allerlei. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Land-, Tuinbonw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 16 Maart 1909. Waarschijnlijk hoogste barometer stand 760.7 in.M. te Seydisfjord laag ste 744.1 m.M. te Breslau. Verwachting tot den avond van 17 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige Noorde lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Ver anderlijke bewolking, sneeuwbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 750 m.M. Vorige stand te 12 uur 745 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennacht F. 29 Hedenmiddag 12 uur F. 37 bureau gisteren opnieuw aan het be- toogen. Om half vjjf ging Simyan, begeleid door 50 republikeinsche gardes en agenten, het centrale bureau binnen om een eind te maken aan de betoo gingen. Vier inhechtenisnemingen had den plaats. Om kwart over vijven verliet Lepine het centrale bureau en begaf zich naar het departement van .'binnenlandsche zaken om een bespre king met Clemenceau te houden. De beambten der posterijen en der telegrafie hebben daarop de algemeene staking afgekondigd. Het is hiertoe echter blijkbaar nog niet gekomen, want het reizend personeel heeft met slechts enkele uitzonderingen, regelmatig dienst ge daan. PERZIE. Volgens den correspondent van de Novoje Vremja te Teheran, is er geen twyfel mogelijk of Rusland zal troepen naar de Perzische hoofdstad zenden. Er moet een formeele opstand op handen z(ju en het handjevol Rus sische officieren, dat zich in dienst van den Sjah bevind, zou daardoor in een zeer gevaarlijke positie kunnen komen. Vandaar het plan van Rus land om in te grijpen. De onderkoning van den Kaukasus heeft dezer dagen de troepen te Bakoe in garnizoen geïnspecteerd en dit wordt in verband gebracht met de plannen der Russische Regeering, daar een eventueele troepenze ding naar Perzië van daar uit zou moeten plaats hebben. Voorts heeft de Russische legatie te Teheran aan de Russische consuls te Resjt en te Astrabad verzocht de zich in de Kaspische Zee bevindende oorlogsschepen te waarschuwen wan neer in die plaatsen ongeregeldheden zouden uitbreken, waardoor de Rus sische belangen in gevaar zouden komen. Twee snelvuurkanonnen, geëscorteerd door een halve sotnie kozakken, zijn uit Teheran naar Resjt gezonden. Het Russische smaldeel in de Kas piscbe Zee bestaat uit zes kleinere schepen, die te zamen 29 vuurmonden van licht kaliber en eenige inrichtingen voor het lanceeren van torpedo's heb ben. De door de Russische Regeenng naar Reheran gezonden sotnie kozakken is 100 man sterk. DENEMARKEN. Bij de jongste gemeenteraadsver kiezingen in Kopenhagen zijn vijf vrouwen tot gemeenteraadslid gekozen, 't Was de eerste maal dat vrouwen meestemden. Er werden 20 socialisten gekozen, 16 candidaten van rechts en een onafhankelijke candidaat, een vrouw. HET REGENTSCHAP. B(j Koninklijk Besluit van 15 Maart is door H. M. de Koningin, gezien de voordracht van de Ministers van Bin nenlandsche Zaken en van Justitie Gelet op de artt. 32, 33 en 37 dei- Grondwet goedgevonden en verstaan lo. de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal uit te noodigen zieh op Vrijdag 19 Maart aanstaande, te 1-j uur, in de vergaderzaal zan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen 2o. te bepalen, dat door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in de alsdan te houden open bare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zullen worden inge bracht een ontwerp van Wet tot voor ziening in het Regentschap in geval van Troonopvolging tijdens de min derjarigheid van den Troonopvolger, en een ontwerp van Wet tot regeling van de voogdjj over den minder jarigen Koning. