DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 66 VRIJDAG 19 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van d8 Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER", Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. H1LF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G-. RIJKEMS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing tan iiiivcrteeliëii fii reclames van huilen liet kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentichurean D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich met I APRIL op dit blad abonneerert, ont vangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. DE BALKAN-CRISIS. De berichten van gisteren maken ons niet veel wijzer. Reuter verneemt dat het pessimisme van sommige kringen betreffende den tusschen Oostenrijk en Servië be- staanden toestand, niet door de wel ingelichte en diplomatieke kringen in Londen wordt gedeeld. Het verluidt uit zekeie kriDgen, dat Servië den raad van Rusland volgende, in de jongste nota aan Oostenrijk een ge lukkiger woordenkeus heeft gebezigd. Het wordt toegegeven, dat de regee ring te Belgrado zich niet ongevoelig heeft betoond voor den rand der mogendheden en het wordt als bijna onbegrijpelijk beschouwd, dat Oosten rijk zou trachten het op een oorlog aan te sturen. De juiste aard van de voorgestelde nieuwe vereenigde vertoogen van Engeland, Frankrijk en Rusland is onzeker. Ook is het nog onbeslist of die vertoogen aan de ontvangst van Oostenrijk's antwoord aan Servië zul len voorafgaan. Er wordt gemeld, dat het Engelsche en het P.ussische antwoord aan Oos tenrijk betreffende de sluiting van het Oostenrijksche-Turksche verdrag, zoo goed als gelijkluidend zijn. Volgens geruchten is de Servische regeering geneigd zich te schikken naar de aanwijzingen der mogendheden inzake het antwoord, dat zij, na den nieuwen stap van Forgacb, tot Oos- tenrijk-Hongarije zal richten. Servië is zoo heet het verder ook be reid zich te ontwapenen als de mogendheden daartoe den raad zouden geven. Volgens uit Cettinje ontvangen ge loofwaardige berichten is een gemobi liseerde Montenegrijnsche brigade naar Spizza gezonden. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 43) „Ik heb drie jaar in Engeland ge woond, miss, in Regent-Park. Ik hoop dat ik er nog eens heen zal kunnen gaan. De Engelsehen komen 's zomers te Merens en dan praat ik met hen. Het is zoo grappig om hen Spaanscb te hooren spreken, juffrouw, zij zeggen „Si, si Senorita" en denken, dat dit heel wat beteekent. Komt u nu van Garvarnie Neen O, maar dat moet u gaan zien Hot is de mooiste stad ter wereld. En alle Engelschen gaan er heen. Wilt u warm water hebben, juffrouw? Wacht even, ik zal hard loopen Zij vloog weg als een pjjl uit een bo°g, bly dat ze iets te doen had en vooral dut zij beneden kon vertellen, dat de juffrouw werkelijk een Engelsche was. Intusschenlegde Esther haar zwar te mantille af haar door de struik- ïoovers achtergelaten, en nadat zjj haar gezicht gewasschen had met hel der, koud water en haar toilet wat ;n orde had gebracht, maakte zij den Het besto bericht is nog dat van den Petershurgschen correspondent van de Frankf. Zeitung, die zegt dat Rusland den aftocht blaast, daar het categorisch verklaard heeft, zich niet in een oorlog te willen mengen. Eigenlijk dient de laatste Russische nota .slechts, om dien aftocht to dek ken. Rusland wil geen bemiddelende rol spelen. Men is er te Petersburg, verklaart de correspondent, vooral op uit, Rusland ervoor te bewaren, dat het in een oorlog tusschen Servië en Oostenrijk betrokken zal worden. Deze houding van Rusland zal te Belgrado niet zonder invloed blijven. Misschien is zelfs het gerucht, dat Servië zich, op raad van de mogend heden, wil ontwapenen er een eerste