DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN j\o. 20 MAANDAG 25 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EBMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BL&D. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Aboiinementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. f 4.— - 5.60 - 1.— 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tet plaatsing tan advertentiën en reclames van tuilen hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnite.nlandsch Advertentiebureau D ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Anstcrdaa. OOSTENRIJK EN ITALIË. Het schijnt dat men in Oostenrijk niet veel waarde meer hecht aan het Brievoudig Verbond. Tenminste Oosten rijk gedraagt zich tegenover Italië alsof het op de vriendschap van dit rijk al heel weinig prijs stelt. Er was door de Oostenrjksche Regeering alle hoop gegeven, dat te Triest een hoogescbool zou worden opgericht, doch later viel de beslissing dat te Triest geen universiteit zou komen en dat te Weenen eene Itali- aansche rechtsfaculteit zou worden ingesteld, doch daarvoor verplichtend te stellen de kennis van de Duitsche taal. Dit besluit heeft de Italianen ten zeerste ontstemd. De Romeinsche Tribuna schrijft o.a. „De Italiaansche regeering neemt het besluit, dat het Weensche kabinet in de kwestie van de Italiaansche hoogeschool heeft genomen, niet on verschillig op. Tittoni, de minister van buitenlandsche zaken, heeft in de Kamer verklaart, dat het vraagstuk hem levendig belang inboezemt en hij te Weenen groote tegenmoetkoming had gevonden. Het is dus duidelijk, dat Tittoni reden had, op een andere regeling te rekenen, evenals al degenen, die in Italië en Oostenrjjk-Hongarye van meeniDg waren, dat de politieke wijshsid de overwinning moest be halen over vocroordeelen, en dat baron v. Aehrentlial daartoe mee zou werken. Indien het Weensche kabinet nu toch gemeend heeft, een besluit te moeten nemen, dat niemand bevredigt en niets regelt, moet dit iedereen onver klaarbaar toeschijnen. De Italiaansche regeering en allen, die aan het nut van goede betrekkingen tussshen Italië on Oostenrijk-Hongarije gelooven, ge voelen een levendig leedwezen, waar van men waarschijnlijk te Weenen mededeeling heeft gedaaD. Bij minister Tittoni moest de gedachte opkomen, (KAAR HET ENGELSCH.) 111 Het is nutteloos voor je het te ont kennen, want ik kan het verhaal op ieder punt met bewyzei staven. Ivan bleef zwijgen. Ik meen, dat wij nu ongeveer aan het einde van onze verklaringen zijn, ging Mr. Malincourt op luchtiger toon voort. Anthony en Violet, als gij beiden met Nancy in een andere kamer wilt gaan, en als zij het pakje wil openen, dat ik haar gisterenavond gaf, dan zult ge daarin vinden hoe ik over u denk. Met de uitzonderingen, die ik reeds genoemd heb, roep ik u allen een hartelijk welkom toe op Ryelands. De kamers, die tot nu toe voor mjjn nichten en neven bestemd waren, blijven en zullen altijd ter hunner beschikking blijven en zij zul len mij het grootste genoegen doen als zij hun kamers heel vaak gebrui ken, als zij zonder plichtplegingen van invitaties of afscheid nemen komen en gaan, zich zoo vrij voelen, dat zij hun eigen orders geven, precies zoo als zij dat gewoon waren in het jaar dat mijn hart met zooveel nieuwe en opgewekte belangstelling heeft vervuld. Hij liep de kamer door en stak zijn broeder de hand toe, die haar zonder om zijn ambt neer te leggen. Indien hij daar van af heeft gezien, is het gebeurd, om een toestand niet te ver scherpen, waarvan de erstigste be langen des lands afhangen." De Tribuna raadt allen Italianen aan, zich door het verstand en niet door het gevoel te laten beheerschen. Zij moeten zich niet voldaan ver klaren of onverschillig gedragen, maar wel vermijden, dat het betreurens waardige feit nog betreurenswaardiger gevolgen heeft. Het tegenwoordige plan