UIT 1>E PERS. WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling.1) BINNENLAND. Kunst eu Wetenschap. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 2G Januari 1909. Hoogste barometerstand 776.3 m.M. te Breslau laagste 756.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 27 Januari 1909. WindZwakke tot matige oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot onbewolkt, droog weer. Temperatuur's Nachts strenge vorst, overdag om het vriespunt. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 775 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 29 Laagste hedennacht F. 17 Hedenmiddag 12 uur F. 26 dragen. De jeugdige Coutard, was on danks zijn biddeD en sraeeken door zijn vader naar de inrichting over gebracht. Onderweg reeds deed hjj een poging om zelfmoord te plegen. In de strafkolonie aangekomen werd hij algeheele afzondering der kin deren is daar regel in een cel op gesloten. Vyf dagen lang weigerde de jongen voedsel. Wij zullen je wel klein krijgen, werd hem meermalen door het sleu telgat toegeroepen. Na een aandoenljjken br.ef aan zijn moeder te hebben geschreven, heeft hij zich aan zjjn das opgehangen. De cel, waarin de kinderen in de Paternelle te Mettray worden opge sloten, is van getraliede vensters voor zien, terwijl de deur dag en nacht is gegrendeld. Het eten wordt hun daar gebracht en de ouderwijzer komt hun daar les geven. Volgens het Fransche burgerlijk v/etboek, heeft een ouder, die over het gedrag van zijn kind ernstige klachten heeft, het recht het gedu rende 1 tot 6 maanden te doen op sluiten. Uitdrukkelijk bepaalde de wet gever echter, dat dit niet mag geschie den dan met een schriftelijk bevel van de Rechtbank. Dit laatste nu, werd in de straf kolonie te Mettray steeds veronacht zaamd. Op eenvoudig verzoek der ouders, werden de kinderen onmid- dellyk opgenomen, terwyl bovendien aan den wettelijk gestelden termijn van hoogstens zes maanden evenmin de hand werd gehouden. Tal van kinderen zitten er voor onbepaalden tijd door weinig gewetensvolle ouders van hun vrijheid beroofd. Nadruk niet verboden. 20) Het eeuwen oude geredetwist over het gebruik van vreemde woorden, heeft nog heden een prakties belang. Onder vreemde woorden verstaan wjj zulke die uit een vreemde taal zijn overgenomen. Evenals wij nog doen, namen onze voorouders ze over als zy ze nodig hadden. En nu zijn er honderden woorden in onze taal die het oorspronkelik vreemde uiteilik geheel verloren hebben b.v. dichter schrijver, fles, brief, aap boter, enz. De ongeletterde kan dat op 't oog niet zien, evenmin als dat aal, geit, brug, knie, melk enz. oorspronkelik nederlaudse, altans germaanse woor den zijn. Opsnijders niet meegerekend, die gaarne spreken van cuisiniertailor, coiffeur, presumeren, dégoutant, danke sehön enz. in plaats van het daarvoor 1] Met gebruikmaking vau de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewiju. DUITSCHLAND. Voor den aanvang van de beraad slaging over de voorstellen betreffende de reorganisatie van het kiesrecht voor den Pruisischen Landdag, legde Minister v. Moltke een verklaring af, waarin hij zeide, dat geen Minister zonder over diepgaande en nauw keurige gegevens te beschikken, met voorstellen over kiesrechthervorming in het Huis kan aaagekomen. Hij was derhalve genoodzaakt zich buiten d beraadslagingen over de voorstellen te houden, maar hij zeide, dat hjj de debatten met belangstelling zal volgen. De Romeinsche correspondent van het Berliner Tageblatt meent te weten, dat Duitschland zjjn bemid deling heeft aangeboden tusschen Italië en Oostenrijk naar aanleiding van het incident betreffende de hoogo- schoolquaestie. Bülow zou te Weenen reeds stappen hebben gedaan en Oostenrijk aange raden nebben in het belang van het Drievoudig Verbond rekening te hou den met de wenschen van Italië. PERZIË. Het Britsche Ministerie van Buiten- laudsche Zaken heeft een communi qué uitgegeven, waarin het verklaart, dat Groot-Britannië en Rusland