weerklank van. FRANKRIJK. De post- en telegraafzaken zijn ge heel en al in de war. Vijf millioen brieven wachten op bestelling. De beweging breidt zich over alle centra in Frankrijk uit, daar de algemeene staking in het meerendeel der groote steden is afgekondigd. "De militaire telegrafisten zijn niet voor de hun opgelegde taak berekend. Duizenden telegrammen worden naar de grenzen gezonden om van daar doorgeseind te wordeD. De ministerraad heeft zich gister op het Elysée met de staking bezig gehouden. Een groot aantal dames hebben den dienst verlaten ten gevolge van vrees- aaDjaging200 hebben den dienst hervat. De telegraafdienst heeft den achter stand ingehaald de postdienst is met behulp vau soldaten georganiseerd. Een groot aantal industrieelen en handelaren stelden hun personeel ter beschikking. Het aaubod der stakers om diplomatieke telegrammen over te brengen werd van de hand gewezen. De minister van arbeid heeft aan president Fallières een besluit ter teekening voorgelegd, waarbij den minister het recht wordt toegekend onmiddellijk disciplinaire straffen op te leggen ter zake van gezamenlijke dienstweigering. ITALIË. Toen koningin Elena in het begin vouwspiegel open, die boven de wasch- tafel hing en aanschonwde zich zelve voor de eerste maal sedert zij St. Girons verlaren had. Zij was verbaasd en bedroefd over de verandering in haar uiterlijk. Ze had niet gedacht dat een nacht haar zoo zou kunnen veranderen, dat de gebeurtenissen zulke sporen konden achterlaten. Niemand zou haar nu mooi vinden, zelfs niet ais men haar vleien wilde. De geel bleeke kleur van haar gezicht en de zwarte schaduwen om haar oogen, herinnerden haar in een oogenblik aan de Esther van zeven maanden geleden, aan de Esther van het zolderkamertje en van de schouw burg. Niettegenstaande dat kon zij niet dadelijk gelooven aan de waarheid, die de spiegel haar had onthuld en zij zei tot zich zelf, dat zij een dergelijke straf voor haar onvoorzichtigheid Diet zou kunnen dragen. Was Francisco Xavier dan toch een kwakzalver De spiegel kon niet liegen. Esther bedekte haar gezichte met haar handen en wilde er niet meer naar kjjken. Maar die bui duurde niet lang. Er is geen wanhoop zoo diep, dat men, als men haar eenmaal gepeild heeft, er niet kalm onder wordt. Esther's moed had haar geen oogenblik in den steek gelaten, evenmin als dat zelfvertrou wen, dat de zekerste steun in het leven is. Toen zij er goed over nadacht, be- van Januari zich te Messina bevond, ten einde aan de slachtoffers van de ramp persoonlijk hulp te brengen, wilde een ongelukkige vrouw, half waanzinning van angst en smart, zich uit het schip werpen, waar de Koningin medehielp b(j de verpleging der zieken. De vorstin, het gevaar ziende, hield de vrouw tegen, maar deze gaf haar een hevigen duw. De Koningin had wel eenige pijn, maar weigerde toch geneeskundige hulp in te roepeD. Dezer dagen nu, toen zij zich zeer onwel begon te gevoelen, werd zij onderzocht en toen bleek, dat een barer ribben was gebroken. PERZIË. Te Bender Abbas, een zeehaven in de Perzische golf, hebben de nationa listen zich vereenigd en, naar bericht wordt, zich meester gemaakt van het douanekantoor. De vereenvoudigde spel ling in de Tweede Kamer. Bij de beraadslagingen, naar aanlei ding van de interpellatie van den heer Bos over het standpunt der Regeering ten aanzien van de vereenvoudigde spelling heeft de heer Roodbuyzen de volgeede motie voorgesteld „De Kamer, van oordeel, dat het tijdstip is aangebroken, om te over wegen, welke wijzigingen in de schrijf wijze van onze taal behooren te wor den aangebracht, noodigt de Regeering uit, de benoeming van een staatscom missie over dit onderwerp te bevor deren." AaD den minister van landbouw is een adres gericht door het Natio naal