DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 26, MAANDAG 1 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naeml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Tot plaatsing van advcrtcptiën en reclames tan lioitou lid kanton Amersfoort in dit Mad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Biunen- en Buitenlandsch Advertentiebureau 1). Y. ALTA, ïïarmocsstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur B>. Gr. B.IJKENS, Abounemantsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Adverténtlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) DE BALKANCRISIS. Het Neue Wiener Abendblatt, dat veelal geïnspireerd wordt door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, meent, dat het Turksch-Bulgaaische conflict binnenkort uit den weg zal zijn geruimd en dat het tot stand komen van de Oostenrijksch-Turksche overeenkomst zeker schijnt. Het Oostenrljksch-Servisch conflict blijft dus over, waarvoor eveneens een oplossing te vinden zal zijn. De houding van Oostenrijk-Hongarije tegenover de Servische verlangens blijft onge wjjzigd. De Donaumonarchie zal geen duimbreeds Bosniscb grondgebied af staan en de eisch van Servië om autonomie voor Bosnië te verkrijgen, is een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk-Hon garije, die beslist moet wordeu afge wezen. De Parjjsche Temps verneemt daar entegen uit Weenen, dat volgens een mededeeling uit Sofia, Turkije zou afzien van directe onderhandelingen met Bulgarije en de regeling dezer aangelegenheid aan de Mogendheden zou willen overlaten. Eindelijk loopt in diplomatieke kringen te Weenen het gerucht, dat Turkije en Bulgarije waarschijnlijk op aandrang der mogendheden zullen eindigen over een schadevergoeding van 100 millioen fres. door Bulgarije aan Turkije uit te keeren. De Oostenrjjksche gezant heeft aan de Porte medegedeeld, dat een speciale koerier heden Weenen verliet, en Dinsdag met het protocol te Konstan- tinopel zal aankomen. OOSTENRIJK. In bet Huis van Afgevaardigden is de laatste dagen de strijd tusschen Duitschers en Slaven weer aan de orde. Een nieuw uiterlijk heeft die strijd gekregen, nu de Duitsche partijen, de vrijzinnige partijen en de Christelijk- sociale, het met elkaar eens zijn ge worden en althans voorloopig tegen over de aanvallen hunner Slavische tegenstanders in gesloten slagorde zul len staan. Het komt den Duitschers ook ten goede, dat er bij de Slaven niet dezelfde eendracht is. Vrijdag hebben Tsjechen en Slovenen elkaar in het Huis van Afgevaardigden gezegd waarop het stond, en dat schiet in die vergadering gewoonlijk aan duide lijkheid niet te kort. AMERIKA. Het huis van Afgevaardigden heeft de vermeerdering der oorlogsbegrooting, met 500,000 pond sterling voor proef nemingen op het gebied der lucht scheepvaart, goedgekeurd. Het Vrije Ruilverkeer. In de algemeene vergadering van de Vereeniging Het Vrije Ruilverkeer werd besloten het jaarverslag over 1908 te drukken en te publiceeren. Dit verslag is op aanvrage gratis ver krijgbaar bij den secretaris-penning meester, mr. A. Heringa, Helena- straat 33 te 's Gravenhage. Ten aanzien van het Internationaal Vrijhandelscongres in 1910 te houden óf in België öf in Nederland, werd het bestuur gemachtigd de noodige voorbereidende maatregelen te nemen en in overleg te treden met de andere leden van de op het congres benoemde commissie van voorbereiding, bestaande uit het bestuur der Cobdenclub en eenige Nederlandsche en Belgische afgevaardigden ten congresse. Ten einde nog meer dan thans de aandacht te wijden aan bijzondere branches van de nijverheid, werd het bestuur aangevuld met de heeren H. J. H. Gelderman te Oldenzaal, K. Reyne, lid van de Tweede Kamer te Haarlem, E. H. Krelage, te Haarlem, terwijl de heer prof. dr. C. A. Verrijn Stuart die