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Vrydag 19 Maart aanst. des voor middags half twaalf. Drooglegging der Zui derzee. Gisteren is te Amsterdam een vergadering gehouden ter be spreking van de plannen tot droog legging der Zuiderzee. Besloten werd een vereeniging op te richten, welke zich ten doel stelt, het bestaande plan te onderzoekeu en uit te maken of volgens dit plan, drooglegging al dan niet wenschelijk wordt geacht. De vereeniging draagt den naam van „Vereeniging tor onderzoeking van het Zuiderzee-vraagstuk." Het voorloopig comité bestaat uit de heeren Frans Anderheggen, Am sterdam, 2e voorzitter van de Ver eeniging ter veredeling van den Nederl. Viscbstand dr. M. Oosthoek, Scheve- ningen D. R. Mansholt, Groningen, bestuurslid van de Groninger Mij. van Landbouw; C. van der Vorm Jr., Amsterdam A. J. Van Laar, Amster dam J. Ulehake, Durgerdam W. Van Veen, Utrecht; B. J. Gelder, Amster dam, secretaris. Herstellingsoord van Spoorwegpersoneel. Gisteren middag te 12 uur had te Nijmegen de plechtige opening plaats van het herstellingsoord voor spoorwegper soneel der S. S., Ned. Centraal S.-M. en N.-B. Duitsche S.M. Tegenwoordig waren de heeren Beyen, afdeelingschef der S. S., namens den directeur-gene raal de stationschef van Nijmegen, Burg. en Weth. van Nijmegende burgemeester vau Groesbeek en tal van deputaties van vereenigingen. Centralisatie van de hulp aan hulpbehoevenden. Men herinnert zich de bekende ver gadering der Vereeniging „Eerste Hulp by Ongelukken," welke indertijd in de Aula te Amsterdam werd gehou den en waaraan o.a. ook door Z.K.H. den Piins der Nederlanden werd deel genomen. In overeenstemming met een wensch, toenmaals door Prins Hendrik uitgesproken, en op diens initiatief zal, naar De Tel. verneemt, thans in het laatst van April of be gin Mei a. s. een vergadering worden gehouden, ten einde te geraken tot de oprichting van een bond van alle philantropiscbe vereeDigingen, welke zich het bieden van hulp aan hulpbe hoevenden, noodlijdenden, gewonden, zieken enz. ten doel stellen, zooals de „Mjj. tot redding van drenke lingen", de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", de ,Ned. Vereen, tot bestrijding der tuberculose", de Ned. Vereeniging „Het Roode Kruis," enz. Alle vereenigingen van dezen aard, ongeveer een twintigtal, hebben een vertrouwelijke circulaire ontvangen, waarin het denkbeeld dezer samen werking wordt uiteengezet en de vereenigingen worden uitgenoodigd, afgevaardigden te zenden naar boven genoemde vergadering. Daar verscheidene dezer vereeni gingen over groote kapitalen en ruime inkomsten beschikken, zou op deze wijze een krachtig lichaam gevormd kunnen worden, dat ieder der aange sloten vereenigingen zoo noodig in haar taak zou kunnen helpen. De hulp aan de hulpbehoevenden zou door deze centralisatie op veel doel treffender wijze geboden kunnen wor den en deze ongelukkigen zouden daar zeer zeker de goede gevoelen van ondervinden. De vergadering, welke ongetwijfeld groote belangstelling zal wekken, zal door Z. K. H. den Prins der Neder landen zelf gepresideerd worden. Partybenoemingen. In den ouderdom van 82 jaar overleed te Bergharen de heer G. \V. Gramser, burgemeester dier gemeente, die als zoodanig met ingang van 6 dezer was herbenoemd. De Zierikzeesche Nieuwsbode merkt naar aanleiding hiervan het vol gende op „Wanneer men te Bergharen een burgemeester van 82 jaren herbe noemt, dan had men, dunkt ons, toch ook wel te Bruinisse een burgemees ter kunnen benoemen, die 78 jaar oud is, en daarbij nog zóo veer krachtig, dat hy er als een man van zestig jaren uitziet. Waarom deed men het echter in Den Haag niet. Om de doodeenvoudige reden, dat Minister Heemskerk wist, dat de Bruinisser burgemeester, Elenbaas, liberaal was. En nu werd, terwijl te Bergharen de ouderdom geen beletsel voor een herbenoeming opleverde, omdat de betrokkene tot de antirevolutionnaire partij 'behoorde, de leeftijd van Elen baas als een welkom voorwendsel