zal waarschijnlijk mislukken. Daarna moeten de Italianen een ern stige en hunner waardige houding bewaren, om een rechtvaardige en verstandige regeling, waarnaar alle vrienden van het bondgenootschap in Oostenrijk-Hongarije en in Italië zul len blijven streven, gemakkelijker te maken. Het Giornale d'Italia herinnert er ook aan, dat Tittoni in zijne redevoe ring in de Kamer een gunstige oplos sing der Italiaansche hoogeschool- kwestie voorspelde. De Italië vraagt, wat er voorgeval len is, om de meening der regeering te Weenen te veranderen. Het blad raadt ook aan tot kalmte en voor zichtigheid, gezien het onzekere van den internationalen toestand. De afgevaardigden Galli en Barzilai verklaarden in interviews, dat de be slissing van Oostenrijk, om geen hoogeschool te Triest op te ricuten en niets toe te staan dan een Itali aansche rechtsfaculteit te Weenen, eene ontgoocheling is voor alle Itali anen. Als Italië morgen, militair gisproken, sterker was dan Oosten rijk, zou de hoogeschool van Triest er dadelijk zijn. Italië heeft vrede noodig, maar vrede is eukel waardig, zonder offers te vergen van de nationale be langen. BOHEMEN. De Tsechische-bevolking te Praag organiseerde gisteren een protest beweging naar aanleiding van een kerkeljjken optocht der Duitsche stu denten in de avenue Prikopy. De Tsecheu zoDgen nationale liederen. een oigenblik te aarzelen aannam. Het verheugt mij jou en mijn schoonzuster in mijn huis te verwel komen, zei hij. Ik meen, dat de breuk in je familiekring hersteld is, en dat moet zoo blijven, anders zal Nancy hier niet tevreden zijn. En u moet tante Harriet ook de hand drukken, fluisterde Nancy, aan zijn arm hangende. Ik ga dat geheim zinnige pakje niet openen vóórdat 't gebeurd is, en toch verlangen Violet, Anthony en ik er zoo naar om te weten, wat daar in is. Om ons dus tevreden te stellen moet u er toe overgaan. Maar Mrs. Egerton weigerde uit de hoogte iedere poging tot toenadering. Kort daarop, gingen zij en Laura heen om daar nooit weer terug te keeren. Toen zij de kamer van zoovele ver rassingen verlaten hadden, opende Nancy in]tegenwoordigheid van Violet en Anthony het pakje. Het bevatte het koopcontract van Elmwood, vrjj van hypotheek, en vastgezet op Vioiet en haar erfgenamen. Mr. Malincourt had de geheele plaats gekocht, de hypotheek afbetaald, en haar teruggegeven aan zijn eigenaar met een som, voldoende om die plaats geheel te laten restaureeren en het huis van onder tot boven geheel op nieuw te meubileeren. Dat waren de papieren die Gillian naar Londen had moeten brengen op den dag, dat Ivan een poging deed zich er van meester te maken. Anthony, zei Violet met vochtige Tegen den middag werden zij door politie en gendarmes met bajonet op het geweer uiteengedreven. Ver scheidene arrestaties hadden plaats en vele personen werden gewond. In den namiddag had op de Graben een nieuw conflict plaats. Aangezien de toestand ernstig werd, ontruimde de politie de Graben, met de blanke sabel werd de menigte uiteengedre ven er was een hevig verzet, waarbij met steenen naar de politie geworpen werd. Enkele arrestaties hadden plaats, 's Avonds bleef 't kalm, uitgezonderd eenige botsingen van weinig betee- kenis. DUITSCHLAND. Gisteren werden in de geheele stad Berlijn, evenals in de voorsteden, optochten gehouden, door de socialis ten op touw gezet, om propaganda te maken voor, het kiesrecht. Deze optochten verliepen, zonder dat zich daarbij bijzondere incidenten voor deden. BULGARIJE. Er heerscht te Sofia groote opge wondenheid naar aanleiding van een gepubliceerde order, waarbij voor een oefeningstijd van drie weken onder de wapenen worden geroepen de reservisten van de laatste 10 jaar daardoor zulleu de divisies op oorlogs sterkte gebracht worden. Met opzet werd in de order niet van „mobili satie" gesproken. Uit welingelichte bron wordt verzekerd, dat