DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 49 ZATERDaö 27 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMUNDER". Vevsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Coöperatieve Keukens. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Ad ver ten tién: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiën en reelames ran buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Buitenlandscli Advertentiebureau B. Y. ALTA, ïïarmoesstraat 7878 to Amsterdam. Te Leiden hebben een aantal dames besloten tot oprichting van een ge meenschappelijke keuken. De deel neming is zeer bevredigend. Tot zoover een berichtje in de bladen, dat dezer dagen onze aandacht trok. Dat ons leven langzamerhand meer gaat arwijken van het denkbeeld, dat ieder voor zich zelf zorgt, dat we telkens verder den weg opgaan van wat we met een deftig woord cen tralisatie gewoon zijn te noemen, staat als een paal boven water. We zijn daar al zoo aan gewend geraakt, dat we het in 't geheel niet meer opmerkeD. Neem alleen maar eens licht en water, 't Is nog niet eens een eeuw geleden, dat iedereen voor zichzelf olie kocht, die in zijn lamp goot en branddetegenwoordig bou wen we een groote fabriek, die ons allen van gas voorzietmen draait maar een kraantje open en de licht bron is er. In diezelfde dagen pompte iedereen zyn eigen drinkwater op, nu draait men een ander kraantje open en 't stroomt. Wie zou 50 jaar geleden gedacht hebben, dat in deze dagen huismoeders de heele wasch buitenshuis zouden laten behandelen en toch zorgvolle huisvrouwen kunnen heeten, in haar eigen oogen en die van anderen En waarom zouden we dan geen stap verder gaan en aannemen, dat binnen 25 jaar de dan nieuw gebouwde hui zen niet meer door den onzin van afzonderlijke kachels geplaagd, maar verwarmd zullen worden door een stelsel van ceDtrale verwarming, bloks- gewyze, straatsgewijze of misechien wel stadsgewijze, zoodat wij, of die na ons komen, maar een kraantje hebben open te draaien om warmte te laten uitstroomen, zooals nu al gas uitstroomt en water? Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 26) Madame Julia kwam den volgenden morgen tegen het déjeuner aan. Es ther had dien nacht veel over de woorden van den prins nagedacht maar zij aarzelde over hare ontmoe ting te spreken, totdat zij merkte dat Julia al wist dat hij in Parijs was en dat ze elkaar al gesproken hadden. Voor de eerste maal sedert zij haar kende, merkte Esther dat die opper vlakkige vrouw boos op haar was en erg grillig deed. Zij klaagde niet, zij beschuldigde niemand, maar zy sloot zich Dorsch op in baar eigen kamer en wilde niemand zien. Eerst toen zij met elkaar in den trein naar bet zui den zaten, scheen zij berouw te heb ben over haar booze buizij barstte plotseling in tranen uit, kuste Esther hartstochtelijk en verzekerde haar dat zij haar geluk op het oog had. .Het was heel goed, dat ge hem gesproken hebt, lievelinggij kent natuurlijk den wensch van mijn broer. Gij moet zijn vrouw worden. Waar- Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat we nu, juist nü, aan het einde zouden zijn gekomen van ons gezamenlijk overleg, of om het woord nog oens te gebruiken van ons streven naar centralisatie. Geen reden om ook te gelooven, dat altijd en voor goed iedereen zijn huis zal maken tot een restaurant, waarin gekookt wordt voor hem en zijn gezin alleen met het noodzakelijk gevolg, dat den hal ven dag het huis, tenzij het van ongewone afmeting mocht wezen, vervuld is van etenslucht. In Amsterdam werd in 1903 een dergelijke vereeniging opgericht met een som van f 20.000, verschaft door een belangstellende dame, de rest moest komen en komt ook van het aandeel, dat de leden nemen. Maar dat vlotte niet maar zoo dadelijk. De onderneming moest namelijk wezen een werkmans