WEERBERICHT. Tkermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDKDEELINGEN VAJST HET CONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildfc, 9 April 1909. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Hortalaagste 751.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 April 1909. WindZwakke tot matigeW.-lijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, voorloopig nog weinig regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 51 kanselier te zenden en in heel Thu- ringen een petitionement op groote schaal ten gunste van een belasting op ertdeelen op touw te zetten. De jonge nationaal-liberalen te Keulen hebben een besluit aangenomen verklarende dat de nationaal-liberale partij het desnoods op een ontbinding van den Rijksdag moet laten aan komen, indien geen overeenstemming over een behoorlijke belasting op het bezit te bereiken is. Uit Keulen wordt gemeld, dat het luchtschip Z II, dat de Manzell in aanbouw is en na zijn voltooiing dadelijk door het Duitsche rijk aan gekocht zal worden, te Keulen ge stationeerd zal worden. Bovendien komen daar ook oorlogsluchtschepen volgens het stelsel van Parseval en Gross en een afdeeling militaire iucbt- schippers te liggen. De Z II kan in Mei klaar zijn. De Z I zal in Juni van Friedrichshafen naar Metz overgebracht worden, wan neer de bergloods gereed zal wezen. TURKIJE. Omtrent den moord op den hoofd redacteur van de Serbesti hebben wij reeds het een en ander medegedeeld. Uit nadere berichten omtrent deze treurige zaak blijkt, dat de moorde naar zijn slachtoffer had aangezien voor minister Rifaat bey, die ook tot de medewerkers van het blad behoort. De misdadiger is ontsnapt. Het eenige wat men van hem weet is, dat hij de uniform van officier droeg. Het maakt daarom een eenigszins eigen- aardigen indruk, dat de studenten in een betooging voor de Kamer aan drongen op inhechtenisneming van den moordenaar. Namens de liberale Vereeniging is fn de Kamer een interpellatie tot de regeering gericht. In de toelichting wordt verklaard, dat de moord op Hasan Fehmi een aanslag is op de vrijheid van meening en de interpel- lanten van meening zijn, dat de tijd niet meer verre is, dat ook de afge vaardigden niet meer veilig zullen zijn. Van de zijde der leden van het co mité „Eenheid en Vooruitgang' werd krachtig tegen deze uiting geprote steerd. Op 17 April zal de groot-vizier de interpellatie beantwoorden. VENEZUELA. „Van welingelichte zijde" wordt aan de Vossische Zeitung medegedeeld, dat het in Nederlandsche kranten openbaar gemaakte bericht (het was een bericht, dat de Nederlandsche bladen uit de KOlnische Zeitung over namen en aan deze krant uit Was hington gemeld was Red. N. R. Ct.), volgens hetwelk Gomez het pre sidentschap aan den eersten vice- president Velutini heeft overgedragen, geheel ongegrond is. Gomez is, zegt de Vossische, totnutoe niet alleen een bekwaam regeeringshoofd gebleken, maar heeft ook alle „politieke krin gen' in Venezuela op z(jne hand. Voor Castro is het een onmogelijkheid, om op dit oogenblik de macht in handen te krijgen. Het Berliner Tageblatt verneemt d.d. 8 dezer uit New York De ministers en de Cortes van Columbia en Panama verzekeren het Amevikaansche ministerie van buiten- landsche zaken, dat z(j Castro niet vergunnen zullen, op hun gebied te landen. Op Costa Rica, dat mis schien voor Castro toegankelijk zou zyn, zullen de Vereenigde Staten een waakzaam oog houden, tot de wen- schen van president Gomez bekend ziju. Het linie-schip Maine, de krui sers North Carolina en Des Moines en een kanonneerboot blijven in de Midden-Amerikaansche wateren krui sen, om de gaugen van Castro na te gaan en zoo noodig bjj de hand te zijn. GROOT BRITANNIË. Het besluit van Oostenrijk, om