DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 38 MAANDaG 15 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD, BUITENLAND. BINNENLAND. FEUJLLETON. DR. XAVIER. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4. - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Frljs der Ad vertóntiên Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advcrtontien en reclames van linitcn liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitsluitcnd" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseh Advertentiebureau D. V. ALTA, AVarmoesstraat 7678 te Amsterdam. CRISIS IN TURKIJE. Er is in de afgeloopon week veel gebeurd in Turkije, dat geheim gehou den weid en waarnaar we slechts mochten raden. Zeker was het, dat de afzetting van eenige ministers voor enkele dagen als een gewoon bericht vermeld een meer dan ge wone beteekeDis bad. Telegrammen van Zaterdag geven ons wat meer licht. Men |zegt, dat gedurende den Ministerraad, die na de jongste verandering in het mini sterie werd gehouden, Hilmi Pacha en Reilt Pacha uitlegging vraagden over het ontslag van Riza Pacba en Arif Pacha. Kiamil Pacba, de groot vizier, antwoordde, dat zij om redenen den Staat betreffende, waren afgezet, en verklaarden toen hem met meer deren aandrang vragen werden gesteld: „Ik heb bewijzen, dat Riza Pacha en Arif Pacha met het Jong-Turksche comité een complot hebben gesmeed om Abdoel Hamid te onttroonen. Kiamil Pacha toonde afschriften van telegrammen, waaruit bleek, dat in de wandelgangen van de Kamer een complot werd gesmeed. De partjjgangeis van het Jong- Turksche comité verklaarden niet het minste vertrouwen in Kiamil Pacha te hebben. Wij weten aldus deze Ministers, dat Nazim Pacha, een der nieuwbenoemden, een zeer verdienste lijk generaal is, die der grondwet ge heel is toegedaan. Maar als Kiamil Pacha het recht heeft Ministers naar verkiezing te ontslaan, hebben wij niet den minsten waarborg, dat Nazim Pacha over 8 dagen nog Minis ter is. Toen Zaterdag in de Kamer een mededeeling van Kiamil Pacha werd voorgelezen, waarin deze verklaarde niet te kunnen komen om uitlegging te geven van de verandering in het Ministerie en voorstelde zulks Woens dag te komen doen, werden onmidde- ljjk hevige protesten vernomen. Er werd geroepen: We willen niet wach ten, Kiamil Pacha moet onmiddellijk komen, wij zullen tot morgenochtend bijeen blijven in afwachting van zijn komst. De afgevaardigde Ismail hield een heftige redevoering tegen Kiamil Pa cha en werd zeer toegejuicht. De af gevaardigde Loetfa trachtte Kiamil Pacha te verdedigen, maar werd door heftige protesten in d"e rede gevallen. De Kamer besloot Kiamil Pacha te vragen onmiddellijk te komen en uit leggingen te geven. De Kamer nam daarop in een zeer bewogen zitting met 19S tegen S stemmen een motie van wanti ouwen in den grootvizier aan, naar aanleiding van diens weigering om Zaterdag te verschijnen en uitlegging te geven van de jongste verandering in het Minis terie. Aan het einde van de zitting werd een mededeeling voorgelezen, waarin de grootvizier zijn ontslag aankondigt. Na het aannemen van de motie van wantrouwen in Kiamil Pacha, noodigde de Kamer den voorzitter uit den Sultan mededeeling te doen van dit besluit en Z.M. uit te noodigen een Kabinetsleider te benoemen, die het vertrouwen van de Kamer geniet. Het gedeelte van de motie, waarin verklaard wordt, dat mon bijeen zal blijven om het antwoord van Kiamil Pacha te vernemen, werd verworpen. Bjj de heropening van de Kamer, deelde de president mede, dat hij gister avond den uitslag der stemming nog aan den Sultan had medegedeeld, en als antwoord hierop, onmiddellijk be richt uit het paleis ontving, dat Hus- sin Ililmi pasja tot grootvizier, en minister van Binnenlandsche Zaken benoemd, en belast was met de for matie van een nieuw kabinet, terwijl Zia-ed-Din benoemd werd tot Cheik- Ul-Islam. BELGIË. Eenige dagen geleden vonden, gelijk men weet, werklieden bij een in aan bouw zijud huis te Brussel een zeer goed geprepareerde bom, die, indien zij ware ontploft, groote onheilen te weeg zou hebben gebracht. Het par ket, dat terstond een onderzoek in stelde, bevond, dat de bewuste helsche machine was vervaardigd door vier anarchisten, drie Russen en een Duitscher, die sedert kort aldaar ver toefden. Ook was de Algemeens Veilig heidsdienst te weten gekomen, dat vele anarchisten naar België waren uitgeweken, ten gevolge van hunne verbanning uit Zwitserland. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vier individuen een koopman iD modeartikelen, onder bedreiging van hem te zullen dooden, een be drag van frs. 3000 afperstenhoewel zij dus bekend werd, bleek het on mogelijk hen te arresteereu. Thans weet het parket, dat zij zich te Parijs moeten ophoudenhun bedoeling was een aanslag te plegen op den heer Renkin, Minister van Koloniën, oud- Minister van Justitie, die in deze qualiteit eenige jaren geleden anar chisten het land liet uitzettenhet parket gelooft daarom, dat deze po ging om een aanslag op zijn leven te plegen, aan wraak moet toegeschreven worden. Rechercheurs zijn thans te Parijs en Londen aan het werk gezet. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 15) „Ge hebt mij gezegd, dat dr. Xavier en de prins oude vrienden waren," zei zij, „zou er nooit eene verzoening tot stand kunnen komen? Ik weet er na tuurlijk niets van, maar ik vind altijd dat als menscken samen gekibbeld hebben, het beter voor hen is om met elkaar in aanraking te komen en er met elkaar over te spreken. Ik ben er zeker van datje broer niet haatdragend is." Julia schudde haar hoofd. „De vrien delijkste menschen hebben de meeste moeite om iets te vergeven, Esther. Mijn broeder heeft veel geleden door toedoen van den prins, hij heeft lang geduld gehad zelfs te veel geduld. Ik ge loof niet, dat hij het hem ooit verge ven zal. Als hij het doet, dan zal het zijn, omdat gij hem het vraagt." Deze woorden verwonderden Esther meer dan zij kon zeggen. „Omdat ik het hem vraag, lieve Julia? Wat heb ik er mee te maken? Ik weet zeker, dat ik het nooit vragen zou I" „Wees nooit zeker van iets, kindlief. Een paar jaar geleden was ook ik zeker van eenige dingen, maar nu ben ik niet zoo vlug meer met mijn besluiten. Frans verwacht zooveel van je. Hij wilde in het geheel niet naar mij luisteren, tot dat ik je naam noemde en hem vertelde hoe blij ik was, dat gij bij ons bleeft. Daardoor vergat lijj zijn verdriet. Hij heeft nu iets om aan te werken en zal nu deu heelen dag niet meer aan Spanje denken." Zij vertelde haar verder dat de weten schap altijd een middel tot ontspanning was geweest voor haar broer. Zelfs terwijl hij een koninkrijk bestuurde, heeft hij al zijn vrijen tijd gebruikt voor wetenschappelijke studie. De ge neeskunde was veel aan hem verplicht hij had verscheidene nieuwe genees middelen ontdekt en ze met sncces toegepast. Hij was'een meester op het gebied van de geneeskundige electrici- teit. Hij hoopte de menschheid ver scheidene weldaden te bewijzen, voor dat hij stierf, en gaf nu al zijn tijd aan zijn werk. „Wij blijven in Londen tot dat de season voorbij is ik kan natuurlijk niet vroeger weg gaan en dan gaan we naar Homburg en de bergen. Ik benijd je dat je nog nooit in mijn ge liefd Zuiden zijt geweest. Hier in En geland weet men niet wat zonneschijn is; het is er koud en vlak en o, zoo Openbare leeszalen. In verband met een door den minister van Binnenl. Zaken in te stellen ondorzoek naar aantal en omvang van werkkring der hier ter lande bestaande openbare leeszalen en bibliotheken, heeft de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek de burge meesters van onderscheidene gemeen ten uitgenoodigd, hem te willen mede- deeleu de namen en adressen van genoemde instellingen, welke in hun gemeenten bestaan. Als openbaar moet worden aangemerkt eene instelling voor het publiek toegankelijk, in dien zin, dat uiet aan bijzondere eischen, behalve (inancieële, behoeft te worden voldaan, om van de leeszaal of biblio theek gebruik te kunnen