DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. dr. xavier. "stadsnieuws. No. 86 WOENSDAG 14 APRIL 1909. 6e jaar jAjno. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „0E EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUiLLETON. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abounem entspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advorteutièn Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot, plaatsing van ailvertcntiën cn reclames van tuiten luit kanton Amersfoort in ilit blad is „uitsluitend" gewilligd liet Algemeen Binnen- en Bnitenlanilscli Advertentiebureau II. Y. ALTA, Warmocsstraat 7B7S te Amsterdam. REVOLUTIE IN TURKIJE. Er is in de laatste dagen te Kon- stantinopel meer omgegaan, dan de buitenwereld vernam. De moord op den redacteur van eeD oppositieblad aldaar, beeit een schel licht geworpen op sommige toestanden en was blijk baar een voorlooper van hetgeen stond te gebeuren en waarvan we gisteren onder onze laatste berichten reeds het een en ander hebben meegedeeld. De strijd tusschen Jong-Turken en liberalen verscherpte zich in den laat- sten tijd van dag tot dag. De libe ralen, democraten en voorstanders van decentralisatie vonden steun bij Grie ken, Armeniërs en Mohammedanen van niet-Turkschen oorsprong, als bv. Arabieren. B(j de liberalen sloten zich vele oud-Turken aan, die vreesden, dat het Scheriaat, het religieuze recht in de knel zou raken en dat daardoor het Ottomaansche Rijk ten ondergang zou zijn gedoemd. Er zijn in Turkije zeer velen, die middellijk en onmiddelijk belang heb ben bij het handhaven van het oude regime. Reeds vroeger vermeldden we, dat van de Turksche Staatsgelden gebruikt weiden voor ambtenaren salarissen en -pensioenen. Daar nu naar Westersch voorbeeld een begroo ting is ingediend, waarop mede naar Westerseh voorbeeld bezuinigd dient te worden, zijn er duizenden en nog eens duizenden in den lande, die vreezen, dat öf zij zelf öf hun familie leden onvermijdelijk het slachtoffer van deze bezuiniging zullen worden. Al deze ambtenaren, die boog er. laag, niettegenstaande f der Staatsgelden ter hunner beschikking stond, slecht betaald werden, zorgden voor bronnen van inkomsten, die zij, dank zij hun positie, maar al te gemakkelijk kon den laten vloeien. Niet alleen zal nu een groot aantal hunner overbodig zjjn, maar tevens zullen de extra baten, dank zjj de controle der volks vertegenwoordiging, minstens belang rijk beperkt worden. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het aantal on- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 61) „Hjj biedt je de vrijheid aan, als je Cadi verlaten wile, Arthur God weet dat ik het niet konHeb ik al niet genoeg ellende over je hoofd ge bracht Zal ik toelaten dat jouw liefde voor mij tot zulk een prijs gekocht wordt? Och dat kan ik niet doen, mijn beste man, ik kan niet.* Hij sloot haar mond met kussen. „Ik verbied je om zoo te spreken, mijn wijfje. Het zijn dappere mannen, die mij door jou dieu slag willen laten toebrengen ridderlijke eddellieden, ik zal hun dat zelf wel vertellen. „Het is van den beginne af aan een complot geweest. Beschouw het in dat licht en zeg dan, dat wij er om moeten lachen. „Maar ik heb nog wel vrienden. Ik zal het hun niet gemakkelijk maken Hjj scheen ernstig na te denken en troostte haar met de overtuiging van een liefhebbend hart. Hy ging den loop van hunne geschie denis eens na even als iemand, die tevredenen legio zal zijn of reeds is. En daarom is het duidelijk, dat de bovendrijvende partij, in casu de Jong- Turken, met een krachtige oppositie heeft te kampen. De moord op Hassan Fehmid was een uiting van heerschende ontevre denheid. Van groot belang is het feit, dat de Macedonische jageis zich onbetrouw baar toonden, althans wanneer