DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. blnnenlan o. No. 82 WOENSDAG 7 APRIL 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLAN0E8". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. H&LF BLIO, BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. DE EEMLANDER Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitend" gerechtigd het Algemeen [tinnen- en Buitcnlamlsck Advortcntieburean D. ALTA, Warmoesstraat 76—7S te Amsterdam. Hoofdredacteur K. G. RXJKENS. Ab ounem entspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs dar Advertentiên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bg abonnement belangrijke korting.) HET STAKINGSRECHT IN FRANKRIJK. Wij hebben Maandag melding ge maakt van eene vergadering van werk lieden en ambtenaren van Parijs, ge houden in bet Hippodrome, waar een motie werd aangenomen, waarin het middel der algemeeue staking werd aanvaard, wanneer dat noodig zou blijken, om te verhinderen, dat de regeering een „scheidsmuur zal op werpen tusschen ambtenaren en ge wone werklieden." Velen in Parijs zijn door deze ver gadering zeer ongerust gewórden. Er zijn zelfs menschen die vreezen dat de werklui een staatsgreep zullen plegen, ten einde de regeering te dwin gen af te treden. Minder zwartgallige menschen gelooven daar niet aan, maar wel acht men algemeen dat de positie der regeering na deze gebeur tenis veel zwakker gewordeD is. JDe pers is zeer ontevreden met de houding der regeering. De bladen der rechter zijde zeggen dat het de schuld is van het radicale kabinet, dat thans op een Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 58) Zij ging op een leunstoel aan den anderen kant van de tafel zitten. Het licht viel nat op haar gezicht en deed de bleeke kleur ervan sterk uitko men. Hij vond haar zelfs op dat oogenblik mooi, maar het was haar eigen schoonheid, zy had niets te danken aan zijn kunstjes. „Aangezien u weet, dat mjjn geschie denis zoo eenvoudig is, waarom vraagt u mij dan om ze u te vertellen," riep ze ietwat driftig uit. ,Wy zijn geen kinderen en behoeven elkaar dus niet om den tuin te leiden Toen u mij in Parjjs verliet, wist u dat ik met Arthur zou trouwen, dat heeft uw zuster mij verteld „Dan had mijn zuster beter gedaan met haar mond te houden. Het is het ongelijk der vrouwen dat haar zuinig heid zich niet uitstrekt tot hare ver trouwelijke mededeelingen. Zü moesten zich laten zien, maar niet laten hooren. Er moest een wet uitgevaardigd wor den, waarbij haar het stilzwijgen werd Luoèville is een ballon uit Stuttgart komende, neergedaald. Door een patrouille van het fort Manonvillier, werden de luchtschippers medegeno men naar dat fort. Zy werden daar in verhoor genomen en vervolgens naar de grens gebracht. De ballon, die beschadigd is, ligt nog op Fransch gebied. Boven de Antwerpsche forten zweefde gisteren eveneens een Duit- sche ballon, die na eenigen tijd bij het fort Merxem landde. Het bleek de Dusseldorf III te zijn, die met twee personen was bemand. Deze verklaarden te Dusseldorf te zijn opgestegen en naar Amsterdam te hebben willen gaan. De wind had hun dit echter belet. De adjudant van het fort waar schuwde niettemin de hoogere leger- autorileiten en een der officieren werd belast met het instellen van een on- deizoek. Toen bleek uit telegrammen door de beide luchtschippers verzon den, dat zij Duitsche officieren waren (zij hadden zich opgegeven als par ticulieren) en dat de ballon tot het materieel van het Duitsche leger be hoort. Te Antwerpen wekte het een en ander natuurlijk groote consternatie. DUITSCHLAND. Eenigen tijd geleden sloot Baden zich aan bij de „Deutsche Staatsbahn- wagenverband". Het contract trad op 1 April in werking. De Badensche Volkstimme komt met het sensatio- neele nieuwtje voor den draad, dat op 1 April zelf op het station Karls ruhe 250 goederenwagens en wel hoofdzakelijk overdekte