WEERBERICHT. Thermooieterstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.j De Bildt, 28 Januari 1909. Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te Rigalaagste 735.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avoud van 29 Januari 1909. Wind: Zwakke oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot onbewolkt, droog weer. Temperatuur's Nachts strenge vorst, overdag om het vriespunt. Barometerstand te AMERSEOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 30 Laagste hedennacht F. 15 Hedenmiddag 12 uur F. 24 gedurende de zitting opgeheven worden, Te Hamburg zijn drie anti-mili- tairistische propagandisten op heeter- daad betrapt, toen zij onder de ma trozen van den pantserkruiser Scharn- horst brochures uitdeelden. GROOT BRITANNIË. Reuter verneemt, dat de Koning binnenkort een Koninklijk besluit zal onderteekenen, betreffende de oprich ting van een radium-instituut, dat niet alleen zal dienen voor onderzoekingen, maar dat een afdeeling zal bevatten, waar patiënten met radium behandeld kunnen worden. In den Raad van Bestuur hebben o.a. zitting sir Frederick Treves, sir William Ramsay en professor Thomson. Sir Ernest Cassel heeft een aanzien lijk bedrag beschikbaar gesteld. Er is een syndicaat gevormd om radium af te zonderen uit het zink- blende der opslagplaatsen van Corn wall. FRANKRIJK. Jean Jaurès toornt in de Iiumanité zeer terecht nog eens tegen de duod- straf. In de Kamer is het voorstel om den beul zjjn werk niet meer in 't openbaar te laten doen Dinsdag van de baan geschoven. Er z(jn er. dus velen onder de afgevaardigden, die voor het behoud van de doodstraf hebben gestemd, die er nu mee ver legen zijn. Zij willen er niet meer van gesproken hebben. De voorstellers moesten niet van hun weg afwijken, zegt Jaurès verder. Ze willen nu binnenshuis den valbijl laten werken, maar daarmede beken nen zy, dat het schouwspel van de de doodstraf, in plaats van een heil- zamen schrik te verspreiden, de beest achtigheid in den mensch prikkeit. Dat is een veroordeeling van het schavot. Sedert Béthune zijn de moorden in den lande niet opgehouden. Nutte loos heeft dus de maatschappij zich met te dooden onteerd. Dat zal wor den aangetoond als de doodstraf prin cipieel iu de Kamer weer aan de orde komt. „En dan zullen wjj aan de leveranciers van den beul vragen Weet gijlieden wien gij hebt getroffen Weet gij, dat Danvers, wiens hoofd gisteren te Carpentras is gevallen, de zoon was van een misdadiger, dat hij in de misdaad is opgevoed Kunt gij zeggen, wat de maatschappij heeft gedaan om hem te ontrukken aan de leerschool van roof en moord, waarin b(j is opgegroeid Neen, we moeten de guillotine niet verbergen, maar ufscbaffen." SERVIË. Aan de Neue Freie Presse wordt gemeld, dat bet een memorandum en niet een nota is, die de regeering van Servië van plan is aan de mogend heden te doen toekomen. Dit memo randum is thans opgesteld en moet zijn uitgowerkt volgens raadgevingen van de Russische Regeering. De copiën zijn eerst naar Petersburg en Cettigne opgezonden, met het oog op de goed keuring van Rusland en Montenegro voor zoover de redactie betreft. ITALIË. Volgens de Stampa zal Zaterdag e. k. een Ministerraad onder voorzitterschap van den Koning gehouden worden, waarin de twee volgende zeer belang rijke aangelegenheden behandeld zullen worden. In de eerste plaats het ont slag van Tittoni en de verhouding tot Oostenrijk, in de tweede plaats de wenschelijkbeid, de Kamer in Februari bijeen te roepen alvorens haar te ont binden. Toen in Italië een hevige anti- Oostenrijksche beweging losbarstte, ten gevolge der inlijving van Bosnië en Herzegowina, kreeg Tittoni uit Weenen door bemiddeling van von Lutzow, den Oostenrjjkschen ambassa deur te Rome, ernstige toezeggingen over de instelling van een Italiaansche Universiteit te Triest. Er werd geen schriftelijke verklaring afgegeven, maar de toezeggingen, die mondeling gedaan werden, waren formeel en