DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 44. MAANDaG 22 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehep „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUiLLETON. DR. XAYIER. BINNENLAND. UIT DE PERS. EEULANDEB Hoofdredacteur H. G. RIJEENS. Aboimementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs dor AdTortOntlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertcntiën en reclames ran builen liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, tfarmoosstraat 76—78 te Amstcrdaa DE ERKENNING VAN BULGARIJE ALS KONINKRIJK. Reeds sedert eenige dagen ging het geruebt dat Rusland, Frankrijk en EDgeland Bulgarije als koninkrijk zouden erkennen of badden erkend. Reuter sprak dit gerucht Zaterdag nog tegen, doch nu komt gisteren het bericht uit Sofia, dat de Bulgaarsche minister van BuiteDlandsche Zaken officieel bericht uit St. Petersburg heeft ontvangen, dat de Tsar besloten heeft, Bulgarije als koninkrijk te er kennen. In Turkije was men met dit besluit natuurlijk niet ingenomen. De Porte seinde aan haar buitenlandsche ver tegenwoordigers, dat de ontvangst van Ferdinand van Bulgarije te St. Petersburg, met koninklijke eer, een schending is van de overeenkomst tusschen de Europeesche mogend heden, dat de onafhankelijkheid van Bulgarije eerst door Turkije erkend moet worden, hetwelk met die er kenning zou instemmen, zoodra zijn eisch tot schadeloosstelling door Bul garije toegestaan zou worden. Het bericht van Ferdinand's ontvangst te St. Petersburg verwekte sensatie te Konstantinopel en de Turksche pers laakte Rusland's houding. Deze nota heeft de Porte echter niet veel gegeven. In hun antwoord gaven de meeste mogendheden ten antwoord, dat zjj niet van plan zijn van het beginsel af te wijken, dat de erkenning van de onafhankelijkheid van Bulgarije een voorwaarde is voor de oplossing der tusschen Turkije en Bulgarije haDgende kwesties. Rusland antwoordde, dat Ferdinand van Bulgarije als koning ontvangen is, enkel omdat dit paste bij de ant woorden der mogendheden, die de Porte tevreden stelden. VENEZUELA. Het hoog gerechtshof te Caracas, dat op last van den minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek ingesteld heeft naar de medeplichtig- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 21) Het is nooit goed voor een vrouw om getuige te zijn van twisten tus schen mannen. En bij mijn landge- nooten beginnen en eindigen twisien niet altijd met woorden, zooals het 't geval is in dit land. Laat me u ver tellen dat twee mijner vrienden van avond hier in huis getwist hebben en dat een hunner, mijn neef Lorenzo, door den ander gekwetst is. Ik geloof niet dat zijn wonde ernstig is, maar het spijt mij heel erg dat het onder mijn dak gebeurd is. Een wijsgeer zou zeker het gezegde aanhalen „de dwaas heid van een speler en de gevolgen daarvan I" Ik zeg niets, wantik be schouw het heele leven, vanaf de wieg tot aan het graf, als een hazardspel. Als wij niet met kaarten speren, dan nemen we nog gevaarlijker werktui gen mannen, vrouwen, volkeren, staten, vorstendommen, onze eigen eerzuchten en de dwaasheid onzer vrienden I De kaarten zijn verantwoor delijk voor meer dan één ongeluk, beid van Castro aan het complot tegen Gomez, besloot de zaak te verwijzen naar het gerechtshof, daarbij verkla rend, dat, als gevolg van de waar schijnlijke medeplichtigheid, Castro constitutionneel alspresident geschorst moet worden. DUITSCHLAND. Te Munchen moet een zedenschan- da&l uitgelekt zijn, waarbij verschei dene hooggeplaatste personeD, zelfs prinsen van den bloede, betrokken zijn. De schandalen speelden zich af in een badhuis, dat heeren van het hof onder zijne begunstigers telde. De eigenaar van de inrichting zou het hof gewaarschuwd en daarop zou het hoofd van de politie aan den prins-regent verslag uitgebracht heb ben. Aan de heeren van het hof en de officieren