DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 43 ZATERDaG 20 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKE NS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing van advortentiiin en reclames tan buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseh Advertentiebureau D. AI/TA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. EEN VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Langen tyd is in de bladen nauwe lijks gesproken van Zuid-Afrika, dat tijdens den Boerenoorlog aller aandacht trok en het belangrijkste gedeelte leverde van het dagelijksch nieuws. Daar was bet beter om. Men was daarginds bezig met de sporen van den oorlog zooveel mogelijk te doen verdwijnen en eene toenadering voor te bereiden tusschen de vroegere vijanden Boeren en Engelschen niet alleen, maar ook tusschen de vier, thans Britsche koloniesKaapland, Transvaal, Natal en den Oranje-Vrij- staat die weer bij dezen naam wordt genoemd. Het resultaat van die pogingen is geweest een ontwerp dat in de vol gende maand aan de parlementen der Vier Koloniën zal worden voorgelegd. Het is de moeite waard dit ontwerp van nabij te bezien. Het kan de grondslag worden van een nieuwe republiek in Zuid-Afrika onder Engel- scbe vlag. Het ontwerp bepaalt dat twee of meer der koloniën binnen een jaar nadat het door de Kamers is aange nomen, zich kunnen vereenigen en den naam „Zuid-Afrika" aannemen. De uitvoerende macht van dezen nieuwen bondsstaat zal berusten bij eenen gouverneur-stadhouder', een uit voerenden raad en een Parlement bestaande uit eene Kamer van Afge vaardigden en eenen Senaat. De gou verneur zal een inkomen genieten van honderd twintigduizend gulden. De Senaat zal bestaan uit twee en dertig gekozen en acht benoemde leden van de laatste zullen vier benoemd worden wegens hun speciale kennis van de behoeften en wenschen der kleurlin gen. De benoeming geschiedt door den gouverneur en den uitvoerenden raad. Er is op gerekend, dat de vier kolo nies zich binnen 't jaar zulleD aan eensluiten zy zijn dan gewesten van den nieuwen bondsstaat en elk der gewesten kiest acht senatoren. Het Huis van Afgevaardigden zal bestaan uit 121 leden op directe wijze gekozende Kaap wordt vertegen woordigd door 61, Natal door 17, Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 20) De beide mannen bogen zich over een voorwerp heen, dat schijnbaar achter de boomen verborgen was. Op dat oogenblik begon de waarheid eerst tot Esther door te dringen. Er was iemand gewondhij was stervende, misschien wel dood zij kon den Moor het bloed zien stelpen met een zak doek, die in den wind heen en weer wapperde. Ofschoon haar hart wild klopte en haar angst er niet op ver minderde, verwijderde zij zich niet van het raam. Zij hoopte vurig dat dr. Xavier thuis moebt zijn, en het was haar een pak van haar hart toen ze zijn stem hoorde. Zij vroeg zich- zelve af wat er toch gebeurd was en verbeeldde zich, dat het iets heel ergs moest zijn. Er verliepen verscheidene minuten in die ondragelijke spanning. Zij zag gestalten, die onder de boomen heen en weer liepen en angstige boden, die van het huis naar den tuin heen en weer holden. Er scheen niemand be- Oranje-Vrijstaat ook door 17 en Trans vaal door 36 afgevaardigden. De leden van beide Huizen moeten Britsche onderdanen zijn van Europeesche afkomst, die minstens vijf jaren in Zuid-Afrika hebben gewoond. Elke kolonie zal het daar thans bestaande kiesrecht behouden, tot het bondspar- lement een nieuwe kieswet heeft aan genomen. Elk der gewesten wordt beheerd door eenen administrateur, wieus benoeming van den gouverneur afhangt, en een afzonderlijk Parlement. Pretoria wordt hoofdstad van den Bond, residentie van den gouverneur maar het Parle ment komt te Kaapstad bijeen men ziet in deze regeling een gevolg van de quaestie, welke de hoofdstad zou worden. Hoofdsteden der gewesten blijven