DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 47 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. fpÉfl 7% Bureau: BREEDESTRAAT 18. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 f JÊ$r j ^^8^. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertentiën Van I tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertmtiën en reclames van kuiten het kanton Amersfoort in dit klad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau I). ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. Zooals we dezer dagen reeds mede deelden, is in onze gemeente eene kiesvereeniging opgericht, die zich uitsluitend zal bezig houden met ge meentebelangen en daarom .Gemeen tebelang" is gedoopt. Het i« nog niet zoo heel lang gele den, dat men bij .verkiezingen voor den Gemeenteraad weinig rekening hield met de politiek. Het is zelfs voorgekomen, dat iemand candidaat is gesteld alleen op deze aanbeveling, dat h(j zoo'n practisch man was. Met dat verkeerde systeem is ge broken. Ook ten aanzien der gemeentepoli tiek moeten de candidaten voortaan een program onderschreven, dat neer gelegd is in eenige artikelen vau een reglement. De belangstelling der kiesvereeDi- gingen is ontwaakt voor de werk zaamheid, die zy op gemeentelijk ge bied hebben te verrichten. En ook in vrijzinnige kringen begint men zich rekenschap te geven van de draag wijdte der vrijzinnige denkbeelden en wenscht men meer dan tot dusver uit de beginselen af te leiden, welke taak in dezen tijd de vrijzinnigen op gemeentelijk gebied wacht. De groote politieke strijd is ook doorgedrongen op dit gebied, ook hier openbaart zich beweging in verschil- lendo richting, hier ook werkt dezelfde economische, godsdienstige, wysgeerige of welke opvatting ook, die ten grond slag ligt aan de vorming van staats partijen, door. Onze tegenstanders, de anti-revolu- tionnairen hebben dit reeds begrepen. Er bestaat reeds een bond van a.-r. gemeenteraadsleden en in de vergade ringen van dien bond wordt het wacht woord aan de leden gegeven, waarnaar zij zich hebben te gedragen. Dit alleen moest reeds een spoorslag Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 24) Zij verbeeldde zich dat niemand haar zou kennen en dat niemand naar haar naam zou vragen, maar op dat punt vergiste ze zich want de muziek was nauwelijks begonnen of ze werd aan gesproken. Zij keerde zich om en stond tegen over den prins van Cadi. Hjj had een rok aan en er hing een dunne zwarte cape over zyn schouders. Esther ver beeldde zich dat hij niet in het hotel gegeten had, maar er juist gekomen was. Hjj had een ridderorde aan en zijn wit vest werd nóch door gouden knoopjes, nóch door een horlogeketting versierd. Toen hij Esther aansprak was hij juist bezig om zyn witte hand schoenen uit te trekken en in haar verbazing, keek ze snel naar hem op en kon haar vreugde over het weerzien niet verbergen. Op dat oogen- blik begreep zij voor het eerst waarom zijn gezicht haar zelfs by de eerste ontmoeting zoo bekend was voorge komen. In een oud geschiedenisboek had zy eens een portret gezien van zyn voor de vrijzinnigen om te waken en te zorgen, dat by de vervulling van de sociale taak, die ontegenzegge lijk in deze tijden ook voor de ge meente van zoo groot belang is, zij de leiding zullen behouden. Hiertoe wil de kiesvereeniging „Ge meentebelang" meêwerken. In vooruit- strevenden zin wil zij bevorderlijk zyn aan de ontwikkeling onzer gemeente. Zy heeft daarvoor een programma opgesteld, zoo gematigd, dat vrijzinni gen van Drucker tot Tydeman zich er mee moeten kunnen vereenigen. Wy zyn overtuigd dat op het program der werkzaamheid op gemeentelijk ge bied, dat