drie Dreadnoughts te bouwen, beeft de Engelsche vlootpaniek opnieuw aange wakkerd. Wanneer, nadefeestdagen.de beweging voor de versterking van de Engelsche vloot hervat wordt, zullen die drie Oostenrjjksche Dreadnoughts wel een groote rol spelen. Sommige Engelsche kranten rekenen reeds uit, dat het Duitsch-Oostenrijksche bond genootschap in 1912 over 17 Dread noughts zal beschikken, tegen de 16, die Engeland zal hebben. Verder ves tigt men er de aandacht op, dat, nu ook Oostenrijk Dreadnoughts gaat bouwen, de strategische opvatting, die totnutoe bij de Engelsche admiraliteit gold, omvergeworpen is. Totnutoe had de admiraliteit tegen den groei van de Duitsche vloot hare maatregelen genomen, door de Engelsche schepen in de kustwateren samen te trekken. Maar nu zal het noodig worden, een bijzondere regeling tot verzekering van de Engelsche belangen in de Middellandsche Zee te treffen. De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee is in de laatste jaren van 14 tot 6 linieschepen ingekrompen. FRANKRIJK. Te Méru, in het departement Oise, is kort geleden, naar men zich zal herinneren, een staking geëindigd van arbeiders der knoopenfabrieken. De fabrikanten hadden het loon afge slagen. De arbeiders wilden in dezen maatregel niet berusten; zij staakten, en wonnen het pleit. De arbeiders heb ben zich in de dagen der staking rumoerig gedragen. Het huis van een der fabrikanten is door een wilde bende stakers geplunderd. Nu de staking formeel is afgeloopen, is het nog niet rustig in Méru. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een troep arbeiders de fabriek van een zekeren heer Médard-Delamotte met steenen bestookt. De heer Médard- Delamotte kwam op het gerucht af en vroeg belangstellend aan de belege raars waaraan hij dit nachtelijk bezoek te danken had. De arbeiders verklaar den den fabrikant, dat zij waren geko men om te protesteeren. De heer Dela- motte heeft zyn fabriek nog niet weer geopend ondanks dat de staking voorbij is, en h(j heeft aan een deel van z(jn werkvolk, aan een aantal arbeidsters, huis arbeid opgegeven. Dat vinden de arbeiders niet goed. Zij verklaarden, zich te zullen verzetten tegen den huisarbeid zoolang als de fabriek ge sloten zou blijven. De fabrikant legde uit, dat hij niets liever wilde, dan de fabriek weer in gang brengen, maar er was herstelwerk te verrichten in de fabriek. Zoodra dat gereed was zou het werk weer beginnen. De heer Delamotte heeft gisteren om bescherming gevraagd bij den prefect van Oise. Ver. v. vrouwenarbeid. De Nationale Vereeniging van Vrou wenarbeid hield hare jaarlijksche alge- meene vergadering. Behalve de ge wone punten der agenda (jaarverslag, begrooting, benoeming van verschil lende commissiën enz.) werd o.a. ge sproken over de mogelijkheid der op richting van een voorschotkas ter bestrijding van opleidingskosten. Daar in Engeland dergelijke inrichtingen reeds sedert eenige jaren bestaan en zeer goed voldoen, meende men, dat ook in ons land zulk eene instelling in vele gevallen goeden steun zou kunnen verleenen. Inplaats van de aftredende presi dente, mevr. Th. Haver, die niet her kiesbaar was, werd verkozen mejuf frouw M. C. C. Methorst, vice-presi- dente mevrouw L. Romeyn—Tücker- mann, aftredend bestuurslid, werd herkozen, terwijl als nieuwe bestuurs leden gekozen werden mevr. H.Kerdijk- de Monchy te Hengelo en mejuffrouw M. van Dijk te 's-Gravenhage. Tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. van den Nationalen Vrouwen raad werd benoemd mejuffrouw M. Heinen, adj. dir. van het Bureau van Vrouwenarbeid. De raad van voogdij. Staatsblad no. 103 bevat het Kon. besluit van 8 April 1909, tot ter uit voering van art. 2 der wet van 2 April 1909 (Staatsblad no. S9), tot regeling