DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 64 WOENSDAG 17 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMUNDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BÜITElNLAIND. FEUJLLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. UIT DE PERS. MLANDER Hoofdredacteur ft. G. RIJKE NS. Abounementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) - 0.08 0.10 Tot plaatsing tan ailvcrtentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitenlandscb Advertentiebureau I). Y. Al,TA, AYarmoesstraat 76—78 to Amsterdam. Zij, die zich met I APRIL op dit blad abonneeren, ont angen de tot dien datum verschijnende nommers gratis- DE BALKAN-CRISIS. Oorlog of niet, dat blijft nog steeds de vraag. De olficieuse Kölnische Zeituugheeft weinig hoop, dat de Serviërs nog bij tijds tot inkeer zullen komen. De lasten, die door den krijgstoerustingen op het land worden gelegd, doen zich eerst later gevoelen en daar de Ser vische Regeering te zwak is om den drang der publieke opinie te weer staan, tracht zij tijd te winnen, om daardoor zoo mogelijk, Oostenrijk in een ongunstige diplomatieke positie te brengen. Niettegenstaande alle verklaringen van het officieele Rusland, meent ook de Kölnische hoopt men in Servië nog altijd op een zegepraal der panslavistische strooming op die rich ting onder de Russische Regeerings- lieden, die geen oorlog wil, omdat zij Ruslands militaire en financieels mach teloosheid kent. Toch heeft het Duitsche officieuss blad nog niet alle hoop op een min nelijke schikking verloren. Nog zijn de vredelievende middelen van de Staatslieden der Mogendheden niet uitgeput i en voor alles doet zich de zeer sterke behoefte aan vrede in alle landen gevoelen, een behoefte, die de Europeesche diplomatie dwingt, er rekening mede te houden. „In elk geval moet Servië wel be grijpen, dat zijn slinksche streken niet alleen het geduld van Oostenrijk, maar ook dat van het overige Europa heeft uitgeput. Wanneer het niet spoedig tot dit inzicht komt, zal het de ge volgen hebben te dragen. En wy ver trouwen er nog altijd op, dat geen groote Mogenheid zich er toe leenen zal, om terwille van Servië, de ver antwoordelijkheid van een Europee- schen oorlog op zich te laden. Het officieuse Weensche Fremden- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 41) Er stond daar een primitieve houten herberg. Er zaten boeren aan een klein tafeltje onder de schaduw van eenige pijnbooraen. Het dal zelf strekte zich aan haar linkerhand heel ver uit en was met zfjn velden, weiden en bekoor lijke dorpjes een lust voor de oogen. Nu zij de leden van haar geleide kon tellen, zag zij dat er in het geheel vyf waren en dat een van hen de man was, die den ridderlijken soldaat had doodgestoken. Zij vond in het geheel niets romantisch meer aan het uiterlijk van die bandieten. Het nuchtere zon licht verraadde meer dan een scheur in hun gevlekte uniformen. Ze waren onbeschrijfelijk vuil, beestachtig en blijkbaar dronken. Zij had er geen flauw vermoeden van waarheen zij haar brachten en met welk doel. Zjj had in het huis van dr. Xavier heel veel verhalen gehoord over de Pyreneeën en de wilde bergbewoners. Zij verbeeldde zich dat haar geschiede nis zeer eenvoudig was, ze was in de blatt zegt van het Servische ant woord „De Servische nota vervult niet de verwachting, waarmede zij hior is tegemoet gezien. De regeeriug te Bel grado ontwijkt onze met de beste bedoelingen gedane pogingen om de zaak in orde te brengen. Ze begint nu, in plaats van ons duidelijk en bepaald besebeid to geven, met een verwyzing naar de omzendnota, die wü stellig niet in stede van den ge- wenschten uitweg kunnen aanvaarden, aangezien zij de onbehoorlijke omschrij ving van de Bosnische aangelegenheid als „Servische