vermist wer den en te Mannheim niet minder dan 350. Dit nu geschiedde in een tijd, waarin door het geringe verkeer nie mand gebrek aan goederenwagens heeft. Als dat zoo doorgaat, merkt het blad op, kan het een schandaal van de ergste soort worden. Wat wij voorspelden is uitgekomen. Onze goeie Badensche goederenwagens worden voortdurend ergens in Pruisen ge bruikt misschien zelfs zien we ze nooii terug en krijgen er oude Pruisische kasten of heelemaal niets voor terug. Wij verwachten hiervan een officieele opheldering. Want wij bouwen onze opgelegd. Mijn zuster had het recht niet om u iets dergelijks te vertellen „Dus dan was u er niet op gesteld 1" Hij leunde met zijn armen op de ta fel en keek haar doordringend aan, alsof hij haar intiemste gedachten wil de raden. „Daar antwoord ik noch ja noch neen op," antwoordde hij openhartig „tegen ieder ander dan tegen een Me dina Celi zou ik ja gezegd hebben. Maar ik jten de mannen en ik begin zoo langzamerhand de vrouwen te lee- ren kennen. Laat mij uw gedachten voor u lezen, camarade. U zegt tot uzelf, dat ik u in mijn huis gelokt had, en dat ik mij profijt wilde doen met deze intrigue. Is het niet zoo kijk eens hoe uw sekse u verraadt. En aanschouw nu den samenzweerder, die van zulke dingen beschuldigd wordt," Hij lachte om zijn eigen geestigheid en daar het heldere licht hem scheen te hinderen, draaide hij alle lampen op één na uit. „Neen", herhaalde hij, „dat was het niet precies, dat verklaar ik u op mijn eerewoord. Ik nam u bij mij in huis om aan een nieuwsgierigheid te vol doen, waardoor ik achtervolgd werd. Ik vond in u een bereidwillige mede werkster dat geef ik toe. Gij hebt mij geholpen om uittemakeD, dat hetgeen wij schoonheid noemen, onder zekere omstandigheden, onder het be- wagens toch niet voor Pruisen en gebrek aan wagens in een tijd, waarin zoo weinig verkeer is als nu, is een voudig een ongehoord iets. GROOT BRITANNIË. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp, waarbij de Great Nort hern, de Greet Central en de Great Eastern spoorweg gemachtigd worden, zich met sikaar te vereenigen, met 136 tegen 111 stemmen, in tweede lezing aangenomen. Voorts nam liet in tweede lezing het wetsontwerp be treffende de behuizing van werkvolk en den uitleg van steden aan. In antwoord op een vraag be treffende de Balkanconferentie heeft Sir Edward Grey in het Lagerhuis gezegdIk kan niet zeggen of er al dan niet een conferentie zal plaats hebben. De wijzigingen in het Tractaat hebben in de eerste plaats het onder werp van de onderhandelingen tus schen de mogendheden, welker wettige wetten daarbij rechtstreeks betrokken waren uitgemaakt. De getroffen schik kingen, voor zoover zy wijzigingen van het Tractaat medebrengen, de toestemming der mogendheden, die dat verdrag gesloten hebben, behoeven en aangezien 6r reeds veischeidene overeenkomsten tot stand gekomen zijn, hoop ik, dat dit spoedig bet ge val zal wezen. PORTUGAL. Een sergeant die betrokken was in de poging tot opstand van 28 Januari 1968, en die zijn kameraden aangaf, is by het verlaten van den schouw burg te Lissabon met een dolk over hoop gestoken. De moordenaar is gevat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Matin verneemt uit Rome, dat de keizer van Oostenrijk met het Vaticaan onderhandelt om den titei van koning van Bosnië eo Herzego- wina te mogen aannemen. De laatste vorst van Bosnië schijnt den paus het recht gegeven te hebben, den titel te verleenen. De vlucht van den financier Frierich Reicher te Weenen is dezer dagen het algemeens onderwerp van het gesprek. Van welken aard de reik van elke viouw is. Op het oogen blik ga ik nog een stap verder en ont dek hoe vluchtig dat bezit is. Ik zie nu in dat twintig uren van onaange naamheden bet werk van verscheiden maanden zouden vernietigen. Ik vind u terug, zooals ik u in Londen heb leeren kennen, camarade, maar