DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 33 DINSDAG 9 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMUNDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. De rechterzijde en het kiesrecht. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTR A AT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bü abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing ?an advertöntiën en reclames van buiten liet. kanton Amersfoort in dit blad is „uitsloitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentiebureau D. 1'. ALTA, AVarmocsstraat 76—78 te Arastordam. Men mag aannemen, dat by de aan staande verkiezingen door de vooruit strevende vrijzinnigen als éen man zal worden aangedrongen op gronds- wetsherzieniDg ten einde te komen tot algemeen kiesrecht. De Vryzinnig- Democratische Bond en het Ned. Werklieden Verbond spraken zich reeds uit in dien zin, dat grondswets- herziening op den voorgrond behoort te staan en wij hopen, dat de Libe rale Unie in dezelfde richting zal sturen. Intusschen heeft de tegenwoordige regeering in hare verklaring van 10 Maart van het vorig jaar gesproken van een nader onderzoek van het vraagstuk der grondwetsherziening, en in het voorloopig verslag op Hoofdstuk I van de staatsbegrooting werd dien tengevolge gevraagd of dit onderzoek had plaats gehad en ten aanzien van welke punten naar het inzicht van het ministerie wijzigingen in de grond wet zouden moeten worden aange bracht. Het antwoord der Regeering luidde: het onderzoek heeft nog niet plaats gehad, het behoort niet uitsluitend het kiesrecht te betreffen, de grondslag van de voorbereiding van een voorstel tot grondswetsherziening kan eerst met vrucht worden gelegd na de ver kiezingen, en op het oogenblik is het onmogelijk om te verklaren, op welke punten naar het inzicht der regeering wijzigingen in de grondwet moeten worden gebracht, want het onderzoek daarnaar heeft nog niet plaats gehad. Gelijk by het optreden van deze regeering te verwachten was, zal er dus van grondwetsherziening eerst sprake kunnen zijn in de volgende wetgevende periode. Immers, men mag wel zeggen, dat onder de motieven, welke hebben geleid tot den bekenden en noodlottigen aanval op het Minis terie-de Meester, de vrees voor het in behandeling komen van de voor stellen tot grondwetsherziening van Minister Rink een voorname plaats heeft ingenomen, Dat het ministerie-Heemskerk het werk der grondwetsherziening niet Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 11) Dat is het armzaligste compliment dat u me kunt maken, maar uw ge brek aan ervaring is mij voldoende excuus. Begrjjp goed dat, als ge mijn medewerkster wilt zijn, het uit vryen wil moet gebeuren en niet door dwang. Ik ben een dienaar der wetenschap en zou gaarne discipelen maken. Als ik iets tracht te doen, wat geen man der wetenschap tot nog toe gedaan heeft, dan doe ik dat niet als een kwakzalver maar als een pionier." De schoonheid, die ik aan het licht, het water en de aarde kan onttrekken, moet veroverd worden door een natuur wet, die ik, als het zoover is, aan andere studenten bekend zal maken. Ik geloof dat er diepe geheimen ver borgen zjjn in mijne operatiekamer. Als u er voldoende over hebt nage dacht, zult ge mij zeggen, of ge ze onder mijn leiding wilt leeren kennen." Esther werd doodsbleek toen zij 't woord „operatiekamer" boorde, want het herinnerde haar aan den steenen dadelijk weder op zou nemer., dat lag om zoo te zeggen voor de hand. Toch ontkomt het tegenwoordige ministerie niet aan den drang naar wijziging van de grondwet, en dat wel hierom, omdat ook ter rechterzijde de conservatieven gedreven worden in de richting van oplossing van het kiesrecht-vraagstuk. Zoo zegt dan ook do tegenwoordige regeering herziening van het kiesrecht achten wjj wenscheiijk, en zoolang wy niet door de uitkomsten van het onderzoek betreffende de grondwets herziening van het tegendeel over tuigd worden, zjjn wij van meening dat grondwetsherziening aan her ziening van het kiesrecht vooraf be hoort te gaan. Geen wonderHet