uitvoerig. De voornaamste fout van Tittoni en eenigermate ook van Giolitti, was waarschijnlijk te vroeg te hebben ge sproken en zich aldus niet alleen per soonlijk te hebben gecompromitteerd, maar eveneens de verwezenlijking van de goede bedoelingen van Oostenrijk verhinderd te hebben. De Stampa zegt uit zeer goede bron te weten, dat het ontslag van Tittoni in beginsel aanvaard, maar niet on middellijk bekend gemaakt zal worden. De Kamer zal hoogstwaarschijnlijk niet op 16 Februari a. s. bijeenge roepen en vóór de lente ontbonden worden. De verhouding met Oostenrijk blijft gespannen. Vroeger kon men bij derge lijke gelegenheden rekenen op de tusschenkomst van den Duitschen Rijkskanselier, maar tegenwoordig blijft deze weldadige invloed uit dooi de geschokte positie van Von Bülow in eigen land, besluit genoemd blad. AMERIKA. Taft, die over een maaud het presi dentschap der Vereenigde Staten aan vaarden zal, heeft zich gisteren in gescheept om zijn iuspeetie-reis naar het Panama-kanaal te beginnen. Hy heeft een grooten staf deskundigen bij zich, en hoopt in den tijd van een paar weken zich een oordeel te kunnen vormen over den toestand der kanaal- werken. Het onderzoek zal hoofdzake lijk Joopen over de oorzaak der jongste groote verzakkingen der dijken, en van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen of men een sluizenkauaal of een niveau-kanaal maken zal. Taft wil het eersto nog niet opgeven, maar de deskundigen hellen meer en meer over tot een niveau-kanaal, znoals ook indertijd geraden is door de commissie van vreemde deskundigen (waarin ook de Hollandsche ingenieur Welcker plaats genomen had). Het laatste woord in deze quaestie is aan het Congres. PERZIË. Een telegram uit Teheran aan Europeesche bladen meldt dat een leger, door den Sjah afgezonden om de revolutionnairen in het zuiden te tuchtigen, geheel en al verslagen is door de opstandelingen. Dezen kenden het land zooveel beter dan de regee- ringstroepen, dat zy groote afdeelingen in hinderlagen lokten en daar gevangen namen of afmaakten. Alleen de gene raals van de troepen zouden ont komen zijn. Wanneer het bericht juist is, dan gaat het er voor den Sjah slecht uitzien de noordelijke provincie Azer- beidsjan heeft reeds vrijwel zijn heer schappij afgeschud en wanneer nu bet zuiden hetzelfde doet, dan blijft hem niet veel meer dan Teheran en den omtrek over. De gemeenteraad van Edam besloot, ten tweeden male, een aantal arbei derswoningen te doen bouwen in het dorp Volendam. Hierop werd ontvan gen het besluit van H. M. de Konin gin, om daartoe een voorschot uit is rijks kas te geven ad. f13,366. Militaire pensioenen. Twee wetsontwerpen zyn ingediend, houdende bepalingen omtrent de toe kenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen en gepen- sionneerde militairen beneden den rang van officier: le der landmacht2e der zeemacht. De bedoeling is militaire weduwen- en weezenfondsen op te richten. Met de daartoe ingestelde commissie van 1901, om op de in haar rapport aan gevoerde gronden, is de regeering van oordeel dat oprichting van twee af zonderlijke weduwen- en weezenfond- seu voor de land- en de zeemacht de voorkeur verdient boven het instellen van een gemeenschappelijk fonds. Hit beheer over beide fondsen zal door het depaitement van financiën worden gevoerd, naar regelen, vast te stellen bij Koninklijk besluit. Eerst na de in stelling van de fondsen zullen, lettende op de sedert 1901 veranderde toestan den, meer nauwkeurige herbereke ningen kunnen worden gemaakt om trent de door het riik jaarlijks aan de fondsen bij te dragen gelden. Naar de berekeningen der commissie, berus tende op de door haar voor de pen- sionneering aangenomen grondslagen, zouden de rijksbijdragen beloopen aan het fonds voor de landmacht f 185,000 aan dat voor de zeemacht f 100,000. Onafhankelijk echter van de ver anderde toestanden mogen de door de commissie genoemde subsidiebedragen als te hoog worden beschouwd. Hare