DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN feuilleton. binnenland. stadsnieuws. No. 80. MA AND AC 5 APKIL 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de tal. Veaaootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BL£I3„ BUITENLAND. DR. XAVIER. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H.. G. RIJKE NS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad ver ten tién: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiteu bet Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) 1 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiën en reclames van bnifen liet kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Boitenlandseb Advertentiebureau I). V. ALTA, AVarmocsstraat 76—78 to Amsterdam. ITALIË. In de Kamer is bet Donderdag warm luegegaan. De socialist De Felice, wilde de Regeering interpelleeren over hot z. i. verkeerde gedrag der autoriteiten in het district Militello, tijdens den jongsten verkiezingsstrijd. De onderstaatssecretaris Facta wei gerde op deze interpellatie te antwoor den en toen begon liet lawaai. De Bergpartjj en de Regeeringsmeer- derheid wierpen elkaar eerst denoodige fraaie scheldwoorden toe. Knechten zielen Betaalde lakeien I, Ezels Muil ezels Sacristeinsche canailles De socialist Podiecca riep met sten torstem tot den kleinen miniaterieel- clencaal LonginottiKom mee naar Luiten, kleine kerel, dan zal ik je je beele gebeente stukslaan I Dit was bet seiD tot een algemeene vechtpartij. De meerderheid liep met opgeheven vuist op de uiterste linker zijde toe, die op een verhevenheid zit. Als van de tinnen eener be'egerde veste, sloegen de socialisten, republi keinen en radicalen van boven af op de bestormers los. Een half uur duurde deze vecht partij, zelfs nog toen de vergadering ie?ds was opgeheven. Eerst toen de heeren afgevaardigden ordentelijk moe waren, besloot men tot een wapen stilstand Do Kamer beraadslaagde over de motie van Guicciardiui, aldus luidende De Kamer, gesteld tegenover de ver booging van de broodprijzen, noodigt de regeering uit onverwijld in werking tredende maatregelen voor te stellen voor een tijdelijke verlaging van het recht op graan en meel, enz. Veischeidene sprekers beantwoor dende, merkte Giolitti op, dat de aan kondiging van deze beraadslaging al v'ldoende is om den invoer van graau byna geheel te doen ophouden. Aile landen aldus bracht de minister in herinnering zjjii in den tegenwoor- digen tijd onder het meest besliste protectionisme gesteld. Hij achtte het Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 56) Hunne stemmen verhieven zich en stierven weer weg even als het gerol van de baren eener woeste zee zij jaagden haar zooveel angst aan, dat zij het licht uitdraaide, in haar bed kroop en haar best deed om het la waai niet te hooren en den aanblik van het tooneel buiten te sluiten. Ofschoon zij zeer goed inzag dat er eene monsterachtige ongerecht-ighied werd gepleegd, was zij toch niet blind voor de dwaasheid, die zij begaan had op den dag, waarop zij Arthur beloofd had de zijne te zullen worden. Deze alles overheerschende, boosaardige vij andigheid opende haar de oogen en verstoorde de quasi logische gedachten die haar moed hadden ingesproken sedert de deur dier koninklijke gevan genis achter haar was dichtgegaan. Zij begon nu in te zien welk een groot onrecht zij dien man had aangedaan door zich aan zijn wil over te geven. Deze menschen zouden trouwe onder danen zijn geweest, als zij zich niet niet voorzichtig dat Italië alleen een tegenovergestelde richting zou inslaan. Op grond van deze overwegingen is de regeering tegen een, zelfs tijdelijke, schorsing en tegen een verlaging van het- recht op graan. De door d Regeering niet aanvaarde motie van Guicciardiui is met '258 tegen 139 stemmen verworpen. AMERIKA. De boeren in de streek ten Z. van de Golf van Carpentaria, in het Noor