befaamde ge zinshoofdenkiesrecht, waarvoor de Re geering sympathie zegt te gevoelen, zou toch ongetwijfeld zonder grond wetsherziening gevaar loopen af te stuiten op dezelfde grondwettige be zwaren, die destijds tegen de kieswet- Tak in het geding zijn gebracht. Of meent men, dat de kwaliteit van ge zinshoofd door tegenstanders van kies rechtuitbreiding zal beschouwd worden als het positieve kenteeken van ge schiktheid en maatschappelijken wel stand, waarnaar door zoovelen te ver geefs is gezocht geworden, en waarnaar te zoeken nog steeds door artikel 80 der grondwet aan den kieswetgever tot plicht wordt gemaakt? „De slampamper, die in groote zor geloosheid er maar op „los trouwt," zoo zei dezer dagen een aanhanger van het „christelijk* beginsel, „wordt hoofd van een organisch „deel der maatschappij, dus kiezer." In het zijn van gezinshoofd zal men inderdaad niet alleen geen positief, maar zelfs geen negatief kenteeken van geschikt heid en maatschappelijken welstand kunnen ontdekken en als de kies wet-Tak, die dan ten minste nog ne gatieve kenteekenen aanwees, reeds ongrondwettig heette, wat zou men dan wel onder de tegenwoordige ;rondwet moeten zeggen van een wetsvoorstel, dat uitging van een ken teeken, dat zoo heelemaal niet met geschiktheid en maatschappelijken welstand rekening houdt, als het zijn van hoofd van een gezin vloer en de gevreesde tafels, die zij eens in een hospitaal gezien had. De logische gevolgtrekking van zjjn argu ment drong maar half tot haar door en de indruk, dat datgene wat hij haar voorstelde, verboden was, was niet uitgevaagd. „Ik wil er heel graag eens over na denken," zei zij, ik vrees, dat ik erg dom ben. Maar weet u, ik heb nooit erg veel Dagedacht over mijn uiterlijk. Gelooft u heusch dat het mogelijk is een vrouw mooi te maken door na tuurlijke middelen „Ik geloof het wel, maar ik ben er niet zeker van. U is zeer openhartig tegen mij, en dus wil ik niet minder eerlijk zjjn. Mijne proefneming is mij tweemaal mislukt. Misschien vindt u, dat ik niet het recht heb, om er mee door te gaan. Als ik geloofde, dat dit mislukken mijn schuld was, en niet die van de patiënt, dan zou ik uw inzicht deeien. Maar dat doe ik niet. Het is mislukt, omdat degenen die met mij werkten niet konden denken, zooals ik denk, zich zelf niet geheel konden overgeven aan denkbeelden die ik volgde. Zü werden van den beginne af aan geregeerd door lage begeerten, zij ver langden geld, en liefde; zij verzetten zich zelfs met hunne gedachten tegen de natuurwet. Met zulke sujetten kon ik niets beginnen. Degeen, die ik uit- De Regeering zal dus, blijft zy door den uitslag der verkiezingen in de zelfde handen als thans, vermoedelijk wel tot de slotsom moeten komen, dat invoering van het haar sympa thieke gezinshoofdenkiesrecht grond wetsherziening tot voorwaarde heeft. Intusschen, de invoering van alge meen kiesrecht te bavorderen, daar zou het kabinet zich niet toe kunnen leenen, heet het in de Memorie vau Antwoord op het Voorloopig Verslag, en de anti-revolutionaire partij heeft destyds als haar gevoelen uitgespro ken, dat de opneming in art. 80 der grondwet van een blanco formule niet kan worden aanvaard. In die „blanco formule" nu lag in derdaad een mogelijk maken van de invoering van algemeen kiesrecht en als zoodanig is dus een blanco-artikel 80 van de tegenwoordige Regeering zekerj niet te wachten. Dan wellicht, gelijk de deputaten het op 17 October 1907 wilden, een vast leggen in ar tikel 80 der grondwet van het ge zinshoofden-kiesrecht? De tijd zal het leeren, maar intusschen mag er zeker nog wel eens op gewezen worden, welke zonderlinge redeneeringen er ter rechterzijde in zwang zijn tot aanbeveling van dit sinds jaren be reden stokpaardje der anti-revolutio nairen. Hoor, hoe de deputaten van October 1907 als mannenbroeders van begin sel, de trotsche verklaring afleggen, dat ons kiesrecht niet mag zijn indi vidualistisch, maar moet zijn orga nisch, en hoe zij daarom voorstanders zijn van een gezinshoofdenkiesrecht, desnoods aangevuld met een