niet voornemens zijn in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië tusschen- beide te komen, maar wel van oordeel zijn, dat de toestand van Perzië gebiedend de invoering van een prak- tischen vorm van volksvertegenwoor diging eischt, ten einde de. noodza kelijke economische en financieele her vormingen in het bestuur te kunnen verwezenlijken. Daar de tegenwoordige onlusten de economische belangen van Engeland en Rusland in gevaar brengen, heb ben de Regeeringen van deze beide Rijken van gedachten gewisseld, met het doel, den Sjah in bovengemelden ziu te adviseeren. Evenredige vertegen woordiging. De heer J. Q. Ramaer, die de vorige week zjjn belangwekken de lezing over cijfers op het gebied van religie en politiek voor het Aard rijkskundig Genootschap hield, publi ceert in de N. R. Ct. het volgende sprekende lijstje, hetwelk aantoont, dat mr. Heemskerk, de premier in bet zittend Ministerie, bij periodieke ver kiezingen steeds het onaangename ge val heeft moeten ondeivinden, niette worden herkozen 1S38 gekozen voor Ridderkerk, 1891 niet herkozen. 1894 gekozen voor Harlingen, 1S94 niet herkozen. 1894 gekozen voor Sneek, 1896 niet herkozen. 1901 gekozen voor Amsterd. 7. 1905 niet herkozen. 1905 gekozen voor Sliedrecht, 1908 Minister. De heei Ramaer merkt daarbij °P, dat inr. Heemskerk, indien wij even redige vertegenwoordiging hadden, steeds zou zijn herkozen, terwiil nu 6 van de 20 jaren zijn licht niet in de Kamer geschenen heeft. Inderdaad een sterk argument voor evenredige vertegenwoordiging. De Middenstandsten toonstelling. De Middenstands bond kan mededeelen, dat reeds het grootste deel van de beschikbare expo sitieruimte voor alle groepen der ten toonstelling te Amsterdam door ver schillende exposanten is besproken. Van verschillend vakken, welke zich daarvoor leenen, zullen de organisa ties modelwerkplaatsen inrichten, waar bij enkele als tegenstelling zullen aan- gebruikelike nederlandse woord te be zigen, is er een streven om vreemde woorden te vermijden waar het mo- gelik is. Daarvoor bestaan verschil lende redenen. Vaak zijn de vreemde woorden onduidelik voor het grote publiek b.v. anakolema, engareb, ro- dondas enz. Hieruit volgt echter niet, dat alle vreemde of bastaard woorden onduidelik zouden zijn. De duidelikheid heeft met de afkomst niets te maken. Groter of geringer duidelikheid is eenvoudig een gevolg van meer of minder gebruik. De wooiden toko motief, wagon, portemon nee, Jotografie enz. zijn even duidelik als melk, huis, kaas. Daarentegen zijn er echt nederlandse woorden die zc zelden gebruikt worden, dat de meeste Nederlanders ze niet verstaan b.v. bakstag, darink, galpengarre, hoor naar enz. De afkeer van vreemde woorden moet dus voornamelik liggen in het ongewone, bet onnederlatidse dat ze over zich hebben. Dat ongewone moet dus bij 't spreken aan do klank, bij de schrijftaal aau de spelling geweten worden. De klank is hier van minder gewicht omdat schijnbaar vreemde toonen een oude werkplaats met ver ouderde, doch toch nog bij velen in gebruik zijnde gereedschappen en werktuigen en daarnaast de moderne werkplaats voorzien van de nieuwe machines en hulpmiddelen. Eveneens zullen er vele zeer interessante be drijven in werking gesteld worden, waardoor de vakorganisaties en het publiek hun warenkennis kunnen ver meerderen. Ook op modegebied is veel belangrijks te wachten en schoone inzendingen in orgineele stands, waar voor de architecten der tentoonstel ling, de heeren Jacot in Oldewelt, de plannen maakten, zullen niet nalaten een groot publiek te trekken. Gevolgen der spoorweg staking. Men schrijft aan de O. Haarl. Ct Dat de spoorwegstaking van 1903 zich nu bjj de inwerkingtreding van de wet op het Arbeidscontract geducht laat gevoelen, kan blijken uit het volgende. Bestond in het vroegere reglement aan de centrale Werkplaats geen leeftijdsgrens op de peusionnee- ring, in het thans vanwege de directie aan het personeel aangeboden nieuwe reglement