WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. Langs den Weg- Uit de Omgeving. MIDEDEELINGEN VAN HET KONINIL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 3 April 1909. Hoogste barometerstand 776.8 m.M. te de Biltlaagste 757.2 m.M. te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 4 April 1909. Wind: Zwakke tot matige verander lijke later Z.O.lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolk, droog weer. Temperatuur: Nachtvorst, overdag temperatuur hooger. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 778 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennacht F. 26 Hedenmiddag IS uur F. 42 gespaard werd. Het boekwerk bevat een aantal tabellen en de vragen gericht en de antwoorden ontvangen van de school hoofden. Waarzqnze? De Tijd schrijft: „Op 1 April hadden er 1^ millioen muntbiljetten ingeleverd moeten zijn en herhaaldelijk is er gewaarschuwd, dat wie verzuimde de oude papiertjes m te leveren, na dien datum slechts waardelooze stukken zou hebben. Des niettegenstaande waren er eergisteren nog 43.073 stuks in circulatie. Wordt de wet van 31 December 1903 ge handhaafd, dan zijn de gezamenlijke bezitters dezer biljetten bijna een half millioen gulden kwijt en de schatkist ontvangt ongeviaagd een voordeeltje tot hetzelfde bedrag. Voor een Minister van Financiën is dit een zeer verleidelijk iets. Evenwel de heer Kolkman wil ook nu nog de nalatige bezitters ter wille zijn. Den kelijk zijn het meestal weinig ont wikkelde, spaarzieke menschjes, die de oude papiertjes weggesloten houden en geen kennis dragen van het hun dreigend verlies. Daarom heeft hij bij de Tweede Kamer een voorstel inge diend, om den fatalen termijn van in wisseling tot 1 October te verschuiven. Vermoedelijk zullen er ook d&n nog wel muntbiljetten achterblijven, maar men zal dan gerechtigd wezen om aan te nemen, dat ze niet meer bestaan en op de mogelijke wijzen zjjn ver nietigd, of wel bewaard worden om later als antiquiteiten te dienen. De ondervinding leert, dat er ook veel staatsschuldpapieren nooit terecht ko men en dat vooral bij uitlotingen heel wat prijzen ten eeuwige dage blijven zitten. Dat echter de gezamenlijke in woners van ons land bjjna een half millioen gulden als tusschen vinger en duim laten wegglijden, zal menig een met verrassing hebben vernomen". Middenstandstentoon stelling. Men is te Amsterdam reeds druk in de weer met het op trekken van de gebouwen welke, vol gens plannen van den architect Jacot, in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt zullen verrijzen. De bedoe ling is om 't middengedeelte van den tuin onbebouwd te laten, evenals de Z.-zjjde daarvan, zoodat men van de Winkelgalerij van het Paleis voor Volksvlijt een kijkje erlangt op de gevels der 3 expositiegebouwen. Het geheel zal uit- zoowel als in wendig in witte kleur geschilderd worden, voorzien van eenvoudige decoratieve gegevens in warme gele tint. Aan de binnenzijde 'der exposi tie-gebouwen zal een ongeveer 3 M. breede en overdekte galerij gebouwd worden, waardoor het mogelijk zal zijn ook bij minder gunstig weer buiten te vertoeven. Voorts wordt gemeld dat reeds door vele firma's gebruik is gemaakt van de gelegenheid tot inzendingen in de nieuwe groep, welke aan de tentoon stelling is toegevoegd, nl. die van voedings en genotmiddelen. Voor de Utrechtsche Huisvlijt- tentoonstelling van den Volksbond (Juni 1909) worden door het Gemeen tebestuur van Utrecht een groote en een kleine zilveren medaille beschik baar gesteld. FARIZEÏSME. De Blijde Wereld schrijft: „Jezus heeft zijn leerlingen ge waarschuwd voor den zuurdeesem der Farizeërs. Nog in onzen jtijd vindt men onder Christenen den Farizeeschon geest. In de woonplaats van uwen over zichtschrijver werd voor een paar weken een comité uit de burgerij op gericht om de werkloozen te steunen. De diakonie der