DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 79 ZATERDAG 3 APRIL 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vaaaootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. DG EEMLANDER Hoofdredacteur H. G. RIJKENS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bö abonnement belangrijke korting.) Tot. plaatsing van advertentiën en reclames van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandseb Advertentiebureau I). V. ALTA, Warmoesstraat 767S to Amsterdam. RUSLANDS's POLITIEKE VER NEDERING. Dat in Rusland erge ontstemming blijft heerschen over de-vernedering die de diplomatie van dat land beeft ondergaan, kan bet best blijken uit de uitlatingen vau hooggeplaatste Russische politici vaD allerlei kleur. In een interview moet de voor zitter der Rijksdoema Chomjakoff ver klaard hebben, dat de erkenning dei- annexatie een smaad is voor Rusland, veel grooter Dog dan destijds het Ver drag van Berlijn. Het Berlijnscbe Ver drag, meende Chomjakoff, werd afge dwongen, maar voor de erkenning der annexatie van Bosnië-Herzegowina, is geen rechtvaardiging te vinden. Misschien dat na dertig jaar het bewijs voor de noodzakelijkheid van ons tegenwoordig optreden zal worden geleverd. Op het oogenblik echter, kan men slechts oordeelen over hetgeen men weet. Er gaan heel wat ongelooflijke geruchten, bijv. dat 20 Aprii Duitsche legerkorpsen onze grenzen zullen over trekken. Aan al dien onzin geloof ik natuur lijk niet, zeide de Doemavoorzitter, daar Duitschland zoo niet zou hande len. Maar voor het overige blijft ons in de toekomst ten slotte niets anders over, dan geduldig te wachten op de bevelen, die ons door Duitschland zul len worden gegeven. Van een derge lijke vernedering kan ik niet kalm sprekon. Waarom hebben wij toegegeven? Alle geruchten over een dreigenden oorlog waren niets anders dan ellen dige politieke manoeuvres van den Octobristenleider Goetsjkoff Alles wat wij den laatsten tijd hebben beleefd, is niet alleen een vernedering voor Rusland, maar voor de gekeele be schaafde wereld. Wanneer ooit een quaestie door een scheidsgerecht had kunnen worden opgelost, dan was het wel het.Ser visch— Oostenrjjksch conflict geweest. Oostenrijk heeft zich met moreele schande beladen. Wy Russen kunnen ons slechts Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 55) Zij kon het niet zeggen. Langzaam maar zeker begon de pijniging haar wilskracht en haar vast besluit te ontnemen. Eindelijk deed zij de gor dijnen dicht en sloot het uitzicht op de bergen en den pas buiten, die tusschen haar en de vrijheid stonden. In het paleis zelf was het zoo stil als in het graf. Als zy de voetstappen van den schildwacht niet gehoord had, zou zjj zich verbeeld hebben, dat zij het eeDige levende wezen iu huis was. XVIII. De nacht was gevallen over de slapende stad het was oen prachtige nachtde hemel was helder blauw en stond vol sterren en beneden woei een zacht windje, alsof het een zomeravond was. De onrust, die ver scheidene dagen in de stad geheersebt had, scheen nu afgedreven te zijn. De woede der partijen was in twijfel en aarzeling overgegaan. Niemand ge- met onze eigen vernedering troosten. Een magere troost De nationalist vorst Oeroessoff ver klaarde „Geen Kabinet op de gekeele wereld zou zoo gewetenloos hebben durven handelen als het Russische, dat door zjjn optreden den Russischen natiu- nalen trots door het slijk heeft ge sleurd De Cadet Roditsjefï drukte zich niet minder heftig uit: De erkenning der annexatie was geen terugtocht meer. Het was een formeele vlucht. Wij hebben in korten tijd twee milliard roebel voor ons leger verspild en ons vredescontingent overtreft zelfs ons oorlogscontingent.