van het garnizoen zou nu het bezoek van de inrichting ver boden zijn. Verschillende hooggeplaatste perso nages moeten het raadzaam geoordeeld hebben, hunne hielen te lichten. AMERIKA. Volgens de New York Herald, heb ben rijke Newyorkers aan Bingham, den commissaris van politie, voldoende middelen verschaft voor de opsporing van de geheimzinnige bende Itali- aansche boosdoeners van de Zwarte Hand, die in de laatste jaren zoovele misdrijven hebben gepleegd. Er zal een geheime politie-afdeeling met dat doel opgericht worden. Inmiddels heeft Bingham zekeren Petrosino,zyn voornaamsten Italiaanschen speurder, naar Italië gezonden, om een onder zoek in te stellen naar de wyze van werken van de Zwarte Hand. Verhuisdag. De aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken is gevestigd op de omstandig heid, dat de eerste Mei, de gebruike lijke algemeene verhuisdag, dit jaar op een Zaterdag valt. Het in acht nemen van dien dag zou groote moei lijkheden opleveren voor hen, dien den Zaterdag als godadienstigen rust dag plegen te beschouwen. maar die ongelukkeu zijn gewoonlijk niet heel ernstig, ik hoop dat dit van avond ook niet het geval zal zjjn. Het is bij mijn neef Lorenzo meer de schrik, dan eigenlyk de verwonding. Het spijt mij ook hoofdzakelijk om uwentwil, maar u zult zeker wel zoo verstandig zijn te bedenken, dat zoo iets wel niet meor zal gebeuren.' Esther luisterde geduldig, want hij scheen haar excuses te maken voor den angst, dien zij had uitgestaan. Toen zij merkte dat hy een antwoord van haar verwachtte, gaf zjj liever een algemeene beschrijving van de gebeurtenissen, dan dat zij zijne woor den bevestigde. „Ik werd wakker, doordat ik iemand in huis hoorde zingen," zei zjj zeer natuurlijk. „Terwijl ik voor het raam stond, hoorde ik iemand gillen en daar was ik natuurlijk zeer vud geschrokken. Ik wist niet wat ik er van denken moest". „Dat spreekt van zelf. De vrienden, die van avond by my waren zjjn land- genooten van my juffrouw Venn eeni- gen van hen komen uit het gebergte, anderen uit de republiek Andorra. Zy zongen op mjjn verzoek, U zult het misschien niet gelooven dat i c zoo romantisch ben, maar toch is het zoo. De. tonen van een lied, de geuren van een bloem kunnen mij een geheel land voor de oogen tooveren. Als ik zoo'n De Minister heeft de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën uitgenoodigd den gemeentebesturen namens hem te verzoeken, voor zoo ver plaatselijke verordeningen, dit onderwerp regelende, hun daartoe de bevoegdheid geven of den weg wijzen, met het bovenstaande rekening te houden en den algemeenen verhuisdag te stellen op een anderen dag, byv. den eerstvolgenden Maandag. Proefstemming. Bij de centrale regelingscommissie voor volks stemmingen bestaan, volgens de N. R. Ct„ zeer ernstige plannen om dit jaar een proefstemming te houden in een geheel kiesdistrict voor de Tweede Kamer. Als zoodanig zal alsdan hoogst waarschijnlijk een kiesdistrict in de provincie Friesland in aanmerking komen. Verhooging gedistil leerd-a c c ij n s. Het dagelijksch be stuur van den Nederlandsehen Hotel- houdersbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden tegen het voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Mocht echter de Kamer van oordeel zyn, dat een ver hooging noodig is, dan dringt adres sant er op aan, de voorgestelde ver hooging van f 63 op f 90 per hectoliter aan te nemen en niet b.v. by amen dement een kleinere verhooging te accepteeren. By een belangrijke ver hooging toch met f27 per hectoliter kan zegt adressant de prijs voor den verkoop in het klein door de be langhebbenden redelijkerwijze worden verhoogd, waardoor althans het ge vaar van de voor de volksgezondheid nadeelige vervalsching gedeeltelijk kan worden ondervangen. Nachtarbeid van bak kers. Door het Bakkerscomité iiaan de Kamers van Koophandel verzocht zich uit te spreken over