DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 61 ZATERDAG 13 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van da Naaml. Veanootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. UIT DE PERS. EEMLANDEK Hoofdredacteur 3.. G-. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiteu het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiên en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitcnlandscb Advertentiebureau D. V. ALTA, AVarmoesstraat 7078 to Amsterdam. BEZUINIGINGEN IN TURKIJE. De mannen, die zich aan 't hoofd stelden van de beweging ter hervor ming van Turkije en de Turksche regeering, hebben zware zorgen. Niet zoozeer naar aanleiding van de verhouding tot het buitenland, want met Oostenrijk is men het eens ge worden (n met Boelgarije zal men wel tot eene schikking komen. Maar de binnenlandsche toestand laat nog veel te wenschen over en in de eerste plaats heeft men te doen met den staat der Turksche fiuanciën. Men heeft een financieele specialiteit van Frankrijk weten te verkrijgen en deze, de heer Laurent, is den geheelen dag vlijtig aan 't cijferen. Mei de ministers en hunne ambtenaren beproeft hij tot een vergelijk te komen tusschen activa en passiva. Hij ontvangt voor dat werk, dat in vier maanden moet ge ëindigd zijn, volgens de overeenkomst met hem aangegaan vierduizend Turksche ponden, wat een redelijke belooning is. Niemand twijfelt aan zyne bekwaamheid en aan zynen vlyt, maar er zyn die beweren, dat hij de Turksche toestanden niet voldoende kent. Hij is begonnen met een aantal ambtenaren te schrappen van de lijst der lieden die uit de staatsruif eten en men stemt toe dat Turkije lijdt aan een overvloed van ambtenaren, in welk opzicht het niet alleen staat en dat men zeer goed eenige dozijnen kan missen. Maar zoovele te gelijk le ontslaan schynt bedenkelijk. Een ont slagen ambtenaar is natuurlijk be- leedigd men waardeert zijne diensten niet dat is kwaadwilligheid 1 Dan gaat bij in de oppositie en bij kan onder omstandigheden gevaarlijk wor den. Men maant dus iu de Tuiksche bladen den heer Laurent aan tot poli tieke voorzichtigheid. Alleen schijnt men het geheel met hem eens te zyn, waar hy de opheffing van den staats raad voorstelt. De staatsraad in Turkys is het oudemannenhuis, waarin min of meer verdienstelijke hooge ambte naren en officieren rustig hun einde afwachten. "Voor 't overige heeft deze instelling geen doel en zij kan zonder nadeel verdwijnen. Naar het Engelseh van MAX PEMBERTON. 38) Hij knielde naast haar neer en nam haar handen in de zijnen. „Nooit!" zei hij, „dat is een belofte voor mijn heele leven." Zij aten samen in de grootehallen werden bediend door Martinez, den ouden bediende. Toen ze klaar waren bracht Arthur haar naar een mooier vertrek, dat op Fransche wijze was ingericht, met ornamenten, stijl Louis XV en een oude piano. Een uur lang speelde zij hem allerlei dingen voor en toen volgde zjj op zijn verzoek (want aan haar vermoeidheid viel niet te twijfelen) een oude vrouw, langs een smalle wenteltrap, naar haar slaapkamer en bleef daar alleen. Het gevoel van huiselijkheid dat zjj beneden ondervonden had, ontbrak bier boven niet ondanks de wit stee- nen muren en de vensters, die aan de middeleeuwen herinnerden. Een helder brandend openhaardvuur ver spreidde een aangename warmte en wierp een welkom schijnsel op het DE BALKAN-CRISIS. Le Oosten rij ksche Minister von Aebrentbal heeft aan een correspon dent van de Matin zijn meening mee gedeeld omtrent het rondschry ven van de Servische Regeering. Na met waar- deering gewezen te hebben op het optreden van Frankrijk en Rusland, zeide genoemde staatsman„Naar onze meening ontbreekt aan het Ser vische rondschrijven, dat onlangs ge publiceerd werd, de duidelijkheid, die noodig is om de door ons allen ge- wenschte verbetering van den toe stand in het leven te roepen." Het is natuurlijk de bedoeling der Servische