reeds vroeger deel van het bestuur uitmaakte, tot lid werd be noemd. Prof. mr. Blom werd herbe- noomd. Tot groot leedwezen van de verga dering heeft de voorzitter mr. J. d'Aulnis de Bourouill, gemeend het presidium te moeten neerleggen. De heer d'Aulnis was tot dit besluit gekomen uit de overweging, dat na een elfjarig bestuurslidmaatschap de taak van leider der Vereeniging nu aan andere krachten moest worden overgelaten. De vergadering legde zich noode bij dit besluit neer benoemde als voor zitter den heer A. Plate, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam. Het ledental bleef vrijwel station- nair. Protectie en boycot- Dank zij het hier te lande gehuldigde vrijhandelsstelsel kunnen onze bouwers van ijzeren riviervaartuigen deze goed- kooper in Duitschland leveren dan de Duitsche scheepsbouwers. En wat doen deze laatsten nu Zjj besluiten, aan ijzeren vaartuigen, die in Holland gebouwd zijn, geen her stellingen uit te voeren, en zelfs in geval van averij alle hulp te weigeren. Een formeele boycot dus en wel een van de hatelijkste soort, want in ge val van averij, dus ook van gevaar voor leven, schip en vracht, wordt hulp geweigerd. Het is de vraag of door onze diplo matie iets zal kunnen worden gedaan, waardoor de Duitsche Rijksregeering zich de zaak zou kunnen aantrekken. Wij gelooven zelfs, dat dit weinig zou uithalen. In den regel vinden dergelijke lompe machtsmisbruiken ten slotte een compensatie in de een of andere handigheid, waardoor de getroffen, en in het nauw gebrachte industrie zich weder aan den greep harer concurren ten weet te onttrekken. Dat zal wel licht ook hier het geval zijn. Maar als staaltje van de demorali- seerende opvattingen waartoe het protectionisme de menschen brengt, is het geval hoogst merkwaardig, zegt het Vaderland. Nederland en Venezuela. De Venezolaansche afgezant, dr. Paul, is gisterochtend met den snel trein van 9.16 naar Brussel vertrokken, vanwaar hij gisterenavond zijn reis naar Parijs dacht voort te zetten. De datum van zijn terugkomst hier te lande is nog niet vastgesteld, daar deze samenhangt met de ontvangst van de nadere instructiën en volmacht, welke dr. Paul bij zjjne regeering heeft aangevraagd. Men maakte ons dezer dagen opmerkzaam op het feit, dat de brieven, geworpen in de bus van ons Postkantoordaar alles behalve veilig liggen voor kwaadwilligen. Het moet zeer gemakkelijk zijn de brieven door middel van een stok met kleefstof weer naar buiten te halen. Naar men ons mededeelde is de directeur van het Postkantoor reeds eenigen tijd ge leden hierop opmerkzaam gemaakt, doch verbetering door het aan brengen van een toestelletje als bijv. in het buitenland hier en daar wordt aangetroffen, bleef tot nu toe uit. Zij, die hierbij het meeste belang hebben, zullen dus goed doen als zjj zich eens met een klacht tot den directeur-generaal wenden. In de Donderdag j.l. gehouden zitting van het Comité tot steun by tijdelijke werkloosheid kwam van een onbekonde een gift in van f 10. Een voorbeeld ter navolging, want doordat de winter vrij streng is, was er tot nu toe van grondwerk geen sprake en het aantal werkloozen is steeds toe nemend. Naar men ons meedeelt zijn de steenhouwers van de firma R. van Dijk uitgesloten, omdat zij weigerden het arbeidscontract te teekenen. De afd. Amersfoort der Vereeni ging tot opvoeding van halfverweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het huisgezin vergadert a.s. Vrijdag in Ons Huis. De heer B. Marwitz is benoemd tot len secretaris van de af deeling van den Vrijz. Dem. Bond (vac. M. Chr. Houtman). De tooneel- en ReciteervereenigiDg Thalia" gaf gisteren in de zaal der Sociëteit Vereeniging voor hare dona teurs eene uitvoering. Opgevoerd werd „Jan Ongeluk". Ofschoon het spel hier en daar wel wat te wenschen overliet, mede