DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 56 MAANDAG 8 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Veaaootsehap „DE EEMLANDSR". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Er valt een goede daad te doen! FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id.. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten bet Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten lict kanton Amersfoort in dit Had is „nitsluitcnd" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bniteulandscli Advertentiebureau D. V. ALT4, AYarmoessfraat 7678 to Amsterdam. In ons vorig nommer heeft men kunnen lezen, dat het Comité tot steun bij gedwongen werkloosheid het noodig heeft geoordeeld nogmaals een beroep op de burgerij te doen. De leden van dit Comité zullen daartoe Dins dag, d. i. morgen, een schaalcollecte langs de huizen houden. Er is geen toestand, die zoozeer de algemeene deernis wekt, als die van hem, die werken wil voor het onder houd van zijn gezin en geen werk kan vinden. Zoo van iemand, dan behoo- ren de pogingen van dezen gesteund te worden. In de allereerste plaats uit deernis, omdat men medelijden heeft met de tot onmacht gedoemde werkneiging. En dan omdat men verhinderen wil, dat zulke lieden het groote leger van paupers gaan versterken, die leven op kosten van de gemeenschap. Men meene niet, dat de toestand op dit oogenblik niet ernstiger is dan in het begin van den winter. Integendeel, de huisgezinnen, die zich er dezen winter nog zoowat doorheen hebben kunnen slaan, doordat ze iets hadden overgespaard, lijden thans, nu de winter zoo streng is en zoo eindeloos lang duurt, gebrek. Het werk aan de nieuwe werkplaats van de H. IJ. S. M. staat sedert Kerstmis reeds stil, op het terrein van het toekomstige Rijks opvoedingsgesticht kan niet worden gewerkt. Men kan begrijpen wat dit zeggen wil voor tal van gezimien, wier hoofd daar werk vond. En al mocht de dooi wat we hartelijk hopen ook aan blijven houden het zal stellig een veertien dagen nog duren voor Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 33) Hjj heeft mij opgevoed, hij was mijn voogd, mijn vriend tot mijn twintigste jaar. Die regent was Fran cisco Xavier, uw vriend. Ik ver trouwde hem als een broeder. Ik had van mjjn prilste jeugd af geleerd dat de betrouwbaarheid van mijn volk onaan tastbaar was. Maak u een voorstel van mijne gevoelens toen ik op mijn twintigste jaar ontdekte, dat, indien ik de vorst van Cadi in naam was. Francisco Xavier het inderdaad was. Hij had de genegenheid gewonnen, die ik door mijn jeugd verloren had. De staat was niet langer een ondeelbaar geheel, mijn vrienden waren de jonge, de romantische mijner onderdanen, de zijnen waren de verstandigen, de wik- kenden en wegenden, de scberpzinni- gen. Een jaar daarna werd ik tot den troon geroepen. Ik bleek een schitte rende nul achter het cijfer te zijn. Zelfs het gejuich op straat was tot Xavier de Montalvan gericht. De pa pieren die ik teekende waren zijn werk, men in den grond door zal kunnen werken. Men overwege dit alles eens en steune de pogingen van het Comité, cm in dezen, thans werkelijk abnor- malen, toestand hulp te bieden. DE BALKAN-CRISSIS. Uit Belgrado wordt dd. 6 dezer ge meld De inhoud van de Servische nota, die het Petersburgsche telegraaf- agentschap openbaar heeft gemaakt, wordt in staatkundige kringen in dezen zin uitgelegd, dat Servië weliswaar van Oostenryk-Hongarije de bekende schadevergoeding niet eischt of eischen zal, maar de verleeniug ervan met zekerheid van de rechtvaardigheid van Europa verwacht, door, nadat Turkije van Bosnië en Herzegowina afstand heeft gedaan, alleen de mogendheden, die