DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 54. VRIJDaG 5 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave m de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt degelijks, behalve op Zon- eo Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. LANDEB Hoofdredacteur R. G. KIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing tan advertentiên en reelames van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uilslnitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandseb Advertentiebureau I). V. ALTA, IVarmoesstraat 70—78 to Amstordam. DE BALKAN-CRISIS. De berichten uit bet Oosten van ons werelddeel zjjn tegelijkertijd af wisselend en altijd dezelfde. Heden luiden zij vrij gunstig, morgen zal men misschien weer spreken van oorlog. Maar bij al die tegenstrijdigheid in de telegrammen blijft de toestand vrij wel dezelfde. De Serviërs zijn.naar 't schijnt steeds oorlogzuchtig en ver beelden zich dan nog, niet alleen dat zij jammerlijk verongelijkt worden, maar ook dat zij een voorbeeld geven van kalmte en engelengeduld. Zij heb ben blijkbaar geen begrip van de ver houdingen. De correspondent van de Berliner Lokal-Anzeiger seint dd. Woensdag uit Belgrado Servië zet zijne oorlogstoe rustingen onafgebroken voort. Aan het station te Belgrado zijn vandaag den heelen dag door schietvoorraad en andere voorraden geladen, om naar het binnenland vervoerd te worden. Buiten het station stonden onder militaire dekking dikwijls tegelijkertijd tweehonderd ossenwagens, waaruit de kisten in de goederenwagens overge laden werden. Op een zijspoor staat sedert twee dagen achter een locomotief, die voort durend stoom heeft, een bijzondere trein van twee salonrijtuigen klaar, die den Koning zoo noodig naar Nisj zal brengen. De minister-president Milowanowits heeft met betrekking tot de vertoo- gen van de mogendheden gezegd, dat Servië zijn nationale sinart zoo lang met geduld had gedragen, dat het wel voor het oogenblik van de vervulling van zjjne wenschen afzien en nog een poosje wachten kon. De eerste-miDis- ter van een in alle opzichten popu lair kabinet geeft daarmee zegt de correspondent vermoedelijk ook de meeDing van het volk treffend weer. Er is namelijk nauwelijks een Serviër, die niet gelooft en beweert, dat de Tsaar tegen den Kroonprins bij diens bezoek te Petersburg beeft gezegd, dat Rusland op het oogenblik voor Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 31) „Het rijtuig is tot uw dienst, made moiselle, en denk om het bosah. Het is niet goed om in huis te zitten als de zon schijnt. U moet u zelf vrienden maken in Parijs och, dat zal niet lang duren 1 Als men mooi is, staan alle deuren voor iemand open I Neem mijn raad aan, mademoiselle, en ga een eindje rijden. We kunnen later wel over Engeland denken. De hemel geve dat het niet sneeuwt, als we daar heen gaan 1" Esther luisterde geduldig naar haar en informeerde toen naar dr. Xavier. „Hoe laat is hij vertrokken Suzan ne 7" „Heel vroeg, mademoiselle, van mor gen om zes uur." „En mademoiselle Julia?" „Die zou hij aan het station ont moeten mademoiselle I" «Heeft hij geen andere boodschap voor rnjj achtergelaten, SuzanDel* „Hij zei„au revoir," mademoiselle en dat spreekt ook van zelf, en wij Servië Diets kon doen, maar misschien wel na een jaar. Wanneer Servië dus nu van een uitbreiding van gebied afziet, heeft het toch de hoopophulp van Rusland nog altijd Diet opgegeven. Tot zoover de pessimistische berieht- geveis. Gunstiger luiden de berichten van het Peterburgsehe Telegraafagent- scbap. Volgens dit heeft de Servische regeering in haar antwoord aan Rus land medegedeeld, dat Servië noch het plan heeft aanleiding tot een oorlog met Oostenrljk-Hongarije te geven, noch om zijn vriendschappelijke nor male betrekkingen met dien naburigen staat te wijzigen. Servië verlaat zich, terwijl het zich onthoudt van elke inmeDging in de kwestio, waarvan de beslissing aan de onderteekenende