WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Februari 1909. Hoogste barometerstand 776.9 m.M. te Hortalaagste 732.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Februari 1909. WindMatige tot kracht Z.W.-l(jke tot westelijke wind. Gesteldheid van de luchtToene- nemende bewolking, mogelijk regen of sneeuwbuien. TemperatuurHooger. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennacht F. 22 Hedenmiddag 12 uur F. 29 Maar toen de Keizer ruim een jaar later in Januari 1901 te Londen kwam voor de begrafenis van Koningin Vic toria, kwam Chamberlain in overeen stemming met Balfour, lord Lands- downe en den Hertog van Devonshire op zijn plannen terug. H(j zag toen af van z(jn voorstel betreffende Ma rokko, maar bood niets meer of min der dan een formeel verbond aan. Dit maal ging men te Berlijn gretiger op het Engelsche voorstel in, waarschijn lijk wel, mede dank zij de anti- Fransche gezindheid van den heer Von Holstein. De Duitsche regeering moest echter zorgen geen last te krijgen van de anti-Engelsche pers, stelde eenige voor waarden en de onderhandelingen met Chamberlain duurden tot Maart 1901. Toen kwam er een kink in de| kabel. China moest een schadevergoeding be talen aan de Mogendheden en Von Waldersee, de generalissimus van de verbonden troepen, stelde voor on middellijk Peking te ontruimen. Duitschland wilde toen de Chineesche invoerrechten verhoogen. Engeland, dat in China een groot afzetgebied had gevonden, verzette zich met alle macht tegen dit voorstel en het ver bond was voor goed van de baan. Dit artikel is misschien bedoeld als welkomstgroet aan Koning Eduard, die voor het eerst na 21 jaar de hoofdstad van het Duitsche Rijk met een bezoek vereert. DUITSCHLAND. De Duitsche legerautoriteiten z(jn druk in de weer om over hetgeheele Duitsche Rijk stations op te richten, ten dienste van de militaire lacht- scheepvaart. Twee stations bestaan reeds, nl. dat te Friedrichshafen, 't welk de vorige week is gereed gekomen en dat te Tegel by Berljjn. In Juli a.s. zal een station te Metz gereed komen, waar twee bestuurbare luchtschepen zullen worden geplaatst, één type-Zeppelin en één type-Gross. Eindelijk is nog besloten in den loop van dit jaar in de buurt van Keulen een vierde station op te richten, met eveneens twee ballons. Zoo zal Duitschland binnenkort be schikken over vier .oorlogshavens" voor haar luchtvloot. Friedrichshafen, Metz en Keulen, z(jn klaarblijkelijk gekozen met het oog op een eventueelen oorlog met Frankrfjk. ITALIË. Twee voorname Italiaansche bladen, de Secoio en de Mattino bespraken Zaterdag de positie van Italië in hst Drievoudig Verbond. Eerstgenoemd blad meent, dat de Italiaansche be langen absoluut onvereenigbaar zijn met die van Duitschland en Oosten rijk. Op het oogenblik, schrijft het blad, is de Italiaansche diplomatie te Con- stantinopel verplicht het Russische bemiddelingsvoorstel te steunen en zich solidair te verklaren met de po litiek van de triple-entente (Engeland, Frankrijk, Rusland in stede van met die door het Drievoudig Verbond ge voerd. Zou het nu, vraagt het blad, niet waardiger en loyaler zijn om het ver drag op te zeggen, daar het niet meer in overeenstemming is met onze be langen, dan ons bloot te stellen aan vernederingen, zooals die ons na Al- gesiras ten deel vielen. De Mattino betreurt de Franco- Italiaansche polemieken (de belang rijke Tempsartikelen, waarin dat toon aangevend Parysch blad Frankrijk aanraadde geen stelling vóór Italië of tegen Oostenrijk te nemen). De Mat tino meent, dat men in Italië lang zaam de openbare meening moet voor bereiden op een uittreden van Italië uit den Driebond. Italië, zoo betoogt het blad verder, moet dan maar geen nieuwe verbin tenissen aangaan en zorgen, dat het in militair oogpunt sterk genoeg is om