DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 72 VRIJDaG 26 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van ds Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Uit de Omgeving. EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntlën Van 1 tot 5 regels1 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitond" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandscü Advertentiebureau D. ALTA, ïïarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. I 1 Zij, die zich met I A P R I L op dit blad abonneeren, ont angen do tot dien datum verschijnende nommers gratis DE BALKAN-CRISIS. Nog steeds heerscht er groote on zekerheid omtrent hetgeen d) eerst komende dagen zullen brengen, maai er valt toch te wijzen op een licht punt. Rusland nl., dat tot dusverre een zeer dubbelzinnige rol heelt ge speeld, heeft thans, naar uit Berlijn aan de Neue Freie Presse wordt ge seind, zijn goedkeuring gehecht aan de inlijving van Bosnië en Herzogo- wina en zal zich aansluiten bij de stappen, die de mogendheden in Ser vië zullen ondernemen. Daarmede is een gevaarlijk struikelblok uit den weg geruimd. Reuter verneemt, dat men in diplo matieke kringen nog steeds niet ge neigd is het ergste van den toestand te ,denken. Terwijl Oostenryk-Honga- rije in zijn beschouwingen over Enge- lands formule een aantal bedenkin gen in het midden bracht, in hoofd zaak betreffende de kwestie van den vorm waaronder Servië afstand zal doen van zjjn eisch om schadeloos stelling voor de inlijving van Bosnië en Herzegowina en van de wijze waaronder Servië verklaren zal dat het vredelievende bedoelingen heeft, duren de pogingen om tusschen de kabinetten te Londen en te Weenen tot een vergelijk te komeD, nog voort. Met betrekking tot het bericht, dat de erkenning door de mogendheden van de inlijving van Bosnië en Her zegowina en de onderhandelingen is opgenomen, verneemt Reuter dat de Engelsche regeering haar oorspronke lijk standpunt handhaaft, nl. dat zulk een erkenning slechts kan geschieden na een gezamenlijke beslissing der mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend. Voor zoover is na te gaan is er niets in de hangende onderhandelingen, dat teweeg zal brengen dat Servië aan OosteDrijk-Hongarije een verbin denden waarborg voor zijn vredelie vende bedoelingen gedurende een be paald aantal jaren zal geven. SERVIË. De wilde jongeman, die eens de Kroon van Servië zou dragen, heeft hiervan, volgens de laatste berichten uit Belgrado, afgezien. Er is uitgekomen, dat in de af- geloopen week Kolakowiks, een be diende van den kroonprins, in het hospitaal is opgenomen daar hij ernstige inwendige kwetsuren had. Hij stierf na een ingestelde operatie. De lijkschouwing bracht aan het licht, dat de bediende een breuk had de dood werd veroorzaakt door een val van de trappen. Sedert dien heeft de pers berichten openbaar gemaakt, waarin den kroon prins ten laste wordt gelegd, dat hy den dood van den bediende heeft ver oorzaakt. Gister heeft de prins een btief ge zonden aan den minister-president, waarin hy kennis geeft dat hij liever afstand doet van zjjn rechten op den troon, dan verdacht te worden van moord. Alsof hjj dan niet evengoed ver dacht blijft van moord I Of bedoelt hij misschien, dat men hem nu, nu hij gewoon burger is, zal kunnen ver volgen. Dan kunnen wjj iets voor dezen stap voelen. De ministerraad vergaderde gisteren reeds over deze zaak, onder voorzit terschap van den koning, en zou heden de genomen besluiten bekend maken. Van andere zijde wordt beweerd, dat de Regeering in overeenstemming met den Koning den prins gedwongen heeft tot dit besluit, ten einde het mogelijk te maken, dat het conflict tusschen Oostenrijk en Servië op vreed zame wijze opgelost wordt. PORTUGAL. De tot de oppositie behoorende frac ties in de Kamer, besloten