Ned. Herv. gemeente sloot zich daarbij aan en gaf een flinke gift uit hare kas. Daar er door dezen langdurigen winter ook onder de af gescheidenen, meest kleine luyden, veel armoede werd geleden, noodigde men ook de diakonie der Gerefor meerde gemeente uit tot samen werking. Het geld moest bijna uitsluitend komen van de andere zijde voor de Gerefor meerden was het aanbod tot samen werking zeer voordeelig. Toch weigerde hunne diakoniehet Gereformeerde beginsel liet zulke samenwerking niet toe. Vergt dan dit beginsel, dat de armen verhongeren Is h t zoo zwak, dat het al bedreigd wordt door saamver gaderen metongereformeerden? Schuilt in geld uit heidensche beurzen wel licht gevaar voor de zielen der Gere formeerde armen De booze geest der afscheiding alleen verklaart het aller zonderlingste gedrag der Gereformeerde diakenen. Zjj vreesden, dat er ook maar één steentje zou uitvallen van den muur, die hen, het volk God's, scheidt var. het heidendom. Misschien is hun houding GereformeerdChris telijk is zij zeker niet. Het Evangelie leert geen afscheiding, maar algemeene broederschap. De Farizeërs in de dagen van Jezus, die ook elke aanraking met de heide nen schuwden, waren slaafsch en kleingeestig in de opvolging der gods dienstige inzettingen. De Gereformeer den van onzen tijd zjjn al niet veel beter. In het Friesche dorp Berlikum is er onrust in de Gereformeerde ge moederen over de vraag, of het bij de groenten- en vruchtencultuur ^nder glas geoorloofd is om ook Zondags de kassen te luchten en weer te dekken. De afdeeling van den Christelijken Nationalen Werkmansbond heeft dit werk eenstemmig beslist ongeoorloofd verklaard. Ook de groote meerderheid van de afdeeling van Patrimonium denkt er zoo over. Maar de Christen tuinman weet dat de zon niet heeft Zondagrust en er zoo op los kan gloeien, dat het teere goedje in de kassen verbrandt, als er niet gelucht wordt en daarom wordt in het blad Patrimonium om raad gevraagd. Wjj willen dien gaarne geven, en hebben een kostelijken raad. Laten de Chris tentuinlieden hun bovenverdieping eens luchten, dan trekken de duffe ideeën er uit, en komt het met hun kassen in orde.' ONZE POLITIEKE PARTIJEN. No. 4. De Liberale Unie door A. ROODPIUYZEN. Baarn Hollan- dia-Drukicery, 1909 f 0,40. Een brochure waaraan zeker be hoefte bestond. De heer Roodhuyzen heeft zjjn taak breed opgevat en geeft behalve een uiteenzetting der begin selen, ook een goed gedocumenteerde geschiedenis der Liberale Unie. Voor het leeren kennen der Partij is het ook goed gezien de opeenvolgende programma's der Unie, alsmede de belangrijkste politieke besluiten, erin op te nemen. Schrijver karakteriseert de Unie als „de vereeniging van die vrijzinnigen, welke, geleidelijk voor waarts gaande, telkens met het be reikbare rekening houden en tevens elkaar die vrjjheid gunnen, welke de eerste eisch is van het liberale be ginsel geen vrijheid natuurlijk over het beginsel wel over de uitvoering daarvan." Aan het slot zegt bjj Vraagt men ons of de Liberale Unie altjjd even verstandig en be zadigd de schifting tusschen hen die den democratischen weg op wilden, en die het nieuwe pad niet of schoor voetend wilden betreden, heeft ge maakt, dan kunnen we daarop geen ja zeggen. Vraagt men ons wat wjj denken over de houding van hen, die in 1901 de Unie verlieten, dan zullen wjj daarvan alleen zeggen, dat wij overtuigd zijn, dat, als het nog eens moest gebeuren, vóór- en tegenstan ders van toen anders zouden han delen. Verder verklaai t hjjLiefste wensch blijft altijd bjj ons (de Liberale Unie), dat er weer vereeniging zal komen met hen, die niet van ons hadden moeten heengeen. Aan den Raad dezer Gemeente is verzonden het volgende adres Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Joh. G. F. van Achterbergh, dat hij zich verplicht gevoelt, de aandacht van UEd.Achtbaren