door het verlies van eenige oude leden, waarvoor thans nieuwe debuteerden, kwam ook thans het publiek onder den indruk van dit komische tooneelspel, hetgeen zich af en toe in een luid applaus uitte. Een gezellig bal besloot de avond. De voor het 5e Reg. Inf. uitge komen onderofficieren bij den scherm- wedstrijd te Amsterdam, waarbij o. a. den korpsprijs op het geweer behaald werd door den sergeant-majoor Kater- berg en de sergeanten Derogéen Botesz, keerden Zaterdag alhier terug. Aan het station werden zij verwelkomd door den kapitein-adjudant en de muziek van het regiment, die hen naar de kazerne geleidde aldaar wer den zjj toegesproken door den reg.- comm., die hen geluk wenschte met hun overwinning en hen uit naam van het korps dank zegde, voor de kranige wijze waarop zjj het 5e reg. by den wedstrijd hadden vertegen woordigd. Men schrijft ons Nu, wij zjjn dan toch op allerlei gebied door den wintervorst onthaald. Naast de hevige koude hebben we als nagerecht de noodige sneeuw ge kregen. De winter heeft zich een volmaakte winter willen toonenArme liefheb bers en liefhebsters van de ijssport. Het is de vraag of ge dezen winter nog „de Maat" met schaatsen by u zult betreden. Liefhebbers van natuurgenot, be wonderaars van sneeuweffecten, u wacht op 't oogenblik een ander ge- genoegen. Waagt u niet in de onbe gaanbaar geworden winkelstraten, maar gaat naar buiten. Trekt op naai den Berg en geniet daar boven van het zeldzaam mooie vergezicht over de besneeuwde bosschen en velden. Laat u niet afschrikken by 't be merken van sneeuwwater in uwe schoenen, het heerlijk, rustig mooie winterlandschap, in zijn helwit pracht gewaad vergoedt werkelijk veel. Door het „Bibliographisches In- stitut" te Leipzig is een prysviaag uitgeschreven voor het ontwerp van een band voor Brehm's „Het leven der dieren", waarin door onzen stad genoot de heer B. J. van Oosterhoudt een eervolle vermelding is verkregen voor zjjn ontwerp „Das Tier". In de afgeloopen maand Januari 1909 werden door de Amerfoortsche Tramwegmaatschappij 8320 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de passageopbrengst f 427.05 de totale inkomsten waren f 451,97. De dag- kilometeropbrongst was f8,10. In de zelfde maand van 1908 waren deze getallen resp. 8191, f418; f443,27; en f 7,94. Lyst van onbestelbare brieven en biiefkaarten, verzonden over de 2e helft der maand Januari 1909. Brieven Binnenland. J. van de Vrie Krabbendijke. Eernde Letten. Helene Jaarsveld Rotterdam. J. H. Thomassen Rotterdam. D. Ederseel Rotterdam. H. W. v. Asch v. Wijk Utiecht. Depot U trechtsche brood- en meelfabriek Mevr. Laraferbern 7 H. G. Rekwel Briefkaarten Binnenland. J. van Berkel A'dam. Simon Leurebeuch Heuvel. Jet Barclou 3 briefkaarten zonder adres. 13 stuks drukwerken Binnenland. Briefkaarten Buitenland. J. van den Broeke Bruxelles. Balder Essen. Dora nota te Brinksma Homberg Hoogheide. M. Teerlings Duitschland. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 149ste openbare vergadering ten Raadhuize. Afwezig met kennisgeving de heer H. Meursing. De voorzitter opent de ver gadering en deelt mede, dat is inge komen een missive van B. en W. dd. 28 Januari, houdende kennisgeving, dat de heeren S. van Vollenhoven en A. Eysink bericht hebben ingezonden, dat zjj hunne benoeming als lid dei- Kamer aannemen. Hy verzocht de heeren Sinnige en Van I-Iaselen de geloofsbrieven der gekozenen te onder zoeken, die in orde worden bevonden, waarna tot toelating der beide heeren wordt besloten. Den secretaris wordt verzocht de nieuwe leden binnen te leiden, waarna de voorzitter het volgende zegt Mynheer Van Vollenhoven en mijn heer Eysink. Uw geloofsbrieven zijn in orde bevonden en de Kamer heeft besloten U toe te laten. Ik feliciteer U wel en hoop, dat U nog lang in het belang