zaak" bevat, waarover Servië zich op de mogendheden beroept. De rondzendnota sluit aan de ons toege keerde zijde dedeurachterde Bosnische aangelegenheden toe, en opent tege lijkertijd een deur aan deu anderen kantmaakt met de eene hand den knoop, los om hem weer met andere te strikken. Ze is dubbelzinnig, en het is ook niet twijfelachtig, wat het doel van zulke dubbelzinnigheden is. Servië wil tijd winnen, terwijl het achter de mogendheden schuil gaat". De Vossische Zeitung schrijft, dat Servië onbeschaamd naar den oorlog drijft. Oostenrijk kan in zulk een oorlog noch eer noch roem noch voordeel halen, maar wat moet het doen met een hond, die het voortdurend in de beenen bijt? Volgens het Berliner Tageblatt acht men in diplomatieke kringen het ge vaar van oorlog bijzonder groot. De gezant van Rusland te Belgrado zou van zijn regeering opdracht hebben ontvangen, Servië den raad te geven, alles te vermijden wat op uitdaging kon gelijken. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Petersburg, dd. Maandagavond Hier wil men ondanks den grooten ernst van den toestand niet aan oorlog ge- looven. Servië heeft geen steun van Rusland te wachten. Daar werd heden van gezaghebbende zijde de nadruk op gelegd. Rusland wenscht geen oor log. Het is duidelijk waarom. Was de Japansehe oorlog er niet geweest, dan zou er aan de Newa wel een andere taal zjjn gevoerd. FRANKRIJK. In de Kamer is de behandeling he ilanden van struikroovers gevallen en hot zou zeer gelukkig zijn, als zy er het leven af bracht. Zij brachten haar naar een bank voor de herberg en lieten haar daar alleen om uit te rusten. Een dikke, maar niet onvriendelijke Spaansche vrouw zette een flescb zuren wijn voor haar neer en een stuk vleesch, dat haar met walging vervulde. In- tusschen was haar geleide druk bezig met drinken en met kijven. De aan voerder zelf, de man, dien zij Alfonso noemden, maakte op Esther den indruk van een opmerkelijk talent voor lange toespraken te hebben. Hij sprak haar zoo nu en dan aan, alsof zij een auditorium van tieu dui zend menschen voorstelde, in een taal, waarvan zij niets verstond en met een nadruk, die absoluut overbodig was. In dien tusschentijd deden zijne makkers een spelletje met vette kaar ten en haalden hun Spaansche dol ken te voorschijn om hunne opmer kingen te onderstreepen. De boeren, tot wie de toestand onmiddellijk was doorgedrongen dropen een voor een af en lieten de roovers in het bezit der herberg. Men zou zich geen schil derachtig contrast hebben kunnen voorstellen. Daar ginds op de hoogten heerschte de winter in al zijn glorie en zijn ernsthier in het dal was het de gonnen van minister Picquart's wets ontwerp tot afschaffing der krijgs raden in vredestijd. Men zal zich herinneren dat dit een der belangrijke punten van het programma was, waar mede de regeering opgetreden is. Het ontwerp is, zooals men begrijpen zal, ontstaan naar aanleiding van wat er in de zaak-Dreyfus omtrent de krijgs raden aan het licht is gekomen. Een vooruitstrevend kamerlid heeft voorgesteld, de krijgsraden niet alleen in vredestijd maar ook tijdens den oorlog af te schaffen. AMERIKA. President Taft heeft een bijzondere boodschap tot het congres gericht, waarbij hÜ aandringt op aanneming van de wet op de tarielhervorming, waarbij de invoerrechten worden her zien, hetgeen door de veranderde toe standen in zaken noodzakelijk is ge maakt. Hij deelde verder mede. dat 1 Juli de uitgaven de inkomsten met 100,000,000 dollar zouden overtreffen. De president dringt aan op spoedige aanneming om een ontwrichting der zaken te vermijden. Het Huis van Afgevaardigden be groette de boodschap met toejuichingen en verwees haai naar de financieele commissie. VENEZUELA. Een rechtsgeding is bij het Hoog gerechtshof aanhangig