te ves tigen op een belangrijke te maken aanmerking omtrent het aanleggen van den nieuwen verbindingsweg Amersfoort—Soest. Deze weg, die tot de halte Vlas akkers bjjna evenwijdig zal loopen met de spoorlijnen, zal in de toekomst slechts geschikt zijn om aan éen zijde te worden bebouwd, hetgeen een be langrijk nadeeligen invloed zal uit oefenen, terwijl die éene te bebouwen zjjde door ongunstige ligging en den rook uit de aldaar dagelijks ruim honderd passeerende treinen zeker ongeschikt zal bljjken te zjjn voor be woning door familiën die de financi- eele welvaart van Amersfoort kun nen bevorderen, en de Gemeentekas minstens houderdvjjftig duizend gul den zal worden geschaad. Redenen waarom hjj zich verplicht gevoelt, UEd.Achtbaren in overwe ging te geven den nieuwen verbin dingsweg AmersfoortSoest minstens honderd Meter van de spoorlijn te doen leggen. 't Welk doende, enz. Bij het adres zijn gevoegdeen teekening op schaal 1 Ët 100, een ex ploitatie-rekening waaruit duideljjk zou bljjken dat, bij hoogeiop legging van den weg na aftrek van f 22.200 voor onvoorziene uitgaaf plus tien jaar renteverlies, door de Gemeeute nog f 221.500 zal worden verdiend, en een ongunstiger rekening uit welke blijkt, dat na aftrek van f 21.600 voor on voorziene uitgaaf plus vijf jaar rente verlies, de winst f 120.000 zal zijn, terwijl dan de grond na 5 jaar slechts f 0.60 per Ma behoeft te hebben op gebracht en de weg met beplanting enz. dan niets kost aan de Gemeente. Toen wjj het uitvoerige stuk lazen in de Amersfoortsche Courant van 1 April, dachten we te doen te hebben met een Aprilgrap. Een inzender, die zjjn stadgenooten een winst van 120.000 tot f "221.500 voortoovert 1 Doch nu zien we dat het werkelijk ernst is men zou toch den Gemeente raad niet in zulk een grap durven be trekken. 't Is maar jammer, dat hetstuk niet als „geheim" is verzonden nu is er natuurlijk alle kans dat dit fortuintje der gemeente wordt afgesnoept. Een maatschappij of vennootschap, zal met het oog op zoo'n winst natuurlijk ge makkelijk tot stand zijn te brengen. Misschien bezwjjkt ook adressant zelf nog voor de verzoeking en legt hij zelf den weg aan. Doch, scherts ter zijde. Het stuk is du officieel en zal dus ook uog .vel eens ernstig worden besproken. Bij schrjjven van 2 Febr. 1909 zjjn aan den Raad onzer Gemeente door Gedeputeerde Staten van Utrecht kenbaar gemaakt een aaDtal beden kingen tegen de door den Raad in haar vergadering van 24 November 1908 vastgestelde bouwverordening. Thans is daarop een uitvoerig rap port verschenen van den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Dezs zegt o.a. „De bedenkingen van Gedeputeerde Staten, zoowel van technischen als van juridischen aard, zijn in menig geval enkel te beschouwen als 'n kwestie van appreciatie van redactie of anderszins. Uit den aard der zaak komt het mij voor de bedoeling van uw college te zjjn, mynerzjjds alleen den technischen aard der bedenkingen na te gaan en U dienomtrent van advies te dienen. Waar deze hier of daar moeilijk mocht zjjn te scheiden van de meer rechtskundige strekking of anderszins van deze of gene, aan eene nadere beschouwing onderworpen bepaling, daar denk ik alleen mijne meening dienaangaande mede te deelen, zonder meer. ^.Lettende op de vele door Gedepu teerde Staten geopperde bezwaren te gen goedkeuring der verordening, welke een spoedige vaststelling daar van niet doen tegemoet zien, neem ik, gebruik makende van die gelegen heid, tevens |de vrjjheid, uw college alsnog voor te stellen, enkel nader aan te duiden wijzigingen, aanvul lingen of anderszins in de verorde ning op te nemen en aan het oordeel der verschillende colleges te onder werpen." Tot de voorbereidende klasse 2de afd. vaD de Rjjks-Normaallessen te Rhenen is toegelaten S. E. Vervloet van Amersfoort. De heer J. H. Krudop alhier is benoemd tot