ik ben eerlijk genoeg om te erkennen, dat ge nog een mooie vrouw zijt, misschien nog mooier, omdat ge nu u zelf zijt. Het verdriet vervult dus wel zyn rol, maar gij kent mijne geheimen en zoo dra het verdriet vergeten is, zal dat geschenk blijven bestaan. Of die dag dichtbij is of ver af hangt voorname lijk at van uw gezond verstand. Het zou zeer weinig vleiend zijn voor uw scherpzinnigheid om u er aan te herinneren, dat ge door uw over haaste handelwijze uw gemaal en u zelf in groote moeielykheid hebt ge bracht. Als ik dat had kunnen voor zien, dan zou ik u zeker niet met hem in Parjjs hebben achtergelaten. Zoo als de zaken nu staan, is er geen tijd te verliezen. Wjj moeten hem redden, gij en ik, camarade, wy moeten hem tegen zich zelf beschermen 1" Hij scheen zich tot eenige hartelijk heid op te winden ten bate van den vriend, die in gevaar verkeerde, en Esther beantwoordde zijn belangstel ling met vreugde en stak haar dank baarheid niet onder stoelen of banken financieele operaties van dezen geld man waren, blijkt voldoende uit het feit, dat hij bekend stond onder den naam van „koning der woekeraars." Reicher was een vaste gast in de weelderigste restauraties van Weenen, in de gelegenheden waar de loszinnige jeunesse doré zich amuseert, en vooral op de wedrennen, waar hij aristo craten, die tijdelijk in geldverlegen heid waren, uit den brand hielp, wat hem natuurlijk menig zoet winstje opleverde. Hij speculeerde aan de beurs in het groot, en verloor daar in de laatste weken 2 millioen kronen. Daar hij echter gewoonlijk slechts zaken deed met zeer soliede personeD, werden de valsche wissels op aan zienlijke aristocraten ten behoeve van vier millioen kr., die hij daarna pre senteerde, zonder eenig bezwaar ver zilverd en met dat geld heeft hy nu waarschijnlijk de wijk geDomen naar Amerika. Zyn eigen familie, zyn schoonzuster en zijn zoon heeft hij opgelicht voor 3 millioen kr. SERVIË. De onderhandelingen tusschen de Donau-monarchie en Servië over het handelsverdrag zullen, naar bet heet. dezer dagen een aanvang nemen. De Oostenrijksche gezant graaf Forgach en de Servische Minister van Buiten- laQdsehe Zaken, Milowanowitsj zullen ieder, bijgestaan door een staf van vaklieden, de besprekingen openen. De Servische ontwapening is nog steeds niet geheel voltooid. Een deel der reservisten staat nog onder de wapenen en van de op de been ge brachte benden is eerst ongeveer twee derde gedeelte ontwapend. De Oosten- rijkschHongaarsche Regeering heeft geen plan met het naar huis zenden van haar reservisten een aanvang te maken, voordat de Servische ont wapening geheel zal zijn doorgevoerd. Aan de Drioa zijn van Servische zijde de militaire posten reeds teruggetiok- ken, maar op de Bosnische zijde ziet men nog Oostenrijksche troepen. Ver schillende Servische bladen spreken hun wantrouwen over deze weinig tegemoetkomende houding van Oosten- ryk uit. „Ik was er zeker van, dat het zoo zou zijn," zei zy, reeds opgewonden door zijn vage belofte. „U was n:et hier gekomen om over zijn verleden te spreken u kwaamt hierheen om my te vertellen dat ge zyn vriend zijt. Al het andere is tijd verliezen. Arthnr heeft altijd zooveel vertrouwen in u gesteld. Ik weet dat het juist zal blijken te zijn! U kunt hem redden, dr. Xavier, als u wilt!" Zij keek hem strak aan, als iemand, die hem zonder eenigen twyfel ver trouwde, maar hij kon haar blik niet uithouden en toen wist zy, dat zy voorbarig was geweest. „Ik ben niet nier gekomen om over het verleden van uw gemaal te spre ken, dat is waar." zei hy lang zaam, „dat zal voor zich zelf spre ken en daar moet naar geluisterd worden, camarade. Laten wij doorgaan met onze bekentenissen, ze zullen misschien tot een beter begrip leiden. Toen ik voor het eerst in Londen merkte, dat hy de belangstelling had opgewekt van een man, die verschei dene vrouwen te vergeefs hadden ge