den van Queensland, hebben den bond. minister van landsverdediging in kennis gesteld met de verdachte han delingen van een kleinen troep Japan ners, die van de eene hoeve naar de andere trekken, zoogenaamd om de kinematograaf te vertooneu. Aangezien echter de ontvangsten geheel onvol doende zijn, om de kosten van de reis te dekken en de Japanners allerlei vragen stellen aangaande het aantal paarden, koeien en voertuigen, den watertoevoer, de wegen enz., verden ken de boereu den troep dat by uit verspieders bestaat, die het land komen opnemen. De minister heeft geantwoord, dat •hij zou zien, wat hij er aan doen kon. In de kringen der Washington- sche en New-Yorksche maatschappij wordt een van dag tot dag groeiende vroolykheid veroorzaakt door het feit, dat de Eng lsohe ambassade en de Amerikaansche overheid, ondanks het Ijverigste snuffelen niet in staat zjju, te ontdekken, waar zich ergens de Engelsche gezant James Bryce en zjjn vrouw ophouden. Verscheidene weken geleden is de gezant, in gezelschap van zijn echt- genoote, naar 't Westen gereisd; het- laatste wat men van hem hoorde, was, dat hjj in een stad, niet ver van San Francisco, een voordracht had ge houden. In deze week echter moet het ge wichtige waterweg-verdrag met Ka- nada afgesloten worden, en de Engel sche ambassade zit in de grootste verlegenheid, daar zjj zonder haar chef geen beslissende stappen kan doen. De Engelsche consuls in liet westen der Vereenigde Staten maken nu sedert had laten vervoeren tot eene daad waardoor zy gekwetst waren geworden in hun trots en teleurgesteld in hunne verwachtingen. En hierby kwam een groote angst, een angst voor de dingen die komen zouden. Zij geloofde dat de oproerlingen het paleis met geweld zouden binuendringen en haar naar buiten sieepen. Zy kroop angstig in een donker hoekje. Elk geluid in het paleis, de voetstappen der s hild wach ten, het geritsel van een gordijn, het gekraak vaD een plank gaf haar een hevige hartklopping. Zij kwam op bet idee dat dit be zoek misschien niet zoo toevallig was als het wel leek en dat hare vijanden in de stad die menschen op liaar af hadden gestuurd. De omstandigheden rechtvaardigden haar sombere voorge voelens. In geval de opstandelingen het paleis binnendrongen twijfelde zij er niet aan of ze zouden haar zonder eenig medelijden dooden. Zij was zoo hang voor die uitbarsting van woede, dat zij zich byna niet durfde te bewe gen of adem halen. Langzamerhand begonnen hare beschuldigers niet meer genoeg te hebben aan woorden en de opstandelingen werden niet meer te vreden gesteld door het uiten van vloeken. De een of ander riep dat het paleis bestormd moest worden en da- delijk daarop werden de vensters ver nield door een ware hagelbui van stee- weken jacht op Biyce, tot dusver echter -onder 't geringste spoor van eenig resultaat. Men gelooft, dat by, viij van alle ambtelyke misère, ergens in een van de wereld afgezonderde streek in Nieuw-Mexico tochtjes met zyn auto maakt. Misschien verdient het aanbeveling, 't eens te probeeren met een adver tentie van 't bekende model, eenigs- zins naar de omstandigheden gewijzigd „Kom terug, James, in de armen uwer bedroefde ambassade". Het voornemen bestaat, wegens gebrek aan surnumerairs die voor de waarneming van ontvangkantoren be- beschikbaar zyn, de waarneming van eenige kantoren der 4de of 3de klasse op te dragen aan ongehuwde rijks klerken. By voorkeur zullen in aan- me.king komen rijksklerken die vol daan hebben aan het examen volgens Koninklijk besluit van 5 April 1905. Rijkskieken by de administratie dei- directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die voor eigen rekening en verantwoording worden belast mot het tiidelyk beheer van ontvangkantoren, moeten ten behoeve van den staat zekerheid stellen tot een bedrag van f 1500. De R.