WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 2 Februari 1900. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te Corunalaagste 733.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 3 Februari 1909. WindMatige tot krachtige Z.W.- lyke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurIets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennacht F. 27 Hedenmiddag 12 uur F. 40 Te Hannover hielden de socia listen Zondagmiddag betoogingea ten gunste van algemeen stemrecht voor den Pruisischen Landdag. Er hadden botsingen met de politie plaats, waarbij een twintigtal personen werden ge wond. FRANKRIJK. De Pressensé heeft gisteren in de Kamer een interpellatie ingediend over de w(jze waarop de minister president bij de beraadslaging tegen over zijn tegenstander optreedt. De interpellatie liep eerst over per soonlijke feiten, daarna nam de be handeling een meeralgemeenegedaante aan. De Pressensé verweet Clêmenceau de democratie te bedriegen en een be- leedigende minachting voor de volks vertegenwoordigers aan den dag te leggen, die zijn politiek, welke geen verband houdt met een volksregeering, aan kritiek onderwerpen. Clemenceau heeft aldus den interpellant veel van een autocraat. Clemenceau wees de persoonlijke aanvallen terug en vroeg vervolgens de Kamer niet over de persoonlijke kwestie te stemmen, maar over het regeeringsprogram, ten aanzien waar van de tegenstanders niet ronduit een aanval durven te wagen. Een door de Pressensé voorgestelde motie om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, werd met 324 tegen 195 stemmen verworpen. Clêmenceau eischte vervolgeus een motie van vertrouwen, die in baar geheel met 315 tegen 122 stemmen werd aangenomen. De wijnbouwers in het Zuiden beginnen weer rumoerig te worden. Nadruk niet verboden. 21) Het aantal nieuwe vreemde woor den is in de laatste tijd sterk toege nomen. Ontdekkingen op 't gebied van wetenschap, kunst en industrie-, aller lei nieuwigheden en uitvindingen worden in ons land gewoonlik bekend gemaakt onder uitheem senamen. Al gemeen spreekt men van bacillen bak- teriën, scrum, karbol, tclejoon, telegraaf enz. Soms beproeft men wel eens zo'n woord (bijna altjjd een samenstelling) te vertalen, maar dan krijgt men meestal iets raars iets onbruikbaars, zodat men liever het vreemde woord overneemt. Hoe komt het toch dat. er voor zulke nieuwe termen in het Neder lands zo moelijk een geschikte uit drukking te vinden schijnt Zou het niet daaraan liggen dat i] Met gebruikmaking van de twecdo druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. K. A. Kollewijn. Ondanks de koude, hebben 2000 menschen Zondag te Argeliers een bijeenkomst in de open lucht gehou den. Velen waren met allerlei voer tuigen uit de omliggende streek ge komen. De vergadering teekende verzet aan tegen het verkoopen van wijn tot een pr(js, zoo laag, dat de wijnbouwers niet konden bestaan en drong aan op aaneensluiting tusschen de belang hebbenden. OOSTENRIJK. Al meermalen is er op gewezen, dat de herhaalde ongeregeldheden te Praag het gevolg zijn van het optreden der Duitsche studenten aldaar, die door hun Zondagswandeling op den üraben de Tsechische bevolking tot het houden van tegenbetoogingen pro- voceeren. Volgens een particulier telegram uit Weenen aan de Parijsche Matin, heeft de bekende Tsechische radicale afgevaardigde Klofac uit naam van zjjn partii aan den Oostenrijkschen premier Bienerth verklaard, dat het geduld der Tsecheu in zake het ter gend optreden der Dnitsche studenten te Praag ten einde is. Indien de Re geering den Duitschen studenten te Praag hun wandelingen op den Graben niet verbiedt, dan zal zij alleen ver antwoordelijk zijn voor de betreurens waardige incidenten, die zich onge twijfeld zullen blijven voordoen. PORTUGAL. Zaterdag is Koning Manuel in