAND. Het water, dat bij de wijding van de Newa wordt gebruikt, is bjj de geloovigen als middel tegeu ziekten zeer in trek. Eergisteren toen de plechtigheid te Petersburg plaats had, doopten de popen er hun kruisen in de koperen vaten en daarna kwamen de menschen met flesschen aanzetten, om hun deel van het wy water op te eischen. De overheid had echter de voorzorg genomen, om het water, wegens het gevaar voor besmetting, vooraf te laten koken. AMERIKA. Voor eenige dagen seinde Reuter, dat in de Ver. Staten een staking in het hoedenraakersbedryf dreigde. Deze staking die inderdaad is uit gebroken, is, zooals men weet, een gevolg van do weigering der patroons om den werklieden toe te staan, het merk hunner vakvereeniging in de vervaardigde goederen aan te brengen. In het geheel wordt aan 75 fabrie ken met een totaal van 25 000 werk lieden gestaakt. Te New-York alleen reeds, hebben 15.000 arbeiders het werk neergelegd. De directeuren der Dunlop Company, waar 7000 werk lieden zijn, hebben zich niet tegen Nadruk niet verboden. 18) Reeds dadelik bij de invoering van de spelling van d. V. en t. W. wer den tegen de e en o spelling bezwaren ingebracht. Taco Roorda wees op fou ten en inkonsekwesties de belgiese leeraar van Driessche bejammerde het, dat d. V. en t. W. de gans doel loze moeilikheid der zachtlange en scherplange en o niet voor goed uit onze spelling hadden gebannen, en Beckering Vinckers, die de kwestie beter dan iemand anders had bestu deerd, schreef.Alles wel beschouwd, blijft het onderscheiden der zachte en scherpe e en o een kansrekening, een struikelblok voor geleerden en ongeleerden, een linguistische troetel pop, een soort enfant terrible, waar mee geleerd en ongeleerd ontzettend veel te stellen hebben, en waarvan we in 't eind nog weinig pleizier beleven ja dat, vrees ik, ten lange leste wegens al den last, die het den lande berok- 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Op9tellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kolluwyn. den gestelden eisch verzet. Derhalve wordt daar dan ook doorgewerkt. GROOT BRITANNIË. De minister van oorlog Haldane heeft zich in een redevoering to Hali fax (Yorshire) een voorstander van vermindering der bewapeningen ver klaard. Engeland, zeide hij, heeft de leiding der beweging tegen het voortdurend opdrijven der bewapeningen op zich genomen. Mettertijd zullen de volken gaan inzien, dat men de groote uit gaven voor dit doel zeer goed kan verminderen in het belang van den vrede en de maatschappelijke hervor- vormingen. Maar zoolang de volken dat nog niet inzien, is het onmogelijk de toerustingen voor de landsverdedi ging te veronachtzamen. TURKIJE. Uit Constantinopel wordt .bericht, dat de hoofden van het boycot-comité een samenkomst hebben gehouden met den minister van binnenlandsche za ken, waarop 'besloten werd, eerst dan den boycot op te heffen, als de Oos- tenrijk-Hongaarsche volksvertegen woordiging de overeenkomst met Turkije heeft goedgekeurd. Zoo zou de boycot nog drie weken moeten duren. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps geseind150 Grieken wor den door 1500 Arabieren in het ge bouw van het patriarchaat van Jeru zalem belegerd. Het eerste gevecht heeft plaats gehad, waarbij dooden en vele gewonden vielen. De geheele militaire macht is ter plaatse. De aardbeving in de streek van Smyrna heeft te Fatosjatine groote schade veroorzaakt; 12 personen zijn gedood en velen gewond. Bjj Kon. besl. van 20 dezer is, met ingang van 21 dezer lo. de minister van landbouw,nijver heid en h indel, de heer A. S. Talma, eervol