-K atholieke Par ty d a g. De oproepingsbrieven voor de algemeene vergadering van den Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Nederland te houden te Utrecht op 3 Mei, bevatten liet volgende voor stel Kort program vao Actie. De Algemeene Bond van R.-K kies vereenigingen in Nederland, over wegende, dat, het, met het oog op komende vei kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, noodig is een kort program van actie vast te stellen, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid van het zittende ministerie en verklaart zich voor le. doorvoering der sociale verze- zekering, en in verband daarmede, 2e. herziening der tarieven van in- en uitvoer, waardoor de voorwaarden nen met het gevolg, dat de stukken om haar bed vlogen. Een oogenblik lang wist zij misschien niet precies wat er gebeurd was, zoo luid drong het lawaai van liet oproer nu tot haar door, maar het klieven van het glas, de koude luchtstroom en de stofwolk die de kamer binnendrong, brachten haar weldra op de hoogte. Zy ver beeldde zich dat de maünen bezig waren om de veranda te beklimmen en haar vervolgens zouden dooden. De steenen kwamen ratelend neer op de vensters evenals hagelsteenen bij een hevigen storm, zij hoorde het woedende geschreeuw en gebrul en die bloeddorstige haat jaagde haar meer angst aan dan de gedachte aan den dood. Als de opstandelingen een tiran hadden aangevallen dan zou hunne woede niet grooter hebben kunnen zijn dan nu zy zich tegen een weerloos meisje keerden. Esther leed zoozeer onder deze gees telijke kwelling dat zy zich verbeeldde dat lichamelijke pijn er niet bij ver geleken kon worden. Toen het lawaai even plotseliüg ophield als het be gonnen was, verborg zy haar gezicht in de kussens en wilde niet gelooven dat er zulk een wonder gebeurd was Zij had het koud en haar heele lichaam trilde. Zy verbeeldde zich dat zy de stemmen nog hoorde en zag allerlei nieuwe gestalten in de duis- van voortbrenging binnen eigen gren zen zooveel mogelijk gelijk worden gemaakt met die van het buitenland 3e. regeling der administratieve rechtspreek, ook met het oog op de sociale wetgeving 4e. verdere gelijkmaking van open baar en bijzonder onderwijs, en 5e. invoering van gezinshoofden- kiesrecht met evenredige vertegen woordiging. H. M. de Koningin heeft gisteren de door de Vereenigde Kamers der Staten-Generaai aangenomen wets ontwerpen betreffende regentschapen voogdij bekrachtigd. T y p o g r a f e n-v a k s c h o o I. Tot leeraren aan de Typografen-vak- school te Utrecht zijn benoemd de heeren S. De Jongh (zetter, aldaar) en C. H. Lindeboom (drukker, Am sterdam). Een enquête. Het Hoofd bestuur van den Bond van Post- en Telegraafbeambten „De Post", heeft aan pl.m. 1100 brievengaarders in Nederland een circulaire gezonden met lijst van te beantwoorden vragen, met liet doel om feiten en gegevens te verkrijgen omtrent den maatschappe- lijken st. nd, de werkzaamheden, den werktijd, enz, dier beambten. De verschillende gegevens zullen tot een geheel worden samengesteld om aan den Minister, Tweede Kamel en Directeur-Generaal een adres aan te bieden, houdende uiteenzetting van hunne belangen en lotsverbetering verzoekende. Vrouwenkiesrecht. De algemeene vergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht zal wor den gehouden op Zondag 23 Mei 1909, des morgens 11 uur in het Gebouw voor K. en IV. te Utrecht. Den avond te voren om halfacht houdt de afd. Utrecht in hetzelfde gebouw een openbare propaganda-ver gadering, waartoe zy alle leden en voo standers uitnoodigt. Een dames en kinderkoor zal door de caotate „Oud-Holland's nieuwe Tijd" van Catb. v. Rennes uitvoeren, onder lei ding van de componiste. Na de pauze zal „Ontwaakt" van ternis. De oproerlingen waren gevlucht zij wilde hare oo;en wel niet geloo ven maar het was toch zoo. Meege sleept door een plotseling opkomend en machliger beroep op hun nieuws gierigheid verzamelden de oproerlingen zich