* De progessist Lijnff zeide te vreezen, dat het der Russische publieke opinie Dog niet recht duidelijk is, wat er eigenlijk is geschied, anders zou zij niet zwijgen. Door onzen terugtocht, eindigde hij, hebben wij ons aan Duitschland over geleverd. Onze diplomatie heeft zich weder eens, zooals altjjd, doen kennen en wij hebben een kolossale nederlaag geleden." GROOT BRITANNIË. Op 1 April jl. zyn in Engeland de kinderwetten in werking getreden. Jongens beneden de 16 jaar mogen niet rooken en de politieagenten heb ben te zorgen, dat zulks niet geschiedt en mogen beslag leggen op tabak, die by delinquenten gevonden wordt. Han delaren in tabak krijgen booge boete als zij] hun waar aan jongelui onder de 16 jaar verkoopen. KindereD beneden de 14 jaar mogen .met of zonder geleide geen lokalen betreden, waar sterke drank tot on middellijk gebruik verkocht wordt. Een groot aantal herbergiers hebben gevraagd een wachtkamer voor de kinderen te mogen inrichten, wat vrijwel algemeen niet toegestaan werd, zoodat ouders, die kinderen beneden de 14 jaar bij zich hebben, voortaan de herberg moeten mijden als zij ten minste de straat niet tot wacht kamer voor de jeugd willen promo- veeren. Ook is het verboden kinderen alleen te laten in een vertrek, waar een loofde dat de prins zou terug komen. Men had een te groot idee van zijn slimheid. Alsdus was de staat der dingen, toen madame Julia, Esther in het paleis opzocht, maar toen het later begon te worden, re3d een bode de stad binnen en riep zijn nieuws, wat het ook was, allen inwoners toe. De meeste inwoners waien al naar bed -. maar eenige nietsdoeners, die in do tenten der cavalerie het trompet geschal hoorden, werden door hunne nieuwsgierigheid daarheen gedreven. Die nietsdoeners deelden het nieuws aan anderen mee en weldra werd de slapende bevolkiug wakker en ging het als een loopend vuurtje door de stad, dat de prins de grenzen over schreden had en op weg was naar de Noorderpoort. Die daad was het laatste wat de stad vei wacht had. Zelfs toen de cavalerie op het groote plein verscheen, en boden ademloos van het eene huis naar het andere snelden, waren de slimsten nog niet overtuigd. „Het is maar een praatje," zeiden zij. „De een of ander heeft hen voor den gek gehouden - wacht maar! Zij zullen leeljjk op hun neus kyken Maar dan zei een ander weer, „het is zeer zeker waar, want de hertog is naar de Citadel gereden." Het onwaar schijnlijke verhaal verbreidde zich hoe langer hoe meer. Zoowel door het uur open vuur brandt, en aangezien in Engeland vrijwel algemeen de open haard gestookt wordt, zal dit verbod veel huismoeders een grooten last veroorzaken. Lieden tot wier voordeel het leven van een kind verzekerd is, zullen scherp worden nagegaan. Als bewezen kan worden, dat een verzekerd kind ten gevolge van slechte behandeling of verwaarloozing gestorven is of zelfs ziek geworden, dan kan de schuldige, die eventueel voordeel van deu dood had kunnen trekken, veroordeeld wor den tot een boete van 200 pond ster ling of vjjf jaar tuchthuis. Verder worden zij die kinderen laten bedelen, bedreigd met boete of gevangenisstraf. Zingen in de straten wordt evenals bedelen beschouwd. Handelaren in oud ijzer ten slotte mogen niets meer van kinderen koo- pen, omdat de ervaring heeft geleerd, dat de lieve jeugd zich gaarne bellen, deurkloppers etc. toeeigent, met de bedoeling deze voorwerpen in klinkende munt om te zetten. FRANKRIJK. Gisteren deelden we mede, dat de stakende arbeiders van de knoopen- fabrieken te Me'ru hun pleit over de geheele linie gewonnen hebben. Deze overwinning blijkt achteraf niet zoo volkomen te zijn als aanvankelijk ge meend werd, want de knoopenfabri- kanten hebben besloten hnn fabrieken stop te zetten. Zij motiveeren dit be sluit met de bewering, dat zij door geweld gedwongen werden toe te geven aan de eisohen der arbeideis. Deze beweriog is niet onjuist, want enkele hunner werden mishandeld, van anderen werden de eigendommen vernield. De fabrikanten zeggen ten slotte hun bedrijf weer in