van de voogdij over den min derjarigen Koning. „Overwegende, dat, volgens artikel 2 dezer wet, door Ons, den Raad van State gehoord, vier Nederlanders worden aangewezen tot leden van den Raad van Voogdij, geroepen om On zen beminden Gemaal, als Vader-Voogd ter zijde te staan" zijn door H. M. de Koningin be noemd tot leden van vorenbedoelden Raad van Voogdij de heeren jhr. mr. J.Röell, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staton-Generaal A. W. F. Idenburg, Minister van Koloniën mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en mr. J. C. baron Baud, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam. Wij herinneren er aan, dat tevens lid zijn de vjce-president en het eerst- benoemde lid van den Raad van State, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, de president van en de procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. De blijde vewachting. Er zijn op de telegraafkantoren maat regelen genomen om de tijding der bljjde gebeurtenis, wanneer deze moebt plaats vinden op een Zon- of feestdag of op een gewonen dag in den tijd, dat die kantoren gesloten zijn, toch zoo spoedig mogelijk overal in den lande te kunnen verbreiden. Vakschool voor typo grafen. Na korte besprekingen werd in de Donderdagavond gehouden ge meenteraadszitting van Utrecht de voordracht van B. en W. betreffende de oprichting van een gebouw voor een vakschool voor de typografie aan genomen. Bond van Vrije Libe ralen. De algemeene vergadering van den Bond van Vrije Liberalen zal op 1 Mei te Utrecht gehouden worden. Post en Telegraphie. De minister van waterstaat heeft afwij zend beschikt op het verzoek van den Nedeilandschen Bond van Post- en Telegraaf beambten „De Post" om ver hooging van de jaarwedden der kan toorknechts der posterijen. De Bond meende, dat bij de Iracte- mentsregeling in 1905 vastgesteld voor het lagere personeel, deze categorie van beambten stiefmoederlijk was be deeld geworden. DE OUD-LIBERALEN. Het vrijzinnig-democratische dag blad Land en Volk heeft de oud liberalen gedreigd, in verband met de mogelijkheid, dat zij in districten, waar een vrijzinnig-democraat in her stemming zou komon met een candi- daat der rechterzijde, een eigen can- didaat zouden stellen. En het blad schreef toen „Zij zijn natuurlijk volmaakt vrij, om deze tactiek te volgen. Maar zij is te verstaan door de onzen als een verklaring van oorlog op leven en dood. Moet het, dan zal de strijd worden aanvaard, ten profite van rechterzijde en sociaal-democraten. Als deze vijanden dan maar ge lieven te begrijpen, dat noch bij eerste, noch bij herstemming, een vrijzinnig- democratische stem voor de hunne zal zijn. Zij moeten maar eens narekenen, met hun boevelen zij dan in het na jaar zullen teru keeren." Waarop de Nieuwe Courant, het orgaan der oud-liberalen vroeg„Uit welke verschijnselen trekt het orgaan dezen horoscoop ten aanzien van de tactiek der vrije liberalen De Nieuwe Courant noemde enkele districten, om de beweringen van Land en Volk te logenstraften, doch, schreef er meteen bij, dat de vrij zinnig-democraten geen consideratie van de vrije liberalen moeten ver wachten. En wat de herstemmingen betreft, schreef de Nieuwe Courant: Land en Volk zinspeelt op de hou ding, welke de vrije liberalen zullen aannemen als het in tweede instantie gaat tusschen een man van rechts en een sociaal-democraat. Thuis blijven of rechts steramen zal dan, veronderstelt het blad, het alternatief zijn. Hierin kan het wel juist zien. Men zal de positie na de eerste stemming natuurlijk uit algemeen-politiek oog punt hebben te bezien, maar dat zp al heel kritiek zou moeten zijn, om vrije liberalen tot 't stemmen op ejn sociaal-democraat te bewegen, staat vast. En de keus tusschen