WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 April 1909. Hoogste barometerstand 765.9 m.M. te Corunalaagste 742.7 m.M. te Tborsbavn. Verwachting tot den avond van 14 April 1909. WindMatige tot krachtige W.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaarbewolkt, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m.M. Vorige stand te 12 uur 76S m.M. te Amersfoort. Hoogst# gisterenF. 54 Laag#t# hedennacht F. 41 H#d#nmiddag 12 uur F. 52 kosten medebrengt. Maar ook eene regeling, die wel een ernstig onder zoek naar de financieele uitvoerbaar heid in ons land waard is. V. D. EEN ONAANGENAME ONT DEKKING. Men heeft in Engeland een eigen aardige en zeer onaangename ontdek king gedaan. Het is namelijk gebleken, dat de altijd als groote zeevaarders bekende Engelschen meer en meer het eervolle beroep verwaarloozen, dat Engeland groot heeft gemaakt. De -•handelsvloot is de beste voorschool voor de marine en de koopvaardij wordt meer en meer naar het schijnt do* r de Engelschen verlaten. Het ge volg is, dat het aantal buitenlanders steeds toeneemt o de handelsvloot. Dat wordt geconstateerd in een offi cieel rapport van de vereeniging, die waakt over de belangen der handels vloot. De cijfers van het rapport zijn inderdaad welsprekend en voor de Engelschen tamel(jk zorgwekkend. Niet minder dan vijfhonderd Engel- sche schepen worden gekommandeerd door buitenlanders. Meer dan driedui zend dekofflcieren op Engelsche sche pen zijn buitenlanders en ruim 37,500 vreemdelingen dienen in onderge schikte betrekkingen op Britsche koop vaarders. Ingeval van oorlog, als wan neer de Biitsche matrozen van de handelsvloot bij de marine zouden moeten dienen, zouden de koopvaardij schepen geheel in handen van vreem delingen zijn. Daarbij komt dat de tucht op de handelsvloot veel te wenscben over laat. In een jaar deserteerden niet minder dan zeventwintigduizend ma trozen Dagelijks komen uit alle ha vens klachten over het gemis aan discipline. Hoe is dat verschijnsel te verkla ren De bovengenoemde vereeniging heeft die vraag overwogen met den ernst, dien zij verdient, want het gaat hier om geen gering belang voor het Engelsche wereldrijk. Heeft de dienst bij de handelsmarine alle aantrekke lijkheid verloren voor de jonge En gelschen Uit de beantwoording der vraag blijkt vooreest, dat de buitenlandscbe zeeman niet zoo hooge eischen stelt met betrekking vooral tot de voeding en dat men meer van hem gedaan kan krijgen. Als de hooge eischen die de Engelschen stellen moeten worden ingewilligd kan de reeder niet con- curreeren. De kosten komen te hoog en de vrachtprijzen te duur. Men heeft zich ook afgevraagd of het tegenwoordige geslacht misschien te „week" is voor den dienst bij de handelsvloot. Maar van „weekheid* kan men moeilijk spreken bij het deel der bevolking dat in armoede zoo goed en zoo kwaad het gaat is opgevoed. Juist dit deel zou de bemanning der koopvaardijschepen kunnen leveren en de werkloosheid, waarover men terecht klaagt en die in de groote centra als het veel te groote Londen zulke gevaarlijke afmetingen aanneemt, zou sterk verminderen als de handels vloot geheel door Engelschen was bemand. Men wil dus, terwijl de politieke heeren propaganda maken met veel drukte voor de oorlogsvloot, op zeer bescheiden wijze de jonge Engelschen trachten te overtuigen, dat op zee brood is te verdienen en meer nog dan het gewone dagelyksche brood, dat men het bij goed gedrag ver kan brengen en dat de arbeid eigenlijk veel gezonder en niet moeielyker is dan het dikwijls zware werk in fabrieken en vooral in de mijnen. Enkele reeders, voorgegaan door een groote stoomvaartmaatschappij, zijn begonnen met de opleiding van knapen, maar zij kweeken in de eerste plaats officieren en aan matrozen be staat groote behoefte. Een deel der schuld dragen de reeders, die zoo zij terecht overdreven eischen afwjjzen, ook niet altijd gehoor geven aan billijke wenschen en klachten. Van