aanleiding tot dezen maatregel de tijding gaf, die de regeering ontving, van belang rijke troepenbewegingen in het grens gebied van het vilajet Adrianopel en dat Turkije er aan dacht, de belang rijke strategische punten aan die grens te bezetten. RUSLAND. Generaal Alexejeff is door de marine rechtbank vrijgesproken van de aan klacht wegens afpersing. De generaal bleek echter schuldig te zijn aan het feit, dat hy als marine- stafofficier gedurende den oorlog met Japan in relatie stond metdeEngelsche oogen smeekend, toen Nancy was heengegaan, om Mr. Malincourt op te zoeken. Ik verzoek je viiendeiyk iets zonder uitstel te doen. Je moet voldoende geld op je moeder en zuster vastzetten, dat zij kunnen leven, zoo als zy gewoon waren. Laten wij een voorbeeld nemen aan de vrijgevigheid van Oom Peter vaDdaag, en laten wij ook zoo doen. Je wensch zal vervuld worden, lieveling, antwoordde hy. Als jü kunt vergeven dan zal ik je daarin vol gen. Nancy kwam tot de ontdekking, dat haar oom in beslag genomen was, toen zy hem zocht en Christal was ook niet te vinden. Een idee, dat zy samen iets te bespreken konden heb ben, weerhield haar van eene poging tot, verder onderzoek en in deze stem ming ontmoette Curzon haar, die verzocht haar even gezelschop te mo gen houden en haar over een belang rijk onderwerp te mogen spreken. Toen de ouders den volgenden dag met Nancy vertrokken, ging Bertram mee als haar verloofde. Mr. Malincourt had Christaldie nog beefde van opgewondenheid, meegenomen naar zyn stille studeer kamer. Dit huis zal altyd een tehuis voor je blyven, beste Christal, zeide hy op den vriendelij ksten toon, en je oom vraagt je als een bewys van zyn toe genegenheid aan te nemen, wat in deze enveloppe gesloten is. Ik geloof firma Hotchkiss en van haar 9500 roebei ontving. Het vonnis luidde ontslag uit den dienst en de daaraan by de wet vast gestelde gevolgen, beneveDS een boete van 1000 roebel. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maandag I Febr. des avonds te 8J- uur. Dit jaar worden twee compag nieën wielrijders opgericht, welke in garnizoen komen te Breda en te Assen. Zy zullen worden voorzien van op vouwbare rijwielen. De Haagsche part. correspondent van de Prov. Gr. Ct. komt met een paar nieuwtjes op politiek gebied. In de eerste plaats zegt hij, dat het minister Talma meeloopt in zya so ciaal wetgevenden arbeid, omdat de kundige onderwerper van het arbeids contract, prof. Drucker, zich bereid moet hebben verklaard een geheele nieuwe wet op de Kamers van Arbeid te ontwerpen, waaraan zoo groote behoefte bestaat. Het tweede nieuwtje meldt hy in de volgende bewoordingen „Geruimen tijd geleden werd o.a. gemeld, dat de heer Goeman Borge- sius, om redenen van zuiver persoon lijken aard, samenhangende met zyn maatschappelyken werkkring, het voor nemen had om het staatkundig too- neel te verlaten en zich dus in Juni niet weder beschikbaar te stellen. Thans hoor ik dat hy, om der wille van de vrijzinnige partij, dat voor nemen heeft laten varen en bereid is de taak tot hiertoe met zooveel toe wijding en talent vervuld, nog voor 't volgend parlementair tjjdvak op zich te nemen". Stakende werkloozen. De schrijver der brieven uit de Hoofd stad in de Prov. Gron, Ct. heeft het over de staking onder de werkloozen en zegt daarvaD o.a: hierbij keek hij haar glimlachend aan dat je andere schikkingen voor je toekomst hebt gemaakt, en als je verkiest daarby te blyven, dan ben ik bereid je daarby te helpen, evenals by alle andere dingen, Zie ik daar buiten geen vriend vau je? Christal keek uaar buiten en, zag John Thompson naar het huis toe ko men. Neem je dezen jongen man aan omdat je hem lief hebt, en omdat je meent met hem gelukkig te kunneu zyn, of alleen als oen midde! om te ontkomen? vroeg Mr. Malincourt. Hy was mijn vriend, toen ik dacht dat ik geen ander had, zeide Christal op