onthouding en rechts stemmen zal in dergelijke herstemmings-gevallen wel bepaald worden door den persoon van den recbtschen candidaat." „Het Vaderland," het orgaan der Unie-liberalen, komt zich thans ook in het geding mengen en dringt ha rerzijds tegen de oud-liberalen op. Het blad zet uitvoerig uiteen, dat de oud-liberalen in twee hoofdfractiën uiteengaan, „wier denkbeelden genoeg zaam verschillen om een consequent en doelbewuste politieke houding te beletten." Het z(jn de oud-liberalen, wier sympathieën eenigszins naderen tot de nationalen en Christelijk his- torischen en dan een fractie, die niet zoo conservatief is, en zich kenmerkt door afkeer van het clericalisme. En dan zegt het blad Voeg hierbij, dat dit deel der partij zelfs den schijn niet zou willen loo- pen van te breken met het meer con servatieve deel, zooeven genoemd, welke breuk haar van de hulp van zekere instellectueele krachten en van sommige economisch zeer sterke bond- genooten zou kunnen Jberooven, en het kan niemand verwonderen, dat de politieke stelling der oud liberalen groote onduidelijkheid vertoont, dat men niet weet wat men by de a. s. verkiezingen aan hen heeft en dat hun houding in het eene district afwijkt van die in het andere. Persoonlijke motieven sch(jnen somtijds den door slag te geven. Ten slotte dringt het blad weder aan op kleur bekennen door de oud liberalen. De tot kapitein-kwartiermeester benoemde le luitenant kwartiermees ter G. M. Maritz van het óe reg. inf. is overgeplaatst bjj het 4e regiment veldart. en komt te Ede in garnizoen. Door den Kolonel-Commandant van het 5e Reg. Inf. is hedenmorgen bepaald, dat bij het bekend worden der heugelijke gebeurtenis het muziek korps van het 5e Reg. Inf. een rond gang door de stad zal maken. Alleen op Zon- of Feestdagen niet. Een vacantie-elftal van Quick speelt Zondag Isten Paaschdag tegen H.V.C. I. Dit is het tegenbezoek waar van wij eeuigen tijd geleden reeds melding maakten. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Utrecht zijn gekozen tot be stuursleden in plaats van wijlen H. H. A. J. baron de Geer van Jutfaas, jhr. L. Rutgers van Rozenburg, te Baarn, burgemeester van Eemnes, en in plaats van jhr. J. W. A. Barcbman Wuijtiers, burgemeester van Amersfoort die bedankt had, F. F. baron d' Aulnis de Bourouill burgemeester le Baarn. De uitvoering der schietvereeni- ging „Voor Koningin en Vaderland" zal niet, zooals we meedeelden, Za terdag 17 April worden gegeven maar een week later en wel op Zaterdag 24 April. De kapitein der infanterie Jhr. J. A. A. v. Schmid heeft overplaat sing aangevraagd van het 5e naar het 7e regiment infanterie. De bjj het wapen der mare chaussee gedetacheerde le luitenant der infanterie J. Alma, krijgt Gronin gen tot standplaats. De le luit. H. C. G. baron van Lawick, van het 4e regiment huzaren, wordt 16 Mei gedetacheerd bij de rij en hoefsmidschool te Amersfoort. In de commissie, belast met het afnemen van het eindexamen H. B. S. in de provincie Utrecht is alsnog be noemd de heer S. de Vries, leeraar H. B. S. alhier, ter vervanging van dr. K. Later, leeraar R. H. B. S. te Utrecht, die bedankt heeft. Amersfoort wordt terecht vaak geroemd om de aan natuurschoon zoo rijke omgeving. Slechts één bedenking zou men kunnen opperen, dat de mooie bosschen en wandelplaatsen nog al van de stad verwijderd liggen. Dit is echter niet het geval met den beken den wandeltuin „Het Stort". In de onmiddellijke nabijheid der stad ge legen, biedt deze werkelijk fraaie uit spanningsplaats een uitmuntende ge legenheid voor de Amersfoorters om daar in een hoogst fraaie en gezellige omgeving van de heerlijke natuur te genieten. Het zal dan ook zeker voor velen een blijde tijding zijn te ver nemen, dat de heer van