als schapei. voor de deuren van de Kathedraal, riepen een niouwen naam en wachtten op een nieuw ge zicht. Het was dat van hun vorst, die juist op dat oogenblik de Noor- derpoort doorreed en zich onder escorte naar de citadel begaf. Esther hoorde de voetstappen, die zich verwijderden en vroeg zich zelf al, waarom het volk zich verwijderde. Eindelijk stond zij op en deed haar kamerjapon aan. Het was erg koud in haai kamer, en toen zy het electrische licht opdraaide, bleken er slechts drie van de twintig peren onbeschadigd te zijn. De lange vensters, die op de waranda uitzagen, waren geheel vernield door de stee nen. De gordijnen waren gescheurd. Op de tafels eu stoelen on op het kleed lagen glasscherven maar dooi de gebroken ruiten had zij een rui men blik over het binnenplein en van af haar plaats zag zy haar gemaal op weg naar den citadel en toen zy hom zag, begreep zij het wonder. Het was een zonderling en onver getelijk schouwspel. Tallooze toortsen, die hun trillend licht op deopgewon- Marcellus Eraants worden opgevoerd en zal een slotwoord worden gespro ken door mevrouw Van Eeghen Boissevain. Verder vermeldt „de Ploeger", waaraan wo dit ontieeneu, bet vol gende Da le secr. heeft als zoodanig be- daDkt en zal a.s. jaar als 2e secr. uitsluitend de administratie van „De Ploeger" voeren. De pres. mevr. Wijnaendts Franc- keu-Dyserinck, die zich by de be stuurswisseling in 1908 slechts voor één jaar bereid verklaarde in het H. B. zitting te nemen, treedt dit jaar af. Ook de heer Rykens ziet zich ge noodzaakt als bestuurslid te bedanken. In deze vacatures moet vooi zien wor den. Op de Alg. Verg. bestaat gele genheid candidaten te stellen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald dat hoewel in art. 4 van het A. D. R. is voorgeschreven, dat verwarming van de wachtkamers slechts behoeft te geschieden van 1 November tot 15 April, zy, by strenge koude, ook vóór 1 Nov. en na 15 April verwarm 1 moeten worden, evenals zulks met de treinverwarming geschiedt. Zondag is te Utrecht een afdee- ling gesticht van den Alg. Apothekers- assistentenbond. Iu het voorloopig bestuur is o.a. gekozen als le secre taris de heer J. W. v. d. Woestyne, alhier. Bij Kon. Besluit van 29 Maart j.l. zija goedgekeurd de statuten van de Naaml. Vennootschap „Exploitatie en Bouwmaatschappij Birkhoven" al hier. Doel De vennootschap heeft ten doel iu 't algemeen bevordering van den bloei der gemeente Amersfoort en in het bijzonder om in den woning nood dezer gemeeute blijvend te vooizien en haar aantrekkelijk te maken als woon- en verblijfplaats voor vreemdelingen. KapitaalHet kapitaal der vennoot schap wordt bepaald op honderd den gezichten en de sombere gebouwen wierpen, verlichtten een tooneel waar aan de nacht den sluier van zyn ge heimzinnigheid verleende. De kerkklok luidde nog steeds en de stemmen ver hieven zich en stierven weer weg als het geloei van den wind. Duidelijk zichtbaar boveu de hoofden der me nigte uit, waren de ruiters in hun gouden harnassen, de pieken der lan siers en de helmen der garde, en voor alles de gestalte van iemand die alleen voortreed op oen bruin paard en door wiens aanblik het volk op eens stil werd. Esther was zich Arthui's tegen- woorheid bewust nog voor dat zy hem zag. Een hartstocbtelyk verlangen om naar hem toe te gaan, om naast hem te staan, om het volk voor hem te antwoorden dreef den spot met haar hulpeloosheid en vulde haar oogen met tranen. Haar trots deed haar inzien, dat hij een geschikte figuur was om de hulde van een volk te aanvaarden. Hij was een lange, echt mannelijke figuur en eon volmaakt ruiter het gouden licht viel op zijn witte uniform en zyn optreden was zoo onbevreesd, dat zelfs de menigte op bet punt was om alles te vergeten en menige stem, die hem eerst vervloekt had, zegende hem nu. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1909 | | pagina 1