het voorne men tot het invoeren van wettelijke maatregelen tot afschaffing van nacht arbeid in broodbakkeryen. Bij het verzoek was gevoegd het door het comité omtrent deze aange legenheid aan den minister van L., H. en N. gezonden adres. Schippersbeurs. Te Dor- woest lied hoor als u van avond ge hoord hebt, dan verlaat ik de steden en wordt weer een vrij bergbewoner. Myn hart is in Spanje en zal daar al tijd blijven. Wat er ook van u moge worden, er zal wel een dag komen, waarop u hetzelfde verlangen naar uw land zult leeren kennen, het verlangen naar een laan in dat mooie Devons hire, dat u verlaten hebt of naar een tooneeltje dat in verband staat met uw kinderjaren I Ik zou u niets beters kunnen toewensohen dan de hoop, dat ge in staat zult ziju om te vol doen aan dat natuurlijke verlangen. Er is op- aarde niets zoo bitter als verbannen te zijn uit het vaderland". Het was duidelijk, dat hij veel leed gedurende die bekentenis. En terwijl zijn vage uitingen haar van streek brachten en zy zich niet kon begrijpen, onder welke omstandigheden zjj een bannelinge zou kunnen worden, merkte zy toch, dat zyn verdriet oprecht ge meend was en dat de weelde die hem omgaf en al zijne rijkdommen niets voor hem beteekenden, als ze hem per slot niet in staat stelden naar het land zijner vaderen terug te keeren. „Ik zou mijn eigen land nooit voor goed- kunnen verlaten," riep zij uit. „Welke ook mijne nieuwe vriend schapsbanden mochten zyn, ik zou al- tydaanmynjeugdio Devonshire blijven denkeu. Indien u wenscht, dat ik met drecht wordt door do afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik weldra een schippersbeurs gevestigd eea lokaal zonder sterken drank, waar de schipper gelegenheid vindt vrachten te sluiten en voorts zyn krant te lezen en zijn brieven te schrijven zonder eenige verplichting verteringen te maken. Drankwet Art. 67. In een adres aan H. M. de Koningin vragen de heeren H. A. Zoethout, te 's Hertogenbosch, H. Van Goethem en Neutebcom, te Amsterdam, H. van Dun Cz„ te Rozendaal, M. J. van Groeningen, te Amsterdam, alle pach ters van buffetten in wachtkamers van stations, in gebruik bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, en R. Sequeria Jr. te Amsterdam, directeur der naamlooze vennootschap E Pluribus Unum, Buf fet-Maatschappij, exploiteerende buffet ten in wachtkamers van stations, be- hoorende aan de Hollandsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij, dat de Re geering zal willen besluiten le. tot indiening van een ontwerp van wet bij de Staten-Generaal tot aanvulling van art. 35 der Drankwet met jeen vierde lid, waardoor de wet voor de wachtkamers iü stations, waar in buffeten worden geëxploiteerd, vrij stelling verleent van de eischen, waar aan localiteiten, waarvoor „verlof" wordt gevraagd, behooren te voldoen, alsmede tot aanvulling van art. 36 tweede lid, waardoor het niet-voldoen der wachtkamers aan de gestelde eischen geen weigerings-grond meer blijft voor een „verlof" als bedoeld in art. 34 tweede lid letter a 2e. tot het nemen eener voor hen gunstige beslissing ten aanzien der vraag, of de ondergeteekeude pachters vergunninghouders gerechtigd zyn, tot behoud althans van de te hunne name verleende Vergunningen, nog met in gang van 1 Mei 1910 aan de betrokken colleges aan Burgemeester en Wet houders toepassing te vragen van art. 25 tweede lid, natuurlijk met de zeker heid, dat de eventueel te vragen wijzi gingen in de akten van vergunning en derzelver afschriften niet met een beroep op art. 67 der Drankwet kunnen geweigerd worden u in den vreemde ga, laat dat dan gebeuren onder voorwaarde, dat ik te rug zal kunnen keeren, als ik wil. Ik zou er andeis ook niet in toestemmen dr. Xavier 1" Hij keek haar vriendelijk aan en lachte om haar echt vrouwelijke voor waarde. „Kindlief", zei hy, „als de dag komt waarop gij werkelijk uit Engeland ver bannen