van Amersfoort's handel en nijverheid zult mogen werkzaam zijn. De heer Sinnige meent ook even het woord tot de nieuwe leden te moeten richten. Hjj vindt het jam mer, dat de handel in Amersfoort zich niet meer uit in belangstelling voor de Kamer. Te betreuren vindt by het, dat twee maal een stemming noodig was, voor resultaat werd ver kregen en hij hoopt dat de heeren nog lang in het belang van handel en industrie zullen werkzaam zijn. Spr. gelooft, dat de kiezers de gekozenen wel hoog mogen houden en dat zij hen dankbaar moeten zijn, dat zjj hun benoeming hebben willen aanvaarden. Naar hij hoopt zullen ze steeds de ambitie hebben om voor de belangen der Kamer werkzaam te zyn. Hierna leest de secretaris de notu. len der veigadering van 19 Dec. 1908, die worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat zyn ingekomen 1. verschillende periodieken, stati stieken en verslagen, die by de leden worden rondgezonden en verder ter inzage gelegd voor belangstellenden. 2. Missive van den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie inzake het adres der Kamer omtrent het lange wachten by interlocals telephoon- verbindingen. De D. G. deelt daarin mede, dat by de voorgenomen uitbreiding der interlocals lijnen de belangen van Amersfoort in 't oog jzjjn gehouden, blykende uit het reeds bijspannen van een lyn naar Amsterdam. Door on voorziene omstandigheden kon deze lyn nog niet in gebruik worden ge nomen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 3. Missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 28 Jan. 1909 met een ontwerp maat regel van algemeen bestuur tot wijzi ging van art. 4 der Arbeidswet. Al vorens de minister het [ontwerp by de Koningin inzendt, wenscht hij eerst gaarne de openbare critiek te hooren. Op voorstel van den voorzitter wordt dit in handen gesteld eener commissie bestaande uit de heeren Meursing, v. Vollenhoven en Eysink, die praeadvies zullen uitbrengen. Te gelijk wordt nu besloten, dat in de commissie voor de Middenstands kamers de heer van Duinen ver vangen wordt door den heer van Vollenhoven en in die voor de octrooi- wet de heeren van Dam en van Duinen door de heeren Eysink en Sinnige. 4. Van den minister van Waterstaat is ingekomen een missive] betreffende de dienstregeling der spoorwegen. Alle bezwaren tegen die regeling ingediend kunnen niet ondervangen worden, maar vaak gebeurt het, dat gevraagde veranderingen slechts een klein deel van het publiek ten goedo komen. Daarom verzoekt den minister even- tueele bezwaren in te dienen by de provinciale commissie van advies in Mei en November opdat deze bezwaren in de Juni-en Januariverga dering kunnen behandeld en onder zocht worden. Na eenige discussie wordt ook dit schryven voor kennisgeving aange nomen. Rekening en Verantwoor ding der Kamer. Inkomsten Saldo 1908 f 17.31, sub sidie Gemeente 182.62, totaal f 200. Uitgaven Drukwerk f32.55, Staats almanak f 4, voorschotten secretaris f 21.95, bodeloon f 20, vergoeding se cretaris f 100, totaal f 178.50. Er is dus een batig saldo van f 21.50. De heeren van Haselen en van Vollenhoven onderzoeken de rekening die in orde wordt bevonden en aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer Eysink vraagt, of het niet mogelijk zou zijn in Amersfoort een douanekantoor te krijgen, dat in een groote behoefte zou voorzien. Vroeger zijn er ook al eens stappen voor gedaan, maar toen waren er nog al bezwaren. Nu de stad zich uitge breid heeft, is er misschien wel kans zoo'n kantoor te verkrijgen. De voorzitter zegt, dat de Kamer er indertijd op aangedrongen heeft, maar toen is het afgestuit op de H. S. M., daar er te weinig ver voer was. De heer Sinnige meent zich te herinneren, dat toen een opgave is gevraagd van de te importeeren goe-

De Eemlander | 1909 | | pagina 1