mogendheden is onderworpen, geheel aan hun wijsheid en groot gevoel van rechtvaardigheid over. De Servische regeering is thans voornemens zich in dezen geest met een rondzendnota tot de groote mogendheden te richten. AMERIKA. Gisteren heeft de inzwering van den nieuwen President der Vereenigde Staten, Taft, plaats gehad, niet zooals gewoonlijk op het bordes vóór het Kapitool, doch in de zittingszaal van den Senaat. Sneeuwstormen verhinder den het verblijf op het bordes. Na de plechtigheid zijn Roosevelt en zijn vrouw per trein naar Oyster- bay vertrokken. Taft en Sherman, de vice-president volgden. Een groote optocht van troepen en burgerlijke organisaties reed Daar het Witte Pluis, waar de president en de vice-president den optocht ontvingen. Beiden werden krachtig toegejuicht. De sneeuwstormen hebben duizen den verhinderd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Veertig treiuen, gevuld met belangstellenden uit New York en naburige steden en Phila delphia zijn tusschen die laatste stad en Washington ingesneeuwd. Alle ge meenschap met sommige treinen is verbroken. De juiste plaats waar zij zich bevinden is onbekend. Het Huis van Volksvertegen woordigers te Washington heeft het wetsontwerp betreffende een officieele deelneming van de Vereenigde Staten moeten ons het leven zoo aangenaam mogelijk maken. Wil ik het rijtuig te gen half drie bestellen, mademoiselle De dagen zijn kort en we moeten van de zon genieten Esther, die-nog steeds handelde als iemand, die droomt, zei, dat ze alles goed vond, wat Suzanne voorstelde. Later op den middag kleedde zij zich aan, maar het drong niet erg goed tot haar door, wat z« deed. In het bosch had haar rijtuig zijns gelijke niet. Zij wist dat de mannen zich omkeerden, en haar nastaarden en dat de vrouwen fluisterden, als zij voorbijreed. Maar hunne hulde beteekende niet veel voor haar. Er waren twee dingen die haar voortdurend bezig hielden Waarom had dr. Xavier haar aan haar lot over gelaten En wat zou haar toekomst zijn Het royale jaargeld, waarover in den brief gesproken werd, was eene belooning, die tot een zekere hoogte niot verdiend was, maar op andere punten haar volmaakt toekwam. Ze was verstandig genoeg om in te zien, dat zij groote eischen kon stellen aan haar weldoener. Zij had zich zes maan den lang met hart en -ziel aan zijn dienst gewijd. En aan een dergelijk doel, als hjj vervolgde, waren nood zakelijkerwijs eenige vernederingen verbonden. Esther had hem trouw ge diend en dit was haar belooning Het aan de wereldtentoonstelling te Brus- I in 1910 verworpen. Wetsontwerp tegen het wedden. Naar wij vernemen, heeft het wetsontwerp houdende verbods bepalingen tegen het wedden, het Ministerie van Justitie verlaten en is in handen gesteld van den Raad van State. Volgens een der artikelen van het wetsontwerp wordt het houden van totalisators verboden. (Tel.) Rijksopcente n-B e d r ij f s- belasting. In verband met de heffing van Rijksopcenten op de hoofd som der bedrijfsbelasting, heeft de Minister van Financiën de aandacht van de belasting-administratie er op gevestigd, dat de heffing van opcenten op de bedrijfsbelasting niet fzal zijn beperkt tot het belastingjaar 1909/1910 doch ook zal kunnen betreffen aan- slagon in die belasting over 19081909 en 1910/1911. De aanslagen nl., welke worden opgelegd aan de sub b van art. 1 der wet op de bedrijfsbelasting bedoelde belastiogplichtigen behalve de sociëteiten zullen, indien zij worden opgelegd naar aanleiding van uitdeelingen, welke betrekking hebben op een boekjaar, eindigende tusschen 30 April 1909 en 1 Mei 1910, met 10 opcenten worden verhoogd. Zoo zullen op den aanslag over 190S/1909 op te leggen aan een naam- looze vennootschap wegens een tus- schentijdsche dividend-uitdeeiing vóór 1 Mei 1909 ter zake van haar boek jaar, dat eindigt na 30 April 1909, 10 opcenten worden geheven. Evenzoo zal de aanslag, op te leggen over 1910/1911 aan een