vermoedelijk na wel niet zoo heel langen tyd vanwege de Liberale Unie zal verschijnen, dezelfde eischen zullen voorkomen. Maar nu verwacht die jonge kies vereeniging ook steun, moreelen en anderen. Hoe hoog noodig het is, dat vrij zinnigen van alle richtingen zich hier vereenigen, heeft de jongste Raads vergadering ons kunnen leeren. Daar aan behoeft eigenlijk geen woord te worden toegevoegd. Als het zoo blijft als het is als de kerkelijken in onzen Gemeenteraad niet worden terugge drongen, worden wij onder geestelijke curateele gesteld. Vandaag dringt men er op aan, dat er 's Zondags geen op tochten zullen worden gehouden; mor gen zullen er geen wedrennen mogen plaats hebben op het sportterein te Birk- hoven; vervolgens zullen zy censuur op onze tooneelstukken willen uit oefenen en willen uitmaken, wat wij al, wat wij niet mogen zien, ook al zetten zij zelf nimmer een voet in den schouwburg. En zoo zal het doorgaan tot meer dere eer en glorie der Kerkelijken, tot Amersfoort een doode stad zal zijn geworden, en zal zijn afgebroken, wat met zooveel moeite, en met de be doeling om Amersfoort vooruit te een Spaanschen koning, een afbeelding van een van de meesterwerken van Valesquez en ofschoon dat portret een oudachtig man voorstelde had die jon ge Spanjaard voor haar er heel goed het model voor kunnen zijn. Zijn opge draaide snor kwam haar vooral als iets karakteristieks voor, en zijn krul haar, dat in hot midden gescheiden was, liet zijn mooi voorhoofd geheel vrij. Zyn heldere, schitterende oogenjspra- ken van vele lichaamsoefeningen en van een gezonde levenswijze. Hjj had een bijzonder heldere teint voor een bewoner van het Zuiden. Zy schatte zijn lengte op ongeveer zes voet. Hy had aangename vriendelijke manieren of schoon hij wel heerschzuchtig scheen, een gevolg van het uitoefenen van gezag en van het bezitten van voor rechten. Toen zij hem beter leerde kennen ontdekte Esther, dat de prins geen tegenspraak kon dulden. Doordat hy van af zijn prilste jeugd b3as over zichzelf was geweest, beschouwde hij alle mannen en vrouwen als zyne ondergeschikten en beloonde hunne diensten met een edelmoedigheid die vaak even dwaas als onverdiend was. Hij had verscheiden talenten, maar hij had geen zin om ze geduldig en vol hardend te ontwikkelen. Hy had de hoofdsteden van Europa een voor een bezocht en was er gebleven, totdat brengen, door velen is opgebouwd. Daarvoor behoede ons Uw ijver, vrijzinnigen! Ge kunt nu al vast een bewys van Uw instemming geven door, als ge dit nog niet hebt gedaan, toe te treden tot de nieuwe Kiesver eeniging „Gemeentebelang". Het zen den van uw naamkaartje aan een der leden van het bestuur, zal voldoende zijn om U als lid voor te dragen. Dit bestuur bestaat, het zij even herinnerd, uit de volgende heeren R. G. Ry kens, voorzitterDr. E. Kruisinga, 2e voorzitterH. Donker, le secretarisA. C. R. O. Leinweber, 2e secretarisH. Smit, penning meester L. van Wijngaarden en C. V. Gerritsen. DE BALKAN-CRISIS. Dat er iets achter de schermen is voorgevallen, waardoor het oorlogs gevaar plotseling zoo dreigend werd, is wel zeker. De meest aannemelijke reden van het geval is de volgende. In de laatste dagen waren er van uit de Oostenryksche hoofdstad ver scheiden bedreigingen gezonden naar Belgrado en in die omstandigheden trachtte de Fransche regeering een pogiüg tot bemiddeling te doen. De Russische Regeering verklaarde zich bereid zich bij deze poging aan te sluiten, indien zij gedaan werd in een vorm, welke tegelijkertijd te Weenen en te Belgrado, kalmeerenden raad zou geven. Hierop liet de Oostenryksche Re geering onmiddellijk officieus mede- deelen, dat zy geen