aangrepen, hem niet voor een her benoeming voor te dragen, en van de gelegenheid een antirevolutionnair op den burgemeestersstoel te brengen, een gretig gebruik gemaakt." ONZE POLITIEKE PARTIJEN No. 3 Dc Anti-Revolutionaire Partijdoor A. Brummelkamp. Hollandia-Drukk. Baarn, '09 f 0.4-0. Met bekwamen spoed volgen in deze serie de brochures elkaar op, zoodat we mogen veronderstellen, dat nog vóór de verkiezingen, een reeks werk jes in 't licht zal zijn gegeven, die uitstekend den weg zullen wijzen in het wat .en waarom der politieke par tijen. Konden w» de vorige deeltjes, over de Christ. Hist. Unie en de S. D. A. P., prijzen als objectieve uit eenzettingen der beginselen dier par tijen, bij bet derde nummer moeten we te dien opzichte nog wel eenig voor behoud maken. Een geschrift slechts dienstig om „den lezer in te lichten en te oriënteeren, (bladz. 22) moet niet spreken van „een voorgewende neutraliteit van het onderwys, die niet bestaat", van een „godsdienstig- onverschillig karakter, dat men aan de politiek wil geven, en dat ook slechts denkbeeldig is" (bladz. 2) of van de liberale dwaling, dat „in 1813 de toongevende natie goedgevonden heeft aan dit stamhuis (van Oranje) de souvereiniteit op te dragen" (bladz. 3). Had de schry ver ook naar anderen kant dit standpunt ingenomen, dan zou hij overigens zeer interessant zyn geworden. Immers hij zegt, dat de anti-revolutionairen de beschikking Gods erkennen, „die in Prins Willem I met zijn Stamhuis een bevrijder uit het Spaansche diensthuis van den conscientie-dwang verwekte." Nu hij zijn taak toch wat ruim opnam had hy in dit verband mogeljjk ook over eeu Roomsche dwaling kunnen spre ken. Of werd het snuifje voor de coalitie-broeders zoo al prikkelend ge noeg geacht? Aan 't slot is het program van '78 opgenomen, dat aan het verkiezings- werk der anti-revolutionairen ter grondslag ligt. De rekening en verantwoording over 1908 van den penningmeester der vereeniging „Amersfoortsche In dustrie- en Huishoudschool" ligt voor de leden ter inzage in het schoolge bouw. In de Zondagavond gehouden vergadering van het „Kruis verbond" is besloten aan het Amersf. Drank- weer Comité voor te stellen a. om de werkgevers te verzoeken in de arbeidscontracten op te laten nemen verbodsbepalingen betreffende drankmisbruik op werkplaatsen, kar weien, enz. b. Eene zoogenaamde proefverkie zing ter deze stede op touw te zetten, ten einde zooals dat in eenige aDdere plaatsen van ons land is ge schied, de inwoners by stemming te laten uitmaken hoe de meerderheid ten opzichte van het drankvraagstuk staat. Een oud-leerling der H. B. S. te Amersfoort, prof. dr. G. Hondius Bol- dingh, benoemd tot hoogleeraar in de analytische en pharmaceutische schei kunde aan de Universiteit te Amster dam heeft gisteren zijn ambt aanvaard. Hedenmorgen, tegen half twaalf, viel op de Breedestraat het paard van een wagen van de gemeentereini- ging. Het dier, dat ziek scheen te zyn, werd opgeholpen en naar stal geleid, terwijl een smid zich ontfermde over het gebroken lemoen van den wagen. Op den openbaren weg is gevon den een gouden ring met steen. Inlich tingen te bekomen by J. van Winters wijk, Koestraat 32. Ljjst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden over de le helft van Maart. Brieven Binnenl. A. v. d. Laak Amsterdam. Wed. Tichelaar id. Trientje Dijkstra Friesland. Lupf iedeGarenclopperCo. Zierikzee. J. Vader St. Pan Ras Alkmaar. Briefk. Binnenl. L. Hille Amsterdam. J. Blom id. J. Arlar id. Th. Anbergen Ambt Hardenberg. Smulders Utrecht. 1 Briefk. zonder adres. Briefk. Buitenl. Philip Noordewal Fairbanks Alaska. 