naamlooze ven nootschap wegens een uitdeeling in Mei 1910 of later over het boekjaar 1909, met 10 opcenten worden ver- jioogd. De opcentheffing over 199S/1908 zal uit den aard der zaak slechts in wei nige gevallen plaats vinden. Invoering van den A m- sterdamschen tij d. Zooals be kend is, werd bij Kon. Besluit van 7 Nov. jl. (Staatsblad uo. 336) bepaald, duurde een poosje voordat ze goed begreep, datz(j een jaargeld zou krygen van 25000 gulden en dat de kamers in de Avenue Hoche, plus het ameu blement haar eigendom waren. Toen zij om vijf uur thuis kwam, voelde z(j zich erg opgefrischt en was haar eerste onsteltenis geweken. Een brief van de bank van Frank rijk deelde haar mee dat de somme van 12500 gulden ter hare beschikking was. De heele wereld stond voor haar open, als zjj er niet op gesteld was om te Parijs te blijven wonen. Mis schien dacht zij aan Devonshire haar geboorteplaats, aan te lanen en tuinen van haar vaderland. Maar ofschoon ze wel eenige neiging voelde om daarheen te gaan, hield een krachtige invloed haai tegen. Zij dacht aan den prinsWas hij nog niet in Parjjs Haar wangen werden braDdend rood, toen ze bedacht, dat hij haar misschien zou komen op zoeken. Maar ze voelde geen angst, want ze wist dat hij haar lief had I Hij kwam om half zes in een lichte phaëton, door twee paarden getrokken. Hij had een lange jas aan, die met bont afgezet was en een muts van hetzelfde bont. Het weer was kil en koud geworden, want zoodra de zon onder was, begon er een natte sneeuw te vallen. Esther was juist bezig om er Suzann6 van te overtuigen, dat ze dat de wet van 23 Juli 1908 (Staats blad no. 236), tot invoering van wet- telijken t(jd, in werking zal treden op 1 Mei 1909. Tot nu toe was alleen bekend, dat als wettelijke tyd was aangenomen de t(jd van Amsterdam, zonder nadere aanduiding volgens welken meridiaan die tijd te rekenen zoude ziju. Thans vernemen wij dat besloten is als zoodanig aan te nemen den meridiaan van den Westertoren van Amsterdam, die tot nu toe steeds als eerste meridiaan op de Nederlandsche marinekaarten dienst deed. Hierdoor zullen de tijdseinen in ons land te Helder, Amsterdam, Rotter dam en Ylissingen (welke nu nog volgens localen tijd gegeven wordeD) van 1 Mei af gegeven worden op 0 u. O m. 0 s. A. T. volgens den meridiaan Westertoren, overeenkomende met 23 u. 40 m. 27 s. 87 M. Tijd Green wich. Het tijdsein der Filiaal-inrichting Kou. Ned. Met Inst., aan de Handels kade, Gebouw voor Alg. Dienst, te Amsterdam, werd tot nu toe gegeven te 23 u. 40 m. 21 s. 0 M. Tijd Green wich. Voor het gewone dugelijksche leven zijn de ongeveer 7 seconden verschil in den tyd te Amsterdam van geen beteekenis. Anders is het gesteld met het ge bruik, dat de scheepvaart van de tijd seinen maakt. Voor de bepaling van den stand der scheepschronometers is het nood- zakelyk, dat zeer nauwkeurig bekend zij, op welken tijd Greenwich het tydsein in een haven gegeven wordt. Dr. J. J. G. M e z g e r. We laten hier nog eenig bijzonderheden omtrent dr. Mezger, te Parijs overleden, volgen. Mezger werd 22 Augustus 1838 te Amsterdam geboren. fly studeerde aldaar en te Leiden in de geneeskunde en promoveerde in 1863 te Leiden op een dissertatie: «Over de behandeling van verstuikingen door middel van massage." Gedurende eenige jaren was hij ouder den hoogleeraar Van Geuns als assistent in het Binnengasthuis te Amsterdam werkzaam. Daarna vestigde hij zich aldaar als specialiteit voor massage. De massage werd door hem op weten- heusch niet in een restaurant kon gaan eten, toen er luid gebeld werd, waarop het vlugge meisje naar de deur snelde om open te doen. Sinds zjj te Parijs woonden, hadden zij zeer veel visites gehad. Hun woning was bestormd ge worden door leegloopers, maar Esther voelde met haar echt vrouwelijk in stinkt, dat dit geen vormelyk bezoek was, dat alleen uit nieuwsgierigheid gebracht werd. Ze was dan ook in het geheel niet verbaasd toen de prins