enkele poging tot bemiddeling zou aanvaarden, die strij dig was met haar waardigheid. En de Duitsche Regeering, getrouw aan de triple alliantie, verklaarde, dat zy gaarne bereid was om zich aan te sluiten bij een vertoog der Mogend heden, ten behoeve van den vrede, doch alleen wanneer dit vertoog uit sluitend tot de Servische Regeering werd gericht. Bij elke poging om ook te Weenen hij er alle vermaken ke.ide. Op dat oogenblik was hy in Parys, totdat hij in een of ander nieuw avontuur zou gewikkeld zyn, en deze plotselinge en onverwachte ontmoeting met „het mooie Engelsche meisje", zooals hy haar noemde, amuseerde hem, op zyn minst genomen. Hij zei niets dan „sta me toe", zette een stoel bij de tafel en gelastte den kellner hun koffie te te brengen. Toen hij een sigaret had opgestoken, vroeg hij haar naar dr. Xavier. „Ik ben naar Parys gekomen om hem te spreken en nu hoor ik dat hij te Marseille is. Er zijn maar weinig menschen, voor wie ik een mijl zou reizen, om hen te spreken. De hertog van Montelvan is toevallig een van die uitzonderingen." Esther schrikte van die woorden. Zij voelde zich niet weinig gevleid door de gunsten, haar betoond door iemaad, die zoo'n booge positie be kleedde maar haar nieuwsgierigheid was weldra de baas over haar ver bazing. „Waarom spreekt u over den hertog van Montelvan |Bedoelt u daarmee dr. Xavier, prins?" Hy keek haar ietwat verbaasd aan. „Wat kent u alleen zijn incognito juffrouw Yenn „Ik ken hem alleen als dr. Xavier." De prins lachte. een dergelijk vertoog te houden, wei gerde de Duitsche Regeering echter haar medewerking. Dit antwoord, dat nog niet officieel ter kennis van de Mogendheden is gebracht, maar dat toch reeds offici eus in de Kölnische Zeitung is gepu bliceerd, werd gemotiveerd met het betoog, dat, indien men een brand wilde voorkomen, men zich uitslui tend moest wenden tot den brand stichter en niet tot dengene wiens huis door den brandstichter bedreigd wordt. En verder wordt in de Kölnische dan nog uiteengezet, dat de eisch van Servië om territoriale schadeloosstel ling, terwjjl het toch geen duimbreed van zyn grondgebied verloor, eiken rechtsgrond mist, en dat de „Servi sche provocaties" ondragelijk zyn voor elke groote Mogendheid. Zoo is dan de poging door -Frank rijk op touw gezet, mislukt, door den tegenstand zoowel van Duitschland als van Oostenrijk. Wat zal met name de Fransche Regeering in de gegeven omstandig heden moeten doen 7 De Temps zet het beknopt en dui delijk in een hoofdartikel uiteen. Wanneer de Mogendheden zich niet om de pertinente verklaringen van Duitschland en Oostenrijk zouden be kommeren, en toch hun vertoogen zoowel naar Weenen als naar Belgrado zouden richten, dan zegt de Temps zou Europa in twee kampen wor den verdeeld en de poging zou te eenen- male vruchteloos blijven. „Er blijft dus nog een enkele weg open een collectieve tusschenkomst, alleen te Belgrado. En hier kan men niet met zijn sym pathieën te rade gaan. Men heeft zich alleen te bekommeren om de vraag wat zyn positieve belangen eischen. Men staat hier te kiezen tusschen twee dingenöf de mogelijkheid van een Europeesch conflict, waarvan het einde niet is te overzien, óf het ver oorzaken van een teleurstelling aan Servië, een moreele teleurstelling, die men door het toestaan van economische voordeelen verzachten kan en moet. Deze oorlog wordt door geen enkele Regeering gewild. En het zou misdadig zyn het uit- „Dan moet ik u hem voorstellen. Hy verbergt u iets," vervolgde hy luchtigjes. „Men kan den middelbaren leeftyd nooit vertrouwen het is alleen de jeugd die volmaakt oprecht is." Zy keek hem zeer ernstig aan. „Gelooft u dat het