Comité in zake Wettelijke Rege- liDg van Vrouwenarbeid, naar aanlei ding van het Ontwerp algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld bij artikel 4 der Arbeidswet, ter vervan ging van dien, vastgesteld bij Konink- lyk Besluit van 13 Juli 1906 (Staatsblad no. 204), laatstelijk gewijzigd bij Ko ninklijk Besluit van 17 September 1906 (Staatsblad no. 213). Adressant verzoekt den minister overal waar in dit stuk gesproken greep zij, dat geen enkele vrouw kon doormaken, wat zy had doorgemaakt zonder dat de gevolgen ervan zichtbaar wareD. Zjj voelde zich zwak en ziek en was ongerust. Zoodra er goed nieuws kwam uit St. GiroDS zouden haar wan ten wel kleuriger worden. Daaraan twijfel de zij niet, en in hooge mate gesteund door haar eigen gezoDd verstand, knap te zij zicli zelve zooveel mogelijk op en ging dan naar deeetkamer.Daar wachtte haar een verleidelijk ontbijt. Het kleine gpaansche meisje was niet vergeefs zes maanden in Regent-Park geweest. Thee was de volksdrank in Engeland en dus moest de Engelsche dadelyk thee hebben en stond ze ook klaar een dunne gele vloeistof kokend heet en absoluut smakeloos. Maar het brood was prachtig blank, de ommelette, de eieren en het schapenvleesch smaakten uitmuntend. En daarbij kwam dat graaf de Foix, die naast haar zat, heel vroolijk tegen haar praatte. Hij be loofde haar dat ze te Merens zouden wachten totdat ze bericht hadden van den prins. „Ik heb het idee," zei hij, „dat de prins niet meer in het kasteel was, toen die schavuiten het verlieten. Misschien is hij naar de naastbijge- legen post gegaan om hulp te halen. Als dat zoo is, dan moet hij binnen een paar uur bij ons zijn. U wordt van „vrouwen", daaraan toe te voegen „onder de 21 jaar" en bij ge volg in art. 31 eerste alinea te doen vervallen de woorden „of een f ehuwde vrouw" en in verband daarmede in den eersten regel van de tweede alinea van datzelfde art. 31 het woord „on gehuwde." Nederland en Venezu- e 1 a. Dr. Paul, de afgezant van de Venezolaausche Regeering heeft zich laten intervieuwen door iemand van de Voss. Zeitung. Met betrekking tot zijn plotseliug vertrek uit Nederland zeide Paul, dat hy de onderhandelingen met de Ne- derlandscbe regeering niet plotseling afgebroken, maar Nederland verlaten had, omdat de onderhandelingen een keer hadden genomen, die buiten zijne volmacht ging. De kwestie van de (additioneele) invoenechten voor goe deren uit Curayao had inderdaad moeielijkheden opgeleverd. Deeischen, die Nederland in dit opzicht stelde, konden niet zonder meer vervuld worden, omdat zij een benadeeling van de handelsbelangen van de andere Europeesche huizen in Venezuela ten gevolge konden hebben. Dr. Paul zal echter van Berlijn naar Nederland te- rugkeeren. Vrijz. Dem. Raadsl eden. De Vereeniging van Vrijzinnig-Demo cratische Gemeenteraadsleden houdt op Zondag 2S Maart, des voormiddags te 10J uur, in het Gebouw „De Nij verheid" te Utrecht een vergadering. De agenda vermeldt o. a.Standen- onderwijs, in te leiden door den heer mr. J. H. Thiel, Haarlemde wen- schelykheid van het verleenen van inzage aan de Gemeentebesturen van de registers van aanslagen der Ver mogensbelasting en van de kohieren der Bedrijfsbelasting, in te leiden door den heer R. Kapinga, Zwollehet wetsontwerp-Heemskerk tot wijziging der omtrent plaatselijke belastingen in de Gemeentewet opgenomen rege- leD, in te leiden door den heer mr. A. J. Fokker, Leiden. Maandag 29 Maart zal de alge- moet beusch uw best doen, om beter te zijn, voor dat hij terug komt' Ik heb een groote verantwooidelijkheid op my genomen en het is mijn plicht dan niet te vergeten. Wees zoo goed om al den wijn uit te drinken, die in deze flesch is, zoodra ze leeg is, zal ik een andere flesch laten komen." Hy schoof een flesch met