het tractaat van Berlijn geteekend en aan Oostenrijk de opdracht tot be zetting gegeven hebben, over bet ver dere lot van die twee landen kunnen beslissen. Door zelfstandig op te treden, heeft Rusland zich als pleitbezorger van Servië aangeboden. Ten gevolge van het Servische antwoord is het zwaartepunt van de hangende vraag stukken van Belgrado naar Petersburg verplaatst. Tegelijkertijd heeft de Servische regeering ook de verantwoording van het Servische volk en van zichzelf overgedragen op Rusland, dat de in lijving niet eerder erkennen kan dan wanneer aan de Servische verlangens voldaan is. Mocht Rusland echter de inlijving erkennen, zoDder dat met de Servische eischen rekening gehouden werd, dan zou dit Servië van alle verplichtingen jegens Rusland en den Europeeschen vrede ontheffen. Indien het Servische antwoord den gewensch- ten uitslag heeft, dan zullen de Ser vische eischen door tusschenkomst van Rusland aan de groote mogend heden in Europa voorgelegd worden, waardoor Servië van de zorg wordt ontheven, om het zelf te doen. De Kölnische Ztg. merkt op, dat dit bericht hare opvatting van den de wetten werden door hem gemaakt. Maar het leger was op mijn hand Ik verdreef hem uit Cadi en Frankrijk keurde mijn handelwijze goed. Van toen af aan was ik mijn eigen heer en meester in naam en inderdaad. In teresseert het juffrouw Venn Ver moeit het u niet?" Esther was niet in staat om haar blik van zijn gelaat af te wenden en toonde daardoor boe groot haar belang stelling was. „Maar, gijzelf, prins, waarom zijt ge nu niet in Cadi Dat zal ik u met een paar woorden zeggen. Omdat ik mij niet gehouden heb aan de wetten van Cadi I" Hü schoof onrustig op zijn stoel heen en weer en draaide zijn hoofd af, terwijl hij sprak „Een duizend jaar oude gewoonte wil, dat de vorsten van mijn land bin nen het jaar van hunne troonsbestij ging trouwen. Dat jaar is van daag over tien dagen verstreken. Als ik den iOden dag laat voorbij gaan en bljjf wat ik ben, dan vervalt mijn koninkrijk aan een ander, dan worden mijne rechten, mijne bezittingen en mijn gezagontnomen. Francisco Xavier is verbannen, maar zyn naam is nog altijd zeer geliefd. Over tien dagen zal by zijn doel bereiken. Weet gij nu, waarom hij Parijs vanmorgen ver laten heeft toestand bevestigt. Zonder zijne eischen te laten vallen, heeft Servië alleen in plaats van zichzelf, Oosteoryk-Hon- garije tegenover de mogendheden, die de conferentie wenschen, trachten te plaatsen. GRIEKENLAND. Belichten uit particuliere bron, te Londen uit Athene ontvangen, maken melding van een complot tegen ko ning George van Griekenland, dat dezer dagen ontdekt zou wezen. Er zou zich een geheim genoot schap gevormd hebben, met het doel de aftreding van den koning te be werken en zijn oudsten zoon, prins Konstant(jn, van den troon verwijderd te houden. Volgens de samenzweerders komt de troonsopvolging toe aan den klei nen prins George, oudsten zoon van den kroonprins, onder regentschap van prinses Sophie, zijn moeder, en zuster van den Duitschen Keizer. De Atheensche pers houdt zich druk met deze zaak bezig, zon dei- echter bepaalde personen aan te wy- zen, ofschoon de leden van het be wuste genootschap bekend zouden zijn. Het heeten ontevredenen te zijn, beboorende tot de militaire en poli tieke wereld. Hoe dit zij, daar er aan het com plot geen begin van uitvoering is ge geven, zijn er geen termen tot ge rechtelijke vervolging. Gegeven de gerechtvaardigde popu lariteit van den koning, mogen de zelfde voornemens bovendien, aange nomen dat ze inderdaad bestaan, gerust als kraukzinnig worden be schouwd. FRANKRIJK. Te Parijs heeft de inwijding van het monument voor