gang te zullen zetten, als de prijzen toelaten aan de eischen der arbeiders te vol doen, of als de arbeiders met lagere loonen tevreden zullen zijn. Door dit besluit geraken 2000 ar beiders buiten werk. SERVIË. Naar de correspondent van het Ber liner Tageblalt te Weenen meldt, zijn daar uit Belgrado berichten outvangen, volgens welke er in het Servische van den dag als door de gebeurtenis was de stemming zeer opgewonden, een groote menschenmenigte begon zich op het marktplein te verzamelen en om toortsen te roepen. Er werden demonstraties gehouden voor het huis van den hertog en voor de poorten van den Citadel. In de café's werden de blinden dichtgedaan en de lichten aangestoken. Er liepen troepjes men- schen heen en weer, die volksliederen zongen en om den hertog riepen en de kerkklok luidde. Esther werd wakker door dat gelui. Zy lag er eeu tyd lang over na te deuken of dat het Angelus was en als het dat was, waarom ze het dan gis teren niet gehoord had. In den beginne was ze zich niet bewust van andere gebeurtenissen en drongen de voorteekenen ook niet tot haar door. Dat geboem dat zoo droef geestig klonk, verdrong alle andere geluiden en eest nadat zij verscheidene minuten geluisterd had terwijl ze met gesloten oogen tegen haar-laap wors telde, hoorde zjj het lawaai en werd ze zich bewust, dat de stad niet sliep. Van af dat oogenblik drongen er al lerlei geluiden tot haar stille kamer di. or. Nu eens hoorde zy bet getrappel van paardenhoeven en het gekletter van wapens op het plein van het pa leis, dan weer het geblaas op de ho rens en het geroffel der trommen leger een bedenkelijke gisting zou heerschen. Vele garnizoenen heb ben telegrammen van protest gezouden en de officieren houden geheime ver gaderingen, waarbij, naar men zegt, de vroegere Kroonprins do hand in het spel zou hebben. Men vreest, dat hij plotseling een militaire dictatuur zou kunnen instellen. Te Nisj, Kroesjewac en Kragoejewac zou een wijdvertakte samenspanning van officieren ontdekt zjjn, die de ont troning van het regeeringshuis ten doel had. Te Nisj zijn elf, te Kragoe jewac acht officieren in hechtenis ge nomen. De officieren van de ruiterij te Kraljewo hebben geweigerd, zich bij de samenzweerders aan te sluiten, daar zy wel de onttroning van koniDg Peter, maar ook de uitroeping van prins Alexander tot Koning voorstaan. Men beweert, dat koning Peter mis schien vroeger afstand zal doen dan hjj totnutoe zelf geloofd heeft. AMERIKA. Uit San Francisco wordt gemeld, dat, ofschoon er zulk een sterke be weging tegen de Japanners in Cali- fornië gaande is geweest de verbou wers van suikerbieten hen hard noodig hebben, gelyk bleek toen zij in menigte van de bietenvelden wegtrokken. In het district Oxnard had men den Japanners, nadat zij hun gewone ge meentelijke belasting al betaald had den, nog een tweede belasting van wege het district willen opleggen. Toen de Japanners de tweede belas ting weigerden te voldoen, nam men hen paarden en andere have af. De Japanners maakten zich dadelyk naar andere streken op, waar werkkrachten noodig waren. Maar nu deden de bietenverbouwers, die bang waren dat hun oogst te loor zou gaan, zulk een dringend beroep opdedistrictsoverheid, dat deze de inning van de belasting staakte. De vrienden van de Japanners in de Vereenigde Staten hebben grooten schik in de vreedzame overwinning, die zij behaald hebben. Sparen op de Lagere Langzameihand begon zy ook het woeste geschreeuw der opgewonden menigte te hoorenze hoorde den naam van haar echtgenoot verachte lijk uitspreken. Zij kon het geschreeuw onderscheiden, waarmee versche.den ministers op hun weg naar de citadel begroet werden. Zjj was er zich van bewust dat er veel om den Hertog geroepen werd, en dat hy de held van den nacht was. Ofscnoon het paleis haar gewend had aan de zenuwachtige daden van dit hartstochtelijke