hunne medewerking wordt het meeste verwachtde regeering heeft reeds meer dan genoeg met de oorlogs vloot te doen, de eigenaars der handels schepen moeten het werk ter hand nemen, dat hunne belangen raakt en tevens zoozeer in het belang van Engeland is. Hierover is men het eens, dat de vreemdelingen moeten verdwijnen van de Engelsche vloot als de zaken in orde zullen komen. De Engelschen kunnen hen niet missen, maar zjj wantrouwen hen en het is ook geen geruststellend denkbeeld, dat in geval van oorlog, bij de oproeping der marine reserve de geheele handelsvloot aan de vreemdelingen zou overgeleverd zjjn. Hoe zal men het oppergezag ter zee behouden Dat is de groote vraag voor de Engelschen op het oogenblik. DE MACEDONISCHE KWESTIE. De Wiener Allgemeine Zeitung, die veel berichten van den Ballplatz krijgt, schrijft dat de politiek van Engeland tegenover Turkye eene ommekeer zal ondergaan, omdat de Jong-Turksche beweging niet aan de verwachting van Engeland beantwoordt. In plaats van hervormingen in t9 voeren, krygl deze partij meer en meer een nationalistisch karakter, wat tegenover Egypte en Engelands millioeoen Mohammedaan- sche onderdanen in Indië niet onbe- denkelyk is. Daarenboven had men in Londen verwacht, dat het nieuwe bestuur zich met hervormingen in Macedonië en met de bevrediging der Christelijke bevolking had bezig ge houden. Er is echter niets gebeurd. Men vreest dan ook dat er in Mace donië binnenkort onlusten zullen wezen. Om deze redenen zegt de W. A. Zeitung zal Engeland het pro gramma van Reval, dat het na de Turksche omwenteling had laten val len, weer opnemen, zich nauw met Rusland verbinden en gezamenlijk met dit land aan de oplossing der Macedonische kwestie werken. TURKIJE. De Turksche Kamer heeft met 123 stemmen van Jong-Turken, Oud-Tur ken en geestelijken tegen 102 stemmen van het Liberale Verbond en de Christenen de geeselstraf voor land- loopers ingesteld. Ismail Kemal, die voor de oppositie sprak, zei dat Turkye door de instelling van de geeselstraf zijn positie als moderne staat, die het sedert het verdrag van Parys inneemt, verliest. Dat klinkt niet vleiend voor Denemarken, dat een paar jaar ge leden de geeselstraf weer ingevoerd heeft, en voor Engeland, waar ze niet opgehouden heeft te bestaan, althans als tuchtmiddel in gevangenissen, op de vloot enz. FRANKRIJK. Minister Barthou heeft een deputatie van postbeambten ontvangen. Het onderhoud liep over beroepsaangele genheden, en toen een der afgevaar digden vroeg of Simyan nog in naam hun chef was, antwoordde de Minister, dat hy geen antwoord kon geven. 's Avonds werd een vergadering ge houden, waarin o. a. besloten werd den eisch te stellen, dat de beambten het recht hebben afschriften te vra gen van hun conduitestaten. Op een volgende vergadering zal beraadslaagd worden over de wensche- lykheid van de vorming eener vak- vereeniging en over gedeeltelijke sta king op 1 Mei. De Minister van Oorlog heeft gelast den militairen telegrafisten onde-richt te geven iu de behandeling van Hu ghes- en Baudotapparaten. Deze maat regel wordt ongetwyfeld genomen met het oog op een eventueele herhaling van de staking. Minister Clemenceau, heeft de volgende lastgeving aan de betrokken ambtenaren gezonden: „Het voort durend landen van vreemde lucht ballons heeft de regeering genoopt zich met die zaak bezig te houden. Zy lieeft besloten, dat de ballons het voorgeschreven invoerrecht moeten betalen en verder beschikt, dat de ambtenaren by een landing aldus moeten handelenZoodra een vreemde ballon op Fransch gebied neerkomt, moeten de burgemeesters, politieover- heden of bizondere commissarissen onverwijld de prefecten daarvan ver wittigen en de tolbeambten waar schuwen. Is er ter plaatse geen tol beambte, dan zyn de ambtenaren dei- indirecte belastingen aangewezen om de tol-formaliteiten te vervullen. De ballon moet in beslag blijven tot de tol betaald is. Voorts moeten de luchtschippers hun namen, voor namen, stand en woonplaats opgeven. Zyn het militairen dan hun rang en de afdeeling troepen, waartoe zy behooren. Verder moeten de burge meester en politieoverheden er zich van vergewissen, of de ballontocht slechts voor wetenschappelijk doel is geschied en de luchtschippers geen verspieding hebben bedreven. De amb tenaren moeten my aanstonds tele grafisch bericht van de landing van een ballon geven. Ik verzoek de pre fecten, onder-prefecten, burgemeesters en commissarissen van politie deze lastgeving nauwkeurig uit te voeren.