Floquet, minister president uit den tijd van het Bou- langisme gisteren aanleiding gegeven tot heftige manifestaties der socialisten tegen minister Clemenceau, die de feestrede hield. Clemenceau werd duchtig uitgefloten en uitgejouwd. Tegen president Faillières, die bij de plechtigheid tegenwoordig was, hadden geen vijandige betoogingen plaats. In den loop van den dag werden 20(J personen in hechtenis genomen. Hij keek baar met een vurigen blik aan, maar zy kon zijn blik niet uit houden en mompelde een alledaagsch gezegde om haar agitatie te verber gen. „Dat spijt mjj erg voor u, prins als ik dat geweten had „Hoe zoudt ge dat hebben kunnen weten Het is niet de gewoonte van den ouden Xavier om zijn vrienden in zijn vertouwen te nemen. Zelfs ik begrijp hem niet altijd. Waarom heeft h(j u bijv. hierin Parys achtergelaten Zou het zijn, omdat hij graag zou zien, dat gij mjjne vrouw werd „Neen, neen, heusch niet", riep zij uit, terwijl ze wat verder weg ging zitten, maar hij hield haar hand vast en trok haar naar zich toe ondanks haar zelve. „Laat ons een einde maken aan die praatjes", zei hij, „gij weet, dat ik u liefheb, ge weet het sinds dien avond, waarop ik u voor het eerst in deze stad heb aangetroffen. Kan een man als ik zich vergissen? Als ik een jon gen was en altijd in één stad gewoond had, ja, dan zou ik mjj kunnen be driegen, maar ik, die tweemaal den aardbol om ben geweest, ik, die de mannen en vrouwen door en door heb leoren kennen, zou ik mij kunnen bedriegen Neen, neen, ik heb je lief met geheel mijn hait - ik zal je lief hebben tot aan het einde van mijn AMERIKA. Men herinnert zich, dat eenige Amerikaauscbe bladen sensationeele berichten gaven over een nieuw Pa namaschandaal, waarin familieleden van Taft en Roosevelt betrokken wa ren. Taft en Roosevelt, benevens bloed en aanverwanten hebben niet geaarzeld een klacht in te dienen, die nu door de jury ontvankelijk is verklaard. Binnenkort zullen dus World en In dianapolis News voor de rechtbank komen. De m o t ie-Tr o e 1 s t r a. De motie van den heer Troelstra in zake het Arbeidscontract is van de agenda in do Tweede Kamer afgevoerd op verzoek van den heer Troelstra. Het Volk meldt, dat „mr. Troelsta den voorzitter heeft bericht, voor de be handeling nog niet gereed te zijn, daar hij aan de Regeering te stellen vragen wenscht vast te stellen in overleg met de vakvereenigingen en hiervoor nog eenige couferentiën met besturen van vakbonden heeft te hou den, waarmede nog wel een paar weken zullen verloopen." Vervalsching van een candid a tenljjst. Het is door een toeval gebleken, dat er op een can- didatenlijst te Huissen eenige valsche handteekeningen van kiezers voor komen, en, naar men verzekert, staat er de naam op van iemand die zelfs verklaard heeft niet te kunnen schrij ven De politie heeft daarop een onderzoek ingesteld en h9t is haar mogen gelukken den maker dier hand teekeningen te ontdekken Na een kort verhoor heeft hjj be kend en van het feit is proces-verbaal opgemaakt. Regeling der erfgooiers- q u a e s t i e. Naar wjj vernemen is door de commissio van drie leden, verleden jaar door de Regeeriog be noemd tot het instellen van een onder zoek naar de regeling der erfgooiers- quaestie aan de burgemeesters der Gooiscbe gemeenten toegezonden het concept-ontwerp eener regeling. Hierin leven 1 Esther, je kunt me redden, je kunt mjjn land redden. Ga met mij mee naar Cadi ais mijn vrouw Zij trachtte hem het zwijgen op te leggen, maar haar tong weigerde haai den dienst. Geheel overmeesterd en trillend voelde zij dat hjj zijne armen om haar heensloeg, voelde zij zijn lippen op de hare en wist dat dat haar noodlot was. Een maand lang werd er dien winter te Parijs gesproken over het huwelijk van den regeerenden prins van Cadi met de schoone onbekende, zooals zij algemeen genoemd werd. Dagen lang was zjj bet onderwerp der gesprekken. De boeiende roman werd evenzeer bepraat in de voorname salons als door de op den boulevard voor de café's zittende gasten. 