de Kölnische juist werd ingelicht. Iuden herfst van het vorige jaar werden jagerbataljons uit Saloniki als vol komen betrouwbaar naar Constantino- pel overgebracht, ter vervanging van de paleistroepen, waarop men Diet kon vertrouwen. De Turksche revolutie werd met behulp van het leger en wel voornamelijk van het Macedonische legerkorps, tot stand gebracht. Neemt deze beweging onder de troepen dus grooter afmetingen aan, wat tot nu toe niet het geval schijnt te zijn, dan zou het gebeurde een bewijs zyn, dat de macht en de invloed der JoDg- Turken achteruit gaan. Het feit, dat Kiamil Pasja, die nog zoo kort ge leden door de Jong-Turken tot af treden werd gedwongen, om voor eeu hunner plaats te maken, blijkens een zoo even ontvangen telegram, nu als Kabinetsformaleur optreedt, zou kun nen doen vermoeden, dat dit pleit door hen verloren is. Maar de Jong-Turken hebben tot nu toe getoond te beschikken over een orgauisatie, die telkens, als het noodig was, bleek opgewassen te zijn tegen de omstandigheden. De jongste berichten uit Konstan- tinopel luiden als volgt Het Kabinet diende ontslag iu, dat werd aangenomen. Kiamill Pasja (dat is de vorige grootvizier) is benoemd tot groot vizier Nazim Pasja tot Minister van Oorlog en Said Pasja tot Minister van Buitenlandscbe Zaken. De toestand is ernstig. De muiters hebben zich niet meester gemaakt van den zetel der regeering, maar bezetten het Parlement, waar zjj evenwel de afgevaardigden laten binnenkomen. De bevolking beeft zich gewapend en heeft zich by hen aangesloten. De troepen van het garnizoen schijnen grootendeels den muiters goedgezind te zijn. De Minister van Oorlog schijnt slechts te kunnen beschikken over enkele bataljons en batterijen De Sheik oei islam onderhandelt met de muiters, die het gedeeltelijke herstel van het Ministerie eischen. Het is zeer twijfelachtig of de op stand alleen het werk is van de muiters. Waarschijnlijk is de gisting veroorzaakt door de Union Libérale of den Mohammedaanschen Bond. Men meldt, dat Nazim Bei, minis ter van justitie, door soldaten ge dood is. Bijna het geheele garnizoen van Iionstantinopel, heeft, na de officieren gevangen gezet te hebben, den gebeelen dag betoogd. Gisterenavond hebben de troepen den Arabischen afgevaardigde Emir Mobammad Arslan, voorzitter der commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden gedood daar zij hem aanzagen voor den afgevaardigde Hoesein Djahib, die behoort tot de vereeniging voor eenheid en vooruit gang. Ook hebben de troepen den door generaal Moekhtar gezonden adjudant om de muiters uit te noodigen naar de kazernen terug te gaan, gedood. Op de Galatabrug doodden zy een Grieksch officier. De voorzitter der Kamer heeft ont slag gevraagd. DUITSCHLAND. Het „Schöfïengericht" te Bünde in Westphalen, heeft dezer dagen een vonnis geveld, dat zelfs in Duitsch- land tot dusver niet voor mogelijk werd gehouden. Deze rechtbauk heeft namelijk den redacteur van deu „Bunder General- anzeiger", tot een geldboete veroor deeld, omdat by door een artikel in zjjn bladlichamelijk letsel had toegebracht. Door een in zijn blad verschenen critiek op den gemeentesecretaris van Bünde, had deze laatste zich zoo boos gemaakt, en was hij „Kürperlich und seelisch so alteriert", dat by zjjn pen sioen moest nemen. Het vouuis was door het „Ober- landsgericht" te Hamm vernietigd, doch bij een hernieuwde behandeling meent dat het verhaal er van den scha kel die er aan ontbrak zou kunnen aanvullen. „Zij zonden bergbewoners naar St. Girons en ontkenden het vervolgens. In de bergen kan men de schurken huren tegen zes stuivers het dozijn, die dan goede diensten kunnen bewij zen. Ze geven voor dat mijn huis werd overvallen door een schurkachtige ben de heidens, niettegenstaande hun eigen handlangers