Pretoria, Bloemfontein, Pieter- maritzburg en Kaapstad. Een gewichtige bepaling is dat aan het Hollandsch en het Engelsch gelijke rechten worden toegekend. Die bepaling verhindert niet, dat het Engelsch meer en meer doordringt. Het' is misschien niet aangenaam voor ons nationaal gevoel, maar zeer natuurlijkhet Engelsch is eene wereldtaal. Elk gewest heeft een gerechtshof en de Bond een „Oppergerechtshof van Zuid Afrika." Dit kan zich in bijzondere gevallen beroepen op den Geheimen Raad te Londen. De Bonds- regeering neemt de schulden op zich der afzonderlijke gewesten. Het be heer der spoorwegen berust bij eene commissie. De Parlementen der ge westen zullen nog vijf jaar de zorg voor het lager onderwijs hebben te dragenlater zorgt daarvoor de Bonds- regeering. DE BALKAN-CRISIS. Wij hebben gisteren melding ge maakt van een grensincident tusschen Serviers en Oostenrijkers. Het schijnt nu, dat men van Oosten- rjjkschen kant dit incident wil aan grijpen, om aan Servië een ultimatum te stellen, en dat de mogendheden alle moeite zullen hebben, om het konink rijkje te overtuigen, dat een vrede met oneer te verkiezen is boven een misschien korten, maar iu elk geval bloedigen oorlog, waarvan de afloop geen oogenblik twijfelachtig kan zijn. Tegelijkertijd begint Bulgarije weer op erkenning aan te dringen. De minis- terieele crisis te Konstantinopel heeft vertraging in de onderhandelingen ge bracht. De Bulgaarsche ministers zijn opnieuw naar de historische kronings- stad Tirnowo en niemand weet, wat koning Ferdinand op zijne korte bui- tenlandsehe reis heeft uitgericht. Dat doet ook al vermoeden, dat er iets op til is. De koning is naar Petersburg vertrokken o n daar de begrafenis van grootvorst Wladimir by te wonen, en men denkt dat hy daar wel met konink lijke eerbewijzen zal worden ontvan gen, wat eene erkenning van Bulga rije als koninkrijk zou inhouden. GROOT BRITANNIË. De Londensche .stemrechtvrouwen" hebben een optocht gehouden in West minister en getracht, door te dringen in het bureau van den eerste-minister Asquith, waarbij eerst zes en later nog zestien der „suflragettes" in hech tenis werden genomen. De dames, van wie velen banieren by zich hadden, die niet vertoond mochten worden, stuitten overal op de politie, en bij hare pogingen om ondanks die onverzettelijke wachters toch verder te gaan, werden heel wat mantels, boa's en hoeden gehavend. Bij het openen van den tentoon stelling der Nationale Tuberculose- conferentie, in Caxton Hall, werd Lord Carrington herhaaldelijk in de rede gevallen door suffragettes, die daarna met meer .of minder moeite uit de zaal werden verwijderd. Ook in het Gaiety Restaurant, bij het inwjjdingsdiner van het „Grocers Institute," verhieven een paar suffra gettes de stem onder de dames, die op de galerij zaten om de redevoeringen te hooren. Toen de heer Birrell, de eeregast, opstoed om een toost op het Parlement te beantwoorden, rees daar plotseling een in satijn gekleede dame overeind, die met luider stem voor het kiesrecht van de vrouw be gon te pleiten. Toen men haar wilde verwijderen, bleek zij met een van wol omgeven ijzeren ketting stevig aan een pilaar te zyn vastgemaakt, even als eene andere suffragette in een bonten mantel, die ook begon te oreeren. Men hield echter den onge- schuldigd te worden en er was nie mand die zich zelf verdedigde. Esther zag dr. Xavier slechts een maal heel duidelijk en dat was op het oogenblik toen de Moor een kaars oplichtte en het geheele tooneeltje scherp uitkwam tegen den donkeren achtergrond. Er lag een man op het gras en er stonden er vier om hem heen. Esther merkte op dat by in rok was en dat zij zyn hemd hadden open gescheurd om een wonde in zijn zijde te verbinden. Dr. Xavier hield een glas in zyn hand, dat hy zoo nu en dan aan de lippen van den gewonde bracht. Op eenigen afstand van die groep verrieden de stralen der maan nog een medewerker