regeering geweest, deze helderheid niet te geven. Servië tracht langs een anderen weg te bereiken wat het tot nu toe niet kon verkiijgen. Servië wenscht een Europeesche conferentie en zal voor deze confe rentie zijn wenschen te kennen geven. Rusland, Engeland en Frankrijk keu ren het rondschrijven goed. De Servische minister van Buiten- landsche Zaken verklaarde, i'at naar stellige toezegging van Rusland de quaestie slechts door een conferentie geregeld kan worden. Komt die con ferentie niet bijeen, dan blijft de vraag open, d. w. z. de inlijving van Bosnië en Herzegowina zal door Rusland niet worden erkend. Een dergelijke maat regel zou voor Oostenrijk-Hongarije verstrekkende gevolgen hebben. Servië heeft den tjjd. Hoe langer de quaestie gaande wordt gehouden, hoe meer tijd er is om zich gereed te maken voor het beslissende oogeublik. Servië zal niet toegeven zoolang het van Rus land denzelfdon oprechten steun onder vindt als in den laatsten tijd. Blijkens de telegrammen wil Oosten rijk tot eiken prijs inmenging der Mogendheden voorkomen. Immers de Oostenrijksche gezant te Belgrado stelde den zeer positieven eiscb, dat Servie zou verklaren af te zien van elke gebiedsuitbreiding, en er is reden om aan te nemen, dat Ser vië hiertoe niet zal overgaan, tenzij hot zjjn laatste troeven heeft uit gespeeld. Door zichzelf aan elke onmiddellijke actie te onttrekken en de beslissing over te laten aan een gerechtshof, waar het steun en hulp hoopt te vinden, heeft het een staaltje hooge plafond. De gordijnen om het bed waren van vlekkeloos wit damast. Er stonden verscheidene kaarsen op een groote kaptafel, en er stonden zelfs rozen in de sevres-vazen. Van uit de vensters, die niet veel meer waren dan schietgaten in kolossaal dikke muren, kon zij den weg zien, waarlangs zij gekomen waren. Het was een kalme, stille avond en de sombere wind floot ook niet meer. De volle maan, die in gouden mist gehuld was, kwam tusschen twee sombere bergtoppen doorgluren en wierp haar schijnsel op de vlekke- looze sneeuwde hemel zelf was schitterend blauw en er was niet een wolkje te zien. Esther begreep dat het kasteel op de helling van een rots stond en zijn Moorsche torens verhief boven een onmetelyken afgrond. De weg naar Foix leek heel veel opeen wenteltrap en was dikwijls zoo smal, dat ze er verbaasd over was dat er een rijtuig langs kon rijden. Ofschoon haar in drukken van het land, dat ze bij het daglicht had leeren kennen zeer le vendig waren, deed het maanlicht het grootsche; en onveranderlijke ka rakter van die woeste natuur nog meer uitkomen. Esther was alleen in haar kamer, er was niemand, die haar lastig viel. Haar kamenier Suzanne zou zich den van niet alledaagsche staatsmanskunst ten beste gegeven. In verband met een en ander is het duidelijk, dat men zich te Bel grado nog altijd niet gerust gevoelt en zich voorbereidt houdt op alle even tualiteiten. Een lichting oude man schappen, die naar huis werd gezonden, kreeg de geweren en 150 scherpe patronen per man mede. Ook schijnt de regeering niet zeker te zijn van de bevolking en meent reden te hebben om te vreezen voor onlusten hier en daar. FRANKRIJK. Omtrent het gebeurde te Toulon, waaronder de soldaten van de daar in garnizoen liggende koloniale bri gade muiterij heeft plaats gehad, wor den nog de volgende bijzonderheden gemeld. Genoemde koloniale brigade had Woensdagmorgen deelgenomen aan manoeuvres met het 111e regiment infanterie. Na de manoeuvre begon nen de kolonialen de infanteristen ts bespotten en zelfs uit te jouwen. Een officier van het 111e, die daarbij te genwoordig was, beklaagde zich er over by den commandeerenden officier van de koloniale troepen. Deze bood zijn verontschuldiging aan, aan een kapitein van het 111e. Toen de opperbevelhebber, generaal Ferron, van het een en ander hoorde, riep hij de officieren van de koloniale troepen bijeen en zeide, dat hij zeer verontwaardigd