13 stuks drukw. binnenl. GEHEIMMIDDELEN. Officiesle stukken geven ons vaak een merkwaardigen kijk op het ka rakter der menschen Dat de wereld wil bedrogen zijn, blijkt weer zoo heel duidelijk uit het verslag van de werkzaamheden der Rijksseruminrich- ting over 1907 waarvan een der hoofdstukken handelt over het onder zoek van z.g. geheimmiddelen. In het begin van dat jaar werd de gelegenheid opengesteld geheimmidde len, welke bij verschillende ziekten worden aanbevolen, te doen onder zoeken en daarvan werd, zoowel door veeartsen als door particulieren een ruim gebruik gemaakt. In het verslag wordt opgemerkt dat niet altijd moge lijk is, met volkomen zekerheid alle bestanddeelen van verschillende mid delen voor te stellen. Want dikwijls worden preparaten in den handel ge bracht die noch langs chemischen noch langs microscopischen of biolo- gischen weg zyn te constateeren. En de verkoopers passen in den regel wel op, dienaangaande geen aanwijzingen te doen. Soms bleken verkoopers zelve preparaten ten onderzoek aan te bie den, met het doel, de resultaten als reclame te gebruiken doch in die ge vallen werd het onderzoek geweigerd. Men mag in het algemeen zeggen dat de geheimmiddelen mogen ze al werkelijk werkzame bestanddeelen bevatten, veel te duur worden ver kocht, en hoevele worden er niet op de markt gebracht die eigenlijk abso luut geen waarde hebben, althans niet voor het doel, waarvoor ze worden aaugeprezen 1 Maar toch worden nog voortdurend allerlei onfeilbare midde- Irn aangeprezen tegen kwalen en on gemakken, waarvoor zelfs de weten schap nog niets, wat afdoende kan heeten, heeft gevonden en toch zijn ei nog massa's boeren die goedmoedig hun geld offeren voor dergelijken rommel. En het treurige is, dat er ook nog altijd z. g. landbouwbladen en blaadjes gevonden worden, die, hoewel ze tot taak hebben den land bouwer voor te lichten, dergelijke middelen in hunne advertentiekolom men zoo gretig doen aanprijzen 1 Enkele landbouwvereenigingen heb ben het gevaar op zijne juiste waarde geschat, en voor hunne leden enkele middelen doen onderzoekeu daarna bekend gemaakt wat ze bevatten en wat de feitelijke waarde van het boeltje is. Het ware te wenschen dat meerdere vereenigingen op dergelijke wijze hunne leden wilden voorlichten, daarby komt dat de Ryksserumin- richting de onderzoekingen geheel gratis uitvoert. De belanghebbende die daar een geheimmiddel ten onder zoek inzendt, ontvangt na afloop een schriftelijk rapport. Gedurende het jaar 1907 werden 40 verschillende geheimmiddelen on derzocht en daaronder nemen midde len tegen de meest gevreesde ziekten natuurlijk de grootste plaats in. Men vindt er vele onder tegen de zoo ge vreesde buikloop van kalveren en veulens, andere tegen mond- en klauwzeer, weer andere maken zon der uitzondering alle merriën en koeien vruchtbaar ook zyn er die de kippen onnoemelijk veel eieren doen leggen. En ze hebben de merkwaar digste namen, er zijn zogdranken, bloeddranken, kippenpoeders, kuch- poeders voor varkens enz. Maar wat bevatten ze? Geheel af gescheiden van den prijs, zyn er middelen by, waarvan de samenstel ling zoo is, dat het lezen van het analyseresultaat onwillekeurig doet glimlachen. Het toppunt wordt wel bereikt in een krachtvoeder, moetende dienen als toevoeging bij het gewone voeder en geheel bestaande uit fijn gemalen krijt 1 De middelen tegen mond- en klauwzeer bleken te be vatten, fijn zwart poeder geheel be staande uit houtskoollichtgeel troe bel vocht, aardappelwater waarin keukenzout en wijnsteen is opgelost, eene waterige oplossing vaü houtazijn en keukenzout, enz. De kippenhouders worden het best bedacht met ramolin, een strooimid- del voor kippenloopen en bestaande uit 60 B/0 zand waaraan fijne kalk steen en zaagsel is toegevoegd. Eene zogdrank voor varkens oefent, volgens de bijgevoegde gebruiksaanwijzing, niet alleeu een gunstigen invloed uit op de merkproductie, maar is tevens een voorbehoedmiddel tegen vlek ziekte I Deze geelbruine drank is met gemberolie aromatisch gemaakt en be vat verder een