DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 78 V RIJD A 2 APRIL 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naainl. Vönuootseliap „ÖE EEMLANDER". Veiesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. buitenlan ij. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. STADSNIEUW». Uit de Omgeving. Kerk en Schoolnieuws Ingezonden. Tot plaatsing van ailvcrtentiiin eu reclames tan kitte liot kanton Amersfoort in dit Mad is „uitsluitend" gerechtigd bet. Algemeen Binnen- en Buitciilamlscli Advertentiebureau D. ALTA, ffarmoesstraat 7678 to Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post' id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- O 08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) DUITSCHE POLITIEK. Bestaat het conservatief-liberale bloc in Duitschland nog, of is het werke lijk dood, dit is de voornaamste vraag, waarmede de Duitsche bladen van alle politieke richtingen zich nu bezig- boudeu. De meeuingen loopen natuurlijk uaar gelang der politieke kleur nogal uiteen. Sommigen meenen, dat het bloc ernstig ziek is. Het ligt op sterven, zegt de socialistische Vorwarts. In de liberale bladen wordt hier en daar heel voorzichtig wel is waar te kennc-n gegeven, dat bet reeds dood is, maar zoo luidt dan meestentijds de redeneering de bloc-idee leeft nog. Het Berliner Tageblatt hoopt, dat I de crisis zal kunnen worden bezworen, totdat Keizer Wilhelm van zijn kruis tocht in de Middellandsche Zee is teruggekeerd. Een eveneens voor de hand liggende andeio vraag is natuurlijk deze, of de successie-belasting een meerderheid vinden zal. Omtrent dit punt heersebt meer zekerheid. De Vossische Zeitung meent, dat de belasting toch een meer derheid in den Rijksdag zal vinden, zelf indien de conservatieven en het Centrum tegenstemmen. De conservatieve Kreuzzeitung houdt zich nog min of meer gereserveerd. Het blad doet slechts uitkomen, dat de rede van Bülow grooten indruk heeft gemaakt en dat ook de conser vatieven haar hebben toegejuicht. Het blad hoopt, dat de rede een bevredigenden invloed zal uitoefenen op het piogramma van de hervorming der Rijksfinanciën. De agrariërs blyven zooals wel te verwachten was op hun stuk staan en verklaien met de Deutsche Tages- zeitung, dat zy den strijd zullen vol houden. FRANKRIJK. Bij handopsteking en bijna met al- gemeene stemmen heeft de Kamer art. 1 van het wetsontwerp betreffende Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 54) De regeering wil niets ten gunste van den prins hooren. Zy zeggen dat hij door zijn positie niet boven de wet verheven is. Mijn broeder heeft zijn uiterste best gedaan ter wille van zjjn vriendschap het was een afschuwe lijke verrassiDg voor hem. Toen hij u in Parijs verliet, dacht hy dat u zeer gelukkig zoudt worden. U weet hoeveel prijs hjj stelt op uwe goede meening en nu is het zoo ver gekomen. Och beste Esther, het leven is voor ons zeer wreed!" „Niettegenstaande dat kan dr. Xavier mjj helpen, als hjj maar wil. Ik hoop hem vandaag hier te zien I" „Het zou gekheid zijn als hy hier kwam. Hy moet geen kleur bekennen dat moet hjj zeer zeker niet. Hij zal voor je doen, wat hy kan, als Arthur voor de rechtbank komt,mijn kind, want ik vrees dat het om zyn leven gaat". „Wilt u my dan doen gelooven dat in dit land een huwelijk een quaestie de hervorming der krijgsraden aan genomen. Dit artikel bevat de bepaling, dat de krygsraden in vredestijd zijn afgeschaft zoowel bij de landmacht als by de zeernachl. De staking van de arbeiders der knoopindustrie te Méru is geëindigd. Do stakers hebben over de geheele linie gewonnen. BELGIË. De Kamer heeft de geheele wet, waarbij de arbeidsuren in de mijnen worden beperkt, met 123 tegen 8 stemmen aangenomen. SERVIË. Aan de Lokal-Anzeiger