een open rijtuig door Lissabon gereden. Hij werd allerwegen luide toegejuicht. In ofücieele kringen geloofde men niet, dat de gedenkdag van den Konings moord aanleiding zou geven tot inci denten. De infant Don Alfonso zou naar Oporto vertrekken, om daar den Koning te vertegenwoordigen bij een lijkdienst voor de nagedachtenis van diens vader en broeder. TURKIJE. De nationaliteitenquaestie, die zoo veel jaren lang Macedonië in rep en roer heeft gebracht en die door de gezamenlijke Mogendheden niet naar genoegen kon worden opgelost, wordt in het jonge Turksche Parlement druk besproken. De Minister van Binnen- landsche Zaken beweerde, dat het bendenwezen voornamelijk door de Bulgaarsche propaganda was ontsLaau. De hoofdoorzaak van de onlusten was de kerkelijke quaestie. De Minister stelde dus voor een commissie te be noemen van leden der verschillende nationaliteiten, die moest trachten een afdoende oplossing voor deze aange legenheid te vinden. De Bulgaar Dalt- scheff viel de autoriteiten aan, ver langde andere ambtenaren en wenschte grootere vrijheid in kerkelijke aange legenheden De Grieksche afgevaardigde Tiajan Nali zeide, dat de panslavisten en de Bulgaren, die van een groot- Bulgarije droomen, de oorzaken zijn van alle kwaads. Rachmi Bey be schuldigde Grieken en Bulgaren van politieke oogmerken. Carelidi (Griek) was van een andere opvatting en meende, dat het ingrijpen van Europa alle ellende veroorzaakt had en vond, dat de regeeiing waarborgen moest verlangen, dat dit ingrijpen zich niet zou herhalen. En ten slotte deed de bekende jong-Turksche afgevaardigde Risa Bey het middel aan de hand om de garnizoenen te versterken. Men ziet het oude lied, maar oogen- schijnlijk onschadelijker. Arbeidscontract. Nage noeg alle schildersgezellen, metselaars en opperlieden te Zutphen hebben, naar de Z. C. meldt, tot Zaterdag avond geweigerd het arbeidscontract men gewoon is aan een nieuwe neder- landsche samenstelling veel hogere eisen te stellen dan aan een vreemde? Terwijl men van die vreemde ge woonlik niet eens nagaat wat de samenstellende delen wel betekenen, schijnt men van het nederlandse woord niet meer of minder te verlangen dan dat het een definitie inhoudt. Na ver geefse pogingen om dat onbereik bare doel te treffen, geeft men het dan ook op, en neemt men het vreemde woord maar onveranderd over. Als men er meer op lette dat we wel nu en dan de betekenis van een samengesteld woord meer of minder duidelik uit de samenstellende delen kunnen opmaken, maar dat zo goed als nooit de betekenis door die samen stellende delen nauwkeurig word/aan gewezen, dan zou men minder veel eisend zijn. Een vis- of groentevrouw is een vrouw die vis- of groente verkoopt een boerevrovw verkoopt geen boeren, maar is een vrouw uit de boeresland. Zo is lichtgas gas om te verlichten watertstofgas gas dat uit waterstof bestaatbrongas is gas dat uit een te teekenendientengevolge zijn ze gisteren door de patroons uitgesloten. Flechts enkele schilders en metselaars hebben geteekend en zjjn aan 't werk geblevendie werden van en naar huis begeleid door politie, omdat tegen enkelen bedreigingen waren geuit uitgeslotenen beproefden ook hen te bewegen niet aan 't werk te gaan. Er wordt druk gepost. In 't geheel zijn een 150 100 man uitgesloten zij worden door hun organisatie gel delijk gesteund. De stucadoorsknechten te Almelo staakten gisterenmorgen den arbeid, in verband met hun weigering om het door de patroons ontworpen arbeidscontract te teekenen. Te Leeuwarden had de organisatie van de stucadoorspatroons geweigerd in het contract met de gezellen een bepaling op te nemen, waarbij den gezellen bjj werk buiten de stad ver goeding voor kostgeld werd toegekend, wat tot dusver steeds regel was. Toen nu gistermorgen van de gezellen, die insgelijks georganiseerd