altijd verstandig is om oprecht te zijn?" „O ik daar denk ik nooit over. Ik ben goddank geen diplomaat. In myn woordenboek staat alleen ja en neen. Dat moet u aan mijne op voeding toeschrijven. Men heeft my nooit geleerd dat liegen een edele kunst is. Als we hier lang genoeg blijven zitten, dan krijgt u al de ge heimen van den ouden Francisco uit mij 1 Is u erg aan hem gehecht, juf frouw Yenn Esther liet haar kin in baar hand rusten en stelde de vraag. „Kunnen wy gehecht zijn aan men schen, die we zoo kort kennen „Ja, als u dat zoo beslist vraagt, dan moet ik ja zeggen. Laat ik eens zien het is veertien dagen geleden sedert we elkaar voor het eerst ontmoet hebben." „U ja 1 maar ik sprak over dr. Xavier prins. Ik ken hem nog slechts een paar weken." „En moet dus nog al zyn gemeene hoedanigheden ontdekken. Ik ken ze al lang. Hy houdt zooveel van mij, dat, als ik morgen stierf, hy een krans breken er van te helpen bevorderen. Het is noodig om de belangen te beoordeelen met het oog op de be schaving. Er moet worden gekozen tusschen de uitpaling der Servische grenzen en het ontstaan van een chaos in Europa. Onze keuze is gedaan." GROOT BRITANNIË. Aan het Engelsche parlement is een wetsontwerp aangeboden waarby toe hoorders in de vergaderingen van een der Huizen van het parlement be dreigd worden met gevangenisstraf en boeten, wanneer zy de rust in het Huis verstoren. Het maximum der boete bedraagt 100 pond, dat der ge vangenisstraf zes maanden. Men zal begrijpen naar aanleiding van welke gebeurtenissen het wetsontwerp ge maakt iseen paar maanden geleden was het den suffragettes gelukt, toe gang te verkrygen tot het parlement en trachtten zy door schreeuwen en roepen den voortgang der vergadering onmogelijk te maken. Sinds dien wor den er geen vrouwen meer in het Huis toegelaten, maar dat zal wel weer veranderen als deze wet zal zijn aangenomen. Gisteravond hebben de stem rechtvrouwen een besliste poging ge daan om binnen het parlement te komen. Onverschrokken trachtten zij de politie te overrompelen. Wilde too- neelen waren er het gevolg van. Ze3 en twintig stemrechtvrouwen zyn op gebracht. Twee kiesrechtvrouwen hebben gisteren getracht in minister Asquith's huis te komen door middel van de post. Zij werden aan de post ter be zorging toevertrouwdvoor ieder exemplaar moeat drie stuiver port worden betaald. Een brievenbesteller bracht de twee levende postzaken naar het huis van den minister. Daar werd echter de aanneming geweigerd. VENEZUELA. De Parysche correspondent van de N. R. Ct. seint In aansluiting aan het bericht, dat Castro plaatsen besproken zou hebben op de boot, die 26 Maart van Pauil- lac naar La Guayra vertrekt, meldt van rozen op zyn hoofd zou zetten. Maar zonder gekheid, is u een vriendin van zijn zuster?" Esther kreeg een kleur bjj die vraag. Zy wist niet of zy dien vreemdeling zou kunnen vertellen waarom zij in dr. Xavier's huis was. „Neen, dat kan ik niet zeggen. Ik geloof wel dat madame Julia van me houdt maar het kan toch eigenlijk nog geen vriendschap zyn. Ik ben ouderwetsch weet uik geloof niet dat men in een dag vriendschap kan sluiten." „Dan noem ik u een kennis. Men heeft mij verteld, dat men haar hier morgenochtend verwacht Wil u baar zeggen, dat het my wel spijt, maar dat ik juist een uur voor dat zy hier aankomt, vertrekken moet Esther begreep dat hy niet meende wat hij zei. Maar er was in zyn gek heid iets scherps, dat hij niet verbergen kon. Zyn eigen bravade scheen hem echter onvoorzichtig toe, want hij word op eens veel ernstiger en toen luisterde Esther met meer belang stelling. Wordt verrold.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1