wordt uit Belgrado gemeld, dat prins George, de gewezen kroonprins, Dinsdag een bezoek bij den Russischen gezant ge bracht en dien zijn wensch kenbaar gemaakt heelt, om tot vleugeladju dant van den Tsaar benoemd te wor den. Hij snakt er naar, deze woeste ling, ten oorlog te trekken. Wanneer een Russische grensexpeditie tot be scherming van de Kaukasisch-Perzische grens noodig wordt, zou prins George gaarne aan dien veldtocht deelnemen. Het is echter te verwachten, meent de correspondent, dat men er te Pe tersburg eenige bedenking tegen zal koesteren, om een prins onder de vleugeladjudanten op te nemen, die te Belgrado een kolonel oorvijgen en een ander officier een schop in posteriora toegediend heeft. De prins moet kalm leeren zyn, voor hij in de verwende Petersbui gsche samenleving kan opgenomen worden. RUSLAND. Zooals men weet geven de Rus sische chauvinisten Duitschland de schuld, dat de Balkancrisis geëindigd is in een overwinning voor Aeren- thal's politiek. Een groot aantal hoog geplaatste Russen hebben dit den Duitschen gezant te Petersburg, graaf Pourtales willen doen gevoelen. Uitgenoodigd aan een diner in de Duitsche ambassade, hebben een 25-tal hunner voor de invitatie bedankt. De Novoje Vremja, die dezer dagen het einde der crisis een „politiek Tsjoesima" voor Rusland noemde, gaat van leven of dood is?" „Er zyn andere beschuldigingen. Hy is zyne positie niet trouw gebleven. Hy is een heel jaar in het buitenland geweest zij beschuldigen hem van buitensporigheden en zelfs van verraad. Maar gij zult het hooren ik beloof u dat gy zijne verdediging zult booren. Ja, gij hebt hem liefl Eu het zal wel heel erg zijn om het aan te hooren Wy moeten leeren om dapper te zyn dat is alles wat een vrouw kan". Esther antwoordde niet. Het uit twee monden spreken, waarvan zij het slachtoffer was, kon niet verborgen worden noch door beleefde woorden, noch door deze bijna vulgaire betui gingen van bereidwilligheid. Toen ma dame Julia voortging met haar te ondervragen naar de huwelijksplechtig heid in de St. Eustache en naar haar reis naar St. Girons, antwoordde z(j kortaf en zonder belangstelling. „Wij waren begonnen te gelooven dat hij nooit zou trouwen", zei Julia quasi eenvoudig als een kind. „Hij heeft zooveel affaires gehad. U moet hem overhalen om ze u eens te ver tellen. Londen weet meer van zijn le ven af dan gij ooit te weten zult komen. Hij heeft de Engelsche vrou wen altijd zeer bewonderd. In het beste geval zal de rechtbank uw hu welijk onwettig veklaren en hem ge vangen houden in de citadel. Ik hoop door Duitschland te beschuldigen, dat het op Rusland pressie heeft uitge oefend om de annexatie van Bosnië Herzegowina van laatstgenoemd land te verkrijgen. Het blad troost zich met de gedachte, dat het een en ander heeft doen zien, hoezeer de belangen van Duitschland en Rusland uiteenloopen en hoe het „Duitsche gevaar" door het gebeurde des to meer op den voorgrond is ge treden. Der Petersburgsche diplomatie, verklaart de Novoje Vremja, staat nu nog maar één weg open nl. een be vestigen van de drievoudige entente: Engeland, Frankrijk, Rusland en zoo mogelijk een verandering van die entente in een drievoudig aanvallend en verdedigend verbond. Het blad eindigt met de voldoening uit te spreken, dat de jongste gebeurtenissen een doodelijken stout aan de traditio- neele goede betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland hebben toe gebracht, betrekkingen die reeds laug zooveel kwaad voor Rusland en voor geheel Europa hebben gesticht." De Russische Regeering heeft geweigerd een Vereeniging tot af schaffing van de doodstraf te erken nen. Muntbiljetten. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende om de gelegenheid tot inwisseling van munt biljetten, welke krachtens de wet van 31 Dec. 1903 op 1 April 1909 gesloten werd, alsnog open te stellen tot 1 October 1909. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld dat van de f 15,000,000 muntbiljetten nog voor een bedrag van 1430,730 onihgewisseld is en het wetsontwerp strekt de houders dezer oningewis-elde biljetten alsnog in de gelegenheid te stellen zich voor schade dio een bate voor de schatkist zou zijn te vrijwaren. Tot leden der commissie, door welke dit jaar het examen voor toe- dat men u zal veroorlooven om in Londen te gaan woDen. Wij moeten altijd trachten om de dingen van den besten kant te bezienAls Arthur werkelijk slim was, zou hij nu uiet naar Cudi zijn gekomen." „Is hy dan gekomen vroeg Esther haastig. „Ik wou dat ik dat wist. Misschien niet en misschien wel. Als hij komt dan zijt gij natuurlijk de eerste, die het hoort. Ge zult werkelijk al uw moed noodig hebben, lieve Esther." Zij ging voort met haar beloften te herhalen en verzon allerlei gefigneerde gebeurtenissen om als getuigen van haar vriendschap te dienen. Met tra nen in haar oogen betreurde zij de afwezigheid van den Eugelschen con sul uit Cadi. Hy was voor zijn plezier naar Zwitserland en werd eerst tegen het eind der maand terug verwacht Haar broeder was dadelijk, nadat hy de noodlottige tijding ontvangen had, naar het consulaat gegaan. Het speet en ergerde hem zeer dat de consul er niet was. „Maar," zei zij, „één man kan niet een hee' volk oveireden. Frans is hier zeer geliefd maar genegenheid ontneemt een volk zijn trots niet. De Spaansche party had al een jaar ge leden een vrouw voor Arthur uitge: kozen, zij wilde, dat hy een prinses van koninklijken bloede zou trouwen. lating tot de Kon. Militaire Academie te Breda zal worden afgenomen, zijn o.a. benoemd de le luitenants J. II. Lamour en D. Ritman van het 5e Reg. Inf., resp. voor Fransche taal en Letterkunde en Geschiedenis. Benoemd tot kapitien-kwartier- meester van het 2e reg. veld-artillerie (standplaats 's Gravenhage) de le luite Dant-kwartiermeester G. M. Maritz van het 5e regiment infanterie. De Hagespelers. Van het stuk „Dolly betert zich", waarmede de Hagespelers onder leiding van Eduard Verkade 5 April a.s. hier komen, is de rol verdeel ing der hoofd personen als volgt: Mrs. Telfer (Dolly), Enny Vrede; Mr. Telfer (Harry),Edu ard Verkade; Mr. Matthew Baron: Hans BrilningCaptain Wentwortb Gerard v. Staaldujjnendomiué Pil- cher Joh. Broedelet; prof. Sturgess Coen Hissink en Mrs. Sturgess Helen Desmond. DOORN, Jbr. mi'. B. J. L. De Geer, alhier, is benoemd tot adjunct-com mies der provinciale griffie te Utrecht. De Utrechtsche Vrouwelijke Studenten-vereeniging viert dezer da gen haar tweede lustrum. Woensdag den eersten dag der feeste lijkheden, ontving de feestvierende vereeniging in den Huize Okhuysec, waarvan zeer velen g ibruik maakten. Een gemeenschappelijke maaltijd met niet minder dan 120 aanzittenden besloot den dag. Op het program voor gisteren stond een uitstapje naar Baarn en des avonds een gemeenschappelijk bezoek aan den schouwburg. Heden vereenigden do besturen zich aan een gemeenschappelijk noenmaal, des middags werd in den Huize Ok- huysen thee geschonken en de avond zal feestelijk worden doorgebracht en besloten door een gemeenschappelijken avonddisch. Wy wisten dat zij iiaarin teleurge steld zou worden. Als dit een groote Europeesche staat was, dan zou al de onzin, die zij spreken, begrijpelijk zyn, maar het- is maar een provincie, kind, een provincie, die niet veel grooter is dan een van uw Eogelsche graafschappen, en dus maken zy zich zelf belachelijk. Het ergste is, dat, terwijl zij belachelijk zjjn, zij Diet minder gevaarlyk zijn. Wij zijn echte Spanjaarden, wat onze trots en ons temperament