ontheven van het tijdelijk be heer van het departement van water staat, onder dankbetuiging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten 2o. benoemd tot minister van water staat, de heer mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. (Stet.) Nederland enVenezuela. Dr. Paul, oud-minister van buiten- landsche zaken van Venezuela, gedele geerde der Venezuelaansche regeeriüg, is gistermiddag uit Parijs te 's Graven- hage aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel des Indes. De Journal des Débats geeft onder voorbehoud een telegram uit Washing ton weer, waarin gezegd wordt, dat het tusschen Gomez en president Castro afgesproken werk is en dat de laatste wel degelijk de bedoeling heeft naar Venezuela terug te keeren, als dr. Paul zijn zending zal hebben vol bracht. Inderdaad is dr. Paul in Europa gekomen om de door Castro op onhandige wijze verbroken inter nationale en diplomatieke betrekkin gen te herstellen, omdat Venezuela er behoefte aan heeft het evenwicht in z(jn financiën te herstellen en leeningen te sluiten, en dat Castro ongeschikt voor een dergelijk be moeienis is geworden. Zoodra dr. Paul zijn zending zal hebben volbracht, zal men Castro naar Caracas zien terug kent, voor goed zal worden aan den dijk gejaagd. Hadden de ontwerpers (d. V. en t. W.) in dezen de stoute schoenen aangetrokken en tot regel gesteld, dat voortaan de e en de o voor één tusschenletter evenmin zul len worden verdubbeld als de a en de uze zouden wellicht hunne weten schappelijke consientie eenige wroe ging, maar aan het spellend Neder lands een groot gemak hebben be zorgd, en gewerkt in den geest des tijds, die wil vereenvoudigen en al wat afgeleefd is ten grave dragen." Dit schreef de grote taalkenner Bec kering Vinckers, in 1864 in zijne geleerde verhandeling „Een Orthogra- phische E-legie." Daar de felste tegenstanders van de Vereenvoudigde Schrijftaal vooral op komen tegeu het weglaten van ver buigingsuitgangen bij het schrijven, op grond dat het lelik zou staan en aanleiding geven tot onduidelikheid, moeten we daarop nog eens terugko men. Ik heb by ondervinding dat lelik door hen gebruikt wordt in de zin van vreemd, ongewoon. Volgens de spelling van Siegenbeek moesten we schrijven vrolijkolijk enz.volgens d. V. en t, W moesten we dat ver anderen in vroohjk oolijk, enz. Wat stond dat malmaar spoedig waren keeren en door Gomez met open armen ontvangen worden. Het fluiten der locomo tieven. Allen die in het buitenland zacht en zonder lawaai met hun trein uit de stationskap weggegleden zijn, zullen zeggen „eindelyk I" wanneer zij lezen dat, volgens het „U. D.", mot ingang van 1 Februari de ver schillende fluitsignalen bij vertrek kende treinen der Staatsspoor afge schaft worden. Van dien datum af zullen alle treinen bij vertrek slechts het fluitsein „geeft acht" (een matig langen toon) doen hooren. Als er nu ook maar een einde komt aan het akelige gegil bjj het nachte lijk rangeeren. Men meldt aan het N. v. d. D Hot hoofdbestuur der onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" heeft aan den minister van oorlog, met betrek king tot diens voorstel, om door een onpartijdige commissie van officieren te doen onderzoeken het al of niot gewenschte van een samensmelting met de vereeniging „Onderlinge Voor zorg" en het in verband daarmede gedane verzoek om overlegging van alle schrifturen, omtrent deze zaak gewisseld, medegedeeld dat het zich niet gerechtigd acht in zake bedoeld onderzoek zijn medewerking te ver- leenen. Het meent, dat de instelling der commissie in strijd is