keuken, met in de toekomst bijkeukens in de verschillende stadswijken. Was het mogelijk, die illusie te verwezen lijken? Wij zullen ons daar geen oor deel over aanmatigen, maar deze stich ting slaagde daarin niet. De prijs per middagmaal, Iper persoon op een kwartje gesteld, was voor een werk man die een gezin had, veel te hoog. De Coöperatieve Keuken zocht tosn haar deelnemers onder den burger stand en daar heeft zij ze gevonden. In 1907 waren er ongeveer Ï10 aan deelhouders die elk minstens één aan deel van f 10 hadden genomen. Daar van werd dadelijk bij toetreden f5 betaald, de rest bij maandelijksche termijnen van f2,50 afgelost. Daar onder was ook begrepen de prjjs van de spijsbus, die f 7.75 A f 10 kost. Bedankte een lid, dan had hij aan spraak op een zoodanig deel van de gestorte gelden, als na afloop van een dienstjaar door het Bestuur zou worden bepaald, in verband met den toestand van de financiën der vereeniging. Steeds werd het volle bedrag terugbetaald, om zou je hem dan niet gesproken hebben 7* Esther kon haar niet antwoorden. Zij beefde als iemand, die bet plotse ling koud krijgt en wist niet of dat van angst of van vreugde was. Vijf maanden lang leefde Esther afgezonderd van de wereld. Een ge deelte van dien tijd bracht zij door in het eenzame kasteel Saint Paul, te midden der bergen en de rest van den tijd reisde zij door de schoonste streken vaa Europa. Al de geheimzinnige kunsten van dr. Xavier waren intusschenin ruime mate op haar toegepast. Het rustige leven, de prachtige natuurtafereelen op de meren en in de bergen, hadden haar vertrouwen gewonnen, en al haar aarzelingen vernietigd. Zij geloofde nu niet meer dat haar meester andere plannen met baar bad dan die, waar voor hij uitkwam. Zy was misschien zelfs wel bang voor den dag, waarop zijn werk gedaan zou zyn en het succes het moest bekronen. Zy hield van de eenzaamheid en het speet haar dat zij ze moest verlaten. Ze was nog nooit zoo verbaasd geweest als op dien gedenkwaardigen dag in Janu ari, toen dr. Xavier op eens weer over Parijs en de wereld sprak. de spijsbussen werden tegen taxatie overgenomen of, door tusschenkomst van 't bestuur, aan andere leden over gedaan. Over den bloei van de inrichting heden kunnen wij helaas niet oor- deelen, daar de cijfers ons thans niet ten dienste staan. Wij kunnen op 't oogenblik zelfs niet eens zeggen of de inrichting nog bestaat. De prijs van een middagmaal, be staande uit aardappelen, vleesch, groen ten en toespijs (in plaats van de laatste soms soep) was 25 cents, zonder vleesch, f 0.36 met een ons, f 0.42 met IJ ons en f0.48 met 2 ons vleesch. Als we bedenken, dat het goed koopste middagmaal „van den kok' toch altijd nog f 0.80 kost, dan waren de bovenstaande prijzen niet hoog. De hoeveelheid was voldoende, aan de bereiding werd veel zorg besteed en gelet op de meéstmogelijke reinheid. De leden hadden evenwel geen keus tusschen verschillende menu's, ze aten wat de pot schafte. Alleen met tegen zin in uien en visch werd rekening gehouden. 'sMcrgens als de bus werd terug gehaald, gaven de leden zooveel bons mee voor diners als ze dien dag noo- dig hadden. Deze bons werden getee- kend door den besteller en voorzien van het nummer van zijn bus. In die bus kreeg hij altijd dezelfde schalen, die hetzelfde nummer hadden als de bus. Tot één uur, desnoods later, kon- deD meer diners besteld worden, maar altijd met bijvoeging van bons, die aan 't kantoor in boekjes verkrijgbaar waren. Zal in Amersfoort een dergelijke inrichting kunnen bestaan Dat is zeker vooraf moeilijk te zeggen 't hangt zeer af van de wijze van opzet. Misschien zijn er Amersfoorter», die willen onderzoeken in hoever hier kans zou bestaan voor dezen vorm van centralisatie. ,De bergen kunnen ons niets meer verschaffen," zei hij. „Wij zijn als