berekeningen toch zijn gebaseerd op een rentevoet van 3 pet., tei wijl thans zonder bezwaar een rentevoet van 3| pet. kan worden aangenomen. De bedoelde bedragen zijn op dien grond te verminderen tot resp. f 150,000 en f85,000. Met deze bijdragen zal ge durende de eerste vijfjarige periode wel kunnen worden volstaan in af wachting van de eerste wetenschap pelijke balans. De beide wetsontwerpen steunen op de door de commissie van 1901 aan genomen grondslagen, waarin men de hoofdbeginselen terugvindt van de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890. Voor de toelichting van de bij zondere bepalingen verwijst de regee ring in hoofdzaak naar het rapport der meergemelde commissie. -Het Ad tire». verkiezings- program. De Standaard vermoedt, dat het Program van actie der antirev. uit niet meer dan vier punten zal bestaan lo. Gezindshoofdeukiesrecht, 2o. Verplichte verzekering, 3o. Tarief s- verhooging en lo. Gelijkmaking van Openbaar en Bijzonder onderwijs ook voor schoolbouw en subsidie-uit- keering. „Men kan wel allerlei hierbij voegen, en zoo men zich tot deze vier punten bepaalt, wil dit in 't minst niet zeg gen, dat we de overige belangen in blanco laten. Maar bij de komende stembus zal 't zaak zijn, zijn krachten te concentreeren. En daarvoor kan alleen een uiterst sumier en tot de hoofd zaak bekort program dienst doen." Staatscommissie, voor de vivisectie. De Staatscommis sie, den 23n Februari 1907 ingesteld, aan welke werd opgedragen onderzoek riaar en beantwoording van een aan tal vragen, in verband met proef nemingen op levende dieren, is, vol gens de Tel., thans reeds in zooverre met haar arbeid gereed, dat haar rap port binnen twee of drie maanden kan wordeD tegenmoet gezien. De uitslagen der wedstryden voor militairen op de Maat zyn als volgt A. Wedstry donder officie- r e n. I. Lange baan, afstand 1 K M aan tal deelnemers 16. le prys sergt. Schultz, 2e pr. sergt. Hamming, 3e pr. sergt. Van Hemert, 4e pr. sergt. Wichman, 5e sergt. Schuiten. Kortste tyd 2 min. 12 sec. II. Korte baan, afstand 150 M., aantal deelnemers 24. le prys sergt. de Boer, 2e pr. sergt. Los, 3e pr. sergt. Geldernran, 4e pr, sergt.-majoor Benninga, 5e pr. sergt. Nieuwenhuis, 6e pr. sergt. Feenstra. B. Wedstrijd korporaals en manschappen. I. Estafette rit groepen van 5 man, 1 K.M., aantal deelnemeis 40. le prijs korp. Van Beckum, korp. four. Sutherland, mil. de Vries, mil. v. d. Vecht, mil. Jansen 2e pr. mil. v. d. Pol, mil. Krist, mil. Loer, mil. v. d. Ploeg, mil. Wierstra 3e pr. mil. Schoorl, mil. korp. Nagelhout, mil. Dekker, mil. Vorstermans, mil. Feith. II. Korte baan afstand 150 M., aan tal deelnemers 48. le prys mil. korp. Visser, 2e pr. mil. Apperlo, 3e pr. mil. Elfrink, 4e pr. korp. Meyer, 5e pr. mil. Van Houten, 6e pr. mil. Zeilstra, 7e pr. mil. Coenen, 8e pr. mil. Voetberg, 9e pr. mil. Reinders, 10e pr. mil. Liebrecht He pr. mil. Katuuun, 12e pr. korp. Poorter, 13e pr. mil. Wessels, 14e pr. mil. Jager, 15e pr. mil. Helraerhorst, 16e pr. korp. Scbirm, 17e pr. mil. v. d. Stege, 18e pr. mil. v. Wigcheren. III. Wedstrijd met hindernissen, afstand 180 M., aantal deelnemers 33. le eri 2e .aankomende in elke groep prijs en premie winner. le prijzen mil. Hey, mil. Kroeze, mil. Wempe, mil. Schaafsma, mil. de Vries, korp. Enkelaar, mil. Veluwen- kamp2e prijzen mil. Slager, mil. Döderlin de Win, mil. Shiele, mil. Dijkstra, korp. Lichtendahl, korp. Bud ding. De pryzen werden hedenmiddag om één uui in de gymnastiek en schei in zaai uitgereikt, waarbij de regiments commandant met eenige toepasselijke woorden de winnaars toesprak. Naar aanleiding van de iu dit nummer voorkomende advertentie, gi een der agenten ons inzage van een telegram van de Directie der Eerste Nationale Arbeidscontract en Ziekte verzekering Maatschappij „het Roode Kruis" te 's Hage luidende: „Kwestie doktoren opgelost." Het Amersf. Dames zangkoor heeft het voornemen opgevat een uit voering te geven van de