met artikel 9 der Grondwet, de wet op het recht van vereeniging en vergaderingen en de verschillende Koninklijke besluiten tot goedkeuiing der vereeniging. Gaarne ziet het hoofdbestuur, gelet op het groote belang der zaak, zich de gelegenheid geopend, om tegenover den minister persoonlijk de eenzijdige inlichtingen, in de zaak ontvangen te ontzenuwen. Limburgsche verkie zing s z e d e n. In de Limb. Koerier komt de volgende advertentie voor van dr. A. Erens, die het bij de Statenverkiezing voor het district Meerssen heeft moeten afleggen tegen den heer P. Brouwers. „Aan H.H. kiezers van het district Meerssen." „Na afloop der Statenverkiezing be tuig ik mijnen oprechten dank aan de welgezinde kiezers, die op m(j hun stem hebben uitgebracht. In 't bijzonder betuig ik dank aan de kiezers van Houthem voor het schitterend bewijs van vertrouwen, dat zij m(j gegeven hebben. „Ik ben gevallen niet zoozeer over de stemurne als over het biervat en den geldzak van mijn tegenstander. Onder zulke omstandigheden is het een eer overwonnen te worden, een schande te zegepralen en verblijft in 't vervolg in Z.-Limburg elke Staten- zetel aan den meestbiedende." Het herstellingsoord voor spoor wegpersoneel aan den Groesbeekschen weg by Nijmegen, wordt 15 Maart a.s. geopend. HET PROGRAM DER LIBERALE UNIE. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct schrijft: „Algemeen kiesrecht, Ouderdoms zorg die twee geweldige leuzen wenscht het hoofdbestuur der Liberale Unie in den aanstaanden verkiezings strijd alle andere te doen overstemmen. „Wij verheugen ons over die krach tige kortheid, omdat in de drie woorden een politiek beginsel en een politiek doel besloten zyn omdat zij overigens wjj eraan gewend, en wie nu gewoon is vroo/ijk te schrijven vindt een poosje vrolik vreemd. 't Went spoedig. De bewering dat het afslijten van verbuigingen onduidelikheid veroor zaakt komt voort uit gemis aan studie. Er is reeds zoveel geschreven in de V. S., en kan men één voorbeeld aan wijzen van onduidelikheid, wegens het weglaten van verbuiging? Dat het verdwijnen van verbuiging geen verlies, en door iets eenvoudi gere en duidelikers te vervangen is, wordt bewezen in de Opstellen. Het een en ander uit dat lijvig bewijs volgt bier. Het klassiek Latijn dat alleen nog maar uit geschriften bekend is, drukt de naamwoordelike betrekkingen, ook wel door voorzetsels, maar meren deels door verbuiging uit. Ons „Va ders beminnen zonen" kan in 't La tijn worden weergegeven: Patres filios amant, patres amant filios, filios patres amant, amant patres fiiltos en amant filios patres, want daar Jelios 4e nv. mv. is, moet patres le nv. mv. z(jn. Maar patres is ook 4e nv. mv. en consules insgelijks le en 4e nv. mv. Zegt men nu patres amant con sules met nog vjjf veranderingen in de woordorde, dan weet men niet of duidelijk aangeven in welke richting de Unie-liberalen het regeeringsbeleid wenschen te sturen. „Te zwaar zweegt de invloed der meer-gegoeden in den Staat over tientallen van jaren wordt naar een verplaatsing van het evenwichtspunt in de politiek gestreefd, telkens en telkens is het ietwat vooruitgeschoven, maar de definitieve oplossing, de ont voogding van alle staatsburgers, die eisch van recht, bleef uit door de macht van wie een sterken drang naar sociale hervorming vreezen. „Daarom in de eerste plaats is het algemeen kiesrecht noodwendig. „Het hoofdbestuur wil te gemoet komen in de nooden van die mede burgers wien het niet gelukt is als zy oud geworden zijn in eigen levens onderhoud te voorzien. Met opzet heeft het, en terecht, een