was over het ge beurde. „Uw soldaten, heeren, zijn canailles en gij werpt u op tot hun onwaardige beschermers. Niet alleen ben ik er geenszins trotsch op u on der myn bevelen te hebben, maar ik schaam mij er voorU w mannen durven in de koloniën niet laf te zijn, omdat zjj! dan met den dood zouden worden gestraft, maar in. Frankryk zou dat anders zijn. Indien een Euro peesche oorlog uitbrak, zouden zij allen of bjjna allen deserteeren. Toen generaal de Pérautl tegen deze onwaardige woorden protesteerde, werd hij door Ferron met acht dagen arrest gestraft. Natuurlijk zyn alle officieren van de koloniale troepen woedend op Fer ron, de soldaten niet minder. volgenden dag bjj hen voegen en de ge dienstige huishoudster sprak Spaansch met een verbazingwekkende rapheid, maar andere talen kende zy niet. Esther was zeer in haar schik toen de oude vrouw aan haar bezigheden ging en haar aan haar lot overliet. Zij was nooit zoo bijzonder gesteld op vreemde gezichten en nu op dit oogenblik verlangde zij er in het ge heel niet naar. Indien hare gedachten te midden van die zeer natuurlijke opwinding een oogenblik afweken van het tegenwoordige, dan was dat om er haar aan te herinneren, welke groote afstand haar van Engeland scheidde en in welke vreemde omstandigheden zy die reis gemaakt had. Arthur's liefde beteekende heel veel voor haar in dit eenzame huis. Zij klampte er zich aan vast als aan iets, dat haar veilig zou leiden, waar zij ook zouden zijn en haar vroeger of later terugvoeren in de wereld. Als zy de beteekenis van haar liefde ooit betwijfeld had, dan zou deze avond haar voor goed geantwoord hebben. Zy was van nature een moedig meisje, maar hieraan paarde zy nu een neiging om zoowel op de trouw als op de genegenheid van den man dien zij liefhad, te bouwen. Dit fiere zwijgende, afgelegen kasteel eischte van haar hoedanigheden van geest en gemo'ed, die den grondtrek van haar Uit de Reuter-telegrammen blykt, dat men Ferron reeds openlijk heeft uitgejouwd en een schildwacht wei gerde hem te salueeren. „Er zijn wei koppige kerels onder de kolonialen, zoo zeggen de veront waardigde officieren, maar dat geeft generaal Ferron niet het recht om ze allen voor canailles uit te schelden." Te Toulon is intusschen bericht gekomen, dat generaal de Ferron be rispt is om de heftige taal, die hij tegenover-officieren van de koloniale troepen heeft gebruikt, naar aanleiding van de tuchteloosheid dier troepen. GROOT BRITANNIË. Zeventig leden van het congres van vrije Protestantsche kerken te Swansea, in Wales, bijgewoond door een 1700 afgevaardigden (voor de groote meer derheid rechtzinnige Protestanten), hebben een Socialistisch Verbond der Vrije Kerken gesticht, „geloovende dat zoo'n verbond niet alleen het socia listische gevoel zal vereenigen en leiden, dat reeds onder de kerken be staat, maar er ook anderen tot het inzicht zal brengen, dat de getrouwe en verstandige toepassing van den geest van broederschap, gelijk Jezus Christus dien leert, moet uitloopen op de socialiseering van de hulpbronnen des lands en van de middelen van voorbrenging, verdeeling on ruil," Subsidiën tot bestrij- ding van Lupus. De Minister van BiiiDenlandsche Zaken noodigt de besturen van de vereenigingen, die over 1909 in aanmerking wenschen te komen voor een Rijkssubsidie tot bestrijding van lupus uit, hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschre ven verzoek, vóór 1 April a.s. tot de Koningin te richten. Vermindering Drank gebruik. Naar het Centr. Bureau vau den Volksbond tegen drankmis bruik ons meldt, bedroeg in 1908 het verbruik van veraccynsd gedistilleerd, berekend naar de opbrengst van den accyns, per hoofd der bevolking 7.07 liter ad 50 pCt. karakter vormden. Toen zy haar kamer binnenkwam had zij haar japon uitgedaan en een rose peignoir aangedaan heur zwaar baar viel neer op haar mooie schouders, ze deed haar best om zich op haar ge mak te