wordt deze grens op 60 jaar gesteld. Wanneer wy hierbij in herinnering brengen, dat voor ieder dienstjaar een uur loon als pensioen berekend wordt, kan men nagaan, hoeveel schade hun, die na de staking opnieuw werden aangenomen, door deze bepaling op de pensionneering wordt toegebracht. - II i t d e S. D. A P. Het Hbld. verneemt, dat de wegens het bekende geschil afgetreden bestuurders der S. D. A. P., de heeren J. H. Schaper en W. P. G. Helsdingen, blykens den uitslag van het referendum, tot party- bestuurders hei kozen zijn. De tot nu toe gevallen uitspraken van afdeelingen der S. D. A. P. ver zekeren het houden van een buiten gewoon congres. Dit zal zeer waar- schynijk in de maand Februari plaats vinden, zegt het blad. EEN NATIONALE ORGANISATIE. TEGEN DE WERKLOOSHEID. Het Sociaal Weekblad pleit voor de oprichting van een nationale veroeni- giug tegen de werkloosheid. Het blad schryft onder meer In de eerste plaats moeten de plaatselijke organisaties tegen de werkloosheid een permanent karakter dragen. Niet permanent in dien zin, dat zy ieder jaar steun aan werkloozeu moeten organiseeren, maar aldus opge vat, dat de steun aau werkloozen de taak zy van een blijvende vereeniging in plaats van een plotseling bijeen geroepen commissie. Deze vereeniging dient reeds in tijden van overvloed van werk plannen gereed te maken, die, wanneer de werkloosheid uit breekt, onmiddellijk kunnen uitge voerd worden. Gelijk een leger met het oog op het plotseling uitbreken van een oorlog, een mobilisatieplan noodig heeft, zoo ook moet er voor den strijd tegen de werkloosheid mobilisatieplannen in voorraad zyn. Natuurlijk komt een werkloosheid nooit geheel onverwachts; en zal dan ook bij deze plannen reeds met den bijzonderen aard van iedere werkloos heid rekening gehouden kunnen worden. Maar verder is naast de plaatselijke vereenigingen een nationale vereeni ging tegen de werkloosheid hoog noodig. Een zoodanige vereeniging kan in de eerste plaats jaarlijks congressen houden, alwaar bepaalde onderwerpen aan de orde gesteld worden en de leden der verschillende plaatselijke commis sies van gedachten kunnen wisselen en verslag doen van hun wederzjjd- klanken in onze spreektaal wel met andere lettertekens voorkomen. Zo klinkt de ch van machine, retoucheren, enz. als onze sj in meisje, baasje, sjouwen, sjaal, kas(l)je. De gin bagage, plantagehoort men in verlies je, vrees je. De klank van ai in militair prairieën hoort men in wèreld, kit rel, pèrel, ptrd. Wordt een vreemd woord, met een klank die wy niet hebben, overgenomen, dan wordt die klank dadelik ver nederlandst. Vergeljjk b. v. de cu van ingenieur in 't Frans en't Nederlands on in peloton en plelonhet engelse sport met het onze. Een vreemd woord krjjgt soms de overhand op een nederlands zo zegt men paraplu, horloge enz. ofschoon wy daar de nederlandse woorden regen- scherm en zakuurwerk voor hebben, maar die niet gebruikelik zyndat is nu eenmaal zo. Maar vreemde woorden drukken soms iets uit, waarvoor we geen nederlands woord hebben, en dan moeten wy ze over nemen. Maar waarom worden dan die vreemdelingen, die mettertijd toch nederlands worden, net zo goed als olie, azijn, duivel, keuken, koper sehe ervaringen. Deze nationale ver eeniging kan verder dat deel van de taak der plaatselijke commissies, het geen beter door één vereeniging voor het gebeele land, dan door vele plaatse lijke lichamen verricht kan worden, op zich nemen. Zoo b.v. hot verzame- leu van inlichtingen omtrent de moge lijkheid vanemigreeren naar het buiten land, het doen samenstellen van rapporten, het inwinnen van adviezen by instellingen als de Heidemaat schappij enz. Verder zouden bij een zoodanige nationale vereeniging niet alleen aan gesloten moeten zijn de eigenlijke ondersteuningsvereeuigingen en haar leden, maar ook alle andere instellin gen, die in het belang der werkloozen bestaan. Ook voor dezen is onderling overleg en samenwerken met verwante vereenigingen ten zeerste