aftreksel van aloé en sabinac.J Onder de vele middelen tegen kreupelheid by paarden komt er een voor, dat niet anders blijkt te zijn dan verdund zwavelzuur. Zoo zouden er meerdere aan te halen zijn dagelyks mag men. zeggen komen er nieuwe vindingen op de markt en ondanks alle waarschuwingen, loopt het publiek er gretig in en koopt deze artikelen. In de veehouderij noemt men ze met een heel net woord geheimmiddelen waren het middelen, voor het gebruik door menschen bestemd, dan zou men spreken van kwakzalverij. De Scheepsramp. Met be trekking tot de noodlottige aanvaring tusschen het Noorsche stoomschip Mascot en het Duitsche fregat Marga- retha kan op grond van mededeelin- gen van opvarenden van beide schepen nog het volgende worden gemeld Het stoomschip Mascot kwam on geveer 6 uur Zaterdagavond van Rot terdam in zee en trof daar vry sterke Noordewind en hevige sneeuwjacht die hoe langer hoe dikker werd, zoodat het uitzicht zeer werd bemoeilijkt. Dit moet uiteraard als de oorzaak der aanvaring worden beschouwd. Zonder te voren iets te hebben gezien kwam het stoomschip by het vuurschip Maas eensklaps in aanvaring, doch van het andere schip werd niets meer gezien. De kapitein liet, na zich vergewist te hebben dat zijn vaartuig niet al te zwaar beschadigd was onmiddellijk een boot uitzetten, waaraan het na moeilijk rondkoersen en in de duister nis afgaan op de kreten om hulp ge lukte het achtereenvolgens zes per sonen uit de golven op te visscben. Een daarvan was door een hond boven water gehouden en was er dooidien by niet kon zwemmen en veel water had ingekregen er het slechtst aan toe. De overigen waren betrekkelijk wel en waren zeer spoedig, na verzorging aan boord van het Noorsche stoom schip, hersteld. Dit laatste bleef tot Zondagmiddag op de plaats des onheils rondkoersen. De geredde personen van de Margaretha waren, toen ze zagen dat het schip onmiddellijk na de aan varing slagzijde had gekregen in zee gesprongen en hebben daaraan allicht hun behoud te danken. De meeste van de andere opvarende lagen in hun kooi en zijn zoo met het schip in de diepte verdwenen. Vermoed wordt dat de gezagvoerder, die zelf de wacht had, een der eersten is geweest die door het hellen van het schip overboord is geslagen. Onder do opvarende was ook een tweejarig kindje van den gezag- voeder en, schrikkelijke bijzonderheid, de overlevenden rapporteeren dat zy dit wicht terwyl zij te water lagen om de moeder hoorden schreien. Vader en moeder beiden hadden er toen al het leven by ingeschoten. Nader wordt nog gemeld dat 9 men schen van de „Margaretha" gered en te Lowestoft ten zuide van Yarmouth aan wal zyn gebracht. Erfelijke ziekten en huwelijk. In Pennsylvania is een wetsontwerp ingediend, waarbij de toestemming tot een huwelijk geregeld wordt. De hoofdzaak van de wet ligt in het deel, dat bepaalt, dat de be ambte huwelijkstoestemming alleen mag geven, wanneer ieder van de daarom verzoekende partijen onder eede een geneeskundig attest overlegt. Het attest moet afgegeven zijn door een door den staat tot de praktijk toegelaten arts, waarin deze verklaart dat, volgens beste weten en geweten, de onderzochte persoon niet behept is met longtuberculose, epilepsie, krank zinnigheid, idiotie of erfelijke ziekten, die in staat zijn over te gaan op den anderen echtgenoot(e) of de nakome lingen. (Med. Wkbld.) De Zwarte H|a n d. Te Paler mo is een moord gepleegd op den Amerikaanschen geheimepolitie-com- missaris Petrosino die groot opzien heelt gewekt. De vermoorde was een bekwaam en algemeen geacht ambtenaar. President Roosevelt noemde hem „een groot en een goed man, voor wien het woord vrees niet be stond" en de Italiaansche gezant, die Petrosino persoonlijk kende, heeft zijn diep leedwezen over het gebeurde be tuigd.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2