eerelid van het tentoon stellingscomité van de op 25 en 26 Augustus te Nijkerk te houden Land en Tuinbouwtentoonstelling. De plaats waar hier ter stede, door de artillerie saluutschoten zullen worden gelost bjj het bekend worden der heugelijke tijding hangt af van 't oogenblik, waarop het bericht ontvan gen wordt. Komt het 's avonds, dan worden de stukken afgevuurd in 't artillerie park, overdag echter zal dit plaats hebben boven op den Amers- foortschen berg bjj „Lisiduna". Een en ander is hier reeds voor in gereedheid gebracht. Een motorfiets, gisterennamiddag over den Leusderweg komende, werd aanhoudend achtervolgd door een hond. Het dier sprong steeds voor den rjjder uit, totdat het plotseling met he' wiel in aanraking en er onder kwam. De be stuurder werd met een harden smak tegen den grond geslingerd, zoo ern stig, dat hjj bewusteloos bleef liggen. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroepen. Gelukkig bleek de toesLand uiet zoo heel ernstig, zoodat hjj nog naar zijn woonplaats, Doorn, kon worden vervoerd. Mejuffr. C. M. v. d. Stadt slaagde gisteren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. Uitslag der veiling Donderdagavond ten overstaan van Notaris Jobs. Knop pers, gehouden in de Zwaan. Perceel I. Een winkelhuis aan de Langestraat, no. 4S. Gemynd voor f6700. Perceel II. Een perceel tuingrond, groot 1.21 are, gelegen achter perceel I. Gemjjnd voor f 1300 door T. van Daal. Perceelen I en II in massa. Gekocht voor f 8400 door M. N. R. Oosterveen. Perceel III. Een heerenhuis met tuin aan den Zuidsingel, no. 69, op gehouden voor f 6600. Perceel IV. Een woonhuis met tuin in de Muurhuizen, no. 99 opgehou den voor f2500 (door de Utr. Hypo theekbank). Perceelen V en VI. Twee woningen met grond aan den Bisschopsweg, nos. 30 en 32. Resp. gemjjnd door P. ten Burg, voor f860 en H. van de Bedum voor f730. Beide perceelen in massa gekocht door E. van den Hoek voor 11900. Perceel VII. Eene woning met grond in do Weistraat no. 5. Gekocht door H. van de Bedum, voor f 610. De toebereidselen voor de viering van de blijde gebeurtenis kunneD ook hier opgemerkt worden. In de muziek tent in het plantsoen zijn nl. de gas lampen reeds weer aan de leiding geschroefd. Naar wjj vernemen heeft v. L., die zich onlangs met een revolver voor 't hoofd schoot, Donderdagmiddag na genoeg hersteld, het St. Elisabeth's gasthuis kunnen verlaten. Een in vervuilden staat ver- keerende zieke vrouw) werd )heden- middag door de politie uit haar woning gehaald en per brancard naar het St. Elisabeth's gasthuis vervoerd. Naar we vernemen zal ook de af deeling Amersfoort van het Ned. Onderwijzers Genootschap zich tot den Raad wenden met het verzoek de motie Van Kalken niet aan te nemen. De afdeeling heeft zich wel uitge sproken voor ontslag aaD onderwijzer essen die in het huweljjk treden maar meent, dat deze materie bij Rijkswet moet worden geiegeld en niet mag worden uitgemaakt door een motie. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 4 April. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Mejjere. Bevestiging vaD nieuwe lidmaten. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10J uur, D. I. Hooykaas. Bevestiging van nieuwe lidmaten. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw v. Persjjnstraat 1. Voorm. 10-J uur, Ds. S. M. ten Cate. Doopbediening. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) XXIII. Er is heel wat verandering gekomen in den weerstoestand sedert ik mijn vorige kroniek schreef. De lente heeft niet alleen in den almanak, doch ook in werkelijkheid haar intrede gedaan. Men werd reeds ongeduldig als Maart in het land is, verwacht de voorbarige mensch zonneschijn en malschen regen en hij neemt het kwaljjk als het 's nachts vriest en het kwik van den thermometer zich over 't geheel slechts weinig boven het vriespunt verheft. Maar nu is ze eindelijk gekomen de boomen, de struiken ook vertoonen de eerste uitloopers, de knoppen zwel len. Ook zij wachtten reeds met onge duld de lente af en in zooverre is de mensch, als behoorende in de natuur, verontschuldigd. Het is een lust thans rondom de stad en op dsn Berg rond te dwalen, die eerste werking in de natuur gade te slaan, of hier en daar een meerl zijn lied te hooren uiten. Dat is wel zoo verkwikkelijk als, in de stad teruggekomen, in een gezel schap reeds te hooren spreken over de aanstaande verkiezingen. Naar het zich laat aanzien, wacht ons in de komende weken een opge- wekten verkiezingsstrijd, ten minste op het gebied der gemeente-verkie zingen. De jonge Kiesvereeniging mag zich reeds in groote belangstelling verheu gen en wat meer zegt in een groot aantal leden. Hierbij komt, dat de tegenstanders ditmaal koren op den molen der vrijzinnigen hebben helpen dragen, door hun drijven naar Zon dagsheiliging bjj verordening, zoodat de kansen voor de vooruitstrevende partjjen werkeljjk niet ongunstig staan. Als ten minste niet door leden van de politieke familie roet in het eten wordt gegooid. Er zjjn altijd lieden meestal zijn het dezulken, die zich gepasseerd ach ten en meenen dat zij schromelijk verongelijkt zjjn, doordat men hun geen raadszetel heeft aangeboden die zich verre houden als er een Kies vereeniging wordt opgericht, als zjj dus, door mede te overleggen, invloed kunnen uitoefenen op den gang van zaken. Maar neen, dan houden zjj zich schuilzij zullen later wel met hun critiek komen dat is wel zoo gemak kelijk als helpen opbouwen. Dan den ken zjj fraaie benamingen als „vrjje kiezers" of „protest-partij" of iets dergelijks voor zichzolven uit en doen feitelijk niet anders, dan in de kaart der tegenpartij spelen en dus hun eigen partij verraden. Het is wel droevig dat men altjjd deze dingen ziet afspelen in de gele deren der vrijzinnigen de kerkelijken halen dergelijke domheden niet uit. Enfin laten we hopen, dat de vrij zinnigen ditmaal voor dergelijke Nürg- ler bewaard mogen blijven. Vrouwelijke kiezers zullen allicht zulke dwaasheden niet uithalen, ten minste uiet als ze naar de helft van de snuggerheid bezitten, die de be- ■gaafde spreekster, die Woensdagavond in „Amicitia" optrad, siert. Ik heb niets tegen vrouwenkies recht; integendeel ik ben er voor. Men moge dan niet galant zyn, men behoort rechtvaardig te zijn. En als men aan den eersten den slechtsten man, dom als een oorworm, een stem geeft, omdat hij een of ander van de veel besproken „kenteekeuen van welstand" bezit, zie ik niet in, hoe men het op den duur zal kunnen onthouden aan vrouwen, die misschien wel al deze „kenteekenen" van wel stand en geschiktheid vereenigeu en heel wat knapper en beter zijn. Men heeft Zaterdag in een der te Amersfoort verschijnende bladen het was in het Nieuws- en Adver tentieblad van de firma Blankenberg en zoon een merkwaardig ingezon den stukje kunnen lezen. Het behelsde de klacht, dat „door sommige leeraren der H. B. S. voor het oog der leer lingen de burgerljjke beleefdheid onder ling niet wordt iu acht genomen". Het mag zeker een eenigszins zon derlinge manier worden genoemd, dat een ouder zoo is ten minste het stuk onderteekend, als is dit volstrekt geen bewijs, dat het een ouder van een der Hoogere Burgerscholieren is een courant de geschiktste plaats vindt om zulke dingen onder de aan dacht van de betrokken autoriteiten te brengen. We zullen van het geval echter wel meer hooren, daar, naar ik ver nomen heb, over het gebeurde ook een klacht is ingediend by het Dagelyksch Bestuur onzer gemeente. FLANOR. ZEIST. De antirev. kiesver. Ned. en Oranje alhier besloot, wat de sta tuten-wijziging aangaat, na een breede discussie met 22 tegen 15 stemmen, tegen de voorstollen te stemmen be-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2