operette „De Tooverring". Het batig saldo zal wor den afgedragen aan de „Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volks sanatoria voor borstlyders in Neder land." In het plaatselijk bestuur dier ver eeniging zitten de heeren E. L. Visser president, en Dr. H. W. Sebreuder secretaris. De uitvoering, waarvoor inteekenlysten circuleeren is gesteld op Dinsdag 9 Februari a.s. Vrijwillige bijdragen worden niet aangenomen, deze moeten rechtstreeks aan genoemd Bestuur worden aange nomen. De opvoering is geen weldadigheids uitvoering maar een gewone uit voering, waarvan het batig saldo zal worden afgedragen. Mocht evenwel de medewerking van 't publiek zoodanig zyn dat er een tweede (goedkoopere) uitvoering gegeven kan worden, dan zal, doordat dan geen onkosten dan zaalhuur komen, er nog een fliuk be drag kuunen overblijven. De Amersfoortsche Pers is met een nieuwe collega verrijkt. Het groot aantal stedelijke bladen en blaadjes is nog met een vermeerderd. Gisteren kwam het tweede nummer, van dit om de veertien dagen ver schijnende blaadje onder onze oogen en met genoegen hebben we met dit orgaan van de H. B. S. scholieren, „Om en bjj de Kei" kennis gemaakt. Het hoofd prijkt met een niet on verdienstelijke teekening van Amers- foort's trots. In een hoofdartikel kunt ge de heele geschiedenis van onzen kei vinden, (door hem zelf verteld) terwijl ook de ver dere stukjes proza en poëzie werkelijk voor iedereen het lezen waard zyn. Onder de streep, een spannende H. B. S. idijlleterwyl de rubriek voetbal gelukkig ook een goede plaats inneemt. We wenschen het blad „Om en bij de Kei" van harte succes toe en hopen met de redactie, dat de gezelligheid van den omgang onder de H. B. S. leerlingen hiermede nog verhoogd zal worden. Nu nog maar het aantal abonnées uitgebreid, zoodat men zal kunnen overgaan tot het laten druk ken van het tot nu toe zeer net ge- hectografeerde blaadje. Dat dit mettertijd zal kunnen, be wijst de stijgende belangstelling voor dit flink aangepakte werk. „Bonum initiura est dimidium operis." Bij de heden te Amsterdam voortgezette wedstrijden van de Kon. Onderofficieren schermbond behaalde in den korpswedstrijd op floret, den 4den prys, het 1ste Regiment Veld artillerie (Amersfoort). In den personeelen wedstrijd op sabel, afdeeling III, behaalde de zadel maker Pierik van het 1ste Regiment Huzaren den 2den prijs. A.s. Zaterdag, 30 Januari,'s avonds om 8 uur houdt de Kamer van Koop handel een openbare vergadering in de trouwzaal van het Gemeentehuis. Naar wy vernemen gaat het te dezer stede met de teekening van het arbeidscontract door de werklieden, niet in alle inrichtingen even voor spoedig. Bjj de firma's v. d. Want en S. W. Melchior is het reeds uitgereikte in- dividueele contract door de patroons, na gehouden conferenties met deafd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typ. Bond, weder ingetrokken, terwijl het personeel der rijwielen- en automo- bielenfabriek v. h. A. Eysink in een bijeenkomst besloten heeft te weigeren het voorgelegde contract te teekenen. De zoo gelukkige redding, gisteren avond oi der laatste berichten in ons blad vermeld, schijnt niet geheel over eenkomstig de waarheid te zijn. Bij nadere informatie toch, waartoe ons gisteren de tyd ontbrak, vernamen we dat de koloniaal van Dijk en de ordonnans Brand, met behulp van hospitaalpersoneel er in slaagden een tweetal jongens uit de vrij diepe sloot te redden. Van een zieke, die uit zijn bed sprong en vervolgens niet minder dan zes drekkelingen redde is aan het Hospitaal niets bekend. Als gevonden voorwerpen zyn ten politiebureele gedeponeerd een damesceintuur en een zilveren dames horloge. LIJKVERBRANDING Iu het Logegebouw hield gisteien- avond de heer M. A. Poel uit Hilver sum een lezing over: Lykverbranding. De heer A. Bommel spiak een kort welkomstwoord, waarna de heer Poel zijn lezing begon, met er op te wijzen dat het een eenigszins griezelig en luguber onderwerp