zijn, werd ge vorderd het aangeboden contract zon der die bepaling te teekenen, staakten allen het werk, meldt de L. C. In het geheel bedraagt het aantal stakers van deze categorie verreweg het geheele aantalslechts twee bleven doorwerken. De loodgietersgezellen (20), veree- nigd in een neutrale organisatie, staken eveneens, omdat de patroons weusch- ten uit het contract uit te schakelen de voor de gezellen gunstige bepalin gen 1638c en d. - Uit d e S. D. A. P. Het Volk gisterenavond bevat eene officieele mededeeling betreffende de sameu- spreking, welke gisteren tusschen de verschillende op den voorgrond staande sociaal-democratische pnrtijgenooten is gehouden. Kort saamgevat komt zij hierop neer, dat de revisionisten aan de Marxistische minderheid het denk beeld in overweging hebben gegeven om voortaan als bijvoegsel van Het Volk een wetenschappelijk weekblad uit te geven, staande onder Marxis tische leiding Op deze wijze zou dan worden tegemoetgekomen aan de grief van de Marxisten, dat hunne denk beelden niet voldoende in Het Volk worden gepropageerd. Als contra-pres tatie der Marxisten wordt echter de opheffing van De Tribune verlangd. In den loop van deze week zal aan het partijbestuur het resultaat der overwegingen aan weerszijden worden medegedeeld, en daarna zal het party- bestuur beslissen of het een voorstel in bovengenoemden zin zal iifdienen bij het buitengewoon congres. G. L. v. d. Z w a a g. Naar de Klok bericht is de heer v. d. Zwaag weer opnieuw zoo ernstig ongesteld geworden, dat hij niet alleen thans, maar ook voor het vervolg geen spreek beurten meer zal mogen vervullen. Bij Kon. besluit van 1 dezer zijn benoemd tot militie-eerste-luitenant, de militie-tweede-luitenants J. C. A. do Kruijffen A. Mulder, beiden van het 5e regiment. De le luit. C. C. Pels Rijcken, van liet 2e reg. veld-artilleric,-wordt met Mei ontheven 'van zijne detachee ring bij de rij- en hoefsmidscbool te Amersfoort. Voor den Doopsgezinden kring wordt Zondag a.s. een godsdienstoefe ning gehouden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Zondag a.s. des voormiddags half tien wordt in de Remonstrant bron opstijgt. Een kachelpijp is aan een kachel bevestigd door een gaspijp stroomt het gas; eensigarenpijp dient om een sigaar te roken Men verge lijke karreman, vuilnisman, werkman (niet iedere man die werkt is een werkman) enz. Enkel en alleen uit de betekenis van dsamenstellende delen kan iemand de betekenis van een samenstelling nog niet met zekerheid opmaken. Die be tekenis moet worden gekend, worden meegedeeld, of wel hij moet blijken uit het verband. Bij nieuwe samen stellingen mogen we dus tevreden wezen, wanneer de samenstellende delen woorden zjjn die in een definitie of omschrijving van het begrip niet gemist kunnen worden en tot de be langrijkste behoren. (Dat de schrijver te zorgen heeft dat hij niet onver staanbaar wordt, hoeft hier niet nader besproken te worden.) Ter verduideliking nog een paar voorbeelden. Als iemand niet weet wat levens verzekering beduidt, zal het woord hem de betekenis niet doen kennen, al denkt h jj er nog zo lang over. Een sche kerk van wege de plaatselijke afd. van den Ned. Prot. Bond kinder- kerk gehouden. In de Vrijdag te houden ver gadering van de vereemgiug tot op voeding van halfverweesde-, verwaar loosde of verlaten kinderen in het huisgezin, afd. Amersfoort, woiden als candidaten voor bestuurslid voorge steld, prof. F. Kenninck (aftr.) en de heer J. W. Middelburg en als afge vaardigden naar de algemeene ver gadering te Amsterdam de heeren F. M. van Veen en Mr. P. L. Baudet en als plaatsvervangers de heeren E. van Vollenhoven en R. G. Rjjkens. Het opvriezen der gedeeltelijk gedooide sneeuw bracht gisteren voor de jeugd een geheel .onverwacht win tervermaak. Niet alleen toch dat de straten nu