betreft, en dat zal Ar thur tot zijn schade ondervinden, als hij het hoofd in het hol van den leeuw steekt. Ik ge'oof echter niet, dat hij dat doen zal. Frans heeft bo den naar de bergen gestuurd, die ho u zullen tegenhouden. Daarvoor heb ik vaD ochtend in de kerk gebeden dat onze vrienden vroeg genoeg zullen komen. Ik durf er niet aan te denken, wat er gebeuren zou, als hij kwam." Het waren niets dan verzinsels, flauwe, valsche praatjes. Madame Ju lia was dien morgen niet uaar de kerk geweest en er waren geen bo den naar de bergen gestuurd. Haar bedriegerij was even kinderachtig ais onnoodig, ofschoon ze daardoor haar doel bereikte, van haar slachtoffer leed te doen. Als Esther zich zelve minder goed gekend had, zou zy mis schien een zekere vernedering gevoeld hebben bij de gedachte, hoe weinig Buiten verantwoordelijkheid Redactie Geachte Redactie Naar aanleiding van uw hoofdarti kel over gehuwde onderwijzeressen zou ik gaarne een paar opmerkingen maken en wel de volgende. Ik ben het geheel met u eens, dat het niet op dea weg van den Gemeen teraad ligt deze quaestie door een motie op te lossen en zoo door een achterdeurtje binuen te halen, wat volgens do wet op het lager onderwijs niet toegelaten mag worden. Zoolang dus de rjjkswetgever deze zaak niet geregeld heeft, mag ra.i. een Gemeen teraad de gehuwde onderwijzeres niet ontslaan. Anders viees ik, dat zeer ongeregeldo toestanden daarvan het gevolg zullen zyn. Volstrekt niet eens ben ik evenwel met wat u in 't laatste gedeelte van uw artikel omtrent gehuwde onder wijzeressen beweert. Als dat werkelijk waar was, daf de onderwys-moeder meer op haar plaats was in de school, dan de ongehuwde, dan zou de gevolg trekking voor de hand liggen, dat een gemeenteraad b (j voorkeur ge huwde onderwijzeressen met kinderen diende te benoemen. Ik geloof niet, geachte redacteur, dat u die conclusie aandurft. Mocht de Gemeenteraad de motie Van Kalken aannemen, dan durf ik gerust de verzekering te geven, dat, daarmee aan het openbaar onderwijs volstrekt geen slag is toegebracht. Ik kan ook niet aannemen dat de heer v. Kalken de motie met dat doel ingediend heeftdat zou van een geniepigheid getuigeD, waartoe ik een ontwikkeld man als den heer v. K. niet in staat acht. En bovendien zou een dergelijke handelwijze geen doel treffen. Of dan de politiek er niet achter zit? Met een der inzenders van de vorige week ben ik van meening, dat we niet overal de politiek met de haren moeten bysleepen. Eerst als we van den heer v. K. de toel chting bij zijn motie ge hoord hebben, kunnen we beoordeelen of er werkelijk politiek in 't spel is. In ieder geval kunnen de voorstanders van het openhaar onderwijs gerust waard zy de verheven positie was, waartoe haar huwelijk haar had ver heven. Maar dat was volstrekt niet het geval. „Dr. Xavier moet bij my kooien', zei zy beslist, „dun zal ik hem alles kunnen uitleggen. Ik geloof niet dat u Arthur zult kunnen verhinderen om hier te komen. Wat er met mij gebeurt, doet er niets toe. Ik zal trachten om mijn plicht te doen, Julia; het zou geen compliment zijn aan het adres van uw land, als ik geloofde dat de mannen lafaards zijn ten minste zoo lang zy niet be wijzen, dat zij het zyn. Er zijn genoeg middelen om .het den mensehen te Londen te doen weten, misschien zal ik een vau die middelen vinden." Julia kon dat niet hooren. „Arm kind zei zij, „wat weet ge er weinig van I" Zy nam afscheid met dezu en andere vage troostredenen. Esther zag dien dag niemand, zelfs de kleine Marguerite uiet. Gedu rende den nacht keek zij verscheidene malen ongerust naar de hergen in de verte. Zou Arthur komen Hadden ze hem gewaarschuwd? Wat zou de dag van morgen haar brengen Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1