* VENEZUELA. Uit Fort-de-France (Martinique) is den 10 in het volgende Reuter-telegrara verzonden Daar etn commissie van drie ge- neesheeren verklaard heeft, dat Castro wel in staat is tot reizeD, is de oud president manu militari weggevoerd en per draagbaar aan boord van de Versailles gebracht, 's Avonds om negen uur is dit schip naar St. Nazaire vertrokken. Castro heeft tegen de uitzetting geprotesteerd. Omdat Castro niet afliet te protes teeren en te verzekeren, dat hy onmo gelijk kou reizen, heeft gouverneur Fourneau een tweede medisch onder zoek, nu door drie geneesheeren, gelast, die beslisten dat de reis geens zins gevaarlijk was voor Castro. Deze bleef weigeren te vertrekken. Toen werd bevolen, dat hij met geweld zou worden weggevoerd. De komst der gendarmen voor het hotel bracht een groote menigte van oproerige gezind heid op de been. Castro weigerde zich aan te kleeden. Hij werd toen op een matras gelegd en per draagbaar naar de stoomboot gebracht, wat een Engel sche myl gaans was. Hjj klaagde over elke beweging, Het liggen op de baar hinderde hem. Een Amerikaansch diplomaat ver zekert, dat aan mevrouw Castro niet is veroorloofd te Caracas aan wal te gaan zy is per stoomboot doorge reisd naar de naaste haven van Colum bia. Het Journal, van Parys, verneemt uit Fort-de-France, op Martinique, dat de postboot Versailles, dié Castro aan boord heeft genomen, regelrecht van daar naar St. Nazaire in Frankrijk zal stoomen. Te St. Nazaire wordt Castro dus aan wal gezet. PERZIË. Te Tabris wordt de toestand kri tiek. De buitenlandsche consuls in de belegerde v. ste I.ebben zich tot Ain-ed- Dowlé, den aanvoerder der belegeraars, gewend met het verzoek, voor zich- zeiven en hun landgenooten in de stad graan te mogen laten komen. Een tweede bewys dat het binnen Tabris begint te spannen, is te vin den in het feit, dat een groep natio nalisten uit dé stad in onderhandeling is getreden met de regeering te Tehe ran. De Sjah heeft den bevelhebber van zijn troepen voor Tabris gemach tigd, besprekingen te houden met de belegerden. De Regelings-Commissie, van de in Juni te houden Utrechtsche Huis- vlyt-tentoonstelling van den Volks bond, mocht een zilveren medaille van H. M. de Koningin ontvangen. Anti-S uikeraccynsbond. Met ingang van 1 Mei zal vanwege den Anti-Suikeraccynsbond een twee- maandelyksch orgaan verschijnen, De Suiker, dat gratis za' worden ver spreid. Als redacteur zal optreden de beer W. Q raadt van Roggen, redacteur van de Bredasche Courant, te Breda, terwijl een commissie van redactie zal bestaan uit de heeren C. J. van Loo- keren Campagne, te 's Gravenhage, dr. M. Gresboff, directeur van het Kolo niaal Museum te Haarlem en J. W. Sanders, te Wagening >n. Prof. Fabius. Uit goede bron vernemen wy zoo juist, dat prof. A. D. Pabius zich uit het centraal comité van anti-revolutionnaire kies verenigingen heeft teruggetrokken. Er heerscht in anti-revolutionnaire kringen hier ter stede een begrijpelijke opwinding over dit besluit. (Tel.) Fabrieks- en handels merken. De directeur van het Bu reau voor den Industrieelen Eigendom brengt ter kennis van belanghebben den, dat bij genoemd Bureau tegen vooruitbetaling, met inbegrip van port, van den prijs van 10-J cent per exem plaar, algemeen verkrijgbaar is gesteld no. 194 van het bijvoegsel Les Mar ques internationales" tot het „Journal" van het Internationaal