zachten toon. Ik weet, dat ik my van u en van iedereen los maak in wat ik van plan ben te doen, maar toch doe ik het, niet alleen als een middel om te ontkomen, maar Je maakt je niet van mij los. Ik zal altyd dezelfde zijn en mijn huis staat altijd voor je open. Je kunt dit aan myn aanstaanden neef ver tellen dat je huwelyk myne goed keuring wegdraagt en dat het van uit Ryelands zal plaats hebben. Ik zal je nu met hem alleen laten, om dat er andere dingen zyn, die myne aandacht vragen. Toen dien avond John Thompson was heengegaan, zocht Christal ech ter haar oom op en vroeg hem of er niet over haar vooruitzichten ge sproken zou worden, tot dat ieder een vertrokken was. „De werkloozen hebben het op 't oogenblik by de Amsterdammers danig verkorven zy staken Werkloozen, die staken 't lijkt haast een grapje, dat nog komischer tint krijgt ais men leest, dat die staking zich heeft voor gedaan aan de Kostverloren vaart. Daar ligt een terrein, in de toekomst bestemd voor huizenbouw. Dat moet opgehoogd worden't heeft nog wel een paar jaar den tyd, doch het co mité voor de werkloozen weet het met de gemeente op een accoordje te gooien, de ophooging zal nu reeds geschieden. De commissie roept 200 liefhebbers voor het werk onder haar beschermelingen op, een daggeld van ten minste f 1.25 is gewaarborgd, ter wijl er kans op honger verdienste bestaat. De liefhebbers komen, doch in plaats van dankbaar en jjverig|aan den arbeid te tijgen, eischen ze meer loon omdat het gewone standaardloon van grondwerkers voor een aebturigen arbeidsdag f 2 bedraagt. En toen dat niet werd toegestaan, gooiden ze de schop er by neer, gaan manifesteeren en herrie maken I Natuurlijk deden zy dat niet op hun eigen houtjeer zaten bestuurders van een anarchis tische vakvereeniging achter, menschen die gesalarieerd worden voor hun ar beid voor de vereeniging en voor wie het dus een levensquaestie is, dat de vereeniging zich roert wat heeft men aan zoo'n bestuurder als er nooit iets aan 't handje is, niet waar? en die wisten de dommen te bepra ten, de vreesaebtigen te intimideeren, de luien te overtuigen, dat het toch wel zoo makkelijk is f 1 per dag te ontvangen als nietsdoende dan f 1.25 te verdienen door harden arbeid, en 't werk lag stil vóór dat het begon nen was. De commissie liet zich niet van haar stuk brengen en stelde den volgenden dag de gelegenheid tot werken weer open, doch goed vlotten deed het niet en de gesalarieerde on rustzaaiers blyven het vuurtje aan blazen met hun drogredenen. Maar de werkloozen de meerder heid der goeden moet hier onder de slechtheid der minderheid lijden hebben by een groot deel van het Tot het einde toe volhardde zy in die stilzwijgendheid en de eerste ken nisgeving, die Mrs. Egerton van het huwelijk van haar dochter ontving, was een advertentie in de courant. Toen was de maat van teleurstelling vol. Mr. Malincourt zette een groote som geld op Christal vast en zoo be trad zy als een ryke vrouw haar nieuw tehuis. Onder de onverminder de bewondering en liefde van haar echtgenoot en de nieuwe belangen, die zich voor haar opdeden, leerde zy de les hoe gelukkig te zyn. Van allen, wier leven veranderd was door het geld van Mr. Malincourt was Christal een dergeneD, die er het meeste en blijvende voordeel van had., Ivan Malincourt was voortaan ie mand, die geen vertrouwen meer ge noot. Hy durfde zich niet op Payne te wreken, in wiens toekomst degelijk en royaal door Mr. Malincourt was voorzien. Ivan bleef dezelfde en gebruikte steeds minder goede middelen om tot zijn doel te komeneindelijk kwam hij binnen het bereik van de wet en moest uit zyn land vluchten. Mr. Malincourt, omringd door hen, die van hem hielden, en golukkig in hun geluk had nooit reden den dag te betreuren, toen hy het vreemde plan maakte, dat hem zijn bloedver wanten leerde kennen. EINDE

De Eemlander | 1909 | | pagina 1