capaci teiten (individualistisch) kiesrecht, terwijl er volgens hen een uitweg moet gevonden worden om vooral de individualistische kiezers van tegen woordig niet te ontkiezeren. Hoor, hoe een lid der katholieke kiesrechtcommissie wel is waar de invoering van een organisch-kiesrecht op bet oogenblik nog niet mogelijk oordeelt, „omdat onze volksgemeen- „schap, door het liberalisme ontwricht, „hare natuurlijke organisatie nog niet „volledig heeft terug gekregen", maar toch een kiesrecht, toegekend aan de gezinnen, een eerste stap acht in de richting van het organische, corpera- kies, moet zich voor het oogenblik ten minste van de wereld afscheiden. Zij moet geneigd zijn om een heel eenvoudig bestaan te leiden. Zy moet vriendelijk en zacht van gemoed zijn. Zij moet mij al haar zorgen laten dragen, als dat onder mijn dak moge lijk is. Zij moet tot rnjj komen, op dat ik haar geringste aarzelen met haar deele. Juffrouw Venn, mag ik dat van u zeggen Esther sloeg haar handen om haar knieën en keek den man peinzend aan. De eenvoudige waarheid was, dat terwijl zijne woorden haar twijfel zouden heeben weggenomen, datgene wat ze gezien had, vooral het gezicht voor het raam, haar afleidde en angst aanjoeg. Niets van wat de dokter haai had voorgesteld, zou niet door een fatsoenlijk meisje ondernomen kunnen worden, dacht zij, maar hij had gesproken over niet slagen. Was het mogelijk dat het gezicht, dat ze van uit den tuin gezien had, daarmee in verband stond „Het zou me erg spijten, als ik ondankbaar leek, maar ik weet het heusch niet wat ik zeggen moet. Ik ben een beetje geschrokken, maar ik kan er heusch niets aan doen. U hebt tegen mij gesproken over degenen, die u vroeger geholpen hebben. Zou het heel erg zjjn als het niet gelukte Hij giste onmiddellijk waar de tieve kiesrecht, terwijl hij dan naast de gezinshoofden, ook nog aan die mannelijke Nederlanders, die niet als lid van een gezin kunnen worden be schouwd, het kiesrecht wil toekennen, omdat zij nog wel geen gezinshoofd zijn, maar toch de onmiddellijke ge schiktheid hebben om gezinshoofd te worden. Maar waartoe is het noodig verdere staaltjes te vertoonen van redeneerin gen, waarin het hooggeroemde begin sel van organisch kiesrecht tegelijk wordt gesteld en ontwricht? Het is toch zonder meer wel dui delijk, dat, al mag men in overdrach- telijken zin het gezin een organisme noemen, een kiesrecht van gezinshoof den daarom nog niet meer of minder organisch is dan het als individualis tisch uitgekreten algemeen kiesrecht. Niemand heeft dat destijds duidelijker aangetoond aan de antirevolutionaire prof. Fabius, die in dat opzicht op op het oogenblik een medestander vindt in don redacteur van „De Kla roen", den bovenbedoelden aanhanger van het „christelijk" beginsel, die komt verklaren dat het hem voorkomt, „dat men het gezinshoofdenkiesrecht „met de aanvulling, waarover men „met vrij wat kunst en vliegwerk in „de coalitie min of meer tot eenheid „is gekomen, flink met het vergrootglas „moet bezien om het organische dui- „delijk in het oog te krijgen". Genoemde redacteur, de heer van de Laan, stelt nu het geval aldus „óf de hoogleeraar die het staatsrecht „aau de Vrije-Universiteit(prof. Fabius) „doceert, mist zelf op een hoofdpunt „alle anti-revolutionnaire inzicht, óf „het gaat in ieder geval niet aan, deze „voorgestelde regeling van gezins- „hoofdenkiesrecht voor de coalitie- „politiek van eenige beteekenis te „achten. "Wij zijn dan ook, zegt hij, „zoo vrij tot het laatste te conclu- deeren". Het ware te wenschen, dat ter rechterzijde door nog meer onafhanke- lyke staatsrechtsgeleerden hetgezius- hoofdenkiesrecht op zijn organisch gehalte nauwkeurig werd onderzocht en dat Nederland op die wijze verlost werd van een uitvinding, die voor een voorstanders van definitieve oplossing van het kiesrechtvraagstuk niet anders schoen wrong. Zü heeft hier in huis iets gezien, dacht hij. Hy wist, dat de heele zaak daardoor lastiger werd. „Och," zei hij, „ik heb mezelf on handig uitgedrukt. Ik spreek over een operatiekamer en