Bureau te Bern, waarin de aankondigingen zyn opgenomen van de van 24 Februari 26 Maart 1909 internationaal ingeschre ven fabrieks- en handelsmerken. OMZETTING VAN EEN OPENBARE IN EEN BIJZONDERE SCHOOL. De Arnhemsche Courant schrijft na der over een besluit van den gemeen teraad van Putten op de Veluwe, om eenige lokalen van de openbare school te Huinen aan een Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te verhuren, ter wijl de vervulling van een drietal vacatures aan deze school, o.a. die van hoofd der school, door B. en \V. slepende werd gehouden. Eén lokaal met de onderwijzers- woning zou, zoo schryft het blad onder meer, openbare school blijven, terwijl de overige door eene eenvoudige ver bouwing daarvan gescheiden zouden worden. En waarlijk 1 daartoe ver leende het gemeentebestuur zijn mede werking, door tot verhuring van vier der zes lokalen te besluiten met in gang van 15 Mei a.s. en, wat wel het onbegrypelykst van alles in deze wonderlijke geschiedenis klinkt, Gedeputeerde Staten van Gelderland keurden dit raadsbesluit goed, ondanks het uiteraard ongunstig advies van het schooltoezicht, zooals ons ten stel ligste is verzekerd. Al moeten wij erkennen dat advies niet onder de oogen te hebben gehad, dat het gunstig zou hebben kunnen luiden, mag niet worden aangenomendeze onderstelling zou toch gelijk staan met eene beschuldiging van ambtelijk pli ht- verzuim. Voor 't overige is obs wel bekend, dat op het plan tot het ver bouwen der school, teneinde de af scheiding tusschen de lokalen der openbare en der bijzondere school tot stand te brengen, tot heden althans, de door de wet vereischte goedkeuring van den districts-scboolopziener nog niet is verleend. En al mocht deze alsnog afkomen wat ons al zeer onwaarschijnlijk voorkomt om de verbouwing vóór den datum van het ingaan der huur, 15 Mei a.s. tot uit voering te kunnen brengen, ook dan nog mag verwacht worden, dat de voergenomen goocheltoer mislukken zal. Het besluit van den raad van Putten toch, waaraan onbegrypelykerwijze Gedeputeerde Staten hun zegel hecht ten, houdt twee voorwaarden in, waar onder alléén de uitvoering plaats heb ben kan en tot welker nakoming, naar 't ons voorkomt, het gemeentebestuur niet bij machte is. De ééne is, dat de verhuring niet kan ingaan, vooraleer het te verhuren gedeelte met afzon derlijken ingang geheel van de lokalen der openbare school zal zyn afgesloten en deze verbouwing door het rjjks- schooltoezicht zal zyn goedgekeurd en, nu lydt 't voor ons wel geen twjjfel of die goedkeuring zal door den districtsschoolopziener niet, in strijd met zyn ambtelijken plicht, worden verleend. Mogelijk wordt van eene eventueele weigering in beroep ge komen by den minister van binnen- landsche zaken, maar zelfs al werd dit beroep met succes bekroond, wat wy echter weigeren te gelooven, totdat het onbegrijpelijkerwijze daar toe werkelyk gekomen z..l zyn. dan is het gemeentebestuur er nog niet. De tweede voorwaarde, waaronder het besluit slechts tot uitvoering kan komen, immers is dat de lokalen alleen verhuurd zullen kunnen worden voor zooveel zij niet voor het open baar onderwijs noodig zijt. De school, welke thans bezocht wordt door 197 leerlingen, is nog steeds voor het openbaar onderwijs in gebruik en zal dit uiteraard ook blijven, omdat, mochten de ouders zich laten bewer ken om hunne kinderen van de school af te nemen, natuurlijk onmiddellijk de Leerplichtwet tegen hen op de strengst mogelijke wijze zou worden in toepassing gebracht en de lokalen ter beschikking van het openbaar onderwijs zouden moeten blijven, tot de krachtens die wet in te stellen vervolging de opgezweepte ouders tot gehoorzaamheid aan de wet zou heb ben gedwongen. Wy achten het echter ondenkbaar dat de bewerkers van het tegen het openbaar onderwijs te Hui nen gesmede complot 't tot dit uiter ste ouden laten komen. Is 't derhalve niet waarschijnlyk dat de bovenbeschreven toeleg, om