gemaakt tegen Castro, die er van beschuldigd wordt de hand te hebben gehad in den in Februari 1907 op generaal Antonio Paredes en een aantal revolutionaire kameraden van deu aanklager ge- pleegden moord. Manuel Paredes vraagtuitlevering van Castro en de oplegging van de maximum-straf, 15 jaar gevangenis straf. Revisionisten en Mar xisten. Het Volk maakt melding van een poging om de oneenigheden tus- schen revisionisten en Marxisten bij te leggen. „Gisteren vergaderde het P. B. te zuidelijke lente, met het gemurmel harer stroompjes, het geritsel der bla deren, en groene weiden en de eerste vruchten. Als de lawaaierige stem een oogenblik stil hield, hoorde Esther het gezoem der insecten, dat altijd op veel zonneschijn volgt. De water val, die van den eenen steen op den anderen huppelde, gaf een zonderlinge muziek ten beste, die iets klagends en droefgeestigs had. De aanvoerder van den troep ver baasde en ergerde zich over Esther's moedig gedrag Hij had den waard bevel gegeven alles op te disschen, wat er in de herberg te krijgen was, en toen Esther niets anders deed, dan zoo nu en dan een slokje wijn nemen, en met een gevoel van misselijkheid haar hoofd afkeerde, van al het voed sel, dat zij haar brachten, begon hij haar beurtelings te dreigen en met vriendelijke woorden te overladen. „Aha," zei hjj, „wij moeten u leeren ons gehoorzaam te zijn. Se- norita. U wilt ons angst aanjagen Kijk eens naar mij, Alfonso Delare, ben ik iemand om bang te zijn? Bij de maagd van Cadi, ik ben nooit bangHier is een kleine zweep, Se- norita. Als u er mij toe brengt, dan zal ik u toonen dat er gebruik van weet te maken. Kijk eens naar mijn gezicht, ontdekt ge daar eenige week heid Alle dondersIk heb in mijn Amsterdamaanwezig waren alle leden. „Door den secretaris van het Int. Soc. Bureau, Cam. Huijsmans, van Brussel, was verzocht op deze ver gadering tegenwoordig te mogen zijn. „Hij deelde mede, dat hij namens het Dag. Best. van het Int. Soc. Bureau een voorstel had te doen in verband met de partijgebeurtenissen van den iaatsten tijd. „Dit voorstel werd door hem ver dedigd en toegelicht en zou, indien het P. B, er zich mee kon vereenigen, worden voorgelegd aan het bestuur van de nieuwe partij. „Het P. B. besloot de bemiddeling van het Int. Soc Bureau in beginsel te aanvaarden, en verklaarde het voor stel in overweging te willen nPmen, zonder daaromtrent reeds nu op eenigerlei beslissing vooruit te loopen. Alvorens dit te doen wensche het P. B. zoo spoedig mogelijk een conferentie te honden met de Kamerfractie, de redactie van „Het Volk" en de redac tie van het nieuwe weekblad, welke conferentie eerstdaags zal plaats heb ben." Bespoediging. In sommige bladen komt een bericht voor, dat de vertegenwoordigers der verschillende groepen in de Tweede Kamer een voorstel hebben gedaan om het onder zoek in de secties te bekorten in dien zin, dat voor elke begrooting en elke rubriek vaQ wetten een vaste com missie van rapporteurs zal worden benoemd, die op- en aanmerkingen van de leden in ontvangst neemt en verwerkt. Wij vernemen, dat inderdaad een dergelijk voorstel, als geheim aan de leden rondgezonden, en in overwe ging is. (Land en Volk). Steun aan ontslagen gevangenen. Een verhooging is voorgesteld van de begrooting van justitie, strekkende om meer dan thans geschiedt van regeeringwege, steun te verleenen aan ontslagen gevangenen en verpleegden, met het doel hen duurzaam voor het maatschappelijk leven te behouden. In plaats van de tegenwoordige gevolgde wijze van subsidieering met een vast jaarlijks bedrag van drie particuliere instellingen, stelt de mi nister van justitie aan een doelmatige subsidieregeling andere eischen. De minister heeft aan zijn departe ment een stelsel tot bevordering van Staatswege