u denkt aan een hospitaal. Ik spreek over mislukken en u stelt u een persoonlyk iyden voor misschien wel ziekten en kwalen. Nn kunt u eens zien in welk een verkeerd daglicht iemand ge steld wordt, die openhartig wil zün. U denkt dat ik veel van u zal vergen moed om allerlei verschrikkelijke dingen onder het oog te zien, ziekten en ellende. Laat ik u dus hier eens en vooral op mijn eerewoord ver zekeren, dat daarvan geen quastie is. Als het my niet gelukt, dan zult ge by my blijven als ge dat wenscht, of tot uwe vrienden terugkeeren als de zelfde vriendelijke jonge dame, die u voor dien tyd was. Ik geef toe, dat dat met anderen niet het geval is, maar hun eigen dwaasheden zyn ver antwoordelijk voor hun ongeluk. Zy wilden zich niet onderwerpen en heb ben daardoor geleden. Men kan de wetenschap niet te licht tellen, juf frouw Venn. Zy vraagt alles of niets. Zij die mij geholpen hebben, zouden den middenweg genomen hebben. Voor het oogenblik zjjn zy daarvoor getraft, maar die straf zal weer voorbijgaan j dus zullen zy eenmaal vertrekken kan zyn dan een doekje voor het bloe den, dat bovendien nog bijzonder vee[ gevaar voor infectie met reactiounaire ziektekiemen oplevert. Het zal dan ook de plicht van alle vooruitstrevende vrijzinnigen zjjn om zoo mogelijk ook de rechtsche kiezers te doordringen van het denkbeeld, dat thans alleen in de invoering van algemeen kies recht de oplossing is te vinden. V. D. ONTHULLINGEN. Reuter seinde gisteren, dat Wolff, dé hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt, belangrijke onthullingen in zijn orgaan publiceerde. Deze onthul lingen komen op het volgende neer Chamberlain, Minister van Koloniën in het Kabinet-Salisbury, deed korten tijd voor het uitbreken van den Boeren oorlog te Berlyn het voorstel van een Engelsch-Duitsch verbond. De bepa lingen van dit verbond betroffen voor namelijk Marokko, waar Spanje eenige weinig beteekende concessies zouden worden gedaan, terwijl Frankrijk buiten de gebeele actie gehouden zou worden. Dit voorstel werd met het oog op de sterke pro-Boer-sympathie in het Duitsche Rijk met de noodige reserve opgenomen. 29 November '99 hield Chamberlain te Leicester een redevoering, waarin hij o.a. zeide, dat een Engelscb-Duit- sche entente meer dan lange jaren zou helpen om den wereldvrede te hand haven, en maakte een voor Frankrijk allesbehalve aangename zinspeling op een caricatuur van Koningin Victoria, die in een der Parysche spotbladen was verschenen. Deze redevoering, waarin Chamberlain ten duidelijkste deed blijken, dat de Engelsch-Duitsche overeenkomst nog allesbehalve een voldongen feit was, maakte geen gun- stigen indruk op de Duitsche regeering. En het plan viel geheel in het water, toen Engeland eenige maanden later in de Zuid-Afrikaansche wateren be slag legde op Duitsche schepen, die verdacht werden wapenen voor de Boeren te vei voeren. zooals zy gekomen zijn, noch beter, noch wijzer. Maar voor u vrees ik een dergelijk mislukken niet. Als u er eenmaal toe besloten is zult ge slagen. Daar ben ik zeker van als van me zelf." Hij wendde zich tot haar en scheen al zyn wilskracht op haar te laten in werken. Esther stelde vast waarom wist zy zelf niet dat die man haar nooit kwaad zou doen. Hy dwoug haar al tot op een zekere hoogte om zijn geestdrift met hem mede te deeien. „Ik wilde wel dat ik in mezelf kon gelooven, zooals u in me gelooft," bekende zij eindelijk. „Alles is zoo vreemd en nieuw. Ik zou heel gaarne ja willen zeggen, maar er zijn allerlei kinderachtige redenen die mij tegen houden. Weet u, ik heb er geen flauw be grip van wat u van me wilt. Hoe kan ik u helpen hij uwe proefnemingen Ik weet zoo weinig, behalve het kleine beetje dat ik uit my'ns vaders boeken geleerd hebbet zou u kinderachtig voorkomen. Als ik heel knap was, dan zou het iets anders zijn. Mijn domheid zou mij angst aanjagen misschien zou zy alles bederven.* Hy lachte om hare openhartige be kentenis en dacht dat hy haar over gehaald had. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1909 | | pagina 1