Hoeijen mor gen dit ontspanningsoord weder zal openen. Op Vrijdag 16 April wordt in do zaal van Amicitia gegeven een groot opera-concert gearrangeerd doorHemi Maal, hoofd-administrateur der Noord- Ned. opera door eenige solisten der Noord-Nederlandsche opera. Medewerkenden zijn de DamesF. Fischer, jeugdige Dramatische So praan M. van Eysendyck, Dugazon M. Verhage, Alten de Heeren An ton Meeder, Tenor Henri Maal, Hel denbariton en Jan van Gilse, 2e Diri gent N. N. O., Accompagnateur. Het programma luidt als volgt 1. a. Proloog uit de Opera „Paljas", Leoncavallo, b. Lied aan de Avond ster uit „Tannhauser", Wagner, dooi den Heer Henri Maal; 2. a. Aria uit „Evangelieman", Kienzl. b. Aria uit „Samson en Dalila", Saint Saeus, door Mej. M. Verhagen 3. Duo Frau Reich- Frau Fiuht, uit „Die Lustigen Weiber von Windsor", Nicolaï. Door de Dames F. Fischer en M. Verhagen. 4. Frag ment uit de Kamerscène van „Lohen grin", Wagner, door den Heer Anton Meeder; 5. a. Canon, b. Trio, uit „Fidelio", Van Beethoven, door de Dames M. van Eijsendijck, F. Fischer en M. Verhageen door de Heeren Anton Meeder en Henri Maal. 6. Elsa's Droom uit „Lohengrin", Wagner. Door Mej. F. Fischer. 7. Duo uit „Samson en Dalila", Saint-Saens, door Mej. M. Verhage en door den Heer Henri Maal 8. Graalsverbaal uit „Lohen grin", Wagner Door den Heer Anton Meeter. 9. Duo „De Vliegende Hol lander', Wagner, door Mej. F. Fischer en door den Heer IJenri Maal. 10. a. Kwartet Tuinscène uit „Faust", Gou nod,^ Finale Trio uit „Faust", Gounod, door de Dames M. van Eijsendjjck. F. Fischer en door de Heeren Anton Meeder en Henri Maal. Accompagnateur is de Heer Jan van Gilse. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 11 April. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Mejjere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10J uur, D. I. Hooykaas. Maandag 12 April (2de Paaschdag). DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw v. Persynstraat 1. Voorm. 10J uur, Ds. E. M. ten Cate. BARNEVELD. Op de Donderdag alhier gehouden weekmarkt waren 400.000 eieren aangevoerd. Men be steedde f3.75 5, f4.25 per 100 stuks. Wegens het maken van propa ganda voor het socialisme, waardocr vooral de landarbeiders met den be- staanden toestand ontevreden werden, hebben een aantal handelaars en koop lieden alhier zich met een adres tot de Directie van de N. C. S. gewend, met verzoek een drietal met name genoemde conducteurs zoo mogelijk te verplaatsen. Waarschijnlijk naar aan leiding van dit adres, zijn genoemde conducteurs thans eervol ontslagen, terwjjl ook reeds tijdelijke plaatsver- vervangers zijn aangesteld. De strijd der landbouwers tegen de afschaffing der kort.ponden enz. bij de levering van varkens breidt zich steeds uit. Ook worden er reeds koop lieden gevonden, die geen bezwaar hebben, om de beesten op de nieuwe voorwaarden te koopen. In overleg met bet hoofdbestuur der vereeniging tot afschaffing der kortponden zal ter nakoming der gestelde voorwaarden, door een koopman een waarborgsom van f 10.000 bij de Geldersche Crediet- vereeniging te Arnhem gesteld worden. DE ARNHEMSCHE BANKVER. DIRECTEUREN. Aacgezien de wettelijke termijn was verstreken zonder dat door den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam cassatie werd aangetee- kend tegen het arrest van dat Hof, inzake mr. Pliester en mr. de Meijier, de voormalige directeuren van de Arn- hemsche Bankvereeniging, werden de veroordeelden gisteren-in vrijheid ge- gesteld, wijl de duur der preventieve hechtenis reeds den tijd der hun op gelegde gevangenisstraf van 1-j jaar overtrof. Baldadige jeugd. Door een tiental knapen van 9 5 12 jaard werd gistermiddag op ergerlijke wijze bal-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2