van dat sombere drama. Het scheen een vreemdeling te zijn, want een loshangend manteltje bedekte hem tot aan zyn knieën. Hy leunde in een uitdagende houding tegen een van de berken aan, alsof datgene wat zoo dicht bij hem ge beurde, hem niets aanging. Opeens liep hy naar de anderen toe en hoorde Esther hem een paar vragen doen. Zij verbeeldde zich dat die man den ander die wonden had toegebracht. Het af schuwelijk geheimzinnige van het ge heel jaagde haar angst aan. Wat was dat voor een huis, waarin zulke dingen gebeurden. Waarom had zy het be treden In haar wanhoop keerde zij zich elndelyk om en ging huiverend in haar bed liggen. De reactie was heel groot. Zy verbeeldde zich dat zy gestraft werd voor baar ijdele eerzucht en besloot het huis den volgenden dag te veriaten, indien dat mogelijk was. Op eens hoorde zij haar eigen naam. Het was haar gastheer, die van het grasperk onder haar raam aan haar riep. Zy antwoordde hem dadelijk, want ze was bly, dat ze zyn stem hoorde. „Wat is er. Wie is daar?" „Ik ben het, Esther. Wees zoo goed om je aan te kleeden en even bij my te komen. Ik zie dat ge niet slapen kunt het is onvoorzichtig om voor het raam te staan, als het zoo ge regend heeft." Zij begreep dat haar tegenwoordig heid niet onopgemerkt was gebleven en vurig hopende dat hy in staat zou zijn om haar zenuwen tot kalmte te brengen en haar een geruststellende verklaring te geven, kleedde Esther zich zelf snel aan en ging naar beneden, naar de vestibule. Het was niet zonder eenige aarzeling dat zij op het punt stond de plaats van het onheil te betreden, waarvan elke bijzonderheid haar nog zoo voor den geest zweefde. Zy vreesde dat zij niet den moed zou hebben om die plek te betreden of om er zelfs met de noodige kalmte naar te kijken. wenschten spreeksters den mon ddicht; er werden vijlen gehaald om de vast gelegde dames los te maken en na een minuut of tien waren de leven maaksters de zaal uitgebracht. Sedert eenigen tyd vertoeft te Londen een deputatie van inlandsche opperhoofden uit Basoetoland. De vier Basoeto's zyn gisteren morgen in Buckingham Palace door Koning Edward ontvangen, wien zy een petitie overhandigden met be trekking tot de nieuwe positie die Basoetoland in het binnenkort geüni- fieerd Zuid-Afrika zal innemen. De hoofden begroetten den Koning op hun eigenaardige wijze, die volgens de Westminister Gazette meer op.het slaken van een diepen zucht, dan op een werkelijken groet gelijkt. Terwijl een der hoofden den KoDing in de Basoeto-taal toesprak, vertolkte een der andere leden van het Basoeto- gezelschap die toespraak in uitmun tend Engelsch. Koning Edward antwoordde wel is waar in het Engelsch, maar niettemin in Basoetotrant „Hoofden, ik groet u. Ik verheug my er over, dat ik uw eerbewijzen en de uitdrukking der eerbiedige gevoelens ontvang van de zyde van uw voor naamste opperhoofd en van den ge- heelen stam der Basoeto. Ik ben ver heugd, dat gij een veilige reis hebt gehad over den Oceaan en dat ik in staat ben ulieden in mijn hoofdstad te verwelkomen. Uw volk was toegenegen aan mijn vereerde moeder, Koningin Victoria, en ik hoor met voldoening, dat die toegenegenheid op mij is overgegaan. Ik heb uw verzoekschrift ontvangen en heb het overhandigd aan mijn raadsman, den Staatssecretaris van Koloniën. Vóór gij naar uw woon plaatsen terugkeert, zal hij u bescheid geven. Ik hoop, dat gij aangename herinneringen zult bewaren |aan uw bezoek in Engeland en dat gij een veiligen terugtocht naar Basoetoland hebben zult. Hoofden, ik heb gesproken." DUITSCHLAND. Het Berliner Tageblatt steekt den draak met een Keizerlijk besluit op... Toen zjj eindelijk al haar moed ver zameld had en de deur opendeed, die toegang gaf tot den tuin, zag zij dat dr. Xavier alleen was en dat de anderen verdwenen waren. Er was geen spoor meer te ontdekken van de daad of van degenen die haar be dreven haddon. Haar