bijen, die den laatsten druppel honig opgezogen hebben. Kom, wy zullen onmiddellijk naar Parijs terugkeeren. Het zal misschien wel de laatste reis zijn, die wy samen maken." Esther was zeer verbaasd over het raadselachtige van die woorden, maar ze was nu gewend om te gehoorza men en vergezelde hem naar het Noorden, zonder iets te vragen. Een tijd lang speelde zy daarna te Parys haar rol in die sociale komedie, waarin de Franscben het zoo ver gebracht hebben. Overal, in de opera, in het Bois, in de huizen der bevoor rechten, was zy onbewust getuige van de waarheid, van de voorspelling van den Spanjaard. Mannen zeiden, dat zy de mooiste vrouw was, die Parys ooit aanschouwd had en zelfs de vrouwen waren éen en al bewondering. Zij was even on verschillig voor de loftuitingen der eersten, als voor de jaloezie der laatsten, en verborg haar eigen geheim voor de wereld, alsof het een kleinood was. Haar gezond verstand verbood haar om aan den eenigen roman van' haar leven te denken en toch dacht zy er zoo graag aan. Zy twyfelde er geen oogenblik aan, dat zij den prins van Cadi vroeger of later zou weer zien. Toen zjj hem na verloop van DE WEEK DER AGRARIËRS. Berlijn heeft weder „de agrarische week" gehad. Om dezen tyd van 't jaar komt de „Bund der Landwirte,* die zich over geheel Duitschland uit strekt, te Berlijn bijeen. Daar de Bond vele leden telt die getrouw opkomen, daar de vergadering dus zeer talrijk is wordt zij gehouden in het veel omvattende circus-Buscb. Ook de vele tegenstanders van de groote vereeniging geven toe dat zij wel iets goeds heeft gedaan voor den Duitschen landbouw. Maar 't ongeluk is dat zy zich met houdt op dit ter rein maar, en zelfs bij voorkeur, zich op politiek gebied beweegt. Dat is trouwens zeer natuurlijk, want de Bond bestaat voor 't meerendeel uit groot-grondbezitters en onder hen zjjn de van ouds vermaarde „Pruisische jon kers sterk vertegenwoordigd. De Prui sische jonkers dan vormen eene en wel eene zeer maehtige party .die altijd tracht haren invloed te vermeerderen en dien invloed stelt in den dienst der reactie. En hoewel het aantal land bouwers niet toeneemt in Duitschland, en Duitschland geen „agrarische staat" is evenmin als in Pruisen, waar de industrie zich meer en meer ontwik kelt, doen de agrariërs alsof zy het gansche volk vertegenwoordigen en de jonkers onder hen gedragen zich als de heeren en meesters. Dat zij die hou ding aanDemeD is gedoeltelijk de schuld der regeering, zy is gewoon zich diep te buigen voor den agrarischen jon ker en dit versterkt het aangeboren zelfge voel van dezen. Hy is niet ver van de meening, dat de Hohenzollerns zonder hem niet veel zouden te betee- kenen hebben. Hij vleit den keizer en verheft diens naam en dien van zijn stamhuis als het zoo in zyn kraam te pas komt, maar duift in 't andere geval met groote vry moedig heid de regeering en de Kroon be strijden. De jonker is voor het per soonlijk régime, wanneer de koning aan zijn leiband loopt. Dat beeft de vergadering in het circus Busch nogmaals bewezen. Aan den keizer werd een telegram gericht, waarin het heet„Op den vasten grondslag der wetten van het rijk eenige dagen in het huls van den Spaanscheu Duque de Rina ontmoette, beschouwde zy die ontmoeting als on- mydelijk. De prins woonde toen in Parijs en zou baar dus natuurlijk ont moeten. Zij vond niet, dat hy erg veranderd was. Had ook niets ver loren van die aantrekkelijkheid, die vijf maanden geleden haar belang stelling had opgewekt. Die avond was op verscheidene pun ten een gedenkwaardige avond voor Esther. Zij had door toedoen vaD dr. Xavier, sedert haar komst te Parijs, al zeer veel bizonder mooie tooDeeltjes bijgewoond, maar die avond in het huis van den hertog Rina overtrof alles. In naam een soirée musicale voor de aristocratie der