zeer glad waren maar ook was de sneeuw zoo hard geworden, dat het voor schaatsenrijders een uit gezochte gelegenheid was zich op de sneeuwbaan te oefenen. Eu al heel spoe dig bewogen dan ook in verschillende stadsgedeelten troepjes jongens en meisjes zich per schaats door de straten. Het was geen onaardig ge zicht en een vrij ongevaarlijk vermaak. Jammer voor de jeugd, dat de dooi nu nog al ferm doorzet. Een minderjarige hier ter stede, die het ouderlijk huis was ontvlucht, is door de politie van Apeldoorn, alwaar hij zwervende was aangetroffen, heden teruggebracht. BAARN. Bij Kon. besluit is de eere medaille der Oranje Nassauorde in zil ver toegekend aan den heer M. Dijs, tuinbaas op „Groeneveld" onder deze gemeente. DRIFTIGE ADVOCATEN. Twee advocaten hadden bij de be handeling eener zaak tusschen hun wederzydsche cliënten hevige onaan genaamheden gekregen, die zoo hoog liepen, dat er in de „Limburger Koe rier" stukken werden ingezonden, waarin het woord „flesschentrekker" zekere niet onbeduidende rol speelde. Dit had tengevolge een klacht van den eenen advocaat bjj den officier van Justitie, waardoor de ander door de rechtbank te Maastricht in een appèl door het Hof te 's Hertogenbosch werd veroordeeld tot f 50 boete wegens een voudige beleediginghet tegen 's Plofs arrest ^ingesteld cassatieberoek werd door den Hoogen Raad verworpen. Dit was de strafactie van den beleedigde tegen zijn beleediger. Daaina kwam de burgeiiike actie van denzelfden tegen denzelfden tot betering van het nadeel in eer en goeden naam, bestaande in een som van f 500 en aanplakking van het vonnis in de 40 gemeenten waar de „Limburger Koerier" gelezen wordt. Die civiele vordering werd door de rechtbank te Maastricht besnoeid tot f50 schadevergoeding en aanplakking alleen aan de hoofddeuren van het Paleis van Justitie te Maastricht. In hooger beroep werd dit vonnis door het Hof te 's Hertogenbosch bevestigd met dit verschil, dat de schadever goeding werd bepaald op f 400 en van dat arrest werd voor den Hoogen Raad bepleit het cassatieberoep door den beleediger ingesteld tegen gezegd arrest van het Hof te 's Hertogenbosch. De Adv. gen. zal over 14 dagen conclusie nemen. Relletjes. Zaterdag hebben de R. Katholieken te Maastiicht van stamroos is een roos op een stam; een teeroos een roos met naar tee ruikende bloemeneen maandroos een roos waarvan men zegt dat hij elke maaDd bloeit. Men vergelijke een'sherdershond met wolfshond, tijgerhond, bloedhond, schoothond, waterhond, wachthond, kar- rehond. Al die samenstellingen zijn naar verschillende analogieën gevormd. Van „definities" geen sprake. Zo is dan ook op de vertaling van velocipede door rijwiel of trapwiel uit een taalkundig oogpunt geen aanmer king te maken, al dienen de wielen van een rijtuig óók om te rijden, en wordt dat van een schareslijpmachine ook door trappen in beweging ge bracht. Het gebruik heeft echter de voorkeur gegeven aan het korteyi'ets, waarvan de oorsprong niet bekend is. Lange vreemde woorden worden door het publiek vaak vervormd of ver kort. Toen by de Amsterdamse trems kaartjes werden ingevoerd die op alle lijnen geldig waren, kreeg zo'n kaartje de naam van passe-partount. Al spoedig werden ze pas of pasje genoemd. Wie van onze landgenoten het eerst te maken heeit met nieuwe voorwer- 9 uur v. m. tot 6 uur n. m. gemani festeerd tegen de Voorvechter, diedoor verschillende socialisten werd gevent. Zooals we reeds mededeelden, is het venten nh 6 uur verboden, en in de jongste Raadsvergadering met 5/6 der 1 stemmen dit verbod van den burge meester bekrachtigd. De politie had weer buitongewone maatregelen getroffen. Den heelen dag was het in alle straten verbazend druk enkele colporteurs werden mee naar het politiebureau genomen, ter wijl hun proces-vei baal werd aange zegd, wegens overtreding der politie verordening. 