zich te vereenigen om in het bijzonder den Minister van Financiën aan te vallen. De afgevaardigde Romolho diende een voorstel in, om een parlementaire commissie van elf leden te benoemen, die belast zou worden met een onder zoek naar de handelingen van den Minister van financiën betreffende den aankoop van zilver ten bedrage van 4000 contos de reis, daar de Minister aan de Kamer niet alle documenten betreffende deze operatie zou hebben voorgelegd. Dit voorstel werd met 70 tegen 55 stemmen verworpen. De afgevaardig den der oppositie hielden daarop luid ruchtige betoogingen. Zjj verbrijzelden hun lessenaars en voerden op andere wijze obstructie. De vergadering werd geschorst, en bij de heropening begon het spektakel opnieuw, waardoor het onmogelijk was de beraadslagingen voort te zetten. De vergadering werd toen opgeheven. ITALIË. Koning Victor Emanuel heeft het Parlement geopend met een Troon rede. Er wordt een zeer groote beteekenis gehecht aan het feit, dat terwijl de tirades over de plannen tot weder opbouw van Reggio en Mossina, de aankondiging der sociale wetsont werpen en die der reorganisatie van leger en vloot met daverend applaus begroet werden, de vermelding van de te volgen huitenlandsche politiek, nl. ten aanzien van de Balkan-quaeslie en van hel Drievoudig Verbond onder diepe stilte werden aangehoord. Slechts drie afgevaardigden van de rechterzijde deden een poging tot applaudisseeren. Dit zwjjgen van de Kamer op de verk'aringen betreffende de huiten landsche politiek, is des te meer ka rakteristiek, waar slechts de consti- tutionneele elementen de opening bij woonden. De sociaal-democraten 6n de republikeinen waren afwezig. De tegenstanders van Tittoni jubelen na tuurlijk. middelbare scholen tot een wand versiering te komen, welke bij de leerlingen het schoonheidsgevoel ont wikkelen kan, door hen door goede reproductie in aanraking te brengen met het beste, wat, vooral ook onze eigen kunst, heeft voortgebracht. Deze commissie houdt in verband met haar plannen, die om redenen van formeelen aard nog niet voor al- gemeene publicatie geschikt zijn, in de a.s. Paaschvacantie een tentoon stelling van wandversiering in de H. B. S. met 5 j. cursus te Arnhem. Stembusadvies van de Nationaal-histori sch e par tij. „In Nederlandsche Stemmen" wordt medegedeeld, dat in de te Utrecht gehouden partijvergadericg, die vrij goed bezocht was, werd besloten ten aanzien der algemeene verkiezingen de volgende gedragslijn aan te nemen Waar geen eigen candidaat gesteld wordt of in herstemming komt, zal steun verleend worden aan candidaten van gematigde richting, van wie de nadere aanduiding wordt overgelaten aan plaatselijke organisatiën, welke met de omstandigheden in de onmid dellijke omgeving rekening kunnen houden. „In geen geval zal steun ver leend worden aan een democraat of een voorstander van algemeen kies recht." Verheven idealen van eene partij, die wij gevoegelijk met een adjectief zou den deterraineeren, als we niet vrees den hiermede te kort doen aan de eer van een door ons gelield winterge- recht. Gehuwde onderw ij ze ros sen. Naar het Schoolblad ver neemt, heeft het gemeentebestuur van Rotterdam er geen bezwaar tegen, de onderwijzeressen, die wegens het aan gaan van een huwelijk zyn ontslagen, aan te stellen als tijdelijke leerkrachten. Voor de Utrechtsche Huisvlyt- tentoonstelling van den Volksbond, die 9 Juni zal worden geopend, is een zilveren medailie ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder. SjU— Wandversiering op de middelbare scholen. In op dracht van de algemeene vergade ring der VereenigiDg van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft het hoofdbestuur dier vereeniging eenigen tyd geleden een commissie benoemd, die aan de Vereeniging voorstellen zal doen om op onze Te Zwolle slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken, raej. J. S. C. Brederode, leerlinge van de Rijks-Normaallessen alhier. Mej. M. Kerling slaagde gisteren te Groningen voor de acte A bewaar- scüoolonderwijs. Sinds eenige dagen hebben hier een drietal onderoificieren en twee korporaals der infanterie, die te paard de straten doorreden de gemoe deren in beweging gebracht. Bereden infant eriekader had men nog nooit gezien en verschillende vragen bereikten ons dan ook, wat die zonderlinge cavalcade toch moest beteekenen. Als antwoord kunnen we nu het volgende mededeelen. Tegen het najaar wordt in den Haag eene afdeeling mitrailleurs opgericht, waarbij ingedeeld worden officieren en kader der infanterie. In enkele garnizoenen, o.a. ook in Amersfoort wordt hiertoe aan onder officieren en korporaals rijkunstig on derricht gegeven. Te Leiden slaagde voor het cand. examen in de rechten de heer H. W. van Nieuwenhuizen te Amers foort. Bij de te Nijkerk gehouden aan besteding van het afbreken van een school en het bouwen van een nieuwe school met 6 lokalen werd voor het metsel- en timmerwerk o.a. inge schreven door de volgende stadge- nootenJ. Wildeman f 8615 en G. Wassink f 8340. De laagste inschrijver E. vanElten te Nykerk besomde f7444. De Hagespelers, onder leiding van Eduard Verkade, komen hier niet met „Huiselijke Haard". Het stuk schynt niet te voldoen. Zij hebben nu echter een nieuw op het repertoire, n.l. .Dolly betert zich", blijspel in vier bedrijven van Henry Arthur Jones. Amersfoort zal van dit stuk de première kunnen genieten. Het zal hier 6 April worden opgevoerdden 7en gaat het te Amsterdam. Het uitsluitend recht van opvoering van „Dolly reforming herself* werd door de directie der Hagespelers te Londen aangekocht. HET GROENE KRUIS. Gisterenavond hield de Vereeniging „Het Groene Kruis" haar 7de alge meene ledenvergadering in Ons Huis, die vry druk bezocht was. De voorzitter, ds. J. L. F. de Meijere, opende met een hartelijk woord van welkom de vergadering, waarna de secretaris de notulen las der vergade ring van 26 Maart 1908, die werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het vol gende jaarverslag uit „Het afgeloopen jaar was voor „Het Groene Kruis" een van rustigen arbeid het aantal leden, op 31 December 1907 ongeveer 1500 bedragend is gekomen op 1600 op het einde van 1908. Aan contributie werd f 100 meer ont vangen dan in het voorafgaande jaar. De vereeniging werd weer in het ge not gesteld van een subsidie van ge meentewege enjzag zich .door den Raad der gemeente weder geheel belangeloos het gebruik van een schoollokaal toe gestaan tot het doen houden van eenen cursus in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Iu het be stuur bleven dezelfde personen zitting houden, aangezien de drie aftredende leden werden herkozen. De financieele toestand geeft geen reden tot bijzon dere opmerkingende noodige uitgaven werden gedaan en buitendien kon van de leening ten behoeve van het Wyk- gebouw, henevens voldoening der rente 10 worden afgelost. Van de ge legenheid voor 10 cents per bad ge bruik te maken van de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting werd 436 malen gebruik gemaakt door werk lieden of daarmee gelykgestelden. In den aanvang van het jaar had het examen plaats van den door Dr. Kamer ling gehouden bakercursusde 14dames die daaraan deelnamen slaagden alle. Ook gaf Dr. Kamerling onderricht aan eenen door de regeering gesubsidieer den cursus in eerste hulp bij bedrijfs ongevallen en een herhalingscursus. Voor beide was de belangstelling bevre digend. Het bestuur brengt gaarne dank aan Dr. Kamerling voor het op deze wjjze werkzaam willen zyn voor de Vereeniging. De hoofdwerkzaamheid der Vereeniging blyft de Wijkver pleging. De Zusters die met groote toe wijding dezen tak van arbeid blijven