zijt, dan zal het niet aan mij zijn om ja of neen te antwoorden op uw verzoek. Als het zoover is zult ge zelfs deu naam van Fransisco Xavier vergeten hebben. Ik spreek in raadselen, maar dat kan op het oogen- blik niet anders. Als ge toegeeft, dat ik met mijn plannen uw welzijn op het oog heb, dan zult ge my misschien in dit huis of eenig ander huis van my, diDgen zien, die u zullen verontrusten of angst aanjagen. Maar ik verzeker u op myn eerewoord, dat gyzelf hier even veilig zijt als in het huis van uw vader, meer kan ik niet zeggen. Uw welzijn zou mij niet meer aan het hart gaan, dan wanneer u mijn eigen dochter waart." Zy geloofde hem absoluut, zelfs daar, waar ze hem niet geheel kon begrijpen. Die bijzonder knappe man overheerschte haar geheel en deed met haar wat hij wilde. Zij had van den beginne af aan geweten, dat hij iets 3e. tot het indienen bij de Staten- Generaal van een wetsontwerp, waar bij intrekken wordt voorgesteld van de uitzonderingsbepaling zijnde art. 67 der Drankwet, althans wijziging van dat artikel in dien zin, dat het jaarcijfer 1910, daarin genoemd, worde veranderd in 1920. Een nieuwe party. De drie redacteuren van het sociaal-democra tische weekblad „De TribUDe", tot wier royement als leden der S. D. A. P., zooals bekend is, dezer dagen door het buitengewone partij-congres te Deventer besloten werd, kwamen gistermiddag te Amsterdam bijeen, tot stichting van een nieuwe sociaal democratische partij op den grondslag der ultra-Marxistische beginselen, o.a. in genoemd weekblad verkondigd. Toegelaten werden allee* leden der S. D. A. P., of zjj, die in deze dagen voor het lidmaatschap daarvan bedankt hebben en wel onder voorwaarde, dat zij bij den ingang der zaal de ver klaring aflegden, met het doel, n.l. de stichting eener nieuwe party, in te stemmeD. Onder de ongeveer twee honderd en vyftig partygenooten, die aan de bijeenkomst deelnamen, en dus tot stichting der nieuwe party wilden meewerken, o.a. werden opgemerkt behalve de drie redacteuren van „De Tribune", de heeren D. Wijnkoop, J. Ceton en W. van Ravesteyn, o.a. ook op de heeren mr. M. Mendels en dr. Herman Gorter en de heeren H. Meijer en B. van Praag, beiden leden van het dagelijksch bestuur van den A. N. D. B. Er werd besloten tot stichting van een nieuwe partij, voor het geval het referendum, dat den 7en Maart a.s. gesloten wordt, bet royementsbesluit van het Deventer-Congres bekrachtigt. NAMEN NOEMEN. Eenige dagen geleden meldde „De Ned.", dat de noderne kerkeraad van een ten deele rechtzinnige gemeente in Friesland besloten zou hebben een hem toebehoorende boerderij, op welke een rechtzinnige boer ongeveer 30 jaar voor haar verborgen hield, maar zij kon er zich geen idee van vormen of het iets goeds of iets kwaads was. Hy liet haar ook niet de gelegenheid om na te denken, maar ging snel over tot een ander onderwerp en begon haar te ondervragen naar hetgeen er in zijne afwezigheid gebeurd was. - „Yussuf heeft my goede tjjding over u megedeeld, ik hoor dat ge een volg zame leerlinge zijt en u trouw aan myne orders houdt. De angst, dien ge vannacht hebt doorstaan, i3 zeer nut tig, in geval ge ,er door leert, dat moed een der mooiste eigenschappen eener vrouw is. Er zijn in het leven zooveel dingen, die ons angst aanjagen, als we ons verstand niet gebruiken en ons afvragen of bet noodig is om bang te zijn. Maar daarover wilde ik eigenlijk niet langer spreken. De man nen, die met elkaar getwist hebben, moeten hun eigen zaak maar weer bijleggen. Dat kan my niet schelen. Ik stel meer belang in uw eigen er varingen. U moet 't my vergeven, als ik nog eenige vragen doe. Esther zei, dat ze bereid was hem te antwoorden en trachtte hem op haar eigen, eenvoudige wyze iets te vertellen over de behandeling, die zy had ondergaan en over de gevolgen, die zy er van ondervond. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1