gewenscht. De in Nederland bestaande arbeids beurzen hebben reeds deze behoefte aan aaneensluiting gevoeld en zich geor ganiseerd in éen vereeniging. Deze zelfde behoefte doetzich ook met iederen dag meer en meer gevoelen bij de gemeentelijke werkloosheids fondsen. Ook daarbij zou een uit wisselen van gedachten en het sLreven naar meer uniformiteit in de ver schillende plaatselijke reglementen van het grootste nut zijn. Vooral de lan delijke bonden met werkloosheids- kassen ondervinden bij voortduring het nadeel van het feit, dat in iedere gemeente het werkloosheidsfonds ge heel op zichzelf staat en het bestuur geen overleg pleegt met de zusterin stellingen. De vereeniging van arbeidsbeurzen en de op te richten vereeniging van bestuurders van werkloosheidfondsen moesten afdeelingen worden van de éene groote nationale vereeniging tegen de werkloosheid. Wellicht zouden nog andere sectiën daarnaast ge wenscht zijn, doch dit is een quaestie van uitvoering, niet van principe. Hoofdzaak is. dat men in Nederlaud beseft, dat, evenals er behoefte bestaat aan een nationale vereeniging voor armenzorg, een nationale vereeniging tegen de werkloosheid noodzakelijk is. - HAMLET. Het moet voor de Hagespelers een meer dan aangename voldoening zyn geweest, gisterenavond de zaal van Araicitia zoo overvol te zien, nadat ze nog maar kort geleden, voor een heel klein publiek te dezer stede, de heerlijke gaven hunner reine kunst mochten spreiden. Dat bewjjst toch zeker wel hoe vorig maal hun spel is ingeslagen, hoe hun optreden een indruk heeft gemaakt, die nage werkt heeft niet alleen bjj de toen aanwezigen, maar ook invloed heeft doen uitgaan op hen, die verzuimd haddon hun uitvoering bij te wonen. En dat achten we voor onze stad een gelukkig verschijnsel het wjjst er op, niet waar, dat een goed gezel schap ook in Amersfoort nog wel publiek weet te trekken, als er ten minste kunst wordt geboden. En dat is bij de Hagespelers steeds het geval en zeker meer nog dan anders, als zy komen met Hamlet, een stuk waartoe Verkade zich bijzonder voelt aangetrokken. Aan hem danken we het, dat deze aangrijpende en on getwijfeld psychologisch moeilijkste tragedie tot ons komt op een wyzo, die groote bewondering en diep ont zag wekt voor zjjn alles verzettend talent, machtig en verheven in willen en kunnen. In zyn „Inleiding tot de voorstel ling" zegt Verkade o.a., dat hij, dank zij zjjn tooneelinrichting voor Hamlet, bjj het maken van coupures, geen enz. niet zo spoedig mogelijk in een nederlands pakje gestoken Daar voor wordt als gewichtige reden opgegevenom te kunnen zien waar ze van daan komen I En wie heeft daar wat aan De taalgeleerden weet het toch wel, en bet grote publiek geef er niet om- Het houdt zich aan het woord van Goethe toegepast op de vreemde woorden„Vraag niet waar vandaan wjj komen, want we zjjn er nu eenmaal." Wie, die geen taalgeleerde is, heeft zich ooit druk gemaakt over de vraag of kerker, munt, muur, spiegel uit het Latijn waren overgenomen Men gebruikt die woorden omdat men ze verstaat. Maar er zjjn tegenwoordig veel men sen die Frans hebben geleerd, en die zou het hinderen, het bij alle Neder landers (waarvan de meerderheid geen Frans verstaat) bekende eau de Co logne eens ging schrjjven odekolonjc Het zou immers wezen of men geen Frans verstond? En toch denkt men bjj het gebruiken van dat woord, noch aan Keulen noch aan water, maar aan een welriekende vloeistof. Dat men met Nederlands wat achter is, schjjnt er minder toe te doen. rekening behoefde te houden met tijdverlies, veroorzaakt door tooneel- verandering. Bjj het vaststellen dezer tooneelinrichting heeft hjj gezorgd de verschillende tafereelen in ieder bedrijf te kunnen doorspelen, met uitsluiting van stemming- en tjjdioovende pauzes zonder den gerechten eisch van een' hedendaagsch publiek te verwaai loozen, duidelijke indicatie der plaats van handeling. Dit moet de Haralet-vertolking der Hagespelers zooveel hooger reeds doen