maken. Be treffende elke instelling moet worden medegedeeld of zij is van het Rijk, van de gemeente, van eene vereeniging of van een particulier. Liberale Unie. De vooruit strevende liberale kiesvereeniging „Rotterdam" heeft de volgende motie aaögenomen acht het gewenscht, dat het H. B. van de Lib. Unie, zoo spoedig mogelijk na de totstandkoming van het Hervormingsprogram overgaat tot het ontwerpen van een Gemeente program." Een Regentschap. Naar aan leiding van het bericht en de daarop gevolgde tegenspraak omtrent een aanstaand Regentschap schrijft de part. corr. in den Haag van de Pro v. Gron. Crt. „Het is mij niet duidelijk wat de tegenspraak beduidt, die hel deze week ia de pers opgenomen bericht omtrent de te verwachten instelling van een Regentschap tijdens de laatste periode van en na de bevalling van H. M. de Koningin heeft achterhaald. Was 't alleen om te doen uitkomen dat die openbaarmaking van 't juiste feit on tijdig en daardoor wellicht minder kiesch was? Dat kan de eenige ver klaring zijn en misschien was er dan grond voor het dementiwant regel is, in 't gelukkige geval, waarvoor we hopen dat ook thans gedurende korten tijd het hoogste Staatsgezag aan andere handen wordt toevertrouwd, dat de instelling van het Regentschap eerst een viertal weken voor de gebeurtenis die er aanleiding toe geeft, plaats vindt. En we hebben dan naar 't zich laat aanzien nog eenige weken den tijd. Maar dat het gebeuren zal gelukkig, omdat 't bewjjs is dat H. M. in volkomeü gezondheidstoestand den blijden dag van haar moederschap te gemoet gaat, dat staat wel vast. En ik kan u er bij verzekeren dat de tijdelijke waarneming van 't koninklijk gezag ditmaal aan Z.K.H. den Prins der Nederlanden, gemaal der Koningin, zal worden toevertiouwdiets wat, ik erken het, wel voor de hand ligt, maar waaromtrent toch nog eenig verschil van gevoelen moet zijn ge bleken bij de aanvankelijke voorbe reiding van den maatregel. Er zijn er, die meenen dat aan H. M. de Koningin- Moeder, met 't oog op haar hernieuwde erkenning van haar groote verdiensten als Regentes, de opdracht andermaal moest zijn vereerd. Daar is natuurlijk öök iets vöör te zeggen maar ratio- neeler en natuurlijker schijnt mij, in de huidige omstandigheden, de opdracht aan den prins-gemaal, wiens titel als zoodanig niet alleen, maar ook wiens vervelend. Als ik het niet voor mijn broeder deed, dan ging ik morgen weg. Maar hij bewondert jullie doktoren, hij beweert dat hij hier kan studeeren de bibliotheken zijn hem van veel nut en au heeft hij jou och lieve kleine Esther ik ben zoo dankbaar dat je ja gezegd hebt I" Esther had feitelijk nog nooit ja gezegd maar ze was niet moedig ge noeg om het geluk harer vriendin te verstoren en zij begon nu iu te zien, dat haar ja of neen er eigenlijk niet veel toe deed en dat deze menschen haar toestemming als reeds gegeven beschouwden. Toen dr. Xavier dan ook een uur later het boudoir binnen kwam, ging h|j dadelijk naar haar toe en bedankte haar voor hetgeen zij nooit beloofd had. „Mijn zuster heeft mij van avend zeer gelukkig gemaakt", zei hjj, ter wijl hij zijn hand op Esther's schouder legde eu niet veel meer dan fluiste rend sprak. „Ik wist dat ik een vrien dinnetje en een kameraad gevonden had, maar ik wilde graag, dat ze het mij zelve zei. We zullen morgenochtend aan ons werk beginnenik hoop dat gij het nooit vergeten zult, camarade." Esther wist bijna niet wat ze hem zou antwoorden. Zijn gezicht was buitengewoon bleek, eu er waren donkere kringen om zijne doordringen de oogen. Zjj veronderstelde dat by veel geleden had in de weinige uren, die or verloopen waren sedert zijne thuiskomst en had dan ook niet den moed om hem onvriendelijk te ant woorden. Zy was trouwens al besloten om in huis te blijven, waar men haar zoo vriendelijk behandelde eu ze zei ook niets dan „Ik geloof het niet of liever ik heb er veel vertrouwen in. U zult in mij een volgzame leerling vinden. Ik zou nooit kunnen vergeten, wat ge voor mij gedaan hebt." „Dat moet