alleen Oostenrijk te weerstaan. In de couloirs van de Kamer gaat het gerucht, dat Minister Tittonitoch zal aftreden en wel voor het bijeen komen van de nieuwe Kamer. GROOT BRITANNIË. De Engelsche pers is niet bepaald overvloeiend van geestdrift, ten op zichte van Koning Eduard's bezoek aan Berljjn. De Times schrijft: Het kan misschien zjjn nut hebben op te merken, dat er op het oogen blik geen enkele quaestie bestaat, die aanleiding zou kunnen geven tot on derhandelingen. Er heeft zonder twjjfel om zoo te zeggen een atmosfeer van wantrouwen bestaan, die, naar wjj hopen, met den tjjd zal verdwijnen, maar er is geen reden tot geschillen. De Daily News zegt, de monarchen zullen elkaar ontmoeten, de menigte zal juichen en ondertusschen zullen de souvereinen van twee volkeren van hetzelfde bloed en dezelfde beschaving de ruïne kunnen zien, die door het wederzijdsche wantrouwen veroorzaakt wordt. AMERIKA. De strjjd van Roosevelt tegen de anti-Japansche Wetgeving in Califor nia vindt, als wij den berichtgever van de Kölnische Zeitung mogen ge- looven, weinig sympathie in de Ver- eenigde Staten en zelfs het Congres neemt het geheele geval niet al te zeer au serieus. Een democratisch heethoofd heeft het scholenontvverp in den Californischen Senaat ge bracht. Te Tokio nemen regeering en pers de quaestie zeer waardig op, maar de Times van Washington weet in- tusschen mede te deelen, dat Japan verklaard heeft, het goedkeuren van de veelbesproken wetsontwerpen op de scholen en het vei werven van grondbezit als een breuk van ver trouwen te zullen opvatten. PERZIE. De Turksch-Perzische grensregelings commissie is onverrichterzake uiteen gegaan. Er zal nu vermoedelijk een nieuwe commissie worden benoemd, die dan moet trachten de reeds jarenlang han gende geschillen op te lossen. Intusschen wordt de binnenlandsche toestand van Perzië met den dag ernstiger. Ook de provincie Khorassan heeft zich nu ook onafhankelijk verklaard van het gezag van den Sjah. Er heeft zich in de hoofdstad dier provincie, Mecbel, een „endjoemen" geconstitueerd, dat de provincie in het vervolg zal besturen. De Engelsche en Russische consuls hebben van dit endjoemen het verzoek gekregen zich in het vervolg slechts in alle internationale quaesties totdat lichaam te wenden. De staking te Enschede1 Door de besturen van Unitas en De Eendracht is inzake de staking by de firma Nico ter Kuile en Zonen een manifest verspreid, gericht aan de arbeiders en burgerjj, waarin om mo- reelen en financieelen steun wordt ge vraagd. Hierin wordt gezegd, dat de actie reeds dateert van af Juli 1906. Steeds waren de arbeiders met een kluitje in 't riet gestuurd en van erkenning van de organisatie was geen sprake. Om die reden werd dan ook inwilli ging der eischen gevraagd, voor en aleer onderteekening van het arbeids contract zou plaats hebben. De wenschen der arbeiders worden in dit manifest besproken, als10 vrjjo dagen, met noo''wever, zonder behoud van loondes Zaterdagsna middags stopeen fabriekscommissie uit de georganiseerde arbeiders en één schafttijd vrjj voor katholieke en protestantsche arbeiders voor de ver vulling hunner godsdienstplichten. Een bloote verklaring zegt 't manifest ten slotte dat aan de wenschen der arbeiders tegemoet zoude worde gekomen en dat de grie ven met ernst zoude worden behan deld, was voor de arbeiders en ook voor de organisaties genoeg geweest om de strijd niet te doen ontbranden. De arbeiders hadden liever den vrede gewild dit is echter èn door de firma èn door de Fabrikanten-Vereeniging verijdeld. Zaterdag is by de firma's, aange sloten bij de fabrikantenvereeniging de lock-out bekend gemaaktdoor aan plakken in de fabrieken. Hierdoor worden ongeveer 7600 arbeiders getroffen. Spoorwegdienstrege lingen. Door den Minister van Water- staatiseen