'Esther bleef van dit alles onkun dig; geen enkel onbehoorlijk gezegde drong tot haar door. Zij had er in toegestemd om met prins Arthur te trouwen, omdat zij geloofde dat hij door een huwelijk zijn koninkrijk zou behouden. Toen haar besluit genomen was had zij de zaak zóó weinig be keken, dat zij tot het eind toe niet geheel en al begreej hoe groot haar toewijding wel was en hoezeer zij wederkeerig werd bemind. Zij leefde temidden van verras- moet voorgesteld worden de rechten der gemeenten te doen vervallen doch die der erfgooiers te handhaven. Er schijnt met spoed met de zaak gemaakt te worden, daar vóór 1 April ant woord moet zijn ingekomen. Administratieve Cur sussen. Loor den Minister van Oor log is bepaald dat bij genoegzame deelneming, in verschillende garni zoenen administratieve cursussen zul len worden gehouden, ten behoeve van de kapiteins-compagniescommandanten der landweer herkomstig van het O.-I. leger en van luitenants der landweer die eerlang voor bevordering in aan merking komen. Een plechtige begrafe- n i s. Het gewichtigste feit der week in de Tweede Kamer is wel, zegt de part-corr. der Pr. G. Ct. de plechtige begrafenis van 't ontwerp op de open bare inzamelingen, dat om de onmo gelijkheid om er iets van te maken, naar de regeering is teruggezonden. Zelfs dr. Kuyper, de vader vau dat ontwerp, deed geen poging om 't kin- deke te redden. Dat men van liberale zijde zoo onmeedoogend te werk ging met liet wetgevend werk van den grooten meester der rechterzijde, is verklaarbaar, doch dat de gebeele rechterz(jde, op zoo oneerbiedige wijze aan den leider te kennen gaf, dat zijn werk niet tot een vertoonbare wet was om te zetten, dat is toch wat al te kras. Men wil er dan ook in sommige kringen een soort van vin gerwijzing in zien, een wenk aan dr. Kuyper om alle hoop op 't hernemen van een plaats aan de groene tafel voor goed te laten varen. En het feit, dat ook de Minister van Binuenland- sche Zaken zich bereid verklaarde de motie aan te nemen, die 't ding in de doofpot stopte, is uit dat oogpunt teekenend. De jaarvergadering van „Onder linge Hulp" met haar '270 leden zal Maandag 2i Maart worden gehouden in de Keizerskroon. In de Arend werd gisteren een smgen en van eene opwinding waar door al haar leege tijd in beslag genomen werd. Zij zou wel gaarne hebben willen nadenken, maar zij had er de gelegenheid niet toe. In de stilte van den nacht vroeg zjj zich wel eens af, waar z(j heen ging, naar welke vreemde menschen. Maar de dagen waren te kort voor gewetens bezwaren en als zij geleid werd door een zekeie verborgen logica, dan was het deze: dat zij een vriend gevonden had en dat hij haar trouw zou z(jn 1 Hy legde tegenover haar een hart stochtelijk vuur aan den dag. Zy had nooit geloofd dat een vrouw zooveel voor een man kon zyn, zoo'n veran dering in zijn 'even kon brengen, zoo'n invloed zou hebben op zyn wilskracht. Van het oogenblik af, waarop zij ge zegd had „ik wil je vrouw worden," verstreek er nauwelijks een uur van den dag, waarop hij niet by haar was. Des morgens bracht hij haar rozen en vervolgens gingen zy dejeuneeren bij Dunrad of in een van de andere groote restaurants's middags gingen ze rij den in het bosch en de avonden wer den gewyd aan diners of schouwburg bezoeken. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1909 | | pagina 1