's Avonds bij het uitgaan der fa brieken ontstonden volksoploopen, die door de politie werden uiteengedreven. De weggedreven v i s- sehers. Dc ongelukkige vissehers uit Elburg die thans terecht zijn en meer dan 24 uur zonder voedsel en zonder d$, noodige kleeding aan de koude zijn blootgesteld geweest, hebben tot overmaat van ramp ook de nog uitstaande netten verloren. Een redacteur van do „Zw. Crt." heeft een der geredde Elburger visschei s geinterviewd en laat dezen o.a. als volgt over zijn gevaarlijk avontuur vertellen 't Zal zoo omtrent vijf uur geweest zijn, toen wij aan de touwtjes van nette zage, dat er werking in 't ijs kwam. Nou ware we niet zoo ver van wal, omdat ik altijd nog al voorzichtig ben, maar het was eb, en dan is 't gevaarlijk, en daarom liepe we dadelijk terug. En jawel hoor we konde d'r al niet eens meer afkomme. Toen zei ik, we motte een stuk af- hakke en dan daarop terugvare. Nou, toen we dat scholletje klaar hadde, spronge d'r waarachtig wel vijftien kerels tegelijk op en de sleden waren er ook nog op, van die zware sleden van een paar honderd kilo, dus dat brak hè, we ware haast verzope. Toen waren we al te ver, om er nog met scholletje vare te kenne kom me. Daar gingen we. We waren er met z'n achttienen op, vijftien Harder- wiekers en w(i drieën uit Elburg. En wij liepe maar hard en sloegen elkander, en speulden krijgertje, net als kleine kinderen, om maar warm teblyvehè, want 't was merakel koud, en d'r was aardig wind ook. De schol was langer dan bretd, 'u uur in den omtrek, dus daar konne we genoeg op loope en doen, hè. En we zwaaiden met 't licht, maar 't gaf niks. Eten hadden we niet veul bij ons, alleen een paar snêe brood en wat spiering, want we ware van plan ge weest om 10 uur weer huisopgaan te gaan. Maar we hadden toch geen trek. Toen hebbe we de vier sleden opme- kander gezet, en de jongkerels zijn daar wat in gaan maffe, en wij kropen er om den wind dan achter, maar elk oogenblik moeten we wijder opschuiven, want 't ijs werkte tevens nog. We hadden ook 'n kompas en dat hield ik dan wel eens voor een wak en dan zei ik: „kijk, we drijven terug," om hullie blij te maken hè, dat zé niet zoo benauwd zouden worre, maar ze ware wel wijzer, en zagge 't ook wel. We dreve noordwestelijk uit. God man, wat 'n nachie werd dat. Wij liepe maar en we sloegen om warm te worden, 't Was lichte maan, maar wat gaf 't, wat zou je er hebbe kenne zien. Och, as je eens wist wat ik niet geprakkezeerd heb. Hannes, Hannes, zei ik, mö je nou nog verzuipen, nou je al zestig jaar ben. Vader, zei m'n zoon, kriet je? wil ik me uittrekken? Mö je nog wat goed Ja, hij dacht maar an z'n vader. Hij keu d'er ook beter tegen, hé. Iljj het meer warmte in z'n jonge lijf. As je eens wist, wat ik niet geprakkezeerd heb. En toe 's morgen toen dreef er al maar van dat ijs tegen onze schol aan, en toe woue de Harderwiekars pen, uitvindingen, stoffen, begrippen of wat dan ook, bedenke zonder te grote angstvalligheid een hollandse naam als die naam de innige ver binding tussen woordklank en woord- begrip maar bevordert. Pogingen om vreemde woorden die eenmaal in gebruik zijn gekomen te weren, slagen in de regel niet. Maar schijnen ze ons door hun vreemdheid hinderlik, dan trekken we hun, op 't voorbeeld van onze voor ouders, het vreemde pakje uit en ge ven ze een hollands kleed. Een ogen blik lijkt dat misschien nög vreemder. Maar nu zullen ze heel gauw niet meer te onderscheiden zjjn van oud burgers, en dat kan niet anders dan als een voordeel worden beschouwd. Wie geen taalgeleerde is, ziet niet dat van de volgende woorden beest, veld, dans, vuur, grijs, noot, nest, ring het le, 3e, 5e en 7e oorspronkelik vreemde, en' de andere oorspronkelik neder- Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2