zonder plicht plegingen binnenkwam en haar dadelijk vertelde, dat hij op de hoogte was van dr. Xavier's afwezigheid. „Ik tartte u om het mij te verbieden," zei hij vroolyk, „en hier ben ik nu: het sneeuwt en rny'n rijtuig is weg, u is veel te edelmoedig om mij weg te sturen, juffrouw Venn, ik doe een beroep op uw medelijden I" Hij deed zijn bonten jas uit waarop de glinsterende sneeuwdioppels begon nen te smelten en begon over dr.Xavier te spreken, zicli blijkbaar amuseerende over haar verlegenheid. „En dus is il Demonio naar Spanje gegaan," zei hij„ik heb dat nieuws van ochtend in de Jockeycluh gehoord. Mijn vrienden te Parijs haastten zich natuurlijk om mij aan mijn ongeluk te herinneren. Uw zaak is verloren, vertellen zij mij juist op het oogenblik schappelijke wijze toegepast en zijn naam werd, later vooral ook door zijn leerlingen, wijd en zijd verbreid. Hij oefende te Amsterdam zijn praktijk uit in het Amstel-Hotel, waar hij een aantal vorstelijk ingerichte vertrekken tot zijn beschikking had. Daar be handelde hij o. a. ook tal van vorste lijke personen niet alleen leden van de in ons land regeerende dynastie, zooals wijlen prins Willem van Oranje en prins Frederik van Oranje, maar ook vorstelyke personen uit alle oorden der wereld. De eerste vorstelijke persoon, dien Mezger behandelde was koning Oscar van Zweden. Deze had door een val van het paard zijn been gebroken en nadat de breuk genezen was een stijf heid overgehouden, waardoor hij bij 't loopen op een stok moest steuneü. Mezger genas hem van deze stijfheid door massage en als souvenir schonk koning Oscar hem den stok, waarop hij gesteund had. Dr. Mezger paste zyn methode toe met zulk een meesterschap, met zulk een zekerheid, dat zyn genezingen vaak grensden aan hot wonderbaar lijke. Zoo gebeurde het, dat de jonge, schoone gravin d'Audlau op krukken het Arastel Hotel hinnenstrompelde, om zich onder zijne behandeling te stellen. „Wat dunkt u er van, dokter?" vroeg ze, toen hij haar onderzocht had. „is er nog iets aan te doou „O, maakt u maar niet ongerust. Wy zullen u wel beter m iken, me vrouwtje. (J zult nog dansen, voordat u naar huis teiug gaat!" stelde dr. Mezger haar op gemoedelijk schertseu- den toon gerust. Eu het geschiedde inderdaad, zooals hij voorspeld had. Nauwelijks twee maanden waren verloopeu, of het Fransche gravinnetje danste even lustig, alsof zy altyd gezonde beenen had gehad. Een ander maal kwam een buiten man bij hein, die een groote-peesknoop op den pols had. Met één slag van zijn yzeren vuist had dr. Mezger den knobbel weggeslagen. Dr. Mezger was ook een goedhartig en blijgeestig man, die hield van licht en vroolijkheid. De muzikanten van het Zevende als ik tot myzelf zeg, dat ze gewonnen is. Sta my toe, dat ik een sigarette opsteek, dan kan ik er u alles van vertellen. Ik ben er zeker van, dat u het graag zult weten." Zij sprak hem niet tegen. Zyn aan val was zoo snel, ei was zoo iets on weerstaanbaars in zijn manier van doen, dat zij noch de gelegenheid had om het hem te verbieden, n ich de wilskracht om het te ontkennen. Voor het eerst seiert dr. Xavier haar ver laten had, drong het tot haar door, dat zij niet alleen was in Parijs. Waar om zou zij den penigen vriend, dien zy gevonden had, wegsturen „Dr. Xavier is heel vroeg vertrok ken", zei zij, hem den eenig mogelyken uitleg gevende. „Ik had er geen flauw vermoeden van, dat hy zou weggaan, anders zou ik u niet toegestaan hebben om my een bezoek te brengen. Hy is naar Spanje gegaan, de zaken van zijn land eischten zijne tegenwoordigheid 1" „Van zyn land en 'iet myne Da- tuurlyk. Weet u wat ik mezelf daar juist afvraag, juörouw VonD ik zie dat u het niet weet. Welnu, ik vroeg myzelf af, in hoever Francisco Xavier gespeculeerd heeft op uwe licbtge- loovigbeid." Op myn lichtgeloovigheid Zeg dat als u belieft niet, ik heb nooit aan dr. Xavier's eer gotwijfeld." Wordt vervolgd

De Eemlander | 1909 | | pagina 1