tracht, te interesseeren, beschouwde ik dit als iets ongehoords. Ik hield myzelf voor dat de omstandigheden onwezenlijk waren dat de indruk valsch was. Gij vraagt mij waarom, en dat zal ik u ronduit zeggen. Wy zyn een bijgeloovig volk en velen van VENEZUELA. De Wekker van 13 Maart schrijft: „De politieke hemel in Venezuela schijnt niet onbewolkt. Ermoeteenige ontevredenheid heerschen over het ver geten der vette posten. Ruzie dus, zooals dit meestal na elke overwinning het geval is, over de verdeeling van den buit." Volgens een telegram uit New-York aan de Küluiscbe Zeitung wordt uit Caracas gemeld, dat Gomez tijdelijk het presidentschap aan den vice-pre sident Velutini zou overdragen. Deze stap wordt met Castro's reis in ver- band gebracht. Het Berliner Tageblatt. heeft een telegram uit New-York, volgens het welk een telegram uit Port of Spain mededeelt, dat de gouverneur van Trinidad den uitvoer van munitie ver bood, Daar men gelooft, wegens' de verwachte aankomst van Castro. Aan de universiteit te Utrecht is met goed gevolg afgelegd het doet. Staatsw. door mr. J. D. H. de Beaufort. A.-R. Depuutenvergadè-"; ring. Gelyk wij berichtten, wordt 22 l dezer de deputaienvergadering der anti-revolutionnaire party in Tivoli te Utrecht gehouden D« groote zaal van dit gebouw bevat plaats voor pl.m. 2000 personen. De toevloed van af gevaardigden naar deze vergadering is echter van dien aard, dat er door ongeveer 3700 personen toegang is gevraagd, zoodat er circa 1700 zullen moeten wordeD afgewezen. Do belangstelling in anti-revolu'tion- naire kringen voor genoemde vergade ring blykt dus bijzonder grootnooit te voron wensebten zooveel afgevaar digden en leden een deputateu-'cigade- ring bij te wonen. Een waarschuwing en bescuamend voor vryziDDigen I Van Burgemeester tot Wethouder. De heer J. Eilenbaas tot Bruinisse, die tot de liberalen be hoort en bij de laatste periodieke af- treding niet als burgemeester werd. herbenoemd, waarschijnlijk wegens ODs vinden hun troost in een leugen. Onze godsdienst, die het volksleven verpersoonlijkt, bevat veie waarheden der menschelijke natuuren van hen is dat geloof in de vrouw en in het moederschap, door ons verpersoonlijkt in de figuur die wij de „maagd van Cadi" noemen. Van af den vroegsten tijd tot in de negentiende eeuw heb ben onze schilders met elkaar gewed ijverd om die figuur te verfraaien en te vereeuwigen. Wat mij betreft, ik^ ben vrij van alle bijgeloof. Ik geloof wel dat het zijn plaats i eeft in alle menschelyke plannen. Ik drijf er piet den spot mee, maar ben er ook geen aanhanger van. En toch wil ik be kennen, dat iDgeval ik bijgeloovig was, er een dag is geweest waarop ik een voorteeken heb ontdekt. Het was de dag waarop ik Esther Venn ontmoette in de kamer van den direc teur van den Casino-schouwburg." Hy zweeg, alsof hij op haar aDtwoord wachtte. Maar zy zei niets en dus vervolgde hy „Ik was er voor heel iets anders heengegaan, voor een kleinigheid, betrekking hebbende op een van de composities van mijn zuster. Wordt vervolgd.) bijeenkomst van ambtenaren de heeren van de Conféderation générale du Travail worden toegejuicht. Maar ook een belangrijk deel der radicale pers valt de regeering afzij is van mee- Ding dat de regeering niet kras genoeg optreedt tegen de revolutionnaire be weging. 't Is een geluk voor de regeering dat juist de Paaschvavantie van het parlement begonnen is, want nu is geen gelegenheid om een motie van wantrouwen voor te stellen en Clemen- ceau met de zynen te laten vallen. Maar de bladen van rechts raden de regeering met aandrang, toch een of ander te doen, om aan de revolution naire beweging het hoofd te bieden, anders, zoo zeggen ze, gaat de regee- riDg er na de Paaschvacantie zonder twyfel aan. DUITSCHE LUCHTBALLONS. Duitsche ballons maken nog steeds de aangrenzende landen onveilig. Bij

De Eemlander | 1909 | | pagina 1