volk, werd zy door het uur van den nacht en door de omstandigheid, dat zij pas wakker was geworden, op een dwaalspoor ge bracht, zoodat zy de waarheid niet kon gissen. Zy stond op in het idéé dat zij zich verslapen had en dat de gordijnen het daglicht buiten sloten. Toen zy de gordijnen open deed, was het verafgelegen panorama der bergen in de' duisternis gehuld en kon zy zelfs de gletschers op de toppen der bergen niet onderscheiden. Maar de stad zelf was als een reusachtig vuur. Er brandden nu wel duizend toortsen in de handen der opstandelingen. Het geheel was zoo helder verlicht, dat men de menigte zich van de eene plaats naar de andere kon zien voort bewegen en onderscheiden, wanneer zy zich voortbewoog en wanneer zy stil stond. En boven alles uit hoorde School. Verschenen is een boek werk, uitgegeven door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en bevat tende de uitkomsten van een in het jaar 1907 door de Regeering ingesteld onderzoek naar het sparen op de la gere scholen. Percentsgewijze uitgedrukt was het aantal scholen waar niet gespaard werd bij de openbare 66, bij de bij zondere 81, by alle scholen te zamen71. Het aantal dier scholen, waar tegen het openen van de gelegenheid tot sparen principieel bezwaar bestond, beliep 1397 (893 openbare en 504 bij zondere) het aantal waar principieel bezwaar niet bestond was 2163 (1250 openbare en 913 bijzondere). Tijdens het onderzoek bestond ge legenheid tot sparen aan 1456 scholen (1116 openbare en 340 bijzondere),d.i. aan 34 pCt. van de openbare, aan 19 pCt. van de bijzondere scholen, aan 29 pCt. van alle scholen te zamen. In 993 dezer scholen (792 openbare en 201 bijzondere) geschiedde het,-V£ door middel van Rijkspostspaarbank-' zegels, in 442 (306 openbare en 136' byzondere) op andere wyze, en iu 21 (18 openbare en 3 byzondere) zoowel"' door Rykspostspaarbaokzegels als op - andere wyze. i- Het aantal scholen, waar naast het* sparen in ruimeren zin ook het spa ren voor een bepaald doel voorkwam, bedroeg 203 (195 openbare en 8 by zondere). Aan 193 scholen (185 open bare en 8 bijzondere) was dat doel een schoolreisje, aan 5 openbare scho len een schoolfeest en aan 5 openbare de Eerste Heilige Communie. Blijkens deze cyfers en het biervo ren vermelde aantal scholen waar deze vorm van sparen uitsluitend voorkwam, beliep het geheele getal scholen, waar voor een bepaald doel gespaard werd 384 (327 openbare en 57 byzondere), d.i. 8 pCt. van het aantal scholen (10 pCt. by de openbare en 3 pCt. bij de byzondere scholen). Het doel was een schoolreisje aan 304 openbare en 34 bijzondere scholen, een schoolfeest aaD 12 openbare en 4 by zondere scholende Eerste Heilige Communie aan 5 openbare en 9 by zondere scholen, terwyl op 6 openbare en 10 byzondere scholen voor andere doeleinden van uiteenloopenden aard zij heel duidelyk een naam noemen. Toen zy dat hoorde, wendde Esther zich snel van het venster af. Haar angst overtrof alles, wat ze zich tot Dog toe had voorgesteld. Zij wist dat Arthur naar de stad was gekomen en dacht dat hij al gevangen genomen was. De menigte rende een vol uur lung nu eens hier, dau weer daarheen, vaak zonder doel en dan weer bijeen gehouden door de welsprekendheid van halfdronken volksleiders. Op het laatst bracht een van deze aanvoerders een groote menigte opstandelingen naar het paleisz(j joegen de schild wachten weg, drongen door tot op het middenplein eu gingen onder de vensters van Esther's kamer staan. Hier beleedigden zij beurtelings de jonge vrouw en vervloekten haar ge maal en eischten met veel lawaai, dat zy zich vertoonen zou. Zy wist niets af van bet Spaansch, noo'i van het patois, een mengsel van Spaansch en Fransch, dat in Cadi gesproken werd, maar het (optreden van degenen, die haar beleedigden, kon niet verkeerd opgevat worden. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1