voelen. De spiegel toonde haar een rooskleurig gezicht en prachtige blanke armen en schouders. Toen haar gedachten een oogenblik afdwaalden van het tegenwoordige, moest zij den kon aan den man, die haar die schoon heid verschaft had en haar toekomst mogelijk had gemaakt. Zij kon niets slechts denken van dr. Xavier zij kon niet gelooven dat hij de vijand van haar echtgenoot was, ze was zoo door gelukkig, dat zij anderen ook gelukkig zou willen zien, vooral degenen, die vriendelijk tegen haar waren geweest, toen zij alleen stond. Dergelijke overpeinzingen maakten dat ze ietwat verstrooid was en dat zy talmde met uitkleeden. Op eens drong het tot haar door, dat zy wel wat al te langzaam voortmaakte en was juist op het punt om er wat haast achter te zetten, toon zy toe vallig uit het raam keek, en op het bergpad iets ontdekte, dat haar aan dacht trok en waarom wist ze niets, haar achterdocht opwekte. Slechts een kwartier geleden was het doodstil op dat pad en nu ze er voor de tweede maal naar keek, zag ze er mannen te In 30 jaren tijds, d.i. sedert 1877, toen het verbruik het hoogst was 9.9S L., is het derhalve met byna 3 L. of ruim 29 pCt. verminderd. Sedert 1902, toen het hoofdelijk verbruik 8.05 L bedroeg, dus over de laatste zes jaren, was die verminde ring het sterkst, nl. 1 L. Promotie. Tegen 1 Mei wordt na-ar het Vad. meldt, bij het leger een belangrijke promotie, ook in hoo- gere rangen, tegemoet gezien. „DAN STAAT MEN VOOR NIETS". Onder dit opschrift schrijft „de Haagsche Ct." Nog bijna vier maanden moeten er verloopen, eer „zekere Juni-gebeurte- nis" voor de deur staat, en reeds be ginnen de Sybrandi's. In „de Standaard" en nog wel in een der bekende „asterisken", waarvan de signatuur niet is te mis kennen wordt, nu al, gewaarschuwd, dat, indien de linkergroepeu winnen mochten, mr. Troelstra president minister zal worden. En dat niet bij wijze van grap. 't Is bedoeld om ais erustigen ernst te worden opgevat. Men leze maar „Zegge dus niemand Dat kan toch niet 1 Verbeeld u, Troelstra president^ minister Het zou niet alleen zoo kunnen, maar het zou zoo moeten, naar aloude usantie en regel van billijkheid. Troel stra en niemand anders zou de aan gewezen man zij u. „En ook hierbij zou zijn breken met de Marxisten hem te stade komen. Ilij was vroeger zoo heel rood. Nu reeds veel minder rood. Bijna al re visionist in het donkerbruin overloo- pond. Zoo juist de man dien men zou moeten hebben. „Zy men daarom van Rechts ge waarschuwd en zegge niemand van achteren, dat het ons overvalt. „Als Links wint, wordt Troelstra minister. „En daarom, een ieder, voor wien dit toch wat al te kras zou zijn, stemme Rechts". I paard rijden, die zich achter elkaar voortbewogen in de richting van het kasteel. Het maanlicht stelde haar in staat de gestalten goed te onderschei den. Het schijnsel der maan viel juist op de blinkende loopen van hunne geweren en op hunne verdere sombere uitiusting. Zy verbeeldde zich dat zy er den kapitein kon uitpikkenhy keerde zich van tyd tot tyd om, ten einde een soldaat vlak achter hem iets te vragen en bleef zelfs stilstaan, om den ingang van het kasteel goed op te nemeD. Esther kon zich vol strekt niet begrijpen, waarom die mannen naar het Girons kwamen of wat ze hier hadden uit te voeren. In geval zy zich een denkbeeld kon vormen van de waarheid, dan was haar eigen fantastisch verleden daar niet geheel onschuldig aan. Zij had zich van den beginne af aan voorge houden dat een dergelijk geluk ais haar ten deel was gevallen, niet duur zaam; kon zyn. Er moest een prijs betaald worden, er moest een ruw ontwaken op volgen. De zwijgende ruiters de vlekkeloos reine sneeuw, de glinsterende bergtop pen boven haar, de torens en de torentjes in de duisternis onder haar, dat alles droeg nog bij tot haar schrik. Ze was er zeker van, dat haar een gevaar dreigde. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1909 | | pagina 1