ruimere omschrijving gekozen, dan vroeger werd gebezigd. De glorie van het Duitsche stelsel, de verplichte ver zekering, is aan 't tanen en waar in Engeland in enkele maanden voor de ouden van dagen een voorziening der bevolking met instemming is be groet en door alle partijen als een voorloopig bevredigende oplossing van het vraagstuk is aanvaard daar wil het hoofdbestuur zich niet een voudig vastklampen aan de Duitsche misstanden. Hoofdzaak is dat door den Staat gezorgd worde, zoo spoedig mogelijk. Met ijdele leuzen is het volk reeds zoo dikwijls gepaaid. Nadat het liberale kabinet de ongevallen- en woningwetten had gegeven, kwam dr. Kuyper in 1901 aan het bewind hij zou de ouderdomsverzekering tot stand brengen, een invaliditeitsverzekering op den koop toe geven en wat is er van terecht gekomen Niets. Zelfs het ontwerp Kuyper bleek niets dan een tooneelstellage, 'die in werkelijk heid niet te gebruiken viel. Intusschen wordt gewaci.t. Ministeries komen en gaan. Minister Talma is »og aan het studeeren, hy houdt vast aan de leus van dr. Kuyper, om zoo niet voor de leus, maar zegt toch toe dat h(j ook andere dan het door dezen voor gestane stelsel zal bestudeeren. „H(j weet dus zelf nog niet hoe hij de zaak zal aanpakken, hjj weet nog veel min of de rechterzijde hem, indien hij ooit z(jn standpunt kiezen zal, wil volgen. „Uitstel, wederom uitstel, ziedaar de geschiedenis van de ouderdomszorg. Heeft niet de Standaard zelf in 't licht gesteld, dat de heer Talma het volk een tiental jaren en meer zou laten wachten „Aan dat gehaspel moet een einde komen, vastberaden dient de weg naar democratische hervorming te worden betredenOuderdomszorg, algemeen kiesrecht, heldere pakkende leuzen, die den politieken strijd op zuiveren bodem brengen. De 66ste uitvoering van de zang- vereening van Toonkunst zal plaats hebben op Vrijdag 29 Januari a.s. in Amicitia. Uitgevoerd zullen worden: „Die Geburt Christi" benevens kleine koorwerken en liederen door solisten. Aan H. M. de Koningin is een door ongeveer 250 ingezetenen der gemeente Oudshoorn onderteekend adres gezonden, waarin H. M. ver zocht wordt in de vacature van bur gemeester dier gemeente te benoemen den heer J. W. C. Bloem, thans wonende te Amersfoort, vroeger bur- gemeestei aldaar. De le luit. J. R. Diemont, van patres of consules le nv. mv. is. Het nederlandse Vaders beminnen kon- stils laat geen twijfel. De onduidelijkheid van het latijnse zinnetje is een gevolg van de gelijk vormigheid van twee naamvallen, op de manier als bjj ons de vrouw en het kind evengoed onderwerp als voor werp van een zin kunnen z(jn. By ons kan dat geen aanleiding tot ver keerde opvatting geven gelijk zo aan stonds zal blijken. Dat men nu de volgorde van de drie woorden van bovenstaande la tijnse zinnetjes zesmaal kan vei an deren, noemt men vrije woordorde. Vrij mag niet genomen worden in de zin van bandeloos, dat in 't algemeen vaak wordt gedaan, want iedere soort van vrijheid onderstelt altijd banden of beperking. Nu is het de vraag of het wenselik is voor een taal, een vrije woordorde te behouden of deze meer en meer te zien beperken door woordorde. Hoe belangryk de woordorde is voor de stijl, weet men maar wat de stijl is voor het individu, dat zijn de taalwetten voor het volk. By vrye woordorde moeten de naam woordelike betrekkingen door verbui ging worden uitgedrukt. In de latijnse uitdrukking multorum virorum anti- het le reg. veld-artillerie, wordt met Mei a.s. ontheven van zijn detachee ring bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort. De le luit. L. J. Rieber, van het 5e reg. infanterie, is definitief gede tacheerd bij de verkenningen te 's Gravenhage. Dinsdagavond hield de Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren eene ver gadering, welke, om de belangrijke agenda, goed was bezet en waarbij de eere-voorzitter, de heer J. Busquet Sr., tegenwoordig was. De voorzitter, de heer H. S.