uitvoerig schrijven gezonden aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken, waarbjj haar medewerking wordt ingeroepen, om bij voorkomende gelegenheid belanghebbenden in te lichten, indien deze wenschen of be zwaren hebben in zake de dienstre geling der spoorwegen. Betreft het be zwaren ten aanzien van bestaande dienstregelingen, dan zal het wensche- lijk zijn, die ter kennis te brengen van de leden der commissie van ad vies over de spoorwegdienstregelingen in elke provincie, ten einde door deze commissie te doen behandelen in haar halfjaarljjksche vergaderingen van Ja nuari en Juni. Wat aangaatontwerp- dienstregelingeu, deze kunnen op de thans gebruikelijke wijze ter kennis van den Minister worden gebracht. (Hbld.) Voetver pleging. In de verschillende infanterie-garnizoenen zullen door de officieren van gezond heid in de tweede helft dezer maand voor de officieren voordrachten wor den gehouden over de voetverple- ging en het militaire schoeisel ter- wjjl zy ook zullen worden geraad pleegd bjj de keuring van het schoeisel, dat aan miliciens der nieuwe lichtingen wordt verstrekt. C. F. P a b s 11 In den Haag is in den ouderdom van 78 jaren overleden de gepens. generaal-majoor-titulair,;de heer C. F. Pabat, destijds luitenant kolonel bij het 5e regiment infanterie. UNIE-LIBERALE EN VRIJZINNIG DEMOCRATEN. Naar aanleiding van de aansporing van de Vaderlander dat, na het advies van het hoofdbestuur der Lib. Unie, ook het hoofdbestuur van den Vrjjz. Democr. Bond aan de afdeelingen zou opdragen wederkeerigde districten van eikanders zittende leden te eerbiedigen, merkt de Arnh. Ct. op, dat zulk een advies overbodig is. „Want wat van zelf spreekt, behoeft niet nog eens uitdrukkelijk gezegd te worden." Den Mden dezer wordt de le luitenant P. N. van Bavel van zijn detacheering bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug ontheven. Bjj Kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht met ingang van 26 dezer, tot dirigeerend militair apotheker, met den rang van majoor, de militair-apotheker le klasse K. Verlaan, van dat personeel. De le luitenant E. Sieburgh van de infanterie O. I. leger, wordt met Mei gedetacheerd bij het le regiment huzaren te Amersfoort. Een advertentie in dit blad kon digt een kunstavond aan, die zeker heel wat publiek naar Amicitia zal trekken. Donderdag 18 Februari a.s. toch zal mevr. Noordewier—Red- dingius een liederavond geven met medewerking van mej. Mane Jannette Walen (pianiste). Het optreden van deze hoogst be gaafde zangeres zal zeker bjj alle kunstliefhebbers met groote vreugde worden begroet, zoodat het te ver wachten is, dat Amicitia dien avond vol zal loopen. De vereeniging „Handel en Nijverheid houdt haar maandvergade ring a.s. Vrijdag des avonds half negen in de Zwaan. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Voorstel van het bestuur tot wijziging van art. 15 van het huis houdelijk reglement. 2. Verslag der „Reclame Commissie" in zake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. Wat punt 1 betreft wordt de vol gende wijziging voorgesteld Behalve door het bestuur kan een voordracht tot benoeming van bestuurslid door de leden worden gedaan. Een dergelijke voordracht moet zal deze geldig zjjn door minstens tien leden zijn onderteekend en acht dagen voor de verkiezing bij den secretaris zijn in gediend. Menig H. V. C.