der reclasseering van ont slagen gevangenen en verpleegden uit de Rijkswerkinrichtingen, alsmede van personen die naar een Rijkswerkin richting dreigen te worden opgezon den, doen ontwerpen en uitwerken, hetwelk, naar hij vertrouwt, aau in redelijkheid te stellen eischen zal kun nen voldoen. De verheffing der bedoelde personen wenscht de minister te bevorderen doorlo. steun aan particuliere be moeiingen en 2o. rechtstreekscho over heidsbemoeiingen. DE NEDERLANDER EN DE COALITIE. leven wel eenige koppige vrouwen- menschen leeren kennen. Het is net iets voor een vrouw om van verdriet te sterven maar gij zult niet ster ven, Senorita, nog niet, wees dus zoo goed om te eten 1 Dwing mij niet om mijzelf te vergeten!" Zjj keek niet naar hem en zei geen woord. Hy had een rijzweep in zijn hand en om klemde het handvat krampachtig, ter wijl hij met zijn andere hand de tatel naar haar toeschoof. „Hoort ge?" herhaalde zy. „Ik be veel om u te eten Zij antwoordde weer niet en maakte ook geen enkele beweging. Hij werd woedend door haar koppigheid, greep haar by haar pols vast en hief plot seling zyn zweep op. „Laat uw fijne manieren maar thuis!" riep hy uit en verheugde zich als een echte woesteling over haar hulpeloosheid. „Wilt ge dat vleesch eten, of wilt ge het niet. Zjj was overtuigd, dat hij haar zou slaan maar zy deinsde niet terug. De anderen juichten hem toe en riepen „flink zoo Alfonso!" De vrouw uit de Posada stond er met een on verschillig gezicht en over elkaar ge slagen armen bij. De vraag was al voor de derde maal gedaan. Esther was er ook zeker van, dat niets de afschu welijke schande van een slag van haar kon afwenden, toen zy op eens een Aan het slot van een nabetrachting over de aanneming door de Tweede Kamer van de motie-Aalberse in zake den tien-urigeu werkdag, welke be slissing het blad van den beer Loh- man een betreurenswaardige daad noemt, wordt er de nadruk op gelegd1, dat de motie-De Visser-De Savorm!1 i Lohman aausloot by het regeerings- standpunt en bij aannoming den Mi nister Talma zou hebben gesteund. „Maar, zoo vervolgt het blad... een deel der A.-R. en R.-K. liet hem in den steek. „Nu eerbiedigen wjj gaarne ieders vryheid. „Maar toch verbaast ons, dat vol komen gebrek aan samenhang te be speuren, juist bij die groepen, die on ophoudelijk „de coalitie" ook in de Kamer op den voorgrond willen zien gesteld. „Hier was nu tot samengaan ge legenheid. Tot samengaan niet met een of ander opgedrongen leider in de Kamer, maar, zooals dit steeds door ons bedoeld wordt, met een leidend Kabinet. Id de periode-Kuyper heeft de C.-H. groep getoond, dat zulk een leiding, ook voor haar, mogelijk en toch met individueelo vrijheid der Kamerleden bestaanbaar was. En wy luid gekletter van hoeven op het stee- nen pad hoorde. Voor dat iemand een hand kon uit steken of een voet verzetten kwam er een troep cavalerie aanrijdeD, die precies voor de deur van de herberg stilhield. Het eerste oogenblik wist Esther niet of de nieuw aangekomenen vrienden of vijaDden wareD. Zij zag verscheidene helder blauwe uniformen en hoorde een officier op boozen toon spreken. Toen begreep zij, dat die schelm Alfonso zich zoo goed mogelijk trachtte te excuseeren. Maar hij had nog niet veel uitge bracht toen iemand hem de zweep ontrukte en een ongenadig pak sl&ag gaf, Esther zag het bloed over zyn gezicht stroomen terwijl hy op zyn knieën rondkroop zy zag de andere bandieten haastig vluchten, toen sprak er iemand tegen haar en ze barstte uit in tranen. „Groote God, mademoiselle, wat be- teekent dit? Wie zyt ge? Hoe komt ge hier Zij hief haar oogen op en zag een man met een knap uiterlijk, schijn baar dertig jaar oud, voor zich staan. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1909 | | pagina 1