de ware aanvallers zyn. Zjj beweren, dat ze je beschermen als echte ridderljjke verdedigers. Als ze jou maar vast in de stad hielden, dan begrepen zij wel dat ik zou volgen en hier ben ik nu volstrekt niet uit het veld geslagen, wijfje, geloof dat maar Men moet hooge troeven bezitten, als men om een koninklijk speelt, men moet zeker zijn van door zicht. Ik geloof niet dat de oude Xavier zoo zeker van zijn zaak is als hij wel denkt. Vandaag zal het blyken. Ik zal m(j op mjjn landslieden beroepen en geloof niet dat het tevergeefs zal zijn. Er is maar één man tegen mij. Hij inoet het worden of ik. Ver tel me eens, Esther, hoe hebben ze je behandeld wat is je onderweg over komen Hjj roerde een nieuw mderwerp aan om haar vragen onmogelijk te maken. Als een volleerd tooneelspeler, wist hy het gevaar van de rol, die haar luiste ren noodzakelijk maakte de verander de uitdrukking op zijn gezicht, zijn saamgetrokken wenkbrauwen, zijn spiedende blikken naar links en rechts verrieden echter zijn onrust. Esther wist hoeveel ze te bespreken hadden, en toch viel het haar moeilijk om het bewuste onderwerp aan te roeren. Ook was Arthur haar te glad af. Hy wenschte, dat ze voornamelijk over zich zelf zou spreken. „Vertel me eens," vroeg hij drin gend, „wat s er toch onderweg voor gevallen hoe heb je het kasteel verlaten wie heeft je hier heen gevoerd „Toeu je mij in de slaapkamer al leen liet, sloot ik uiet de deur ik was te bang. Beneden in de hal schreeuwde iemand luide, en ik dacht dat jij het waart. Ik ging daarop naar beneden. Het geheele huis was vol soldaten, ze waren bezig te twisten. Een van hen, het leek wel een jon gen, werd voor mijn oogen doodge stoken. Daarop moet ik flauw geval len zijn. Toen ik weer by kennis kwam, was ik op den rug van een paard gebonden en zag dat een van die lieden naast mjj reed. Te Vic- Dessos hielden we stil voor een her berg en daar gaf men mij een ont bijt. Ik geloof niet dat ik bang voor hen was. Zjj schenen mjj toe de be dienden van den een of ander te zyn. voor het „Schöfiengericht" te Bünde bevestigd. In de overwegingen van het vonnis, werd aangenomen, dat de redacteur bij het schrijven van een artikel had moeten rekening houden met den zwakken gezondheidstoestand van deu gemeentesecretaris. Hier wordt dus een nieuwe mis daad door de rechtbank ontdekt: het toebrergen van een lichamelijk letsel door een dagblad-artikel. FRANKRIJK. Bij Epernay is Zaterdag een Duit- sche ballon neergekomen. Dè drie inzittenden werden in het bezit ge vonden van goed geslaagde photo- graphische opnamen dor vestingwer ken van Chalons en Rheims en van tal van aanteekeningen op die ver dedigingswerken betrekking hebbende. De luchtschippers zijn vrijgelaten, maar op bevel van den Minister van Oorlog zyn het schuitje en de photo- graphische toestellen en platen in be slag genomen. Volkstelling. De directeur van het eentraal-bureau voor de statis tiek heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor de beschrijving der bevolking bij de negende alge- meene tieDjaarljjkscbe volkstelling, die volgens de wet van 22 April 1879 (St. 63) den Sisten December van dit jaar moet plaats hebben, evenals bij de 7e en 8e volkstelling het geval was, individueels telkaarten worden gebruikt. De gemeentebesturen zyn uitgenoodigd vóór 20 April mede te deelen het aantal dat van de verschil lende modellen zal noodig zijn. Behalve de modellen C en D, kaar ten voor personen in gestichten en instellingen, die bij de 8e volkstelling niet waren gebruikt, zjjn nog nieuw de modellen L en M. welke b strekking hebben op schippers en bewoners van woonwagensvoor deze volkstelling moeten schippers en bewoners van woonwagens, die tijdens het uitreiken der kaarten in het buitenland ver toeven en niet voor 1 