behartigen, legden 3785 bezoeken af ook bezoeken bij onvermogende stads- patienten. In de behandelkamer van het Wijkgebouw werden 4057 maal patiënten door de verpleegsters ge holpen hoofdzakelijk lijders aan be smettelijk hoofdzeer. Uit het magazijn werden 904 uitleeningen gedaan; het magazyn bevindt zich onder leiding der verpleegsters, wier zorgen te dezen opzichte zich afspiegelen in een meer dan vroegei geregeld thuisbe zorgen der gebruikte artikelen door de leden. Niettemin blijven nog altijd te veel droevige uitzonderingen bestaan. In October besloot het bestuur, in overleg met de verpleegsters, samen te werken met de vereeniging tot be strijding der tuberculose in dien geest, dat tydelyk de verpleegsters, voor zooveel zulks in overeenstemming is te brengen met den arbeid als Wijk verpleegsters zouden optreden als enquêtrices dier vereeniging. Beiden stelden zich daartoe tydelyk beschik baar en namen naast het Wykverplegen ook deze functie op zich. Gedurende de vacantie der Wijkver pleegsters werd hare taak waarge nomen door zuster Lelsz uit Amster dam." Niemand vraagt hierover het woord, waarna de voorzitter den secretaris dank zegt voor zijn verslag, alsmede voor alles, wat hij in het afgeloopen jaar weer voor de vereeniging heeft gedaan. De penningmeester geeft hierna een overzicht van den financieelen toe stand. Het batig saldo van 1907 bedroeg f5.62|. Ontvangen zyn: contributie f 1738.02, subsidie van de Gemeente f300, reglementen f8.50, badkaarten f43.60, diversen f134.82, giften f166.75, totaal f2397.31». De uitgaven zyn tractement zusters f 800, bode 1150, waarneming ver pleging f 91, onderhoud magazyn f582.18, diversen f 113.53», 1000 bad kaarten f100, gratificatie bode voor extra werk f50, rente leening f 120, af lossing 10 pet. f 400, totaal f 2406.71». Er is alzoo een nadeelig saldo van f 9.40. Aan de hand van deze gegevens is de begrooting voor 1909 opgemaakt, sluitende in totaal op f 2360. De voorzitter zegtMag ik deze gelegenheid weder aangrijpen om een woord van dank te brengen aan onzen penningmeester. Het is ontegen zeggelijk waar, dat het afgeloopen jaar niet zooveel moeite heeft gebracht als het vorig, toen we met het Wijkge- bouw zaten. Toch wordt er veel ver- eiseht om onze vereeniging die nu 1600 leden telt, te adrainistreeren. Onze penningmeester heeft nog niets van zijn oude liefde voor de vereeni ging verloren. Hy werkt nog even hard als voorheen, en ik hoop, dat hjj nog lang met zyn groote kracht onze vereeniging zal blijven steunen. [Applaus). Het financieel verslag en de begroo ting worden goedgekeurd. Tot leden der financieele commissie worden gekozen: bij eerste stemming de heer W. C. Oosterman, by tweede stemming de heer A. M. Tromp van Holst en by de herstemming de heer I. J. Cohen, die de benoeming aan nemen. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Gerritsen, H. Tromp van Holst en W. G. Klomp worden her kozen. De heeren Gerritsen en Tromp nemen de benoeming aan, aan den heer Klomp zal bericht worden gezonden. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering na dank te hebben gebracht aan de heer:n van Enst en Heunks, die het stembureau vormden. Hij wenscht alle hulde te brengen aan de Zusters en hoopt dat de verplegings- arbeid zal mogen geschieden als voor heen, en dat velen de belangen der vereeniging zullen steunen. Door de politie werd hedenmid dag een dronken vrouw gearresteerd, die zonder middelen van bestaan hier rondzwierf. Ze wordt door politie- bemoeiingen hedenavond naar hare woonplaats, Bussum geleid. Tegen een verlofhouder hier ter stede is proces-verbaal opgemaakt wegens het in voorraad hebben van sterken drank. Gevonden op den openbaren weg een leeg beursje, dat op het politie bureau is gedeponeerd. BAARN. Donderdagavond werd al-

De Eemlander | 1909 | | pagina 1