de openbare school te Huinen door een misdadigen goocheltoer in eene byzondere school te metamorphoseeren, gelukken zal, toch dunkt 't ons van 't hoogste belang op deze episode in den schoolstrijd de openbare aandacht te vestigen. Gesteld de toeleg slaagde, dan zou daarvan het onvermijdelijk gevolg zyn dat binnen een minimum van tjjd ten plattelande het voorbeeld Van Huinen navolging zou vinden en honderden openbare scholen vermoord zouden worden, 't woord is waarlijk niet te kras I De Rijkssubsidie zou het middel worden om tal van ge meentebesturen voor een grooter of kleiner deel van den hun by de wet opgelegden overheidsplicht, om hunne aanhoudende zorg aan het openbaar onderwys te wjjden, en van de daaruit voortvloeiende uitgaven te ontheffen, en om op gemakkelijke en goedkoope wijze aan het bijzonder onderwijs een reusachtige uitbreiding te verschaffen. Goedkoop immers de Puttensche Raad heeft bij zyn door ons bestreden besluit een huurprijs bedongen van f25 'sjaars per lokaal; goedkooper voorzeker zouden de besturen van byzondere scholen wel niet in het bezit van de noodige onderwyslokalen kun nen komen 1 Onverklaarbaar is 't hoe Gedepu teerde Staten van Gelderland het met hun plicht, om op de nauwgezette uitvoering der L. O. wet door de Ge meentebesturen toe te zien, hebben kunnen overeenbrengen om aan een wetsverkrachting, ais door het Ge meentebestuur van Putten werd be dreven, hunne goedkeuring te schen ken. Afgescheiden toch van het immoreele van Putten's Raadsbesluit, is dit in strijd met de derde zinsnede van art. 3 der L. O. wet, welke het toekennen van geldelijke bijdragen of eenige andere ondersteuning, middel lijk of onmiddellijk, aan bijzondere scholen vanwege de Gemeente ver biedt. Het is toch niet te ontkennen dat de verhuring der openbare school te Huinen, op de wijze waarop en voor den prys waarvoor de Gemeente raad van Putten gemeend heeft ze te mogen doordrijven, feitelijk niet anders is dan een vermomde gemeen telijke subsidie aan het bijzonder onderwys. De Vereeniging „Handel en Nijver heid," houdt haar maandvergadering op Woensdag 14 April 1909 in het Hotel „De Zwaan," des avonds te 8 uur precies. De Agenda vermeldt 1. Verslag van den Secretaris over den toestand der vereeniging ge durende het boekjaar 1907 1908. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester als voren. 3. Verkiezing van 4 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de Heeren S. J. van Duinen, M. R. N. Oosterveen, G. Berns en T. C. V. ter Maat. 4- Ballotage. 5. Ingekomen stukken. 6. Mededeelingen. Aan den lichtstoet welke hier ge houden zal worden na het bekend worden der blyde gebeurtenis zal wor den deelgenomen door de volgende ver- eenigingen Amersfoortsche Muziekvereeniging, De afdeeling Werklieden Vereeniging Patrimonium, Bond van Oud-Onder officieren, Onderofficieren Zangvereeni- ging, Muziekvereeniging „Harmonie," R.K.Volksbond.een rui terclub met sym bolische voorstelling. Muziekvereeni ging „Eendracht," Chr. Nat. Werk mansbond, Oranje Vereeniging de Groote Haag, Muziekvereeniging „Har monie," Schietvereeniging voor Koning in en Vaderland, Timmerliedenvereeni- ging St. Jozef," Spoor- en tramper soneel vereeniging. De stoet zal den volgenden weg nemen Hof, Zevenhuizen, Langestraat, Var- kensmarkt,Utrechtschestraat,Utrecht- scheweg, Van Campenlaan, Oldenbar- ne eldlaan, Vlasakkerweg, Stations weg, Utrechtsche-weg, Lange Berg straat, Arnhemscheweg, Beekemtein- schelaan, Blankenheimstraat, Hendrik Van Viandensti aat, Plantsoen, Kleine Haag, Groote Haag, Arnhemschestr. Varkensmarkt, Westsingel, Groote Spui, Schimmelpenninckstraat, Hoog- landscheweg, Bloemendal, W evereingel, Kampstraat (rechts houden), Oude Gasfabriek keeren, Kampstraat (rechts houden), Kamper Binnenpoort, Zeven huizen, Hof, (ontbinden.) De afmarsch is bepaald op 8 uur. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van

De Eemlander | 1909 | | pagina 2