-supporter is Zondag jl. teleurgesteld, daar de aan gename en wellicht spannende ont moeting, die zou plaats hebben tus schen H. V. C. I en B. V. C. I uit de Bilt niet doorging. Door onvoor ziene omstandigheden wa3 B. V. C. verhinderd te komen. Zaterdag 20 dezer zal hier van wege de afdeeling Amersfoort van den „Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht" optreden mevrouw Wijnaendts Franc ken Dyserinek uit den Haag. Het zal een vragen- en antwoorden avond zjjn. Ieder die zich geroepen gevoelt iets te vragen, kan zijn vraag, onge- teekend, in een bus doen en stuk voor stuk zullen de vragen worden beant woord. Op dien zelfden avond zullen eenige dames en heeren uit Bussum het tooneelstukje van Marceilus Emants „Ontwaakt!" dat voor den Bond ge schreven is, opvoeren. Luitenant J. P. Bolten van het 5e Reg. Infanterie alhier, heeft eene inrichting uitgevonden, welke aan elk geweer aangebracht kan worden en den schutter belet, het geweer anders dan in horizontalen richting af te schieten. Bij 't schieten op grooter afstand wordt de inrichting door een eenvoudigenpal buiten werking gesteld Gisterenavond hield de Vereeni ging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" een algemeene leden vergadering in de Ambachtsschool. Van het bostuur waren aanwezig de heerenG. J. Buys (voorz.), J. W. C. Bloem (secr.j, E. v. Vollenhoven (penningm.j, A. E. R. Arnold en P. S. R. Wolterbeek. Afwezig met kennisgeving de heeren PI. J. Wolter, C. Prins en F. Wesse- ling. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en de secretaris de notulen van de vorige vergadering, op 22 De cember, had voorgelezen, die onder dankbetuiging aan den secretaris wer den gearresteerd, kwam punt 1 van de agenda in behandeling Het verslag van de commissie tot nazien der rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Prof. F. Kenuinck brengt namens de commissie, bestaande uit de heeren F. Keuninck, I. D. Reiman, plaats vervangend lid H. W. van Esveld en P. J. Frederiks, verslag uit en ver klaart dat alles nauwkeurig is nage gaan en accoord bevonden. Met de meeste bereidvaardigheid werden aan de commissie verschillende bijzonder heden aangaande de school medege deeld. Hij stelt dan ook voor den penningmeester te dechargeeren en eindigt met den wensch dat de Amers- foortsche ambachtsschool moge bloeien in 't belang van den werkmansstand. Nadat de voorzitter dank gebracht heeft aan de commissie, komt in be handeling het jaarverslag, dat den leden binnen 2 maanden in druk zal worden toegezonden. Hieraan ontleenen we het volgendeHet aantal leden bedroeg einde 1908 192, dat der aan gesloten vereenigingen en donateurs bleef onveranderd, resp, 5 en 4. Het bestuur bleet onveranderd. Het personeel onderging eenige wij ziging den heeren A. de Jonge, A. Fleddérus en P. C. Blom werd eervol ontslag verleend, wegens be noeming elders, terwjjl in hunne plaats kwamen de heeren K. Swager- man, A. Roosendaal en K. Kooiman. De tijdelijk aan de school verbonden avondcursus voor vakteekenen werd bezocht door een 60 a 70 tal werk lieden. Tot instandhouding van dezen cursus gaf de gemeente f 300 en een aantal belangstellende particulieren f225. Te hopen is het, dat deze cursus niet van tijdelijken aard zal zijn, maar voor goed georganiseerd zal worden. De aangifte van leerlingen was zoo ver de timmerlieden betrof, kleiner dan in andere jaren, wat voor een groot deel is te wjjten aan de crisis in dit vak. Daarentegen was het aantal smeden toegenomen, zelfs zoo dat op den duur zal moeten worden over gegaan tot splitsing van de klassen. De voorzitter stelt voor localiteiten hiervoor zien te verkrijgen, daar anders een weigering bjj de aangifte voor de smeden en bankwerkersklassen nood zakelijk wordt. Het getal leerlingen in de schilders klassen is normaal gebleven. Verschil lende uitnoodigingen uit andere plaat sen kreeg de ambachtsschool om stuk ken en teekeningen aldaar voor pro paganda ten toon te stellen. Zoo werden tentoonstellingen ge organiseerd te Heerenveen en Oostburg, terwijl ook vanuit Schiedam aanvrage werd gedaan om alhier vervaardigde stukken en teekeningen te zenden. Dit alles is wel een bewijs, hoe de Amers- foortsche ambachtsschool in 't land