witten wijn naar haar toe en amuseerde zich met haar over zyn voorstel. Zij was ietwat verbaasd, dat hij vermeed om over de gebeurtenissen te spieken, ter wijl ze wist, dat hy er over nadacht. Evenals onderweg sprak hy ook nu niet over haar huwelijk. De graaf legde de beleefdheid en de vriende lijkheid aan den dag van den echten kosmopoliet. „Ik ken alle hoofdsteden van Europa", zei hy met we) te verheven ijdelheid, „maar weet u, ik zou er geen enkele willen rullen tegen dat kleiDe provin ciestadje Cadi, waarheen we nu op weg zijn. Het heeft al de voordeelen van Parijs maar slechts een vijfde van haar uitgestrektheid. De schouwburg, dien wij er hebben, is een van de mooiste uit heel Europa. Als er maai een schouwburg is in een stad, dan behoeft men 's morgens niet een heel uur te verdoen om te weten waar men heen zal gaan. Zij die verzot zijn op oude gebouwen, kunnen opmerken dat ODze kathedraal uit den Romein- meene vergadering van aandeelhouders der naaml. vennootschap „Volkshuis vesting" alhier, waarin o.a. jaarverslag zal worden uitgebracht eu een be stuurslid zal worden verkozen, plaats vinden. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur sloeg op den ZuidsiDgel een paard, ge spannen voor een wagen, beladen met stroo, op hol. De voerman R. wist er inmiddels af te springen en kwam met eenige kneuzingen vry. In de Kleine Haag wist men het het paard tot staan te krijgen. De wagen was erg beschadigd. De afd. Amersfoort van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholische dranken heeft tot den Gemeenteraad het verzoek gericht, voor haar vergaderingen ge bruik te mogen maken van een ge meentelokaal. Men was hedenmiddag op de Varkensmarkt bozig met het oprich ten van een groote lantaarn en 't leg gen van een gasleiding daar naar toe, zoodat men zich weldra 'savoDds in een behoorlijke verlichting daar kan verheugen. Aan 't politie bureau zyn inlich tingen te bekomen omtrent een groo- ten bruinen hond, dragende aan zyn lederen halsband, de hondenpenning van Arnhem. BAARN. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd aan de Ambachtsschool te Amers foort voor 1909 een subsidie verleend van f 105. De salarissen van enkele onder wijzers werden periodiek verhoogd. AaD den heer A. Overbosch, onder wijzer aan de school voor M. U. L. O. werd op diens verzoek eervol ontslag verleend wegens benoeming te Leiden. Tot onderwijzeres aan de Oosterscbool werd benoemd mej. L. Oldenziel te Garderen. Ten behoeve der 2o huisvlyt-ten- toonstelling van de afd. Baarn van den Volksbond tegen Drankmisbruik, schen tijd dagteekent. Ik veronderstel dat het prettig is om zulke oude din gen te bezitteD. In Cadi kan men 's morgens om acht uur naar de kerk en om twaalf uur naar de Engelsche wedrennen gaan. Men kan er om vijf uur thee gaan drinken by Dusnine, een van de mooi ste restaurants in geheel Europa en elk jaar kan men de beroemdste zan gers in de opera hooren zingen. Onze vrouwen zijn de mooiste uit het zuiden en er zyn er zoovelen dat wij niet om hen behoeven te twisten. Wij hebben een ras van paarden, waarin weinig landeD ons kunnen overtreffen. Als u van rijden houdt, dan zult u ook veel vau Cadi houden. Zeg my, dat u schildert en ik zal u Murillo's meesterstukken aanwijzen tot model len. In geval u zingt, hebben wij Felipe Marcia die het u volmaakt zal leeren. Wij zijn vlug met onze sympathie maar we zijn ook veranderlijk. Den eenen dag roepen wij „Viva", en den volgenden dag hangen wy den persoon in quaestie op. Op elk uur van den dag of van den nacht kan men duel- leeren. U kunt iemand laten vermoor den voor zeven stuiver en den rechter omkoopen voor vijftien centen. Daarom zijn wij misschien wel zoo gelukkig. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1909 | | pagina 1