Fransche hoofdstad, was het in Esthers oog voornamelijk een visioen van onmetelijke groote kamers, van schitterende vrouwen, van militairen, staatsliedenen priesters, van een woelige menschen massa, die uiteen ging, toen zij aan den arm van dr. Xavier binnenkwam en haar byna zwijgend gadesloeg, toen zij de ver hevenheid opruischte, waar de hertog en de hertogin hunne gasten ontvin gen. Toen merkte zy misschien voor den eersten keer dat de tooversleutel der vrouwelijke macht aan haar was toevertrouwd. Dat gemompel en die jaloersche blikken konden niet ver keerd opgevat worden. staan wij met de oude trouw onwrik baar om onzen keizerlijken heer." Wat men eigenlijk bedoelde bleek uit de commentaar van den heer vnn Wan- genheim bij die woorden„HetDuitsche volk" zij zyn immers het Duitsche volk 1 „wil geen schaduwkeizer het wil een keizer van vleesch en bloed vol energie en van vasten wil." „De buitengewone toestand eischt eene buitengewone betooging." Dat beteekent dat de agrariërs zich ver zetten tegen de vyandeQ van het persoonlijk régime, die na het be ruchte „interview" des keizers van zich deden spreken. Hebben toen ook conservatieve bladen tot zekere hoogte zich bij de beweging aangesloten en by den keizer aangedrongen op het bedwingen van zijne neiging tot spre ken en van zich te doen spreken, op 't oogenblik acht men bet geschikt eene kleiDe manifestatie te houden, uit naam van bet Duitsche volk, tegen de gevoelens, die de meerderheid van het Duitsche volk zoo krachtig heefftt. geopenbaard. Dat het liberalisme het zwaar te verantwoorden had in het circus Busch is niet meer dan natuurlyk. Het heeft de eer vele vijanden tegenover zich te zien, aangevallen te wordeD door alles wat met de reactie heult. Daaf - is het beter om. DE BALKAN-CRISIS. De toestand lykt op het oogenblik een weinig minder gespannen. Uit Berlyn wordt namelijk aan de Temps geseind, dat Oostenrijk gunstig gezind is ten aanzien van de hervatting der onderhandelingen met Servië, indien deze mogendheid zich tot oeconomische eischen beperkt. Door tusschenkomst der mogendheden zou Oostenrijk zjjn verlangen aan Servië kenbaar maken met name, zou Oostenrijk erkenning van den huldigen staat van zaken in Bosnië en ophelderingen nopens de oeconomische vorderingen van Servië eischen. De bezwaren die Oostenrijk tegen Servië heeft, zou, volgens de Parysche Liberté, minister Aebrenthal in een nota aan Prins Bülow hebben opge somd. Ze zjjn de volgendelo. Ser- vië's eisch van gebiedsvermeerdering ten koste der Donau-monarcbie2o. Esther in haar eenvoud durfde niet te vragen of het wel geheel en al haar zegepraal was, of dat 't gedeel telijk 't gevolg was van nieuwsgierig heid door verschillende vertelseltjes opgewekt. Zy was overbluft en mis schien wel geschrikt door den lof, dien die geniale man haar had weten te be zorgen en toen de leiders van de Parysche uitgaande wereld één voor één aan haar voorgesteld werden, antwoordde zij nauwelijks wetend wat zy zei. Zy voelde dat zij een rul ver vulde, dat zy niet de oude Esther was ja, dat zij het slachtoffer was geworden van den medesleependen droom, waar uit zy weldra zou ontwaken om de koude werkelijkheid te trotseeren. Overal waar zy heenging ving zy een gemompel van bewondering en ver bazing op. De stemmen der vreemde lingen klonken haai bijzondei hard in de ooren. De muziek wond haar op. Zij zag vreeselyk op tegen het oogen blik, waarop haar vriend haar alleen zou laten en toen dat oogenblik kwam, was zy als een angstig verdwaald kind. Het was niet meer dan natuurlyk, dat een ander zich zou haasten om de plaats van dr. Xavier in te nemen. Esther was dan ook maar half ves- baasd, toen zy den eenigen man, dien zy in Parijs kende, plotseling voor zich zag staan. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1