gastheer stond een sigaar te rooken en deed dat met een opvallende achteloosheid. „Kom," zei hy terwijl hy naar haar toeging, „ik wilde gaarne eens met je spreken. Laten we naar je kamer gaan. De nachtlucht is niet goed voor ons. Ge had een doekje moeten om slaan." Esther was te nieuwsgierig om hem te antwoorden en ze liep dan ook schuchter met hem mee, terwijl hij het grasperk overstak. Hier was alles nog precies zooals zy bet een paar uur geleden verlaten had. Haar schet sen lagen, onaangeroerd op do tafel en de boeken waarin zij had zitten lezen, lagen nog open. Het geklater van de fontuin was een vreemd geluid zoo midden in den nacht. Er was echter éen ding, waar door Esther zich een idee kon vor men van de aanleiding tot de gebeur tenissen, die haar zoo geweldig had den doen schrikken. De deur tusschen haar kamertje en het studeervertrek van dr. Xavier was niet gesloten, zooals het gedurende zijne afwezig- het vlaggen der openbare gebouwen. Als dienstvlag moet de oorlogsvlag worden gebezigd. Deze moet steeds aan een loodrecht staanden mast worden aangebracht, welke mast in ieder geval hooger moet zyn, dan eventueel aan te brengen andere vlag gen, zooals de Rijksvlag en de vlag van den betreffen den Bondsstaat. Deze mogen eventueel aan schuinstaande of horizontale vlaggestokken worden aangebracht. Do Rijksvlag links, de vlag van den Bondsstaat rechts van den oorlogsvlag (van de straat uit gerekend). Ten slotte mag het doek der Rijks- en Bondsstaatvlaggen niet grooter zijn dan dat van de oorlogs- tevens dienst vlag enz. enz. Jammer maar, merkt het Berliner Tageblatt op, dat de hoek, waaronder de vlaggestokken morgen staan niet in graden wordt voorgeschreven. Er moge dan aan de Ministeries niet veel geld zyn, veel tijd blijkt men er wel te hebben, om zulke onbenullige Keizer lijke besluiten te kunnen uitwerken. RUSLAND. De interpellaties, die in de Doema met betrekking tot de Aieff-affaire zullen worden gehouden, zyn uitgesteld tot 24 dezer. De leider van het Centrum Goetsj- koff, heeft aan de Pers medegedeeld, dat het uitstel een gevolg is van de omstandigheid, dat men op verlangen van den premier Stolypine wachten zou op de terugkomst uit het buiten land van een hooggeplaatst ambtenaar, die incognito was uitgezonden om documenten bijeen te verzamelen, waaruit dan blijken, dat Azeiï uit sluitend geheim agent was in bet revolutionnaire kamp er geen deel had aan politieke moordaanslagen. Gift. H. M. de Koningin heeft aan den burgemeester van Elburg doen toekomen een bedrag van f 200, als bijdrage in de kosten van aanschaffing van een ijsvlet en voor de aanschaf fing van nieuwe netten, voor die, welke op 27 Januari 11. by 't bekende onge- val in het ys verloren zyn gegaan. beid het geval was geweest. De een of ander was haar boudoir ingegaan en had vergeten om de deur weer dicht te doeo. Die deur stoud nu zoo ver open dat Esther het zacht groene tapijt kon zien en de glimmende tafels van de kamer van dr. Xavier. Er lagen kaarten op den grond on zij zag kannen met wyn staan, in het zacht gele licht dat naar binnen stroomde uit ouzichtbare lampen Dr. Xavier ging die deur dicht doen en trok vervolgens ook de zware gor dijnen voor de vensters in haar bou doir dicht. „Ziezoo", zei hij, terwyl hy haar een wenk gaf om op de sofa te gaan zitten. „Als ge mij wilt toestaan om deze sigaar uit te rooken dan zou ik wel graag een praatje met u maken*. Esther gehoorzaamde hem als altijd en ging zitten, in angstige spanning wachtend, dat hy zou beginnen te spreken. Zy verbeeldde zich dat zjj niets moest zeggen, daar het toch niet zou helpen. „U stond voor het raam", begon hij, zoodra zy zat, ,en ge zyt getuige ge weest van het onaangename ongeluk, dat van nacht in dit huis gebeurd is. Ik geef graag toe, juffrouw Venn, dat ieder jong meisje daarvan geschrokken zou zijn. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1