staan dan vroegere opvoeringen, toen een reeks van storende pauzen, wegens het veranderen der, ook vaak gebrek kige, décors, groote afbreuk deed aan den totaalindruk. Bij dit gezelschap echter blijft de aandacht onverdeeld geconcentreerd, terwijl der fantasie in niet geringe mate pieturalen steun wordt geboden. Door een vrjj gebruik te maken van historische gegevens toch, heeft Ver kade een aanduiding der omgeving gemaakt, die zeer bevorderlijk is aan het juist begrjjpen en voelen. Alle druk gedoe in Ijjn en kleur in cos tumes, requisieten en figuratie, is zorgvuldig vermeden, grootesoberheid is het kenmerk van geheel de weer gave. Het spel van allen valt te roemen. Toch heeft nog lang niet ieder der Hagespelers de tooneelspeelkunst in haar volraaakste vormen in zich op genomen, maar bjj allen is een hoogst ernstig streven merkbaar naar het bereikbaar volmaakte, naar juiste uitbeelding en duidelijke zegging. En dat verdient toejuiching, niet alleen voor den persoon zelf, maar ook voor den hoorder, daar, hetgeen nu in meer dere of mindere mate aan het spel hapert, in geen enkel opzicht storend werkt of schade doet aan het geheel. Het minst kon ons bekoren Helen Desmond, die als koningin Geertruide, zeer weinig koninklijks had en zelfs in sommige tooneelen verre bleef van de haar gestelde taak. Prachtig daarentegen was Lili Green als Ophelia. Haar creatie was gratie vol, treffend door voorname distinctie. Vooral de waanzinsscène verried de fjjnvoelende actrice. De vereischte ingehoudenheid en de vermijding van zelfs de geringste overdrijving maakte haar spel hier van een aangrijpende schoonheid. Geen in de zaal zal dan ook in deze scène niet met haar meegeleefd hebben en zoo geen diepe ontroering, toch zeker innige droef heid zal ieder voor haar gevoeld heb ben. Hendrik van Noord gaf den koning zeer goed weerzjjn mimiek, zijn grime, zijn trekken teekeudeu steeds de goorheid van Claudius' karakter. In de vrjj moeilijke taal van Van Looy schoot zjjn dictie echter wel eens te kort, een gebrek trouwens, dat de meeste leden van het gezel schap met hem gemeen hebben. Heel goed spel gaf Julius Brongers als Tooneelkoning, ter wjj 1 de Geest waar dig werd voorgesteld door Coen His- sink. De heeren de Bree en Karei van Noord, hoewel wat te jeugdige figuren, waren als Lgêrtes en Horatio ook heel goed, terwjjl Gerard Nijhuis als Polonius ook zeer voldeed. Thans komen we aan den hoofd persoon, Eduard Verkade. Hjj geeft de Hamlet-figuur zoo prachtig mooi, zocr sterk geteekend in alle finesses, dat men den geheelen avond door sterk onder den indruk bljjft van zjjn heer- ljjk groot talent. Hij heeft een prach tig geluid, maar zjjn stem kan aan intensiteit en modulatie-vermogen nog winnen. Zijn vertolking zal mettertijd zeker nog aan diepte winnen maar nu reeds is ze van een subtiele fijnheid en koninklijke waardigheid, dat groote bewondering hem wel ten deel moet vallen. Met het afkeuren van vreemde woorden moet men voorzichtig zijn. Menigeen neemt het zo nauw niet met de betekenis van een woord en wordt daarin gesterkt door de woor- deboeken, die vaak woorden als geljjk van betekenis opgeven, ofschoon ze in nuance verschillen b. v. koket en behaagziek, konkurent en mede dinger, kanapee en rustbank, nobel en edel. Geldt dit al voor de taal van gewone mensen, veel sterker komt dat uit in de taal van artisten, die niet alleen fijner zjjn in hun onderschei dingen, maar soms aan een vreemd woord de voprkeur geven om de klank. Naast de overdreven zuiveraars van onze taal heeft men liefhebbers van mooi te doen met vreemde talen. Zo iemand, die b.v. niets van 't Italiaans af weet, vindt het goed Nederlandse: „Al is 't niet waar, 't is aardig ge vonden", niet mooi genoeg en zegt of schrijft de onzin: „Si non veroè ben trovato", omdat hjj het zó |gehoord of gelezen meent te hebben, maar het niet goed onthouden heeft, in de war gebracht door het franse si. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2