is, zooals trouwens dat met alles het geval is, dat met den dood in verband staat. Ten opzichte van het vraagstuk der lijkverbranding bestaat veel onver schilligheid, voor een deel door onbe kendheid, voor een ander deel omdat veel menschen er niets om geven wat met hen na hun dood gebeurt. De dooden moeten echter verwijderd worden en in den loop der eeuwen zyn verschillende maniereu daarvoor ge bezigd. Lucht en aarde, wateren vuur werden en worden voor de lijkbezor ging gebruikt. Eerst in de laatste jaren is men op hygiënische.en aes- thetisehe gronden tot do moderne lijk verbranding gekomen. Aan de hand van een reeks licht beelden zet spreker de lijkbezorging op verschillende wijzen, uiteen. Iu het steenen tijdperk had men steenen kamers waarin de lijken ge plaatst werden, zooals dat ook nog bij zoogenaamd onbeschaafde volkeren het geval is. De steenen graven, die ook in ons land voorkomen, de hunnebedden, dienden voor de berging der urnen, waarin de asch der verbrande dooden. In het bronstijdperk krijgt men al lijkkisten, nl. uitgeholde boomstammen, die met steenen overdekt werden. In Egypte werden de lijken gebalsemd, en de mummie geplaatst in een houten sarcophaag en die weer in een steenen die te zamen geplaatst werden in een pyramide. Langs de Nijl had men daal de rotsgraven. By de jParthen werden de lijken in een ommuurde ïuirate overgelaten aan de roofvogels, terwyl in de heete luchtstreken de lijken geplaatst werden in een soort cano of prauw en zoo op staken aan de lucht blootgesteld. Zulke luchtgraven komen o.a. voor op Borneo en Timor als de weeke deelen verteerd zyn, gooit men de overblijfselen in zee. By latere volkeren kreeg men een reeks grafkelders boven den grond in de catacomben te Rome waren die kel ders met doodsbeenderen versierd. Bij de Germanen was het verbranden vrij wel in zwang. Dat bewijzen de gevonden grafvelden met wel meer dan ÏO.ÜÖO urnen. Door de invoering van het Christendom is het verbran den uit de gewoonte geraakt. Karei de Groote bestempelde het begraven als de specifiek Christelijke lijkbezor ging. Dat gaf tevens een bron van inkomsten, daar de lijken eerst in, latei- om de kerk werden ter aarde besteld. In de middeleeuwen verdwijnt de lijk verbranding van verbranding was toen eigenlijk nog geen sprake maar van verkoolen. In de eerste helft der 19de eeuw kwam de idee der moderne lykver- branding op. Iu 1849 hield lacob Grimm in de academie te Berlijn een lezing over de aesthetische waarde er van, terwijl later onze beroemde land genoot Molenschot op de hygiënische en economische zyde wees. [n 1876 verrees het eerste crematorium te Milaan. De lijkverbranding nu biedt hygië nische, aesthetische en economische voordeelen. Wat de hygiënische betreft kan worden gewezen op het algemeen in zicht, dat de aanwezigheid van een kerkhof schadelijk is voor de (gezond heid. Eerst werd verboden in de kerk te begraven, toen kwam het verbod voor de omgeving der kerk en daarna het gebod om op een afstand buiten de stad het kerkhof te stichten. Wel een bewijs dat men vreest voor de bacteriën die door de verrotting ont staan. Een feit is het, dat dat gevaar niet denkbeeldig ishet is meer malen geconstateerd door ambtelijke berichten. Een kerkhof kan gevaarloos zijn, maar veel komt het niet voor. In Denemarken voldeden van de 650 er maar 45 aan de gestelde eischen en in Pruisen heeft men het onder zoek er naar gestaakt omdat men de consequenties niet aandurfde. Trou wens groote geneeskundigen als Vir- chow, sir Thompson, Spencer Elce, Pettenkofen e. a. hebben zich op hygiënische gronden voor lijkverbran ding verklaard, wel een bewijs dat deze absoluut gevaarloos is. Ook is de kans op schijndood veel geringer, alleen reeds daarom dat de dood- schouw veel gestrenger is. Bij het crematorium te New-York is een ver- warmiugskamer, waarin door de hitte een lyk spoedig tot ontbinding over gaat. Dan heeft men dus een zeker

De Eemlander | 1909 | | pagina 2