-Valken burg. gevoelde zich verplicht, na opening der vergadering mede te deelen, dat wederom, als in 1907, door een zeker lid, zich ernstige oneenig- heden in het bestuur hadden voor gedaan. Spr. legde daarop zijn voor zittershamer neder en nam ontslag uit zyn functie. Achtereenvolgens namen de heeren D. v. Buuren, vice-voorzitter en G. van Ede, penningmeester, om dezelfde redenen hun ontslag. 't Mocht den eere-voorzitter, den heer J. Busquet, niet gelukkem om, na zjjne kernachtige toespraak, waarin met klem op de kameraadschap ge wezen werd, de heeren op hun besluit te doen terugkomen. De geheele avond werd in beslag genomen om te tiachten de zaak weer in 't reine te brengen. Uit de discussie bleek dat het be doelde lid als lid van de schietver- eeniging was geroyeerd, op grond van eene minder symphatieke houding jegens die vereeniging. B(j dit besluit kon zich het geheele bestuur van den Bond niet neerleggen, met het gevolg dat de voorstellers hun ontslag namen. Ten slotte werd by meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin het voorgevallene wordt he- treurd en het vertrouwen in het be stuur, ook in de aftredende leden, wordt gesteld. Wegens het vergevorderde uur werd do vergadering verdaagd. De heer van Ede heeft voorloopig zijne bestuursfunctie weder aanvaard, de beide andere heeren hebben nog geen besluit genomen. A. D. Naar we vernemen zal de heer Poel, uit Hilversum a.s. Woensdag 27 Januari 's avonds 8 uur in het gebouw van de Loge, een voordracht houden overLijkverbranding. Een aantal lichtbeelden zal deze lezing verduide lijken. Hedenmorgen kwam G Adam, wonende aan den Leusderweg tot de ontdekking, dat men twee konijnen bij hem had gestolen, terwijl men bij zijn buurman, Eigenbrood, er één had meegenomen, terwijl men 2 kleinere had laten zitten. De politie is met een en ander in kennis gesteld. De Amersfoortsche Slagersver- eeniging heeft besloten, dat met in gang van 1 Februari a.s. des avonds om 9 unr de winkels der leden zullen worden gesloten. Door de politie is tegen twee werkgevers procesverbaal opgemaakt wegens het laten werken na zevenen van kinderen beneden twaalf jaar. DOORN. Onder zeer veel deelne ming is gisteren de zoo droevig om het leven gekomen burgemeester van Doorn en Maarn, H. H. A. J. baron De Geer van Jutfaas, begraven. Onder het gelui van de klok van bet oude Gothische kerkje stelde de groote lyk- quorum (van veel antieke mannen heeft men driemaal de uitgang orum nodig om hetzelfde uit te drukken wat ons woordje van doet. Door een vaste woordorde kan de lastige ver buiging vermeden worden. In de zin netjes Jan slaat Piet, Piet slaat Jan, slaat JanPiet, slaat Piet Jan? weten we terstond zonder verbuiging wie de klappen geeft en wie ze krijgt. Oppervlakkig beschonwt schijnt vrijheid van woordorde een voordeel te zyn voor een sprekerwant deze zal dan niet gedwongen zijn zich aan vaste regels te houden. Maar een vaste woordorde is ongetwijfeld in 't belang van de hoorder, die het ge sprokene nu veel gemakkeliker be grijpen kan. En daar de spreker spreekt met het doel om te worden verstaan, is een vaste woordorde middellik ook in 't belang van de spreker. A. M. K. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2