goed staat aangeschreven. Omtrent 't finantiëele gedeelte deelt de voorzitter mede dat het nieuwe dienstjaar met een klein tekort wordt begonnen. Eenige posten zijn hard tegengevallen, zooals de posten mate riaal en diversen. Dit door het aanmaken van een straatje, in verband met de verbreeding van de Davidshofstraat en het af nemen van proefwerk voor sollicitanten naar een vacature. De alhier gehouden verloting viel daarentegen weer mee en wel f109. De voorzitter acht versterking van middelen noodig en hoewel men bij het Rijk reeds op grooter subsidie heeft aangedrongen, heeft men het bestuur verwezen naar een andere bron, die echter tot nu toe nog niet ontdekt is. Omtrent de oprichting van een middelbaar technische cursus alhier, waarover twee jaar geleden reeds een verzoek aan den minister is gericht, heeft het bestuur een antwoord ont vangen van de Regeering, dat er voor alsnog geen termen bestaan dit ver zoek in te willigen, daar er een cur sus komt in Utrecht. De voorzitter wijst er op hoe deze inrichting een geheel andere is, als die hier zal komen. Waar in Utrecht hooge theoretische eischen gesteld zul len worden eu een hoog schoolgeld gevorderd wordt, is hier 't doel om een flink werkman gelegenheid te geven zich een weg te banen tot een hoogeren trap van bekwaming en hem geschikt te maken, vooral op practischen grond slag, tot opzichter. De heer Kenninck zegt, dat hij met genoegen gemerkt heeft hoe dit plan nog niet hier opgegeven is en men alles doet om deze, volgens hem, ook voor het vormen van leeraren van ambachtsscholen uitstekenden cursus, in Amersfoort te verkrijgen. Nadat geen der aanwezigen meer iets aan 't Bestuur heeft mede te deelen of te vragen, sluit de voorzitter na goedkeuring van het jaarverslag de vergadering. Door de politie is gisterenavond een man aangehouden, die nog 3 we ken gevangenisstraf en 6 maanden opzen ling naar een Rijkswerkinrich ting te goed had. Hij is hedenmorgen gevankelijk naar Utrecht overgebracht, om ter beschikking gesteld te worden van de justitie aldaar. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Vereeniging tot het houden van toe zicht op de verzorging eu opvoe ding van Indische kinderen te Amersfoort. De Vereeniging is opgericht door de heerenP. M. L. de Bruijn Prince, oud-Vice-president van den Raad van Indië dr. L. J. de Rochemont, oud- dirigeerend officier van gezondheid le klasse; M. Willemstijn, oud-kolonel hoofd-intendantjhr. J. W. A. Barcb- man Wuijtiers, Burgemeester van Amersfoortmr. P. L. Baudet, advo caat en procureurG. J. Bujjs, Direc teur van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursusJoh. H. van der Meiden, industrieeldr. J. H. Moll, Rector van het GymnasiumA. P. Schroder, Notaris allen te Amers foort, waarvan de drie eerstgenoemden zullen optreden respectievelijk als Voorzitter, Ondervoorzitter en Secre taris der Vereeniging. Het doel der Vereeniging is in hoofde dezer omschreven. Zij stelt zich voor, hare zorgen niet alleen uit te strekken tot kinderen van Euro- peesche afkomst, maar ook tot die van gegoede Inlanders en Chineezen en ook om, desgewenscht, na afloop der studies aan Lagere school, Hoogere Burgerschool of Gymnasium te Amers foort, toezicht op de aan verschillende inrichtingen van Hooger onderwijs studeerenden te houden. Een en ander geschiedt geheel be langloos alleen zal, bij plaatsing van kinderen, eene geringe bijdrage (bijv. voor éénmaal 5 pCt. van een jaar verplegings- en opvoedingskosten) moe- I ten worden betaald, ten einde te kun nen voorzien in de noodzakelijke uit gaven voor porto's, telegrammen, reiskosten, enz. enz. De Vereeniging kan daarentegen in verband met het vorenstaande geene geldelijke verantwoordelijkheid op zich nemen tegenover de inrichtingen van

De Eemlander | 1909 | | pagina 2