go onmiddellijk verge ten", antwoordde hij. „Dat is mijn eerste order. Ik heb een gunst ont vangen, ik moet zeggen, „ik dank u." We zullen er niet meer over spreken. De piano open zing mij iets voor kleine camarade, ik hoor uw stem zoo graag." Esther ging gehoorzaam naar de piano en terwijl zij zong, merkte zij, dat haar gastheer op de sofa neerviel, en zijn oogen sloot, als iemand, die rust tracht te vinden. Langzamerhand begonnen zij allen moe te worden en toen het elf uur sloeg, was zelfs Julia bereid om naar bed te gaan. Ondanks haar nieuwe angsten, on danks de geheimzinnige onbekende toekomst, die op haar loerde, sliep Esther rustig en zonder te droomen en werd eerst wakker door de stralen der morgenzon. Haar eerste gedachte, toen ze wakker werd, was een gevoel werkdadig optreden als lid van den Raad van State, generaal en admiraal en beschermer van velerlei nationale instellingen en werken, hem er ten volle aanspraak op geven dat hij niet worde voorbijgegaan en zelfs bij de hoogvereerde Koningin-Moeder achter gesteld. Gij kunt er dan ook zeker van zijn dat 't voorstel om het Re gentschap in te stellen, dat in Maart wordt verwacht bij Raad van State en vereenigde vergadering der Staten- Generaal, met algemeene instemming ontvangen en aangenomen zal worden." Gok-in richtingen. De Haagsche Kouter van de P. G. Ct. schrijft over de zoogenaamde effecten kantoren, die „dollar tickets" uitgeven. „Dit zijn prachtige gok-inrichtingen, gansch en al er op berekend om den kleinen man de zuurverdiende spaar penningen af te troggelen. Je betaalt er een rijksdaalder, wordt daardoor nominaal deelhebber in een effect, waarin ge gespeculeerd wilt hebben. Ge beweert dat de koers den volgen den dag zal stijgen tot een of andere noteering. Gebeurt dat, dan wint ge een aardige bedrag, doch in elk ander geval zijt ge uw rijksdaalder kwijt. In den laatsten tijd zijn dergelijke instellingen als paddestoelen uit den grond verrezen en het verwondert me, dat tot nog toe geen enkele jus- titie-man er aan gedacht heeft er paal eu perk aan te stellen. Het eerste artikel der Loterij wet is er volkomen op van toepassing, en zelfs wie zal willen beweren, dat speculatie princi pieel verschilt met kansspel, zal men onmiddollijk moeten toegeven, dat die dollar-ticket-geschiedenis net zooveel op speculatie gelijkt als onze huiskat op den dom van Keulen. Maar 't is ook wel zoo gemakkelijk om krachtig op te treden tegen een koekloterij ten plattenlande dan tegen de geraffi neerde geld wolven,die er mooie firma's, groote kantoren en een ledige brankast op na houden en de arme, op goud beluste slokkers, hunne zuur verdiende rijksdaaldertjes afzetten I" Beoefening van publiek rech t. Door een aantal juristen van naam, beoefenaars van publiek recht, is een circulaire gericht tot de Neder- jandsche juristen, ten einde de beoefe- -.1 U 11 til van verademing, dat haar slaap niet verstoord was geworden door grieze lige voorstellingen. Zij kleedde zich op haar gemak aan, wel wetend, dat zij bij t(jds op was. Haar werk zou na bet ontbijt beginnen en het gevoel, dat er nu geen sprake was van uitstel, had haar vroeger wakker doen worden. In den tuin waren de knechts bezig om de rozenblaren te verzamelen en de gras perken te begieten. Esther begon er zich van te verbazen, hoeveel bedienden er wel in huis waren en was nog bezig met haar berekening, toen er aan de deur geklopt werd. Zij dacht dat het de kamenier was en zei „bin nen". Er werd echter geen gevolg gegeven aan die uitnoodiging en toen er nog eens geklopt werd, liep zij snel naar de deur en deed haar zelf open. „Wie ie daar?" vroeg zij. „Senorita het bad is gereedBij den eersten blik onderscheidde zij een wit gewaad en de doordringende zwarte oogen van een rreemdeling, de bruine hand en de glimmende witte tanden van een Arabier. Zij wist dat ze dien man wel eens meer gezien had. Zijn blik had haar gadegeslagen terwijl zij sliep. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1909 | | pagina 1