Febr. in het land terugkeeren, vóór dien datum „Dat waren ze ook. De oude Xa vier kocht hen voor een handvol ko pergeld en beloonde huu getrouwheid met den strop. Hij zal de rest ook wel laten ophangen, als hy ze maar vangen kan, om huu zjjn dankbaarheid te toonen. Naar ik ver onderstel kwam er te Vic-bessos iemand aanzetten, huzaren met een officier aau het hoofd, die bij hoog en laag zwoer dat het een schande was I Wie was dat, Esther? Hoe heette hy „De graaf van Foix dat zei hij ten minste ten slotte, maai hjj spelde mij zooveel leugens op de mouw dat ik ten slotte geloof, dat ik niet weet, wie of hjj wel was." „Het zal toch de graaf wel geweest zyn. De Spanjaarden kunnen goed liegendat is eeu nationale deugd. Volkomen slecht is hij niet, misschien is hij nu ai wel gevangen genomen. De meeste van die officieren worden omgekochtmaar ik geloof toch met, dat hij geld zou aannemen. Het kwaad wordt verguld als men weet, dat het je toegang geeft tot een voornaam huis en je schulden voor je betaald worden. „De oude Xavier baadt zich tegrn- woordig in goud, maar er is toch nog iets hoogers. Ik houd wel van dijn graafik geloof dat lie hem wel zou kuunen overhalen als ik hem maar aan het bestuur der gemeente in welker bevolkingsregister zy zyn in geschreven, schriftelijk de vereischte opgaven doen. Middenstandsbond. De voorloopige agenda voor de algemeene vergadering en het Congres van den Middenstandsbond, te houden te Am sterdam in het Paleis voor Volksvlyt op 13, 14 en 15 Juli vermeldt voor 14 Juli Des namiddags op een nader aau te geven uur een bezoek aan de Middenstandstentoonstelling. Om dit bezoek regelmatig te doen geschieden, zullen de afgevaardigden in groepen worden verdeeld en op de tentoonstelling worden begeleid door een commissielid, die de leden der groep de inzendingen zal aanwijzen en zoo noodig toelichting zal geven. Donderdag 15 Juli ten 9 ure des morgeusOpening van het Congres, Beraadslaging over het crediet van den Middenstand. lo. Het crediet dat de Middenstand geelt. 2o. Het crediet dat de Middenstayfl neemt. 3o. De middelen om verbetering aai) te brengen. Behandeling van de verschillende praeadviezen over ieder der punten uitgebracht. Des namiddags ten 2 ure Voort zetting der beraadslaging. «- Vacantiekolonies. De Nederl. Vereen, voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies jaarver- gadert in het eind dezer maand te Haarlem. Tegelijk wordt een kleine tentoon stelling gehouden van foto's bouw plannen enz. op de kolonies en het genootschap betrekking hebbende. De by het regiment grenadiers en jagers overgeplaatste kapitein A. S. Doorman zal worden ingedeeld bij een der bataljons grenadiers. In de gisterenavond gebouden vergadering van leden van District I van de kiesvereemging „Gemeentebe-7 spreken kon." „Dan mag ik ook geen onvriende lijke wooiden over bem bezigen. Hij was stellig heel goed voor mij ik geloof dat ik in mijn leven nog niet zoo bly was, als toen ik hem ontmoette." „In je geheele leven „Je weet wel hoe ik het bedoel, beste. Bedenk eensdat ik niet wist of je dood of levend was!" Hij was dankbaar voor haar ant woord en kuste haar. Haar moeilijk heden behielden den voorrang boven de zijne. „Vrouwen zijn altijd op een ver koeld tijdstip bang; zij houden geen rekening raet de waarschijnlijkheden. Als je een politicus was geweest, zou je dat wel beter weten. Mjjn dood is voor den ouden Xavier niet zooveel waard als mijn leven. Impopulairiteit is een gevaarlijk dingmen vergeeft veel aan een doode, daarenboven heeft men met zijne erfgenamen rekeniDg te houden. Myn broeder prins Ferdi nand zou hulp by Frankrijk gezocht hebben. De oude vos zal wel een vei liger weg inslaan. Jawel, ik zie het duidelijk in. Wordt vervolgd.) I

De Eemlander | 1909 | | pagina 1